Cytaty o wytrwałości

Dla gorliwości i umiejętności pozyskiwania dusz zwano go (...) apostołem Pińszczyzny lub duszochwatem. Zrazu odznaczał się ponoć pewnymi wybujałościami temperamentu, ale z czasem stał się uosobieniem cierpliwości, opanowania i wytrwałości. Najlepiej o tych cnotach zaświadczył, gdy w Peredylnej pod Janowem Poleskim przychwyciła go czerń kozacka. Zawleczono go do miasteczka i umęczono okrutnie.


Młodym zespołom nie jest lekko. Wymaga to od nich naprawdę silnej woli i ogromnych pokładów wytrwałości, by się tym zajmować. I jakby tego było mało, tych nowych formacji jest obecnie od groma. Każde miasto ma swoich muzyków, każdy z nich jest na YouTube, każdy ma album. To jak niekończąca się historia.


Nadzieja pomaga iść naprzód,
Wytrwałość – stać, a odwaga – wracać.


O tak, Odyseusz! To jest dopiero mężczyzna! Człowiek niesłychanej wytrwałości i przemyślności, wierny swojej ojczyźnie, żonie, ideałom. Moim zdaniem taki powinien być prawdziwy mężczyzna.


Można tylko podziwiać wytrwałość, z jaką człowiek w całych swych dziejach usiłował sięgać gdzieś dalej. Jego dążenia nigdy nie ograniczały się do zaspokajania bieżących potrzeb życiowych. Wiecznie czegoś szukał, szedł po omacku naprzód i parł ku rzeczom nieosiągalnym. Ten dziwny, właściwy człowiekowi pęd to jego aktywność duchowa.


Pamiętam Pawła Zagumnego, który z niezwykłą determinacją w końcówce drugiego meczu z Hiszpanami trzasnął się kilka razy o tę nawierzchnię Mondo Flex, a teraz zabrakło mu szczęścia.


Szanować prawdę, honor, wytrwałość.


Mądrość starca więcej znaczy niż wytrwałość młodzieńca w walce.


Rajoy to wygrana wytrwałości.


Polacy, mimo męstwa, naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę… Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i siły brak.


Zadumałem się na moment nad zarośniętym Robertem odzianym w skóry zabitych zwierząt, który wędruje po świecie otwierając kolejne drzwi. Jego twarz z każdym dniem coraz bardziej się przeobraża: znika z niej inteligencja, pojawia się upór i wytrwałość. I pomyśleć, że do tego sprowadza się przetrwanie – do krwawej, bezsensownej wędrówki i zdobywania nowych, niepotrzebnych doświadczeń.


Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.


Osiągnięcia naukowe Olgi Malinkiewicz połączone ze świetnym modelem biznesowym sprawiły, że postanowiliśmy wesprzeć projekt Saule Technologies. Cenimy ludzi, którzy mają wizję rozwijania nowych technologii i z dużą determinacją dążą do osiągnięcia tego celu.


Nie sądzę by była jakakolwiek inna zdolność niezbędna do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu, niż zdolność do wytrwałości. Odnajdujemy ją prawie wszędzie, nawet w naturze.


Ludzie wyrabiają sobie opinię o mnie na podstawie meczów oglądanych w telewizji. Na boisku jest walka, determinacja. Zachowuje się tam inaczej niż poza nim, grają emocje.


Jedynie przy wytrwałości można widzieć dobrze wszystko.


Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet.


(...) radujmy się, będąc w uciskach, gdyż wiemy, że ucisk rodzi wytrwałość,  a wytrwałość – stan uznania, a stan uznania – nadzieję, nadzieja zaś nie prowadzi do rozczarowania, ponieważ miłość Boża została wlana w nasze serca za sprawą ducha świętego, którego nam dano.


W małżeństwie trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość.


Wytrwałość i milczenie to najwyższe cnoty.


W małżeństwie trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość.


