Cytaty o zmianach

Lecz życie nie wie, dokąd podąża. Nie ma żadnego długoterminowego planu. Nie myśli o końcu. W ogóle nie myśli. Nie istnieje umysł, w którym odbywałby się proces myślenia. Ewolucja stanowi przeciwieństwo teleologii. Życie jest rozrzutne i ślepe. Nie zna pojęcia sprawiedliwości. Może sobie pozwolić na marnotrawstwo.


W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce [miała miejsce] transformacja świńskiego komunizmu w świński kapitalizm.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

Moim zdaniem trzeba podchodzić do tego spokojnie. W tym sensie, że zarówno spadki jak i wzrosty, które dzieją się, a widać to po wykresie w ciągu ostatniego roku, nie mają charakteru dramatycznego. Następują, ale to są takie sinusoidalne zmiany.

Aleksander Szczygło (o sondażach ukazujących spadek notowań Lecha Kaczyńskiego.)

Lech Wałęsa odpowiada za to, że w pierwszej połowie lat 90. nie zlikwidowano WSI. Stworzenie WSI polegało na tym, że w końcu '91 roku, zmieniając ustawę o powszechnym obowiązku obrony wpisano w dwóch zdaniach, że tworzy się WSI z automatycznego połączenia WSW i II oddziału Sztabu Generalnego. I to było całe tworzenie, i wszystko pozostało bez zmian.

Aleksander Szczygło (po ujawnieniu raportu o nieprawidłowościach w WSI.)

Wydaje mi się jednak, że na przestrzeni wieków mimo „rozlicznych wynalazków” bilans szczęścia nie ulega zmianie, bo jeśli w jakiejś dziedzinie wiedzie nam się lepiej, to w innej jest zaraz gorzej.


Trela – z pozoru cały czas taki sam, ociężały, kamienny, groźny – a faktycznie coraz to inny. Tyle, że ten efekt osiągnął trudnymi środkami: minimalną zmianą wyrazu twarzy, oczu, grymasem, zmianą w sposobie chodzenia i gestykulacji.


(…) Jeśli jej transformacja miała wypaść przekonująco, Sabrina musiała dostać coś więcej niż imitację markowych kreacji. Potrzebna jej była czarodziejska matka chrzestna rodem z Francji. Albo chrzestny ojciec.

Piąta Aleja, piąta rano (o wyborze strojów dla Audrey Hepburn u Huberta de Givenchy.)

Człowiek jest obywatelem dwóch światów. Wchodząc na drabinę Darwina, drabinę ewolucji biologicznej, zszedł równocześnie z drabiny Jakuba – drabiny duchowego pochodzenia od Boga.


To zabawne, ponieważ przed produkcją ''Zmierzch'' nastolatkowie krzyczeli: „O, mój Boże, to Cedric!”, a tydzień później, krzyczeli „O, mój Boże, Edward!” Zmiana wierności w świecie nastolatków!


Pomyślałem, że życie pośród linii prostych oraz prostokątów determinuje nasz sposób myślenia i że jego podstawy, tudzież mechanizmy, mogłyby ulec zmianie, gdybyśmy żyli w pomieszczeniach o formach fantazyjnych.

Jean Dubuffet (Dubuffet o swoich instalacjach, które ustawiał w wielkich miastach na tle drapaczy chmur i wieżowców)

Gdyby Pétain przeszedł na stronę aliantów, solennie oświadczam, że jeśli o mnie chodzi, to skłonny jestem przymknąć oczy na jego dotychczasowe zbrodnie i jego obecne wypływające z egoizmu kalkulacje; w każdej takiej zmianie frontu będę się dopatrywał jedynie jego wkładu w przyspieszenie ostatecznego zwycięstwa.

Léon Blum (w liście przemyconym do Londynu z petainowskiego więzienia w sierpniu 1942, wobec pojawiających się spekulacji.)

Musisz przygotować się na zmiany... Zmiany są nieuchronne.

Bezimienny (główne hasło i powiedzonko bohatera w dodatku ''Zmierzch Bogów''.)

Myślałam o tym, co przeżyłam zeszłej nocy. To było wspaniałe. Doszłam do wniosku… że jestem transseksualistką. To szalone… Po raz pierwszy wszystko było na swoim miejscu. Muszę się upewnić. Jeśli nadal będę to czuć… porozmawiam z doktorem Feldmanem o operacji zmiany płci.

Być jak John Malkovich (zmiana, jaką wywołała wizyta w Malkovichu u Lotte.)

Chcemy, by zmiana, która wisi w powietrzu, miała twarz Donalda Tuska.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie, czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

Nic tak nie pobudza lubieżności, jak mała rozkoszna zmiana.


Dopiero w kryzysie dochodzi do ewolucji.


Zmiana pogody to rodzaj podróży.


Z pewnością mam 1555 wad jako dyrektor instytutu, ale nikt nie może powiedzieć, że się mnie boi. Mojego ojca nikt się nie bał, albowiem nie budował autorytetu na strachu. Jestem zadeklarowanym antyrygorystą. Zawsze taki byłem, nie przeżyłem metamorfozy, gdy zostałem dziadkiem.


Bardzo trudno jest (…) pogodzić zamknięty system polityczny z modernizacją. Jeśli chce się dogonić resztę świata, skorzystać z zachodzących zmian, trzeba być otwartym na bezpośrednie inwestycje zagraniczne, nowe technologie, know-how, informacje, a to oznacza, że nie można izolować własnego społeczeństwa. A społeczeństwo się przez to zmienia.

José Ramos-Horta (wykład wygłoszony 2 kwietnia 2004 w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.)

Ludzie nie wykorzystują dziś posiadanej wiedzy do zmiany świata na lepsze, tylko uczą się dzięki niej akceptować istniejące niedoskonałości.


Kto sieje ewolucję, ten zbiera rozum. A rozum nie chce nikomu służyć.


Lewica to: Nieodwracalność podstawowych zdobyczy państwa opiekuńczego. Nieodwracalność ewolucji myśli liberalnej, w kierunku liberalizmu socjalnego. Nazywanie rzeczników odwrócenia tej ewolucji po imieniu, a więc określeniem „wstecznicy” – nie jest to bowiem epitet – ale dokładna nazwa zwolenników „ruchu wstecz”.


