Cytaty o zmianach

Lecz życie nie wie, dokąd podąża. Nie ma żadnego długoterminowego planu. Nie myśli o końcu. W ogóle nie myśli. Nie istnieje umysł, w którym odbywałby się proces myślenia. Ewolucja stanowi przeciwieństwo teleologii. Życie jest rozrzutne i ślepe. Nie zna pojęcia sprawiedliwości. Może sobie pozwolić na marnotrawstwo.


W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce [miała miejsce] transformacja świńskiego komunizmu w świński kapitalizm.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

Moim zdaniem trzeba podchodzić do tego spokojnie. W tym sensie, że zarówno spadki jak i wzrosty, które dzieją się, a widać to po wykresie w ciągu ostatniego roku, nie mają charakteru dramatycznego. Następują, ale to są takie sinusoidalne zmiany.

Aleksander Szczygło (o sondażach ukazujących spadek notowań Lecha Kaczyńskiego.)

Lech Wałęsa odpowiada za to, że w pierwszej połowie lat 90. nie zlikwidowano WSI. Stworzenie WSI polegało na tym, że w końcu '91 roku, zmieniając ustawę o powszechnym obowiązku obrony wpisano w dwóch zdaniach, że tworzy się WSI z automatycznego połączenia WSW i II oddziału Sztabu Generalnego. I to było całe tworzenie, i wszystko pozostało bez zmian.

Aleksander Szczygło (po ujawnieniu raportu o nieprawidłowościach w WSI.)

Wydaje mi się jednak, że na przestrzeni wieków mimo „rozlicznych wynalazków” bilans szczęścia nie ulega zmianie, bo jeśli w jakiejś dziedzinie wiedzie nam się lepiej, to w innej jest zaraz gorzej.


Trela – z pozoru cały czas taki sam, ociężały, kamienny, groźny – a faktycznie coraz to inny. Tyle, że ten efekt osiągnął trudnymi środkami: minimalną zmianą wyrazu twarzy, oczu, grymasem, zmianą w sposobie chodzenia i gestykulacji.


(…) Jeśli jej transformacja miała wypaść przekonująco, Sabrina musiała dostać coś więcej niż imitację markowych kreacji. Potrzebna jej była czarodziejska matka chrzestna rodem z Francji. Albo chrzestny ojciec.

Piąta Aleja, piąta rano (o wyborze strojów dla Audrey Hepburn u Huberta de Givenchy.)

Człowiek jest obywatelem dwóch światów. Wchodząc na drabinę Darwina, drabinę ewolucji biologicznej, zszedł równocześnie z drabiny Jakuba – drabiny duchowego pochodzenia od Boga.


To zabawne, ponieważ przed produkcją ''Zmierzch'' nastolatkowie krzyczeli: „O, mój Boże, to Cedric!”, a tydzień później, krzyczeli „O, mój Boże, Edward!” Zmiana wierności w świecie nastolatków!


Pomyślałem, że życie pośród linii prostych oraz prostokątów determinuje nasz sposób myślenia i że jego podstawy, tudzież mechanizmy, mogłyby ulec zmianie, gdybyśmy żyli w pomieszczeniach o formach fantazyjnych.

Jean Dubuffet (Dubuffet o swoich instalacjach, które ustawiał w wielkich miastach na tle drapaczy chmur i wieżowców)

Gdyby Pétain przeszedł na stronę aliantów, solennie oświadczam, że jeśli o mnie chodzi, to skłonny jestem przymknąć oczy na jego dotychczasowe zbrodnie i jego obecne wypływające z egoizmu kalkulacje; w każdej takiej zmianie frontu będę się dopatrywał jedynie jego wkładu w przyspieszenie ostatecznego zwycięstwa.

Léon Blum (w liście przemyconym do Londynu z petainowskiego więzienia w sierpniu 1942, wobec pojawiających się spekulacji.)

Musisz przygotować się na zmiany... Zmiany są nieuchronne.

Bezimienny (główne hasło i powiedzonko bohatera w dodatku ''Zmierzch Bogów''.)

Myślałam o tym, co przeżyłam zeszłej nocy. To było wspaniałe. Doszłam do wniosku… że jestem transseksualistką. To szalone… Po raz pierwszy wszystko było na swoim miejscu. Muszę się upewnić. Jeśli nadal będę to czuć… porozmawiam z doktorem Feldmanem o operacji zmiany płci.

Być jak John Malkovich (zmiana, jaką wywołała wizyta w Malkovichu u Lotte.)

Chcemy, by zmiana, która wisi w powietrzu, miała twarz Donalda Tuska.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie, czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

Nic tak nie pobudza lubieżności, jak mała rozkoszna zmiana.


Dopiero w kryzysie dochodzi do ewolucji.


Zmiana pogody to rodzaj podróży.


Z pewnością mam 1555 wad jako dyrektor instytutu, ale nikt nie może powiedzieć, że się mnie boi. Mojego ojca nikt się nie bał, albowiem nie budował autorytetu na strachu. Jestem zadeklarowanym antyrygorystą. Zawsze taki byłem, nie przeżyłem metamorfozy, gdy zostałem dziadkiem.


Bardzo trudno jest (…) pogodzić zamknięty system polityczny z modernizacją. Jeśli chce się dogonić resztę świata, skorzystać z zachodzących zmian, trzeba być otwartym na bezpośrednie inwestycje zagraniczne, nowe technologie, know-how, informacje, a to oznacza, że nie można izolować własnego społeczeństwa. A społeczeństwo się przez to zmienia.

José Ramos-Horta (wykład wygłoszony 2 kwietnia 2004 w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.)

Ludzie nie wykorzystują dziś posiadanej wiedzy do zmiany świata na lepsze, tylko uczą się dzięki niej akceptować istniejące niedoskonałości.


Kto sieje ewolucję, ten zbiera rozum. A rozum nie chce nikomu służyć.


Lewica to: Nieodwracalność podstawowych zdobyczy państwa opiekuńczego. Nieodwracalność ewolucji myśli liberalnej, w kierunku liberalizmu socjalnego. Nazywanie rzeczników odwrócenia tej ewolucji po imieniu, a więc określeniem „wstecznicy” – nie jest to bowiem epitet – ale dokładna nazwa zwolenników „ruchu wstecz”.


Przemiany w Kościele zależą od was. Jeden z moich profesorów w seminarium powiedział, że to pokolenie musi wymrzeć, by coś się zmieniło, ale może być tak, że wy wniesiecie nowego ducha, entuzjazm.


(...) dokonam wśród ludów zmiany na czystą mowę, aby wszystkie wzywały imienia Jehowy i służyły mu ramię przy ramieniu.


Każda zmiana świata jest zamachem na sumienia.


Najbardziej wpływowym dziełem Darwina była jego teoria ewolucji. Zrewolucjonizowała ona botanikę, biologię i medycynę. Wniosła nowe pojęcie do studium religii i astronomii, historii i psychologii (...). Myśl Darwinowska wywarła wpływ na każdą dziedzinę nauki.


(…) każdy dzień może przynieść zmiany.


Do momentu transformacji wzorcem było przyzwoite zachowanie. Było wiadomo, że się jest przeciwko bezprawiu, totalitaryzmowi, cenzurze. Po upadku komunizmu trzeba się deklarować precyzyjniej.


Przyczyny, dla których upadł w Polsce socjalizm państwowy, były bardzo złożone. W skrócie powiedzieć można wszakże tyle, iż jednym z głównych powodów gospodarczo politycznej implozji było niedokończenie podstawowych procesów przemian strukturalnych, jakie stawiał sobie za cel ustrój komunistyczny.

Bronisław Misztal (z tej pracy wynika, że Misztal nawet po upadku systemu komunistycznego w Polsce nie mógł się z tym faktem pogodzić (w komuniźmie zrobił błyskotliwą karierę naukową)/)

To najlepsze kiedyś może nadejść tylko jako etap po etapie – nie ma skoków w przyrodzie, i kataklizm jest formą ewolucji, i rewolucja nie jest niczym innym jak ewolucją przyspieszoną.


Pojęcie ewolucji było porywające w abstrakcji, lecz w praktyce tchnęło wulgarnością równie ostentacyjną, jak (…) świeżo pozłacane kolumny doryckie zdobiące drzwi.


Hasło wymiany kadr na nowe, młodsze trudno zrealizować, bo nie ma skąd brać tych ludzi. Sądzę, że Poroszenko postawi na zmiany ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Będzie musiał też uważać, by nie naruszyć interesów różnych lobby, np. kliki generalskiej w milicji czy różnych układów oligarchicznych w regionach.


Sędziokrację zamieniamy na demokrację. W imię zwierzchniej władzy narodu te zmiany są konieczne. Sędziowie nie orzekają w swoim imieniu, orzekają w imieniu państwa, społeczeństwa, w imieniu wszystkich obywateli. I ci obywatele powinni mieć wpływ, choćby minimalny, na to, kto i w jaki sposób zostaje sędzią.


Nie daliśmy ludziom w mniejszych ośrodkach poczucia, że walczymy dla nich. Z mediów dowiedzieli się więcej o kontrowersjach wokół toalet dla transseksualistów niż o płacy minimalnej czy regulacji wynagrodzeń za nadgodziny. Prezydent-elekt ma teraz narzędzia, aby cofnąć wiele z naszych zmian.


Życie zaczyna się dopiero po zmianie zamków.


Nie mieliśmy siły politycznej, żeby obalić reżim Pinocheta. Pokonaliśmy dyktaturę na jej polu, w plebiscycie ustanowionym w pinochetowskiej konstytucji. Zmiana dokonała się pokojowo, bez rozlewu krwi, co związało nam ręce. Może popełniliśmy błąd w kalkulacji? Nie wiem. Tak naprawdę, nie mieliśmy chyba wyboru.


W ostatnim czasie mój pogląd na to, co należy uwzględnić przy budowie maszyny myślącej, uległ zmianie. Kiedy startowaliśmy, naiwnie wierzyłem, ze każda część inteligencji może powstać dzięki technice. Nadal wierzę, jako pryncypium, że to możliwe, jednak zajmie to ze trzysta lat.


Być może obserwujemy właśnie pierwsze oznaki „arabskiej wiosny”. Nasi sąsiedzi spoglądają na Egipt, który zawsze był pierwszym zwiastunem przemian.


Wszystkie, nawet najmniej znaczące z pozoru decyzje mogą całkowicie odmienić losy ludzi. Do zmiany losu wystarczy mały, malutki kamyczek, o który ktoś się potknie i nawet go nie zauważy.


Wizyta w Indiach odmieniła moje życie. Bo to był ten moment, który pozwolił mi na podjęcie decyzji przynajmniej o zmianie diety. A potem już krok po kroku postępowały inne zmiany. Postanowiłam, że od jutra nie jem i tak to się zaczęło.

Anna Kalata (o swojej przemianie podczas pobytu w Indiach.)

Zmiana ojczyzny, wiary i imienia wyobcowały ją z otoczenia, nawet z rodziny carskiej, nie mówiąc już o szerszych kołach arystokratycznych i literackich Petersburga oraz Moskwy. Jej świat przeżyć i kontaktów dość szybko zawęził się w gruncie rzeczy do męża, dzieci i kilku zbliżonych do pary cesarskiej postaci, nie zawsze najwyższych lotów.


Jak wiadomo, zdania w sprawie nie tylko przyczyn ewolucji, lecz także rzeczywistego jej przebiegu są wśród biologów podzielone. Wynika to z faktu, iż nie ma wystarczających dowodów, które by pozwalały na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Rozumie się zatem samo przez się, że ogół spoza kręgu specjalistów powinien się dowiedzieć o istnieniu różnicy poglądów na ewolucję.


Ewolucja ujawnia się w niedoskonałościach stanowiących zapis genealogii. Jakże byłoby możliwe, że szczur biega, nietoperz lata, delfin pływa, a ja wystukuję ten esej na maszynie za pomocą narządów zbudowanych z tych samych kości, gdybyśmy wszyscy nie odziedziczyli ich po wspólnym przodku? Inżynier, zaczynając od zera, mógłby w każdym z tych przypadków zaprojektować lepsze członki.


Polsce potrzeba bardzo istotnych zmian. I to, co zostało podjęte przez koalicję, w moim przekonaniu, powinno być realizowane. Co oczywiście nie znaczy, że koalicja nie popełnia błędów. I mówiąc o koalicji, mam tu na myśli tak PiS, jak i Samoobronę czy LPR. Ale nie popełnia błędów ten, kto nic nie robi. Jeśli są błędy, to trzeba o nich rozmawiać.


Ludzie zwykle cieszą się, kiedy w ich życiu zachodzą zmiany – znoszą katastrofy tak dzielnie, że nikt nie spodziewałby się tego po nich w zwykłych okolicznościach.


Rekonwalescencją uczuciową nie musiałam się już więcej zajmować. Załatwiły to za mnie przemiany historyczne, które szeroko otworzyły wrota namiętnościom odmiennego rodzaju…
Automaty do gry znałam od lat i grywałam na nich maniacko.


Albo się załamała pod batem szefowej, albo zdała sobie sprawę, że zgodnie z ewolucją powinna mężczyzn podniecać, a nie kastrować.


Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym, to zmiana.(...)51 - 100

Wielu ludzi widzi we mnie nadzieję na zmianę.


To wzmocnione doświadczanie estetyczne, uwidocznione na przykładzie kontemplowania strużki błękitnego dymu, jest charakterystyczne dla początkowej fazy odurzenia LSD, poprzedzającej głębsze zmiany stanów świadomości.

Ernst Jünger (opis doświadczenia wywołanego przez LSD)

Wszystko, co sugerujemy, to tylko nieco odmienny sposób funkcjonowania ewolucji. (…) Debata naukowa toczy się między ludźmi, którzy mocno wierzą w ewolucję i którzy nie mają w ogóle czasu na rozważanie stanowiska kreacjonistycznego.

Anthony Hallam (krytyk darwinizmu, neolamarkista.)

Logika jest świetną rzeczą, ma jednak – co wykazała ewolucja – kilka wad. Wszystko, co logicznie myśli, może zostać oszukane przez coś, co myśli przynajmniej tak samo logicznie. Najprostszym sposobem stuprocentowo logicznego oszukania robota jest podawanie mu ciągle tego samego zestawu bodźców, co spowoduje, że zaplącze się w błędnym kole.


Moja książka będzie o szeroko rozumianej metamorfozie, o zmianach duchowych, psychice człowieka, diecie.


Bo kochanie urządzone jest jak waga w ormiańskiej kramicy. Kto kupić chce, ten się oszuka, kto sprzedaje, ten oszuka. To towar ni do handlu, ni do zmiany. Masz go, to przy sobie trzymaj. Kto Bogu się z prośbami narzuca, ten ślepy jest i głuchy, kto ludzi o zrównanie rachunków swych datków prosi, ten szaleńcem, co swe należności pisze na fali!


Chciałbym, aby w naszym kraju zachodziły pozytywne zmiany. Chciałbym mieć poczucie, że żyję w bezpiecznym, prawym państwie.


Każdy z was ją zna,
Muzyka, która wprowadza was w ten piękny stan,
Pozytywnych myśli, pozytywnych zmian,
Bratnią duszą dla reggae się stań.


Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.


Heroicznemu maksymalizmowi etycznemu towarzyszy idea przekraczania człowieczeństwa ku duchowi – jest to nie tylko możliwe, ale konieczne i nieuniknione. To jest ton wysiłku duchowej przemiany, który Piłsudski odnalazł u Słowackiego i który go już nigdy nie opuścił.


Pierwszy raz w historii Europy i Polski w rozkładzie, który jest układany od 100 lat, w moim okręgu wyborczym na dworcu w Katowicach, naniesiono 56 zmian mazakiem.

Jerzy Polaczek (o chaosie na kolei podczas grudniowej zmiany rozkładu jazdy 2010.)

Dzisiejszy Kościół protestancki to żart. Pastorzy w dżinsach, którzy uczestniczą w marszach poparcia dla Palestyny, i kościoły wyglądające jak minimalistyczne centra handlowe. Opowiadam się za zbiorową konwersją protestantów na katolicyzm.

Anders Behring Breivik (z internetowego manifestu politycznego.)

Skrajne doświadczenia prowadzą do radykalnych zmian w strukturze osobowości. Pojawiają się tendencje samobójcze, utrata pamięci. Więźniowie obozów reagowali w sposób schizofrenopodobny.


Ewolucja Tycjana wyniosła go na wyżyny największego chyba malarza, jaki się pojawił do owego czasu (…). Nie miał naukowych zainteresowań Leonarda ani religijnych i poetyckich Michała Anioła; był po prostu malarzem – nie architektem ani rzeźbiarzem.


Przemiana prozy Iredyńskiego na ciąg konkretnych obrazów filmowych niezbyt się reżyserowi udała. Banalne sytuacje pozbawione są wewnętrznej dramaturgii – film po prostu nuży. Atutem filmu jest rola Tadeusza Huka (…).


Wówczas zrozumiałem nagle, że cały sens tkwi w tym kołysaniu, w bezcelowym ruchu, w krążeniu, w zmianie. Wstałem krzycząc: „Błogosławię życie!”


Prawdziwa zmiana stosunku Kościoła do praw człowieka, została zapoczątkowana dopiero po Soborze Watykańskim II, do tego czasu były przez dwa niemal wieki traktowane w katolicyzmie jako swoista konkurencja, jako rodzaj „świeckiej religii”.


Mają powody do dumy ci wszyscy, którzy poparli w ostatnich wyborach idee zmian, poparli Prawo i Sprawiedliwość.


Nie możemy mylić wypaczeń z innowacjami; wypaczenie to zbędna zmiana – sztuka to zmiana dobroczynna.


To są piosenki o przejmowaniu się światem i człowiekiem – o iluzjach i prawdzie, o długiej drodze do serca, o dobrych zmianach, o ciele i duszy oraz o przyjaźni, która jest rodzajem miłości. Dużo znaków, które próbuję znaleźć i odczytać.

Mieczysław Szcześniak (o swoich piosenkach.)

Jak to mówił Bardini, aktor najszczęśliwszy jest w momencie zmiany. Kiedy zmienia jeden teatr na drugi. A potem się zaczynają kłopoty.


Zmiany wywołujące (...) kataklizm ontologiczny (...) możemy nazwać s k o k a m i j a k o ś c i o w y m i, zapożyczając formułę z dialektyki Heglowskiej, która głosi, że nagromadzenie ilościowe powoduje „przemianę jakości”.


To, że było 10 punktów, to nie znaczy, że zawsze ma być joker. My mieliśmy inny plan, po biegu 12 zgłosiłem zmianę za Sebastiana Trumińskiego Daniel Jeleniewski, Sebastian nie uszanował tej decyzji, wyjechał sobie samowolkę, myślę, że będą wyciągnięte wnioski.


Zmiany zachodzą tylko wtedy, gdy idziemy pod prąd, kiedy robimy coś całkowicie wbrew wszystkiemu, do czego przywykliśmy.

Czarownica z Portobello (cytując wypowiedź Ateny)

Bez Żydów i Rosjan Wilno jest czysto polskim miastem (…) Litwini chcą widzieć Wilno jak centrum swojej ojczyzny i nie mogą pogodzić się ze zmianami, które przyniósł czas (…) czy nie warto by było zamiast pięknych frazesów zająć się zbieraniem materiałów statystycznych dotyczących Polaków litewskich.


Utrata wiary to coś wielce tajemniczego – równie tajemniczego jak sama wiara. I podobnie jak wiara, nie ma korzeni w logice; jest to zmiana w klimacie umysłu.


Nie planujemy żadnych zmian w ocenie uczniów z dyskalkulią. Wręcz przeciwnie - stopniowo będziemy likwidować ulgi dla dyslektyków i dysortografów.


Zmiana zabiera dużo czasu. Będziemy zbierać coraz więcej rzeczy z przeszłości i w ten sposób staną się one częścią teraźniejszości. Nic tak naprawdę na dobre nie zniknie. A nowe rzeczy, które mają nadejść, nie są tylko przyszłością, bo istnieją już teraz i wskazują nam kierunek.


Szok dwóch pierwszych lat transformacji, bezładna (często złodziejska) prywatyzacja, szybko rosnące różnice dochodów ludności i brak wizji zmian społeczeństwa spowodowały jego alienację wobec władzy. Zabrakło wielkich indywidualności zdolnych do wytyczania dróg rozwoju społeczeństwa i zdolnych przyjąć odpowiedzialność za ich realizowanie.


Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki.


Nagle wygrywają tam filmy, które przychodzą z Teheranu. Dlatego, że tam ludzie chcą zmiany, a kino właśnie zmianom towarzyszy najchętniej.


Afryka nie rozwinie się jeśli kobiety nie wezmą aktywnego udziału w procesach prowadzących do zmian.


Ostatnią rzeczą, jaką chciałem robić, było podsumowywanie czasu transformacji. Nie to mnie interesuje. Widzę, że życie komplikuje się tak, że nie nadążamy.


Przygotowuję się do zmiany swojego wizerunku i przemiany z uczestnika wydarzeń na ich obserwatora. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale powolutku się na to przestawiam. To w końcu nieuchronne, prawda?


Bóg jest w każdym procesie. Bóg pulsuje w przemianach. Raz jest, raz jest go mniej, ale czasem nie ma go wcale. Bóg bowiem przejawia się nawet w tym, że go nie ma.


Wszyscy się zmieniamy, a zmiana przychodzi niczym lekki wietrzyk poruszający zasłonami o brzasku dnia, jak ulotny zapach polnych kwiatów ukrytych w trawie. Zdarza się, że niekiedy odczuwają wtedy niewielki ból – myślą wtedy najczęściej, że złapali katar, albo też czują lekką odrazę na myśl o tym, co wczoraj było jeszcze dla nich najukochańsze.


Telewizja, jak wiele innych instytucji państwowych wymaga radykalnej przebudowy. Dotyczy to zwłaszcza zmian personalnych średniego szczebla, który w istocie nadal tkwi w postkomunistycznym układzie.


On swoimi knowaniami i zmianami personalnymi dokonywanymi w ostatniej chwili doprowadził do takiej sytuacji.

Andrzej Grzesik (obarczając Janusza Maksymiuka winą za niezarejestrowanie listy Samoobrony RP w Sosnowcu w 2005.)

To jedno z najbardziej paradoksalnych miejsc na Ziemi – świat, który jest na granicy realizmu i surrealizmu, jakby w ciągłej zmianie, mutacji, przepełniony ekstremalnymi i silnymi paradoksami.


Upaństwowienie chrześcijanizmu nie mogło oczywiście odbyć się bez jego przemiany wewnętrznej, zasadniczej.


Na znak, że miłość będzie zawsze gorąca, wymienia się obrączki. Zwyczaj ten ma głęboki sens. Miłość ulega zmianie, przedmiot pozostaje niezmienny.


Moim celem była głęboka reforma PiS. Formułując program zmiany na stanowisku prezesa, skazywałbym się już na samym początku na klęskę. Formułowałem zatem program reformy caratu poprzez przekształcenie go w monarchię konstytucyjną bez detronizacji Najjaśniejszego Pana.


Wszystkie religie mają ten sam dar przemiany naszych uczuć w uczucia pozytywne.


My uważamy, że świat w ogóle się nie zmienił. My uważamy, że te zmiany nic nie zmieniły. Nie widzimy nawet różnic między republiką a monarchią. Nam się wydaje, że są dwa w istocie jednakowe sposoby rządzenia narodem. No, proszę nam powiedzieć: Jaka jest różnica między republiką a monarchią?

Haile Selassie I (z wywiadu z Orianą Fallaci w czerwcu 1972.)

Ludzie boją się zmian, nawet tak małych jak zmiana fryzury.


Nadszedł czas, by Stary Kontynent zmierzył się z faktami i dokonał pewnych głębokich zmian w swoim podejściu do imigracji, integracji oraz nadchodzącej demograficznej muzułmańskiej fali.


Uczeni nie martwią się już udowadnianiem, że Ziemia jest kulista czy udowadnianiem ewolucji.


Owocami wzrostu gospodarczego – od okresu transformacji – po raz pierwszy dzielimy się z polskimi rodzinami.


Nadchodzą trudne czasy. Trudne i niebezpieczne. Nadchodzi czas zmian. Przykro byłoby starzeć się w przekonaniu, że nie uczyniło się niczego, by zmiany, które nadchodzą, były zmianami na lepsze. Prawda?

Yennefer z Vengerbergu (do Jaskra, cyt. za: Andrzej Sapkowski, ''Krew elfów'', rozdz.1.)

Owszem, teatr powinien obnażać hipokryzję, otwierać się na przemiany obyczajowe, mówić o tematach tabu, ale uważam zarazem, że sztuka musi nieść wyższe wartości.101 - 150

Każda zmiana jest katastrofą. Nawet nie dlatego, że może zakończyć się niepowodzeniem, ale dlatego, że najpierw trzeba zniszczyć to, co jest.


Ewolucja nie jest teorią, lecz faktem naukowym.


To strasznie żołnierzy boli. Zwłaszcza gdy ktoś jedzie na drugą zmianę po to, by nadal zdobywać doświadczenie w terenie. Przecież w instrukcjach podczas szkoleń, nawet tych dawnych, wyraźnie się podkreśla, że żołnierz ma bronić swojej ojczyzny. A taka misja to też jest reprezentowanie Polski. Oby tylko zdobytej tam wiedzy nie trzeba było faktycznie wykorzystać w obronie kraju.


Podejście do rozwiązania problemu w Syrii powinno być takie samo jak do Afganistanu – nieingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. Jeśli dojdzie do zmiany reżimu tak, jak w Egipcie, to doprowadzi to do destabilizacji regionu, do ruiny i zniszczenia kraju, nie powstanie nic innego jak tylko chaos.


Cały ruch praw obywatelskich wokół Martina Luthera Kinga wyrósł z Południowej Konwencji Baptystów. Postępowe zmiany w Ameryce czterdzieści lat temu miały korzenie religijne.


Zmiany są częścią życia. Warto dokonywać ich świadomie.


Jeżeliby więc komunizm w tej sztucznej postaci, bez przeobrażenia się moralnego ludzi, mógł się nawet utrzymać, to w każdym razie zaprzeczałby samemu sobie i byłby takim potworem społecznym, o jakim nie marzyła nigdy żadna klasa uciskana, a tym bardziej proletariat, broniący praw człowieka i przez samą historię przeznaczony do jego wyzwolenia.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”.(...) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Tylko radykalne zerwanie ze ''status quo'', to jest głęboka przemiana systemu opartego na własności prywatnej, dojście do władzy klasy wyzyskiwanej oraz rewolucja społeczna, która zniosłaby istniejące zależności, może doprowadzić do zmiany i do stworzenia nowego społeczeństwa, społeczeństwa socjalistycznego – albo przynajmniej umożliwić istnienie takiego społeczeństwa.


Zwłaszcza dziewczyny chcą być inne – wyższe, chudsze, grubsze. Ale wiemy, jakie jesteśmy naprawdę, więc najważniejsza praca nie polega na zmianach, tylko na samoakceptacji. Choć to truizm, to dopiero dwa miesiące temu, gdy skończyłam 50 lat, przyznałam się przed sobą, kim jestem. Postanowiłam nie udawać kogoś innego.


Funkcja klasy próżniaczej w ewolucji społecznej polega na opóźnianiu postępu i zachowywaniu tego, co przestarzałe.


Kaczyński nie gra o kolejne dwa lata u władzy, ale o „wielką zmianę”. Zmianę układu społeczno-medialno-biznesowego. W takiej Polsce jak obecna – myśli – zwycięstwo PiS będzie jak wypadek przy pracy: Ot, układ się poślizgnął na skórce od banana, udało się. Ale cały system i tak będzie pracował przeciw nam. Trzeba go wywrócić. To dlatego Kaczyński wciąż jest taki radykalny.


Ewolucja może obejść się beze mnie.


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

One-man-show jest taką formą, gdzie improwizacja jest istotnym elementem przedstawienia i tu rzeczywiście około 30% spektaklu opiera się na spontaniczności: ja pytam ludzi, oni mi odpowiadają, ja na te odpowiedzi reaguję i buduję anegdotę na tym, co w danej chwili usłyszę. Wymaga to wiele odwagi, dużego refleksu, ale również przygotowania i pełnej gotowości na natychmiastowe zmiany.


Wcześniej czy później, musi dojść, i to nie tylko w Polsce, do takich zmian w prawie i mentalności ludzi, by życie każdego człowieka było tak samo chronione.


Nawrócenie jakiejś duszy jest zmianą jej mentalności.


Proces uwłaszczenia nomenklatury komunistycznej, czyli kradzieży własności państwowej rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, a do roku 1988 zyskał jasną ustawową podstawę prawną. Spowodowało to, iż w momencie rozpoczynania się przemian 1989 roku nomenklatura była grupą o określonym i uświadomionym interesie ekonomicznym.


Im dłużej zwlekasz z rozwiązaniem problemu, tym trudniej będzie wprowadzić zmiany.


Nie bacząc na zmiany, jakie to może poczynić we wzorcach ludzkiego życia, wprowadza się bezustannie nowe maszyny, nowe formy organizacyjne i nowe metody zwiększania wydajności. Czynienie tego bez troski o zmiany, jakie to może spowodować we wzorcach życia ludzkiego, jest bezprawiem.


W demokratycznej zmianie rządu dobre jest to, że odbywa się bez fizycznych obrażeń.

Peer Steinbrück (po porażce w wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii, 2005.)

Czasami chodziło o coś tak prostego jak zmiana ustawienia mikrofonu do nagrywania wokali, tak abym nie musiał nadwerężać moich strun głosowych. Przed wejściem do studia brałem także lekcje śpiewu, co pomogło mi ulepszyć moją postawę podczas śpiewania i technikę.


– Więc człek zależy od formy jak rzeka od brzegów, bez względu na to, co jest w środku? Nie, nie zgadzam się, przecież forma nie jest wieczna. Człek tyje lub garbi się z latami, a woda płynąc żłobi i kształtuje brzegi (…)
-Jest to zmiana zbyt wolna, by ją ludzie mogli zauważyć, chyba że spoglądają wstecz.


Ogień to tworzywo, które ma niesamowitą zdolność transformacji.


Każda zmiana w codziennej rutynie – w zaplanowanej pracy, zakupach, oglądaniu telewizji i tak dalej – wytrąca mnie z równowagi, gdyż nadaję jej zbyt wielkie znaczenie. Jak dziecko mogę całe tygodnie żyć nadzieją czegoś fajnego, ale załamuję się od razu, kiedy to coś nie spełni moich oczekiwań.


Dzisiaj Andrzej Duda stoi pod bardzo poważnym oskarżeniem, które zaprowadzi go przed Trybunał Stanu. Nie można kreować się na człowieka, który chce zmian w konstytucji i jednocześnie ją łamać.


''Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór, dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą ci nową nadzieję i poczucie celu.''


Palenie papierosów nie stanowi faktu odizolowanego, jest wynikiem ewolucji obyczajów i przyswajania mód, wiąże się ściśle z historią społeczną, mitami, polityką, stylem życia społeczeństwa. Z drugiej strony chodzi o praktykę – obyczaj czy uzależnienie – na którą decydujący wpływ wywiera reklama oraz sytuacja ekonomiczna i która niesie z sobą określone skutki dla zdrowia palacza.


Ten młody człowiek, powinien dokonać wyboru, który pomógłby wprowadzić Koreę Północną w XXI wiek. Mógłby przejść do historii jako lider transformacji lub kontynuować model z przeszłości.


Myślę, że na szczycie odwagi można znaleźć wolność. Wolność, która przychodzi ze świadomością, że żadna ziemska siła nie może cię złamać. Niezłomny duch jest czymś, bez czego nie można żyć. To odwaga porusza rzeczy i sprawia, że zmiany są możliwe.


Czuję presję związana ze swoim wyglądem. Starzeję się i zauważam coraz więcej zmian.(...) Ale jeszcze nie zdarzyło mi się spojrzeć w lustro i krzyknąć: „A niech to, już za późno”. Wręcz przeciwnie. Czuję się dobrze ze sobą i tam gdzie jestem.


Bez Żydów i Rosjan Wilno jest czysto polskim miastem (…) Litwini chcą widzieć Wilno jak centrum swojej ojczyzny i nie mogą pogodzić się ze zmianami, które przyniósł czas (…) czy nie warto by było zamiast pięknych frazesów zająć się zbieraniem materiałów statystycznych dotyczących Polaków litewskich.


Zwierzę o tyle jest wyższem od człowieka, że przy zamachach na inne zwierzę chodzi mu jedynie o zaspokojenie głodu lub innych potrzeb fizycznych. Wilk zje owcę, ale nie będzie jej zmuszał do zmiany przekonań, nie będzie jej narzucał swojej wiary, swojego języka, nie będzie jej zmuszał do stania się wilkiem.


Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą.


Tylko radykalne zmiany w administracji i budowa elitarnego aparatu specjalnego mogą zahamować postępujący rozkład państwa. Istniejąca administracja jest wprost gigantycznie niekompetentna, skorumpowana, związana ze startymi i nowymi interesami, a często z politycznymi i gospodarczymi mafiami.


Procesy ekonomiczne, zwane globalizacją, i towarzyszące im przemiany w nurtach życia umysłowego wypłukują życie polityczne z jego tradycyjnych treści.


Jedna zmiana przygotowuje drugą.


Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.


Miał [Józef Pałys] dziewięć lat, kiedy ją [Staszkę] spotkał. Przypuszcza się powszechnie, że faceci w tym niedojrzałym wieku nie mają do dziewczyn głowy. Akurat. Przecież mają głowę, no nie? – i mają też duszę i serce. Zdolność do uczuć dostaje się na wejściu i ona nie zmienia się z wiekiem, nie rośnie, ani nie zamiera. To tylko ciało podlega wiadomym zmianom.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”.(...) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny.


Polska specjalność, czyli narzekanie na stan faktyczny, zwykle kończy się na narzekaniu. Nikt nie podejmuje kroków, by nieciekawy stan rzeczy uległ zmianie.


Gdyby (…) rzeczywiście liczne gatunki (…) nagle się pojawiły, fakt ten przemawiałby silnie na niekorzyść teorii ewolucji.


Zmiana miejsca pobytu nie zmienia obyczajów. Jeśli niedoskonały nie opuści sam siebie, wcale nie będzie lepszy gdzie indziej, niż jest tutaj.


Procesy ekonomiczne, zwane globalizacją, i towarzyszące im przemiany w nurtach życia umysłowego wypłukują życie polityczne z jego tradycyjnych treści.


Zmiany zachodzą tylko wtedy, gdy idziemy pod prąd, kiedy robimy coś całkowicie wbrew wszystkiemu, do czego przywykliśmy.


W zawodzie aktora najważniejszy jest płodozmian, zmiana ról, różne wyzwania. Rutyna, także w innych profesjach, jest bardzo niebezpieczna.


Spuścizna Marksa pozostaje otwarta, co pozwala na ciągłe jej udoskonalanie i wprowadzanie zmian.


Zmiana aktualnej władzy na Białorusi byłaby ciosem dla Rosji, który jednak tak szybko nie nastąpi. Białoruś to nie Ukraina. Stanowimy razem z Rosją de facto jedno państwo.


Symboliczny moment jest w tej chwili, mamy do czynienia z jesienią dyktatorów, na łożu śmierci leży Fidel Castro, umarł Pinochet, oczywiście obaj są z zupełnie innych światów, ale to wszystko się wpisuje w tę Amerykę Południową, w której dokonuje się w tej chwili zmiana warty.151 - 200

Mam nadzieje, że zabrałaś stąd swoje gówno, bo dzwonię do gościa od zmiany zamków.


Często widziałem wielu moich konkurentów z papierosem w ustach. Palenie pomaga w stresie oraz w odchudzaniu, gdyż zabija głód. Jeszcze kilka lat temu, przed zmianą przepisów, kiedy waga była niesłychanie ważna, często paliliśmy i chodziliśmy bez przerwy głodni, ponieważ panowała histeria odchudzania. Dzisiaj przyzwyczajenie czy nałóg u wielu zostało.


Masz w sobie coś, co możesz pokazać tylko wybranym,
wciąż jest nas zbyt mało, by doprowadzić do zmiany,
lecz każdy z nas ma moc, by zacząć powoli wsączać łzy w serce skały,
aby poruszyć monolit.


Polska armia powinna być liczniejsza, lepiej wyposażona, musimy o tym rozmawiać i o tym też mówi Jarosław Gowin. Trzeba odbudowywać polski przemył, polską produkcję, budować polską markę, ponieważ to co jest teraz realizowane, to wyprzedawanie. (…) Zrobimy te zmiany, wprowadzimy ten program, jesteśmy na to przygotowani.


(...) wieczna przemiana, która się w nas dokonywa, to jest życie.


Gdy już zapewniła sobie życie wolne od trosk materialnych, włożyła cały swój wysiłek w unieruchomienie świata, jako że doświadczenie podpowiadało jej, że najmniejsza zmiana stanowi pewne niebezpieczeństwo i grozi czymś straszliwym.


Dziennikarze wychowani na rubrykach sportowych nie grzeszą elokwencją. Nie ma w nich jakiegoś błysku. Nie potrafią zażartować. Zagrać pauzą, ciszą, akcentem, zmianą rytmu mówienia. Tego wciąż nikt nie uczy. To trzeba przenieść do futbolu z innych dziedzin życia. Jeśli ktoś nie ma innej przeszłości niż sportowa i na dodatek zamyka się w hermetycznym świecie piłki, na zawsze pozostanie ubogi.


Minione wewnętrzne spory o imigrację, niewolnictwo, ewolucję, prohibicję, maccartyzm i prawa obywatelskie były zapewne poważniejsze od któregokolwiek z dzisiejszych.


Powinniśmy zacząć odróżniać skutki od przyczyn. Misiewicz jest objawem pewnej choroby, a nie chorobą. Poprzez pryzmat Misiewicza, nie widzimy tego, co naprawdę dzieje się w siłach zbrojnych. Najważniejsi generałowie nie odeszli ze względu na Misiewicza, a ze względu na Macierewicza. Jest fundamentalna zmiana koncepcji armii. To jest przepis na masakrę albo szaleństwo.


