Cytaty o wakacjach

Nie jestem czytelnikiem wyrafinowanym. Jednym z moich ulubieńców jest Dan Brown. (…) Kiedy wziąłem ''Kod da Vinci'' na wakacje, dozowałem sobie lekturę po kilka stron, żeby nie skończyć jej jednego dnia.


Zdrowie, które z światłem
Płynie z nieba stropu,
Niech wam do drugiego
Wystarczy urlopu.


Cypr to kraj przyjazny przedsiębiorcom i doskonałe miejsce na romantyczne wakacje. Nic dziwnego, jego mieszkańcy od głębokiej starożytności wykazują niezwykłą smykałkę do interesów, a patronką wyspy jest piękna bogini miłości Afrodyta.


Poznałem masę chłopaków: Błażeja, Fortunata i Mamerta – ale z niego głupek! – poza tym Ireneusza, Fabrycego, Kosmę i Iwa, który nie jest na wakacjach, bo jest miejscowy.


Zawsze byłam chłopaczarą. Lepiej mi się rozmawiało z facetami. Miałam z nimi więcej wspólnych tematów i z nimi też wolałam żartować. Lepiej się czułam rozmawiając o samochodach, niż o lalkach i kosmetykach. Na wakacjach też wolałam męskie towarzystwo.


To taki urlop na koszt państwa.


W czasie poprzednich wakacji wracałem do domu babci znad rzeki i usłyszałem z daleka, jak babcia krzyczy, że ten pan Leon to d... a nie facet. Na mój widok strasznie się speszyła, a potem wyjaśniła mi, że facet, który nie umie porąbać drewna, to nie jest prawdziwy facet. Hm, chyba nie ma najlepszego zdania o moim tacie. On na pewno uciąłby sobie rękę, albo nawet obie ręce, rąbiąc malutki pieniek.


– Moja żona za nic w świecie nie chciała jechać na wakacje w góry.
– A to dlaczego?
– Z powodu echa. W górach nie można mieć nigdy ostatniego słowa.


Prawo do weekendu, prawo do urlopu na opiekę nad dzieckiem, prawo do płatnego urlopu, prawo do stanowiska pracy zgodnego z normami BHP – to wszystko nie wzięło się znikąd. Poprzednie pokolenia literalnie oddawały za to życie.


Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,
drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze! Pora
trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę
oraz
czasowniki przez dni lata odmieniać!


Za mnie się matka w siwej wsi
modli nocami, bo jej we wsi
przed nosem zatrzaskują drzwi,
kręcąc synkowi powróz pieśni.
Nocą, gdy urlop mój przemija,
szkaplerz przyszywa mi do bluzki,
placek i ser w mój wiersz zawija,
by mi się nie śnił miesiąc ruski.


Robię to, co kocham, co zawsze chciałem robić! Cały czas mam wakacje, nie mogłem sobie wymarzyć lepszej pracy…


Wrogowie Kościoła mogą jechać na urlop, gdy tylko abp Józef Michalik – przewodniczący Episkopatu – otwiera usta.

Jarosław Makowski (o wypowiedzi abp. Michalika na temat pedofilii.)

Powiem panu, że niejaką niechęć wzbudzają we mnie ludzie, którzy w pociągu czytają książkę z czegoś takiego. Chętnie bym im to wyrwał i wyrzucił przez okno. (...) Czytałem kiedyś taki artykuł o tym, ile możesz zabrać książek w tradycyjnej formie na wakacje – cztery, pięć? A tu możesz zabrać 2300. Tylko pytanie, ile tych wakacji byś potrzebował, żeby te 2300 książek przeczytać?


No jeszcze mi powiedz, że
(...) Postój taksówek w Piotrkowie
To takie małe Okęcie,
Że weekend na ogródkach
To takie małe wakacje,
Pół litra to mała wódka
(No tu akurat masz rację).


'''Carey:''' Co dostanę?
'''Zack:''' Trochę więcej wakacji.
'''Carey:''' Ile tygodni w roku?
'''Zack:''' Pięćdziesiąt dwa.
'''Carey:''' To cały rok.
'''Zack:''' No, odchodzisz.


– Chodziłeś za pracą?
– Ta, najwyraźniej mam ten… bezpłatny urlop czy coś…
– No to może zrobiłbyś dla mnie jeszcze parę rzeczy?
– Parę rzeczy to ja tobie zrobię, kobieto…
– Co mówiłeś?!
– N-nic kochanie, częstuj się mlekiem.

Koleś (Postal) (rozmowa Kolesia z jego żoną po wypełnieniu wszystkich poniedziałkowych zadań.)

Nigdy nie wyjechała dla przyjemności czy na urlop. Przemierzyła świat, pełzając tuż przy ziemi, nie podnosząc wzroku znad wybojów i wnyków rozstawionych na drodze.

Mauricio, czyli wybory (o Adeli – „Porritos”)

Wakacje i weekendy to luksus, na jaki nie mogą pozwolić sobie bogaci.