Przemiany w Kościele zależą od was. Jeden z moich profesorów w seminarium powiedział, że to pokolenie musi wymrzeć, by coś się zmieniło, ale może być tak, że wy wniesiecie nowego ducha, entuzjazm.


(...) dokonam wśród ludów zmiany na czystą mowę, aby wszystkie wzywały imienia Jehowy i służyły mu ramię przy ramieniu.


Każda zmiana świata jest zamachem na sumienia.


Najbardziej wpływowym dziełem Darwina była jego teoria ewolucji. Zrewolucjonizowała ona botanikę, biologię i medycynę. Wniosła nowe pojęcie do studium religii i astronomii, historii i psychologii (...). Myśl Darwinowska wywarła wpływ na każdą dziedzinę nauki.


(…) każdy dzień może przynieść zmiany.


Do momentu transformacji wzorcem było przyzwoite zachowanie. Było wiadomo, że się jest przeciwko bezprawiu, totalitaryzmowi, cenzurze. Po upadku komunizmu trzeba się deklarować precyzyjniej.


Przyczyny, dla których upadł w Polsce socjalizm państwowy, były bardzo złożone. W skrócie powiedzieć można wszakże tyle, iż jednym z głównych powodów gospodarczo politycznej implozji było niedokończenie podstawowych procesów przemian strukturalnych, jakie stawiał sobie za cel ustrój komunistyczny.

Bronisław Misztal (z tej pracy wynika, że Misztal nawet po upadku systemu komunistycznego w Polsce nie mógł się z tym faktem pogodzić (w komuniźmie zrobił błyskotliwą karierę naukową)/)

To najlepsze kiedyś może nadejść tylko jako etap po etapie – nie ma skoków w przyrodzie, i kataklizm jest formą ewolucji, i rewolucja nie jest niczym innym jak ewolucją przyspieszoną.


Pojęcie ewolucji było porywające w abstrakcji, lecz w praktyce tchnęło wulgarnością równie ostentacyjną, jak (…) świeżo pozłacane kolumny doryckie zdobiące drzwi.


Hasło wymiany kadr na nowe, młodsze trudno zrealizować, bo nie ma skąd brać tych ludzi. Sądzę, że Poroszenko postawi na zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Będzie musiał też uważać, by nie naruszyć interesów różnych lobby, np. kliki generalskiej w milicji czy różnych układów oligarchicznych w regionach.


Sędziokrację zamieniamy na demokrację. W imię zwierzchniej władzy narodu te zmiany są konieczne. Sędziowie nie orzekają w swoim imieniu, orzekają w imieniu państwa, społeczeństwa, w imieniu wszystkich obywateli. I ci obywatele powinni mieć wpływ, choćby minimalny, na to, kto i w jaki sposób zostaje sędzią.


Nie daliśmy ludziom w mniejszych ośrodkach poczucia, że walczymy dla nich. Z mediów dowiedzieli się więcej o kontrowersjach wokół toalet dla transseksualistów niż o płacy minimalnej czy regulacji wynagrodzeń za nadgodziny. Prezydent-elekt ma teraz narzędzia, aby cofnąć wiele z naszych zmian.


Życie zaczyna się dopiero po zmianie zamków.


Nie mieliśmy siły politycznej, żeby obalić reżim Pinocheta. Pokonaliśmy dyktaturę na jej polu, w plebiscycie ustanowionym w pinochetowskiej konstytucji. Zmiana dokonała się pokojowo, bez rozlewu krwi, co związało nam ręce. Może popełniliśmy błąd w kalkulacji? Nie wiem. Tak naprawdę, nie mieliśmy chyba wyboru.


W ostatnim czasie mój pogląd na to, co należy uwzględnić przy budowie maszyny myślącej, uległ zmianie. Kiedy startowaliśmy, naiwnie wierzyłem, ze każda część inteligencji może powstać dzięki technice. Nadal wierzę, jako pryncypium, że to możliwe, jednak zajmie to ze trzysta lat.


Być może obserwujemy właśnie pierwsze oznaki „arabskiej wiosny”. Nasi sąsiedzi spoglądają na Egipt, który zawsze był pierwszym zwiastunem przemian.


Wszystkie, nawet najmniej znaczące z pozoru decyzje mogą całkowicie odmienić losy ludzi. Do zmiany losu wystarczy mały, malutki kamyczek, o który ktoś się potknie i nawet go nie zauważy.


Wizyta w Indiach odmieniła moje życie. Bo to był ten moment, który pozwolił mi na podjęcie decyzji przynajmniej o zmianie diety. A potem już krok po kroku postępowały inne zmiany. Postanowiłam, że od jutra nie jem i tak to się zaczęło.

Anna Kalata (o swojej przemianie podczas pobytu w Indiach.)

Zmiana ojczyzny, wiary i imienia wyobcowały ją z otoczenia, nawet z rodziny carskiej, nie mówiąc już o szerszych kołach arystokratycznych i literackich Petersburga oraz Moskwy. Jej świat przeżyć i kontaktów dość szybko zawęził się w gruncie rzeczy do męża, dzieci i kilku zbliżonych do pary cesarskiej postaci, nie zawsze najwyższych lotów.


Jak wiadomo, zdania w sprawie nie tylko przyczyn ewolucji, lecz także rzeczywistego jej przebiegu są wśród biologów podzielone. Wynika to z faktu, iż nie ma wystarczających dowodów, które by pozwalały na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Rozumie się zatem samo przez się, że ogół spoza kręgu specjalistów powinien się dowiedzieć o istnieniu różnicy poglądów na ewolucję.


Ewolucja ujawnia się w niedoskonałościach stanowiących zapis genealogii. Jakże byłoby możliwe, że szczur biega, nietoperz lata, delfin pływa, a ja wystukuję ten esej na maszynie za pomocą narządów zbudowanych z tych samych kości, gdybyśmy wszyscy nie odziedziczyli ich po wspólnym przodku? Inżynier, zaczynając od zera, mógłby w każdym z tych przypadków zaprojektować lepsze członki.


Polsce potrzeba bardzo istotnych zmian. I to, co zostało podjęte przez koalicję, w moim przekonaniu, powinno być realizowane. Co oczywiście nie znaczy, że koalicja nie popełnia błędów. I mówiąc o koalicji, mam tu na myśli tak PiS, jak i Samoobronę czy LPR. Ale nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Jeśli są błędy, to trzeba o nich rozmawiać.