Walka z Niemcami musi być kontynuowana w formie „Burzy”. Natomiast w obecnych warunkach jestem bezwzględnie przeciwny powszechnemu powstaniu, którego sens historyczny musiałby się z konieczności wyrazić w zmianie jednej okupacji na drugą. Wasza ocena sytuacji niemieckiej musi być bardzo trzeźwa i realna. Omyłka pod tym względem kosztowałaby bardzo wiele.

Kazimierz Sosnkowski (29 lipca 1944 do dowództwa AK o ewentualnym planie powstania przeciwko Niemcom.)

Sędziokrację zamieniamy na demokrację. W imię zwierzchniej władzy narodu te zmiany są konieczne. Sędziowie nie orzekają w swoim imieniu, orzekają w imieniu państwa, społeczeństwa, w imieniu wszystkich obywateli. I ci obywatele powinni mieć wpływ, choćby minimalny, na to, kto i w jaki sposób zostaje sędzią.


Jesteśmy świadkami historycznej chwili: oto polski minister, zwracając się do niemieckiej publiczności niczym polityczny gracz wagi ciężkiej, przedstawia poważne pomysły i żądania – cóż za zmiana w porównaniu z okresem, gdy Polska postrzegana była jako trudny i biedny odbiorca zachodniego wsparcia.


Formuła 1 potrafi być interesująca (…), zwłaszcza gdy ktoś naprawdę się zna i wie na przykład, jaką zmianę w balansie samochodu wprowadzi pół stopnia nachylenia przedniego skrzydła…


Jestem tej ustawie stanowczo przeciwny, bo proponuje tylko powierzchowne zmiany, które nie będą lepiej zabezpieczać naszych swobód obywatelskich.


To film achrześcijanski, pogański w swojej istocie. Nie ma w nim metanoi (przemiany), grzechu, poczucia winy. Wszystko jest dozwolone. To, że Trier staje poza dobrem oraz złem i unieważnia w swoim dziele wybory moralne, pokazuje, że sam dokonał wyboru, wybrał życie estetyczne w sensie kierkegaardowskim.


Być może obserwujemy właśnie pierwsze oznaki „arabskiej wiosny”. Nasi sąsiedzi spoglądają na Egipt, który zawsze był pierwszym zwiastunem przemian.


Wszystko co znasz ulega przemianie. Proszę, zachowaj spokój.

Warren Ellis (Stacja kosmiczna do Izanami.)

Zmiany to proces, poprzez który przyszłość wchodzi w nasze życie.


Religijność też pojawiła się w toku ewolucji i jest korzystna dla gatunku ludzkiego. I mimo że jesteśmy przekonani, że to religia uczy nas, jak odróżniać dobro od zła, to raczej religia powstała jako próba racjonalizacji naszych przekonań moralnych. Mózg lubi uzasadniać nasze zachowania.


Nadszedł moment zmian i transformacji. Zostawmy za sobą nieporozumienia z przeszłości.


Erotyzm należy do niższego rzędu instynktów i jest cechą zwierzęcą raczej niż szlachetnie ludzką. Dla człowieka – szczytu organicznej ewolucji na Ziemi – jakie zajęcia są bardziej odpowiednie niż te, które zajmują tylko jego wyższe i wyłącznie ludzkie zdolności?


Światem rządzi chciwość. Jak ma pan milion, to chce mieć 30. I to już. Natychmiast. Nikt nie myśli w dłuższej perspektywie. Jedyne, co jest pewne w dzisiejszym świecie, to stan niepewności, czyli przekonanie, że za chwilę będzie jakaś zmiana. Od kryzysu do kryzysu. Co będzie jutro? To się będziemy jutro tym martwić. Na razie wszystko się jakoś kręci.


Zaczynamy realizować nadzieją i obietnicę zmiany naszego kraju. Pamiętajmy jednak, że musimy pozostać zjednoczeni. Zróbmy wszystko abyśmy wciąż byli jednym narodem.

Kamla Persad-Bissessar (podczas ceremonii zaprzysiężenia.)

W religiach rozpoczęła się już zmiana kierunku rozwoju. Pewnego dnia powiemy za Rumim: „Jeśli istnieje ktoś miłujący na tym świecie, to jestem nim Ja.”


Czy pluralizm związkowy jest jedynym rozwiązaniem na wszystkie polskie kłopoty? Trzeba widzieć także szansę w partii, w której zachodzą i będą zachodziły znaczące przemiany.


Rodzaj miłości łączącej dwoje kochanków ulega zmianom, raz jest wzniosła, kiedy indziej obniża swój lot i staje się nawet trywialna, z czasem przemienia się w wygodę i przywiązanie, może też stać się nagle zabójczą, tragiczną nienawiścią


UFO jest rodzącym się archetypem odpowiadającym zastępom aniołów i demonów w czasach przyspieszonego rozwoju i szybkich zmian społecznych.


Hrywna jest utrzymywana na kroplówce międzynarodowych pożyczek. Gospodarka cudem się jeszcze nie zawaliła, ale jeśli w świat szybko nie zostanie wysłany sygnał, to już jesienią może dojść do ostrego kryzysu. Lista reform, które szybko trzeba przeprowadzić, jest długa. Konieczne są np. zmiany w służbach mundurowych i sądownictwie, bo bez zdławienia korupcji Ukraina nie wyjdzie z kryzysu.


To był pierwszy mecz po dłuższej przerwie dla Luisa Henriqueza i Zlatko Tanevskiego. Obaj zaprezentowali się z dobrej strony. Dobrą zmianę dał Siergiej Kriwiec, który pokazał, że naprawdę w piłkę grać potrafi. Cieszy też postawa młodych Bereszyńskiego i Drygasa, z tej mąki będzie chleb.

Jacek Zieliński, trener Drygasa w Lechu Poznań (o jednym ze sparingowych występów Drygasa.)

Przyglądam się jeszcze pająkom w terrarium. Tylko teorią ewolucji może sobie bozia umyć ręce. Paskudy.


Wobec niezliczonych poziomów tworzących rzeczywistość ogromna jest także możliwość zmian.


'''dr. red''', czyli ''drobne zmiany redakcyjne'' – poprawa opisu, szyku wyrazów w definicji, utworzenie nagłówków itp. W niektórych przypadkach można dodać krótką informację, czego dotyczyło przeredagowanie (np. ''gramatyka'', ''składnia'' itp.);


Kochany pamiętniku. Dziś jest inaczej. Czuję zmianę. Wreszcie nie żałuję dnia nim się zaczął. Znów go zobaczę. Pierwszy raz od dawna jest mi dobrze.


Przygotowuję się do zmiany swojego wizerunku i przemiany z uczestnika wydarzeń na ich obserwatora. Nie wiem, kiedy to nastąpi, ale powolutku się na to przestawiam. To w końcu nieuchronne, prawda?


Słowa naszej przysięgi były proste – wypowiadały je przed nami miliony par, żadna jednak tak niezwykła jak my. Poprosiliśmy pana Webera tylko o jedną zmianę, na którą przystał bez trudu: linijkę,, dopóki śmierć nas nie rozłączy’’ zastąpił bardziej stosowna w naszym przypadku „po kres naszego istnienia”.


Mówiła pani, że podobne rozwiązania w TK istnieją w innych państwach. To prawda, ale nie są to pojedyncze rozwiązania, ale część systemu. A ten zestaw zmian wprowadzony w Polsce paraliżuje prace TK.


Książka Poboga była przyobleczoną w naukową formę hagiografią i nie wytrzymuje rzetelnej krytyki naukowej. Ale nie to oczywiście stało się powodem nagonki. Przypomniał Pobóg sprawy rządzącej elicie niewygodne: socjalistyczną przeszłość dyktatora i sprawę zmiany wyznania, która nie pasowała do kreowanej legendy Piłsudskiego.

Andrzej Garlicki (o reperkusjach po opublikowaniu autorstwa Poboga-Malinowskiego biografii naukowej Józefa Piłsudskiego.)

Życzę wesołej przemiany materii!


Wiara – wbrew faktom – że kobiety w Polsce mają się dobrze, a feminizm to zachodnia fanaberia, stała się częścią obowiązującej wizji Polski w trakcie przemian. Rzekomo zadowolone Polki miały być strażniczkami narodowej zgody nawet wówczas, gdy w innych sferach tej zgody niewiele zostało.


(…) dekolonizacja jest zawsze gwałtownym zjawiskiem… prawdę mówiąc powodzenie jej leży w całościowej zmianie struktury społecznej z góry do dołu


Każda opozycja ma niezbywalne prawo do krytyki rządu. Ale obecna krytyka rządu przerodziła się w bezmyślny opór i [z] dialogu z większością w jednostronny krzyk nierozumnego oporu przed jakimikolwiek zmianami.

Marek Kuchciński (wystąpienie z dnia 17 października 2006 podczas debaty nad samorozwiązaniem Sejmu.)

Myślę, że cel pisania nigdy nie ulega zmianie, jeśli przyjmiemy, że opis życia ludzkiego jest celem podstawowym. (…) Zmiana ustroju i odzyskanie niepodległości przez Polskę wpłynęły na sytuację życiową pisarzy, ale raczej nie na ich twórczość. Sądzę, że każdy pozostaje wierny swoim tematom do końca życia.


Zmiana osobowości wymaga ciągłej walki z samym sobą, bo w człowieku kłócą się dwa uczucia: determinacja, by zmienić skórę i pragnienie pozostania we własnej.


(…) reżyser tak właśnie pracuje, że przychodzi i mówi „pan to ma zrobić tak i tak”. Czasem się z nim dyskutuje, a czasem nie. Jeśli jest trafione od razu, ale ja mówię w tym sensie, że on bardzo często zmienia, wpada w taki trans zmian i trzeba go powstrzymywać, bo zaczyna skreślać rzeczy dobre a w ich miejsce wkłada rzeczy zaimprowizowane. Ale tak już jest z nim. Zawsze tak było.


Gdy nadejdzie dzień, w którym zechce ktoś opisać ewolucje i błądzenia malarstwa francuskiego w XIX wieku, będzie mógł pominąć Cabanela, będzie musiał natomiast zdać sprawę o Manecie.


'''dr. meryt.''', czyli ''drobne zmiany merytoryczne'' – poprawa cytatu, jeśli zapisany był niepoprawnie, niedokładnie (nie chodzi tu o literówki, ortografię czy interpunkcję); poprawa lub dodanie źródła bądź autora; poprawienie błędu (logicznego, merytorycznego) albo dodanie istotnej informacji w notce lub w komentarzu.


Zjawiska istnieją przez zmianę.


Jeżeli gatunki powstały z innych gatunków przez nieznaczne, stopniowane zmiany, dlaczego nie widzimy wszędzie mnóstwa form przejściowych? Dlaczego cała natura nie stanowi chaosu form, lecz gatunki są, jak widzimy, dokładnie określone?

Karol Darwin (zakładał, że wszystkie formy przejściowe już wyginęły.)

On na żywo nie jest kimś, na kogo, gdyby nie był znany, zwrócilibyśmy uwagę na ulicy – no może poza kobietami, którym się bardzo podoba. Natomiast na ekranie przechodzi przemianę, zyskuje charyzmę. Jakaś magia dzieje się z jego twarzą. Staje się bardzo wyrazista. Może jest tak ukształtowana, tak wyrzeźbiona, że ciekawie daje się oświetlić? Na pewno jest to twarz bardzo współczesna.


Paradoksalnie, im więcej padnie ze strony Zachodu i Izraela gróźb pod adresem Iranu oraz im więcej sankcji zostanie nałożonych na to państwo, tym bardziej zaszkodzi to irańskiemu społeczeństwu obywatelskiemu oraz siłom dążącym do zmian, które zostaną pozbawione możliwości działania w ramach coraz bardziej paranoicznego reżimu.201 - 250

Michaił Gorbaczow odegrał pierwszoplanową rolę swoją decyzją, aby w 1989 r. nie interweniować w Polsce zbrojnie. Gdyby w ZSRR rządził jeszcze Leonid Breżniew i jego następcy, mielibyśmy interwencję wojskową. Gorbaczowa namawiali do niej Erich Honecker i Nicolai Ceausescu. Ceausescu trafnie rozpoznał sytuację, że zmiany w Polsce staną się jego końcem.


Jednym z ważniejszych powodów lekceważenia prawej – albo „podległej”, jak ją zawsze nazywano – półkuli było to, że objawy jej uszkodzeń są o wiele mniej wyraźne niż w przypadku półkuli lewej. Przyjmowano, zwykle z lekką pogardą, że prawa półkula jest bardziej „prymitywna” niż lewa. Ta ostatnia uważana jest za jedyny w swoim rodzaju, nierównany efekt ewolucji człowieka.


Powiedzmy tylko, że gdyby ci naukowcy wykorzystali swój geniusz w sprawie dobra, a nie zła, samochody jeździłyby na parę i zostawiały świeży kompost, nikt by nie chorował, nie byłoby głodu, wszystkie budynki stałyby się odporne na trzęsienia ziemi, bomby i powodzie, a cała światowa gospodarka przeszłaby radykalną zmianę i środkiem płatniczym byłaby czekolada.


Pojawiła się na świecie dwójka moich dzieci. Trudno o większe zmiany.


Ludzie, którzy czytali książki idą do ludzi, którzy nie czytali książek i mówią – „Musimy to zmienić” – więc biedni robią zmianę, a potem ludzie, którzy czytali książki siadają dookoła stołów i mówią, i mówią i jedzą, i mówią i jedzą. Ale co się stało z biednymi? Oni nie żyją! To jest ta Twoja rewolucja.


(…) zmiana, jaka nastąpiła po przejściu na nowy ustrój, bardzo boleśnie dotknęła filmowców. Wtedy to zostały właściwie rozwiązane zespoły filmowe.


Jeśli trzysta milionów lat temu ryby sobie wyszły na ląd i nauczyły się chodzić, to najwyższy czas, żeby mężczyźni też coś rozumieli w procesie ewolucji.


Połowę swojego życia przeznaczyłem na zmianę SLD. Moja misja się nie udała. Nie wygrała tam twarz tolerancyjnej partii, ale twarz posła Marka Wikińskiego. Homofobiczna gęba, która w sposób naturalny po moim odejściu została pokazana społeczeństwu polskiemu.

Robert Biedroń (o wypowiedzi posła SLD Marka Wikińskiego.)

Widziałem tę interwencje i gdyby nie wyjście Szczęsnego, to byłoby przecież 2:1 dla Greków. Sfaulował, słusznie dostał czerwoną kartkę, ale bramki tam nie było. Wszedł Tytoń i obronił. Także w Polsce bez zmian – jak zawsze dupę ratują nam bramkarze.

Jan Tomaszewski (po meczu Polska-Grecja.)

Co u ciebie? U mnie dalej bez zmian,
w dziwnym wieku nastolatki mówią na mnie per pan,
za to starsi komentują: „nie ma manier, ten cham”,
wszystko się zaczęło, gdy siedziałem w planie B sam.


Religijność też pojawiła się w toku ewolucji i jest korzystna dla gatunku ludzkiego. I mimo że jesteśmy przekonani, że to religia uczy nas, jak odróżniać dobro od zła, to raczej religia powstała jako próba racjonalizacji naszych przekonań moralnych. Mózg lubi uzasadniać nasze zachowania.


Środowisko jest nierozerwalnie połączone ze sprawiedliwością społeczną. Przykładowo zmiana klimatu wpłynie przede wszystkim na zasoby jedzenia i wody... zmiany klimatu stwarzają w przyszłości największe zagrożenie dla biednych. Bogaci przetrwają co najmniej kilka dekad, bo pieniądze uchronią ich przed negatywnymi konsekwencjami. A biedni już są eliminowani.


Przemoc i terroryzm są błędem strategicznym, szczególnie w kraju, gdzie zmiany społeczne można wprowadzić w inny sposób.


Nasze główne żądania to zmiana kursu władz, a cel to dojście do władzy ludowego rządu.


(…) to nie jest program o sprzątaniu, to jest program o zmianie.


A wie pani, że ten Kramer jakieś pół roku temu zażądał zmiany celi na pojedynczą? Jemu się wydaje, że jest na wywczasach w Zoppot!

Vabank II, czyli riposta (do rzekomej pani Żwirskiej.)

Zza charakteryzacji świat wygląda zupełnie inaczej. Na chwilę staję się kompletnie innym człowiekiem. Lubię takie zmiany – na tym polega aktorstwo.


Widać było wyraźną zmianę w zachowaniu kobiet, nie zachowywały się już jak owce, ale jak stado wesołych zebr.

Las Pigmejów (o żonach Kosonga.)

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.


'''linkfix''' – zmiana linku w tekście, najczęściej zmiana strony, do której link się ma odnosić, bez zmiany tekstu widocznego na stronie hasła


Mauricio myślał, że przeznaczeniem wszystkiego jest przemijanie i przemiana (…) złowieszczy filozof wśród powszechnej beztroski.


Wszelka przemiana to tylko nazwa wynikła z mowy.


Sprawy pozostawione samym sobie mają tendencję do przemiany ze złych w jeszcze gorsze.


Zmiany są naturalną konsekwencją i domeną życia, a zastój, przewidywalność, powtarzalność są domeną nudy i śmierci.


Gorycz Kuronia z lat przedśmiertnych jest dla mnie bardzo zrozumiała i bliska. Tu nie chodzi o rachunek ekonomiczny i przekonanie, że można było przeprowadzić transformację mniejszym kosztem. Tu chodzi o postawę, o aksjologię.


W latach 80. XX w. Niemcy budowali u nas sieć swojej agentury. (…) Po 10 kwietnia 2010 r. mamy pełną zgodę Moskwy i Berlina. To jest hipoteza badawcza, że klocki na szachownicy transformacji były rozstawione w sposób przejrzysty. Zamachu smoleńskiego nie dało się zrobić tylko w Moskwie.


Natura struktury systemów ludzkich jest bardzo subtelna, ponieważ sami jesteśmy jej częścią. Oznacza to, że bardzo często mamy środki i możliwości zmiany struktur, wewnątrz których działamy. Zazwyczaj jednak nie dostrzegamy tych możliwości. Więcej nawet, nie dostrzegamy w ogóle działania struktur. Po prostu czujemy się zmuszeni do działania w określony sposób.


Śpimy na zmianę.

Władimir Putin (w odpowiedzi na pytanie telewidza, kto rządzi Rosją, gdy premier i prezydent śpią.)

Paranoidalne programy statecznych obywateli, nie mając się czym zajmować, dążą do wychwytywania i wzmacniania najsłabszych sygnałów o istnieniu zewnętrznego wroga. Takie wyolbrzymienie w histerycznej infosferze rozdziela się jako obraz położenia między konsumentów terroru, którzy pośrednie poczucie bycia zagrożonym przyjmują jako wspomożenie przemiany materii.


Łatwo ci zachować twarz,
Gdy kilka na zmianę masz.


Wbudowane w nas przez ewolucję uczucie winy jest tak samo ważne jak poczucie lęku, które zmusza nas do obrony lub ucieczki. (''Wina, kara i ewolucja'')


Głoszono, że prezydent jest jednym z najwybitniejszych polityków świata, że to właśnie Gruzja obaliła komunizm, rozbiła sowieckie imperium, dała początek przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej. Zapewne prezydent rzeczywiście wierzył w swą pozycję światowego męża stanu, wyroczni we wszystkich sprawach.


Wysokie kwalifikacje intelektualne generała Jaruzelskiego, zdobyta wiedza organizacyjna i pronarodowe deklaracje nie stały się jednak podstawą dokonania przez niego racjonalnych zmian systemowych w korzystnej epoce pierestrojki Gorbaczowa. Wiadomo też, że był on w pełni dyspozycyjny w stosunku do radzieckiego suwerena. To sprawia, że jego działalność trzeba ocenić negatywnie.


Myślę, że jest to próba odwrócenia tych zmian, które w Polsce zaczynają zachodzić. To są ludzie, którym się ten nowy kurs nie podoba i którzy chcą za wszelką cenę zastopować zmiany. Mam nadzieję, że nie kryje się z tą organizacją głębszy zamiar przewrotowy. Jednak nie można tego wykluczyć, że to jest dopiero przygrywka. To jest nowa Targowica. To ruch całkowicie organizowany i sterowany.


To młodsza córka Gabrysi była prawdziwym Tygrysem – nieznośna, groźna i samowolna. Aż tu proszę, dorosłość przyniosła metamorfozy. W wieku lat dziewiętnastu Laura zrobiła się nagle słodka i kusząca, co zapewne miało związek z tym, że nieustannie śpiewała, łagodząc swe obyczaje.


Każdy myśli, żeby zmienić świat, ale nikt nie myśli o zmianie samego siebie.


Nic nie trwa wiecznie. Przychodzi czas, kiedy musimy pożegnać się ze światem, który znamy, z tym wszystkim, czego nie docenialiśmy, kiedy musieliśmy pożegnać tych, o których myśleliśmy, że nigdy nas nie opuszczą. Kiedy te zmiany już nastąpią, kiedy to, co znajome, odejdzie, a w jego miejsce pojawi się nowe i nieznane, możemy tylko powiedzieć „witaj”.


Świat w rzeczy samej ciągle płynie, jak twierdził Heraklit: sam wszechświat nie jest niczym innym jak zmianą i ruchem


Kwestia „niepodległości narodowej” staje się dla dogmatyka kwestią przeobrażenia mapy geograficznej; jego „wolność polityczna” jest przede wszystkim wolnością narodu, nie człowieka, a czym ta wolność będzie dla jednostki ludzkiej, w jakim stopniu rozluźni jej więzy policyjne i ekonomiczne, to odsuwa się dla niego na plan dalszy, jako kwestia podrzędniejszej natury.


Niemal wszystkie kraje, niemal wszystkie grupy społeczne czy etniczne przeżyły w ciągu tego ćwierćwiecza szok zasadniczej zmiany swojej relacji z przeszłością.


W trakcie przemian po 1989 lewica miała okazję sprawować władzę. Okazała się elastyczna, pragmatyczna, wyzuta z wszelkiej ideologii. „Krytyka Polityczna” jest jej wyrzutem sumienia.


Człowiek to stworzenie niezniszczalne, tylko przechodzi metamorfozę. W każdym człowieku jest tyle fosforu, że starczyłoby na dziesięć pudełek zapałek, i tyle żelaza, że dałoby się z niego wykuć gwóźdź, na którym mógłby się powiesić. (…) I jeszcze jest w nim tyle wody, że można by na niej ugotować dziesięć litrów flaczków.


Jeśli określona liczba ludzi zdobędzie dość wiary, by zmienić ten stan rzeczy, to wszyscy inni, w każdym punkcie globu, zakosztują dobrodziejstwa tej zmiany.


Gdy ostrzegasz ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi ze zmianami klimatu, nazywają cię świętym. Gdy tłumaczysz im co trzeba zrobić by temu zaradzić, nazywają cię komunistą.


Aby stać się buddystą XXI wieku, należy nie tylko praktykować fizyczne i słowne aspekty Dharmy, takie jak powtarzanie mantr czy robienie pokłonów, lecz aktywnie zastanawiać się, co oznacza bycie buddystą we współczesnym świecie. Ważniejszy, choć również bardziej trudny, jest wysiłek zmierzający do przemiany umysłu.


Stanie się buddystą nie oznacza zmiany stylu życia (...)

Hannah Nydahl (w 1995.)

Fakt, iż większość mutacji jest dla organizmu szkodliwa, jakoś trudno pogodzić z poglądem, jakoby mutacje były materiałem wyjściowym dla ewolucji. Prawdę mówiąc, mutanty przedstawiane w podręcznikach biologii to zbiór zniekształceń i potworkowatości, sama zaś mutacja zdaje się być procesem destruktywnym, a nie konstruktywnym.


Bociana dziobał szpak,
a potem szpak dziobał bociana.
A potem były jeszcze trzy zmiany.
Ile razy był bocian (szpak) dziobany?


Uporządkowanie pamięci zbiorowej, przeobrażenie historii w instrument rządów, odpowiedzialny za legitymizację tych, co są u steru, i za dostarczenie alibi dla ich nadużyć – to pokusa wrodzona wszelkiej władzy.


Drogi przyjacielu, moralność, a wiesz o tym równie dobrze jak ja, znajduje się w stanie płynnym. Nawet podczas tak zawrotnie krótkiej chwili, jaką jest nasze życie, ulega widocznym przemianom.251 - 300

Motorem zmian społecznych jest król i społeczeństwo obywatelskie.


Formuła 1 potrafi być interesująca (…) zwłaszcza gdy ktoś naprawdę się zna i wie na przykład, jaką zmianę w balansie samochodu wprowadzi pół stopnia nachylenia przedniego skrzydła…


Proces transformacji w Polsce przypominał przeróbkę wartburga na mercedesa – i to w trakcie jazdy.


Przyglądam się jeszcze pająkom w terrarium. Tylko teorią ewolucji może sobie bozia umyć ręce. Paskudy.


W chwili obecnej (…) dola kobiety jest ho-ho! – o ile gorsza od niegdysiejszej, bo oprócz zwykłych swych ciężarów nałożonych przez biologię i równouprawnienie, musi ona jeszcze dźwigać ciężar męskich frustracji, związanych z przemianami ustrojowymi, bezrobociem, rewolucją ekonomiczną oraz napięciami na tle ekonomicznym i ideologicznym.


Uwielbiam kobiety i cieszę się swoją kobiecością. Wiem też, że jesteśmy zagubione w obecnym modelu świata. Wymaga on przemiany i uzdrowienia, na wielu płaszczyznach. Ale najważniejszą przemianę musimy zacząć od nas samych: naszych głów, a potem serc.


Nieporozumienia, błędne interpretacje – to są czynniki, które pchają sztukę naprzód tworząc nowe jakości i stawiając nowe pytania. Archiwum – jak absolutnie każdy żywy organizm – żyje i nieustannie podlega zmianom, mnożąc w nieskończoność obrazy samego siebie. Elementy zanegowane i odrzucone w procesie archiwizacji pojawiają się później jako ciemna materia naszej podświadomości.


Katolicyzm nie sprzyja odwadze myślenia, eksperymentowaniu z ideami, jest zachowawczy i ostrożny. Zmiany w jego obrębie następują powoli i w sytuacji, kiedy już nie można dalej obstawać przy swoim. Taki klimat sprzyja dwóm filarom polskiej kultury religijnej – konformizmowi i hipokryzji.


Nam się wydaje, że wszystko minęło. Ale może być tak, że ktoś za kulisami tylko zmienił kostiumy. Repertuar mógł ulec zmianie, wszystko jednak rozgrywa się na tej samej scenie.


Szalenie łatwo zerwać łączność z człowiekiem, jest to przede wszystkim kwestia zmiany tonu.


Tysiące twarzy, setki miraży,
To człowiek tworzy metamorfozy.


Miałem zamiar założyć w Rosji zakon wojskowy buddystów. Po co? – Dla obrony moralnej ewolucji ludzkości od zgubnych wpływów rewolucji, gdyż jestem tego zdania, że postęp ewolucyjny prowadzi do ideału, t.j. bóstwa, rewolucja zaś po gwałtownym skoku naprzód wstrzymuje rozwój i prowadzi wstecz do zezwierzęcenia.


Z Lechem Kaczyńskim i PiS jesteśmy w stanie dokonać zmian w Polsce. Kaczyński podoba mi się, bo: troszczy się o wszystkich – także tych biedniejszych – obywateli Polski, daje gwarancję rolnikom na rozwój. Zapowiedział też, że nie dopuści do kolejnej kadencji prof. Leszka Balcerowicza jako prezesa NBP.


W przypadku projektowanych przepisów nowelizujących status KRS zmieniono ustrojową pozycję Rady bez zmiany Konstytucji, co powoduje ryzyko ograniczenia działania KRS w wykonywaniu jej konstytucyjnych obowiązków strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

Krajowa Rada Sądownictwa (o przedstawionym w marcu 2017 rządowym projekcie ustawy dotyczącym zmiany statusu Krajowej Rady Sądownictwa (druk sejmowy nr 1423))

Nie zgadzam się na zmianę religii. Nie wyrzeknę się chrześcijaństwa... Wiem, że gdybym została muzułmanką, mogłabym żyć i troszczyć się o moją rodzinę, ale muszę pozostać wierna sobie.


Moje życie zmieniła kobieta i jest to zmiana na lepsze. Odejście z zakonu i rezygnacja z posługi kapłańskiej jest moją osobistą sprawą. Mam świadomość, że odejście może być potraktowane jako pretekst usprawiedliwiający związek z kobietą.


Moda żyje zmianą.


Islam niesie posłannictwo ciągłej kontynuacji i permanentnej rewolucji (…) potępia wszelki zastój i powolną ewolucję (…) jest zgodny z dynamiką życia aż po Sąd Ostateczny.

Muammar al-Kaddafi (na I Kongresie Propagowania Islamu w Trypolisie w 1971.)

Słabość dyskusji o gatunkach literackich. Że traktuje się je statycznie, jako formy niezmienne. Tymczasem gatunki przechodzą ewolucję, zmieniają się.


Wszystko jest dzisiaj fragmentaryczne. Kultura i społeczeństwo są podzielone na segmenty, bo „każdy robi swoje”. Jak te kawałki posklejać? Można to tylko zrobić niszcząc konsensus. Działając subwersywnie. Rzeczywistość zmienia się bardzo szybko, brak nam czasu, by za tymi zmianami nadążyć. Musimy jednak je dostrzegać i na nie reagować.


Nie zamierzam zmieniać zdania o bardzo złych zmianach, planowanych przez Marka Kuchcińskiego, tylko dlatego, że w pikiecie przeciwko nim wziął udział Tomasz Lis

Łukasz Warzecha (wypowiedź o planach ograniczenia dostępu dziennikarzy do prac sejmowych.)

Każda opozycja ma niezbywalne prawo do krytyki rządu. Ale obecna krytyka rządu przerodziła się w bezmyślny opór i [z] dialogu z większością w jednostronny krzyk nierozumnego oporu przed jakimikolwiek zmianami.

Marek Kuchciński (wystąpienie z dnia 17 października 2006 podczas debaty nad samorozwiązaniem Sejmu.)

Dzisiejsza sytuacja jest analogiczna do lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. W PRL nie było prawdziwych narkotyków, bo granice były zamknięte. Myśmy strasznie chcieli doświadczyć stanów zmiany świadomości, a ponieważ nie było narkotyków, używaliśmy surogatów typu Parkopan, Tri, Brom, Astmosan, Efedryna, krople Inoziemcowa, tego było od cholery.


Ludźmi zdaje się kierować w dużej mierze, jeśli nie głównie, lęk przed zmianami. Pragnienie zachowania za wszelką cenę starego, dobrze znanego ładu.


Donald Tusk uwikłany w spółdzielnie Grabarczyka i Schetyny przestał być premierem i przywódcą, który gwarantuje zmiany.


Już wkrótce moje roboty będą w pełni automatycznie budować milion chromosomów dziennie i sprawdzać, czy są one zdolne do życia i czy wytwarzają pożądane substancje. W ten sposób dokonuje się dalszy ciąg ewolucji – tyle że sterowanej ręką ludzką. Będziemy tworzyć nowe organizmy, by ta drogą rozwiązać palące problemy, przed jakimi stoi ludzkość.


(...) jeśli (i ach! cóż to za jeśli!) moglibyśmy wyobrazić sobie jakąś niedużą, ciepłą sadzawkę, gdzie obecne są wszystkie sole zawierające amoniak i fosfor, a także światło, ciepło, elektryczność i temu podobne, i że utworzył się w niej poprzez reakcję chemiczną związek białkowy, gotów do jeszcze bardziej skomplikowanych zmian (...).


Do sal wykładowych przychodzą małpy. Darwin by idealistą i marzycielem (…). Jaka tam ewolucja. Zanim trafię na jednego myślącego, muszę stoczyć bitwę z dziewięcioma orangutanami.


Postanowiłam wyeliminować tlenek tytanu, który wymaga wysokiej temperatury, i wyszło doskonale. Perowskit w płynie, który można nanosić jak farbę na dowolnym podłożu, np. folii, i świetnie się odparowuje. Na początku nawet nie zdawałam sobie sprawy z wagi tej zmiany


Okoliczności się zmieniają. Ludzie się zmieniają. Zmiana jest jednym z nieuniknionych praw natury wyciskających piętno na życiu ludzi. Popełnia się błędy, odczuwa się żal, a pozostaje tylko coś, co sprawia, że zwykłe wstawanie z łóżka przychodzi z ogromnym trudem.


Trzech zmian dokonał brazylijski arbiter prowadzący drużynę Jamajki.


Nie tylko chciał niektóre zmiany wprowadzać powoli, ale do innych postanowień soboru w ogóle nie był przekonany. Był bowiem ogromnie przywiązany do tej wizji Kościoła, jaką reprezentował Pius XII – bardzo hierarchicznej i paternalistycznej. Ten paternalizm bardzośmy odczuwali i do dzisiaj ciąży on nad polskim Kościołem.


Wokół nas zachodzą niezauważalne procesy, których znaczenie jednak jest kluczowe; ukryte groźby motające w naszym wnętrzu cienkie nici; podziemne przemiany, drobne potworności, pogrzebane jak głębokie warstwy ziemi pod naszymi stopami, niedostępne zwyczajnej percepcji, które niby Parki decydują o powszednich losach. Te drobiazgi, jak już mówiłem, można wychwycić badaniem z ukosa.


Można by rzec, że w sztuce czas nie istnieje. (…) Właściwie każde dzieło sztuki zmierza do przemiany w mit.


Nigdy nie czułem się nim bardziej, niż teraz. Obserwuję zmiany, zachodzące w tym wspaniałym, dzielnym narodzie i jestem prawdziwie dumny, że moje korzenie wywodzą się z tamtych stron.

Balthus (odpowiedź na pytanie: „Czy nadal czuje się pan Polakiem?”)

Wierzę, że inteligentne życie rozprzestrzeni się z Ziemi na całą galaktykę i poza nią. Ewolucja drastycznie przyspieszy w tym stuleciu. Nie będzie dłużej wynikiem darwinowskiej selekcji naturalnej, lecz inteligentnej interwencji – poprzez genetyczne modyfikacje, specjalnie zaprojektowane leki czy krzemowe implanty w mózgu.


Mam od lat długie włosy i na razie nie mam ochoty tego zmieniać. Nigdy też nie kusiło mnie żeby je farbować – kolor, który mam jest fajny i unikatowy. Na wiosnę podcięłam je całe pięć centymetrów i dla mnie to piorunująca zmiana. Do tego są lekko pocieniowane! Prawdziwa rewolucja.


Wydaje się, ze istnieje pewne stałe, niezmienne kwantum rzeczy i zjawisk, a wszelka zmiana nie oznacza nic innego, jak tylko przemieszczanie tych elementów. Słowem, zawsze mamy do czynienia z coraz to nową układanką tych samych części, tworzących nieustannie inne kombinacje, zmieniające położenie, sąsiedztwo, konfiguracje, układy.


Im bardziej radykalny jest przekaz „Femenu” tym aktywniej, bardziej zawzięcie, a nawet zaciekle w Internecie odbywa się zmiana jego politycznego dyskursu na erotyczny. Aktywistkom w ciągu dwóch lat udało się pokonać tą „pluszową” barierę, zmusić do usłyszenia ich głosu i odebrania go jak wyzwanie. (…) Teraz ich działalności w żaden sposób nie można nazwać bezproblemową i bezkarną.


(…) zaraza nie rozróżnia podziałów społecznych, że uderza na zmianę i w tych, co stoją nisko, i w tych, co stoją na górze.


Ejakulacja wiąże się z wydalaniem płynów z gruczołu i dzięki temu ryzyko choroby spada. Z drugiej jednak strony częsty seks związany ze zmianą partnerek może skutkować częstymi stanami zapalnymi prostaty. A te z kolei – jak twierdzą niektórzy badacze – sprzyjają rozwojowi nowotworu.


Jestem rozczarowany, bo wierzyłem, że powodzenie naszej pokojowej transformacji przekona także innych na świecie, że wszelkie konflikty da się rozwiązywać bez użycia siły. Nie ma nic cenniejszego niż pokój i nic gorszego niż wojna.


Królestwo roślin tak łatwo sobie wyobrazić jako najbliższe sąsiedztwo królestwa śmierci. Tutaj, w ziemi, wśród cmentarnych drzew, wśród kiełkującego kwiecia, tkwi być może tajemnica przeobrażenia i zagadka życia, nad którym się głowimy. Powstałego z grobu Chrystusa Maria nie poznała i w pierwszej chwili wzięła go za idącego przez cmentarz ogrodnika („Ona, sądząc, że to ogrodnik…”).

Doktor Żywago (o śmierci dr Żywagi.)

Dokonało zdumiewającego odkrycia na własny temat. Nie chciało przemian czy niespodzianek. To - już nigdy - nie chciało żadnych nowych rzeczy. Chciało tylko żreć i spać, i znowu żreć, i spać.


Kiedy jednak dochodzi do działania, jest tylko jedno wyjście: jeśli jedni z nas muszą zostać zniszczeni, to upewnijmy się, że to my w końcu zostaniemy żywi. Nasze geny nie pozwalają na podjęcie innej decyzji. Ewolucja nigdy nie wykształci gatunku pozbawionego woli przeżycia. Można hodować osobniki skłonne poświęcić życie, ale cała rasa nigdy nie postanowi, by przestać istnieć.


Ciekawy jest dla mnie moment przemiany, kiedy farba łudząco przypomina jakąś inną substancję i jak dobry aktor na scenie zamienia się w bohatera tak, że widz zapomina o tym, że jest to tylko aktor, i zaczyna mu wierzyć.


Latem niemal wszystko jest już gotowe. Przyleciały wędrowne ptaki, drzewa mają rozwinięte i dobrze ukształtowane liście dające upragniony cień, gęstnieją lasy, zielenieją i obficie porastają łąki, przemianie ulegają pola uprawne. Wydaje się, że cały świat wokół kwitnie, krzepnie, pęcznieje.


Każdy zwolennik teorii ewolucji musi przyznać, że umysłowe władze wyższych zwierząt, lubo tak różne od naszych pod względem stopnia rozwoju, są jednak tej samej natury, co i nasze, i mają równą własność doskonalenia się.


Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest zmiana całej koncepcji edukacji i uczenia się.


Len i bawełna to bezpośrednie produkty przemiany materii zachodzącej w roślinie, jej wymiany między ziemią a słońcem, przy której powstaje tlen, tak niezbędny dla naszej egzystencji. ''Katalipomeny'' [cykl obrazów] stały się hołdem dla doskonałości natury – ku uwadze i refleksji widza.301 - 350

Po zmianie diety odporność na choroby zakaźne u ludzi biblijnych uległa załamaniu. Nagość stało się groźna dla zdrowia i dla życia. Bogowie próbowali chronić ludzi przed muchą tse-tse, ale nie było to już możliwe.


Po tym rządzie spodziewałem się, że będzie pracował nad wielobiegunowością kultury. W tym względzie mnie zawiódł. Przyznaję też, że osobiście nie głosowałem na tę partię w ostatnich wyborach parlamentarnych. Oczywiście, miałem nadzieję, że ta zmiana, jak każda inna, wniesie coś dobrego. Natomiast w kulturze nic się nie zmieniło i rządzi ta sama dyktatura, która rządziła 1,5 roku temu.


Internet jest platformą ponadnarodową, co wymusza ujednolicanie rozwiązań prawnych, ale ACTA czy SOPA całkowicie odwracają dotychczasowy kierunek zmian i podważają przewidywalność technologii informatycznych jako narzędzi we własnym biznesie. To niweczy program gospodarki opartej na wiedzy i związanej z nią nowej ekonomii.


Myślę, że twoja żona ma chorobę Schoenleina-Henocha. Zapalenie naczyń mogło spowodować zmiany i stany zapalne w organizmie. To dość straszna choroba, co tłumaczy nazwanie jej nazwiskiem Niemca. Właściwie dwóch Niemców.


Po raz pierwszy w historii zdarza się, że ludzie zdolni są nie tylko poznać ewolucję i jej służyć, lecz kochać ją, i zaczynają wyraźnie mówić o Bogu, bez wysiłku i swobodnie, jakby już oswojeni z tym, iż Go kochają całym sercem i całą duszą, lecz całym wszechświatem.


Jesteśmy krajem zależnym i monoprodukcyjnym. Tu stadia ewolucji mylą się, mieszają i zrywają logiczną jedność – jak warstwy skorupy ziemskiej po gwałtownym kataklizmie. W naszym kraju można spotkać wszystko. Od prymitywnego komunizmu plemion leśnych, przez patriarchalny system Płaskowyżu i rolniczy feudalizm Oriente, po najbardziej rozwinięty kapitalizm, reprezentowany np. przez fabrykę Said.


Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wygodniejsze jest znane. Każda zmiana powoduje stres i bardzo często unikamy czegoś dużo lepszego, chroniąc się przed stresem właśnie.


W uzasadnieniu podania o zmianę kierunku studiów napisałem, że geologia jest dla mnie zbyt przyziemna.


Szok dwóch pierwszych lat transformacji, bezładna (często złodziejska) prywatyzacja, szybko rosnące różnice dochodów ludności i brak wizji zmian społeczeństwa spowodowały jego alienację wobec władzy. Zabrakło wielkich indywidualności zdolnych do wytyczania dróg rozwoju społeczeństwa i zdolnych przyjąć odpowiedzialność za ich realizowanie.


Arka zmian roztrzaskała się o rafy koalicji z Samoobroną.

Sebastian Karpiniuk (o rządach PiS.)

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wygodniejsze jest znane. Każda zmiana powoduje stres i bardzo często unikamy czegoś dużo lepszego, chroniąc się przed stresem właśnie.


Znalezienie odpowiedzi na pytanie, skąd mają pochodzić środki na sfinansowanie wszystkich zmian, których przeprowadzenie narzuca stworzenie unii gospodarczej Europy, jest kwestią o nadrzędnym znaczeniu.


Zmiany zachodzą właśnie w momentach kryzysu.


Jednym z ważniejszych celów praktyki religijnej jest przemiana niezdyscyplinowanego, nieposkromionego i rozkojarzonego umysłu w umysł zdyscyplinowany, ujarzmiony i spokojny.


Zmiany ustrojowe w 1989 r. nie przyniosły demokracji i poprawy bytu ludzi, ale degradację polityczno-gospodarczą i biedę na skalę masową. Staliśmy się kolonią bogatych państw i zamiast socjalizmu skierowanego na instytucjonalną pomoc człowiekowi, mamy krwiożerczy kapitalizm z milionami bezrobotnych.


Kapitalizm staje przed obliczem sędziów, którzy mają na niego wyrok śmierci w kieszeni. Ogłoszą go bez względu na to, jakie będą argumenty obrony, której jedynym sukcesem może być zmiana kwalifikacji czynu


U nas układ postkomunistyczny jest bardzo silny. Tkwi on w części wojska, policji, służb specjalnych, ale także w spółkach detektywistycznych, ochroniarskich itd. Gdy przyjdzie czas radykalnych zmian i budowy ''nowego państwa'', ci panowie muszą wiedzieć, że żarty się skończyły i każdy wybryk będzie potraktowany zgodnie z prawem.


(…) wyłonił się z gęstego bałkańskiego mroku jako zupełnie nowy człowiek, świetlisty jednoróg, cudowna lilia, bóg i bogini w jednym ciele, okaz cudownej metamorfozy, cudownego dwupłciowego piękna.


Jeśli ludzie nie zmienia pewnych swoich myśli, ludzkość może spotkać zagłada z własnej ręki. Najszybszym sposobem na zmianę pierwotnej myśli jest odwrócenie przebiegu procesu myśl – słowo – czyn. Zrób coś, co chciałbyś, żeby było przedmiotem twojej nowej myśli. Następnie wypowiedz słowa, którymi chciałbyś wyrazić swoja nowa myśl.


A dwunastego miesiąca, to jest miesiąca Adar, jego trzynastego dnia, kiedy miało być wykonane słowo króla i jego prawo, w dniu, którego wyczekiwali nieprzyjaciele Żydów, aby nad nimi wziąć górę, nastąpiła całkowita zmiana, tak iż to Żydzi wzięli górę nad tymi, którzy ich nienawidzili.


Na razie nie mogę doczekać się już października, bo wtedy, po raz pierwszy w życiu wystartuję w rajdzie samochodowym, RMF Marocco Challenge. Razem z Olgą Borys tworzę team. Na zmianę, przez cały tydzień będziemy przemierzać dziennie 300-kilometrowe odcinki pustynnych wertepów. To prawdziwie „męska przygoda” w żeńskim wydaniu.


Zmiany ustrojowe w 1989 r. nie przyniosły demokracji i poprawy bytu ludzi, ale degradację polityczno-gospodarczą i biedę na skalę masową. Staliśmy się kolonią bogatych państw i zamiast socjalizmu skierowanego na instytucjonalną pomoc człowiekowi, mamy krwiożerczy kapitalizm z milionami bezrobotnych.


Anioł zdawał sobie sprawę,że obserwuje ewolucję człowieka, i nie chciał przeoczyćani chwili.


Patriotyzmem jest poczucie, że się należy do narodu, jest się za niego odpowiedzialnym, ale posiada się też prawo do krytykowania, proponowania zmian, prowokowania do dyskusji. Natomiast fałszywym patriotyzmem jest postawa nieuznająca obcych i bezkrytyczna w stosunku do ojczyzny.


Proyas padł ofiarą, jak większość ludzi oddanych wyższym celom, wiecznej zmiany zasad za zyski. Nie ma triumfu bez skruchy. Nie ma wytchnienia bez oblężenia. Kompromis za kompromisem, aż całe życie wydaje się klęską.


Warto przypominać liberałom, że historia nie pozwala na snucie obezwładniających prognoz wykluczających jakiekolwiek poważne zmiany istniejącego status quo. Jeżeli czegokolwiek nas uczy, to tego, że świat jest różnorodny i nie można go wziąć pod jeden strychulec. Klio zniechęca do ślepej wiary, ale nie odbiera nadziei.


Śmiano się z encyklopedystów podważających władzę królewską, kpiono z luddystów niszczących maszyny, czartystów mówiących o prawach człowieka, utopijnych socjalistów. (…) Z historii wiemy, iż wiele z utopijnych teorii zaistniało w praktyce, przynosząc trwałe zmiany panującego wcześniej „jedynego porządku społecznego”.


U nas układ postkomunistyczny jest bardzo silny. Tkwi on w części wojska, policji, służb specjalnych, ale także w spółkach detektywistycznych, ochroniarskich itd. Gdy przyjdzie czas radykalnych zmian i budowy ''nowego państwa'', ci panowie muszą wiedzieć, że żarty się skończyły i każdy wybryk będzie potraktowany zgodnie z prawem.


Fontanna zadowolenia wytryska z umysłu; a ten co posiadł tak małą wiedzę o ludzkiej naturze, że szuka szczęścia przez zmianę czegoś innego niż własnych skłonności, zmarnuje życie na bezowocnych wysiłkach i pomnoży żal, którego chciał się pozbyć.


Ucho pozostaje bez zmian, a rogi rosną.


Mnie nie interesuje feminizm plakatowy. Uważam, że kobiety mogą osiągnąć to, co chcą, zaczynając zmiany od siebie. Droga do równouprawnienia przez mężczyzn nie zadziała.


Najbardziej rzucające się w oczy wydarzenia historyczne to tylko dostępne dla badacza skutki niewidomych zmian w sposobie myślenia ludów.


Wywody moje nie są, jak tego wymagają reguły empirycznych badań społecznych, reprezentatywne. (…) W czasach przemian strukturalnych reprezentatywność powiązana jest z przeszłością i zniekształca nasze postrzeganie zwiastunów przyszłości, zewsząd wciskających się w nasz ciasny horyzont.


Dwa zaś pewniki niech będą wśród podręcznych, na których się oprzesz: jeden, że wypadki zewnętrzne duszy nie dotykają, lecz stoją spokojnie poza nią, a wszelki niepokój jest jedynie skutkiem wewnętrznego sądu, i drugi, że wszystko, co widzisz, wnet ulega zmianie i wnet zniknie. I zawsze miej w pamięci, ilu już zmian sam byłeś świadkiem. Świat – to zmiana, życie – to wyobrażenie.


Przyglądam się jeszcze pająkom w terrarium. Tylko teorią ewolucji może sobie bozia umyć ręce. Paskudy.


Tylko dzięki szerokiej mobilizacji na gruncie etyki ruch demokratyczny 1989 r. stał się społecznym ruchem przemian i zrodził tyle nadziei.


Popatrz wstecz na przeszłość, na tak olbrzymie przemiany mocarstw. Możesz i przyszłość przewidzieć. Będzie ona bowiem zupełnie taka sama co do formy i nie będzie mogła uwolnić się od rytmu widocznego w wypadkach teraźniejszych. Stąd też jest to wszystko jedno, czy bada się życie ludzkie w przeciągu lat czterdziestu czy lat dziesiątek tysięcy. Bo co więcej zobaczysz?


Gandalf naprawdę „umarł” i został zmieniony: jedynym prawdziwym oszustwem wydaje mi się przedstawienie czegoś, co można nazwać śmiercią, jako zjawiska niepowodującego zmian.


W celu ustabilizowania stosunków własnościowych, niedopuszczenia do jakichkolwiek zmian w sferze ich zakresu, uważam za możliwe wsparcie propozycji skrócenia dopuszczalnego terminu wszczynania śledztw w sprawie umów prywatyzacyjnych z 10 do 3 lat.


Na znak, że miłość będzie zawsze gorąca, wymienia się obrączki. Zwyczaj ten ma głęboki sens. Miłość ulega zmianie, przedmiot pozostaje niezmienny.


Miłość… dzięki niej życie wydaje się piękne, każde marzenie daje się spełniać. Cele ulegają zmianie i wiatr wieje w inną stronę. Oczy dostrzegają kolory…


Uwierzyli nam, uwierzyli, że jesteśmy w stanie wszystko zmienić. To najważniejszy dzień w naszej historii, od dziś Polska i Ukraina zaczną wielką transformację, to już nie będą te same kraje co kiedyś.


Gdybyśmy wzięli człowieka sprzed 10 tys. lat, wcisnęli mu smartfon i pokazali samolot – byłby przerażony. A taka zmiana, taki skok technologiczny czeka nas w najbliższych dwóch-trzech dekadach. Ludzie mają prawo być przerażeni. Nie są, bo nie wiedzą, co się święci i jak zmieni się świat.


Chcemy zmiany reżimu. Prezydent Mubarak powinien odejść. Powinniśmy tworzyć państwo demokratyczne, mianować nowy rząd i rozpisać wolne demokratyczne wybory. Cały świat powinien sobie uświadomić, że Egipcjanie nie wrócą do domów jeśli nie zostaną spełnione ich żądania. Mówimy o upadku faraonistycznej dyktatury.


Do dziś jestem pod wrażeniem łatwości, z jaką elity wyłonione przez pracowniczy ruch dokonały zwrotu o 180 stopni, porzucając wartości uznawane dotąd za naczelne kryterium polityki społeczno-gospodarczej (…) tak raptowna zmiana punktu widzenia, owo nadzwyczajnie łatwe przeistoczenie związkowców w liberałów, świadczy o braku lub raczej zaniku poczucia lojalności wobec bazy społecznej ruchu


Bankructwo to tylko kolejny trik, sposób na wywinięcie się z umów ze związkami zawodowymi i przeobrażenie firmy w chudą, wredną i najeżoną prawnikami maszynę.


Poezja to przemiana krwi w atrament.


Jak tu ich nie przyjąć? Pierwszy z nich wierny mi jest i oddany od trzydziestu lat. Drugi był wrogiem, lecz okoliczności zmusiły go do zmiany orientacji. Rzeczpospolita nie może istnieć bez Rosji. Jeden tylko człowiek w niej okazał się niewdzięcznikiem. To król!

Katarzyna II (o Szczęsnym Potockim i Sewerynie Rzewuskim – członkach konfederacji targowickiej w 1791.)

Świat przechodzi obecnie głębokie zmiany. Zarówno przed Chinami, jak i USA stoją wyzwania, a także odpowiedzialność w sferze stosunków międzynarodowych.

Xi Jinping (podczas wizyty w USA, luty 2012.)


351 - 400

Będąc tu Niewrzęda czuje się jak u siebie, będą tam też czuje się jak u siebie. Do ciągłych zmian adresu (…) zmusza go życie, jakie sobie wybrał. Życie gna go przed siebie.


Kiedy Gierek doszedł do władzy, uznano, że potrzebne są zmiany w kulturze. Tłumaczono mi: „Warszawa popadła w kulturalną mulinę”. Chciała odnowy artystycznej, ale jednocześnie się przed tym broniła. Słowo „odnowa” było przyjmowane z zadowoleniem, nowatorstwo – również, ale awangarda – niech pan Bóg broni.


Duch [Święty] nie jest żadną miarą zmienny. Jeżeliby podlegał zmianie, to niedoskonałość ta dotknęłaby samej natury Boskiej. Jest On bowiem [Duchem] Boga i Ojca; podobnie jest On także Duchem Syna: jako Ten, który z obydwóch (ex amphoin), czyli z Ojca przez Syna (egoun ek Patros dia Hyiou) istotowo wypływa.


Stwórco potężny wszystkich rzeczy,
Wśród przemian świata Tyś niezmienny,
Światłem i czasem rządzisz mądrze
Następstwo godzin ustalając.

Wieczór napełnij swoim blaskiem,
By mroki nie zgasiły życia;
Kiedy zaś przyjdzie śmierć spokojna,
Doprowadź nas do wiecznej chwały.


Jak tu ich nie przyjąć? Pierwszy z nich wierny mi jest i oddany od trzydziestu lat. Drugi był wrogiem, lecz okoliczności zmusiły go do zmiany orientacji. Rzeczpospolita nie może istnieć bez Rosji. Jeden tylko człowiek w niej okazał się niewdzięcznikiem. To król!

Katarzyna II (o Szczęsnym Potockim i Sewerynie Rzewuskim w 1791 r.)

Charakterystyczne dla ewolucji politycznej inteligenta latynoskiego jest to, że z reguły zaczyna działać na lewicy, a kończy – na prawicy.


Kiedy dochodzisz do kasy następuje zmiana personelu.


Sądzimy, że zmiana ustroju nie będzie możliwa ani płodna, jeżeli natychmiast nie zaistnieje elita zdolna do narzucenia Narodowi zbawczych zasad, arystokracja myśli i czynu.


Jesteśmy przyzwyczajeni, że to kobiety cierpią z miłości i tylko amerykańskie filmy pokazują nam walczące, zbuntowane bohaterki – szczupłe i mało kobiece – przypominające mężczyzn. To dla mnie nic innego jak potwierdzanie patriarchalnego systemu władzy. Tym, co w niego godzi, jest męski płacz i męskie emocje. Okazywanie ich nie jest przejawem słabości, ale autentycznej zmiany.


Wszystko zależy od was! Pamiętajcie, że wszystkie zmiany były wymuszane oddolnie. Kobiety i geje mają równe prawa nie dlatego, że jakiś prezydent czy kongresmeni postanowili im je przyznać. Wywalczyli je!


„Solidarność” to jest, niestety resztówka po komunizmie. Ma ogromne zasługi na polu przemian politycznych, ale i komunistyczne obciążenia w sferze ekonomii. I nie może być inaczej, skoro chce reprezentować klasę robotniczą.


Zadaniem elit jest zmiana ustroju gospodarczego, a to wymaga siły, bo ta przemiana godzi w interesy większości społeczeństwa.


Stojąc na przeciwpowodziowym wale, wpatrzona w nurt, zdałam sobie sprawę, że – mimo wszelkich niebezpieczeństw – zawsze lepsze będzie to, co jest w ruchu, niż to, co w spoczynku; że szlachetniejsza będzie zmiana, niż stałość; że znieruchomiałe musi ulec rozpadowi, degeneracji i obrócić się w perzynę, ruchome zaś – będzie trwało nawet wiecznie.


Zupełnie nie boję się Rosji. Nie widzę z jej strony żadnego zagrożenia. Zmiany w Rosji będą zmierzać w kierunku stabilizacji i demokracji. Ale droga jaką Rosja ma do przebycia będzie niewspółmiernie dłuższa niż ta jaką przeszły kraje Europy Wschodniej.


Mechaniczne przenoszenie spektakli teatralnych do telewizji nie ma żadnego sensu, dlatego, mając świadomość zmiany medium, staram się zastępować także sposób opowiadania z teatralnego na filmowy.


Nie sądzę, abym doznał jakiejś duchowej transformacji. Zacząłem tylko pić inny rodzaj alkoholu.


Do sal wykładowych przychodzą małpy. Darwin by idealistą i marzycielem (…). Jaka tam ewolucja. Zanim trafię na jednego myślącego, muszę stoczyć bitwę z dziewięcioma orangutanami.


Ewolucja ujawnia się w niedoskonałościach stanowiących zapis genealogii. Jakże byłoby możliwe, że szczur biega, nietoperz lata, delfin pływa, a ja wystukuję ten esej na maszynie za pomocą narządów zbudowanych z tych samych kości, gdybyśmy wszyscy nie odziedziczyli ich po wspólnym przodku? Inżynier, zaczynając od zera, mógłby w każdym z tych przypadków zaprojektować lepsze członki.


Myślenie o kulturze i mediach wymaga więc dzisiaj perspektywy „n+1”, zakładającej, że licznik wersji w każdej chwili może przeskoczyć o jeden, sygnalizując kolejny wstrząs, kolejną zmianę istotnych parametrów. To oznacza otwartość na zmianę, elastyczność działań oraz gotowość udzielenia votum zaufania zjawiskom nowym, zamiast bezwiednego brania strony medialnego ancien régime’u.


Każda zmiana jest katastrofą. Nawet nie dlatego, że może zakończyć się niepowodzeniem, ale dlatego, że najpierw trzeba zniszczyć to, co jest.


Największe przeobrażenia w świecie zachodzą nie dzięki nagłym zrywom, lecz dzięki małym, niezauważalnym zmianom.


Głównym obiektem zainteresowania całego chrześcijaństwa jest człowiek stojący na rozdrożu. Natomiast rozległe, płytkie filozofie – wielkie syntezy bredni – zawsze traktują o epokach, ewolucji i ostatecznych rozwiązaniach.


Odkupienie można znaleźć w każdym człowieku i najważniejszym czynnikiem zbawienia jest przemiana wewnętrzna.


Bo my nie rozmawiamy, nie wiemy, jak to się robi, my najwyżej coś sobie komunikujemy albo przekazujemy słowa-szyfry lub słowa całkowicie puste, ot, byle coś powiedzieć. Prawie już nie rozmawiamy tak, aby pod wpływem tej rozmowy ktoś, albo my, mógł zmienić zdanie, bo zmianę zdania uważamy za brak charakteru, choć jest to wielka sztuka, którą posiedli tylko mędrcy.


Życie po prostu biegło naprzód. Przynosiło zmiany. A zmiany były czymś pozytywnym.


Watykan bardziej przypomina Związek Radziecki niż Stany Zjednoczone. Jednak jak duże są szanse na Gorbaczowa w Stolicy Apostolskiej? Także w państwie kościelnym biurokracja jest niemal wieczna, a w kurii wszelkie zmiany budzą przerażenie.


Czas przypomina gangrenę. Nikt nie wie, co się stanie, następują nieoczekiwane zmiany.


Pierwszy raz w historii Europy i Polski w rozkładzie, który jest układany od 100 lat, w moim okręgu wyborczym na dworcu w Katowicach, naniesiono 56 zmian mazakiem.

Jerzy Polaczek (o chaosie na kolei podczas grudniowej zmiany rozkładu jazdy 2010.)

Nic tak nie pobudza lubieżności, jak mała rozkoszna zmiana.


Tak więc państwo jest wyższą jednością transcendentalną integrującą podzespoły wcześniej odrębne, którym przypisuje transformację w użyteczne fragmenty i pracę konstruowania. (...). Toteż państwo nie jest pierwotne, jest źródłem lub abstrakcją, stanowi abstrakcyjną istotę, której nie należy mylić z początkiem.


Zmiany w wychowaniu często idą w parze z perypetiami sercowymi.


Co do demokratycznej opozycji, to oczywiście mogłaby być silniejsza, ale musi pan pamiętać, że ponad 400 opozycjonistów – zarówno z młodszej, jak i starszej generacji – junta wtrąciła do więzień. Mamy jednak nadzieję, że tylko buddyzm może zachęcić ludzi do przeprowadzenia zmian w Birmie. Trzeba uczyć ich demokratycznych procedur, informować o prawach człowieka.


Musimy się wciąż rozwijać (…), ponieważ świat może się zmienić w mgnieniu oka. Nie ma czasu na oglądanie się za siebie. Czasem jesteśmy zmuszani do zmian. Czasem zachodzą przez przypadek. Wciąż musimy wymyślać nowe sposoby na naprawienie siebie, więc zmieniamy się (…), tworzymy nowe wersje siebie samych. Musimy być pewni, że ta nowa zmiana jest ulepszeniem poprzedniej.


Heraklit powiedział: „To w zmianach znajdujemy cel”


Moje nazwisko było tutaj tylko instrumentem politycznym, a nie sposobem budowania własnej dumy, bo ja takich sposobów nie potrzebuję. Okazją na zmianę nazwy na taką, która będzie podkreślała cele modernizacyjne, powinno być właśnie szersze zjednoczenie lewicowych środowisk i idei, które proponujemy.

Janusz Palikot (o tym, dlaczego nazwał partię Ruchem Poparcia Palikota.)

Całe życie poświęcił przemianie materii.


Muzy lubią śpiew urozmaicony [zmianę, różnorodność].


Czasem pan śmieszy, panie Karpiniuk, ale teraz i tumani, i przestrasza. Jak pan dziś interpretuje propozycje Tuska, że chcecie zmiany konstytucji po to, by PO mogła poprzeć Lecha Kaczyńskiego, to ja ręce mogę tylko rozłożyć. W kabaretach będzie pan obecny.


Opiekowanie się dziećmi na zmianę zdaje egzamin tylko w wypadku, gdy mężczyzna zastępuje mężczyznę, a kobieta kobietę.


Nikt nie wybiera bycia dziwolągiem. Większość nie zauważa, że nim jest, dopóki nie jest za późno na zmianę. Ale bez różnicy, jak dziwny jesteś. Jest szansa, że mimo tego jest gdzieś dla ciebie ktoś odpowiedni. Chyba że ten ktoś już zdążył ruszyć dalej… Bo jeśli chodzi o miłość… nawet dziwolągi nie będą czekać wiecznie.


Świat był nową encyklopedią, którą należało przeczytać od deski do deski, a w miarę lektury zmianom stale ulegało zarówno dzieło, jak i oni sami, odczytawszy ją do końca, zaczynali czytać na nowo, od pierwszego tomu, upojeni nową tożsamością, zatracali się wśród mnogości stron i zapominali, na której w danym momencie się znajdują.


Każde wielkie przeobrażenie społeczne ma swych teoretyków, którzy wymyślają przyczyny stałe dla wyjaśnienia skutków przejściowych.


Sądzę, iż nikt nie wątpi, że u naszych zwierząt domowych używanie narządów wzmocniło i zwiększyło niektóre części ciała, nieużywanie zaś je zmniejszyło oraz że takie zmiany są dziedziczne.


To właśnie protesty ACTA podważyły legitymację trwającego modelu rozwoju obnażając wszystkie iluzje, na jakich był oparty. Oceny takiej dokonali ci, którzy mieli być największym beneficjentem procesu transformacji – pokolenie Dzieci Sieci. Wychodząc na ulice pokazali kim są. Cyfrowy Tubylca – nasz odpowiednik Dobrego Dzikiego odsłonił swą realną twarz.


Jestem Brytyjczykiem z krwi i kości. Raczej nie grozi mi przemiana w Amerykanina. Co więcej, przez cały czas przyłapuję się na tym, że odruchowo staram się jeździć lewą stroną ulicy.


Warto przypominać liberałom, że historia nie pozwala na snucie obezwładniających prognoz wykluczających jakiekolwiek poważne zmiany istniejącego status quo. Jeżeli czegokolwiek nas uczy, to tego, że świat jest różnorodny i nie można go wziąć pod jeden strychulec. Klio zniechęca do ślepej wiary, ale nie odbiera nadziei.


W naszej ocenie Polska oferta może wnieść wiele do rozwoju Syberii, mamy przecież bogate doświadczenie zarówno w transformacji gospodarczej jak i dwustronnej współpracy. (…) Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę.


Pragmatyczność jest cechą tego miasta i to ona pozwoliła uczynić turystyczną atrakcją dzielnice prostytucji i zalegalizować ludzką potrzebę zmian świadomości, które gdzie indziej zsuwają się w mrok i niedomówienie. Pragmatyzm – to mówienie wprost, nazywanie rzeczy po imieniu, wskazywanie palcem.


Na wsi pięknie się odczuwa zmiany pór roku (...).


Zmiany, które na Zachodzie ciągnęły się przez pokolenia, u nas dokonały się w ciągu dekady. Nic dziwnego, że w Polsce jest więcej histerii, agresji, nieracjonalności, braku ufności i szacunku dla rzeczywistości.401 - 450

To właśnie Jan Paweł II przyczynił się znacznie do owych epokowych przemian w Niemczech i w Europie. My Niemcy, a z nami wielu ludzi na świecie mamy wiele powodów, aby temu wielkiemu człowiekowi za to z całego serca powiedzieć: dziękuję”.


Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.


Jestem typem człowieka, który musi mieć ostrogi. Przyzwyczaiłam się do twardego życia zawodowego, szybkiej zmiany sytuacji. Życie nauczyło mnie elastyczności. Jednych zachwycam tym, co robię, innych być może drażnię. Zdaję sobie z tego sprawę. To kwestia gustu. Nie mogę jednak powiedzieć, że obiecuję poprawę.


Faktycznie wcale nie mamy takiej pewności. Ale czy to znaczy, że powinniśmy się godzić na eksperyment na skalę planety, którego wynik jest nieznany? Mamy po prostu zaakceptować zachodzące zmiany klimatu i tylko spokojnie obserwować, czy burze będą coraz gwałtowniejsze, czy może nie?

Hans Joachim Schellnhuber (o tym, czy ma pewność, że jego prognozy odnośnie globalnego ocieplenia się sprawdzą.)

Staczanie zaczyna się od bardzo małych zmian. I potem jak plama której nie można zetrzeć rozlewa się po całym ciele.


Bez papieża-Polaka nie byłoby rewolucji solidarnościowej w 1980 roku. Bez Solidarności nie byłoby dramatycznej zmiany sowieckiej polityki wobec Europy Wschodniej za rządów Gorbaczowa. Bez tej zmiany nie byłoby żadnych aksamitnych rewolucji w 1989 roku.


Każda zmiana potrzebuje trochę samotności.


'''Pani Tutweiller:''' Czy ktokolwiek w tej klasie, słyszał o linii zmiany daty?
'''Woody:''' To chodzi o te poziome kreski w kalendarzu?


Starość stała się stygmatem, a nie znamieniem mądrości. Wedle powszechnego przekonania, człowiek po pięćdziesiątce nie jest w stanie nadążyć za zachodzącymi we współczesnym świecie zmianami.


… oto mój majątek, gram w grę bez ustanku: w koło kręcę kołem przemian, a radością mą obracać to, co na wierzchu, ku dołowi, a to, co na dole, ku górze. Wejdź, jeśli chcesz, ale pod warunkiem, że gdy znów znajdziesz się na dole, zgodnie z regułami mej gry nie będziesz skarżyć się na uczynioną ci krzywdę.


Czuję się zażenowana tym, że w XXI wieku Maciej Giertych, profesor nauk leśnych, który musiał otrzeć się o biologię, może wypowiadać opinię kwestionującą istnienie ewolucji. Świadczy to o bezprzykładnej ignorancji i braku podstawowych wiadomości z geologii, paleontologii i biologii.


Pragnąłem prowokować zmiany, nie tylko społeczne, lecz fizyczne i duchowe.


Telewizja, jak wiele innych instytucji państwowych wymaga radykalnej przebudowy. Dotyczy to zwłaszcza zmian personalnych średniego szczebla, który w istocie nadal tkwi w postkomunistycznym układzie.


Kryzys to zaproszenie do zmiany. Kryzys inspiruje wskazując słabości starych rozwiązań. Jednocześnie precyzyjnie określa co należy zmienić.


Uchwałę przyjęliśmy jednogłośnie. Chcieliśmy w Samoobronie rozliczeń po przegranych wyborach, w tym odsunięcia Janusza Maksymiuka, który – naszym zdaniem – rządził ostatnio partią i odpowiada za wynik wyborów. Ale Andrzej Lepper nie zgodził się na żadne zmiany.

Danuta Hojarska (o uchwale rozwiązującej pomorską Samoobronę.)

To program przewidujący zmianę modelu rozwoju, stawiamy dosyć oczywista diagnozę, że Polska znalazła się w pułapce średniego wzrostu i nie da się już dłużej konkurować na światowych rynkach niskim poziomem wynagrodzeń – trzeba postawić na rozwój innowacyjnej gospodarki


Póki grom nie uderzy, nasza elita się nie zmieni. Na wszystkie prezydenckie próby reform, odpowiedzią będzie sabotaż. Na zmiany instytucjonalne zdecydowania nie starczy.


Będziemy to robić do czasu, gdy w tym kraju zajdą radykalne zmiany.

rzecznik Urzędu M. St. Warszawy (w czasie koncertu w 2009.)

Po drugie: musimy umocnić się wewnętrznie. Potrzebna jest nowa polityka gospodarcza w Związku i intensywne kształcenie kadry kierowniczej, zwłaszcza komendantów hufców. W sprawach gospodarczych chodzi o całkowitą zmianę przepisów, by jednostki harcerskie mogły nie tylko samodzielnie zdobywać pieniądze, ale i samodzielnie nimi dysponować.


Ta zmiana co najwyżej mocniej moje poglądy rozwinęła. One ewoluowały w kierunku lekko liberalnym, jeśli chodzi o swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, czy politykę gospodarczą.


Teoria ewolucji to kłamstwo. Mam przekonanie, że to pomyłka, którą zalegalizowano jako obowiązującą prawdę. Dla mnie to opowieść o charakterze literackim, mogłaby np. stać się kanwą filmu science fiction.


On jest bardzo podobny do mnie. Ciągle coś mu chodzi po głowie. Co do zmian nastroju, myślę że obaj jesteśmy jak ten wskaźnik wysterowania dźwięku, skaczący w tę i z powrotem między stanem prawdziwej radości a byciem dupkiem i byciem w coś naprawdę zaangażowanym lub nie.


Zmiany. Nie lubimy ich, obawiamy się. Ale nie możemy ich powstrzymać. Albo dostosujemy się do zmian, albo zostajemy w tyle. Dorastanie boli – ktokolwiek wam powie, że tak nie jest, kłamie. Lecz prawda jest taka: czasem im bardziej coś się zmienia, tym bardziej jest jak przedtem. Zdarza się też, że zmiany są dobre. Czasem zmiana jest Wszystkim.


(…) bez wizyty w Warszawie Aleksandra Łukaszenki nie ma co marzyć o żadnych radykalnych zmianach w obopólnych stosunkach. Kieszonkowy rząd białoruski nie jest władny podejmować autonomicznych decyzji.


Kiedy grałem z Czerwonymi Gitarami uświadomiłem sobie, że publiczność nienawidzi zmian. Fani chcą słyszeć dobrze sobie znane utwory i ulubione melodie. Tak jak zespół gra, tak ma grać do końca świata. Nikt nie oczekuje od Czerwonych Gitar zmian i nowych utworów.


Zmiany to proces, poprzez który przyszłość wchodzi w nasze życie.


Nie jestem obeznany z ową pobożnością kręgu rodzinnego, która tak wielu ludzi wiąże z ich domostwem lub kawałkiem ziemi; jest ona źródłem słabości całej ludzkości, największą z przeszkód utrudniających poddanie ludzkiej kondycji niezbędnym zmianom.

Léon Blum (słowa włożone w usta Goethego.)

Trudno mówić o ataku hakerów. Żadne z zablokowanych stron nie zostały naruszone. Nie było próby włamania się na serwery, zmiany treści stron. To zjawisko wynika z ogromnego zainteresowania stronami. Mieliśmy kilka milionów wejść

Paweł Graś (komentarz dla Radia ZET dotyczący ataków na strony rządowe.)

Uważam, że granice, wszelkie przeszkody i to co nas ogranicza, mamy w sobie. Jeżeli z nimi sobie nie umiemy poradzić, a pracujemy jedynie nad zmianą otoczenia, to zawsze nas to, w którymś momencie dopadnie. Od siebie nie można uciec.


Trudno nie podkreślić jeszcze jednej sprawy – Platforma wygrała wybory piąty raz z rzędu. Rosnące poparcie w wyborach samorządowych może oznaczać, że wzrasta ono „od dołu”. A to z kolei oznacza, że nie są to przepływy „plemiennego elektoratu” – jak to określił profesor Radosław Markowski – ale powolna, lecz trwalsza zmiana nastawień całych grup wyborczych.


Stwierdzam, że projekt wyborów przeprowadzonych w tym czasie i w ten sposób absolutnie podważa nadzieje społeczeństwa na zmianę stosunków politycznych w zakresie pluralizmu politycznego w Polsce.

Władysław Siła-Nowicki (o wyborach z 1989.)

Kobieta jest zagadnieniem przyrodniczego odradzania się, konstruktorką myśli, najważniejszym bo jedynym elementem ewolucji człowieka.


Jak słucham wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu, to mam czasem wrażenie, że to są postaci z zaginionego podręcznika teorii ewolucji.


Białorusini boją się represji, wielu nie wierzy w zmiany. A dzięki koncertom w Polsce człowiek nabiera pewności, że nie jest sam.

Wiktoria Chakimawa (przed koncertem w 2011.)

Gdy mówimy coś w stylu „ludzie się nie zmieniają” doprowadzamy naukowców do szału. Bo zmiana to tak naprawdę jedyna stała część w nauce. Energia, materia to zawsze się zmienia.


Nadchodzi chwila, gdy nasze życie zmienia się na zawsze. W chwili, gdy odkrywamy, że jesteśmy słabi… W chwili, gdy stajemy na wysokości zadania… W chwili, gdy akceptujemy poświęcenie… Albo pozwalamy odejść ukochanej osobie. I czasami… Zmiany w naszym życiu są odpowiedzią na nasze modlitwy.


Już teraz musimy przygotować się do zmiany ludzkiej cywilizacji. Powinniśmy i możemy przejść na 100% energii odnawialnych.


Niecnotą w zmianie przekonań nie jest ich różnica, ale nieszczerość.


Szczęście się nie kończy, ono ulega zmianom.


Ucieczka w prywatność – nawiasem mówiąc, starożytni Grecy nazywali taką postawę „idiotyzmem”, w podwójnym tego słowa znaczeniu jako prywatę i głupotę, a człowiek niepolityczny to po grecku „idiota” – pozbawia się oglądu przemian społecznych i mechanizmów władzy. Obywatele drepczą w miejscu, słabnie siła oporu, polityka się wyradza i traci pierwotny sens.


Idzie mi oto, aby uchronić to wielkie przeobrażenie duchowe, które wywołało się w masach. (…) Chcę zorganizować partyjnych samobójców.


Ludzie często są zmuszeni zgodzić się na zmianę narzuconą przez los.


Przyczyną największej słabości rządu jest strach przed wprowadzaniem radykalnych zmian, pomimo że ich potrzeba jest jawnie widoczna.


Gdyby w ZSRR rządził jeszcze Leonid Breżniew i jego następcy, mielibyśmy interwencję wojskową. Gorbaczowa namawiali do niej Erich Honecker i Nicolai Ceaușescu. Ceaușescu trafnie rozpoznał sytuację, że zmiany w Polsce staną się jego końcem.


Jogin trwa, bez nadziei czy lęku, w stanie wolnym od wypaczenia czy zmiany.


Trudno opisać zmianę, jaką wniosłeś w me życie.
Jeśli teraz żyję, przedtem byłam jak martwa,
Choć jak kamień nic sobie z tego nie robiłam
Trwając w miejscu zgodnie ze zwyczajem.


