Cytaty związane z hasłem szczęście (500 losowych)

Mężczyzna poi się własnym szczęściem, kobieta tym, które daje.


Szczęście ludzkie, jak aloes, jest kwiatem powoli rosnącym.


Szczęście nie jest ani poza nami, ani w nas: jest w Bogu
– i poza nami i w nas.


Cieszmy się z małych rzeczy Bo wzór na szczęście w nich zapisany jest I będzie jak dawniej, przestańmy się spieszyć Zacznijmy od nowa, od tych małych rzeczy


Na szczęście w tym parlamencie są siły narodowe, polskie: Liga Polskich Rodzin i Samoobrona; na całe szczęście.


Nie istnieje coś takiego, jak szczęście, jest tylko koncentracja. Gdy jesteś skoncentrowany, jesteś szczęśliwy. Jesteś szczęśliwy, gdy nie myślisz zbytnio o sobie.


Cierpliwość jest kluczem do szczęścia.


Szczęście jest sługą, a nie panem. Trzeba przyjąć je ze wzruszeniem ramion i wykorzystać do maksimum, jednocześnie zachowując świadomość, czym rzeczywiście jest, a nie mylić z błędnym rozpoznaniem szans na wygraną.


Co do Polaków, mamy to szczęście, że są leniwi i głupi, zarozumiali.


Miłość jest ślepa, gdy świta jej nadzieja rozkoszy, ale gdy ma odzyskanie niefortunnie utraconego szczęścia na celu, potrafi z niezwykłą przenikliwością przewidzieć wszystko.


Odrobinę szczęścia w miłości.


Miłość wydaje mi się najbardziej obłudnym, najpustszym słowem w ludzkim języku. Na szczęście pozostaje do użytku ogromny obszar uczuć, które można nazwać lubieniem.


Małżeństwo nie zapewnia szczęścia, lecz je umożliwia; bezżenność chroni od największych nieszczęść, wykluczając najpełniejsze radości życiowe.


(...) na szczęście syn ma moją naturę: wszędzie mu dobrze, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, takie podróże to dla niego atrakcja.


Żeby było jak zwykle dowcipnie, opowiem bardzo śmieszny wierszyk: „Kiedyś pewna pani z rana była całkiem nieubrana. I na randkę się wybrała, lecz się ubrać zapomniała”. Ale nasi kandydaci na szczęście są ubrani...


Chcemy być wreszcie panami w naszym własnym kraju, a nie narzędziami w rękach dyktatorów. Demokracja, wolność i szczęście muszą być głównymi celami modernizacji. Bez tej piątej modernizacji cztery pozostałe ostaną się jedynie nowomodnymi kłamstwami.


Miałem wiele szczęścia. Przez 30 lat uprawiałem hobby, za które jeszcze otrzymywałem wynagrodzenie. Ale nie byłoby tych wszystkich dokonań, gdyby nie zespół otaczających mnie przyjaciół.


Ernest pomyślał, że w drodze do domu będzie jechał od krawężnika do krawężnika, gdyż napój w imbryku wyglądał jakby był dwadzieścia razy mocniejszy od piwa. Na szczęście policja nie miała urządzeń do mierzenia poziomu herbaty we krwi.


Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami.


Była przekonana, że szczęście wybiera ludzi
– że przychodzi do nich, oni zaś nie mogą zbliżyć się do niego, wygrać go ani uwieść. Szczęście jest uparte, wybredne a nawet krnąbrne, jeśli zadręczasz je prośbami. To najładniejsza dziewczyna, która może wybrać partnera. Bieda jednak głupcowi lub pyszałkowi, który by ją zaprosił do tańca.


Są takie miejsca na każdej mapie, Nie znajdę tu szczęścia, nie szukam zwady. Chłopaki stąd zwykle idą do pierdla, dziewczyny na autostrady.


Milczenie jest najlepszym tłumaczem radości, bo małe jest szczęście, które można wyrazić słowami.


Nie wierzę w szczęście. Nie wierzę również w nieszczęście. Istnieje to tylko na scenie albo na ekranie, albo w książkach, w życiu się nie zdarza. Wierzę tylko w jedno: że życie nagradza zasługi (proporcjonalnie do wrodzonych talentów) i k a r z e (podwójnie!) za niewypełnianie obowiązków.


Być dobrym
– to żyć dla szczęścia innych, mieć serce szerokie w swej dobroci.


Nikt nie jest zupełnie szczęśliwy od dzioba do ogona.


Jego słowa są szczęścia wodospadem.


Szczęście
– ani dobrobyt, ani przyjemność, ani żądza, ani zadowolenie, ani radość, ale trochę tego wszystkiego naraz.