Ludzie zwykle cieszą się, kiedy w ich życiu zachodzą zmiany – znoszą katastrofy tak dzielnie, że nikt nie spodziewałby się tego po nich w zwykłych okolicznościach.


Rekonwalescencją uczuciową nie musiałam się już więcej zajmować. Załatwiły to za mnie przemiany historyczne, które szeroko otworzyły wrota namiętnościom odmiennego rodzaju…
Automaty do gry znałam od lat i grywałam na nich maniacko.


Albo się załamała pod batem szefowej, albo zdała sobie sprawę, że zgodnie z ewolucją powinna mężczyzn podniecać, a nie kastrować.


Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym, to zmiana.(...)51 - 100

Wielu ludzi widzi we mnie nadzieję na zmianę.


To wzmocnione doświadczanie estetyczne, uwidocznione na przykładzie kontemplowania strużki błękitnego dymu, jest charakterystyczne dla początkowej fazy odurzenia LSD, poprzedzającej głębsze zmiany stanów świadomości.

Ernst Jünger (opis doświadczenia wywołanego przez LSD)

Wszystko, co sugerujemy, to tylko nieco odmienny sposób funkcjonowania ewolucji. (…) Debata naukowa toczy się między ludźmi, którzy mocno wierzą w ewolucję i którzy nie mają w ogóle czasu na rozważanie stanowiska kreacjonistycznego.

Anthony Hallam (krytyk darwinizmu, neolamarkista.)

Logika jest świetną rzeczą, ma jednak – co wykazała ewolucja – kilka wad. Wszystko, co logicznie myśli, może zostać oszukane przez coś, co myśli przynajmniej tak samo logicznie. Najprostszym sposobem stuprocentowo logicznego oszukania robota jest podawanie mu ciągle tego samego zestawu bodźców, co spowoduje, że zaplącze się w błędnym kole.


Moja książka będzie o szeroko rozumianej metamorfozie, o zmianach duchowych, psychice człowieka, diecie.


Bo kochanie urządzone jest jak waga w ormiańskiej kramicy. Kto kupić chce, ten się oszuka, kto sprzedaje, ten oszuka. To towar ni do handlu, ni do zmiany. Masz go, to przy sobie trzymaj. Kto Bogu się z prośbami narzuca, ten ślepy jest i głuchy, kto ludzi o zrównanie rachunków swych datków prosi, ten szaleńcem, co swe należności pisze na fali!


Chciałbym, aby w naszym kraju zachodziły pozytywne zmiany. Chciałbym mieć poczucie, że żyję w bezpiecznym, prawym państwie.


Każdy z was ją zna,
Muzyka, która wprowadza was w ten piękny stan,
Pozytywnych myśli, pozytywnych zmian,
Bratnią duszą dla reggae się stań.


Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.


Heroicznemu maksymalizmowi etycznemu towarzyszy idea przekraczania człowieczeństwa ku duchowi – jest to nie tylko możliwe, ale konieczne i nieuniknione. To jest ton wysiłku duchowej przemiany, który Piłsudski odnalazł u Słowackiego i który go już nigdy nie opuścił.


Pierwszy raz w historii Europy i Polski w rozkładzie, który jest układany od 100 lat, w moim okręgu wyborczym na dworcu w Katowicach, naniesiono 56 zmian mazakiem.

Jerzy Polaczek (o chaosie na kolei podczas grudniowej zmiany rozkładu jazdy 2010.)

Dzisiejszy Kościół protestancki to żart. Pastorzy w dżinsach, którzy uczestniczą w marszach poparcia dla Palestyny, i kościoły wyglądające jak minimalistyczne centra handlowe. Opowiadam się za zbiorową konwersją protestantów na katolicyzm.

Anders Behring Breivik (z internetowego manifestu politycznego.)

Skrajne doświadczenia prowadzą do radykalnych zmian w strukturze osobowości. Pojawiają się tendencje samobójcze, utrata pamięci. Więźniowie obozów reagowali w sposób schizofrenopodobny.


Ewolucja Tycjana wyniosła go na wyżyny największego chyba malarza, jaki się pojawił do owego czasu (…). Nie miał naukowych zainteresowań Leonarda ani religijnych i poetyckich Michała Anioła; był po prostu malarzem – nie architektem ani rzeźbiarzem.


Przemiana prozy Iredyńskiego na ciąg konkretnych obrazów filmowych niezbyt się reżyserowi udała. Banalne sytuacje pozbawione są wewnętrznej dramaturgii – film po prostu nuży. Atutem filmu jest rola Tadeusza Huka (…).


Wówczas zrozumiałem nagle, że cały sens tkwi w tym kołysaniu, w bezcelowym ruchu, w krążeniu, w zmianie. Wstałem krzycząc: „Błogosławię życie!”


Prawdziwa zmiana stosunku Kościoła do praw człowieka, została zapoczątkowana dopiero po Soborze Watykańskim II, do tego czasu były przez dwa niemal wieki traktowane w katolicyzmie jako swoista konkurencja, jako rodzaj „świeckiej religii”.


Mają powody do dumy ci wszyscy, którzy poparli w ostatnich wyborach idee zmian, poparli Prawo i Sprawiedliwość.


Nie możemy mylić wypaczeń z innowacjami; wypaczenie to zbędna zmiana – sztuka to zmiana dobroczynna.


To są piosenki o przejmowaniu się światem i człowiekiem – o iluzjach i prawdzie, o długiej drodze do serca, o dobrych zmianach, o ciele i duszy oraz o przyjaźni, która jest rodzajem miłości. Dużo znaków, które próbuję znaleźć i odczytać.

Mieczysław Szcześniak (o swoich piosenkach.)

Jak to mówił Bardini, aktor najszczęśliwszy jest w momencie zmiany. Kiedy zmienia jeden teatr na drugi. A potem się zaczynają kłopoty.


Zmiany wywołujące (...) kataklizm ontologiczny (...) możemy nazwać s k o k a m i j a k o ś c i o w y m i, zapożyczając formułę z dialektyki Heglowskiej, która głosi, że nagromadzenie ilościowe powoduje „przemianę jakości”.


To, że było 10 punktów, to nie znaczy, że zawsze ma być joker. My mieliśmy inny plan, po biegu 12 zgłosiłem zmianę za Sebastiana Trumińskiego Daniel Jeleniewski, Sebastian nie uszanował tej decyzji, wyjechał sobie samowolkę, myślę, że będą wyciągnięte wnioski.