Jeśli rezerwujesz wakacje na statku wycieczkowym, który nagle wywraca się do góry dnem, na pewno zażądałbyś zwrotu pieniędzy!

James May (o amfibii Jeremiego.)

I to mówi kobieta, która na wakacje pojechała z manekinem!

Kamerdyner Konrad (o Karolinie.)

Posłanka Kempa chciała na mnie wymusić przerwanie prac komisji ze względu na swój urlop. Odpowiedziałem jej, że mnie to nie obchodzi i ma się wziąć do roboty. Nie uważam, żeby było to obraźliwe czy chamskie.


Słyszałaś, kochana, że Leonardo DiCaprio podczas urlopu kąpał się w Atlantyku i że później przez długie tygodnie turyści skarżyli się na oka tłuszczu pływające w wodzie?


Ale super! Naprawdę nie mogłam się już doczekać wakacji. Wakacje są najlepsze na świecie, bo nie trzeba chodzić do szkoły.


To królestwo moich wzruszeń, marzeń wielki błękit,
Kredką słońca dziś na murze pisze swój pamiętnik.
Kocham to, co mam, i tracę: niebo, róże, ziemię,
I muzykę, i wakacje, czasem nawet Ciebie.


Przyjaźń, bracie, to nie jest po prostu zabawa. To nie jest wspólne wyrywanie panienek na studiach, wspólne imprezy do czwartej nad ranem, wspólne wakacje, wiesz? (...) Dla mnie przyjaźń to jest akceptacje (...) z wszystkimi wadami.


Bandziory nie jeżdżą na wakacje, jak ty!


Sędzia Biernat wyraźnie nudzi się na urlopie.


Roboty w końcu zastąpią to, co jeszcze zostało z ludzkiego proletariatu. Do roku 2025 pojawi się "robotariat", któremu obce będą stres, urlopy i stałe godziny pracy.


Nie ufaj śmierci.
Wieczny odpoczynek
to tylko wakacje.


Prezydent Bush właśnie zaczyna trzeci tydzień swojego maratonu 5-tygodniowych wakacji. W zasadzie jest już na urlopie tak długo, że dzisiaj w Waszyngtonie sąd pozwolił młodej parze z dwójką dzieci wprowadzić się do Białego Domu, gdyż zdaje się, że został opuszczony przez poprzednich lokatorów.


Urlop może zmienić tuszę, nie duszę.


Uznał, że jeśli nie ma się na głowie wyroku śmierci, więzienie w najlepszym razie stanowi jedynie czasowy urlop od życia.


Wsi spokojna, wsi wesoła!
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
Może wspomnieć zaraz wszytki?


Na świadectwach, wzbici w radość, odlecieli uczniowie,
drży powietrze po ich śmigłym zniku.
Wakacje, panie profesorze! Pora
trzepać wesoło słowa jak futra na wiosnę
oraz
czasowniki przez dni lata odmieniać!


Jest urlop, są wakacje i na razie posłowie nie muszą specjalnie popierać albo nie popierać rządu. Nie odpowiem na pytanie o swoje plany polityczne.


Na jego przyjazd drogi i ulice dekorowaliśmy kwiatami. W centrum wisiały ogromne portrety. Całe miasto witało Ceausescu chorągiewkami. A tam, za jego domem, gdzie teraz rośnie lucerna, było lądowisko dla helikoptera. Rodzina Ceausescu kupowała od moich rodziców mleko. Byli dla nas zawsze bardzo mili, a dzieci prezydenta przyjeżdżały tu na wakacje.


Od ponad czterech lat każde wakacje to smaki dzieciństwa, ale nie mojego, lecz mojej czteroletniej córki Lenki. Każdy wyjazd to nieustanne oczekiwanie na owe nieodkryte produkty i potrawy. To lokalne smaki, które staramy się wszyscy zapamiętać.


'''Beria:''' Co mam twoim zdaniem zrobić?
'''Nina:''' Udaj chorego, weź urlop.
'''Beria:''' Nie rozumiesz, Nino, że to nie zdałoby się na nic? Na moim szczeblu jest tylko dwoje drzwi wejściowych: jedne na tamten świat, a drugie do więzienia – gdzie też czeka tamten świat.

Ławrientij Beria (podczas rozmowy z żoną, która ciągle wypominała mu zbrodnie.)

Na tych wakacjach było bardzo przyjemnie. Tyle że nie mogłem zbyt wiele robić, bo ciągle trzymałem kontuzjowaną nogę w lodzie. Poza tym wszystko dopisało – słońce, plaża…


Mam uczucie, przeczucie, domysł, że w innym bycie dość lekkomyślnie wykupiłem wczasy na ziemi. No i wakacje niezbyt się udały.


Kobiety dość prędko zaczynają zajmować się czymś innym: dziećmi, porządkami, gotowaniem, tolerowaniem męskich skoków w bok, planowaniem wakacji, podczas których bardziej myślą o dzieciach niż o sobie, zajmują się nawet miłością, ale nie seksem.