Zawsze zaczyna się od formowania charakteru, szczególnie rozwijania siły woli i determinacji połączonej z nauczaniem przyjmowania odpowiedzialności z radością i dopiero na końcu przychodzi czas na przekazywanie czystej wiedzy.


Kiedy się patrzy na ich dzielność i determinację, łatwo odgadnąć czemu ludzie nie fruwają – nie dość mocno chcą.


Sama wytrwałość wcale nie musi oznaczać porażki. Przegrana zaczyna się wtedy, gdy wytrwałość uznamy za przegraną.


Wiadomo, że tam, gdzie istnieje choćby ziarenko wytrwałości czy nieugiętości, błahe przeszkody stanowią raczej zachętę, miast zniechęcać.


Jeśli determinację, ambicję, ogromną wolę walki i niepogodzenie się z porażkami nazywa się trudnym charakterem, to rzeczywiście taki mam.


Każdy dureń może ubić interes, ale potrzeba geniuszu, wiary i wytrwałości, aby stworzyć markę.


A On odda każdemu stosownie do jego uczynków: życie wieczne tym, którzy przez wytrwałość w dobrym dziele szukają chwały i szacunku, i nieskażoności; natomiast dla tych, którzy są swarliwi i nieposłuszni prawdzie, a posłuszni nieprawości, będzie srogie zagniewanie i gniew (...).


Istotą oblężenia jest spokój i wytrwałość. Jeśli nie ogniem, to głodem weźmiemy tę twierdzę.


(...) takiego doświadczenia, jakiego nabieram w pracy z ekipą, kamerą, innymi aktorami nie da mi żadna szkoła. Ale to prawda – ciężko pogodzić szkołę z pracą na drugim końcu Polski, jednak da się to zrobić. Ważna jest determinacja i sumienność.


Wciąż na nowo Kościół podejmuje zmaganie się z duchem tego świata, co nie jest niczym innym jak zmaganiem się o duszę tego świata. Jeśli bowiem z jednej strony jest w nim obecna Ewangelia i ewangelizacja, to z drugiej jest w nim także obecna potężna antyewangelizacja, która ma też swoje środki i swoje programy i z całą determinacją przeciwstawia się Ewangelii i ewangelizacji.


Czy to nie idiotyczne, że idolami stają się osoby beznadziejne, których siła tkwi w nieustępliwości, tupecie, braku zahamowań, a nie w mądrości? Dlaczego takie osoby zbierają wokół siebie słuchaczy? Dlaczego stają się ważne? Dlaczego wierzy się w to, co mówią?


Niechaj Maryja trzyma nas wszystkich w wytrwałości i prowadzi nas na drodze do nieba.


Szatan, myślę czasami, potrafi pomagać skuteczniej niż sam Bóg, dlatego o tyle więcej wytrwałości mamy wówczas, gdy obstajemy przy złym niż przy dobrym.


Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.


Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca.


40 lat temu aktor był ciągle dla większości ludzi człowiekiem, który postanowił beztrosko spędzić życie, nie robiąc nic pożytecznego. Nie wiadomo było, co o takim myśleć. Musiałem więc mieć dużą determinację, która wynikała z fascynacji, ale także tajemnicy, jaka to zajęcie otaczała.


Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca.


Wytrwałość i milczenie to największe cnoty.


Ataki terrorystyczne mogą wstrząsnąć fundamentami naszych największych budynków, ale nie są w stanie tknąć fundamentów Ameryki. Ataki te kruszą stal, lecz nie mogą nadwerężyć stali amerykańskiej determinacji.


Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.


Krystyna jako kobieta miała to w sobie – ciepło, determinację, ambicję, humor. To była fantastyczna przygoda dla mnie jako reżysera. I ani razu się nie pokłóciliśmy.