Zmiany zachodzą tylko wtedy, gdy idziemy pod prąd, kiedy robimy coś całkowicie wbrew wszystkiemu, do czego przywykliśmy.

Czarownica z Portobello (cytując wypowiedź Ateny)

Bez Żydów i Rosjan Wilno jest czysto polskim miastem (…) Litwini chcą widzieć Wilno jak centrum swojej ojczyzny i nie mogą pogodzić się ze zmianami, które przyniósł czas (…) czy nie warto by było zamiast pięknych frazesów zająć się zbieraniem materiałów statystycznych dotyczących Polaków litewskich.


Utrata wiary to coś wielce tajemniczego – równie tajemniczego jak sama wiara. I podobnie jak wiara, nie ma korzeni w logice; jest to zmiana w klimacie umysłu.


Nie planujemy żadnych zmian w ocenie uczniów z dyskalkulią. Wręcz przeciwnie - stopniowo będziemy likwidować ulgi dla dyslektyków i dysortografów.


Zmiana zabiera dużo czasu. Będziemy zbierać coraz więcej rzeczy z przeszłości i w ten sposób staną się one częścią teraźniejszości. Nic tak naprawdę na dobre nie zniknie. A nowe rzeczy, które mają nadejść, nie są tylko przyszłością, bo istnieją już teraz i wskazują nam kierunek.


Szok dwóch pierwszych lat transformacji, bezładna (często złodziejska) prywatyzacja, szybko rosnące różnice dochodów ludności i brak wizji zmian społeczeństwa spowodowały jego alienację wobec władzy. Zabrakło wielkich indywidualności zdolnych do wytyczania dróg rozwoju społeczeństwa i zdolnych przyjąć odpowiedzialność za ich realizowanie.


Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki.


Nagle wygrywają tam filmy, które przychodzą z Teheranu. Dlatego, że tam ludzie chcą zmiany, a kino właśnie zmianom towarzyszy najchętniej.


Afryka nie rozwinie się jeśli kobiety nie wezmą aktywnego udziału w procesach prowadzących do zmian.


Ostatnią rzeczą, jaką chciałem robić, było podsumowywanie czasu transformacji. Nie to mnie interesuje. Widzę, że życie komplikuje się tak, że nie nadążamy.


Przygotowuję się do zmiany swojego wizerunku i przemiany z uczestnika wydarzeń na ich obserwatora. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale powolutku się na to przestawiam. To w końcu nieuchronne, prawda?


Bóg jest w każdym procesie. Bóg pulsuje w przemianach. Raz jest, raz jest go mniej, ale czasem nie ma go wcale. Bóg bowiem przejawia się nawet w tym, że go nie ma.


Wszyscy się zmieniamy, a zmiana przychodzi niczym lekki wietrzyk poruszający zasłonami o brzasku dnia, jak ulotny zapach polnych kwiatów ukrytych w trawie. Zdarza się, że niekiedy odczuwają wtedy niewielki ból – myślą wtedy najczęściej, że złapali katar, albo też czują lekką odrazę na myśl o tym, co wczoraj było jeszcze dla nich najukochańsze.


Telewizja, jak wiele innych instytucji państwowych wymaga radykalnej przebudowy. Dotyczy to zwłaszcza zmian personalnych średniego szczebla, który w istocie nadal tkwi w postkomunistycznym układzie.


On swoimi knowaniami i zmianami personalnymi dokonywanymi w ostatniej chwili doprowadził do takiej sytuacji.

Andrzej Grzesik (obarczając Janusza Maksymiuka winą za niezarejestrowanie listy Samoobrony RP w Sosnowcu w 2005.)

To jedno z najbardziej paradoksalnych miejsc na Ziemi – świat, który jest na granicy realizmu i surrealizmu, jakby w ciągłej zmianie, mutacji, przepełniony ekstremalnymi i silnymi paradoksami.


Upaństwowienie chrześcijanizmu nie mogło oczywiście odbyć się bez jego przemiany wewnętrznej, zasadniczej.


Na znak, że miłość będzie zawsze gorąca, wymienia się obrączki. Zwyczaj ten ma głęboki sens. Miłość ulega zmianie, przedmiot pozostaje niezmienny.


Moim celem była głęboka reforma PiS. Formułując program zmiany na stanowisku prezesa, skazywałbym się już na samym początku na klęskę. Formułowałem zatem program reformy caratu poprzez przekształcenie go w monarchię konstytucyjną bez detronizacji Najjaśniejszego Pana.


Wszystkie religie mają ten sam dar przemiany naszych uczuć w uczucia pozytywne.


My uważamy, że świat w ogóle się nie zmienił. My uważamy, że te zmiany nic nie zmieniły. Nie widzimy nawet różnic między republiką a monarchią. Nam się wydaje, że są dwa w istocie jednakowe sposoby rządzenia narodem. No, proszę nam powiedzieć: Jaka jest różnica między republiką a monarchią?

Haile Selassie I (z wywiadu z Orianą Fallaci w czerwcu 1972.)

Ludzie boją się zmian, nawet tak małych jak zmiana fryzury.


Nadszedł czas, by Stary Kontynent zmierzył się z faktami i dokonał pewnych głębokich zmian w swoim podejściu do imigracji, integracji oraz nadchodzącej demograficznej muzułmańskiej fali.


Uczeni nie martwią się już udowadnianiem, że Ziemia jest kulista czy udowadnianiem ewolucji.


Owocami wzrostu gospodarczego – od okresu transformacji – po raz pierwszy dzielimy się z polskimi rodzinami.


Nadchodzą trudne czasy. Trudne i niebezpieczne. Nadchodzi czas zmian. Przykro byłoby starzeć się w przekonaniu, że nie uczyniło się niczego, by zmiany, które nadchodzą, były zmianami na lepsze. Prawda?

Yennefer z Vengerbergu (do Jaskra, cyt. za: Andrzej Sapkowski, ''Krew elfów'', rozdz.1.)

Owszem, teatr powinien obnażać hipokryzję, otwierać się na przemiany obyczajowe, mówić o tematach tabu, ale uważam zarazem, że sztuka musi nieść wyższe wartości.101 - 150

Każda zmiana jest katastrofą. Nawet nie dlatego, że może zakończyć się niepowodzeniem, ale dlatego, że najpierw trzeba zniszczyć to, co jest.


Ewolucja nie jest teorią, lecz faktem naukowym.