Darmowe wczasy masz zapewnione
Wystarczy tylko myśleć inaczej niż społeczeństwo, które cię otacza

Rejestracja (utwór dotyczy represji ze strony władz.)

Wiecie co? Przydałyby się nam wakacje.


Ja dzisiaj mam pierwszy dzień urlopu – nic nie widzę.


– Kredyt na wakacje, panie Chucku. A dokąd się pan wybiera?
– Sanok, Krosno, Jasło and okolice Niska.
– Niska? Niska to jest rata u nas. Rozumie pan, rata… Nie no, spokojnie może pan wyskoczyć gdzieś dalej.


Ja myślę, że my Polacy powinniśmy jak najczęściej jeździć na wakacje na Białoruś. Blisko, swojsko, a chociaż tak nadepniemy Łukaszence na odcisk.


Jeżeli chodzi o Włochy, mam w sobie trochę włoskiej krwi. Prawdopodobnie jeden z moich niegrzecznych pradziadków wybrał się do Włoch na wakacje i coś tam zmajstrował. Jestem bardzo związana z tym krajem, z jego sztuką, ludźmi, historią. Jestem bardzo zafascynowana Italią, począwszy od czasów starożytnych aż do dziś.


Na wakacjach to każdy ma dziewczynę.


Nie ufaj śmierci.
Wieczny odpoczynek
to tylko wakacje.51 - 100

Ja myślę, że my Polacy powinniśmy jak najczęściej jeździć na wakacje na Białoruś. Blisko, swojsko, a chociaż tak nadepniemy Łukaszence na odcisk.


To jest ten typ kobiety, że gdyby opalenizna wyszła z mody, to brałaby urlop w listopadzie.


Ten, kto wymyślił ferie, chyba nie miał dzieci.


Gdy się zaczniesz pocić
W tym miejskim ukropie,
Wówczas marzysz co dnia
O rychłym urlopie.


Dlaczego urlop nie może trwać całe życie?


Wybierzesz słusznie, tak jak każdy coś z Polsatu,
Poglądy instant – zalać wrzątkiem i gotowe!
Wczasy na plaży i powrót do pustych dni.
Prorocze zdjęcia – wszyscy w piachu.
Wybierzesz coś od bólu głowy.


Tęsknię za teatrem, ale to ciężki kawałek chleba. Aktor pracuje w święta, soboty, niedziele, nie może decydować o swoim losie. Nikt nie powie: „Biorę zaległy urlop, należy mi się”. Do tego z samego grania trudno się utrzymać.


Jak to możliwe, że inne kobiety, mając więcej niż jedno dziecko, pozostają w miarę zdrowe na ciele i na umyśle? Może są bardziej odporne. Albo głuche.(…) I jak te kobiety przeżywają wakacje, kiedy to przedszkola i szkoły nielitościwie zamykają swe podwoje? (…) Jedno dziecko i mąż to wystarczający stres.


Będąc aktorem, jest się uwiązanym do miejsca od rana do wieczora. Nie można wyskoczyć jak z biura – nawet na chwilę. Nie mogę wpaść do znajomych na weekend, nie jestem anonimowa, podróżując, a także na wakacjach.


Prawo do weekendu, prawo do urlopu na opiekę nad dzieckiem, prawo do płatnego urlopu, prawo do stanowiska pracy zgodnego z normami BHP – to wszystko nie wzięło się znikąd. Poprzednie pokolenia literalnie oddawały za to życie.


Skończyły się wakacje, zaczął się rok szkolny, niektórzy rodzice odetchnęli z ulgą, że wreszcie mogą dzieci powierzyć szkole i nie muszą się nimi zajmować. Jak się państwo nie będą zajmować swoimi dziećmi to czyha cały tabun rodziców zastępczych.


Opowieści o tym, że ojciec może pójść za urlop tacierzyński, ta jak matki na macierzyński, to absurd. Ja bardzo kochałem swoje dzieci, ale nie mógłbym zastąpić mojej żony w opiece nad nimi. Także dlatego, że kobieta ma zupełni inny stosunek do dziecka, bo ono przez długi czas było w niej, było niemal jej częścią. Mężczyzna nie jest w stanie zrobić tego, co potrafi kobieta.


Na wakacje jeżdżę, ale na krótko – tydzień w zupełności wystarcza. Co dalej bym robił z życiem, gdyby nie było wypełnione pracą?


Fajnie jest na wakacjach – razem z kolegami pływamy, opalamy się, biegamy, bijemy się, nie odzywamy się do siebie, i jest super zabawa.


To patologia, że ludzie pracują po kilka lat na umowę-zlecenie. Nie mogą korzystać z płatnych urlopów. To niewolnictwo XXI wieku. Gdy obniżymy składkę do ZUS, to będzie jak z akcyzą. Po jej obniżce nie opłaca się sprowadzać do Polski wódki zza wschodniej granicy.