Niektórzy (…) zakładali, że Albus też nienawidzi mugoli. Trudno o większą pomyłkę! Każdy, kto jako tako znał Albusa, mógł zaświadczyć, że nigdy nie przejawiał choćby najsłabszej niechęci do mugoli; mało tego, w późniejszych latach z determinacją wałczył o uznanie ich praw, co mu przysporzyło wielu wrogów.

Harry Potter i Insygnia Śmierci (książka) (w artykule ''Wspomnienie o Albusie Dumbledorze'' opublikowanym w „Proroku Codziennym”.)

Gram dla ludzi z całego świata, byłem wszędzie. Cały czas idę do przodu, prostą drogą. Zawsze wiedziałem, że będę nią szedł. Robię to także z szacunku dla samego siebie, z pełną kontrolą i determinacją. Jeśli braknie siły, żeby koncertować, będę więcej nagrywał w studiu. Tak długo, jak będę żył. Moje życie to moja muzyka.


Gdyby człowiek posiadł wytrwałość, nic nie byłoby niemożliwe.


Warrick Brown był chłopcem, gdy odeszli jego rodzice, za młodym, by wiedzieć, że życie może być tak strasznie krótkie... Ale to go nauczyło je cenić. Żył pełnią życia każdego dnia, jakby to miał być jego ostatni. Byłem z nim tego dnia. Wytrwałość, lojalność, gotowość do oddania życia za to, w co wierzył. Pokazał wszystkie swoje zalety.(...) Będzie mi go bardzo brakowało.

Warrick Brown (na pogrzebie Browna.)

Wychodzimy z założenia, że postęp w sztuce wymaga nie tylko nieustępliwości ludzi sztuki i wierności swej prawdzie estetycznej, ale – równolegle – wymaga prowadzenia pracy nad przygotowaniem i wykształceniem swojej widowni.


Wszystko można osiągnąć wytrwałością duszy.


Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca.


Nie przekroczyła zwyczajnie owej straszliwości, która mogła może ją ugryźć albo się na nią rzucić, tylko rozpaczliwie i z dziką determinacją wykonała skok…51 - 100

(...) gdy jest się w kłopocie, szuka się odpowiedzi z większą determinacją, niż kiedy takiej potrzeby nie ma. Właśnie to nowe zrozumienie pomaga poradzić sobie z najgorszym.


Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.


Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet.


Czasami droga jest krótka, ale wymaga wytrwałości. Nie sztuką jest odnieść sukces na chwilę, sztuka jest utrzymać pozycję i odnosić sukcesy latami.


Zanim wzeszło słońce, zrozumiałam, że to, czego staram się dociec, jest prawdą znaną mi od dawna. Że odwaga jest wyrazem wytrwałości. Że tchórz zawsze najpierw zdradza siebie. A gdy to uczyni kolejne zdrady przychodzą mu z łatwością.


Sądzę, że wdzięczność ogółu powinna wznieść kolumnę ku pamięci pierwszego inżyniera, artysty i producenta, jaki kiedykolwiek istniał, którego inwencja i wytrwałość wzbogaciły jego kraj w sposób wymykający się ludzkiemu szacowaniu; miejsce to powinno nazywać się Boultonią albo Boulton's-Town.

Matthew Boulton (J.H. Reddell, 1800.)

Im bardziej krytycznie ludzie oceniają warunki, w jakich żyją, z tym większą determinacją starają się zmienić je na lepsze. Zdarza się jednak, że popełniają przy tym błędy, których następstwa mogą być dla nich fatalne. Mimo to, wbrew oczywistym dowodom, że zabrnęli w ślepy zaułek, trwają w bezrozumnym uporze i ponoszą wszelkie tego konsekwencje.


Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co zrobił w dziedzinie obrony życia i co może w tej sprawie jeszcze zrobić. Wszyscy powinniśmy zacząć od modlitwy. Ona jest źródłem światła, siły i wytrwałości, a co najważniejsze – chroni nas przed pychą. Dzieło obrony życia zaczyna się od modlitwy.