To strasznie żołnierzy boli. Zwłaszcza gdy ktoś jedzie na drugą zmianę po to, by nadal zdobywać doświadczenie w terenie. Przecież w instrukcjach podczas szkoleń, nawet tych dawnych, wyraźnie się podkreśla, że żołnierz ma bronić swojej ojczyzny. A taka misja to też jest reprezentowanie Polski. Oby tylko zdobytej tam wiedzy nie trzeba było faktycznie wykorzystać w obronie kraju.


Podejście do rozwiązania problemu w Syrii powinno być takie samo jak do Afganistanu – nieingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. Jeśli dojdzie do zmiany reżimu tak, jak w Egipcie, to doprowadzi to do destabilizacji regionu, do ruiny i zniszczenia kraju, nie powstanie nic innego jak tylko chaos.


Cały ruch praw obywatelskich wokół Martina Luthera Kinga wyrósł z Południowej Konwencji Baptystów. Postępowe zmiany w Ameryce czterdzieści lat temu miały korzenie religijne.


Zmiany są częścią życia. Warto dokonywać ich świadomie.


Jeżeliby więc komunizm w tej sztucznej postaci, bez przeobrażenia się moralnego ludzi, mógł się nawet utrzymać, to w każdym razie zaprzeczałby samemu sobie i byłby takim potworem społecznym, o jakim nie marzyła nigdy żadna klasa uciskana, a tym bardziej proletariat, broniący praw człowieka i przez samą historię przeznaczony do jego wyzwolenia.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”.(...) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Tylko radykalne zerwanie ze ''status quo'', to jest głęboka przemiana systemu opartego na własności prywatnej, dojście do władzy klasy wyzyskiwanej oraz rewolucja społeczna, która zniosłaby istniejące zależności, może doprowadzić do zmiany i do stworzenia nowego społeczeństwa, społeczeństwa socjalistycznego – albo przynajmniej umożliwić istnienie takiego społeczeństwa.


Zwłaszcza dziewczyny chcą być inne – wyższe, chudsze, grubsze. Ale wiemy, jakie jesteśmy naprawdę, więc najważniejsza praca nie polega na zmianach, tylko na samoakceptacji. Choć to truizm, to dopiero dwa miesiące temu, gdy skończyłam 50 lat, przyznałam się przed sobą, kim jestem. Postanowiłam nie udawać kogoś innego.


Funkcja klasy próżniaczej w ewolucji społecznej polega na opóźnianiu postępu i zachowywaniu tego, co przestarzałe.


Kaczyński nie gra o kolejne dwa lata u władzy, ale o „wielką zmianę”. Zmianę układu społeczno-medialno-biznesowego. W takiej Polsce jak obecna – myśli – zwycięstwo PiS będzie jak wypadek przy pracy: Ot, układ się poślizgnął na skórce od banana, udało się. Ale cały system i tak będzie pracował przeciw nam. Trzeba go wywrócić. To dlatego Kaczyński wciąż jest taki radykalny.


Ewolucja może obejść się beze mnie.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

One-man-show jest taką formą, gdzie improwizacja jest istotnym elementem przedstawienia i tu rzeczywiście około 30% spektaklu opiera się na spontaniczności: ja pytam ludzi, oni mi odpowiadają, ja na te odpowiedzi reaguję i buduję anegdotę na tym, co w danej chwili usłyszę. Wymaga to wiele odwagi, dużego refleksu, ale również przygotowania i pełnej gotowości na natychmiastowe zmiany.


Wcześniej czy później, musi dojść, i to nie tylko w Polsce, do takich zmian w prawie i mentalności ludzi, by życie każdego człowieka było tak samo chronione.


Nawrócenie jakiejś duszy jest zmianą jej mentalności.


Proces uwłaszczenia nomenklatury komunistycznej, czyli kradzieży własności państwowej rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, a do roku 1988 zyskał jasną ustawową podstawę prawną. Spowodowało to, iż w momencie rozpoczynania się przemian 1989 roku nomenklatura była grupą o określonym i uświadomionym interesie ekonomicznym.


Im dłużej zwlekasz z rozwiązaniem problemu, tym trudniej będzie wprowadzić zmiany.


Nie bacząc na zmiany, jakie to może poczynić we wzorcach ludzkiego życia, wprowadza się bezustannie nowe maszyny, nowe formy organizacyjne i nowe metody zwiększania wydajności. Czynienie tego bez troski o zmiany, jakie to może spowodować we wzorcach życia ludzkiego, jest bezprawiem.


W demokratycznej zmianie rządu dobre jest to, że odbywa się bez fizycznych obrażeń.

Peer Steinbrück (po porażce w wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii, 2005.)

Czasami chodziło o coś tak prostego jak zmiana ustawienia mikrofonu do nagrywania wokali, tak abym nie musiał nadwerężać moich strun głosowych. Przed wejściem do studia brałem także lekcje śpiewu, co pomogło mi ulepszyć moją postawę podczas śpiewania i technikę.


– Więc człek zależy od formy jak rzeka od brzegów, bez względu na to, co jest w środku? Nie, nie zgadzam się, przecież forma nie jest wieczna. Człek tyje lub garbi się z latami, a woda płynąc żłobi i kształtuje brzegi (…)
-Jest to zmiana zbyt wolna, by ją ludzie mogli zauważyć, chyba że spoglądają wstecz.


Ogień to tworzywo, które ma niesamowitą zdolność transformacji.


Każda zmiana w codziennej rutynie – w zaplanowanej pracy, zakupach, oglądaniu telewizji i tak dalej – wytrąca mnie z równowagi, gdyż nadaję jej zbyt wielkie znaczenie. Jak dziecko mogę całe tygodnie żyć nadzieją czegoś fajnego, ale załamuję się od razu, kiedy to coś nie spełni moich oczekiwań.


Dzisiaj Andrzej Duda stoi pod bardzo poważnym oskarżeniem, które zaprowadzi go przed Trybunał Stanu. Nie można kreować się na człowieka, który chce zmian w konstytucji i jednocześnie ją łamać.


''Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór, dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą ci nową nadzieję i poczucie celu.''


Palenie papierosów nie stanowi faktu odizolowanego, jest wynikiem ewolucji obyczajów i przyswajania mód, wiąże się ściśle z historią społeczną, mitami, polityką, stylem życia społeczeństwa. Z drugiej strony chodzi o praktykę – obyczaj czy uzależnienie – na którą decydujący wpływ wywiera reklama oraz sytuacja ekonomiczna i która niesie z sobą określone skutki dla zdrowia palacza.