Sędzia Biernat wyraźnie nudzi się na urlopie.


Czasami zmarnowane przedpołudnia dłużej zostają w pamięci niż inne... Wszystkie przedpołudnia tych wakacji zleją ci się w jedno miłe wspomnienie, tylko to przedpołudnie zachowa swoją indywidualność.


Małżeństwo jest to wiekuista służba na dyżurze pod okiem nader surowego zwierzchnika bez prawa wysłużenia emerytury i brania urlopom.


W gruncie rzeczy urlop to rzecz ogromnie męcząca: co dzień trzeba szukać sposobu, jak zabić czas.


Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni<br/>Gdy nie ma w domu dzieci to jesteśmy niegrzeczni''


– Kredyt na wakacje, panie Chucku. A dokąd się pan wybiera?
– Sanok, Krosno, Jasło and okolice Niska.
– Niska? Niska to jest rata u nas. Rozumie pan, rata… Nie no, spokojnie może pan wyskoczyć gdzieś dalej.


Żaden normalny człowiek nie jeździ na wakacje co trzy miesiące.


To mój urlop, więc pakuj się, bierz dzieci i do zobaczenia za tydzień!

Al Bundy (do Peg.)

To, co się ukazało w polskim Internecie, jest kłamstwem. Nigdy nie powiedziałem, że zamiast na mecz z Belgią, moi siatkarze wybrali się na wakacje. Mam do nich zbyt wielki szacunek, żeby mówić takie rzeczy!


Jak wielu, wyjeżdżałem też do pracy w czasie wakacji. Jestem jednak dumny z tego, że od prawie dekady mogę utrzymać się z muzyki. Nie mam wprawdzie własnego mieszkania, ani samochodu jak moi rówieśnicy pracujący w korporacjach i kancelariach, ale po cichu liczę na to, że moje starania zaprocentują w przyszłości i będę się kiedyś z nich śmiał.


To upodobanie posła Nitrasa przejawia się w korzystaniu z bardzo drogich samochodów, egzotycznych wczasów i niezłych garniturów. Stałej poprawie i polepszeniu ulega również standard i warunki zamieszkania pana posła. Dlatego powinien zainteresować się stanem majątkowym jego bliskich.


Tarzają się ptaki w lipcowym błękicie
Zapachniało wakacjami zapachniało życiem
Przeszły letnie błyskawice pioruny i burze
Diabeł Bogu się spowiada z mym aniołem stróżem


„Nowa misja. Przyjeżdżaj szybko. Scarpio”. No to po wakacjach...


Nie wiedzieć czemu, Szwedzi uwielbiają czytać o morderstwach, kiedy mają urlop.


Ideał: – sukienka krótka, wakacje długie.


Wiecie, jak to jest. Niekiedy spotykacie kogoś wspaniałego, ale to trwa tylko chwilę.
Może w czasie wakacji, w pociągu, nawet w kolejce do autobusu.
Ociera się o wasze życie na krótki moment, lecz w bardzo specjalny sposób. I zamiast zalewać się łzami, że nie może zostać dłużej, że nie możecie się lepiej poznać, czyż nie lepiej cieszyć się, że w ogóle się zjawił?


Powiedział mi kiedyś mój tata
I miał, jak się zdaje, rację,
Że największym wynalazcą
Wszechświata był ten,
Co wynalazł Wakacje.


Kto, do cholery, bierze na wakacje czternaście par butów?! Ja przez całe życie tyle nie nosiłem!


Kiedy przychodzą dni, że zaczynają mi wypadać włosy i krew leci z nosa, to znak, że zbliżają się wakacje.


Wrogowie Kościoła mogą jechać na urlop, gdy tylko abp Józef Michalik – przewodniczący Episkopatu – otwiera usta.

Jarosław Makowski (o wypowiedzi abp Michalika na temat pedofilii.)

Polska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie Gdańska. Nasz nacisk jednak się nasila. Mamy nadzieję, że dojdziemy do celu. Od tego zależy, czy będę mógł wybrać się w moją podróż i na urlop.

Joseph Goebbels (26 marca 1939.)

– (...) nic się nie znasz na wędkarstwie, Jolanto. Tu nie liczy się połów, tylko proces.
– Ciekawe, jak byś proces zeżarł na kolację, gdybym do sklepiku nie poszła. Takie to wakacje z tobą! Siedzi nad rzeką, kijem kiwa, a nocą wóda z kolegami.


Mówię ci oficjalnie, że na urlop nie jedziemy na Mazury, a nie w żadne góry.


Najbardziej boli mnie podnoszenie wieku emerytalnego dla kobiet, to, że nie ma żłobków, przedszkoli ani trzyletniego urlopu macierzyńskiego. Wolne soboty i niedziele też nie wszyscy mamy. Bo niby się mówi, że pracownik ma wolną sobotę  –  ale gdy wokół nie ma pracy, a pracodawca powie pracownikowi, że ma przyjść w sobotę, bo inaczej go zwolni, to on pójdzie i nic nie powie.