Europa wchodzi w czas gwałtownej transformacji. Niestety, większość takich epok cechuje eskalacja przemocy.


Wszelka zmiana, w czymkolwiek by zachodziła, jest zawsze, wyjąwszy przypadki, gdy mamy do czynienia z czymś złym, rzeczą ogromnie niebezpieczną.


A jednak równowaga uczuć w naszym związku została zachwiana, tylko odrobinę, ale w miłości tak to już jest – nawet drobna różnica jest od razu widoczna, a to przez drobne, lecz zauważalne zmiany w zachowaniu.


U nas układ postkomunistyczny jest bardzo silny. Tkwi on w części wojska, policji, służb specjalnych, ale także w spółkach detektywistycznych, ochroniarskich itd. Gdy przyjdzie czas radykalnych zmian i budowy ''nowego państwa'', ci panowie muszą wiedzieć, że żarty się skończyły i każdy wybryk będzie potraktowany zgodnie z prawem.451 - 500

Waldemar Wspaniały planuje już drugą zmianę, krzyknął ostro: Przemek! – co oznacza że będziemy widzieli Przemysława Michalczyka.


Wszystkie zmiany, nawet najbardziej upragnione, odznaczają się melancholią, bo to, co porzucamy, jest cząstką nas samych; trzeba dla jednego życia umrzeć, aby do innego wstąpić.


Ewolucja nie jest przystosowaniem wyglądu
do nieznanego środowiska, ale tryumfem wspomnień
nad rzeczywistością.


Patriotyzmem jest poczucie, że się należy do narodu, jest się za niego odpowiedzialnym, ale posiada się też prawo do krytykowania, proponowania zmian, prowokowania do dyskusji. Natomiast fałszywym patriotyzmem jest postawa nieuznająca obcych i bezkrytyczna w stosunku do ojczyzny.


Kino zawsze ulegało przemianom. Czasy się zmieniają, historia stawia przed nami ciągle nowe wyzwania, a kino niezmiennie wyraża jego najgłębsze potrzeby. Mówi o nas w naszym imieniu. Gdyby kosmici wylądowali na Ziemi, kino byłoby takim kamieniem z Rosetty, który pozwoliłby zrozumieć całą cywilizację ludzką. Technologia się zmienia, ale opowiadanie historii zawsze będzie najważniejsze.


Dzisiejsza sytuacja jest analogiczna do lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych. W PRL nie było prawdziwych narkotyków, bo granice były zamknięte. Myśmy strasznie chcieli doświadczyć stanów zmiany świadomości, a ponieważ nie było narkotyków używaliśmy surogatów typu Parkopan, Tri, Brom, Astmosan, Efedryna, krople Inoziemcowa, tego było od cholery.


(...) film dla drugiej zmiany ''Klasztor Koszalin''.


Nauka idzie naprzód na dwóch nogach, którymi są teoria i doświadczenie (...) Czasami jedna noga robi najpierw krok do przodu, a czasami druga, ale stały postęp dokonuje się tylko przy użyciu obu - przez teoretyzowanie poddawane następnie sprawdzeniu bądź przez znajdowanie nowych zależności przy eksperymentowaniu, czego następstwem jest ruch teoretycznej nogi do przodu, i tak na przemian, bez końca.

Robert Millikan (słowa z wykładu noblowskiego w 1924)

(...) moja kariera reżyserska została podcięta już po drugim filmie; nie przez władze bezpośrednio, tylko przez kolaudacje filmów (...) to była udręka, presja, wymuszanie zmian.


Jest wątpliwe, czy na przestrzeni ostatniego tysiąclecia zaszły jakieś istotne zmiany w człowieku, w zamian jednak zdobył on w tym okresie niespotykaną dotąd władzę nad otaczającą go przyrodą. Władza ta nie wynika jednak z rozwoju indywidualnego i biologicznego, lecz społecznego.


Gdy męskie poznanie połączy się z kobiecą przemianą, powstaje wielka magiczna pełnia, którą nazywamy mądrością. Mądrość to poznanie i przemiana.


Pierwszym warunkiem sprostania zmianom jest wyzbycie się lęku przed nimi.


Międzynarodowe Biuro Regulacji Klimatów przeszło od skromnych prób lokalnej zmiany pogody (...) do frontowego ataku na głównego wroga ludzkości. Był nim mróz, od setek milionów lat usadowiony wokół biegunów planety. Wieczne lody (...) miały raz na zawsze zniknąć. Dla osiągnięcia tego celu należało ogrzać olbrzymie obszary oceanu i lądów, stopić tysiące kilometrów sześciennych lodu...


Zaczynałem dopiero pracę na swoim gospodarstwie, ale pojechałem na jeden czy dwa wiece. W nurt przemian się nie włączyłem, bo widziałem, kto wchodzi w struktury Solidarności. Ci, którzy w życiu nic dobrego nie zrobili dla innych i dla Polski, teraz najgłośniej krzyczeli. Zachowałem dystans.

Andrzej Lepper (o sierpniu 1980.)

Prezydent zdecydował o wycofaniu reprezentacji ze wszelkich zawodów piłkarskich w najbliższych dwóch latach. To czas, którego Nigeria potrzebuje, by zreorganizować swój futbol. Po słabym występie w mundialu uznaliśmy, że nie ma innego wyjścia. Zmiany są koniecznością.


Zmiany mogą niepokoić, szczególnie że odchodzą niekiedy generałowie z bogatą kartą kariery zawodowej, ale stanowisko prezydenta jest takie, że do tej pory wymiana kadr w armii postępuje spokojnie, nie ma zagrożenia destabilizacją na szczytach hierarchii wojskowej.

Marek Magierowski (o zmianach kadrowych na najwyższych stanowiskach w siłach zbrojnych RP na przełomie lat 2016 i 2017)

Materia jest podmiotem wszelkich zmian.


Szczególnie zdumiewająca jest ewolucja Romana Giertycha, który jeszcze niedawno ogłaszany był politykiem z przyszłością, takim cywilizowanym prawicowym radykałem. Dziś jego wystąpienia są wyłącznie toporną propagandą. Tak toporną, że nawet Lepper wydaje się na ich tle politykiem finezyjnym.


Nie jesteśmy zbyt radykalni, aczkolwiek w pewnym stopniu jesteśmy radykalni, bo Polska pewnego radykalizmu, jeżeli chodzi o zmiany i oczyszczenie, potrzebuje.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”. (…) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Broniono się przed zniesieniem pańszczyzny, a wreszcie – za pomocą idei czynszów – przed uwłaszczeniem, a dziś usiłuje się nie dopuścić do przeobrażenia Polski w kraj chłopski i oparty na drobnej własności rolnej. (…) Byt i los dwudziestomilionowej masy chłopskiej jest dla przyszłości Polski ważniejszy niż interes garści ziemian.


Istnieją dwa podstawowe sposoby porządkowania zjawisk literackich. Pierwszy z nich, oparty na generacyjnym modelu opisu dynamiki przemian historycznoliterackich, postrzega proces literacki przez pryzmat socjologicznej „zmiany pokoleniowej”. (…) Drugi sposób opisu i porządkowania zjawisk literackich odwołuje się do kategorii poetologicznych i opiera się na śledzeniu ewolucji form literackich.


Koalicjanci i sojusznicy prezydenta Obamy mają rozbieżne interesy. Jedyne, co ich tak naprawdę łączy, to niechęć, a w gruncie rzeczy niezdolność do jakichkolwiek zmian politycznych w układzie sił, który powołał do życia Daisz i sprzyja jego sukcesom. I to przesądza o porażce projektu Waszyngtonu.


„Solidarność” stała się po latach związkiem wyznaniowym, który głównie bronił interesów wielkich branż. Rozmodlonym, prawicowym, upolitycznionym. Przeczuwałam te zmiany od czasu III Zjazdu „Solidarności”: gdy Marian Krzaklewski zamknął komórkę związku, która zajmowała się sprawami kobiet.


Rewolucje się nie udają, bo zakładają całościową i natychmiastową zmianę społeczną, a ponieważ człowiek jest niedoskonały, to nie tylko przemiana taka jest niemożliwa, ale zazwyczaj fatalnie się kończy. Akurat jesień ludów robiona była przez ludzi, którzy doskonale sobie z tego zdawali sprawę, a mimo to porażki nie uniknęli.


Bogactwo nie jest ulgą w kłopotach – jest tylko zmianą kłopotów.


Trzeba przyznać, że ewolucja człowieka rozumiana w linii prostej jest hipotezą wciąż trudną do przyjęcia. Należałoby wykazać, na jakiej podstawie, w świetle jakich praw biologicznych materiał genetyczny ze wzorem chromosomowym małpy przeszedł w materiał genetyczny ze wzorem chromosomowym człowieka, który jest absolutnym unikatem w środowisku przyrody.


Nie ma rozwiązań szybkich ani trwałych, można tylko wprowadzać stopniowe zmiany dzięki wysiłkom i cierpliwości.


Myślę, że moja kariera została urozmaicona kilkoma zmianami zespołów, ale teraz jestem bardzo szczęśliwy w Red Bullu. Naprawdę nie jestem w stanie wyobrazić siebie w innym miejscu.

Adrian Newey (o karierze.)

Zmiany klimatu i topnienie północnej czapy lodowej mają także konsekwencje militarne. Jestem ostatnim, który oczekiwałby konfliktu zbrojnego [...], ale któregoś dnia w ''głębokiej'' Arktyce znajdą się żołnierze.


Kaczyński myślał serio o wspólnym rządzie z Platformą. Ja byłem sceptyczny. Od początku uważałem za właściwszą koalicję z LPR i Samoobroną. Chciałem, aby zmianę Polski przeprowadzały choćby na początku partie reprezentujące różne odmiany społecznego buntu wobec III RP i wykluczenia z transformacji. PO przynajmniej poprzez KLD-owskie kierownictwo to był i jest jednak żywioł III RP.


W Polsce, jak dotąd, przez 20 lat transformacji formacja, która raz wygrała wybory, nigdy nie wygrała ich po raz drugi. A niektóre partie po wielkim zwycięstwie znikały całkowicie jak AWS, która po 4 latach rozpłynęła się w nicości.


Ejakulacja wiąże się z wydalaniem płynów z gruczołu i dzięki temu ryzyko choroby spada. Z drugiej jednak strony częsty seks związany ze zmianą partnerek może skutkować częstymi stanami zapalnymi prostaty. A te z kolei – jak twierdzą niektórzy badacze – sprzyjają rozwojowi nowotworu.


Gdyby społeczeństwa ludzkie w swej masie widziały i rozumiały naprawdę treść przemian zachodzących wokół – myślałyby po stokroć śmielej niż dzisiaj. Wszak dziś najpowolniejszy proces gospodarczo-społeczny przebiega szybciej niż proces myślowy najodważniejszego, odwagą myśli, obywatela. W wyścigu rzeczywistości tempo rzeczywistych wypadków bije o wiele szybkość myślenia.


Duch [Święty] nie jest żadną miarą zmienny. Jeżeliby podlegał zmianie, to niedoskonałość ta dotknęłaby samej natury Boskiej. Jest On bowiem [Duchem] Boga i Ojca; podobnie jest On także Duchem Syna: jako Ten, który z obydwóch (ex amphoin), czyli z Ojca przez Syna (egoun ek Patros dia Hyiou) istotowo wypływa.


Podczas pracy nad ''Piątym wymiarem'' każdego dnia potrzebowałam sporo czasu, aby odreagować. Kręciliśmy codziennie ujęcia z różnych etapów zmiany osobowości Jess i dużo wysiłku musiałam włożyć w to, aby w każdym wypaść wiarygodnie.


„Światowy terroryzm” to fałszywe pojęcie. Funkcja dyskursu terroru polega na tym, że stanowi pretekst dla metamorfozy liberalnego kapitalizmu w kapitalizm autorytarny. Ten zwrot postdemokratyczny łączący Waszyngton z Pekinem będzie wielkim tematem półwiecza, które mamy przed sobą.


Trzeba byłoby fotografować każdy skrawek przestrzeni, żeby pokazać, jak przyzwyczajeni do tymczasowości ludzie żyją wśród braków, zupełnie się im nie dziwiąc. Zdziwienie budzi tylko zmiana.


Być może obserwujemy właśnie pierwsze oznaki „arabskiej wiosny”. Nasi sąsiedzi spoglądają na Egipt, który zawsze był pierwszym zwiastunem przemian.


Sam akt płciowy jest tylko ułamkiem energetyki seksualnej, która stwarza gwiazdy i myśli: ewolucje i rewolucje. – W tym też tylko wymiarze dana jest pełna rehabilitacja za wszelkie poniżenie, pohańbienie, okłamania, wyzyskanie i cofnięcie kobiety w wielotysiącletnim reżimie parweniuszostwa samców.


Wszyscy znamy powiedzenie, że aby uzyskać właściwą perspektywę, trzeba odstąpić kilka kroków do tyłu, odsunąć się dostatecznie daleko od szczegółów, aby zobaczyć las, a nie pojedyncze drzewa. Wybieramy wówczas jedno lub dwa ulubione i na nich skupiamy uwagę i wysiłki dokonania zmian.


Dwadzieścia lat nauki
i czas na dzienną zmianę.


Patrz na rynkowe zmiany raczej jak na przyjaciela, a nie wroga – korzystaj z szaleństwa, ale nie bierz w nim udziału.


Twarz zmienia się przy szaty zmianie.


Heroicznemu maksymalizmowi etycznemu towarzyszy idea przekraczania człowieczeństwa ku duchowi – jest to nie tylko możliwe, ale konieczne i nieuniknione. To jest ton wysiłku duchowej przemiany, który Piłsudski odnalazł u Słowackiego i który go już nigdy nie opuścił.


Nie chodzi nam o poprawienie, lecz gruntowną zmianę systemu edukacji. Trzeba skończyć z postrzeganiem go jako komercyjnego produktu i zacząć traktować dostęp do szkół jako prawo gwarantowane przez państwo.


Wiem, że tam jesteście. Czuję was. Wiem, że się boicie. Boicie się nas. Boicie się zmian. Nie znam przyszłości. Nie powiem wam, jak to się skończy. Ale powiem wam, jak się zacznie. Odłożę słuchawkę i pokażę ludziom to, co przed nimi ukrywaliście. Świat bez was. Świat nie kontrolowany, bez granic i nakazów. Świat, w którym wszystko jest możliwe. Co się stanie potem, to już zależy od was.


Przede wszystkim zmiana instytucji państwowych, które w tej chwili są kompletnie niewydajne i hamują normalny rozwój Polski oraz doprowadzenie do rewizji układu stowarzyszeniowego z UE, ponieważ ten układ położył się cieniem na rozwoju gospodarczym Polski.

Gabriel Janowski (o programie Przymierza dla Polski.)

Zmiany przychodzą jak lekki wiatr, który porusza zasłony o poranku i jak delikatne perfumy pachnące dzikimi kwiatami, ukrytymi w trawie.


Zawsze ten sam, śpiewam i gram,
Głos i kardiogram bez zmian,
Jestem jak wy, dobry i zły,
Wolny wśród czterech swych ścian,
Słodki jak miód, gorzki jak miód,
Nigdy nie wtapiam się w tło,
Nie znam złych ról, błaznem jest król,
Gdy mikrofony śpią.501 - 550

Gdy ostrzegasz ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi ze zmianami klimatu, nazywają cię świętym. Gdy tłumaczysz im, co trzeba zrobić, by temu zaradzić, nazywają cię komunistą.


W tej historii najważniejsze są dwie osoby, może w samym tekście niewiele zdań jest poświęconych tym dwóm młodym chłopakom, ale tak naprawdę na nich ta historia się kończy. Nie ma ich już, wyjechali z dwunastą zmianą do Afganistanu i tam zostali.


Śmiano się z encyklopedystów podważających władzę królewską, kpiono z luddystów niszczących maszyny, czartystów mówiących o prawach człowieka, utopijnych socjalistów.(...) Z historii wiemy, iż wiele z utopijnych teorii zaistniało w praktyce, przynosząc trwałe zmiany panującego wcześniej „jedynego porządku społecznego”.


Telewizja, jak wiele innych instytucji państwowych wymaga radykalnej przebudowy. Dotyczy to zwłaszcza zmian personalnych średniego szczebla, który w istocie nadal tkwi w postkomunistycznym [[układ]]zie.


W Polsce nie dokonała się jeszcze dogłębna zmiana w traktowaniu pieniądza. Wciąż ma on coś ze skarbu, a nie uniwersalnego przelicznika, choć ten proces się nasilił po 1989r. Bardzo wielu z nas ciągle czuje naiwną radość z przeliczania posiadanych w domowych skrytkach pieniędzy.


Twoje życie – ciągły ból i strach,
Twoje życie – kilka nieudanych zmian,
Twoje życie – wiele heroicznych prób


Żadnych zmian w ustawie z ’56. Przeprosić kobiety.


To jest przejaw naszego otwartego podejścia do zmian.

David Tonzar (o akceptowaniu przez Kościół Husycki kapłaństwa kobiet.)

Czas rekonwalescencji zależy od stopnia obrażeń. Nie zawsze się udaje. Nieważne, jak bardzo się staramy… Niektóre rany nigdy nie zagoją się całkowicie. Musisz się przystosować do całkiem nowego życia. Mogły nastąpić radykalne zmiany i nie możesz cofnąć czasu. Możesz siebie nie rozpoznać. Jakbyś w ogóle przez to nie przechodził. Jesteś zupełnie nową osobą z zupełnie nowym życiem.


Pracował na osiemnastogodzinnych zmianach i gdy rzucał się na łóżko polowe, nie mógł zasnąć na myśl o tym, że chorzy czekają, że nie ma środków znieczulających, strzykawek, waty, że gdyby nawet pomnożył się przez tysiąc, i tak byłoby go za mało, że wszystko, co czyni, jest tyle warte co próba zatrzymania ręką pociągu.

Dom duchów (o Jaime Trueba.)

Zmiany ustrojowe w 1989 r. nie przyniosły demokracji i poprawy bytu ludzi, ale degradację polityczno – gospodarczą i biedę na skalę masową. Staliśmy się kolonią bogatych państw i zamiast socjalizmu skierowanego na instytucjonalną pomoc człowiekowi, mamy krwiożerczy kapitalizm z milionami bezrobotnych.


Holandia się zmienia. Zderzenia i konflikty są naturalną częścią tych zmian – dopóki są rozwiązywane za pomocą słów, a nie przemocy.


Mądrość jest to wspaniały pałac bez ścian, wystawiony na wszystkie wiatry, burze, mrozy i skwary; głupota jest to duszna i ciemna chatka o grubych, szczelnie ułożonych ścianach, nie dopuszczająca żadnych zmian atmosfery. Nie dziw, że większość ludzi woli mieszkać w takiej chatce niż w takim pałacu.


Jako artysta istnieję wyłącznie w wirze wiecznych przemian, nie pozostawiając żadnych śladów dla tych, którzy nie idą tropem sztuki.


Możemy odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie: aby odkryć na nowo oblicze Stwórcy w Stworzeniu, aby odkryć na nowo w oczach Stwórcy obecność naszej odpowiedzialności za jego Stworzenie, którą nam powierzył, tworząc moralny charakter stylu życia, który musimy przyjąć, jeśli chcemy zająć się problemami zmian klimatycznych, i jeśli naprawdę chcemy osiągnąć pozytywne rozwiązania.

Benedykt XVI (Światowy Dzień Młodzieży, lipiec 2008.)

Rzecz w tym, że konserwatyzm z natury nie potrafi zaoferować alternatywy dla kierunku, w jakim się rozwijamy. Owszem, może osiągnąć sukces, stawiając opór aktualnym tendencjom i spowalniając niepożądane zmiany, niemniej jednak nie jest w stanie ich powstrzymać, ponieważ nie wskazuje innych możliwości.


Prawdziwa zmiana stosunku Kościoła do praw człowieka, została zapoczątkowana dopiero po Soborze Watykańskim II, do tego czasu były przez dwa niemal wieki traktowane w katolicyzmie jako swoista konkurencja, jako rodzaj „świeckiej religii”.


Len i bawełna to bezpośrednie produkty przemiany materii zachodzącej w roślinie, jej wymiany między ziemią a słońcem, przy której powstaje tlen, tak niezbędny dla naszej egzystencji. ''Katalipomeny'' stały się hołdem dla doskonałości natury – ku uwadze i refleksji widza.


Polska to nie jest tylko państwo,
to historia na przemian radosna i smutna,
Polska to wielka idea i naród,
krew męczenników i wieczna niepewność jutra


Uczucia w stosunku do ludzi są inne. Zawsze po trochu ulegają zmianom, dopasowując się do partnera. Uczucia chwieją się, wahają, wzrastają, znikają, są negowane, ranione. Nie można tego świadomie kontrolować.


(…) Jeśli jej transformacja miała wypaść przekonująco, Sabrina musiała dostać coś więcej niż imitację markowych kreacji. Potrzebna jej była czarodziejska matka chrzestna rodem z Francji. Albo chrzestny ojciec.

Sabrina (o wyborze strojów dla Audrey Hepburn u Huberta de Givenchy.)

Każda tkanka w ludzkim ciele regeneruje się średnio raz na 7 lat. Jak węże w pewien sposób zrzucamy swoją skórę. Biologicznie jesteśmy całkiem nowymi ludźmi. Możemy wyglądać tak samo. (…) Zmiana nie jest widoczna. Przynajmniej nie u większości. Ale wszyscy jesteśmy zmienieni. Całkowicie…


Czy to nie dziwne? Wystarczy drobna zmiana położenia, jeden mały ruch i wszystko, co wydaje nam się pewne i oczywiste, znika bez śladu.


W tej chwili pan Berbelek nie miał już pewności, czy tylko chce jej pożądać, czy istotnie pożąda. Najtrudniej morfować samego siebie i najłatwiej przeoczyć moment zmiany własnego kerosu.

Inne pieśni (pan Berbelek o Szulimie Amitace.)

Maluje się na w podaniach niejasno (…) na przemiany łagodny, to surowy, nie jest ze sobą zgodnym (…) czuć w nim człowieka niewielkich zdolności, niepewnego w postępowaniu, niespokojnego charakteru. Ale i stron jasnych w nim, szczególniej w stosunku z Leszkiem, zaprzeczyć nie można.


Ameryka jest jedynym krajem na świecie, który od swoich początków ciągle powtarza, że stać go na więcej. Mamy to w DNA. Ludzie pragną wiadomości, jeśli podasz im je szczerze. Może jest ich niewielu: 5 proc., ale dzięki nim można dokonać zmiany.


Miłość najtrudniejszych przemian dokonuje: bojaźliwego czyni odważnym, a odważnego bojaźliwym, leniwca pracowitym, skąpca hojnym.


Te wszystkie zmiany zrobiły na Uli silne wrażenie. Poczuła lęk, czy się nie zdradzi, nie chciała za nic, by sobie ktokolwiek uświadomił, że ona je w ogóle dostrzega, i odwróciła się szybko w stronę rzeki. Nie było to zresztą potrzebne, i tak nikt nie zwracał na nią uwagi.


Minione wewnętrzne spory o imigrację, niewolnictwo, ewolucję, prohibicję, maccartyzm i prawa obywatelskie były zapewne poważniejsze od któregokolwiek z dzisiejszych.


Tylko radykalne zmiany w administracji i budowa elitarnego aparatu specjalnego mogą zahamować postępujący rozkład państwa. Istniejąca administracja jest wprost gigantycznie niekompetentna, skorumpowana, związana ze startymi i nowymi interesami, a często z politycznymi i gospodarczymi mafiami.


Miliony lat ewolucji (...) i czym jesteśmy? Zwierzętami.


Polska dzisiaj potrzebuje dobrej zmiany i naprawy. Ta władza uczciwa nie jest i od samego początku nie była.


Sednem naszego doświadczenia są nieustannie zachodzące zmiany. Życie upływa chwila za chwilą i nigdy nie jest takie samo. Bezustanna zmiana to istota wszechświata percepcyjnego.


Zmiana imienia, które się otrzymuje, przychodząc na świat, jest tchórzostwem.


Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.


Według OECD Polska jest w światowej czołówce pod względem skali zróżnicowań dochodowych (…) nie da się wyjaśnić tak dużych dystansów dochodowych jedynie logiką transformacji. W Czechach czy na Słowacji przemiany ustrojowe były podobne, a nierówności dochodowe są tam znacznie mniejsze. Na sytuację w Polsce wpływa między innymi klimat ideowy polskiego kapitalizmu.


Naprawdę, jeżeli Andrzej Duda zwycięży, jeżeli otworzy drogę do zmian w Polsce, to miliony polskich rodzin odczują tę zmianę.


Do polityki i do partyj zastosować można – z odpowiednimi zmianami – to, co dotyczy poszczególnych ludzi. Nie ten jest mądry, kto nie popełnia błędów. Takich ludzi nie ma i być nie może. Mądry jest ten, kto popełnia błędy nie bardzo istotne i kto potrafi je łatwo i szybko naprawiać.


Jak to mówił Bardini, aktor najszczęśliwszy jest w momencie zmiany. Kiedy zmienia jeden teatr na drugi. A potem się zaczynają kłopoty.


Wszystkim, którzy czują, że potrzebują zmiany. Teraz.

Maciej Rajk (dedykacja.)

Wcześniej czy później, musi dojść, i to nie tylko w Polsce, do takich zmian w prawie i mentalności ludzi, by życie każdego człowieka było tak samo chronione.


Ból powoduje zmiany, ale żaden ból nie zdoła zmienić faktów.


Gdy obcięła i podwinęła grzywkę – tysiące dziewcząt uczesało się identycznie co do loczka. Gdy przechodziła przez ulicę – kierowcy ignorowali zmiany świateł i na skrzyżowaniu zamierał ruch. Nasza wieczna Piecha!


Zawsze cieszy mnie fakt, gdy ludzie nie tylko doceniają ogrom pracy, jaki wkładam w swoje ciało, ale gdy mój wizerunek jest dla nich chęcią zmiany swojego [[McDonald's|McDonaldowego]] trybu życia.


Jeżeli jesteśmy dość uważni, to naszej uwadze nie umknie jeden niesamowicie ważny i nadrzędny fakt, mianowicie, że Natura rządzi się prawami. Krajobraz może ulec zmianie, lecz prawa Natury są niezmienne. Są one wieczne, niezmienne i były takie od zawsze.


Ona nie jest rasową aktorką teatralną. Rasowy aktor teatralny nie wytrzyma sytuacji, w której czeka na niego publiczność. Pracownik nie przyszedł na swoją zmianę, tylko rozwinął dywanik ze swoimi świecidełkami.


– (…) Ty nas wszystkich unikasz!
– To wy mnie unikacie! – odpowiedział ze złością Harry.
– Może unikacie się na zmianę i nie możecie na siebie trafić? – zapytała Hermiona, a kąciki jej ust zadrgały.


Możecie państwo krzyczeć i straszyć mnie Trybunałem Stanu. Proszę mi wierzyć – nie robi to na mnie wrażenia. Nie zmusicie mnie do łamania Konstytucji, tylko dlatego, że chcecie doprowadzić do obalenia rządu w Polsce i zmiany władzy w Polsce, bo to jest wasz cel.


Chodzi o coś więcej niż lodowce czy ginące wieloryby. W dobie kryzysu gospodarczego ruch ekologiczny powinien zmusić ludzkość do globalnej przemiany systemu politycznego, gospodarczego i kulturowego.


Sam Palikot jest bardzo istotny w tym ruchu, Anna Grodzka jest zaś przykładem tego czym ten jego ruch mógłby być.(…) Ofertą Palikota może być także pewna zmiana kulturowa – jej symbolem jest chociażby wystawienie na „jedynce” RP w Krakowie Anny Grodzkiej, założycielki i szefowej fundacji Trans-Fuzja, która zmieniła płeć. – Ta reforma kulturowa potrzebna jest w Polsce.551 - 600

Paweł Siezieniewski ma inne charakterystyki i właściwie taką właściwą zmianą Dawida Murka jest Przemek Michalczyk.


Nie możemy tworzyć idei, które będą łączyć ludzi, jeśli stracimy kontakt z tym, jakie jest ich życie. Jeśli nie wiemy, jak uznać sposób, w jaki ludzie obserwują świat, odczuwają go i doświadczają, nigdy nie będziemy w stanie pomóc im w uznaniu samych siebie albo zmianie świata na lepsze.


Przychodzę z propozycją zmian gospodarczych, społecznych i politycznych…


Nasz demokratyczny kraj był świadkiem wielu przemian, w ciągu sześćdziesięciu lat od momentu uzyskanie niepodległości. Dzisiaj to pieniądze rządzą polityką, a polityka pieniędzmi.


W latach 80. zamieniono władzę na własność i na media, co najwyżej przywdziano tylko inne szaty. Trzeba pamiętać nocną zmianę, czyli zamach na rząd pana Jana Olszewskiego, kto w tym brał udział. Teraz jest tego kontynuacja.


W przypadku projektowanych przepisów nowelizujących status KRS zmieniono ustrojową pozycję Rady bez zmiany Konstytucji, co powoduje ryzyko ograniczenia działania KRS w wykonywaniu jej konstytucyjnych obowiązków strażnika niezawisłości sędziów i niezależności sądów.

Naczelny Sąd Administracyjny (o przedstawionym w marcu 2017 rządowym projekcie ustawy dotyczącym zmiany statusu Krajowej Rady Sądownictwa (druk sejmowy nr 1423).)

Zmiany mogą niepokoić, szczególnie że odchodzą niekiedy generałowie z bogatą kartą kariery zawodowej, ale stanowisko prezydenta jest takie, że do tej pory wymiana kadr w armii postępuje spokojnie, nie ma zagrożenia destabilizacją na szczytach hierarchii wojskowej.

Marek Magierowski (o zmianach kadrowych na najwyższych stanowiskach w siłach zbrojnych RP na przełomie lat 2016 i 2017.)

Zawsze nim byłem. I nigdy bezmyślnie. W ciągu ostatnich trzydziestu lat na świecie dokonały się wielkie zmiany. Kto by pomyślał trzydzieści lat temu, że kolonializm się skończy i że wojna przestanie być akceptowana jako sposób ujarzmiania krajów? Kto by pomyślał, że hierarchie społeczne przestaną być akceptowane z takim przekonaniem, że słowo socjalizm przestanie budzić strach...

Makarios III (w wywiadzie udzielonym Orianie Fallaci w listopadzie 1974 w Nowym Jorku (zapytany przez nią, czy jest optymistą))

Program konwersji graficznej może być spokojnie zastąpiony poleceniem kasowania. Wynik jest taki sam, albo przynajmniej wyjdzie na to samo.


Kim jest Pan Cogito? Jest właśnie człowiekiem na wskroś współczesnym, który za sobą ma wojny i zmiany ustrojów, wokół siebie – paradoksy codziennego życia, przed sobą – nadzieje i niepokoje przyszłości. Jest intelektualistą, ale nie wyodrębnia się z tłumu i nie pragnie nad nim górować; jego poczucie jednostkowej odrębności walczy o lepsze z potrzebą odnalezienia się wśród innych ludzi.


Jest jeszcze kwestia kolejnych zmian i te zmiany idą przede wszystkim tutaj w aspekcie zmian.


W czasach szacha, kiedy Cię zamykali, najzwyczajniej sprawdzali Twoje związki z terrorystami albo czy jesteś polityczną działaczką występującą przeciwko rządowi. W republice islamskiej natomiast celem wtrącania ludzi do więzienia stało się doprowadzenie do przemiany wewnętrznej w uwięzionych ludziach. Jeśli nie chciałaś stać się taka jak oni, miałaś poważny problem.


Nie można i nie powinno się eliminować chrześcijańskich podstaw z dalszej ewolucji społecznej, tak samo jak nie można i nie powinno się usuwać wież kościelnych z krajobrazu. Tymczasem zakazuje się umieszczania symboli religijnych w budynkach rządowych, państwo nie chce finansować szkół wyznaniowych, a religia jest usuwana na bok, marginalizowana, a jej ranga w życiu publicznym – pomniejszana.


Efekty prac komisji Janusza są niezadowalające. We wrześniu wrócimy do sprawy i będziemy musieli rozważyć zmiany w składzie komisji.


Zanim projekt staje się instrumentem zmiany, jest przede wszystkim narzędziem wiedzy.


Lady Makbet była na moich antypodach. Za pomocą wyobraźni musiałam dokonać swoistej ekwilibrystyki. Zwłaszcza w scenie obłędu, żeby zagrać tę scenę musiałam sobie wyobrazić dramatyczną zmianę, która nastąpiła w psychice Lady Makbet. To był dla mnie wielki próg aktorski. Dzięki ogromnej pracy odkryłam w sobie coś, co procentowało we wszystkich rolach, które później zagrałam.


Gdy obraz własnej osoby ulegnie zmianie, czyni to człowieka podatnym na różne manipulacje ze strony innych, pragnących tę zmianę wykorzystać.


Jedyne lekarstwo (oprócz powszechnego Nawrócenia) to nie mieć wojen – ani planowania, organizowania, dyscypliny.(...) Usiłujemy bowiem pokonać Saurona za pomocą Pierścienia. I (jak się wydaje) odniesiemy sukces. Karą za to jednak jest, jak się przekonasz, wyhodowanie nowych Sauronów i powolna przemiana ludzi i elfów w orków.


Życie (…) komu i jak się powiedzie, to sprawa każdego z nas – z osobna. Byle się nie bać zmian, nie zatopić w niechęci i fochach. Szkoda życia na złość. A na miłość… aż go za mało.


Zmiany będą, ale na pewno nie przeprowadzimy ich w chamski sposób.

Roman Kwaśnicki (po wyborach parlamentarnych 2007.)

Istoty żywe mogą być jedynie wówczas, gdy stają się, istnieją jedynie wtedy, gdy zmieniają się. Zmiana i rozwój są inherentnymi jakościami procesu życia.


Jedyną związaną z Sati transformacją było dokonane przez Mahatmę Gandhiego przepisanie pojęcia ''satyāgraha'', czyli strajku głodowego, na formę oporu.


Ewolucje programowe nie ominęły także grupy "Szaniec", kontynuacji dawnego ONR-ABC. Genealogia grupy warunkowała jej miejsce na mapie politycznej Polski. Jako odłam obozu narodowego i to odłam "radykalny" w specyficznym rozumieniu tego słowa, znajdował się on na prawym skrzydle najbardziej prawicowego ugrupowania.


Z moich przewidywań wynika, że zmiany jakie nastąpią w najbliższych dwóch dekadach, będą o wiele poważniejsze niż te, których byliśmy świadkami w całym XX wieku. (…) Czas, byśmy podjęli wyjątkowe działania, takie jak w czasie wojny, by ograniczyć zużycie energii i zwiększyć jej produkcję ze źródeł odnawialnych.


Ludzkość pragnie zwycięstwa nad Darwinowskim doborem naturalnym, i próbuje samodzielnie pokonać prawa ewolucji … Chęć podbicia natury, która stworzyła człowieka, i marzenie o zastąpieniu ciała mechanizmem, stanowi źródło koszmaru.

Ghost in the Shell 2 (Kim (jako Togusa))

Symbolem degrengolady moralnej stały się rządy rozpustnych papieży renesansu, zwłaszcza Aleksandra VI Borgii, ojca licznych nieślubnych dzieci, łapówkarza, organizującego orgie z prostytutkami i kupczącego urzędami kościelnymi. Po śmierci w Watykanie rozeszła się pogłoska, że był opętany przez diabła, o czym miały świadczyć pośmiertne zmiany zaobserwowane przy jego trumnie.


Widziałem tę interwencje i gdyby nie wyjście Szczęsnego, to byłoby przecież 2:1 dla Greków. Sfaulował, słusznie dostał czerwoną kartkę, ale bramki tam nie było. Wszedł Tytoń i obronił. Także w Polsce bez zmian – jak zawsze dupę ratują nam bramkarze.

Jan Tomaszewski (po meczu Polska-Grecja podczas Euro 2012.)

Dawny reżim nie upadł, a sumienie nie pozwala mi brać udziału w wyborach, które nie odbywają się w warunkach prawdziwej demokracji. (…) Polityka oparta na przemocy i złe zarządzanie procesem transformacji popychają Egipt w zupełnie innym kierunku, niż chcieli uczestnicy rewolucji.

Muhammad el-Baradei (rezygnując z kandydowania w wyborach prezydenckich.)

Ciągłe zmiany zachodzą nawet w kościach, które zdają się być najmniej aktywne ze wszystkich tkanek. Ocenia się, że mniej więcej w ciągu siedmiu lat odbywa się w ciele całkowita wymiana wszystkich jego tkanek. Innymi słowy: twoje ciało nie zawiera ani jednej cząsteczki z tego, co było „tobą’ siedem lat temu.


Myślałaś o zmianie butów?

Cal Lightman (do Rii biegnącej w butach na obcasach.)

Przemiana wszystkich wartości!


Mieszkańcy Śląska! Śląsk potrzebuje zmiany. Śląsk potrzebuje dobrych i odpowiedzialnych decyzji. Górnicy zaś zasługują na to, by ich praca i codzienny trud były szanowane i doceniane. By w strajkach nie musieli bronić swoich miejsc pracy, swojego bytu.


Twoja żona przeszła cudowną przemianę, bo niedawno była jeszcze twoją siostrą.

Barbara Jasnyk (do Bartka.)

Internet jest platformą ponadnarodową, co wymusza ujednolicanie rozwiązań prawnych, ale ACTA czy SOPA całkowicie odwracają dotychczasowy kierunek zmian i podważają przewidywalność technologii informatycznych jako narzędzi we własnym biznesie. To niweczy program gospodarki opartej na wiedzy i związanej z nią nowej ekonomii.


Konieczność znaczących zmian w projekcie jest odwrotnie proporcjonalna do czasu pozostającego do oddania tego projektu.


Czytałem jego wcześniejsze scenariusze i widzę (…) zmiany. To wszystko jest coraz bardziej doskonałe.


Jeżeliby rozbito nomenklaturę finansową, a jednocześnie dokonano radykalnych zmian w wojsku i służbach specjalnych, to komuniści straciliby pewność siebie. Podzielą się na grupy.