Gdyby rozwój gospodarki i życie ludzi zależało od wykrzyczanych słów i obelg, to Rzeczpospolita byłaby najbogatszym państwem na świecie, a Polacy pełni byliby poczucia szczęścia i nadziei. Gdyby tę złość i nienawiść można było przerobić na węglowodory, to ropę i gaz eksportowalibyśmy do Rosji.


Każdy w życiu szuka kogoś, kogo mógłby pokochać i kto mógłby pokochać jego. I nie wszyscy mają takie szczęście, nie każdemu się to udaje, ale kiedy to się zdarza, to tacy ludzie powinni być razem.


Bierz pieniądze, pieniądze są dobre, pieniądze to szczęście.


Gotowanie jest ważną rzeczą w macierzyństwie. Myślę, że dzieci mają zakodowane, że ich mamy są najlepszymi szefami kuchni, ale ja nie gotuję. Na szczęście udowodniłam swoją wartość innymi drogami niż jedzenie. Dlatego cieszę się, że nie muszę martwić się o codzienne gotowanie.


Borewicz podniósł głowę znad książki.
– Niech pan posłucha.
– Zaśmiał się znowu.
– Szczęście żonatego mężczyzny zależy od liczby kobiet, których nie poślubił. Znowu wybuchnął śmiechem. Zubek z dezaprobatą pokręcił głową.
– Współczuję pańskiej przyszłej żonie.


Na szczęście mamy limit dwóch kadencji. W przeciwnym razie pozostałbym prezydentem do grobowej deski.


Szósta. Krzysztof śpi. Trochę mu gorąco w garniturze, ale przecież nie będzie spał w piżamie. W każdym razie nie on
– gentleman! Ma zły sen
– śni mu się, że nie wszyscy go poznają na ulicy. Na szczęście okazuje się, że to jakaś wycieczka egipska.


Nigdzie nie kupisz szczęścia, miłość daje je gratis.


Dziecko moje, a tak po prawdzie, szczęścia nie można szukać między zębami, ani w portfelu, ani tam, gdzie nas nie ma, bo szczęście jest w nas. Szczęście mieszka w sercu, które ma każdy. Pan Bóg rozmyślnie tak urządził świat, żeby szczęście było za darmo.


Cudowne, doprawdy, jest opanowanie umysłu, tak trudnego do opanowania, zawsze żywotnego i chwytającego to co pożąda. Poskromiony umysł przynosi szczęście.


Adam właśnie oddał mi czerwony plastron lidera, który ja mu przekazałem wczoraj. Nie mam jednak radości z tego faktu, bo nie zasłużyłem na to, a konkurs nie był fair. Miałem dzisiaj szczęście, lecz zupełnie inna jest radość ze zwycięstwa, kiedy to najlepszy wygrywa. Tak dzisiaj nie było.

Anders Jacobsen (o trudnych warunkach na skoczni.)

Są ludzie, którym szczęście mignie tylko na moment, na moment tylko się ukaże po to tylko, by uczynić życie tym smutniejsze i okrutniejsze.


Człowiek wiele oczekuje od życia. Możliwe, iż ciągle jeszcze spodziewamy się szczęścia
– ale kiedy do nas przychodzi robi to zawsze niespodziewanie.


Każdy z nas szuka szczęścia na własną rękę.


Jeżeli zatem chcecie aby wasi chłopcy osiągnęli szczęście w życiu, musicie wdrożyć im zasadę
– czynienia dobrze bliźnim, a ponadto nauczyć podziwiania piękna w przyrodzie.


Mamy szczęście żyć we wszechświecie, w którym wiele faktów można zredukować do niewielkiej liczby stosunkowo prostych praw natury. W przeciwnym razie mogłoby nam zabraknąć intelektualnych możliwości i zdolności do zrozumienia świata.


Nie podobał mi się jego [Diagilewa] zbyt pewny siebie ton, ale poszedłem do niego szukać swego szczęścia (...). Natychmiast pozwoliłem mu na stosunek ze sobą... Nienawidziłem go, ale udawałem, że go lubię, gdyż wiedziałem, że w przeciwnym razie matka moja umrze z głodu.


Sekretem duchowego szczęścia jest mycie naczyń nie po to, by naczynia były czyste, ale dla samego mycia naczyń.


Kto pragnie szczęścia dla siebie a przemocą dręczy innych, którzy tego szczęścia równie pragną nie zazna szczęścia w zaświatach.


Bóg zadziwiający, szczęście zmienne.

Szymon Starowolski (do Karola Gustawa w katedrze wawelskiej przed grobowcem Władysława Łokietka w październiku 1655 r.)

To człowiek człowiekowi najbardziej potrzebny jest do szczęścia.


Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana
– najwyższym szczęściem.


Co to za szczęście mieć za męża dzielną pyrę, a nie fujarę!51 - 100

Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


(…) kluczem do szczęścia są marzenia, które można zrealizować (…).