Henryka Krzywonos (o niezrealizowanych postulatach „Solidarności”.)

To jest ten typ kobiety, że gdyby opalenizna wyszła z mody, to brałaby urlop w listopadzie.


Mam uczucie, przeczucie, domysł, że w innym bycie dość lekkomyślnie wykupiłem wczasy na ziemi. No i wakacje niezbyt się udały.


Patrząc na twoje ostatnie świadectwo, już miałeś wakacje.

Lynette Scavo (do Prestona.)

Jeśli jakiś bandyta usiłuje uciec z obozu, ten, kto go zastrzeli, otrzymuje dwa tygodnie urlopu. To jest premia dla naszych chłopców, inaczej oszaleliby w tych drutach.


Postanowiła już dawno, to znaczy zaraz po przyjeździe na wakacje, że będzie się stosowała do wszelkich życzeń ojca, ale nie zrobi nigdy żadnego kroku, żeby przekroczyć mur, który ich dzielił. Nie pragnęła go zresztą przekroczyć, przeciwnie, chciała, żeby ojciec odczuł jej niechęć i jej bierny opór. To zadanie się powiodło.


To stres, pomyślał. Organizm symuluje dolegliwość, która może mnie dotknąć, jeżeli się nie uspokoję, jeżeli ciągle będzie mi się wydawało, że jestem niezastąpionym policjantem i że nie potrzebuję prawdziwego urlopu.


Urlopy na przełomie lipca i sierpnia to rzecz normalna.

Adam Szejnfeld (o urlopowaniu Piotra Kownackiego, szefa Kancelarii Prezydenta, po jego wywiadzie w „Dzienniku”.)

Wakacje i weekendy to luksus, na jaki nie mogą pozwolić sobie bogaci.


Kiedy pan kończy wakacje, żebyśmy mogli posprzątać?


Jaki jest cel funkcjonowania CBA, skoro jej były szef, ten superszpieg, badał jakąś inną sprawę przez kwiecień, maj, czerwiec, a zaczął to czytać w czerwcu po wakacjach i gdy zorientował się, że coś jest nie tak, to naprędce, na podstawie strzępów rozmów z innej sprawy, sformułował oskarżenie w sprawie stoczni?


– Kredyt na wakacje, panie Chucku. A dokąd się pan wybiera?
– Sanok, Krosno, Jasło and okolice Niska.
– Niska? Niska to jest rata u nas. Rozumie pan, rata... Nie no, spokojnie może pan wyskoczyć gdzieś dalej.101 - 150

Dwie kobiety spędzają wczasy w pensjonacie. Jedna mówi: „jakie tu mają niedobre jedzenie”, a druga dodaje: „no i w dodatku takie małe porcje.” To samo myślę o życiu. Jest pełne bólu, cierpienia i nieszczęść, a na dodatek tak szybko przemija.

Woody Allen (o przemijaniu)

Agatka Cyryl wróciła z wakacji w stanie skrajnego wyczerpania nerwowego i fizycznego. Wczasy „pod gruszą” w towarzystwie czterech prywatnych mężczyzn wyczerpały do cna zapas jej sił witalnych.


Nie wyobrażam sobie spędzania urlopu w ciepłych krajach. Urodziłam się w lutym i jestem zodiakalnym Wodnikiem, więc zima to mój żywioł.


2005: ''[[American Pie: Wakacje]]''


Ciągle na wakacjach, tatusiu?

Terry Gilliam (Jeliza Rose do swojego naćpanego do nieprzytomności ojca.)

Mój brat powiedział, że przed końcem wakacji wszystko zrozumiem. Nieważne, co się dzieje, czasy się zmieniają, wszystko jest inne. Problem polega na tym, że ja wcale tego nie chcę.


Wyjeżdżamy na tydzień? Zostawmy włączony telewizor. My zyskujemy dzięki temu wysoką oglądalność, a państwo (...) są zadowoleni, bo na urlopie.


Chciałem zakończyć sezon dobrym występem dla reprezentacji. Na wakacje wybieram się szczęśliwy i spokojny


„Najpierw boisz się, że umrzesz, a potem, że przeżyjesz”. Tak mawia Wireman, a on wie, co mówi; też był na wakacjach w piekle.


Rebe, ty się mnie pytasz, co ja sądzę na temat naszego małżeństwa? Więc ja ci powiem, co ja sądzę. Ja sądzę, że w porównaniu do naszego małżeństwa, niewola babilońska – to były wczasy w sanatorium.

Rafał Kmita ('''Aj waj! ... czyli historie z cynamonem''' 2005 r.)

Tak naprawdę jestem domatorką i wielką patriotką. Lubię pracować z naszymi twórcami, a z kraju wyjeżdżam tylko na wakacje. W zeszłym roku tak się jednak złożyło, że zagrałam w dwóch zagranicznych produkcjach – szwedzkiej i niemieckiej.