Ciąża jest rodzajem straszliwej inwazji, amebą rosnącą wewnątrz kobiety i przechodzącą rozmaite stadia w procesie ewolucji – ryby, karalucha, dinozaura, małpy – zanim przybierze ludzką postać.


Wszystko wciąż się zmienia, cały czas się zmienia, a później znów ciągle zmienia. Nie ma ustalonej substancji, w ten sposób nic nie jest prawdziwe. Mamy wiele różnych er, wiele różnych rzeczy, które się wydarzają na Ziemi w tym samym momencie, z tej samej przyczyny i z tym samym skutkiem. Ten proces zmian jest czymś wiecznym; nie ma początku i nie będzie miał końca.


Uczono mnie, że ludzki umysł jest szczytowym osiągnięciem ewolucji, ale wydaje mi się, że to kiepski patent na przetrwanie.


Dzieje chemii i przemysłu chemicznego biegną dalej naprzód! W tej dziedzinie nie ma ani stacji końcowej, ani stanu nasycenia, ani skrzepnięcia fali wielkiej ewolucji.


Lech Wałęsa odpowiada za to, że w pierwszej połowie lat 90. nie zlikwidowano WSI. Stworzenie WSI polegało na tym, że w końcu 91 roku, zmieniając ustawę o powszechnym obowiązku obrony wpisano w dwóch zdaniach, że tworzy się WSI z automatycznego połączenia WSW i II oddziału Sztabu Generalnego. I to było całe tworzenie, i wszystko pozostało bez zmian.


Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny.


Biegała, skacząc po stołach, ciskając w nich, co się da, kubki, a nawet Biblię. Gdy już ją złapali, zdążyła wyciągnąć z kufra sztuczną brodę i nałożyć na siebie. Mnisi przestraszeni takim przeobrażeniem w panice uciekli.

Emanuel Roidis (o próbie gwałtu na Joannie.)

Nie chodzi nam o poprawienie, lecz gruntowną zmianę systemu edukacji. Trzeba skończyć z postrzeganiem go jako komercyjnego produktu i zacząć traktować dostęp do szkół jako prawo gwarantowane przez państwo.


'''Piers Fletcher-Dervish:''' Przykro mi, ale chyba nie rozumiem.
'''Alan B'Stard:''' To nie twoja wina, to całe wieki ewolucji.


Lincz to świadoma przemiana człowieka w bestię, a bestia odpowie teraz za morderstwo.


Nieporozumienia, błędne interpretacje – to są czynniki, które pchają sztukę naprzód tworząc nowe jakości i stawiając nowe pytania. Archiwum – jak absolutnie każdy żywy organizm – żyje i nieustannie podlega zmianom, mnożąc w nieskończoność obrazy samego siebie. Elementy zanegowane i odrzucone w procesie archiwizacji pojawiają się później jako ciemna materia naszej podświadomości.


Gdy wieją wichry zmian, jedni budują mury, inni budują wiatraki.


Owszem, może na Kubie widać jakieś oznaki przemian czy nawet technologicznej ewolucji, ale prawa człowieka i prawo do wolności utknęły w martwym punkcie. To mnie przybija.601 - 650

Holandia się zmienia. Zderzenia i konflikty są naturalną częścią tych zmian – dopóki są rozwiązywane za pomocą słów, a nie przemocy.


Istnieje poważna cześć społeczeństwa, która tkwi w opozycji, czy bierności z powodu braku zaufania politycznego i w skutek kompletnej dezorientacji zmianami, które zaszły na polskich ziemiach w ciągu ostatniego roku. Jestem przekonany, że oddziaływaniem swym mógłbym pociągnąć do realnej pracy dużą część tego elementu.

Bolesław Piasecki (fragment oświadczenia z 22 maja 1945 skierowanego do władz przez Bolesława Piaseckiego.)

Faktem jest, że przy wyzwaniach, przed którymi stoimy, edukacja nie potrzebuje reformy – potrzebuje transformacji. Kluczem do tej transformacji nie jest standaryzacja edukacji, ale jej personalizacja, budowanie osiągnięć na odkrywaniu indywidualnych talentów każdego dziecka, umieszczenie uczniów w środowisku, w którym chcą się uczyć i w którym mogą naturalnie odkryć swoje prawdziwe pasje.


I na co dotychczas spożytkowała całą swoją energię? Na usilne starania, by wszystko w jej życiu pozostało bez zmian. Poświęcała większości swych pragnień po to, by rodzice nadal kochali ją tak, jak wtedy, gdy była małym dzieckiem, choć była świadoma, że miłość zmienia się z czasem.


Samoobrona, uważana przez wiele lat za partię populistyczną, przeszła pewną ewolucję i może wchodzić w skład koalicji rządowej.


Konkordat budzi duże wątpliwości legislacyjne (nie mówiąc o sposobach jego realizacji), ale strach prawicowych polityków przed jego zmianą jest jeszcze większy.


Powiadam ci, że nie pragnę śmierci żadnego człowieka, ale jedynie zmiany rządów we Florencji.


Życie to nieustanne zmiany. A śmierć to rozpamiętywanie przeszłości i trwanie w jednym miejscu.


Kiedy Darwin stwierdził, że przetrwać mogą gatunki nie najinteligentniejsze, lecz te, które się najlepiej przystosują do zmian, z powodzeniem mógłby wtedy mieć na myśli firmy.


Spuścizna Marksa pozostaje otwarta, co pozwala na ciągłe jej udoskonalanie i wprowadzanie zmian.


Wbrew wielokrotnie wyrażanej opinii KE oraz uchwale Parlamentu Europejskiego z dnia 12 listopada 2010, nie wszystkie zapisy zawarte w ACTA są zgodne z prawem unijnym i będą wymagały bezpośrednich lub pośrednich zmian w przepisach UE.


Gospodarczy impet niegdyś nadawany przez wynalazki, które kiedyś fascynowały, a obecnie pozwalają jedynie funkcjonować, nie zapewniają właściwej dynamiki rozwoju i konkurencyjności. Zmiany muszą również powstawać w obszarze istniejących paradygmatów. Obecnie szansą jest inteligentna fabryka.

Piotr Morta (relacja z posiedzenia ERZ w Neumarkt k. Monachium, Niemcy.)

Wtedy coś we mnie pękło, bo choć tego dnia wydawało się, że prześladowanie i zniewolenie odniosły ostateczny triumf, wiedziała, że teraz nastąpi zwrot ku lepszemu – który niebawem przyniesie kolejną zmianę na gorsze, może niewyobrażalnie gorsze, a następnie znów na lepsze, może nawet niewyobrażalnie lepsze... i to po wielokroć.


Historia najczęściej opisuje zmiany dzienne. W narodach obcą przemocą przygniecionych, najczęściej w ciemnościach nocy gotują się wypadki które jasność dnia odsłania. (…) Wiele dziś jest nie wyjaśnionego w dziejach świata, kiedyś historia nocy ciekawszą będzie od historii dni.


Zmiana nie przyjdzie od elit politycznych. Musimy spróbować wybudować coś, co obecny porządek wypchnie i zastąpi.


Podobnie jak wtedy, gdy przychodzimy na świat, umierając, lękamy się tego, co nieznane. Lecz lęk to zjawisko wewnętrzne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Śmierć jest jak narodziny: to tylko zmiana.

Dom duchów (Clara del Valle de Trueba do Alby de Satigny.)

Jeżeli uważamy, że bardzo ważną sprawą są media publiczne, to zastanówmy się jak je zmienić. Bo władza nawet palcem tu nie ruszy. Jeśli politycy partyjni coś zmienią, to tak, by zmiany sprzyjały im, a nie kulturze. Polityczna soap opera będzie trwała w najlepsze.


To Jadzia przyłożyła ręki do zmiany obyczajów męża, który przestał pić na zewnątrz i schował się ze swoim nałogiem tama, gdzie nie przynosił wstydu. Lepiej trzymać wstyd w domu, po co go po ludziach nosić?


Nie. W tamtych czasach Krzaklewski wyraźnie sterował związkiem w prawo, w kierunku ówczesnego ZChN. A doszedł do Platformy. To ewolucja w dobrym kierunku. Każdy ma prawo do zmiany poglądów.

Bogdan Borusewicz (odpowiedź na pytanie, czy przeszkadza mu kandydowanie z listy PO Mariana Krzaklewskiego do Parlamentu Europejskiego.)

Życie jest zmianą. Jeśli przestaniesz się zmieniać, przestaniesz żyć.


Michaił Gorbaczow odegrał pierwszoplanową rolę swoją decyzją, aby w 1989 r. nie interweniować w Polsce zbrojnie. Gdyby w ZSRR rządził jeszcze Leonid Breżniew i jego następcy, mielibyśmy interwencję wojskową. Gorbaczowa namawiali do niej Erich Honecker i Nicolai Ceausescu. Ceausescu trafnie rozpoznał sytuację, że zmiany w Polsce staną się jego końcem.


Wszystkie zmiany, nawet najbardziej upragnione, odznaczają się melancholią, bo to, co porzucamy, jest cząstką nas samych; trzeba dla jednego życia umrzeć, aby do innego wstąpić.


Oczywistym są różnego rodzaju spekulacje. Wiem jednak, że posiadamy zawodników, którzy są w stanie zastąpić Pepego. Musimy udowodnić, że jakiekolwiek zmiany będą zbędne.


Czas przypomina gangrenę. Nikt nie wie, co się stanie, następują nieoczekiwane zmiany.


Już bardzo dawno temu zauważono, że gdy dążenie do zmiany rozpala psychikę, same ten żar przyciąga demony, uśpione kompleksy czy zewnętrznych wrogów ducha – różnego rodzaju kłopoty.


Po śmierci Che nastąpiła transformacja człowieka w świętego.


Mieczysław Porębski nigdy nie pozostawał obojętny na otaczającą go rzeczywistość, a nawet jej skrzeczącą pospolitość. Obserwował zmiany kulturowego krajobrazu, śledził stereotypy i mity narodowej świadomości.


Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem – życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią.


Jak stwierdza Naomi Oreskes na podstawie badań scjentometrycznych, praktycznie panuje consensus naukowy w sprawie globalnego ocieplenia, którego dobrym wyrazem jest stanowisko IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych), mówiące że ocieplenie jest faktem, a odpowiedzialność za nie z bardzo dużym prawdopodobieństwem, czyli przekraczającym 90 proc. ponosi człowiek.


(…) odkąd zachorowałem, wiedziałem, że muszę się spieszyć. I to jest może ta istotna zmiana, jakiej dokonała we mnie choroba. Nie mogę sobie pozwolić na żadne przestoje.


Swoją dalszą działalność w LPR uwarunkowuję od zmiany polityki przyjętej przez zarząd partii, która polega ostatnio tylko na krytykowaniu PiS-u, nierzadko tylko dla samej krytyki, a także składaniu projektów ustaw tylko po to, aby PiS-owi utrudnić i zrealizować własne widzimisię.

Anna Sobecka (domagając się wejścia LPR do koalicji z PiS i Samoobroną.)

Największe męki są niczym w porównaniu do ośmiu miesięcy, podczas których na przemian truła i zapewniała ojca o swej niewinności. Nawet Medea nie była tak okrutna.


Jeżeli cały świat jest sceną, to drobna zmiana roli może mieć dramatyczne następstwa.


Uniwersytety i intelektualiści nie są już taką siłą społeczną jak kiedyś. Dziedzictwo neoliberalizmu sprawia, że nie ma przestrzeni czy infrastruktury publicznej, w której zmiana mogłaby się stopniowo i spontanicznie dokonać.


Przyszłość wietnamskiej diaspory jest ściśle związana z przyszłością Polski i przemianami, które tu zachodzą i zajdą w najbliższym czasie. Myślę że młodzi Wietnamczycy muszą się integrować z Polakami, żeby nie być postrzegani jako zamknięci i obcy na ziemi, z którą chcą związać swoje życie.


Maximale! Transformacja i odjazd!

Kosmiczne wojny (nawiązanie do Prime’a.)

Marszałek Kulikow nie krył się z nadzieją, że czerwcowe plenum dokona zmiany rządzącej ekipy. Gotowe już były samoloty transportowe z komandosami, które miały wystartować z radzieckich baz w Legnicy i Bornem Sulinowie do Warszawy, by wesprzeć nową ekipę po spodziewanym wyborze Grabskiego na I sekretarza. Nieoczekiwany zwrot w obradach plenum sprawił, że wydane rozkazy trzeba było odwołać.


Rząd Buzka był gabinetem, któremu przede wszystkim chodziło o zrobienie efektu. Nie liczyły się realne skutki posunięć, lecz wyłącznie dokonanie zmian.


(...) oto mój majątek, gram w grę bez ustanku: w koło kręcę kołem przemian, a radością mą obracać to, co na wierzchu, ku dołowi, a to, co na dole, ku górze. Wejdź, jeśli chcesz, ale pod warunkiem, że gdy znów znajdziesz się na dole, zgodnie z regułami mej gry nie będziesz skarżyć się na uczynioną tobie krzywdę.


Czasem pan śmieszy, panie Karpiniuk, ale teraz i tumani, i przestrasza. Jak pan dziś interpretuje propozycje Tuska, że chcecie zmiany konstytucji po to, by PO mogła poprzeć Lecha Kaczyńskiego, to ja ręce mogę tylko rozłożyć. W kabaretach będzie pan obecny.

Jerzy Wenderlich (o wypowiedzi Sebastiana Karpiniuka.)

Na całym kontynencie wieje wiatr zmian.

Harold Macmillan (premier Macmillan użył tego sformułowania podczas przemówienia w parlamencie Związku Południowej Afryki 3 lutego 1960, nawiązując do wystąpień niepodległościowych w afrykańskich koloniach.)

(...) posługuję się przemianą wyglądu. Nie mówię już o przemianie i charakterystyce wewnętrznej, której szukam zawsze. Próbuję, na przykład szukać: jak człowiek, którego mam grać, chodzi, jak mówi. Próbuję każdemu (na swój użytek, bo widz może nie zauważyć) wynaleźć indywidualny sposób mówienia. Bardzo to lubię.


Cykl pokoleniowy. Wprawdzie inne były: muzyka, filmy, język czy moda, ale zmiany dotyczyły zewnętrzności. Pod workowatymi spodniami i fryzurami, podkreślającymi tożsamość nastoletnich właścicieli kryły się te same co zawsze lęki, potrzeby i kompleksy.


Trzeba myśleć o przyszłości, także finansowej. W polskim sporcie nie jest dobrze, co chwila są jakieś cięcia. Mam nadzieję, że nie będę musiał brać pod uwagę zmiany obywatelstwa, chciałbym startować dla Polski.


Ucieczka w prywatność – nawiasem mówiąc, starożytni Grecy nazywali taką postawę „idiotyzmem”, w podwójnym tego słowa znaczeniu jako prywatę i głupotę, a człowiek niepolityczny to po grecku „idiota” – pozbawia się oglądu przemian społecznych i mechanizmów władzy. Obywatele drepczą w miejscu, słabnie siła oporu, polityka się wyradza i traci pierwotny sens.


W gruncie rzeczy każda próba przemiany świata zawiera element hipokryzji, bo my przecież należymy do tej przeszłości, którą chcemy zmieniać, bo w każdym z nas tkwi sprzeczność, a nawet toczy się walka z tym, w czym zostaliśmy wychowani, i przeciwko czemu działamy… Taka pozytywna hipokryzja jest obecna w każdym ruchu społecznym.


Życie jest trudne. A jeśli wyda się łatwe, będzie to tylko iluzja. Bo w każdej chwili może to ulec zmianie.


Nie możemy i nie będziemy popierać żadnych pozakonstytucyjnych zmian, ale one już się dokonały. Kraj musi się rozwijać, a najlepszą drogą do dalszego rozwoju jest przejęcie władzy z rąk przywódców wojskowych przez lud i obiecana reforma armii.

Abhisit Vejjajiva (o swoim stosunku do zamachu stanu z 2006.)

Zrozumieć rzeczywistość w stanie kryzysu: nie traktować załamań i krachów ani jako przebiegłych spisków zawiązanych przez wrogie siły, ani jako całkowicie przygodnych zdarzeń, lecz dociekać i badać ich przyczyny jako element przemian zachodzących w świecie, który nie ma obowiązku przyznawania racji naszym o nim wyobrażeniom – to pierwszy powód, dla którego warto czytać Szekspira.


Zmiana losu choćby jednego człowieka może zniszczyć świat.651 - 700

Boję się, że Kaczyński stał się człowiekiem, który nie ma zasad i żadnych skrupułów. Poczuł się jak ktoś, kto może dyktować standardy. Ta bardzo niekorzystna zmiana nastąpiła u niego w 2005 r., kiedy jego partia wygrała, a brat został prezydentem.

Paweł Zalewski (komentarz dotyczący wypowiedzi J. Kaczyńskiego, zarzucającej Ludwikowi Dornowi niepłacenie alimentów.)

Jeżeli na tym polega dobra zmiana, że szpak bociana, to ja dziękuję!


Demokracja polega na tym, że jeżeli ja z panem i panią będziemy na bezludnej wyspie, to większością głosów ustalimy, że pani ma z nami na zmianę sypiać! To jest właśnie demokracja! A mając większość 2/3 wpiszemy to nawet do konstytucji…

Janusz Korwin-Mikke (przemowa podczas spotkania w liceum im. R. Barbosy.)

Zadaniem elit jest zmiana ustroju gospodarczego, a to wymaga siły, bo ta przemiana godzi w interesy większości społeczeństwa.


Problemy komputerowe miały to do siebie, że wymuszały zmianę normalnej hierarchii służbowej.


Nie ulega żadnej wątpliwości, że polska transformacja została przeprowadzona zupełnie nonsensownie, przez ludzi niekompetentnych, którzy nie mieli zielonego pojęcia, jak działa wielki kapitał, który jest równie bezwzględny, a czasem nawet zbrodniczy jak stalinizm.


Rewolucja, taka jak ją pojmujemy, przebiega w zgodzie z teorią ewolucji żyjących gatunków, jaką głoszą dzisiaj spadkobiercy Darwina.


Ponieważ jednak Człowiek przedstawia jedynie inny rodzaj wyższej istoty, to faktycznie uległa ona tylko metamorfozie, a bojaźń człowiecza stanowi wyłącznie zmienioną formę bojaźni bożej. Nasi ateiści to pobożni ludzie.


Nie przywiązuję się. Akceptuję ciągłość zmian. Żyjemy, umieramy, użyźniamy glebę.


Po trzydziestce zaczynasz inaczej myśleć. Masz potrzebę zmiany i w pisarstwie jest tak samo. Pamiętaj, że w poezji nie możesz powiedzieć wszystkiego, masz ograniczenia.


Trudno jest pisać o tym, co dzieje się teraz, historia jest zbyt świeża, bohaterowie żyją. Zmiany następują szybko nie tylko w mieście, w Polsce, w świecie. Ten okres wciąż trwa, wszyscy go tworzymy. Zatem poczekajmy.

Andrzej Chwalba (o pisaniu historii najnowszej.)

Grabieże, strzelaniny, gwałty. Jak przy każdej zmianie władzy.

Borys Pasternak (o rewolucji 1917 roku.)

UFO jest rodzącym się archetypem odpowiadającym zastępom aniołów i demonów w czasach przyspieszonego rozwoju i szybkich zmian społecznych.


Z dwóch różnych pierwiastków rodzi się miłość. Wobec sprzeczności miłość się umacnia. W konfrontacji i przemianach miłość się utrwala.


Teoria ewolucji to kłamstwo. Mam przekonanie, że to pomyłka, którą zalegalizowano jako obowiązującą prawdę. Dla mnie to opowieść o charakterze literackim, mogłaby np. stać się kanwą filmu science fiction.


Masoneria, szczególnie groźne wcielenie szatana i nihilistyczna lewica uderzyły na Polskę. Zmiany ostatnich lat posłużyły jedynie skłóconym towarzyszom z Kombundu odnaleźć się w jednym, ideowym mateczniku.


Każda zmiana jest katastrofą. Nawet nie dlatego, że może zakończyć się niepowodzeniem, ale dlatego, że najpierw trzeba zniszczyć to, co jest.


Wkrótce po soborze rekolekcje wielkopostne wygłaszałam na zmianę z biskupem katowickim w jego katedrze. Dziś zdarza się, że jestem proszona o komentarz czy rodzaj homilii, ale na nabożeństwach ekumenicznych w kościele luterańskim.


To, co się odbywa na naszych oczach, jest zaplanowaną zmianą formuły zasilania finansowego komunistycznej „nowej klasy”. Źródła zasilania zdobywane do tej pory przy pomocy aparatu partii komunistycznej teraz mają zmienić jedynie formę z rozsypującej się gospodarki planowej na kwitnącą, tzw. rynkową. Tak gigantycznej operacji nigdy dotąd w historii świata nie podjęto.

Antoni Macierewicz (w 1992 o przemianach w bloku sowieckim.)

A życie na kapii odradza się zawsze i wbrew wszystkiemu, most nie zmienia się w ciągu lat ani stuleci, ani nawet w czasie najboleśniejszych zmian stosunków pomiędzy ludźmi. Wszystko to przepływa mimo niego jak niespokojna woda pod gładkimi, pięknymi łukami.


Czynnikiem blokującym zmiany staje się właśnie siła wielkoprzemysłowej klasy robotniczej, zwłaszcza że ma ona swoje reprezentacje.


Nie należy zachęcać do poczucia, że nie da się przeprowadzić żadnych zmian bez użycia gwałtownych środków. Przyjmując takie postępowanie, sprawiamy, że perspektywa rewolucji staje się coraz bliższa. Nieuczciwość wkrada się w każdy aspekt życia publicznego, powinniśmy więc wystrzegać się takiego postępowania i wprowadzić do naszego życia odpowiednie zmiany.

Sarvepalli Radhakrishnan (przemówienie z okazji Dnia Republiki, styczeń 1967.)

Na przemiany stylów życia wpływa też eksplozja i rozsypanie czasu. W świecie coraz mocniej różnicujących się usług niematerialnych nie ma czasu wolnego rozumianego jako czas uwolniony od pracy.


Świat przekonuje się, że Ameryka działa nie po to, żeby podbijać, lecz żeby wyzwalać (...). Działalibyśmy w tym samym duchu po zmianie reżimu w Iraku. Z naszą pomocą, wyzwolony Irak może ponownie stać się wielkim krajem.


Pochodzę z Gliwic. Na Śląsku wiele osób ma podwójne obywatelstwo. Ze mną jest podobnie. Tak naprawdę Niemcy proponowali mi zmianę barw dużo wcześniej. Zawsze grzecznie odmawiałam i tłumaczyłam, że jestem Polką i jestem z tego dumna. To, na co teraz się zdecydowałam, to akt desperacji!

Paulina Ligocka (o swojej decyzji startu w barwach Niemiec. )

Nie jestem regularnym kompozytorem muzyki filmowej. Koncentruję się na pracy z muzykami, poszukiwaniach, odkrywaniu nowych koncepcji dotyczących wiecznego problemu związku między czasem a dźwiękiem oraz ogólną pozycją kompozytora wobec czasu, a także nad koncepcją dynamiki i zmian tempa (wzrastające, spadające).


Gdy nadejdzie dzień, w którym zechce ktoś opisać ewolucje i błądzenia malarstwa francuskiego w XIX wieku, będzie mógł pominąć Cabanela, będzie musiał natomiast zdać sprawę o Manecie.


Nie czekaj na przypadek i zrządzenie losu. Dokonuj zmian, dzięki którym poczujesz się tak, jak tego pragniesz.


Zmiana aktualnej władzy na Białorusi byłaby ciosem dla Rosji, który jednak tak szybko nie nastąpi. Białoruś to nie Ukraina. Stanowimy razem z Rosją de facto jedno państwo.


Ego oraz intelekt są wynikiem potężnego kroku ewolucji. Jednocześnie stanowią ograniczenie i zahamowanie innych możliwości – jakie ma świadomość – które trzeba na nowo obudzić.


To proste: bierzesz hydrauliczny emulator zmiany fazowej i dołączasz go do transwymiarowego emitera cząsteczek fotonowych. Trach! i wieża gotowa.


Czym głębiej obserwator bada zachowanie się, tym bardziej ulega ono zmianie pod wpływem czynności badawczych i tym bardziej samo jego znaczenie staje się zależne od stosowanych sposobów pomiaru. Następuje połączenie woli i przeznaczenia obserwatora z wolą i przeznaczeniem osoby obserwowanej.

Edward Osborne Wilson (na podstawie zasady nieoznaczoności Wernera Heisenberga.)

– (…) czy tobie też czasem wszystko się wydaje małe, brudne i brzydkie? (…)
– Bywa, że tak (…). Ale nie, jednak nie wszystko, nie. Zawsze jednak pozostaje parę spraw wielkich, czystych i pięknych. I te nie podlegają żadnym zmianom. Są wieczne.


Byt i wartość przenikają się ze sobą nawzajem. Byt jest warunkiem wartości, jest ty, co pobudza, wywołuje i wręcz konstytuuje wartość. Wartość z kolei stanowi podstawowy warunek i główny impuls skłaniający człowieka do zmiany otaczającego nas świata.


(…) [Genowefa] uśmiechała się do Kreski, na przemian znacząco i abstrakcyjnie.


Nieustanne starania obliczone na usunięcie cierpienia nie dają nic poza zmianą jego postaci.


Czas na zmianę przychodzi wtedy, kiedy nie można już jej się oprzeć. Innymi słowy, kiedy trzymasz faceta za jaja i mocno ciągniesz, zawsze za tobą pójdzie.


Całe życie poświęcił przemianie materii.


To najtrudniejsza chwila w życiu człowieka. Chwila, gdy pragnie podjąć Dobrą Walkę, lecz czuje się niezdolny do zaakceptowania zmiany, która umożliwi mu stoczenie tej walki. Wówczas wiedza zwraca się przeciwko temu, kto ją posiadł.


Tolerancja oznacza dzisiaj wymuszanie akceptacji. (…) „dzisiaj” oznacza ona już nie cierpliwe znoszenie czegoś czym np. się brzydzę, w imię jakiejś wyższej racji. Dzisiaj tolerancja ma oznaczać zakaz brzydzenia się, ma oznaczać przymus zmiany poglądów i upodobań, zaś organizowanie „parad” ma na celu osłabianie woli oporu.


Czynniki powodujące modyfikację instytucji społecznych w każdym nowoczesnym społeczeństwie przemysłowym są przede wszystkim czynnikami ekonomicznymi. Mówiąc bardziej konkretnie, czynniki te przejawiają się w formie nacisku materialnego.. Omawiane przemiany, dotyczące głównie poglądów na to co dobre i właściwe, dokonują się w poważnym stopniu pod presją konieczności finansowych.


Politycy czy urzędnicy są ostatnimi osobami, które powinny inicjować działania kulturalne, których intencją jest społeczna zmiana. Musimy porzucić sposób myślenia, który zakłada, że wszystko można zmierzyć. Dziś wiemy, że człowiek jest istotą zbyt złożoną, by patrzeć na niego w ten sposób.


Błędy w rozumieniu nauki o karmie powstają głównie wówczas, gdy pojmuje się ją jako naukę o losie i zakłada, iż przemiana karmy lub przeciwstawienie się jej nie są możliwe. Jest to pogląd bardzo fałszywy.


Jednomandatowe okręgi wyborcze funkcjonują w taki sposób, iż konserwują zastany układ polityczny. W państwach z jednomandatową ordynacją wyborczą konkurujące partie polityczne (na ogół dwie) rządzą na przemian od ponad 100 lat.


Nadchodzą trudne czasy. Trudne i niebezpieczne. Nadchodzi czas zmian. Przykro byłoby starzeć się w przekonaniu, że nie uczyniło się niczego, by zmiany, które nadchodzą, były zmianami na lepsze. Prawda?

Saga o wiedźminie (Yennefer do Jaskra.)

Ku swemu zakłopotaniu [naukowcy] nie mają na to [ewolucję] wyraźnej odpowiedzi, ponieważ chemikom jeszcze nie udało się powtórzyć eksperymentów tworzenia życia z materii nieożywionej, które przypisuje się przyrodzie. Uczeni nie wiedzą, jak to się stało.


Możemy odpowiedzieć na to wielkie wyzwanie: aby odkryć na nowo oblicze Stwórcy w Stworzeniu, aby odkryć na nowo w oczach Stwórcy obecność naszej odpowiedzialności za jego Stworzenie, którą nam powierzył, tworząc moralny charakter stylu życia, który musimy przyjąć, jeśli chcemy zająć się problemami zmian klimatycznych, i jeśli naprawdę chcemy osiągnąć pozytywne rozwiązania.

Benedykt XVI (Światowy Dzień Młodzieży, lipiec 2008.)

Niedobór demokracji zawsze będzie źródłem niepokojów społecznych, czyli dokładnie tego, czemu tak desperacko próbowali zapobiegać i starzy, i nowi przywódcy. Jedynym lekarstwem są prawdziwe reformy polityczne, które przeobrażą Chiny w państwo demokratyczne. Fałszywe deklaracje zmian nie zdadzą się na nic.


Mam ochotę wejść na drzewo i zawrócić z drogi ewolucji.


Rada krajowa powinna go rozliczyć. Ja, i nie tylko ja, uważam, że na lewicy potrzebne jest nowe tchnienie. Ale żeby doprowadzić do zmian, trzeba jak najszybciej zwołać konwencję. Dziś SLD potrzebuje charyzmatycznego przywódcy.701 - 750

Jest wątpliwe, czy na przestrzeni ostatniego tysiąclecia zaszły jakieś istotne zmiany w człowieku, w zamian jednak zdobył on w tym okresie niespotykaną dotąd władzę nad otaczającą go przyrodą. Władza ta nie wynika jednak z rozwoju indywidualnego i biologicznego, lecz społecznego.


Wielką pokusą – i zdradą tożsamości Kościoła jest przeobrażanie go w jakiś utopijny ruch, którego jedynym celem jest zmiana świata na lepszy. Wiąże się z tym wyrzeczenie się zdolności do poznawania prawdy, co grozi relatywizmem.


Gdy się człowiek starzeje, jego życie mniej zależy
od zmian i upływu czasu.


Kwestia zmiany reżimu irackiego to coś, do czego Stany Zjednoczone mogłyby same doprowadzić. W jaki sposób? Nie chciałbym wdawać się w szczegóły różnych opcji.

Colin Powell (podczas wystąpienia w Kongresie.)

Wszystko płynie, ale płynąc, podlega przemianie. Tak samo jest z pamięcią. Jedne jej obrazy gasną, na ich miejsce pojawiają się nowe. Tylko że te nowe nie są identyczne z poprzednimi, są inne – tak jak nie można dwa razy wejść do tej samej rzeki, tak nie sposób, aby nowy obraz był dokładnie taki jak poprzedni.


Kiedy jedno się złości, to drugie musi to załagodzić. Kiedy jedno zachowuje się jak dziecko, to drugie musi dać mu szanse na zmianę.


Nigdy nie zapomnisz momentu, w którym stałeś się lekarzem. Zmiany, nagle nie bawisz się już w przebieranki. Posiadasz biały fartuch. To, czego mogłeś nie zauważyć, to, że chwila, z którą zostajesz lekarzem, zmienia cię.


Zaintrygował mnie scenariusz. Kobieta na skraju... a raczej na rozstaju dróg. Młoda, piękna, wykształcona, świetnie sytuowana. I jakiś poważny, skrywany przed sobą i światem defekt. Defekt nieumiejętności bycia w związku, lęk przed założeniem rodziny. Próba gruntownej zmiany w życiu młodej kobiety była tematem filmu, który chciałem zrobić.


Czytałem jego wcześniejsze scenariusze i widzę (…) zmiany. To wszystko jest coraz bardziej doskonałe.


Należy również przeciwdziałać marazmowi innowacyjnemu przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy są bardzo mało innowacyjni i w związku z tym trzeba spytać, czy nie mamy do czynienia z regresem polskiej przedsiębiorczości, która odniosła tak wielki sukces w okresie transformacji. Dzisiaj powinniśmy tak przestawić impulsy, które płyną do świata biznesu, by mocniej kreowały innowacyjność.


Energetyka to właśnie element, w którym wspólna polityka Zachodu może wywołać pewne zmiany polityki rosyjskiej.


Istnieje debata na temat mechanizmu ewolucji. Debata ta nie dotyczy faktu ewolucji.


Bardzo dobrze jest kopiować to, co się widzi, ale dużo lepiej rysować to, co widzieć można już tylko w naszej pamięci. Jest to pewna transformacja, w czasie której wyobraźnia współpracuje z pamięcią. Odtwarzasz wówczas to, co cię uderzyło, czyli to, co jest niezbędne. Wówczas twoje wspomnienia i twoja wyobraźnia stają się wyzwolone od tyranii, jaką wywiera natura.


Z pewnością taka rola jest dużym wyzwaniem, bo Wałęsa jest przecież symbolem wolności i przemian politycznych w naszym kraju.

Arkadiusz Brykalski (Brykalski zagrał L. Wałęsę w spektaklu ''Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna''.)

Istnieją zmiany, ale nie ma pod zmianą rzeczy, które się zmieniają; zmiana nie potrzebuje substratu. Istnieją ruchy, ale nie ma przedmiotu bezwładnego, niezmiennego, który by się poruszał: ruch nie implikuje czegoś, co się porusza.


Jeśli ludzie nie zmienią pewnych swoich myśli, ludzkość może spotkać zagłada z własnej ręki. Najszybszym sposobem na zmianę pierwotnej myśli jest odwrócenie przebiegu procesu myśl – słowo – czyn. Zrób coś, co chciałbyś, żeby było przedmiotem twojej nowej myśli. Następnie wypowiedz słowa, którymi chciałbyś wyrazić swoja nowa myśl.


Triumfem głupoty nad przyzwoitością jest zamiar odebrania wojskowej emerytury gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i jego podkomendnym. Polityczne chłystki mszczą się na polskim zesłańcu i frontowym żołnierzu, który najpierw uratował nasz kraj przed najazdem Układu Warszawskiego, a następnie doprowadził do okrągłego stołu i transformacji ustrojowej o niezwykłym znaczeniu dla przyszłości Polski.

Leszek Miller (o zamiarach odebrania Wojciechowi Jaruzelskiemu emerytury.)

Ludzie boją się zmian, nawet na lepsze...


Mamy teraz prezydenta cywila, pluralizm partyjny, który dzieli i paraliżuje kraj, parlament, gdzie wszelkie wysiłki zmierzające do zmiany istniejącego stanu rzeczy są odwlekane i przeinaczane za pomocą rozmaitych sztuczek, w jakich panowie niewątpliwie celują.


Wszyscy przedstawiciele tzw. bohemy to ludzie poddani procesowi ciągłych zmian.


Kobiety zazwyczaj od wczesnego dzieciństwa są uczone, by polegać na mężczyznach, jeśli idzie o podejmowanie decyzji i inicjowanie zmian. Czarownicy, którzy mnie uczyli, kładli bardzo duży nacisk na to, że jest niezbędne, aby kobiety rozwijały swój intelekt i wzmacniały zdolność do analizy oraz abstrakcji, w celu lepszego rozumienia otaczającego nas świata.


Lewica to: Nieodwracalność podstawowych zdobyczy państwa opiekuńczego. Nieodwracalność ewolucji myśli liberalnej, w kierunku liberalizmu socjalnego. Nazywanie rzeczników odwrócenia tej ewolucji po imieniu, a więc określeniem „wstecznicy” – nie jest to bowiem epitet – ale dokładna nazwa zwolenników „ruchu wstecz”.


Rewolucje się nie udają, bo zakładają całościową i natychmiastową zmianę społeczną, a ponieważ człowiek jest niedoskonały, to nie tylko przemiana taka jest niemożliwa, ale zazwyczaj fatalnie się kończy. Akurat jesień ludów robiona była przez ludzi, którzy doskonale sobie z tego zdawali sprawę, a mimo to porażki nie uniknęli.


Zmiany są najważniejszym elementem w życiu.


Szok dwóch pierwszych lat transformacji, bezładna (często złodziejska) prywatyzacja, szybko rosnące różnice dochodów ludności i brak wizji zmian społeczeństwa spowodowały jego alienację wobec władzy. Zabrakło wielkich indywidualności zdolnych do wytyczania dróg rozwoju społeczeństwa i zdolnych przyjąć odpowiedzialność za ich realizowanie.


Historia zna pojęcia raptownej zmiany, ale nade wszystko jest nauczycielką ciągłości.


Potrzebujemy postępów we wzajemnej kontroli polityki gospodarczej w Europie. Potrzebujemy ulepszonych struktur, aby zapobiec nieprawidłowym działaniom i żeby stosować sankcje. Potrzebujemy efektywnej realizacji wzajemnej kontroli i skutecznych sankcji w przypadku naruszenia ustaleń paktu stabilności i wzrostu. EBC nawołuje tutaj do dogłębnych zmian.


Ujmując to w kategoriach ekonomicznych: ewolucja kieruje się wyłącznie rachunkiem stricte ekonomicznym, a miłość zatrzymująca mężczyznę przy jednej tylko kobiecie jako taka zwiększa jedynie i tak już ogromny przerost podaży spermy nad popytem. Monogamia nie jest więc zjawiskiem naturalnym. Jest raczej perwersją. Nie tak szkodliwą jak celibat, ale perwersją. (''Laboranci i poeci'')


Chcemy być ambasadorem praw człowieka i transformacji demokratycznej na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Bez wyjaśnienia sprawy więzień CIA do samego końca nie będziemy godni tego miana. Tego wymaga interes Polski, demokracji liberalnej i rządów prawa.


– Dlaczego myślisz, że zmiana planów Valentine’a ma coś wspólnego z twoim bratem?
– Bo tylko Jace potrafi tak bardzo kogoś wkurzyć – odpowiedziała z posępną miną Clary.


Gen. Wojciech Jaruzelski był głównym autorem zmiany systemu politycznego w Polsce. Z uporem nie oddaje mu się tej roli, nie przypisuje się mu jej. Tymczasem on był głównym autorem – bez jego roli trudno byłoby sobie te zmiany bezkrwawe wytłumaczyć.