Jeśli wierzchowiec ciągłości, zaufania i oddania nie będzie popędzany batem wytrwałości, dzika bestia chwytania i utrwalania wpadnie w pułapkę i zaplącze się w sieci samsary.


Determinacja jest wezwaniem budzącym ludzką wolę.


Za przykład wytrwałości i cierpliwości weźcie, bracia, proroków, którzy przemawiali w imię Pańskie. Oto wychwalamy tych, co wytrwali. Słyszeliście o wytrwałości Joba i widzieliście końcową nagrodę za nią od Pana; bo Pan pełen jest litości i miłosierdzia.


Nie ma się co upierać przy zasadach, jeśli człowiek nie jest w stanie pokierować własnym życiem, bo nie pokona losu, choćby próbował mu się przeciwstawić z największą determinacją.


Dzięki poświęceniu i wytrwałości, tamilski Ilam może powstać w sto lat, ale dzięki operacjom Czarnych Tygrysów [oddziały samobójcze], będziemy mogli skrócić cierpienie ludu i osiągnąć Ilam w krótszym czasie.


To przymilanie się do lewicy pokazało determinację Kaczyńskiego, który dąży do zdobycia władzy za wszelką cenę, nawet jeśli to wymaga wyrzeczenia się swoich poglądów.


Im bardziej niespełnione i nieszczęśliwe jest nasze życie tym bardziej dogmatycznie, z tym większą determinacją, rozpaczliwie i gorączkowo bronimy swojej pseudoprawdy i doradzamy innym.


Mądrość starca więcej znaczy niż wytrwałość młodzieńca w walce.


Cieszymy się z decyzji prezydenta Włoch o powierzeniu senatorowi Mario Montiemu misji utworzenia rządu jedności narodowej. Uważamy, że to kolejny zachęcający sygnał, po szybkim przyjęciu ustawy stabilizacyjnej na rok 2012, determinacji władz włoskich do przezwyciężenia obecnego kryzysu.


Czekają na mnie. Jeśli tylko ustalę, kim jestem. I to obudziło zaciętą determinację. Po czasie, który zdawał się całymi setkami lat, ale był tylko kilkoma godzinami, coś poruszyło się w prochu. Zacisnęła się pięść. Coś drgnęło w mózgu, samoświadomość. Imię. Damon.


Rodacy, niemieccy robotnicy, pochodzę z waszych szeregów, byłem jednym z was, stawałem z wami, ramię w ramię, przez 4 lata wojny. Później awansowałem dzięki wytrwałości i samokształceniu, chociaż musiałem znosić głód! Ale w głębi duszy, nadal jestem taki sam.

Adolf Hitler (przemówienie w fabryce Siemensa (nawiązanie do I wojny światowej).)

Breton: jakże wiele nieustępliwości, by spaść z tak małej wysokości!


Z tego, co widzę, stwierdzam, że jesteście opuszczeni i jako żołnierze nie przedstawiacie na razie żadnej wartości. Te wartości, które są wam potrzebne i które w całej pełni określają żołnierza, będę się wam starał wpoić z całą energią i wytrwałością, na jakie mnie stać, a pragnę wam oświadczyć, że stać mnie na wiele. Na więcej niż się spodziewacie!


Rozdarte serce karmi się wątpliwościami i zamętem. To sprawi, że zadasz sobie pytanie o twoją drogę… twoją taktykę… Twoje motywy… Patrząc przed siebie widzimy tylko ciemność, z otchłani może nas wyciągnąć jedynie rozsądek i determinacja.

Emily Thorne (epilog odcinka.)

Losy Polaków i Czeczenów są bardzo podobne. Wy udowodniliście, że dzięki determinacji i poświęceniu można uzyskać wolność. Jesteście dla nas przykładem. (…) Chciałbym podziękować narodowi polskiemu za pomoc, jaką nam okazujecie.


Przede wszystkim trzeba mieć skrystalizowany pomysł na siebie i wielką determinację, ponieważ droga artysty jest mocno wyboista.