– I powiedziała o tym całym porwaniu. Ale mówi, że Albert nie, nie wydoił z niej tego szmalu dla siebie, jest pewna, i po wakacjach biorą ślub. Mam nie rozgłaszać, nikomu nie mówić, inaczej będę brudna świnia, zdaje się, że właśnie jestem.
– Nie szkodzi, zawsze przecież możesz się umyć – pocieszyła ją Małgosia.


Jestem dumny z mojej drużyny. Potrafiliśmy przetrwać trudne momenty, a potem walczyć do końca. Zwycięstwo smakuje pysznie. Czapki z głów, że potrafiliśmy tak zagrać na zakończenie tak ciężkiego sezonu. Należy się nam urlop.

Krzysztof Lijewski (po zwycięskim dwumeczu z Niemcami w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2015.)

Po wakacjach Miś wesoły
postanawia pójść do szkoły,
położonej w głębi lasu,
gdzie zupełnie brak hałasu.


Podczas starannie dopracowanych pogrzebów zdarza nam się, że bywamy smutni, ale kiedy się pomyśli o spadku, o przyszłych wakacjach, o tej wdówce, która wydaje się milutka i która, podobno, ma temperament, to myśli się też i o tym, że chciałoby się, dla kontrastu, pożyć jeszcze długo i może w ogóle nigdy nie zdechnąć... Kto to wie?


Pamiętam, jak zdenerwował się na mnie, gdy wnioskowałem o przyznanie medalu ''Cracoviae Merenti'' dla najbardziej zasłużonych dla Krakowa (Maciejowi Maleńczukowi). Zadzwonił z urlopu i zapytał, czy chcę zostać barbie superstar?


Prezydent Bush właśnie zaczyna trzeci tydzień swojego maratonu 5-tygodniowych wakacji. W zasadzie jest już na urlopie tak długo, że dzisiaj w Waszyngtonie sąd pozwolił młodej parze z dwójką dzieci wprowadzić się do Białego Domu, gdyż zdaje się, że został opuszczony przez poprzednich lokatorów.


Urlop może zmienić tuszę, nie duszę.


Tylko mieszczuchy i cieplaje (…) nie mogą wytrzymać na łonie natury. Nie ma przyjemniejszych wakacji niż namiotowe.


To mi się podoba, gliniarski urlop – rzecz święta, komórek się nie odbiera.


Potrafię prowadzić kombajn, ciągnik i motor. W dzieciństwie gdy inni mieli wakacje, jeździli na kolonie, ja miałam żniwa.


Nie ufaj śmierci.
Wieczny odpoczynek
to tylko wakacje.


Powiadają, że kiedy biedronka usiądzie na przykład na ręku, na bluzce, na pledzie podczas wakacji, to przynosi szczęście. Zatrzymana na dłużej nie wróży niczego dobrego. Cieszymy się, że jest i chcemy, żeby uciekła.


Ażeby was obesrało...! Ludzie nie mają gdzie mieszkać, a takie tam się wylegują w więzieniach jak na wczasach.


Spokojnie. Dostaniesz zawału i zepsujesz mi wakacje.

Joe Black (do Billa.)

Nie wiadomo, czy po wakacjach nie zostanie po LiS-ie tylko wyprawiona skóra na ścianie.


Wujaszek Stalin zazwyczaj wakacje spędzał w Soczi. Ośrodek decyzyjny przenosił się razem z nim na południe.


Nie ufaj śmierci.
Wieczny odpoczynek
to tylko wakacje.


Zawsze leje w pierwszym dniu wakacji. Takie już prawo natury.


Tomek Wieszczycki jest bardzo ważnym elementem naszej strategii. Będziemy się opierać na jego doświadczeniu. Mam, o nim bardzo dobre zdanie. Podobnie jest z Arturem Partyką, który jest bardzo pomocny i nas wspiera. Ma jednak swoje zobowiązania i do wakacji musi się z nich wywiązać.


Wakacje się skończyły, wojna się zaczęła.


To królestwo moich wzruszeń, marzeń wielki błękit,
Kredką słońca dziś na murze pisze swój pamiętnik.
Kocham to, co mam, i tracę: niebo, róże, ziemię,
I muzykę, i wakacje, czasem nawet Ciebie.


Zdrowie, które z światłem
Płynie z nieba stropu,
Niech wam do drugiego
Wystarczy urlopu.


W gruncie rzeczy urlop to rzecz ogromnie męcząca: co dzień trzeba szukać sposobu, jak zabić czas.


To upodobanie posła Nitrasa przejawia się w korzystaniu z bardzo drogich samochodów, egzotycznych wczasów i niezłych garniturów. Stałej poprawie i polepszeniu ulega również standard i warunki zamieszkania pana posła. Dlatego powinien zainteresować się stanem majątkowym jego bliskich.