Triumfem głupoty nad przyzwoitością jest zamiar odebrania wojskowej emerytury gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu i jego podkomendnym. Polityczne chłystki mszczą się na polskim zesłańcu i frontowym żołnierzu, który najpierw uratował nasz kraj przed najazdem Układu Warszawskiego, a następnie doprowadził do okrągłego stołu i transformacji ustrojowej o niezwykłym znaczeniu dla przyszłości Polski.

Leszek Miller (o zamiarach odebrania Wojciechowi Jaruzelskiemu emerytury.)

Ja jestem oszołomiony tą pozytywną zmianą w Polsce. Byłem na Festiwalu Isaaca Singera, nie mogłem uwierzyć, 90 procent ludzi nie było Żydami. A tak przyjaźni Żydom! Mnie na ten festiwal zaprosili Polacy i każdy mi okazuję tyle ciepła! Ja widzę, że to nie jest ta sama Polska.


I co Albert się odezwał? – ciągnął z niezmąconym spokojem Gundar. Nagła zmiana tematu zaskoczyła nawet Halta. – Albert? – spytał. Zbyt późno zauważył wyszczerzone w uśmiechu zęby Gundara i zrozumiał, że dał się złapać w pułapkę. – Myślałem, że go wołasz. Wychylałeś się za burtę i krzyczałeś „Albeeeeeert!” Sądziłem, że to jakiś aralueński bóg odmętów.


Kiedy przyszedłem do SMF po 7 latach pracy w bielskim studio, byłem nastawiony bardzo tradycyjnie. Ale otoczenie moich nowych kolegów, którzy rekrutowali się z warszawskiej ASP, spowodowało zmianę. (…) Zrezygnowałem z konturu, kreski konturowej, tak że postać była określona tylko plamą – prosto z pędzla na celuloid.


Duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli to będzie wymagało, nie jest to konieczność, ale gdyby się okazało, że wymagać to będzie zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi.


Homoseksualizm jest pomyłka natury, wybrykiem, może błędem w ewolucji.


Mam wrażenie, że dorosłam całkiem niedawno. Przemiana dziewczynki w kobietę stała się „po prostu”.


Ego oraz intelekt są wynikiem potężnego kroku ewolucji. Jednocześnie stanowią ograniczenie i zahamowanie innych możliwości – jakie ma świadomość – które trzeba na nowo obudzić.


Kobieta jest zagadnieniem przyrodniczego odradzania się, konstruktorką myśli, najważniejszym bo jedynym elementem ewolucji człowieka.


'''''[[X-Men: Ewolucja]]''''' – amerykański serial animowany z 2000–2003.


Ludzie zapominają o tym, że racją bytu Jezusa lub nawet proroka Mahometa była zmiana tradycjonalistycznego myślenia.


Pragnę, aby Monako przestało, jak Andora czy San Marino, żyć w rytmie zmiany wart honorowych i by nie kojarzyło się z operetkowym rajem fiskalnym.


Naród egipski przemówił, jego głos został wysłuchany i Egipt nigdy już nie będzie taki sam. Ustępując z urzędu, prezydent Mubarak odpowiedział na głód zmiany odczuwany przez Egipcjan.


Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

Mahatma Gandhi (ulubiony cytat Sary.)

O tem, co jest krokiem naprzód, a co wstecz, nie rozstrzyga żadna a żadna „zasada” społeczna ni polityczna, ale wyłącznie skutki i zastosowania danej zmiany w praktyce. To też polityka i wszelka w ogóle działalność publiczna polega nie na talencie snucia projektów, talencie nader pospolitym, lecz na niełatwej sztuce przewidywania skutków.


Człowiek potrzebuje nowych doświadczeń. To one zmieniają jego wnętrze; pozwalają mu wzrastać. Jeśli nie ma zmiany, coś w nas usypia... i trudno to potem rozbudzić. Śpiący musi się obudzić. Musi zacząć widzieć a nie tylko patrzeć, musi nauczyć się dostrzegać ścieżki niewidoczne dla innych. Śpiący musi się obudzić.

Diuna (film) (do syna.)

Zmiany czysto ilościowe w pewnym punkcie przechodzą w zmiany jakościowe.


Nie wierzę w życie pozagrobowe, ale na wszelki wypadek zabiorę zmianę bielizny.


Życie nie tylko można, ale trzeba jasno definiować: rozpoczyna się od poczęcia. Osoba poczęta jest istotą ludzką, nie ma takiego momentu podczas życia płodu, w którym mogłoby dojść do zmiany niczego w coś, przekształcenia czegoś, co nie jest osobą, w człowieka. Życie jest nieprzerwanym procesem – od swojego początku, od zapłodnienia, do końca.751 - 800

Zaistniałeś jako cząstka. Znikniesz w tym, co cię stworzyło. A raczej zostaniesz na powrót wchłonięty w myśl twórczą według zasady przemiany.


-To czas na zmiany na zwrot. Wiem dlaczego, wiatr zawsze mi to zwiastuje… To powiew pożegnania.


Moim celem była głęboka reforma PiS. Formułując program zmiany na stanowisku prezesa, skazywałbym się już na samym początku na klęskę. Formułowałem zatem program reformy caratu poprzez przekształcenie go w monarchię konstytucyjną bez detronizacji Najjaśniejszego Pana.


Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.


Gra w filmie to najłatwiejsza praca, jaką znam. Znajomi mówili: – Wyhamuj, zastanów się nad zmianą życia. Długo tak nie pociągniesz, bracie. Ale ja wiem jedno. To samo życie zmienia. Ono po prostu takie jest. Ja nie muszę w tym celu nic robić.


Rzecz w tym, że konserwatyzm z natury nie potrafi zaoferować alternatywy dla kierunku, w jakim się rozwijamy. Owszem, może osiągnąć sukces, stawiając opór aktualnym tendencjom i spowalniając niepożądane zmiany, niemniej jednak nie jest w stanie ich powstrzymać, ponieważ nie wskazuje innych możliwości.


Ręka parlamentarzysty powinna być jak ręka pianisty. Trzeba dokładnie przygotować koncepcję utworu, żeby wydobyć czyste tony. Moją rolą będzie dbanie o to, by parlamentarzyści mieli rzetelną wiedzę. I aby z ewentualnymi zmianami ustawy wstrzymali się minimum dwa lata.


Należy wyraźnie przypomnieć o naturalności cudów, w tym znaczeniu, że wszystkie one nie są naruszeniem czy zmianą podstaw istnienia świata, zawartych w nim przy stworzeniu, ale ich objawieniem i zastosowaniem. One są nadnaturalne tylko z powodu szczególnego sposobu ich urzeczywistnienia, poprzez bezpośrednie zastosowanie przyczynowości duchowej, ale nie w znaczeniu zawartości i dokonywania się.


Okazało się, że Karolek Marks znów miał rację, bo to siły wytwórcze dokonują rewolucji, a przemiany społeczne idą w ślad za nimi.

Jacek Kuroń (o rewolucji informatycznej.)

(…) zamiast postmodernistycznej idei konstruowania podmiotu i marksistowskiej wizji społeczeństwa fundującego się na konfliktach i zmiany świata przez walkę ciemiężców i ciemiężonych wolę ekologiczną ideę symbiotycznych relacji i wspomagającej przetrwanie kooperacji, a także (współ) kształtowania świata, przede wszystkim przez przemianę wspólnoty i samego podmiotu.


Zawsze sądziłem – w przeciwnym wypadku nie byłbym socjalistą – że transformacja społeczna, która nazywając rzeczy po imieniu jest rewolucją, nie była ani możliwa, ani wyobrażalna bez zdobycia pełnej kontroli nad środkami władzy społecznej, innymi słowy: bez zdobycia władzy politycznej przez proletariat.

Léon Blum (w 1935.)

Dlaczego martwe ziemie nazywamy "zmianami klimatycznymi"? Dlaczego mówimy o "polityce oszczędności", gdy chodzi o zorganizowaną napaść na inne państwa?


Jeżeli przyjmiemy, że spoistość jest raczej procesem dynamicznym niż właściwością stałą, co wydaję się rozsądnym przyjąć, że będzie ona ulegać ciągłym zmianom i współdziałać z innymi właściwościami grupy, takimi jak wyniki działalności, zadowolenie, zgodność, przyjęcie wyznaczonej roli, stałość zespołu etc.


Całe to datowanie jest nieprawdziwe. To, że mówimy o milionach lat, wynika z błędu naukowców z XIX wieku. I to kładzie całą tę ewolucję. Nie było na nią czasu. Jest za to dewolucja, gatunki wymierają, a materiał genetyczny ubożeje.


Każda śmiała próba dokonania wielkiej zmiany istniejących warunków, każda wzniosła wizja dla ludzkości była zaliczana do utopii.


Jeżeliby rozbito nomenklaturę finansową, a jednocześnie dokonano radykalnych zmian w wojsku i służbach specjalnych, to komuniści straciliby pewność siebie. Podzielą się na grupy.


Jeśli Umysł, a zatem Wiedza, polegają na wiązaniu odległych Pojęć i znajdowaniu Podobieństwa w rzeczach niepodobnych, Metafora, z wszystkich Figur najbardziej przenikliwa i osobliwa, jako jedyna może wytworzyć zachwyt, z którego, niby ze zmian scen teatralnych rodzi się Rozkosz.


Osoba mająca być alternatywą personalną dla obecnego premiera nie miała możliwości zaprezentowania programu publicznie w Sejmie. Reguły demokracji zostały w ten sposób złamane. Ale trudno. My będziemy dalej działali w życiu publicznym. Będziemy działali na rzecz zmiany polskiej demokracji, która jest niedojrzała.

Piotr Gliński (o przegranym głosowaniu nad wnioskiem o wotum nieufności.)

Trudno nie podkreślić jeszcze jednej sprawy – Platforma wygrała wybory piąty raz z rzędu. Rosnące poparcie w wyborach samorządowych może oznaczać, że wzrasta ono „od dołu”. A to z kolei oznacza, że nie są to przepływy „plemiennego elektoratu” – jak to określił profesor Radosław Markowski – ale powolna, lecz trwalsza zmiana nastawień całych grup wyborczych.


Och, zmiany zachodzą w naszym umyśle. A potem zmienia się cały świat, ponieważ patrzy się nań inaczej.


Każdy ma od czasu do czasu potrzebę przeistoczenia się w upiornego luda i zrobienia Gu! Gu! Gu!


Brak oparcia w źródłach, przytaczanie mało wiarygodnych danych, arbitralny dobór badań, nieliczenie się z opinią środowiska naukowego uzasadniane tym, że dąży ono do tuszowania problemów – wszystko to jest przerażająco znajome. To są praktyki przeciwników tezy o zmianie klimatu, z którymi ruch Zielonych toczy boje, używając autorytetu nauki jako oręża.


Jesteśmy być może świadkami końcowego punktu ideologicznej ewolucji historii.


Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać. Nie unikać dyskusji na temat związku, na temat naszych potrzeb, chęci, zmian zachodzących z upływem lat, a także obopólnego podtrzymywania tego, co nas łączy. Trzeba mieć absolutną pewność, że się chce, aby ten związek trwał. Obie strony muszą nawzajem znać swoje potrzeby i starać się je spełniać. W miarę upływu czasu staje się to coraz łatwiejsze.

John Travolta (odpowiedź na pytanie, jaki jest sposób na trwały i pomyślny związek.)

Naukowcy z Oklahomy dowodzą w swoich badaniach, że arszenik może powodować zmiany nowotworowe. Jakoś w to nie chce mi się wierzyć, wiecie? Naukowcy? Z Oklahomy?


Po 1990 r., gdy zwątpiliśmy już, że Naród zmieni jakoś tzw. transformację ustrojową i system, jaki nam narzucano, wróciliśmy w góry. Zaczęliśmy jeździć na długie wycieczki, na co wcześniej nie było czasu.


Dowiedziałem się, że moja dziedzina dostarcza dowodów dla teorii ewolucji. Że ewolucja to skutek drobnych mutacji, dzięki którym organizmy wykształcają przydatne cechy. A czy ktokolwiek potrafi podać przykład korzystnej mutacji? Nie! Mutacje są zawsze szkodliwe.


Na Zachodzie bez zmian.

Na Zachodzie bez zmian (był to typowy tekst niemieckich komunikatów podczas I wojny światowej z frontu zachodniego, kiedy nie miały miejsca żadne nowe wydarzenia, a w codziennych walkach ginęły tysiące żołnierzy niemieckich.)

Największa bariera dla rozwoju gospodarki i przedsiębiorczości to niedopasowanie wykształcenia absolwentów do potrzeb rynku pracy. „Produkcja przez szkoły bezrobotnych” jest hamulcem dla gospodarki. Polskie szkolnictwo zawodowe wymaga gruntownej zmiany.

Piotr Morta (Wpływ kształcenia zawodowego na gospodarkę w ocenie Piotra Morty – członka Zespołu Trójstronnego przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa)

Młodości nierzadko właściwa jest przesada, ale bać się zapału młodości, jej impetu, zniecierpliwienia, wręcz rewolucyjnej chęci zmian, byłoby błędem fatalnym w skutkach. Dowiodły tego zresztą okresy kiedy znane formacje rodziły zapotrzebowanie na sztucznie ugrzeczniony, wyrównany szereg.

Wojciech Jaruzelski (przemówienie na IV Zjeździe ZSMP, 29 kwietnia 1985)

Publiczność niechętnie oddziela jego role od jego osoby. I ewolucja tej właśnie „postaci”, na którą składają się role przemieszane z pozaekranowym wizerunkiem aktora, szczególnie dziś zastanawia: pociąga a zarazem niepokoi. Jedni mówią, że to idol zbuntowany (…). Drudzy powiadają, że to idol upadły: że zdegradował się na własne życzenie.


Są rejony z wysoką radiacją i są rejony z niewielką. Ale nie widać, żeby miało to wpływ na zwierzęta. Być może zmiany są na poziomie genetycznym, ale w wyglądzie w żaden sposób się nie przejawiają.


Kaczyński nie gra o kolejne dwa lata u władzy, ale o „wielką zmianę”. Zmianę układu społeczno-medialno-biznesowego. W takiej Polsce jak obecna – myśli – zwycięstwo PiS będzie jak wypadek przy pracy: Ot, układ się poślizgnął na skórce od banana, udało się. Ale cały system i tak będzie pracował przeciw nam. Trzeba go wywrócić. To dlatego Kaczyński wciąż jest taki radykalny.


Wcześniej czy później, musi dojść, i to nie tylko w Polsce, do takich zmian w prawie i mentalności ludzi, by życie każdego człowieka było tak samo chronione.


Próbuję napisać scenariusz o erotycznej ewolucji kobiety. To będzie czterogodzinny film porno. Znowu inspirowany de Sade’em – od szlachetnej Justyny do „złej” Julietty. (…) Tym razem mam trudniej – erotyzm kobiet jest jednak zupełnie inny niż mężczyzn.


Gdybym wiedział, że bezrobocie wzrośnie do 19 proc., długo bym się zastanawiał nad decyzjami o transformacji gospodarczej.

Tadeusz Mazowiecki (w 2009 na Uniwersytecie Warszawskim.)

Ziemia nie jest dla nas towarem do sprzedania i prywatyzacji. To podstawa naszej tożsamości, kultury i autonomii. Żądamy zaprzestania przesiedleń w imię nowoczesności, rozwoju, żądamy ochrony środowiska i łagodzenia skutków zmian klimatycznych


Nie dostrzegam związku między przemianami cywilizacyjnymi, a poziomem moralności. Co więcej, rozkwit techniki prowadzi do bardzo poważnych zagrożeń w związku z tym, że nie następuje podniesienie poziomu moralnego ludzkości. Weźmy jako przykład broń masowego rażenia.


Od zawsze wiedziałem, że chcę być uczonym. Że rzeczą godną człowieka jest pracować na uniwersytecie i odkrywać tajemnice przyrody. Praca naukowa to nie było objawienie, to nie była zmiana kierunku życiowego (poza pierwszym moim marzeniem, żeby być nurkiem i poławiaczem pereł). To było z natury, z domu.


Na okrągło słucham i czytam o dobrej zmianie, o Polsce, która wstaje z kolan, o tym, że jesteśmy – albo przynajmniej będziemy – mocarstwem. A w realu: odpływamy od Europy. Odrywamy się od rzeczywistości i zanurzamy w świecie fantazji. Ale ta fantazja to nie kraina cudowna i fantastyczna, tylko nierzeczywista.


Gdy się przez czas jakiś obserwuje pewien stały kierunek przemian, złudzenie, że tak już będzie zawsze, jest całkiem naturalne, lecz z reguły fałszywe.


Wszystko się zmienia z wyjątkiem samego prawa zmiany.


Fundamenty świata oraz podstawy życia i stosunków międzyludzkich ustalone zostały po wieczne czasy. Nie oznacza to, że są one niezmienne, ale mierzone wiekiem ludzkiego życia wydają się wieczne: Stosunek ich trwania do wieku ludzkiego jest taki sam, jak stosunek niespokojnej, ruchliwej powierzchni wartkiej rzeki do jej stałego, trwałego dna, które ulega zmianom wolno i niepostrzeżenie.


Już teraz, po pierwszych dwóch książkach Grossa, ludzie mówią tak: nie chciałem nic mówić, ale wiem, że trzy wsie dalej tak się działo, ale nie u nas, u nas nie. Jednak to jest istotna zmiana – bo okazuje się, że o tym można mówić. Głośno.


Rosja jest nieodpowiedzialna. I dlatego tu jeszcze będzie rewolucja. (…) U nas ewolucja jest niemożliwa. Kierunek rozwoju zawsze zmienia się gwałtownie.


Śmierć jest ceną, jaką płacą najwyżej uorganizowane istoty za swą ewolucję. Świadomość śmierci jest ceną, jaką płaci człowiek za ewolucję swego intelektu.


Sądzę, że to nie abstrakcyjne wyobrażenia czy życzenia, lecz wspólne interesy różnych ludzi i grup stwarzają szansę popchnięcia spraw świata w stronę pożądanych zmian.


Zmiany nie są przyjemne, lecz są bardzo pożyteczne.


Proszę przyjąć wyrazy prawdziwego szacunku dla osobistej odwagi i dla mądrości, które przyczyniły się do wytworzenia nowej szansy odbudowy i wzmocnienia Polski. (...) Proszę też przyjąć szczere życzenia zdrowia, aby nie zabrakło sił dla pomyślnego dokończenia tego historycznego procesu zmian, którego jest Pan tak znakomitym uczestnikiem.


Często widziałem wielu moich konkurentów z papierosem w ustach. Palenie pomaga w stresie oraz w odchudzaniu, gdyż zabija głód. Jeszcze kilka lat temu, przed zmianą przepisów, kiedy waga była niesłychanie ważna, często paliliśmy i chodziliśmy bez przerwy głodni, ponieważ panowała histeria odchudzania. Dzisiaj przyzwyczajenie czy nałóg u wielu zostało.801 - 850

Ewolucja to nie jest plan nowej konstrukcji, nie jest procesem zaplanowanym, ale losowym. Odbywa się drogą drobnych zmian, które są akceptowane tu i teraz, albo odrzucane.Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą.


Obecnie uważam, że marihuana jest najniebezpieczniejszym narkotykiem, z jakim mamy do czynienia: 1. Z początku zażywanie jej omamia. Ma się złudzenie dobrego samopoczucia, nie dostrzega się degeneracji procesów myślowych i fizjologicznych. 2. Trwanie w tym nałogu prowadzi do urojeń. Po okresie od roku do trzech lat ciągłego zażywania jej zachodzą zmiany chorobowe w procesach myślenia.


Zmiany nie są przyjemne, lecz są bardzo pożyteczne.


Na wschodzie bez zmian.

Waldemar Pawlak (podczas debaty o bezpieczeństwie energetycznym i konflikcie Rosji z Ukrainą.)

– Co pan robi w wolnych chwilach?
– Jem kebaby. Razem z Borucem, tylko że on ma troszeczkę gorszą przemianę materii.


Odnosząc się do zaprezentowanego właśnie w Sejmie rządowego programu gospodarczego, Lech Kaczyński wyraźnie powiedział, że PiS nie poprzez zmian w kodeksie pracy, ograniczających prawa pracownicze, które i tak w Polsce nie są przestrzegane, poprze jedynie zmiany zdejmujące z pracodawców nadmiar biurokratycznej mitręgi.


Dzisiaj, przygotowując ci kolację, wprowadziłem pewne zmiany. Zamiast mieszać w prawo, mieszałem w lewo.


Kiedy już poważnie brałem pod uwagę zmianę zajęcia na kopanie dołów, do głowy przyszedł mi pomysł, który spowodował, że znowu poczułem, że ten film, mimo wszystko, powstanie.(...) Patrząc się w gwiazdy, płynąc z Odessy na Krym morzem Czarnym, nabrałem pewności, że ten film jednak naprawdę powstanie.


Pomyślałem, że jedyną rzeczą jaką trzeba zrobić to trzepnąć ich dzieciaki... Ale mówiąc to, nie myślalem o porwaniu, mówiłem o zmianie ich systemu wartości i wykradzeniu ich rodzicom.


Każda śmiała próba dokonania wielkiej zmiany istniejących warunków, każda wzniosła wizja dla ludzkości była zaliczana do utopii.


Do dziś jestem pod wrażeniem łatwości, z jaką elity wyłonione przez pracowniczy ruch dokonały zwrotu o 180 stopni, porzucając wartości uznawane dotąd za naczelne kryterium polityki społeczno-gospodarczej (…) tak raptowna zmiana punktu widzenia, owo nadzwyczajnie łatwe przeistoczenie związkowców w liberałów, świadczy o braku lub raczej zaniku poczucia lojalności wobec bazy społecznej ruchu


Łyskliwy, wonny cytryn i pomarańcz sad,
Które się przeplatają z sobą na przemiany,
W liściach swych jednocześnie chowa śnieżny kwiat
I owoc: cytryn złoty, pomarańcz miedziany.


System polityczny Indii ma tendencję do opierania się na powiązaniach rodzinnych… tak jest w każdej partii (…) Za swój obowiązek uważam zmianę systemu, którego jestem efektem.


Nic w biologii nie ma sensu jeśli jest rozpatrywane w oderwaniu od ewolucji.


Pamiętam jak krytykowano mnie za to co powiedziałem na koncercie w Londynie, że studenci powinni się lepiej skoncentrować na swoich studiach zamiast marnować czas na marsze protestacyjne i strajki. Z tej prostej przyczyny, że gdy już zostaną prawnikami, lekarzami czy politykami, to będą mogli o wiele skuteczniej walczyć o zmiany w świecie, niż teraz, będąc długowłosymi studentami.


Reżim pozostawił społeczeństwu, faktycznie, tylko jedną realną drogę przemian – to rewolucja ludowa i rewolucyjna likwidacja władzy uzurpatora.


To, że jakiś koleś sobie kopiuje na CD moje nagrania nie boli mnie tak bardzo, jak proceder, który uprawiają niektóre wielkie firmy dystrybucyjne i wydawnicze. Okradają one muzyków i innych artystów, wydając reedycje ich płyt bez ich zgody i ze zmianami, które łamią prawo autorskie. Robią to bezkarnie, bo kary za to, są tak mizerne jak tantiemy, które trzeba płacić wykonawcom.


Społecznie uwarunkowane poczucie komizmu ulega zmianom w procesie historii.


(…) wyjęła lusterko i przyjrzała się sobie z uwagą. No, tak. Bez zmian, niestety.


Mówi się, że człowiek docenia ogród dopiero w pewnym wieku, i myślę, że jest w tym trochę prawdy. Ma to chyba związek z wielkim cyklem życia. Niepowstrzymany optymizm młodych roślin po ponurej zimie ma w sobie coś z cudu, można z radością przyglądać się dokonującej się co roku przemianie i temu, jak natura ukazuje różne części ogrodu z ich najlepszej strony.


Kobiety lubią zmiany.


To jest zegar mojej ciotki (…). Właśnie: jest nie: był, bo nie uznaję zmiany właściciela rzeczy zrabowanych.


Zaprosiłem naukowców nastawionych krytycznie do teorii ewolucji. Ale to było stricte naukowe spotkanie, nie, jak mówiło się w mediach, kreacjonistyczne. Media zrobiły wokół tego hałas na skalę światową. To jest droga do zwrócenia uwagi na jakąś ważną sprawę. Natomiast nie wpływa to na przykład na linię polityki edukacyjnej UE.


Antysemityzm jest konsekwencją wytworzonego przez naturalną ewolucję społeczną gospodarczych stosunków narodu polskiego – zasadniczego konfliktu chrześcijańskiego polskiego przemysłu i handlu z przemysłem żydowskim.


Nie zamierzam zmieniać zdania o bardzo złych zmianach, planowanych przez Marka Kuchcińskiego, tylko dlatego, że w pikiecie przeciwko nim wziął udział Tomasz Lis oraz dlatego, że pod obłudnymi hasłami wolności mediów sejmową burdę zaczęła Platforma. Jeśli w tej sprawie jestem czyimś sojusznikiem, to wyłącznie swoim własnym i swoich poglądów.

Łukasz Warzecha (o planach ograniczenia dostępu dziennikarzy do prac sejmowych)

Boicie się wielkiego czynu, wielkiej reformy agrarnej, nieznanej przemiany starego więzienia. Musicie iść w ogonie ,,Europy"

Przedwiośnie (O Polakach)

W kadrze nastąpiła zmiana warty, po której młodzież, w tym ja, została rzucona na głęboka wodę. Później pojawił się Lozano. Do momentu jego zatrudnienia graliśmy jak dzieci we mgle. Raúl otworzy nam oczy na taktykę, sposób żywienia czy przygotowania do meczu.


Magyia jest nauką i sztuką powodującą zmiany zgodne z Wolą.


Wszelkie zmiany reżimu powinny być podejmowane tylko przez mieszkańców kraju, w którym ten reżim ma się zmienić.


Znam tradycje polskiego kina i wiem, że kino gatunkowe nigdy nie miało lekko u polskich widzów, choć trzeba obiektywnie przyznać, że ostatnio zaczyna ulegać to zmianie.


Śmiech jest afektem, którego źródłem jest nagła przemiana napiętego oczekiwania w nicość.


Fundamenty świata oraz podstawy życia i stosunków międzyludzkich ustalone zostały po wieczne czasy. Nie oznacza to, że są one niezmienne, ale mierzone wiekiem ludzkiego życia wydają się wieczne: Stosunek ich trwania do wieku ludzkiego jest taki sam, jak stosunek niespokojnej, ruchliwej powierzchni wartkiej rzeki do jej stałego, trwałego dna, które ulega zmianom wolno i niepostrzeżenie.


Żeby ujrzeć coś wyraźnie, wystarczy często zmiana punktu widzenia.


Znajdujemy się na pograniczu globalnej przemiany. Wszystko czego potrzebujemy, to odpowiedni kryzys, a narody zaakceptują Nowy Światowy Porządek.


Miłość przemienia, i poddaje się tej przemianie.


(…) zamiast postmodernistycznej idei konstruowania podmiotu i marksistowskiej wizji społeczeństwa fundującego się na konfliktach i zmiany świata przez walkę ciemiężców i ciemiężonych wolę ekologiczną ideę symbiotycznych relacji i wspomagającej przetrwanie kooperacji, a także (współ) kształtowania świata, przede wszystkim przez przemianę wspólnoty i samego podmiotu.


Patrzymy na Indie z zupełnie nowym nastawieniem. Pakistan decydując się na zmianę swojego stanowiska, które zajmował przez ostatnie 40 lat, oraz pozwalając na liberalizację handlu z Indiami, wysyła bardzo wyraźny komunikat: jesteśmy chętni ruszyć naprzód i nie pozostawać zakładnikami przeszłości.

Hina Rabbani Khar (podczas spotkania z indyjskim ministrem spraw zagranicznych, wrzesień 2012.)

Rewolucje się nie udają, bo zakładają całościową i natychmiastową zmianę społeczną, a ponieważ człowiek jest niedoskonały, to nie tylko przemiana taka jest niemożliwa, ale zazwyczaj fatalnie się kończy. Akurat jesień ludów robiona była przez ludzi, którzy doskonale sobie z tego zdawali sprawę, a mimo to porażki nie uniknęli.


Ewolucja to nie jest plan nowej konstrukcji, nie jest procesem zaplanowanym, ale losowym. Odbywa się drogą drobnych zmian, które są akceptowane tu i teraz, albo odrzucane.


Jeśli mógłbyś się cofnąć i zmienić jedną rzecz w swoim życiu zrobiłbyś to? A jeśli tak to czy ta zmiana, zmieniłaby twoje życie na lepsze? Czy może złamałaby ci serce? Albo złamałaby serca innych? Czy wybrałbyś całkowicie inną ścieżkę? Czy może zmieniłbyś jedną rzecz? Tylko jedną chwilę? Jedną chwilę, którą zawsze chciałeś cofnąć?


Jeżeli weźmie się pod uwagę zdecydowaną ewolucję liturgii katolickiej, możliwości zastępowania Kanonu Mszy św. innymi modlitwami liturgicznymi, przytłumienie idei czyniącej z Mszy św. ofiarę, możliwości komunikowania pod obu postaciami, to nie istnieją już żadne powody zakazywania członkom Reformowanych Kościołów uczestniczenia w Eucharystii w Kościele rzymskim.


Ja jestem postacią tragiczną, ofiarą przemian w tym nienormalnym kraju.


Bóg jest w każdym procesie. Bóg pulsuje w przemianach. Raz jest, raz jest go mniej, ale czasem nie ma go wcale. Bóg bowiem przejawia się nawet w tym, że go nie ma.


Rozumiecie teraz, dlaczego mam powody, by zaangażować się w zmianę prawa dotyczącego opieki nad ludźmi starszymi.

Nicolas Sarkozy (komentarz do swojej wypowiedzi o Niemczech i Alzacji.)

Pan Bhaer umiał czytać w wielu językach, ale nie umiał czytać w sercach kobiet. Pochlebiał sobie, że znał Jo zupełnie dobrze, toteż tego dnia całkowicie zaskakiwały go bezustanne zmiany w jej głosie, twarzy i zachowaniu.


Gdy zmienią się trendy muzyczne, jednocześnie zmianom ulegają fundamentalne prawa państwa.


Z Lechem Kaczyńskim i PiS jesteśmy w stanie dokonać zmian w Polsce. Kaczyński podoba mi się, bo: troszczy się o wszystkich – także tych biedniejszych – obywateli Polski, daje gwarancję rolnikom na rozwój. Zapowiedział też, że nie dopuści do kolejnej kadencji prof. Leszka Balcerowicza jako prezesa NBP.


Wrócę do reprezentacji, ale pod jednym warunkiem: że wszyscy zawodnicy będą mogli opuścić Kubę i grać w ligach zagranicznych. Nie może być tak, że ja byłbym jedynym występującym legalnie we Włoszech i w drużynie narodowej. Dla mnie jest to niesprawiedliwe. Jeśli to nie ulegnie zmianie, nie będę grał w reprezentacji.

Osmany Juantorena (o zakazie opuszczania kraju kubańskim siatkarzom.)


851 - 900

I to nie jest tak, że z tej reprezentacji nic nie można wykrzesać. Po korektach, zmianach, po podziękowaniu kilku piłkarzom i po wprowadzeniu innej grupy.


Lubię grać do przodu, mnie cechuje to, że lubię grać ofensywnie.(...) Pamiętam jak po każdej zmianie, trener ustawiał mnie gdzie indziej. Zaczynałem na lewej, a następnie po prawej stronie obrony, a mecz kończyłem w ataku.


Myślę, marzę, walczę ze sobą i powoli dojrzewam do zmian.


Ogólna teoria społeczna jest najogólniejszą teorią nurtów, to w związku z nią musimy oceniać relację między produkcją społeczną i produkcją pożądającą, zmiany w tej relacji oraz jej granice w systemie kapitalistycznym.


Decyzja rządu o zmianach w systemie emerytalnym została przedstawiona jako prosta operacja techniczna. Tymczasem dotyka ona fundamentalnych spraw: uczciwości w życiu publicznym, powagi państwa i prawa, rozwoju polskiej gospodarki. Tylko przy tendencyjnych założeniach można dowodzić, że na tej operacji nikt nie straci, a może niektórzy skorzystają.


W czasie nieznacznego osłabienia cudu gospodarczego Japonia dostosowuje się od ulegającej zmianie sytuacji.


Decyzja rządu o zmianach w systemie emerytalnym została przedstawiona jako prosta operacja techniczna. Tymczasem dotyka ona fundamentalnych spraw: uczciwości w życiu publicznym, powagi państwa i prawa, rozwoju polskiej gospodarki. Tylko przy tendencyjnych założeniach można dowodzić, że na tej operacji nikt nie straci, a może niektórzy skorzystają.


Co bowiem może być weselszego, co zmysłom ludzkim ucieszniejszego, jako te prędkie, nagłe, niedomniemane różnych i niepodobnych sobie rzeczy jednych w drugie przekształtowania i przemiany (...), które nie tylko umysł cieszą, ale ledwie nie mamią, gdy (...) ledwie temu wierzy, że to nie są rzetelne i prawdziwe figury, ale dowcipu ludzkiego zmyślne igrzyska i kunszty.


„Światowy terroryzm” to fałszywe pojęcie. Funkcja dyskursu terroru polega na tym, że stanowi pretekst dla metamorfozy liberalnego kapitalizmu w kapitalizm autorytarny. Ten zwrot postdemokratyczny łączący Waszyngton z Pekinem będzie wielkim tematem półwiecza, które mamy przed sobą.


Dowiedziałem się, że moja dziedzina dostarcza dowodów dla teorii ewolucji. Że ewolucja to skutek drobnych mutacji, dzięki którym organizmy wykształcają przydatne cechy. A czy ktokolwiek potrafi podać przykład korzystnej mutacji? Nie! Mutacje są zawsze szkodliwe.


Prawa matematyki nie podlegają zmianom, są wieczne, istnieją niezależnie od świata materialnego i od naszego umysłu


Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej.


brandtelling – opowieść marki: tło jej powstania, zmiany, historia, zaangażowanie w lokalne i globalne działania, emocje narosłe wokół marki i inne elementy, które sprawiają, że marka niejako „opowiada firmę”.


Wszystko, co istnieje, pragnie żyć. Na tym właśnie polega cykl życia. To jest energia, która napędza ogromne, biologiczne pompy ewolucji. Wszystko stara się wspiąć wyżej, używając pazurów, macek, czy zwyczajnie pełzając do kolejnej niszy, aż wreszcie dostaje się na sam szczyt – który, prawdę mówiąc, jakoś nigdy nie wydaje się wart tego wysiłku.


Niekiedy jednak nawet zdrowo funkcjonujący ludzie lub nadwrażliwi indywidualiści, po to, by zawalczyć o swoje racje, wyrwać się z niesprzyjających warunków, dokonać zmiany – potrzebują okresowo wzmocnić niektóre cechy psychopatyczne.


Zwykle, gdy ludzie są smutni, nie robią nic. Po prostu opłakują swój stan. Ale kiedy się wściekną, doprowadzają do zmiany.

Malcolm X (przemówienie z 20 grudnia 1964.)

Genetyka zamorduje różnorodność, a więc i mechanizm ewolucji, a w konsekwencji zginie rodzaj ludzki.


Zmiany [świadomości] wytwarza faktycznie doświadczenie mas, nigdy zaś sama propaganda.


Jak to mówił Bardini, aktor najszczęśliwszy jest w momencie zmiany. Kiedy zmienia jeden teatr na drugi. A potem się zaczynają kłopoty.


Najbardziej fantastyczne w kinie jest to, że można sfotografować przemianę. To jest istota kina. Dotyczy to zarówno przemiany w świecie duchowym, jak i przemiany w przyrodzie.


Prezydent Bush ogłosił zmianę na stanowisku szefa CIA. Szef CIA oznajmił na konferencji, że nie spodziewał się takiego ruchu – może więc dlatego nie jest już szefem wywiadu.


Nadużywacie tej istotnej większości, by rozmontowywać system równowagi i kontroli w państwie. Rozmontowywanie Trybunału nie było zapowiadane w pani programie wyborczym.(...) Ja wiem, ze Jarosław Kaczyński nie lubi Władimira Putina, ale celem Putina jest niszczenie jedności europejskiej. Opis: podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat zmian dokonanych przez PiS w Trybunale Konstytucyjnym.


Po czterdziestce każda zmiana jest nieznośnym symbolem upływu czasu.


Rzeczywiste zmiany nadejdą wtedy, kiedy stare prawa zastąpimy nowymi.

Yndelkaczeu Mekonnyn (słowa, które wypowiedział w dniu 9 maja 1974 na posiedzeniu obydwu izb parlamentu jako pierwszy w dziejach Etiopii szef rządu, który miał wygłosić przemówienie przed parlamentem.)

Faktycznie wcale nie mamy takiej pewności. Ale czy to znaczy, że powinniśmy się godzić na eksperyment na skalę planety, którego wynik jest nieznany? Mamy po prostu zaakceptować zachodzące zmiany klimatu i tylko spokojnie obserwować, czy burze będą coraz gwałtowniejsze, czy może nie?

Hans Joachim Schellnhuber (o tym, czy ma pewność, że jego prognozy odnośnie globalnego ocieplenia się sprawdzą.)

Symbolem zasadniczej zmiany dokonującej się w Indrze może być także wypicie przez niego somy. Uczucie powiększenia własnych rozmiarów stanowi jedno z podstawowych doznań po wypiciu somy, zgodnie zaś z wieloma hymnami, swe powiększenie Indra zawdzięcza właśnie wypitej przez niego somie.


Pewnie wiesz, że koty mają silne przyzwyczajenia. Zazwyczaj prowadzą regularny tryb życia i poza wyjątkowymi sytuacjami nie lubią większych zmian.


Kiedy zmiana nie jest konieczna, koniecznie należy niczego nie zmieniać.


Tik-tak. Tik-tak. Na dusz pustostan. Na stałość zmian. Na stałość rozstań.


Dokonała się zasadnicza przemiana w PZPR – odeszli wierzący komuniści, odtąd jakakolwiek myśl artykułowana staje się niepotrzebna, jedyną myślą przewodnią systemu pozostaje utrzymanie i zabezpieczenie władzy.(...) Doświadczenia marcowych wydarzeń uczą, że najbardziej nawet ofiarna walka młodzieży studenckiej nie da wyników, jeśli jej nie wesprą robotnicy.