Ten młody człowiek, powinien dokonać wyboru, który pomógłby wprowadzić Koreę Północną w XXI wiek. Mógłby przejść do historii jako lider transformacji lub kontynuować model z przeszłości.


Myślę, że na szczycie odwagi można znaleźć wolność. Wolność, która przychodzi ze świadomością, że żadna ziemska siła nie może cię złamać. Niezłomny duch jest czymś, bez czego nie można żyć. To odwaga porusza rzeczy i sprawia, że zmiany są możliwe.


Czuję presję związana ze swoim wyglądem. Starzeję się i zauważam coraz więcej zmian.(...) Ale jeszcze nie zdarzyło mi się spojrzeć w lustro i krzyknąć: „A niech to, już za późno”. Wręcz przeciwnie. Czuję się dobrze ze sobą i tam gdzie jestem.


Bez Żydów i Rosjan Wilno jest czysto polskim miastem (…) Litwini chcą widzieć Wilno jak centrum swojej ojczyzny i nie mogą pogodzić się ze zmianami, które przyniósł czas (…) czy nie warto by było zamiast pięknych frazesów zająć się zbieraniem materiałów statystycznych dotyczących Polaków litewskich.


Zwierzę o tyle jest wyższem od człowieka, że przy zamachach na inne zwierzę chodzi mu jedynie o zaspokojenie głodu lub innych potrzeb fizycznych. Wilk zje owcę, ale nie będzie jej zmuszał do zmiany przekonań, nie będzie jej narzucał swojej wiary, swojego języka, nie będzie jej zmuszał do stania się wilkiem.


Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą.


Tylko radykalne zmiany w administracji i budowa elitarnego aparatu specjalnego mogą zahamować postępujący rozkład państwa. Istniejąca administracja jest wprost gigantycznie niekompetentna, skorumpowana, związana ze startymi i nowymi interesami, a często z politycznymi i gospodarczymi mafiami.


Procesy ekonomiczne, zwane globalizacją, i towarzyszące im przemiany w nurtach życia umysłowego wypłukują życie polityczne z jego tradycyjnych treści.


Jedna zmiana przygotowuje drugą.


Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.


Miał [Józef Pałys] dziewięć lat, kiedy ją [Staszkę] spotkał. Przypuszcza się powszechnie, że faceci w tym niedojrzałym wieku nie mają do dziewczyn głowy. Akurat. Przecież mają głowę, no nie? – i mają też duszę i serce. Zdolność do uczuć dostaje się na wejściu i ona nie zmienia się z wiekiem, nie rośnie, ani nie zamiera. To tylko ciało podlega wiadomym zmianom.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”.(...) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny.


Polska specjalność, czyli narzekanie na stan faktyczny, zwykle kończy się na narzekaniu. Nikt nie podejmuje kroków, by nieciekawy stan rzeczy uległ zmianie.


Gdyby (…) rzeczywiście liczne gatunki (…) nagle się pojawiły, fakt ten przemawiałby silnie na niekorzyść teorii ewolucji.


Zmiana miejsca pobytu nie zmienia obyczajów. Jeśli niedoskonały nie opuści sam siebie, wcale nie będzie lepszy gdzie indziej, niż jest tutaj.


Procesy ekonomiczne, zwane globalizacją, i towarzyszące im przemiany w nurtach życia umysłowego wypłukują życie polityczne z jego tradycyjnych treści.


Zmiany zachodzą tylko wtedy, gdy idziemy pod prąd, kiedy robimy coś całkowicie wbrew wszystkiemu, do czego przywykliśmy.


W zawodzie aktora najważniejszy jest płodozmian, zmiana ról, różne wyzwania. Rutyna, także w innych profesjach, jest bardzo niebezpieczna.


Spuścizna Marksa pozostaje otwarta, co pozwala na ciągłe jej udoskonalanie i wprowadzanie zmian.


Zmiana aktualnej władzy na Białorusi byłaby ciosem dla Rosji, który jednak tak szybko nie nastąpi. Białoruś to nie Ukraina. Stanowimy razem z Rosją de facto jedno państwo.


Symboliczny moment jest w tej chwili, mamy do czynienia z jesienią dyktatorów, na łożu śmierci leży Fidel Castro, umarł Pinochet, oczywiście obaj są z zupełnie innych światów, ale to wszystko się wpisuje w tę Amerykę Południową, w której dokonuje się w tej chwili zmiana warty.151 - 200

Mam nadzieje, że zabrałaś stąd swoje gówno, bo dzwonię do gościa od zmiany zamków.


Często widziałem wielu moich konkurentów z papierosem w ustach. Palenie pomaga w stresie oraz w odchudzaniu, gdyż zabija głód. Jeszcze kilka lat temu, przed zmianą przepisów, kiedy waga była niesłychanie ważna, często paliliśmy i chodziliśmy bez przerwy głodni, ponieważ panowała histeria odchudzania. Dzisiaj przyzwyczajenie czy nałóg u wielu zostało.


Masz w sobie coś, co możesz pokazać tylko wybranym,
wciąż jest nas zbyt mało, by doprowadzić do zmiany,
lecz każdy z nas ma moc, by zacząć powoli wsączać łzy w serce skały,
aby poruszyć monolit.


Polska armia powinna być liczniejsza, lepiej wyposażona, musimy o tym rozmawiać i o tym też mówi Jarosław Gowin. Trzeba odbudowywać polski przemył, polską produkcję, budować polską markę, ponieważ to co jest teraz realizowane, to wyprzedawanie. (…) Zrobimy te zmiany, wprowadzimy ten program, jesteśmy na to przygotowani.


(...) wieczna przemiana, która się w nas dokonywa, to jest życie.


Gdy już zapewniła sobie życie wolne od trosk materialnych, włożyła cały swój wysiłek w unieruchomienie świata, jako że doświadczenie podpowiadało jej, że najmniejsza zmiana stanowi pewne niebezpieczeństwo i grozi czymś straszliwym.


Dziennikarze wychowani na rubrykach sportowych nie grzeszą elokwencją. Nie ma w nich jakiegoś błysku. Nie potrafią zażartować. Zagrać pauzą, ciszą, akcentem, zmianą rytmu mówienia. Tego wciąż nikt nie uczy. To trzeba przenieść do futbolu z innych dziedzin życia. Jeśli ktoś nie ma innej przeszłości niż sportowa i na dodatek zamyka się w hermetycznym świecie piłki, na zawsze pozostanie ubogi.