Krzysztof Zaremba (o zamiłowaniu Sławomira Nitrasa do luksusu.)

Będąc aktorem, jest się uwiązanym do miejsca od rana do wieczora. Nie można wyskoczyć jak z biura – nawet na chwilę. Nie mogę wpaść do znajomych na weekend, nie jestem anonimowa podróżując, a także na wakacjach.


Na wakacjach pracuję półtorej godziny rano i półtorej po południu. Nie dlatego, że muszę, ale dlatego, bo lubię.


Wygraliście ekskluzywne wczasy w pensjonacie Stokrotka w Katowicach…


Jest urlop, są wakacje i na razie posłowie nie muszą specjalnie popierać albo nie popierać rządu. Nie odpowiem na pytanie o swoje plany polityczne.


Gdy się zaczniesz pocić
W tym miejskim ukropie,
Wówczas marzysz co dnia
O rychłym urlopie.


Jak to możliwe, że inne kobiety, mając więcej niż jedno dziecko, pozostają w miarę zdrowe na ciele i na umyśle? Może są bardziej odporne. Albo głuche.(...) I jak te kobiety przeżywają wakacje, kiedy to przedszkola i szkoły nielitościwie zamykają swe podwoje? (...) Jedno dziecko i mąż to wystarczający stres.


Na razie Europejczycy żyją we względnej beztrosce, bo dostają pensje i emerytury. Przypominają faceta, który wrócił z wakacji i jeszcze nie wie, że wyrzucono go z pracy, pozbawiono mieszkania i wyczyszczono mu konto. Ale w końcu zrozumieją, co im się przytrafiło – i wtedy klimat polityczny ulegnie całkowitej zmianie.


No to niech pan weźmie urlop macierzyński (…)!

Jacek Kwiatkowski (do policjanta.)

Gdy pojechałam na wakacje do Stanów, prowadziłam bloga dla znajomych i rodziny. Chciałam dzielić się z bliskim naszymi przygodami. W tym roku pewnie na wyjeździe będę to kontynuowała. Ale inna forma aktywności w Internecie odbierałaby mi poczucie niezależności, bo nie mamy wpływu na to, co się tam dzieje. Internet rządzi się swoimi prawami.


Proszę o bezpłatny urlop… i o możliwość powrotu do pracy po urlopie.

Rafał Konica (zdecydował się na terapię odwykową.)

Jeśli masz broszurę Accenta na swoim stoliczku, na którym stawiasz kawę, to jeśli mogę cię uprzedzić, nie otwieraj tego. Kup sobie Fiestę, kup Golfa z drugiej ręki, jedź na wakacje, ale nie rób tego.


Pewien znajomy opowiadał mi, że kiedy zarezerwował na wakacje pokój na Helu, właścicielka pokazała mu łóżko i powiedziała, że tutaj, w tym pokoju i na tym łóżku spała pani Staniszkis. W ten sposób podnosiła wartość tego pokoju.


Gdyby okazała, że jej przykro… ale ona nigdy nie przyzna, że zrobiła coś złego. Wciąż tak się zachowuje, jakby Parszywek wyjechał na wakacje czy coś w tym rodzaju.


Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
może wspomnieć za raz wszytki?


Źle gdy komendant straży idzie na urlop, kiedy remiza się pali.151 - 200

'''Maddie''': Przyda mi się urlop.
'''London''': Nie jedziesz z rodziną na wycieczkę?
'''Maddie''': Tak, uprawiać wędkarstwo lodowe.
'''London''': Po co łowić lód na wędkę? Wystarczy iść do maszyny. Stoi na każdym piętrze.


Rebe, ty się mnie pytasz, co ja sądzę na temat naszego małżeństwa? Więc ja ci powiem, co ja sądzę. Ja sądzę, że w porównaniu do naszego małżeństwa, niewola babilońska – to były wczasy w sanatorium.


Znawca flirtuje na plaży z najbledszą dziewczyną, gdyż ona ma przed sobą najwięcej urlopu.


Wakacje wakacjami, a samo nic się nie zrobi.


Za pięć milionów to można pojechać na Białoruś na wczasy, ale to mi nie pasuje.


'''Moseby''': Życzę udanych wczasów, Madeline.
'''Maddie''': Śmieszne. Tam jest o 20 stopni zimniej niż tutaj. Pingwiny tam mówią: „Wow, ale ziąb, wyjeżdżamy!”
'''London''': Są tam gadające pingwiny, a ty się nie chcesz przejechać?


Gienio przyjechał z wakacji w dobrej formie, jak państwo wiecie to zawodnik dużego kalibru.

Janusz Piechociński (o wypowiedzi Eugeniusza Kłopotka o problemach w koalicji.)

Zdobywszy to, co potrzebne do życia, może jednak dokonać innego wyboru niż zdobywanie nadmiaru, może się teraz zdobyć na odwagę i żyć, może zacząć wakacje i zaniechać bardziej upokarzającej harówki.