Wspomnienie dni radosnych milszym nieraz bywa I prawdziwszym, niż szczęście na ziemi.


Kto nie ma szczęścia w pracy, ten ma szczęście w miłości.


Nie chciałbym (…) aby państwo mylnie utożsamiali pojęcie postępu z pojęciem szczęścia.


Ojcem dziecka szczęścia jest brak doświadczenia.


Szczęście w życiu często zapewnia nam nie udział w bitwach, mój drogi Lowell, lecz ich unikanie. Mistrzowski unik jest sam w sobie zwycięstwem.


Większość z nas ma szczęście lub nieszczęście obserwowania, jak życie kończy się po trochu, wcale nie zdając sobie z tego sprawy.


Co dla jednego jest nieszczęściem, dla drugiego stanowi szczęście.


To jest rzecz nieprawdopodobna. Jeśli ktoś powiedziałby mi, że pewnego dnia będę zawodnikiem Arsenalu, to nie uwierzyłbym mu. To wielkie szczęście dla mojej rodziny i przyjaciół. Nie mogę doczekać się gry na Emirates Stadium oraz zdobywania pucharów dla klubu i kibiców.


Całe prawie zło bierze się stąd, że ktoś nie przestrzegał Dekalogu, że ktoś kogoś zabił, albo zranił, albo oczernił, albo obmówił, albo dał fałszywe świadectwo, (...) że ktoś zdradził żonę, porzucił rodzinę, bo mówił, że ma prawo do szczęścia. Nikt nie ma tymczasem prawa do szczęścia na czyimś nieszczęściu.


Poprzez złości szarą chustę Ledwo prześwituje sens Zawracają nad tą pustką Całe stada szczęść


W złotych strzępach liści drzewa nocą stoją, Księżyc srebrne smugi po ziemi rozwłóczy, Nic mi nie pomoże na tęsknotę moją, Już mnie żadne szczęście od niej nie oduczy.


Nie buduj domu na piasku, a szczęścia
– na sercu kobiecym.


To straszne pozbawić człowieka prawa do sumienia. Jeśli człowiek znajduje w sobie siłę, żeby uczynić to, co dyktuje mu sumienie, czuje niebywały przypływ szczęścia.


Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowa, pieszczoty i miłość ze strony człowieka; a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej.


Gdy już było pewne, że to mi przypadnie nagroda, krzyczałam z radości. Nie mogłam uwierzyć, że wygrałam! Przecież tylu innych aktorów gra w serialu i też kochają ich widzowie. Po prostu miałam więcej szczęścia.

Julia Wróblewska (o tytule Najukochańszej Postaci Serialowej w ''M jak Miłość''.)

Jeżeli chłopiec idzie ulicą uśmiechnięty
– to już coś znaczy. Niejeden przechodzień rozpogodzi się na ten widok. Warto potrudzić się żeby nauczyć chłopców tego uśmiechu jako pierwszego kroku do szczęścia.


Moja była nauczyła mnie jednego
– szczęścia nie dostaje się raz na zawsze.


Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.


Dante nie wiedział, że nie ma na świecie cierpienia większego, niż doznawać szczęścia na oczach nieszczęśliwych, jeść w obecności głodnych.


I oto okazało się, że tylko życie podobne do życia innych i tonące w nim bez śladu jest życiem prawdziwym, że szczęście wyobcowane nie jest szczęściem (...).

Borys Pasternak (o życiu w Moskwie podczas „dużego głodu”)

(...) szczęście jest czymś równie zaskakującym jak pech. Jedno i drugie nie ma żadnej przyczyny
– nie jest ani nagrodą, ani karą. Po prostu jest
– najbardziej niezrozumiałe ze wszystkich pojęć.


Polska to bardzo silny zespół. To będą dla mnie szczególne mecze, choćby z tego względu, że moja żona jest Polką. Tak jest za każdym razem, gdy gram przeciwko polskim zawodnikom. Na szczęście Violetta stoi zawsze po mojej stronie.


Uciekajcie przed miłością, szukajcie rozkoszy, a na drodze życia spotkacie tylko róże, same piękne kwiaty, zapowiedzi szczęścia.


Jest chwila nerwów, jak decyzja jest niesprawiedliwa, ale na szczęście zawsze siedzi obok mnie kolega Daniel (Waszkiewicz, drugi trener), który mówi mi wtedy łagodnie: „Zamknij mordę, bo zaczną przeciwko nam gwizdać”.


zapraszam cię wierszem do mego wnętrza abyś przyjrzał się moim żyłom abyś spojrzał na świat moją miłością... i na wraki moich dni zapomnianych i trudnych... abyś uciekał przed fałszywym szczęściem...


Jeżeli jesteś szczęśliwy, możesz uszczęśliwiać również innych. Szczęśliwy może widzieć wokół siebie tylko szczęśliwych.