Polska jako sojusznik Hitlera przypominałaby Rumunię, która formalnie była wolna, ale jej władze miały nazistowskich nadzorców i stacjonujący w kraju Wehrmacht. Bycie sojusznikiem Trzeciej Rzeszy nie uratowałoby Polski. A walcząc zażarcie z Niemcami, Polska uratowała swój honor i to, że dziś istnieje i się rozwija napędzana unikalnym patriotyzmem, to efekt ówczesnej dzielności i determinacji.


Nie chcę, by mi mówiono, że życie składa się z ciągu migoczących zdarzeń i zwrotów losu, które są tu i teraz, i jaśnieją pięknie, lecz w końcu powodują zamieszanie. Wierzę, że nasze potyczki z losem mogą być wygrane; a to dlatego, że posiadamy pewne ważne rodzaje broni, jak zaangażowanie, wytrwałość i miłość, które wyrównują nasze marne szanse.


Warrick Brown był chłopcem, gdy odeszli jego rodzice, za młodym, by wiedzieć, że życie może być tak strasznie krótkie... Ale to go nauczyło je cenić. Żył pełnią życia każdego dnia, jakby to miał być jego ostatni. Byłem z nim tego dnia. Wytrwałość, lojalność, gotowość do oddania życia za to, w co wierzył. Pokazał wszystkie swoje zalety.(...) Będzie mi go bardzo brakowało.

Gil Grissom (na pogrzebie Browna.)

A oto cechy świadczące o doskonałości przyjaciela: przyjaźń z dziada-pradziada, spolegliwość, stałość, zdyscyplinowanie, wytrwałość, hojność, nieprzekupność i dyskrecja.


Bóg wie, że my, Niemcy, nigdy nie zawiedliśmy w dziedzinie wiedzy, ale zawiedliśmy jako naród najwięcej, jeżeli chodzi o siłę woli i determinację.


Opór, nawet pokojowy, nigdy nie jest do końca wolny od przemocy. Brytyjskie władze kolonialne musiały odbierać bierny opór Gandhiego jako polityczne użycie siły. Każdy opór – determinacja w przeciwstawieniu się, niezgoda na ustępstwa – jest w istocie rzeczy użyciem moralnej siły.


W małżeństwie trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość.


Szatan, myślę czasami, potrafi pomagać skuteczniej niż sam Bóg, dlatego o tyle więcej wytrwałości mamy wówczas, gdy obstajemy przy złym niż przy dobrym.


Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.


Wydaje się, że największą chwałą jaką nasza kultura obdarza artystów w dzisiejszych czasach jest wystąpienie w reklamie – całkowicie nagim sikając na maskę nowego samochodu. Zawsze z determinacją i uporem odrzucałem ten wątpliwy zaszczyt.


Olga swoją osobowością, determinacją, entuzjazmem zaraziła wielu wybitnych naukowców z całej Europy


Urodzony przywódca o magnetyzującej, dynamicznej osobowości, silnej woli i nieustraszonym sercu, z determinacją dążącym do celu.


To wielki triumf sprawiedliwości, wolności i wartości podzielanych przez wszystkie demokratyczne narody walczące z terroryzmem ramię w ramię i z determinacją. Państwo Izrael łączy się w radości z Amerykanami po zgładzeniu bin Ladena


Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.


Cierpliwość i wytrwałość. Przeciwieństwo ślepego uporu. I znacznie mądrzejsze od niego.


Zwyciężamy dzięki wytrwałości.

Ernest Henry Shackleton (motto rodzinne)

Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.


Wykształcili w sobie nową wytrwałość, zrodzoną z cierpienia i z potrzeby. Zdołali przeżyć najtrudniejsze chwile dzięki miłości, która ich nigdy nie zawiodła i dla nich znaczyła więcej, niż wszystko inne.

Miłość i cienie (o Lealach.)

Wytrwałością osiągniesz powodzenie, nawet gdybyś miał długo czekać.