Dlaczego milion lat temu tak wielu z nas umyślnie nokautowało swe mózgi alkoholem, pozostaje do dziś intrygującą zagadką. Być może usiłowaliśmy w ten sposób skierować ewolucję na właściwe tory – w kierunku zmniejszenia ludzkich mózgów.


Nasze społeczeństwo jest chore na narcyzm. Nie potrafi się otworzyć na jednię i na całość. Nie zachowuje się już zgodnie z prawami ewolucji. Tu leży przyczyna terroru i wojny.


Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju.

Lech Kaczyński (postanowienie o nadaniu odznaczenia Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, 21 września 2006.)

Zbliżenie, jak twierdzi D.W. Griffith, pozwala subtelnym zmianom wyrazu twarzy – jak podnoszenie brwi lub przebłysk uśmiechu – by stały się częścią akcji.


Nie chciałem, aby film znów został okaleczony kolejnymi zmianami, bo tak niewątpliwie by się stało. Kiedyś cenzorzy tnąc często płakali, częstowali wódką i mówili, że im każą to robić. A dziś producent uzurpuje sobie prawo do kaleczenia filmu.


Zapewnimy opozycji prawo do demonstracji, ale nie pozwolimy na warcholstwo, na nocną zmianę władz. Nie damy się wpisać w scenariusze opozycji i tych, którzy stoją za jej plecami. Nie zawahamy się, jeśli oni doprowadzą do destabilizacji państwa.

Joachim Brudziński (podczas manifestacji klubów „Gazety Polskiej” przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie 18 grudnia 2016.)

Polska transformacja została przeprowadzona źle. Mało tego. Ona była zrobiona skandalicznie źle. Ludzie, którzy za nią stali, byli niekompetentni, a niektórzy i nieuczciwi. A przeprowadzona przez nich „reforma gospodarki” polegała głównie na likwidacji potencjału ekonomicznego tego kraju. Bardzo dziękuję za takie „osiągnięcie”!


Buduję swoje monodramy na trochę innej zasadzie niż inni. Dla mnie monodram to pełny spektakl teatralny – z dramaturgią, zmianą miejsca akcji, przenoszeniem się w czasie, zmianą kostiumu. Wszystko to, co dzieje się w teatrze. Przy czym mam do dyspozycji tylko siebie.


Dzisiaj Andrzej Duda stoi pod bardzo poważnym oskarżeniem, które zaprowadzi go przed Trybunał Stanu. Nie można kreować się na człowieka, który chce zmian w konstytucji i jednocześnie ją łamać.


Dobrą stroną zmian jest to, że twardo przypisany wizerunek przestaje ciążyć. Pojawia się nowa, zaskakująca perspektywa i trzeba umieć sobie z tym poradzić.


Dzieje przemian kulturalnych pokazują nam, że po okresach, gdy naczelnym hasłem literatury jest celowość, dydaktyka – jak to było w epokach pozytywizmu czy socrealizmu – przychodzą czasy, w których wysokie wymagania artystyczne łączą się z lekceważeniem dla strony moralnej, wychowawczej.


Położenie w Warszawie zasadniczo bez zmian. Centrum miasta zupełnie opanowane przez powstańców. Dowództwo wszystkich sił użytych dla zgniecenia powstania od zewnątrz miasta objął SS Gruppenfuhrer Reinefarth. Komendant Wehrmachtu w Warszawie nie może chwilowo opuścić Warszawy, a dowodzenie ze środka miasta wydaje się bezcelowe.

Powstanie warszawskie ('''4 sierpnia''', fragment zapisu w dzienniku bojowym 9. armii niemieckiej)

Image, podobnie jak większość dóbr, ulega zużyciu i degradacji, jeżeli zapomina się o jego stałym monitorowaniu, odnawianiu, adaptacji i konstruktywnych zmianach.


Nie ulega tedy wątpliwości, że Mackiewicz mylił się, po pierwsze, co do niemożliwości ewolucji komunizmu oraz, po drugie, co do identyczności różnych komunizmów pod najważniejszym dlań względem – wolności człowieka. Dziś wyraźniej niż dawniej widać, że niebezowocna była gra opozycji na tę ewolucję i na te różnice.


Dziś głos ludu egipskiego został wysłuchany. Odpowiedzialność polityczna wzięła górę, a decyzja podjęta przez prezydenta Mubaraka powinna ułatwić demokratyczne przemiany bez dalszej przemocy. Jestem przekonany, że jest to historyczny dzień.


Decyzja o zmianie klubu należy do mnie, nawet jeśli menedżer będzie naciskał.


Rozeznanie wymaga czasu. Wiele osób np. uważa, że zmian i reform można dokonać w krótkim czasie. Ja natomiast uważam, że zawsze potrzeba czasu, jeżeli chce się stworzyć mocne fundamenty dla autentycznej i skutecznej reformy.


'''Tomasz Swędrowski:''' Mamy zmianę, Paweł Mikołajczak, to była dobra zmiana w pierwszej partii.
'''Ireneusz Mazur:''' Generalnie mamy czas dobrych zmian.


Nikt poważny dziś nie odrzuca teorii Darwina. Jeśli komuś nie podoba się ta teoria, może sobie ją prywatnie odrzucać, tak jak prywatnie może przyjąć, że Ziemia jest płaska, a na długiej przerwie w szkole wizytę składają kosmici i osobiście widział UFO. (…) Dla chrześcijanina Bóg mógł stworzyć świat w taki sposób, w jaki sam chciał. Mógł stworzyć człowieka zgodnie z teorią ewolucji.


Johann Cruyff dokonywał bardziej zmian taktycznych niż zmieniających taktykę zespołu.901 - 950

Mężczyźni i kobiety żyją ze sobą wyłącznie z najniższych pobudek: dla interesu, z niechęci do zmian, z obawy przed starością, ze strachu przed samotnością. Gnuśnieją, karłowacieją, tracą wiarę, że mogliby zrobić coś ze swoim życiem, trzymają się za rękę tylko po to, żeby samotnie nie kroczyć w stronę cmentarza.


Pojawiło się hasło planu Balcerowicza dla edukacji, głos zabrał sam Leszek Balcerowicz. Warunkiem budowy kapitalizmu w Polsce był demontaż klasy robotniczej. Czas na kolejny etap transformacji i proletaryzację pracowników wiedzy. Czas na rewolucję kulturalną. Hunwejbini czekają.


Zmiany, które na Zachodzie ciągnęły się przez pokolenia, u nas dokonały się w ciągu dekady. Nic dziwnego, że w Polsce jest więcej histerii, agresji, nieracjonalności, braku ufności i szacunku dla rzeczywistości.


Po czterdziestce każda zmiana jest nieznośnym symbolem upływu czasu.


W każdym razie ja nie kupuję od liberałów idei „rewolucji bez rewolucji”, tego, że wszystko się zmieni, a nikt nie zostanie skrzywdzony. Niestety, każda prawdziwa zmiana boli.


Moda żyje zmianą. Jeśli chcesz być dobry w tym co robisz, musisz wiedzieć, co poza modą dzieje się na świecie. W przeciwnym razie gdy wszystko się zmieni, nawet tego nie zauważysz.


(…) zmiany w szkolnictwie zawodowym są konieczne, szkoły nie powinny „produkować bezrobotnych”, do szkoły nie powinno się „chodzić”, w szkole należy się uczyć.


Te codzienne, conocne, te żmudne ćwiczenia, te pasaże pod górkę „bycia-dwojgiem-ludzi”, gdzie zmiana każdej nuty bardzo wiele zmienia; (...) by wszystko, odmienione, mogło się nie zmieniać.


Owocami wzrostu gospodarczego – od okresu transformacji – po raz pierwszy dzielimy się z polskimi rodzinami.


Zmiana pędu jest zawsze proporcjonalna do wywartej siły napędzającej i dokonuje się w kierunku linii prostej, wzdłuż której ta siła działa.

Isaac Newton (tłum. Sławomir Brzezowski.)

Na zachodzie bez zmian i na wschodzie bez zmian,
Na północy noce zimne, na południu wprost przeciwnie.


Wszystkim, którzy czują, że potrzebują zmiany. Teraz.


Jeżeli chodzi o rozwój gminy, mamy już przygotowane warianty drogowe na najbliższych dwadzieścia lat. Idąc tropem ewolucji – przyszłość widzimy w lotnictwie


Zysk jest zapłatą jaką otrzymujesz, kiedy wykorzystujesz okazję, jaką daje ci zmiana.


Śmierć jest naturalnym procesem; jest nieunikniona i trzeba ją akceptować jako taką w ciągu całej naszej drogi tu, na ziemi. Śmierć to tylko zmiana starego zużytego ubrania, a nie jakiś ostateczny koniec. Nikt nie może przed nią uciec, dlatego nie znajdę powodu, dla którego należałoby się niepokoić.

Dalajlama XIV (po śmierci matki i brata.)

Podzielamy również pogląd, że rolnicy są grupą, która została najbardziej poszkodowana w latach transformacji.


rewolucja to okres przyspieszonej ewolucji, przyspieszonego rozwoju i szybkich zmian; za każdym razem gdy do nich dochodzi, może wybuchnąć wojna domowa w mniejszej lub większej tylko skali


Nieprawda, że mamy wybór jedynie między węglem i atomem. Energie odnawialne są u progu wielkich zmian, tak jak informatyka na początku lat 90.


Życie jest szpitalem, w którym każdy pacjent jest opanowany chęcią zmiany swego łóżka. Są tylko trzy istoty godne szacunku: kapłan, wojownik, poeta. Wiedzieć, zabijać i tworzyć. Wszyscy inni są do obciosania i pańszczyzny, stworzeni do obory, czyli do wykonywania tak zwanych zawodów.


Zasadnicza kwestia streszcza się w pytaniu: socjalizm czy kapitalizm? Jestem za socjalizmem, bo jestem za człowieczeństwem. Zbyt długo już ciąży na nas przekleństwo władzy złota. Pieniądz nie stanowi właściwego fundamentu cywilizacji. Nadszedł czas, aby zregenerować społeczeństwo – jesteśmy w przededniu powszechnej przemiany.


Sytuacja na tablicy świetlnej nie ulega zmianie.


Nic w biologii nie ma sensu jeśli jest rozpatrywane w oderwaniu od ewolucji.


Jestem taki jak wszyscy wokoło,
ulegam zupełnie tym samym zmianom,
rodzę się kiedyś tak samo jak inni
i widzę przed sobą to samo.
I czuję, że to, co przytrafia się wszędzie,
mnie również musi się zdarzyć.
I to, co się dzieje w przyrodzie najczęściej,
i to, co się dzieje najrzadziej.


Co bowiem może być weselszego, co zmysłom ludzkim ucieszniejszego, jako te prędkie, nagłe, niedomniemane różnych i niepodobnych sobie rzeczy jednych w drugie przekształtowania i przemiany (...), które nie tylko umysł cieszą, ale ledwie nie mamią, gdy (...) ledwie temu wierzy, że to nie są rzetelne i prawdziwe figury, ale dowcipu ludzkiego zmyślne igrzyska i kunszty.


Znaczenie sztuki opiera się na jej zdolności do zmiany naszego postrzegania świata.


Literatura to ruch. I nawet jeśli wydrukowany tekst może się wydawać względnie niezmiennym punktem odniesienia, to tak naprawdę stanowi on raczej stałą matrycę zmian, której zewnętrzną oznaką jest choćby otwartość na różne interpretacje.


Broniono się przed zniesieniem pańszczyzny, a wreszcie – za pomocą idei czynszów – przed uwłaszczeniem, a dziś usiłuje się nie dopuścić do przeobrażenia Polski w kraj chłopski i oparty na drobnej własności rolnej. (…) Byt i los dwudziestomilionowej masy chłopskiej jest dla przyszłości Polski ważniejszy niż interes garści ziemian.


Wydaje się nam, że przeszłość jest naszą własnością. Otóż przeciwnie – to my jesteśmy jej własnością, ponieważ nie jesteśmy w stanie dokonać w niej zmian, ona natomiast wypełnia całość naszego istnienia.


Pragnę złożyć dyrekcji podziękowanie za zmianę dawnego personelu z kierownictwem na czele w naszym sklepie. Personel obecny jest fachowy i miły. Odnoszę wrażenie, jakbym był obsługiwany przed wojną.


Kiedy zmiana nie jest konieczna, koniecznie należy niczego nie zmieniać.


Żyjemy w świecie gigantycznych przemian. Gdyby tak mi się udało zostać dyrektorką muzeum techniki w Singapurze.


Ideologiczny dogmatyzm i wertykalna struktura partii są tak odporne na zmiany, że „wciągają w swoje tryby wszystkich oponentów”. Nie tędy zatem droga do rewolucji społecznej i wielkiej moralnej odnowy.


W XXI stuleciu wybuchnie więcej wojen niż w XX, ale będą to wojny mniej katastrofalne, zarówno z powodu zmian technologicznych, jak i charakteru geopolitycznego wyzwania.


Nie można nie dostrzegać osobowości śpiewaka czy aktora. Przecież kostium można stworzyć na wiele sposobów, dlaczego mam więc wybrać ten, który nie przystaje do czyjegoś charakteru? A gdy nadchodzi czas przymiarek przez konkretnego wykonawcę, chętnie dokonuję przeróbek. Nie boję się zmian.


Klient żąda większych zmian dokładnie wtedy, kiedy produkt jest już gotowy.


Zmiany były dzisiaj miód-malina.


Nie zmieni się charakteru pisma przez wymianę pióra. Nie zmieni się własnego charakteru ani przez zmianę charakteru partnera, ani przez wymianę partnera.


Młodości nierzadko właściwa jest przesada, ale bać się zapału młodości, jej impetu, zniecierpliwienia, wręcz rewolucyjnej chęci zmian, byłoby błędem fatalnym w skutkach. Dowiodły tego z resztą okresy, kiedy znane formacje rodziły zapotrzebowanie na sztucznie ugrzeczniony, wyrównany szereg.


Jedną z niezbywalnych własności życia jest jego nieunikniona, choć dobrowolna, transformacja w dzieło sztuki. Ogólnie rzecz biorąc, rezultat wszelkich poetyckich dążeń tak dalece przekracza autora, że trudno wprost uwierzyć, jest jeszcze wytworem ludzkim.


Religijność też pojawiła się w toku ewolucji i jest korzystna dla gatunku ludzkiego. I mimo że jesteśmy przekonani, że to religia uczy nas, jak odróżniać dobro od zła, to raczej religia powstała jako próba racjonalizacji naszych przekonań moralnych. Mózg lubi uzasadniać nasze zachowania.


Ta wielka klisza ma zaledwie kilka dni
i nie opowie już nic więcej, tylko
„poza tym zmian nie stwierdza się”.


Jeśli tylko posiądziemy dostateczną wiedzę, sami będziemy kierować procesem ewolucji.(...) Nie będziemy już biernymi obserwatorami ograniczanymi prawami darwinizmu i dostaniemy szansę na rzeczywisty udział w ewolucji. W porównaniu z tym nasze przygody z rozszczepianiem atomu będą wyglądały jak dziecinna igraszka.


Należy wyraźnie przypomnieć o naturalności cudów, w tym znaczeniu, że wszystkie one nie są naruszeniem czy zmianą podstaw istnienia świata, zawartych w nim przy stworzeniu, ale ich objawieniem i zastosowaniem. One są nadnaturalne tylko z powodu szczególnego sposobu ich urzeczywistnienia, poprzez bezpośrednie zastosowanie przyczynowości duchowej, ale nie w znaczeniu zawartości i dokonywania się.


Po czterdziestce każda zmiana jest nieznośnym symbolem upływu czasu.


Przeszłość, choć z natury podatna na zmiany, nigdy zmieniana nie była. Co stanowiło prawdę teraz, stanowiło prawdę od zawsze i wiecznie. Zasada była dziecinnie prosta. Wymagała jedynie ciągłych zwycięstw nad własną pamięcią. Nazywano to „regulacją faktów”, a w nowomowie „dwójmyśleniem”.

Rok 1984 (nauki w myślach Winstona, podczas ćwiczeń z instruktorką.)

Zmiany w OFE są projektem politycznym i z powodów politycznych zostaną przepchnięte, naciągając prawo. A wszystko po to, żeby uchronić ministra finansów i premiera przed Trybunałem Stanu.


Każde ciało pozostaje w stanie spoczynku albo ruchu jednostajnego wzdłuż prostej, dopóki przez siły do niego przyłożone nie zostanie zmuszone do zmiany tego stanu.


W sercu człowieka, jak w świecie cieleśnym, uczucia są barwami: kilka ich składa całą gamę światła, ale nieskończone są ich odcienie, kombinacje i przemiany. Wyrazy języka, jak ołówek rysownika, ledwie potrafią zebrać tych uczuć główne kształty; wszystkie się szaro i ciemno malują pod niecierpliwą ręką, która żywego życia odtwarza tylko suche formy.


Mój styl to umiejętność posługiwania się ciałem w celu ukazywania wszystkich istotnych przemian – myśli, uczuć, zmieniających się stanów emocjonalnych, napięć. Nawet spontaniczne działania aktor musi umieć powtórzyć przy następnej okazji, wraz z wywołaniem w sobie tej samej motywacji i spontaniczności. Technika nie powinna zniekształcić czy zabić emocji.


Katolicyzm nie sprzyja odwadze myślenia, eksperymentowaniu z ideami, jest zachowawczy i ostrożny. Zmiany w jego obrębie następują powoli i w sytuacji, kiedy już nie można dalej obstawać przy swoim. Taki klimat sprzyja dwóm filarom polskiej kultury religijnej – konformizmowi i hipokryzji.951 - 1000

Następuje zmiana w drużynie Juventusu Toruń. Yyy, przepraszam, Dortmund.

Dariusz Szpakowski (podczas meczu Borussia Dortmund – Juventus Turyn.)

Tej funkcji, towarzyszu Kania, nie można pełnić bez zaufania sojuszników. Bez zmian personalnych wszystko pójdzie ku najgorszemu. Zaufania u sojuszników nie macie, a bez tego nic nie zrobicie. To jest podstawowa sprawa.

Tadeusz Grabski (na obradach XI Plenum KC PZPR w czerwcu 1981 r.)

Główny architekt polskiej transformacji. Przez całe życie walczył ze złem w swój ulubiony sposób – celowym kompromisem i wolą konsensusu. Czasami zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy Mazowieckiego widzieli w jego nadmiernej ostrożności wahanie. Ale on zawsze podejmował odważne decyzje i odpowiadał za swoje czyny.

Lidové Noviny (po śmierci Tadeusza Mazowieckiego.)

Zmiany przyjdą na pewno, lecz nie wtedy, kiedy się na nie czeka.


W prozie Schulza śmierć jest na dobrą sprawę nieobecna, w stwarzanym przez niego świecie nie ma dla niej miejsca: ludzie i rzeczy ukazane są w długim ciągu metamorfoz, są sobą, ale także mogą stać się jeszcze czymś innym, są zapowiedzią dalszych swych przeobrażeń, którym nie ma końca. Toteż trudno byłoby wprowadzić w granice tego świata fakty tak nieodwracalne jak śmierć.


Setki żebraków – kobiet i dzieci – przedostawało się ukradkiem na tamtą stronę. Przyjmowano ich dobrze, karmiono do syta i często dawano jeszcze produkty. Większość z nich rozpoznawano, lecz mimo to udzielano pomocy, właśnie jako Żydom. Jest to nader symptomatyczne i charakterystyczne zjawisko, świadczące o tym, ze w społeczeństwie polskim dokonały się głębokie zmiany.


Trzeba przyznać, że ewolucja człowieka rozumiana w linii prostej jest hipotezą wciąż trudną do przyjęcia. Należałoby wykazać, na jakiej podstawie, w świetle jakich praw biologicznych materiał genetyczny ze wzorem chromosomowym małpy przeszedł w materiał genetyczny ze wzorem chromosomowym człowieka, który jest absolutnym unikatem w środowisku przyrody.


Niekiedy jednak nawet zdrowo funkcjonujący ludzie lub nadwrażliwi indywidualiści, po to, by zawalczyć o swoje racje, wyrwać się z niesprzyjających warunków, dokonać zmiany – potrzebują okresowo wzmocnić niektóre cechy psychopatyczne.


Napisz co słychać jak się masz
U nas raczej bez zmian na bruku


Przez miliony lat natura potrafiła poradzić sobie z wieloma przeciwnościami, eliminując - jeżeli była taka potrzeba - niejedno ogniwo z łańcucha ewolucji. Obecnie człowiek zdaje się zapominać, że podobny los może spotkać również i jego, jeżeli naruszy odwieczną równowagę i odwieczne prawa natury.


Kiedy Platforma Obywatelska zapowiada zmiany w konstytucji, to to są zmiany w konstytucji.


Któregoś dnia budzisz się stara, bez żadnej szansy na zmianę, to właśnie mnie tak przeraża, że coś wybierasz i potem już zawsze to samo, to samo, to samo, żadnych możliwości.


Nadszedł czas zmian, które idą dużo dalej niż restauracja nadwątlonego państwa dobrobytu i obrona praw wywalczonych przez naszych przodków.


Po czterdziestce każda zmiana jest nieznośnym symbolem upływu czasu.


Ochrona zasobów wodnych to obecnie bardzo istotna kwestia, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, a także ilość zasobów wodnych. Chciałbym (...) zaznaczyć, iż każdy z nas powinien wziąć sobie do serca kwestię oszczędzania zasobów wodnych.


Przełomy dobrze robią, czyszczą umysł i kartę SIM w telefonie z niepotrzebnych już numerów. Staram się być konsekwentna i mieć plan, a przełomy, zmiany, jak zwał tak zwał, dyktuje los. Z nim nie wygrasz.


Trzy słowa [wyjaśniają moją konwersję]: ''Autorytet'', ''Sakramenty'', ''Jedność''. Mówiąc innymi słowami: ''Jeden, Święty, Katolicki i Apostolski Kościół''.


Czy takim koncertem możemy wpłynąć na zmiany polityczne? Raczej nie. Ale możemy pokazać, że chcemy tych zmian, że wspieramy je i że jest nas wielu.

Janusz Staszewski (przed koncertem w 2011.)

Ego oraz intelekt są wynikiem potężnego kroku ewolucji. Jednocześnie stanowią ograniczenie i zahamowanie innych możliwości – jakie ma świadomość – które trzeba na nowo obudzić.


Zrozumieć rzeczywistość w stanie kryzysu: nie traktować załamań i krachów ani jako przebiegłych spisków zawiązanych przez wrogie siły, ani jako całkowicie przygodnych zdarzeń, lecz dociekać i badać ich przyczyny jako element przemian zachodzących w świecie, który nie ma obowiązku przyznawania racji naszym o nim wyobrażeniom – to pierwszy powód, dla którego warto czytać Szekspira.


Wygląda na to, że wszystko we wszechświecie ma swój porządek… w ruchach gwiazd i obrotach Ziemi i w zmianach pór roku. Lecz życie człowieka zawsze jest pełne chaosu. Każdy zajmuje swoją pozycję, próbując się w tym jak najlepiej odnaleźć, widząc błędne motywy innych i swoje własne.


O losach narodów decydował głównie przypadek. Przypadkowe i korzystne zmiany w produkcji żywności były jedyną przyczyną powstania Imperium Rzymskiego i Brytyjskiego. Niekorzystne zmiany w produkcji żywności były, jak dotąd, przyczyną upadku wszystkich, uważanych za wielkie, cywilizacji. Były jedyną przyczyną upadku Polski.


Owszem, może na Kubie widać jakieś oznaki przemian czy nawet technologicznej ewolucji, ale prawa człowieka i prawo do wolności utknęły w martwym punkcie. To mnie przybija.


Trudno przewidzieć, co pozostawi po sobie ruch 15-M. Ale już widać dwie istotne zmiany w hiszpańskiej polityce. Byłoby świetnie, gdyby udało się zmienić także politykę europejską. Wytworzył się nowy porządek dyskutowanych kwestii. Nagle w centrum politycznej debaty, skupiającej się do tej pory na „problemach polityków”, pojawiły się problemy ludzi.


Tu zaszła zmiana w scenie mojego widzenia.


dla rozpoczęcia wszelkiej rewolucji konieczne jest przede wszystkim poczucie niezadowolenia z obecnego stanu, świadomość beznadziejności położenia i brak możliwości zmiany tego zwykłą drogą, w końcu zaś – gotowość ryzyka, by zmienić ową sytuację


Zmiany nie zawsze są przyjemne, ale za to niezbędne. Dwa lata bez zmian w zupełności wystarczą. Jeżeli ten stan się przeciąga pewne sprawy mogą zarosnąć mchem.


Szok dwóch pierwszych lat transformacji, bezładna (często złodziejska) prywatyzacja, szybko rosnące różnice dochodów ludności i brak wizji zmian społeczeństwa spowodowały jego alienację wobec władzy. Zabrakło wielkich indywidualności zdolnych do wytyczania dróg rozwoju społeczeństwa i zdolnych przyjąć odpowiedzialność za ich realizowanie.


Nie można nie dostrzegać osobowości śpiewaka czy aktora. Przecież kostium można stworzyć na wiele sposobów, dlaczego mam więc wybrać ten, który nie przystaje do czyjegoś charakteru? A gdy nadchodzi czas przymiarek przez konkretnego wykonawcę, chętnie dokonuję przeróbek. Nie boję się zmian.


Cóż, nigdy nie jest za późno na zmianę kursu.

Emily Thorne (do Daniela.)

Sam Palikot jest bardzo istotny w tym ruchu, Anna Grodzka jest zaś przykładem tego czym ten jego ruch mógłby być. (…) Ofertą Palikota może być także pewna zmiana kulturowa – jej symbolem jest chociażby wystawienie na „jedynce” RP w Krakowie Anny Grodzkiej, założycielki i szefowej fundacji Trans-Fuzja, która zmieniła płeć. – Ta reforma kulturowa potrzebna jest w Polsce.


Byłbym na pana miejscu bardziej ostrożny w ocenie kodeksu, bo się pan na tym nie może znać, o czym świadczą spowodowane przez pana zmiany w kodeksie karnym wyraźnie w opinii większości karnistów psujące jego jakość.

Andrzej Zoll (list otwarty, „Gazeta Wyborcza”, 28 maja 2007, s. 27)

Żeby radykalnie zmienić zachowanie reżimu, musimy myśleć jasno i odważnie, bo jeśli historia uczy nas czegokolwiek, to tego, że reżimy nie chcą się zmieniać. Musimy wyjść poza schematy i zrozumieć technologiczne zmiany, dające nam do dyspozycji narzędzia, których nie mieli nasi poprzednicy.

Julian Assange (fragment eseju ''Konspiracja jako forma rządów'', 2006.)

Grozą napawa ją to, że wszystko może ulec zmianie w mgnieniu oka. Czy dzisiejszy cud powtórzy się jutro i będzie trwał w przyszłości? Jaka jest gwarancja, że wszystkie złożone w ciągu kilku ostatnich godzin obietnice zostaną spełnione? Tyle już razy stała u magicznych wrót, tyle marzyła o fantastycznej szansie, która na zawsze odmieni jej życie.


Życie jest motorem zmian.


Dla pisarza zmiana języka jest jak pisanie miłosnego listu za pomocą słownika.


Na wychudłej twarzy Syriusza po raz pierwszy pojawił się prawdziwy uśmiech. Przemiana była uderzająca: jakby spoza maski wynędzniałego włóczęgi wyjrzała nagle osoba o dziesięć lat młodsza. Przez chwilę można było rozpoznać w nim człowieka, który śmiał się na weselu rodziców Harry'ego.

Harry Potter i więzień Azkabanu (gdy Harry zgodził się z nim zamieszkać.)

To prawda, że z punktu widzenia polskiego rolnictwa zmiany klimatyczne mogą przynieść wiele pozytywnych skutków. Wydłuży się okres wegetacyjny, będzie można uprawiać gatunki ciepłolubne. Zasięg hodowli kukurydzy obejmie cały kraj, pojawi się sorgo, wzrośnie popularność hodowli winogron.


Błędy w rozumieniu nauki o karmie powstają głównie wówczas, gdy pojmuje się ją jako naukę o losie i zakłada, iż przemiana karmy lub przeciwstawienie się jej nie są możliwe. Jest to pogląd bardzo fałszywy.


Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny.


Działalność NSZ bez zmian. Wyraźna współpraca z Niemcami i plaga społeczeństwa na skutek stosowania rekwizycji. 22 listopada w czasie przemarszu NSZ przez miejscowość Oleszno Niemcy ściągnęli posterunki. Notowane są kontakty z Gestapo.

Jan Zientarski (w meldunku z 2 stycznia 1945.)

Wielka prawdziwa miłość ujawni swą pełną siłę tylko wtedy, jeżeli z dwojga kochanków, słabych ludzi, zdoła stworzyć istoty, które nie boją się ani zmian, ani nieszczęść, ani rozstań, ani chorób, ani życia, ani śmierci.


Prawdziwy pisarz jest niemal bez wyjątku także czymś innym: lekarzem, naukowcem, filozofem, dziennikarzem, podróżnikiem lub językoznawcą, może być również mistrzem walki albo miłości, marynarzem jak Joseph Conrad, wszechstronnym myślicielem jak Goethe, człowiekiem teatru jak Shakespeare i Brecht, albo wieloma naraz lub na przemian. Tylko nie literatem.


O prawdziwych aferach się nie mówi, będą osądzane dopiero po zmianie rządów. Obecnie to już patologia.

Danuta Hojarska (o sytuacji za rządów SLD.)

Zmiany wywołujące (...) kataklizm ontologiczny (...) możemy nazwać s k o k a m i j a k o ś c i o w y m i, zapożyczając formułę z dialektyki Heglowskiej, która głosi, że nagromadzenie ilościowe powoduje „przemianę jakości”.


Hip-hop jest tak szczerą formą wypowiedzi, że ja teraz patrząc na moje nagrania z lat 90., gdy byłem jeszcze zadziornym i agresywnym szczeniakiem, mógłbym się nie poznać. Z każdą płytą dojrzewałem, ewoluowałem jako człowiek, zachodziły zmiany w świecie moich emocji, warstwie duchowej.


Rewolucja, która spowodowała narodziny wolności w naszym kraju, nie ma precedensu w historii świata. Nigdy jeszcze podobnie wielkie wydarzenie, dokonujące tak radykalnych zmian w losach milionów ludzi, nie nastąpiło prawie bez przelewu krwi i gwałtu. Oto jest triumf nie jednej brutalnej siły nad drugą, lecz triumf ducha wolności i szlachetności nad zaślepioną chciwością imperializmu.

Jivatram Bhagwandas Kripalani (orędzie do narodu, 15 sierpnia 1947.)

Widziałem tę interwencję i gdyby nie wyjście Szczęsnego, to byłoby przecież 2:1 dla Greków. Sfaulował, słusznie dostał czerwoną kartkę, ale bramki tam nie było. Wszedł Tytoń i obronił. Także w Polsce bez zmian – jak zawsze dupę ratują nam bramkarze.

Jan Tomaszewski (po meczu Polska-Grecja podczas Euro 2012.)

Chcemy być ambasadorem praw człowieka i transformacji demokratycznej na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Bez wyjaśnienia sprawy więzień CIA do samego końca nie będziemy godni tego miana. Tego wymaga interes Polski, demokracji liberalnej i rządów prawa.


Myślę, że jesteśmy świadkami tworzenia się nowego światowego porządku. To proces, który ciągle się toczy. Mam nadzieję, że zmiany się utrzymają, ale widzimy, że w Egipcie są problemy. Dojście do tego etapu w Afryce Północnej zabrało 40–50 lat. Nie wystarczy 40–50 miesięcy, żeby sytuacja się wyklarowała, to może zabrać o wiele więcej czasu. Łatwiej niszczyć niż budować.1001 - 1050

W gospodarce pieniężnej zmiana poglądów dotyczących przyszłości może z natury rzeczy wywierać wpływ na rozmiary zatrudnienia, a nie tylko jego kierunki.


Jednym z podstawowych procesów wpływających na transformację zwykłych, normalnych ludzi w bezdusznych lub wręcz wszetecznych krzewicieli zła jest dehumanizacja. Działa ona jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie.


– Już niemal sto lat Edward nie może znaleźć dla siebie towarzyszki życia. – Dziewczyna dotknęła mojego policzka lodowatymi palcami. – Teraz pojawiłaś się ty. Tylko my, którzy znamy go od tylu lat, jesteśmy w stanie dostrzec, jak wielka zaszła w nim zmiana. Czy sądzisz, że któreś z nas byłoby zdolne spojrzeć mu w oczy, gdyby przez następne sto lat miał być pogrążony w żałobie?


Łyskliwy, wonny cytryn i pomarańcz sad,
Które się przeplatają z sobą na przemiany,
W liściach swych jednocześnie chowa śnieżny kwiat
I owoc: cytryn złoty, pomarańcz miedziany.


Jak stwierdza Naomi Oreskes na podstawie badań scjentometrycznych, praktycznie panuje consensus naukowy w sprawie globalnego ocieplenia, którego dobrym wyrazem jest stanowisko IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych), mówiące że ocieplenie jest faktem, a odpowiedzialność za nie z bardzo dużym prawdopodobieństwem, czyli przekraczającym 90 proc. ponosi człowiek.


Moje życie uległo drastycznej zmianie. Nie mam już prywatności, ale w większości wypadków mi to nie przeszkadza. To cena popularności. Ale również... ludzie lepiej cię traktują. To trwa już od dwóch lat, ale wolę się nie przyzwyczajać, bo łatwo to stracić. Ale miło jest gdy aktorzy, których lubisz i podziwiasz podchodzą do ciebie i składają ci gratulacje.

George Clooney (o popularności.)

Wolałbym, żeby współczesne przeboje miały więcej smaku, zmian rytmu i akordów. To zadziwiające, że cywilizacja technologiczna idzie naprzód, a formy sztuki cofają się. Marin Marais, XVII-wieczny mistrz violi da gamba, napisał podręcznik dla zupełnie początkujących muzyków. To sto razy bardziej skomplikowanie utwory niż dzisiejszy pop.


''Drogówka'' to między innymi film o samotności. O samodzielnym podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności za te decyzje. O przemianie. O lojalności i przyjaźni.


Największe przeobrażenia w świecie zachodzą nie dzięki nagłym zrywom, lecz dzięki małym, niezauważalnym zmianom.


Wszyscy się boją zmiany pogody, przemykają w skarpetkach, zasłaniają światło. Podobno to uciśnięty nerw: tu albo tu, albo tu. Mówią, że bruździ coś w środku, jeszcze głębiej w środku. Dolegliwość, która zaczęła się pod koniec epoki lodowcowej, kiedy natura zmieniła się jeszcze raz.


Prawo i Sprawiedliwość prowadzi z posłami, czyli reprezentantami narodu, rozmowy dotyczące poparcia dla naszego rządu, poparcia dla zmian. I właśnie jedna z takich rozmów została wykorzystana dla prowokacji. '''Była ona prowadzona w normalnym trybie''', w sprawach, które zwykle są omawiane w trakcie tego rodzaju rokowań.


Moralność, zdrowe sumienie, dobre obyczaje oraz cnoty są jak uniwersalna waluta, akceptowana w każdym miejscu. Nie mają na nią wpływu żadne zmiany wartości innych walut. Osoby obdarzone takimi cechami są jak kupcy dysponujący najwyższym kredytem. Mogą robić interesy, gdzie tylko zapragną.


Ja myślę, że w Ministerstwie Spraw Zagranicznych każda zmiana może być tylko na lepsze, bo na gorsze już chyba nie będzie.


Zmiana trenera zawsze wpływa pozytywnie na morale zespołu, przychodzi ktoś nowy – świeża krew, wprowadza coś nowego. Wiadomo, że zmiany są od czasu do czasu potrzebne.


Nie wiedzą oni o czym gadają. Reforma finansów publicznych to proces ciągły, który musi następować zawsze. Nigdy nie będzie tak, że nastąpi sytuacja, w której będziemy mogli spocząć na laurach. Cnotą jest właśnie dokonywanie zmian w finansach publicznych stopniowo, żeby ta przysłowiowa krew po ścianach nie bryzgała. Bo jak będzie bryzgała, to wtedy grożą nam niepokoje społeczne.

Marek Belka (o osobach, nawołujących do radykalnej reformy finansów publicznych.)

Ewolucja się nie myli, nawet jeśli Amerykanie w nią nie wierzą.


Podatność na choroby zakaźne pojawiła się wśród ludzi dopiero po radykalnych zmianach w diecie, czyli po popełnieniu przez naszych przodków tak zwanego grzechu pierworodnego, tj. po przejściu na żywienie oparte na ziarnach zbóż, warzywach, owocach.


Wkrótce po soborze rekolekcje wielkopostne wygłaszałam na zmianę z biskupem katowickim w jego katedrze. Dziś zdarza się, że jestem proszona o komentarz czy rodzaj homilii, ale na nabożeństwach ekumenicznych w kościele luterańskim.


Nie chcę być ślepą uliczką ewolucji.


Uwłaszczenie nomenklatury, a także nowej biurokracji, jest faktem z pewnością mało estetycznym, ale chyba nieuchronnym w procesie tak radykalnej transformacji. Nie myślę, by była to zbyt wysoka cena za rozbrojenie sił „starego porządku” i wpisanie ich w system demokracji parlamentarnej i gospodarki rynkowej.


Jak to mówił Bardini, aktor najszczęśliwszy jest w momencie zmiany. Kiedy zmienia jeden teatr na drugi. A potem się zaczynają kłopoty.


Moja praca zmienia kontekst. Mam nadzieję, że może tworzyć chwilowe zmiany w tym, jak odbiorca postrzega konkretne rzeczy, obiekty, dzieła sztuki, obrazy i historie. Historia zmienia się w czasie, nasze wspomnienia zmieniają się pod wpływem nowych doświadczeń i nasze doświadczenia wpływają na nasze wspomnienia.