Minione wewnętrzne spory o imigrację, niewolnictwo, ewolucję, prohibicję, maccartyzm i prawa obywatelskie były zapewne poważniejsze od któregokolwiek z dzisiejszych.


Powinniśmy zacząć odróżniać skutki od przyczyn. Misiewicz jest objawem pewnej choroby, a nie chorobą. Poprzez pryzmat Misiewicza, nie widzimy tego, co naprawdę dzieje się w siłach zbrojnych. Najważniejsi generałowie nie odeszli ze względu na Misiewicza, a ze względu na Macierewicza. Jest fundamentalna zmiana koncepcji armii. To jest przepis na masakrę albo szaleństwo.


Walka z Niemcami musi być kontynuowana w formie „Burzy”. Natomiast w obecnych warunkach jestem bezwzględnie przeciwny powszechnemu powstaniu, którego sens historyczny musiałby się z konieczności wyrazić w zmianie jednej okupacji na drugą. Wasza ocena sytuacji niemieckiej musi być bardzo trzeźwa i realna. Omyłka pod tym względem kosztowałaby bardzo wiele.

Kazimierz Sosnkowski (29 lipca 1944 do dowództwa AK o ewentualnym planie powstania przeciwko Niemcom.)

Sędziokrację zamieniamy na demokrację. W imię zwierzchniej władzy narodu te zmiany są konieczne. Sędziowie nie orzekają w swoim imieniu, orzekają w imieniu państwa, społeczeństwa, w imieniu wszystkich obywateli. I ci obywatele powinni mieć wpływ, choćby minimalny, na to, kto i w jaki sposób zostaje sędzią.


Jesteśmy świadkami historycznej chwili: oto polski minister, zwracając się do niemieckiej publiczności niczym polityczny gracz wagi ciężkiej, przedstawia poważne pomysły i żądania – cóż za zmiana w porównaniu z okresem, gdy Polska postrzegana była jako trudny i biedny odbiorca zachodniego wsparcia.


Formuła 1 potrafi być interesująca (…), zwłaszcza gdy ktoś naprawdę się zna i wie na przykład, jaką zmianę w balansie samochodu wprowadzi pół stopnia nachylenia przedniego skrzydła…


Jestem tej ustawie stanowczo przeciwny, bo proponuje tylko powierzchowne zmiany, które nie będą lepiej zabezpieczać naszych swobód obywatelskich.


To film achrześcijanski, pogański w swojej istocie. Nie ma w nim metanoi (przemiany), grzechu, poczucia winy. Wszystko jest dozwolone. To, że Trier staje poza dobrem oraz złem i unieważnia w swoim dziele wybory moralne, pokazuje, że sam dokonał wyboru, wybrał życie estetyczne w sensie kierkegaardowskim.


Być może obserwujemy właśnie pierwsze oznaki „arabskiej wiosny”. Nasi sąsiedzi spoglądają na Egipt, który zawsze był pierwszym zwiastunem przemian.


Wszystko co znasz ulega przemianie. Proszę, zachowaj spokój.

Warren Ellis (Stacja kosmiczna do Izanami.)

Zmiany to proces, poprzez który przyszłość wchodzi w nasze życie.


Religijność też pojawiła się w toku ewolucji i jest korzystna dla gatunku ludzkiego. I mimo że jesteśmy przekonani, że to religia uczy nas, jak odróżniać dobro od zła, to raczej religia powstała jako próba racjonalizacji naszych przekonań moralnych. Mózg lubi uzasadniać nasze zachowania.


Nadszedł moment zmian i transformacji. Zostawmy za sobą nieporozumienia z przeszłości.


Erotyzm należy do niższego rzędu instynktów i jest cechą zwierzęcą raczej niż szlachetnie ludzką. Dla człowieka – szczytu organicznej ewolucji na Ziemi – jakie zajęcia są bardziej odpowiednie niż te, które zajmują tylko jego wyższe i wyłącznie ludzkie zdolności?


Światem rządzi chciwość. Jak ma pan milion, to chce mieć 30. I to już. Natychmiast. Nikt nie myśli w dłuższej perspektywie. Jedyne, co jest pewne w dzisiejszym świecie, to stan niepewności, czyli przekonanie, że za chwilę będzie jakaś zmiana. Od kryzysu do kryzysu. Co będzie jutro? To się będziemy jutro tym martwić. Na razie wszystko się jakoś kręci.


Zaczynamy realizować nadzieją i obietnicę zmiany naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że musimy pozostać zjednoczeni. Zróbmy wszystko abyśmy wciąż byli jednym narodem.

Kamla Persad-Bissessar (podczas ceremonii zaprzysiężenia.)

W religiach rozpoczęła się już zmiana kierunku rozwoju. Pewnego dnia powiemy za Rumim: „Jeśli istnieje ktoś miłujący na tym świecie, to jestem nim Ja.”


Czy pluralizm związkowy jest jedynym rozwiązaniem na wszystkie polskie kłopoty? Trzeba widzieć także szansę w partii, w której zachodzą i będą zachodziły znaczące przemiany.


Rodzaj miłości łączącej dwoje kochanków ulega zmianom, raz jest wzniosła, kiedy indziej obniża swój lot i staje się nawet trywialna, z czasem przemienia się w wygodę i przywiązanie, może też stać się nagle zabójczą, tragiczną nienawiścią


UFO jest rodzącym się archetypem odpowiadającym zastępom aniołów i demonów w czasach przyspieszonego rozwoju i szybkich zmian społecznych.


Hrywna jest utrzymywana na kroplówce międzynarodowych pożyczek. Gospodarka cudem się jeszcze nie zawaliła, ale jeśli w świat szybko nie zostanie wysłany sygnał, to już jesienią może dojść do ostrego kryzysu. Lista reform, które szybko trzeba przeprowadzić, jest długa. Konieczne są np. zmiany w służbach mundurowych i sądownictwie, bo bez zdławienia korupcji Ukraina nie wyjdzie z kryzysu.