'''Cody:''' Proszę pana, bo…
'''Modeby:''' Nie!
'''Cody:''' Nie zdążyłem powiedzieć.
'''Moseby:''' I co z tego? Jestem na wakacjach.
'''Zack:''' Proszę pana, ale…
'''Moseby:''' Dość! Zamknij dziób!
'''Cody:''' Właśnie zamknij… Dokładnie o to chodziło. Ma rozpięty rozporek…


Od dziecka marzyłam, żeby dom był wielopokoleniowy, żeby ludzi było więcej, a więź była silna. I tak jest, mam bardzo kochanych teściów i bliskich mi babcię i tatę. Ale odkąd mamy naszą mniejszą rodzinę, małżeństwo i dzieci, są takie chwile, kiedy marzy nam się, żeby być sam na sam… Udaje nam się to zazwyczaj na wakacjach.


Gdy pojechałam na wakacje do Stanów, prowadziłam bloga dla znajomych i rodziny. Chciałam dzielić się z bliskim naszymi przygodami. W tym roku pewnie na wyjeździe będę to kontynuowała. Ale inna forma aktywności w Internecie odbierałaby mi poczucie niezależności, bo nie mamy wpływu na to, co się tam dzieje. Internet rządzi się swoimi prawami.


Każdego roku przez trzy tygodnie Angela ma chłopaka i wakacje.


Odkąd jestem po ślubie, a to już ponad 30 lat, byłem tylko raz na urlopie. Krótki wyjazd do Zakopanego. Z żoną. Więcej nie jeździłem. Nie było czasu.


Urlop może zmienić tuszę, nie duszę.


Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
może wspomnieć za raz wszytki?


Jego popęd płciowy zrobił sobie wakacje, może nawet wyjechał na stałe… no i dobrze. W minionych latach to urządzenie między nogami narobiło mu wystarczająco dużo kłopotów. To straszliwy wynalazek (…). Przez dwanaście lat człowiek nawet go nie zauważa, a przez następne pięćdziesiąt – a nawet sześćdziesiąt – biega z jego powodu w kółko jak jakiś stuknięty, łysy diabeł tasmański.


Wsi spokojna, wsi wesoła,
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
może wspomnieć za raz wszytki?


W pracy wewnętrznej wakacji nie ma.


Rockmani nie mają wakacji.


Agatka Cyryl wróciła z wakacji w stanie skrajnego wyczerpania nerwowego i fizycznego. Wczasy „pod gruszą” w towarzystwie czterech prywatnych mężczyzn wyczerpały do cna zapas jej sił witalnych.


Czasem jedziemy na wakacje i po dwóch dniach wariuję, jeśli nie mogę grać. Odkąd jestem osobą dość wrażliwą na otaczający świat, to czasami zdarza mi się, że nie mogę usiąść. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego.

Ivett Gyöngyösi (wolny czas.)

Gienio przyjechał z wakacji w dobrej formie, jak państwo wiecie to zawodnik dużego kalibru.

Janusz Piechociński (o wypowiedzi Eugeniusza Kłopotka o problemach w koalicji.)

Ja wiem, dlaczego zostałem stażystą na pokładzie „Gwiazdy Śmierci”, ale dlaczego ty chcesz zrujnować swoje wakacje, pracując dla mojego ojca?

Daniel Grayson (do Tylera, który rozpoczyna pracę w Grayson Global.)

Nie jestem czytelnikiem wyrafinowanym. Jednym z moich ulubieńców jest Dan Brown.(...) Kiedy wziąłem „Kod da Vinci” na wakacje, dozowałem sobie lekturę po kilka stron, żeby nie skończyć jej jednego dnia.


Przestało mi się już wydawać, że aktorstwo to jedne wielkie, nieustające wakacje, a zaczęło do mnie coraz bardziej docierać, że to po prostu praca.


– Gdzie ostatnio spędza wakacje Agata Młynarska?
– Na Krecie.


Kiedy w porcie zobaczyłem statek, trochę się rozczarowałem, bo był całkiem mały. (…) jego właściciel miał dużą czerwoną głowę z beretem na czubku, ale nie był ubrany w mundur z mnóstwem złotych galonów – a tak liczyłem, że opowiem o tym chłopakom w szkole po powrocie z wakacji, ale to nic, i tak im opowiem, no bo co, kurczę blade.


Twoja skóra pachnie jak ostatnie dni wakacji,
dziś powietrze pachnie jak ostatnie dni wakacji
deszcz na betonie, deszcz na betonie.


Od jutra wielka piłka idzie na wakacje.


W wieku trzynastu lat: irańska szkoła, szary uniform, woń kadzidła, cuchnące klasy, zajęcia, prace domowe, kucie aż do przesady, żadnych wakacji, żadnego kina, żadnego wolnego czasu dla siebie. Nauka, zadania domowe, zajęcia, egzamin na wiosnę.

Sorajja Esfandijari Bachtijari (wspominając dzieciństwo.)