O tak, Odyseusz! To jest dopiero mężczyzna! Człowiek niesłychanej wytrwałości i przemyślności, wierny swojej ojczyźnie, żonie, ideałom. Moim zdaniem taki powinien być prawdziwy mężczyzna.


Najpiękniejszą rzeczą pod słońcem i księżycem jest ludzka dusza. Zdumiewają mnie małe cuda dobroci, jakie wyświadczają sobie ludzie. Zdumiewa mnie rozwój świadomości, uparte trwanie rozumu w obliczu przesądów i rozpaczy. Zdumiewa mnie ludzka wytrwałość.


Wspólny cel nie tylko podsyca fizyczną wytrwałość i męstwo, lecz może nawet pobudzać do wielkich wyczynów intelektu.


Polacy to naród, który doświadczył wielu trudnych okresów, ale bez względu na trudności i przeciwieństwa zachował ducha i determinację. Podziwiam naród Polski.


To miejsce przypomniało mi, że przyroda nie jest nam ani wrogiem, ani przyjacielem. O tym czy przetrwamy decydują tylko nasze umiejętności i determinacja by wrócić do domu.


Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nie nagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne.


Margaret Thatcher udowodniła, że droga do sukcesu kobiety nie wiąże się z zaciskaniem pięści, ze stękaniem ofiary czy nawet z akcją afirmatywną. To taka sama droga jak dla mężczyzn: ciężka praca, wytrwałość i trzymanie się zdrowych konserwatywnych zasad.101 - 150

Niektórzy (…) zakładali, że Albus też nienawidzi mugoli. Trudno o większą pomyłkę! Każdy, kto jako tako znał Albusa, mógł zaświadczyć, że nigdy nie przejawiał choćby najsłabszej niechęci do mugoli; mało tego, w późniejszych latach z determinacją wałczył o uznanie ich praw, co mu przysporzyło wielu wrogów.

Albus Dumbledore (w artykule opublikowanym w „Proroku Codziennym”.)

Jerzy Hausner ceniony jest przede wszystkim za to, że zmaga się z materią prawie beznadziejną (bezrobocie) z dużą odwagą i determinacją. Jest pierwszym ministrem pracy, który miał odwagę zmienić sposób myślenia i działania w polityce społecznej (państwo nie może zwiększać zakresu świadczeń, musi je radykalnie racjonalizować).


Problem istnieje i nie jest dobry ani dla Tybetańczyków, ani dla Chińczyków. W żadnym razie nie rozwiąże się go siłą. (…) W ludziach, którzy się podpalają, jest niewątpliwie odwaga i determinacja poświęcenia własnego życia, z łatwością mogliby więc zrobić krzywdę innym. Choć dopuszczają się swego rodzaju przemocy, moim zdaniem wciąż przyświeca im zasada niestosowania jej.


Poziom determinacji i mobilizacji, zwłaszcza w USA, jest dzisiaj duży. Prognozy rynkowe mówią o konieczności obniżenia standardu życia w krajach zachodnich o 10–40 proc. To taka katastrofa społeczna, jaką zwykle wywołują wojny. Mamy więc do czynienia z potężnymi, spontanicznymi siłami, które wymuszają reakcje społeczne i zmianę polityczną.


Wytrwałością osiągniesz powodzenie, nawet gdybyś miał długo czekać.


(...) I nie poprzestaniemy, dopoki przy pomocy prawa determinacji nie uda nam się pobudzić życia, które nie tylko będzie wieczne, lecz również coraz silniejsze i piękniejsze.
– Nie strasz mnie, drogi przyjacielu.


Punktem wyjścia wszelkich dokonań jest pragnienie. Miej to zawsze na uwadze. Mało stanowcze pragnienia przynoszą mierne rezultaty, podobnie jak niewielki płomień daje mało ciepła. Jeśli zauważysz, że brakuje Ci wytrwałości, możesz próbować uleczyć tę słabość, rozniecając silniejszy płomień pod swoimi pragnieniami.