To był pierwszy mecz po dłuższej przerwie dla Luisa Henriqueza i Zlatko Tanevskiego. Obaj zaprezentowali się z dobrej strony. Dobrą zmianę dał Siergiej Kriwiec, który pokazał, że naprawdę w piłkę grać potrafi. Cieszy też postawa młodych Bereszyńskiego i Drygasa, z tej mąki będzie chleb.

Jacek Zieliński, trener Drygasa w Lechu Poznań (o jednym ze sparingowych występów Drygasa.)

Przyglądam się jeszcze pająkom w terrarium. Tylko teorią ewolucji może sobie bozia umyć ręce. Paskudy.


Wobec niezliczonych poziomów tworzących rzeczywistość ogromna jest także możliwość zmian.


'''dr. red''', czyli ''drobne zmiany redakcyjne'' – poprawa opisu, szyku wyrazów w definicji, utworzenie nagłówków itp. W niektórych przypadkach można dodać krótką informację, czego dotyczyło przeredagowanie (np. ''gramatyka'', ''składnia'' itp.);


Kochany pamiętniku. Dziś jest inaczej. Czuję zmianę. Wreszcie nie żałuję dnia nim się zaczął. Znów go zobaczę. Pierwszy raz od dawna jest mi dobrze.


Przygotowuję się do zmiany swojego wizerunku i przemiany z uczestnika wydarzeń na ich obserwatora. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale powolutku się na to przestawiam. To w końcu nieuchronne, prawda?


Słowa naszej przysięgi były proste – wypowiadały je przed nami miliony par, żadna jednak tak niezwykła jak my. Poprosiliśmy pana Webera tylko o jedną zmianę, na którą przystał bez trudu: linijkę,, dopóki śmierć nas nie rozłączy’’ zastąpił bardziej stosowna w naszym przypadku „po kres naszego istnienia”.


Mówiła pani, że podobne rozwiązania w TK istnieją w innych państwach. To prawda, ale nie są to pojedyncze rozwiązania, ale część systemu. A ten zestaw zmian wprowadzony w Polsce paraliżuje prace TK.


Książka Poboga była przyobleczoną w naukową formę hagiografią i nie wytrzymuje rzetelnej krytyki naukowej. Ale nie to oczywiście stało się powodem nagonki. Przypomniał Pobóg sprawy rządzącej elicie niewygodne: socjalistyczną przeszłość dyktatora i sprawę zmiany wyznania, która nie pasowała do kreowanej legendy Piłsudskiego.

Andrzej Garlicki (o reperkusjach po opublikowaniu autorstwa Poboga-Malinowskiego biografii naukowej Józefa Piłsudskiego.)

Życzę wesołej przemiany materii!


Wiara – wbrew faktom – że kobiety w Polsce mają się dobrze, a feminizm to zachodnia fanaberia, stała się częścią obowiązującej wizji Polski w trakcie przemian. Rzekomo zadowolone Polki miały być strażniczkami narodowej zgody nawet wówczas, gdy w innych sferach tej zgody niewiele zostało.


(…) dekolonizacja jest zawsze gwałtownym zjawiskiem… prawdę mówiąc powodzenie jej leży w całościowej zmianie struktury społecznej z góry do dołu


Każda opozycja ma niezbywalne prawo do krytyki rządu. Ale obecna krytyka rządu przerodziła się w bezmyślny opór i [z] dialogu z większością w jednostronny krzyk nierozumnego oporu przed jakimikolwiek zmianami.

Marek Kuchciński (wystąpienie z dnia 17 października 2006 podczas debaty nad samorozwiązaniem Sejmu.)

Myślę, że cel pisania nigdy nie ulega zmianie, jeśli przyjmiemy, że opis życia ludzkiego jest celem podstawowym. (…) Zmiana ustroju i odzyskanie niepodległości przez Polskę wpłynęły na sytuację życiową pisarzy, ale raczej nie na ich twórczość. Sądzę, że każdy pozostaje wierny swoim tematom do końca życia.


Zmiana osobowości wymaga ciągłej walki z samym sobą, bo w człowieku kłócą się dwa uczucia: determinacja, by zmienić skórę i pragnienie pozostania we własnej.


(…) reżyser tak właśnie pracuje, że przychodzi i mówi „pan to ma zrobić tak i tak”. Czasem się z nim dyskutuje, a czasem nie. Jeśli jest trafione od razu, ale ja mówię w tym sensie, że on bardzo często zmienia, wpada w taki trans zmian i trzeba go powstrzymywać, bo zaczyna skreślać rzeczy dobre a w ich miejsce wkłada rzeczy zaimprowizowane. Ale tak już jest z nim. Zawsze tak było.


Gdy nadejdzie dzień, w którym zechce ktoś opisać ewolucje i błądzenia malarstwa francuskiego w XIX wieku, będzie mógł pominąć Cabanela, będzie musiał natomiast zdać sprawę o Manecie.


'''dr. meryt.''', czyli ''drobne zmiany merytoryczne'' – poprawa cytatu, jeśli zapisany był niepoprawnie, niedokładnie (nie chodzi tu o literówki, ortografię czy interpunkcję); poprawa lub dodanie źródła bądź autora; poprawienie błędu (logicznego, merytorycznego) albo dodanie istotnej informacji w notce lub w komentarzu.


Zjawiska istnieją przez zmianę.


Jeżeli gatunki powstały z innych gatunków przez nieznaczne, stopniowane zmiany, dlaczego nie widzimy wszędzie mnóstwa form przejściowych? Dlaczego cała natura nie stanowi chaosu form, lecz gatunki są, jak widzimy, dokładnie określone?

Karol Darwin (zakładał, że wszystkie formy przejściowe już wyginęły.)

On na żywo nie jest kimś, na kogo, gdyby nie był znany, zwrócilibyśmy uwagę na ulicy – no może poza kobietami, którym się bardzo podoba. Natomiast na ekranie przechodzi przemianę, zyskuje charyzmę. Jakaś magia dzieje się z jego twarzą. Staje się bardzo wyrazista. Może jest tak ukształtowana, tak wyrzeźbiona, że ciekawie daje się oświetlić? Na pewno jest to twarz bardzo współczesna.


Paradoksalnie, im więcej padnie ze strony Zachodu i Izraela gróźb pod adresem Iranu oraz im więcej sankcji zostanie nałożonych na to państwo, tym bardziej zaszkodzi to irańskiemu społeczeństwu obywatelskiemu oraz siłom dążącym do zmian, które zostaną pozbawione możliwości działania w ramach coraz bardziej paranoicznego reżimu.