Nie zmienisz się ani trochę, jeśli ograniczysz się tylko do zmiany swojego zewnętrznego świata. Jeśli podejmiesz nową pracę, zwiążesz się z nowym małżonkiem, sprawisz sobie nowy dom, to tego rodzaju zmiany ciebie samego nie zmienią.


(…) wyjęła lusterko i przyjrzała się sobie z uwagą. No, tak. Bez zmian, niestety.


Okażmy współczucie formalnie uznając zmiany klimatyczne za zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.


Zrozumienie jest pierwszym krokiem ku znalezieniu rozwiązań, które pociągną za sobą zmiany i wybawienie.


Z natury jestem optymistą i nie potrzebuję tu zapewnień pana prezydenta, ale pewnie gdzie indziej ten optymizm lokuję. Między innymi w tym, że może jednak w Polsce będzie zmiana polegająca na tym, że przestanie rządzić Andrzej Lepper, Roman Giertych i Jarosław Kaczyński.


Każdy z was ją zna,
Muzyka, która wprowadza was w ten piękny stan,
Pozytywnych myśli, pozytywnych zmian,
Bratnią duszą dla reggae się stań.


Z zupełnie inną reakcją opinii społecznej spotkał się upór Ryszarda Nowaka, gdy walczył o prawa powoływanych do wojska. Bezprzykładna konsekwencja interpelującego przyniosła spore zmiany za wysokim murem koszar.


Gdy ostrzegasz ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi ze zmianami klimatu, nazywają cię świętym. Gdy tłumaczysz im co trzeba zrobić by temu zaradzić, nazywają cię komunistą.


Rewolucje się nie udają, bo zakładają całościową i natychmiastową zmianę społeczną, a ponieważ człowiek jest niedoskonały, to nie tylko przemiana taka jest niemożliwa, ale zazwyczaj fatalnie się kończy. Akurat jesień ludów robiona była przez ludzi, którzy doskonale sobie z tego zdawali sprawę, a mimo to porażki nie uniknęli.


Nie wolno stać w miejscu, gdy świat wokół się zmienia i rosną nowi konkurenci. Nie wystarczy polegać na instytucjach i procedurach, które sprawdziły się w przeszłości. Stopniowe zmiany to za mało. Nawet zachowanie dotychczasowej pozycji jest uzależnione od podejmowania odpowiednio szybkich decyzji.


… już zaczyna wracać nieznany w spisie Świętych Pańskich św. Spokój. Już widać, że żadnych zasadniczych zmian nie będzie.


Składam skrawki swoich lat
niecierpliwie czekam zmian obok nas
oddam dziś co tylko chcesz, co chcesz…
bądź tylko ze mną…


W medycynie zmiany są nieuniknione. Pojawiają się nowe metody. Aktualizuje się procedury. Wiemy coraz więcej. Innowacje są bardzo ważne. Nic nie pozostaje takie samo. Adaptujemy się do zmian albo zostajemy w tyle.


Słuchał co prawda kasety „Best of Queen”, ale nie należy z tego wyciągać żadnych pochopnych wniosków, gdyż dowolna kaseta z nagraniem dowolnie wybranej muzyki po dwóch tygodniach intensywnego odtwarzania w jego samochodzie ulegała nieuchronnej metamorfozie w składankę „Best of Queen”.


Walczyć nadal. Bronić państwa prawa, bo o takim ustroju marzyłem w PRL. Teraz marzę, by ten ustrój nie został zniszczony.(...) Wtedy [w PRL] były kontury, fronty były wyraźnie podzielone. Dziś biorę pod uwagę, że mogę przegrać. Nie to, że mam zamiar się poddać, ale zmian mogę już nie dożyć.

Andrzej Zoll (odpowiedź na pytanie dziennikarza „I co zamierza pan zrobić?” w kontekście sytuacji politycznej w Polsce w 2017)

W wielu sprawach nie zgadzam się z Braćmi Muzułmańskimi, ale faktem jest, że od 50 lat nie dokonali oni żadnego aktu przemocy. Też chcieliby zmian. Jeżeli pragniemy demokracji i wolności, to musimy ich zintegrować, zamiast wyrzucać poza nawias społeczeństwa.


Kobiety nie mogą być zbyt inteligentne – dba o to mechanizm Ewolucji Naturalnej. Inteligentna istota nie wytrzymałaby przebywania przez dłużej niż godzinę dziennie z paplającym dzieckiem! Dlatego właśnie (i nie tylko dlatego) mężczyźni nie lubią wiązać się z kobietami inteligentnymi: instynktownie chcą, by ich dzieci miały dobrą opiekę.


W XIV wieku witrażownictwo przeszło ważną ewolucję stylu. Kompozycja medalionowa ustępuje miejsca scenom i postaciom zajmującym całą wysokość witrażu, gdyż okno dzielono pionowo (…).


System sądowniczy – to nie jest tak, że ja tak uważam, tylko wszyscy to wiedzą – przeszedł z PRL do III RP suchą nogą bez głębszej transformacji.


Czy ja jestem prezydentem jakiejś Republiki Bananowej, żebym o zmianie rządu dowiadywał się z telewizji?


Historyczne wydarzenie 23 sierpnia 1944 stanowiło początek rewolucji ludowej w Rumunii, epoki wielkich przeobrażeń rewolucyjnych w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w strukturze społeczeństwa, zapewniało pełną niepodległość naszej ojczyźnie.

Nicolae Ceaușescu (o pokonaniu reżimu faszystowskiego generała Iona Antonescu w dniu 23 sierpnia 1944.)

Uzyskane dane odzwierciedlają ogólną tendencję i wynik nie ulegnie zmianie.

David Matamoros Batson (na temat wyborów w 2013, w których wygrana Juana Orlando została zakwestionowana przez kontrkandydatkę Xiomarę Castro (ona sama ogłosiła swe zwycięstwo).)

Zauważyłem niepokojące zmiany w działalności Wasilija Zajcewa. Przez ostatni tydzień miał problemy z dyscypliną, dwa razy mnie obraził, jest mniej skuteczny w walce. A niemieckiego snajpera nie może zabić dlatego, że nie jest prawdziwym komunistą!

Wróg u bram (fałszywy meldunek na temat zachowania Zajcewa napisany w celu oczernienia go w zazdrości o miłość Tani.)

(…) bez wizyty w Warszawie Aleksandra Łukaszenki nie ma co marzyć o żadnych radykalnych zmianach w obopólnych stosunkach. Kieszonkowy rząd białoruski nie jest władny podejmować autonomicznych decyzji.


Poszukuję czegoś, sama nie wiem czego. Ale wiem, że jest to rzecz tak wielkiej wagi dla mnie, że gdybym ją zdołała zgłębić i odnaleźć całe moje życie uległoby wielkiej przemianie.


Bankructwo to tylko kolejny trik, sposób na wywinięcie się z umów ze związkami zawodowymi i przeobrażenie firmy w chudą, wredną i najeżoną prawnikami maszynę. Zafundowałem wiele BMW specjalistom od prawa o spółkach.

Neal Stephenson (ST po doprowadzeniu do bankructwa nieuczciwego przedsiębiorstwa.)

rewolucja to okres przyspieszonej ewolucji, przyspieszonego rozwoju i szybkich zmian; za każdym razem gdy do nich dochodzi, może wybuchnąć wojna domowa w mniejszej lub większej tylko skali


Gdy zmienią się trendy muzyczne, jednocześnie zmianom ulegają fundamentalne prawa państwa.1051 - 1100

Koszmarne warunki pracy i ekskluzywny charakter organizacji związkowych skłaniały ludzi, którzy widzieli przyczynę swej niedoli w systemie kapitalistycznym i pragnęli radykalnej zmiany, do poszukiwania nowej formuły związku zawodowego.


Po tym rządzie spodziewałem się, że będzie pracował nad wielobiegunowością kultury. W tym względzie mnie zawiódł. Przyznaję też, że osobiście nie głosowałem na tę partię w ostatnich wyborach parlamentarnych. Oczywiście, miałem nadzieję, że ta zmiana, jak każda inna, wniesie coś dobrego. Natomiast w kulturze nic się nie zmieniło i rządzi ta sama dyktatura, która rządziła 1,5 roku temu.


Niczego tak nie pragnę jak zmiany systemu. Mnie także mierzi to, co tu się wyprawia. To, do czego jesteśmy zmuszani, godzi w moje zasady.


Mam respekt i godzę się z tym, jak jest na świecie. Bez walki, napinania się, prób zmiany. Tak po prostu jest i koniec. Mam tolerancję wobec bezsilności, bo gdy nadchodzi żywioł, to i tak zabiera, co chce. Po co tracić energię, kiedy można ją przełożyć na coś innego?


Płacz przychodzi ludziom znacznie łatwiej niż zmiana.


Tej funkcji, towarzyszu Kania, nie można pełnić bez zaufania sojuszników. Bez zmian personalnych wszystko pójdzie ku najgorszemu. Zaufania u sojuszników nie macie, a bez tego nic nie zrobicie. To jest podstawowa sprawa.

Tadeusz Grabski (na obradach XI Plenum KC PZPR w czerwcu 1981 r.)

Fascynują mnie również skorumpowani policjanci. Podczas 12 lat pracy w policji poznałem czterech szefów, którzy później „wpadli”. Dwóch moich kolegów trafiło do więzienia. Jeden z nich, z którym przez 6 lat pracowałem na nocnej zmianie, powiesił się w swojej celi. Nigdy nie podejrzewałem, że prowadził podwójne życie.

Olivier Marchal (o inspiracjach.)

Jak zawsze, gdy czegoś gorąco pragnęła (albo się bała), nadejście oczekiwanego (albo napawającego strachem) wydarzenia oznaczało dla Elisy zmianę sytuacji i sposobu myślenia.


Czuję się zażenowana tym, że w XXI wieku Maciej Giertych, profesor nauk leśnych, który musiał otrzeć się o biologię, może wypowiadać opinię kwestionującą istnienie ewolucji. Świadczy to o bezprzykładnej ignorancji i braku podstawowych wiadomości z geologii, paleontologii i biologii.


Nasz kraj jest jednym z najsuchszych i najgorętszych na ziemi. Zmiany klimatu dotkną nas szczególnie mocno.


Nie pamiętałem, kiedy ostatnio widziałem słońce! Ciągle pracowałem na nocnej zmianie.


Podczas mojego życia w nauce dokonały się wielkie zmiany. Siedemdziesiąt lat to tylko około dwóch procent całej pisanej historii ludzkości.(...) Czasem wydaje mi się, że najbardziej racjonalne wyjaśnienie wszystkiego, co zdarzyło się podczas mojego życia brzmi tak: wciąż mam trzynaście lat i zasnąłem czytając książkę [[Jules Verne|Juliusza Verne'a]] lub [[Herbert George Wells|H.G. Wellsa]].


Niezależny filmowiec może pokazać swój produkt na całym świecie. Nie potrzeba już studia, aby zaprezentować swoje dzieło odbiorcom z Chin, Niemiec czy Afryki. Jest to duża zmiana, a to dopiero początek.


Polska transformacja to była klasyczna neokolonizacja.


Wszystkie zmiany, nawet najbardziej upragnione, odznaczają się melancholią, bo to, co porzucamy, jest cząstką nas samych; trzeba dla jednego życia umrzeć, aby do innego wstąpić.


Nie widzimy żadnych możliwości skompensowania ewentualnych oddziaływań na torfowisko Rospudy. Torfowiska przepływowe są wyjątkowo wrażliwe na naruszenie ich powierzchni i struktury, a raz uruchomione zmiany degeneracyjne nie są możliwe do zatrzymania. Nie istnieje obecnie technologia, umożliwiająca odtworzenie ekosystemu tego typu.


Życie nie tylko można, ale trzeba jasno definiować: rozpoczyna się od poczęcia. Osoba poczęta jest istotą ludzką, nie ma takiego momentu podczas życia płodu, w którym mogłoby dojść do zmiany niczego w coś, przekształcenia czegoś, co nie jest osobą w człowieka. Życie jest nieprzerwanym procesem – od swojego początku, od zapłodnienia do końca.


Jeśli popełniamy błędy, musimy za nie przeprosić. I wtedy żyć dalej. Musimy zaakceptować zmiany w naszym życiu, zaufać dawnemu wrogowi, nauczyć się, jak przerwać walki dzieci. Czasem ból, który wyrządziliśmy jest tak wielki, że nie można go złagodzić.


Tak, wszyscy dążymy do uzyskania kontroli w naszym życiu. Chcemy zatuszować szczątki kłopotliwej tajemnicy lub złagodzić odejście męża albo wymazać błędy naszych dzieci. Lecz czasami jedyną nadzieją na zmianę naszego życia jest wyzwolenie go całkowicie. Nie zważając na konsekwencje.


Powinniśmy zacząć odróżniać skutki od przyczyn. Misiewicz jest objawem pewnej choroby, a nie chorobą. Poprzez pryzmat Misiewicza, nie widzimy tego, co naprawdę dzieje się w siłach zbrojnych. Najważniejsi generałowie nie odeszli ze względu na Misiewicza, a ze względu na Macierewicza. Jest fundamentalna zmiana koncepcji armii. To jest przepis na masakrę albo szaleństwo.


Zmiana prędkości, zmiana stylu,
Zmiana obrazu, bez żadnych wyrzutów sumienia,
Szansa, by obserwować, podziwiać dystans.


Katolicyzm ewoluuje, skłania się raz w tę, a raz w tamtą stronę, Graczykowie przychodzą i odchodzą, ale stara kadra – Mazowiecki, Turnau, ks. Czajkowski, Bortnowska, Wilkanowicz – i młodsi, tacy jak Szostkiewicz czy Wiśniewska razem z TP i Wydawnictwem Znak, pozostają wierni wymyślonemu za Stalina „apostolstwu”. Linia Bermana-Michnika pozostaje bez zmian i odnosi coraz to nowe sukcesy.

Krzysztof Wyszkowski (o tzw. postępowym katolicyzmie.)

(…) to może być chwila. Życie może się zmienić z każdym mrugnięciem powiek. Nieoczekiwane przyjaźnie mogą zakwitnąć… Ważne kariery mogą zostać porzucone… Dawno utracona nadzieja może ożyć. Ale nadal powinniśmy być wdzięczni za wszystkie zmiany, które przynosi życie, ponieważ często zbyt wcześnie nadchodzi ten dzień… gdy nie ma już czasu na zmiany.


To nie jest kwestia wybaczania. Ona ma rację, tylko że jej racja nie pasuje do mojej racji. Byłem wychowywany w zupełnie innej koncepcji małżeństwa, a żona się z niej wyłamała. Jestem za stary na zmiany koncepcji małżeństwa. Nie mogę się pogodzić z tym, że różnica w myśleniu o małżeństwie jest u nas tak duża.


Len i bawełna to bezpośrednie produkty przemiany materii zachodzącej w roślinie, jej wymiany między ziemią a słońcem, przy której powstaje tlen, tak niezbędny dla naszej egzystencji. ''Katalipomeny'' [cykl obrazów] stały się hołdem dla doskonałości natury – ku uwadze i refleksji widza.


Tybetańczycy przeszli metamorfozę od feudalnej teokracji żądnych władzy arystokratów do demokratycznego, patrzącego w przyszłość społeczeństwa. To nasze największe osiągnięcie w ostatnim stuleciu.


Można by rzec, że w sztuce czas nie istnieje. (…) Właściwie każde dzieło sztuki zmierza do przemiany w mit.


Jestem cierpliwy. Jednak mocno wierzę, iż świat będzie bardziej pewny i bardziej spokojny, jeśli nastąpi zmiana reżimu w Bagdadzie.

Günter Verheugen (na konferencji prasowej.)

Nie ma w świecie zaciętszych wrogów nad tych, którzy potrzebują uniewinnić się ze zmiany uczuć dla dawnych przyjaciół.


W narodzie, szczególniej w tym, który zmianą bytu politycznego, naturalnie zmienia lub udoskonala swój smak, w którym wiele jest do zrobienia, tam krytyka wskazująca potrzeby i uzupełnienia, ogólne cele, może przynieść ważne korzyści.


Tu Krysia Tuchałowa zielone poproszę. (''Po zmianie światła na zielone''): Dziękuję.

Zróbmy sobie wnuka (przy przejściu dla pieszych.)

Na Nysie Kłodzkiej ostatniej nocy przybyło dwa. Na żwirowisku przybyło cztery. Na Kasprowym Wierchu – bez zmian.


Ból powoduje zmiany, ale żaden ból nie zdoła zmienić faktów.


Na razie Europejczycy żyją we względnej beztrosce, bo dostają pensje i emerytury. Przypominają faceta, który wrócił z wakacji i jeszcze nie wie, że wyrzucono go z pracy, pozbawiono mieszkania i wyczyszczono mu konto. Ale w końcu zrozumieją, co im się przytrafiło – i wtedy klimat polityczny ulegnie całkowitej zmianie.


Walczyć nadal. Bronić państwa prawa, bo o takim ustroju marzyłem w PRL. Teraz marzę, by ten ustrój nie został zniszczony.(...) Wtedy [w PRL] były kontury, fronty były wyraźnie podzielone. Dziś biorę pod uwagę, że mogę przegrać. Nie to, że mam zamiar się poddać, ale zmian mogę już nie dożyć.

Andrzej Zoll (odpowiedź na pytanie dziennikarza „I co zamierza pan zrobić?” w kontekście sytuacji politycznej w Polsce w 2017.)

Zabierz mnie w magię chwili
W noc chwały
Gdzie dzieci przyszłości odpływają we śnie
Niesione wiatrem zmian


Tak, w życiu każdej gospodyni przychodzi czas na renowację. Może pozbywać się nieprzyjemnych wspomnień, zrywając niegdyś szczęśliwy związek lub dokonując niezbędnych zmian, szykując się na coś nowego. Ale niezależnie od tego jak wyraźnie gospodyni potrafi dostrzec wszystkie zmiany w swoim życiu, ludzie z sąsiedztwa mogą to widzieć z innej perspektywy.


Nasza cywilizacja zawsze opierała się na komunikacji międzyludzkiej, dzieleniu kulturą, wymianie wiedzy, a teraz nagle to wszystko okazuje się przestępstwem? To bez sensu i wbrew ewolucji.


Obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest zmiana całej koncepcji edukacji i uczenia się.


Przyjaźnie, które wytrzymały próbę czasu i zmian, są z pewnością najlepsze.


Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami.


Nastrój działa jako podstawowy mechanizm zmiany przetwarzanych treści i sposobu ich przetwarzania. Nasila on pamięciową dostępność pewnych treści i osłabia dostępność innych.


Gdy przyjmiesz, że negatywne wieści nie są czymś złym, lecz dowodem na potrzebę zmiany, nie mogą cię już one pokonać. Są dla ciebie nauką.


Ból powoduje zmiany, ale żaden ból nie zdoła zmienić faktów.


Zmiana losu choćby jednego człowieka może zniszczyć świat.


Nauczono nas chirurgów, by szukać choroby. Czasem łatwo da się ją zdiagnozować. Ale najczęściej trzeba podążać krok za krokiem. Najpierw zbadać powierzchnię, poszukać oznak kłopotów, znamienia, zmiany albo guzka. Najczęściej nie potrafimy powiedzieć na pierwszy rzut oka, co komuś jest. W końcu można wyglądać zdrowo, gdy wnętrzności mówią coś zupełnie innego.


Kaczyński myślał serio o wspólnym rządzie z Platformą. Ja byłem sceptyczny. Od początku uważałem za właściwszą koalicję z LPR i Samoobroną. Chciałem, aby zmianę Polski przeprowadzały choćby na początku partie reprezentujące różne odmiany społecznego buntu wobec III RP i wykluczenia z transformacji. PO przynajmniej poprzez KLD-owskie kierownictwo to był i jest jednak żywioł III RP.


Chcemy zmiany reżimu. Prezydent Mubarak powinien odejść. Powinniśmy tworzyć państwo demokratyczne, mianować nowy rząd i rozpisać wolne demokratyczne wybory. Cały świat powinien sobie uświadomić, że Egipcjanie nie wrócą do domów jeśli nie zostaną spełnione ich żądania. Mówimy o upadku faraonistycznej dyktatury.


Moim celem była głęboka reforma PiS. Formułując program zmiany na stanowisku prezesa, skazywałbym się już na samym początku na klęskę. Formułowałem zatem program reformy caratu poprzez przekształcenie go w monarchię konstytucyjną bez detronizacji Najjaśniejszego Pana.


W demokratycznej zmianie rządu dobre jest to, że odbywa się bez fizycznych obrażeń.1101 - 1150

Erotyzm należy do niższego rzędu instynktów i jest cechą zwierzęcą raczej niż szlachetnie ludzką. Dla człowieka – szczytu organicznej ewolucji na Ziemi – jakie zajęcia są bardziej odpowiednie niż te, które zajmują tylko jego wyższe i wyłącznie ludzkie zdolności?


Ludzkie ciało zaprojektowane zostało tak, by kompensować straty. Adaptuje się do zmian, by nie potrzebować już tego, czego mieć nie może. Ale czasem strata jest tak wielka, że ciało nie może jej samodzielnie zrekompensować. Wtedy właśnie do akcji wkraczają chirurdzy.


Jeśli tylko posiądziemy dostateczną wiedzę, sami będziemy kierować procesem ewolucji. (…) Nie będziemy już biernymi obserwatorami ograniczanymi prawami darwinizmu i dostaniemy szansę na rzeczywisty udział w ewolucji. W porównaniu z tym nasze przygody z rozszczepianiem atomu będą wyglądały jak dziecinna igraszka.


Ameryka Łacińska przeszła wielką transformację, której nie uda się odwrócić bez względu na to, co stanie się w samej Wenezueli. Zmarły prezydent Hugo Chávez odegrał w tej przemianie zasadniczą, historyczną rolę.


Demokracja polega na tym, że jeżeli ja z panem i panią będziemy na bezludnej wyspie, to większością głosów ustalimy, że pani ma z nami na zmianę sypiać! To jest właśnie demokracja! A mając większość 2/3 wpiszemy to nawet do konstytucji…

Janusz Korwin-Mikke/D (przemowa podczas spotkania w liceum im. R. Barbosy.)

W przypadku polityków wdzięczniejszymi rozmówcami są Europejczycy niż Amerykanie. W Europie panuje większa kolegialność, politycy są lepiej poinformowani, a świadomość zmian klimatycznych bardziej rozwinięta. Europa to miejsce na świecie, gdzie wciąż rodzą się nowe idee.


Moja książka będzie o szeroko rozumianej metamorfozie, o zmianach duchowych, psychice człowieka, diecie.


Nasze marzenia i życzenia bywają wspaniałe, ich przemiana ze snu w rzeczywistość nie zawsze jest taka oczywista.


Myślę, że jest to próba odwrócenia tych zmian, które w Polsce zaczynają zachodzić. To są ludzie, którym się ten nowy kurs nie podoba i którzy chcą za wszelką cenę zastopować zmiany. Mam nadzieję, że nie kryje się z tą organizacją głębszy zamiar przewrotowy. Jednak nie można tego wykluczyć, że to jest dopiero przygrywka. To jest nowa Targowica. To ruch całkowicie organizowany i sterowany.


Jeśli tyran powie, że trójkąt jest kołem, natychmiast zbierze się tłum dobrowolnych niewolników, którzy zażądają odpowiedniej zmiany w prawidłach geometrii.


Stabilizacja rynku konsumpcyjnego i systemu pieniężnego, reforma rolna, początki procesu odpaństwowiania i przedsiębiorczość przybierają powoli na sile. Jeśli nie przeszkodzą temu wszystkie kataklizmy polityczne, mamy prawo oczekiwać zmian na lepsze. Oby jak najprędzej.


Zmiany są częścią życia. Warto dokonywać ich świadomie.


Choćby to wymaga teraz pewnego pośpiechu, bo jeżeli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to trzeba to przerwać.


Ku swemu zakłopotaniu [naukowcy] nie mają na to [ewolucję] wyraźnej odpowiedzi, ponieważ chemikom jeszcze nie udało się powtórzyć eksperymentów tworzenia życia z materii nieożywionej, które przypisuje się przyrodzie. Uczeni nie wiedzą, jak to się stało.


Byłem martwym, dopóki nie spotkałem ciebie. Udającym życie, bezsilnym ciałem. Istnienie bez siły, bez możliwości zmiany swego kursu, było podobne do powolnej śmierci.


Prawo jest zaledwie wtórnym refleksem określonych interesów społecznych, politycznych i ekonomicznych. Widać to szczególnie dobrze dzisiaj, w dobie szybkich zmian cywilizacyjnych i kryzysów ekonomicznych. Pośpieszne „regulacje naprawcze” w szczególności niczego nie zmieniają, nie projektują, pełniąc jedynie funkcję terapeutyczną.


Badaj biegi gwiazd, jakbyś sam w nich brał udział. I ciągle rozważaj wzajemne przemiany pierwiastków. Takie myśli oczyszczają z brudu życia ziemskiego.


Całe to datowanie jest nieprawdziwe. To, że mówimy o milionach lat, wynika z błędu naukowców z XIX wieku. I to kładzie całą tę ewolucję. Nie było na nią czasu. Jest za to dewolucja, gatunki wymierają, a materiał genetyczny ubożeje.


Czas pracuje na trzy zmiany.


W prozie Schulza śmierć jest na dobrą sprawę nieobecna, w stwarzanym przez niego świecie nie ma dla niej miejsca: ludzie i rzeczy ukazane są w długim ciągu metamorfoz, są sobą, ale także mogą stać się jeszcze czymś innym, są zapowiedzią dalszych swych przeobrażeń, którym nie ma końca. Toteż trudno byłoby wprowadzić w granice tego świata fakty tak nieodwracalne jak śmierć.


„Wyspy Galapagos”, mówi cicho Jacques-Yves Cousteau, „to prawdziwe laboratorium ewolucji. Wszystkie razem i każda z osobna stanowią ekscytującą zagadkę. Lubię takie miejsca.. Każde napotkane stworzenie budzi więcej pytań niż odpowiedzi. Nic nie wygląda tu 'normalnie'. Każde wydarzenie przybiera barwę tajemnicy”.


Rozumiem, jak trudno się z tym zgodzić, jestem jednak przekonany, że ewolucja działa bez z góry przyjętego planu.


Chcę jasno zaapelować: jako katolicy nie możemy sobie odpuszczać uczestniczenia w wyborach. Jeśli ktoś mówi, że do wyborów nie idzie bo nie chce wybierać między złym a gorszym to się myli. Tak nie jest. Wybieramy między zmianą, a trwaniem władzy, która niszczy nasz kraj.


Wiara – wbrew faktom – że kobiety w Polsce mają się dobrze, a feminizm to zachodnia fanaberia, stała się częścią obowiązującej wizji Polski w trakcie przemian. Rzekomo zadowolone Polki miały być strażniczkami narodowej zgody nawet wówczas, gdy w innych sferach tej zgody niewiele zostało.


Chcemy, by zmiana, która wisi w powietrzu, miała twarz Donalda Tuska.

Jan Rokita (wypowiedź na konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej, 9 maja 2005.)

Proces uwłaszczenia nomenklatury komunistycznej, czyli kradzieży własności państwowej rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, a do roku 1988 zyskał jasną ustawową podstawę prawną. Spowodowało to, iż w momencie rozpoczynania się przemian 1989 roku nomenklatura była grupą o określonym i uświadomionym interesie ekonomicznym.


W każdym razie ja nie kupuję od liberałów idei „rewolucji bez rewolucji”, tego, że wszystko się zmieni, a nikt nie zostanie skrzywdzony. Niestety, każda prawdziwa zmiana boli.


Na znak, że miłość będzie zawsze gorąca, wymienia się obrączki. Zwyczaj ten ma głęboki sens. Miłość ulega zmianie, przedmiot pozostaje niezmienny.


– Najpierw trzeba istnieć, a potem dokonywać zmian (…). Dopiero kiedy się oczyści horyzont polityczny, będziemy wiedzieli, czy mamy ojczyznę, czy też nie.


W dobie globalizacji nie można ukrywać, co naprawdę przynosi efekty: otwarta, liberalna gospodarka, przygotowana na zmiany, by zachować konkurencyjność.


Możliwe są dwie drogi: albo droga gwałtu i przemocy, którą poszedł komunizm rosyjski, albo droga ewolucji, droga demokratyczna, ta którą akceptuje Międzynarodówka Socjalistyczna.(…) Rozumiem demokrację jako drogę do władzy, która nie jest sama w sobie celem, ale która jest instrumentem przebudowania życia gospodarczego tak, aby było nastawione nie na zysk jednostek, lecz na potrzebę społeczną.

Adam Ciołkosz (w przemówieniu z 28 października 1931 r.)

Aby odkryć, jakie zmiany zaszły w tobie, najlepiej wróć do miejsca, które jest takie jak kiedyś.


Nie zrezygnuję ani z Warszawy, ani z wiejskiej chałupy. Tydzień spędzam w stolicy, a tydzień na wsi, tak na zmianę. Cóż, kobieta zmienną jest...


– (...). Wszyscy mają trudności w okresie przejściowym: począwszy od ludzi samotnych po małżeństwa, od bezdzietnych par po wielkie rodziny. Ciężko jest kiedy dzieci opuszczają dom, ciężko po przejściu na emeryturę. Ale zmiany są solą życia.
– Taak? To dlaczego nie ma radosnych piosenek na temat klimakterium?


Chcemy zmiany reżimu. Prezydent Mubarak powinien odejść. Powinniśmy tworzyć państwo demokratyczne, mianować nowy rząd i rozpisać wolne demokratyczne wybory. Cały świat powinien sobie uświadomić, że Egipcjanie nie wrócą do domów jeśli nie zostaną spełnione ich żądania. Mówimy o upadku faraonistycznej dyktatury.


To właśnie protesty ACTA podważyły legitymację trwającego modelu rozwoju obnażając wszystkie iluzje, na jakich był oparty. Oceny takiej dokonali ci, którzy mieli być największym beneficjentem procesu transformacji – pokolenie Dzieci Sieci. Wychodząc na ulice pokazali kim są. Cyfrowy Tubylca – nasz odpowiednik Dobrego Dzikiego odsłonił swą realną twarz.


Sędziokrację zamieniamy na demokrację. W imię zwierzchniej władzy narodu te zmiany są konieczne. Sędziowie nie orzekają w swoim imieniu, orzekają w imieniu państwa, społeczeństwa, w imieniu wszystkich obywateli. I ci obywatele powinni mieć wpływ, choćby minimalny, na to, kto i w jaki sposób zostaje sędzią.


Zmiana sceny to wręcz oczywista kolej rozwoju w tym zawodzie.


Zmiana otoczenia to tradycyjne złudzenie, którego czepiają się zarówno beznadziejnie przegrane miłości, jak i beznadziejnie chore płuca.


Ameryka Łacińska przeszła wielką transformację, której nie uda się odwrócić bez względu na to, co stanie się w samej Wenezueli. Zmarły prezydent Hugo Chávez odegrał w tej przemianie zasadniczą, historyczną rolę.


Jako premier chciałabym, byśmy doszli do porozumienia w sprawie modelu republiki, ale myślę, że właściwy moment na to, by ten naród stał się republiką, nastąpi w chwili zmiany monarchy. Mam nadzieję, że królowa Elżbieta II będzie jeszcze długo żyła (…) Ale sądzę, że (jej śmierć) będzie zapewne właściwym momentem na zmianę ustroju na republikę.


''Drogówka'' to między innymi film o samotności. O samodzielnym podejmowaniu decyzji i odpowiedzialności za te decyzje. O przemianie. O lojalności i przyjaźni.


Nadszedł moment zmian i transformacji. Zostawmy za sobą nieporozumienia z przeszłości.


Olśnienia nie da się wywołać, spowodować, wypracować. Jest to specyficzny rodzaj doświadczenia, po którym czujemy, że coś w naszym życiu psychicznym, duchowym uległo zmianie.


Po epokach, w których ziemia rodziła nieszkodliwe trylobity i motyle, ewolucja doszła do punktu, w którym wydała na świat Nerona, Dżyngis Chanów i Hitlerów. Sądzę jednak, że to tylko przejściowy koszmar; z czasem ziemia znowu nie będzie w stanie utrzymać życia i powróci pokój.


Powinniśmy zacząć odróżniać skutki od przyczyn. Misiewicz jest objawem pewnej choroby, a nie chorobą. Poprzez pryzmat Misiewicza, nie widzimy tego, co naprawdę dzieje się w siłach zbrojnych. Najważniejsi generałowie nie odeszli ze względu na Misiewicza, a ze względu na Macierewicza. Jest fundamentalna zmiana koncepcji armii. To jest przepis na masakrę albo szaleństwo.


Okazało się, że Karolek Marks znów miał rację, bo to siły wytwórcze dokonują rewolucji, a przemiany społeczne idą w ślad za nimi.

Jacek Kuroń (o rewolucji informatycznej)

Lech Wałęsa odpowiada za to, że w pierwszej połowie lat 90. nie zlikwidowano WSI. Stworzenie WSI polegało na tym, że w końcu '91 roku, zmieniając ustawę o powszechnym obowiązku obrony wpisano w dwóch zdaniach, że tworzy się WSI z automatycznego połączenia WSW i II oddziału Sztabu Generalnego. I to było całe tworzenie, i wszystko pozostało bez zmian.

Aleksander Szczygło (po ujawnieniu raportu o nieprawidłowościach w WSI.)

Młodzi najwyraźniej potrzebują fizykalnego kontaktu z przedmiotami codziennego użytku, którego dziś prawie nie da się posmakować. Zmiana podejścia wpływa na sposób myślenia i rozumienie kategorii posiadania.


Zasygnalizowałem sędziemu zmianę i to dało jeszcze trochę czasu, musiałem najpierw powiedzieć Jeleniewskiemu, że jedzie, a później dopiero Trumińskiemu, no bo kiedy ja miałem mu to powiedzieć? Rano?!1151 - 1200

Jedyną różnicę między Serbami a Chorwatami wyznacza wyznanie, dlatego przymusowe konwersje prawosławnych na katolicyzm są sposobem na chorwatyzację kraju.


Mądrość jest to wspaniały pałac bez ścian, wystawiony na wszystkie wiatry, burze, mrozy i skwary; głupota jest to duszna i ciemna chatka o grubych, szczelnie ułożonych ścianach, nie dopuszczająca żadnych zmian atmosfery. Nie dziw, że większość ludzi woli mieszkać w takiej chatce niż w takim pałacu.


W porównaniu z całością wiedzy stale wykorzystywanej w procesie ewolucji dynamicznej cywilizacji różnica między świadome wykorzystywaną wiedzą największego mędrca i największego ignoranta jest mało istotna.


Ponad 50 osób zostało aresztowanych w piątek w Mińsku. Ja spędziłem sześć godzin w areszcie policji kryminalnej pod portretem Feliksa Dzierżyńskiego. Popsuli nam to święto. Ale czuć już wiosnę w Mińsku, a wiosna to czas zmian. Wierzę, że już wkrótce wszystko się zmieni.


Życie to ciągła zmiana, a jeśli nie lubi się zmian, to nie lubi się życia.


Ponad 50 osób zostało aresztowanych w piątek w Mińsku. Ja spędziłem sześć godzin w areszcie policji kryminalnej pod portretem Feliksa Dzierżyńskiego. Popsuli nam to święto. Ale czuć już wiosnę w Mińsku, a wiosna to czas zmian. Wierzę, że już wkrótce wszystko się zmieni

Franciszak Wiaczorka (esemes przysłany przez Franciszka dla widzów koncertu, odczytany ze sceny przez Roberta Leszczyńskiego)

Tylko radykalne zerwanie ze ''status quo'', to jest głęboka przemiana systemu opartego na własności prywatnej, dojście do władzy klasy wyzyskiwanej oraz rewolucja społeczna, która zniosłaby istniejące zależności, może doprowadzić do zmiany i do stworzenia nowego społeczeństwa, społeczeństwa socjalistycznego – albo przynajmniej umożliwić istnienie takiego społeczeństwa.


Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą.


Wiem, że to odważne stwierdzenie, zwłaszcza wychodzące z ust kogoś, kto większość swojego życia spędził w tych instytucjach, jednak siła mediów społecznościowych, w mojej opinii, przekształca proces polityczny w taki sposób, iż nie widzę możliwości aby tradycyjne, formalne instytucje nadążyły za tymi zmianami.

Ólafur Ragnar Grímsson (podczas konferencji PopTech w Maine, 20 października 2011.)

Staram się moje postać różnie zabarwiać. W jaki sposób Don Juan jest inny? Już tylko przez to, jak traktuje kobiety. Nigdy nie grałem człowieka, dla którego uwodzenie jest sensem życia. Okazuje się, że nie jest w stanie uciec od swojej natury i w pewnych okolicznościach zachowuje się jak przed przemianą.

Marcin Czarnik (o roli Dun Juana.)

Kobiety nie mogą być zbyt inteligentne – dba o to mechanizm Ewolucji Naturalnej. Inteligentna istota nie wytrzymałaby przebywania przez dłużej niż godzinę dziennie z paplającym dzieckiem! Dlatego właśnie (i nie tylko dlatego) mężczyźni nie lubią wiązać się z kobietami inteligentnymi: instynktownie chcą, by ich dzieci miały dobrą opiekę.


Widziałem tę interwencje i gdyby nie wyjście Szczęsnego, to byłoby przecież 2:1 dla Greków. Sfaulował, słusznie dostał czerwoną kartkę, ale bramki tam nie było. Wszedł Tytoń i obronił. Także w Polsce bez zmian – jak zawsze dupę ratują nam bramkarze.


Związek konstruuje się przed ślubem. Wtedy zachodzą pewne zmiany, które mają wpływ na przyszłe życie. Jeśli nie postawi się partnerowi granic w fazie początkowej związku, potem nie będzie można wymagać od partnera poszanowania twoich granic.


Według OECD Polska jest w światowej czołówce pod względem skali zróżnicowań dochodowych (…) nie da się wyjaśnić tak dużych dystansów dochodowych jedynie logiką transformacji. W Czechach czy na Słowacji przemiany ustrojowe były podobne, a nierówności dochodowe są tam znacznie mniejsze. Na sytuację w Polsce wpływa między innymi klimat ideowy polskiego kapitalizmu.