Wiemy, czego chcemy, osiągamy to, jeśli mamy dość wytrwałości, ale czas, jakiego trzeba na realizację zamierzeń, uzależniony jest od pomocy, której udziela nam Bóg.


Mądrość starca więcej znaczy niż wytrwałość młodzieńca w walce.


Był moment, że zastanawiałem się nad emigracją. To były lata 80., pojechałem do Szwecji, chciałem się rozejrzeć, znaleźć miejsce dla siebie. Chyba zabrakło mi odwagi. Nie miałem tyle determinacji, żeby opuścić miejsce gdzieś tam dla mnie przeznaczone. Wróciłem promem trzy dni później.


Bo e, to symbol muzycznej doskonałości,
Jak i gie, pomaga rymotwórczej wytrwałości,
Natomiast o, odrywa od rzeczywistości w sumie tworząc ego – symbol przyszłości.


Wytrwałość to cnota, ale nie zawsze chodzi o to, by wszyscy widzieli, jak ciężko się nad czymś pracuje.


Na Górnym Śląsku młodzież nie uczy się o dorobku naszego regionu, poznaje za to panteon wielkich Polaków! To właśnie przez ten strach z taką determinacją dąży się do tego, by w murach Muzeum Śląskiego pokazywać jedynie słuszny pogląd na historię Górnego Śląska


Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.


Kapuściński był jak Polska: rozdarty, idący na kompromisy, pewnie przestraszony, pewnie egoistyczny, ale jednocześnie pełen siły i determinacji. Na przekór czasom i uwikłaniu snuł swoją niepowtarzalną i piękną opowieść.


Margaret Thatcher udowodniła, że droga do sukcesu kobiety nie wiąże się z zaciskaniem pięści, ze stękaniem ofiary czy nawet z akcją afirmatywną. To taka sama droga jak dla mężczyzn: ciężka praca, wytrwałość i trzymanie się zdrowych konserwatywnych zasad.


W małżeństwie trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość.


Człowiek, któremu brakuje wytrwałości, nigdy nie wygrywa – natomiast zwycięzca nigdy nie rezygnuje.


(…) nie mieszaj wytrwałości z uporem


Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie – dzięki nim trudności znikają, a przeszkody ulatniają się.


Bagaż zacisnął wieko w wyrazie posępnej determinacji. Zwykle niewiele chciał od świata – jedynie całkowitego wymarcia wszelkich innych form życia.


To wielki triumf sprawiedliwości, wolności i wartości podzielanych przez wszystkie demokratyczne narody walczące z terroryzmem ramię w ramię i z determinacją. Państwo Izrael łączy się w radości z Amerykanami po zgładzeniu bin Ladena.


Obawiam się, że wszystko, czego dokonaliśmy, to obudzenie śpiącego olbrzyma i napełnienie go straszliwą determinacją.


(…) nie osiągnął w życiu niczego, gdyż brakło mu i talentu, i wytrwałości. Jak każdy tego rodzaju człowiek uważał się jednak za skrzywdzonego i niezrozumianego.


Praca to wysiłek, lecz także mądrość i wytrwałość; nie chodzi tu o użycie brutalnej siły wobec materii, lecz o to, by wiedzieć, co się chce zrobić i dlaczego.


Kto nie umie świecić z wytrwałością słońca, może przynajmniej zabłysnąć, jak meteor.


Zmiana osobowości wymaga ciągłej walki z samym sobą, bo w człowieku kłócą się dwa uczucia: determinacja, by zmienić skórę i pragnienie pozostania we własnej.


Zamierzam rządzić tym krajem z czułością i uwagą matki, z troską matki i z wytrwałością matki.


(...) wszystko, co niegdyś napisano, napisano dla naszego pouczenia, abyśmy przez naszą wytrwałość i przez pociechę z Pism mieli nadzieję.