Szczęście rzadko bywa nagrodą; częściej jest niespodziewanym prezentem.


Nie brałam tego za pewnik. Po prostu dopisało mi szczęście.

Avril Lavigne (o podpisaniu kontraktu.)

Codziennie trzeba się mierzyć z życiem i walczyć o szczęście. Życie przynosi różne doznania i gdyby tak nie było, jak bym zagrała rozpacz albo wielką miłość?


Żeby zagrać najsłynniejszą polską kucharkę, na szczęście nie trzeba umieć gotować tego, co ona gotowała…


Szczęście jest nieosiągalne? Przebij cienką błonę
– błonę dziewiczą, i już płoniesz w jego blasku.


Miała swoją własną filozofię szczęścia. Najprostszą i najprawdziwszą. Dla niej szczęście w życiu było brakiem w nim nieszczęścia.


Jak większe jest szczęście być zdrowym niż bogatym, tak mniejszym jest nieszczęściem ubóstwo niż choroba.


Szczęście ciska ludźmi jak piłką.


Byłam i jestem kobietą ambitnie realizującą się zawodowo i niezależną finansowo. Ale nie potrzebuję być walczącym singlem, „feministką furioso”, która z powodu złych doświadczeń zaneguje cały męski gatunek. Można by powiedzieć, że jeżeli ktoś tak kochany i w moich oczach najlepszy zawiódł, to zawiedzie już każdy… I skoczyć z dachu. Rozsądek na szczęście każe inaczej.


(...) szczęście daje nie tyle poprowadzenie trudnej drogi, ale zgrzytanie zębów rywali...


Jedynie człowiek szczęśliwy może promieniować szczęściem wokół.


Szczęście można znaleźć nawet w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku. Bo ziarenko piasku jest chwilą Stworzenia, a Wszechświat poświęca całe miliony lat, by mogło istnieć.


Nuda jest przez to tak tragiczna, że jest zaprzeczeniem możliwości szczęścia.


To dobrze, że poprzez teatr możemy sobie i innym pomóc w oswajaniu cierpienia. Ono jest przecież doświadczeniem, tak samo ważnym jak szczęście i radość w dobrych chwilach życia.


Miłość jest bezsprzecznie największym skarbem w życiu człowieka. Odgrywa największą rolę w ustalaniu mierników wartości, którymi człowiek kieruje się przy podejmowaniu ważnych decyzji i wyborze stylu życia. Kto w dzieciństwie nie zaznał miłości, ten jest nieszczęśliwy i przyjmuje mierniki wartości, które w późniejszym życiu nie pozwalają mu zaznawać szczęścia.


Nic nie zapewnia szczęścia na tym świecie. Wszystko jest ulotne. Ludzie tracą życie na drobne przyjemności. Nirwana jest jedyną prawdą. To jedność ze wszystkim, co żyje. Zwrócić swój umysł w kierunku tego, co trwałe to Nirwana.


Na początku traktowałam seriale jako trening, ale później zaczęłam odmawiać. Ileż można wciskać ludziom kit? Na szczęście ''Chichot losu'', w którym występuję, traktuje widza inaczej. Zgodziłam się w nim zagrać, bo gdy przeczytałam scenariusz, poczułam, że jest to serial o czymś. Ma wyraziście zarysowane postaci i dobre dialogi.


Jednej tylko rzeczy jestem pewien, tego że oceny wydawane przez ludzkość są wyznaczane przez jej pragnienie szczęścia; innymi słowy: są usiłowaniem dostarczania argumentów złudzeniom.


Są dwa punkty otwarcia się na Boga: jedni potrzebują do tego nieszczęścia, inni
– przeciwnie
– smaku szczęścia.


Moralność, która ośmiela się nakazywać wam znajdowanie szczęścia w wyrzeczeniu się go - każe wychwalać klęskę swoich wartości - jest bezczelną negacją moralności.


Szukałem szczęścia po świecie które było we mnie. Podróżowałem z kraju do kraju zamiast mieszkać w domu.


Znajduję szczęście w małych rzeczach. Wciąż wierzę, że najcenniejsze rzeczy na świecie są za darmo.101 - 150

Szczęście jest zdrowe dla ciała, ale to troska rozwija siły ducha.


Zdobycie medalu na olimpiadzie jest wielkim marzeniem dla każdego zawodnika. Najważniejszym jest zdobycie medalu podczas igrzysk. W tej chwili wiele drużyn jest bardzo mocnych. Można być trzecią drużyną, jednak szybko można spaść na ósme, czy dziewiąte miejsce. Nie ma już tak wielkich różnic. Medalu nie można więc planować, wiele zależy od formy danego dnia i szczęścia.


Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista, ale oświetla ją nadzieja.


Ówczesne godziny wydawały mi się wybawieniem z irytujących odczuć młodości. Nie wstydzę się powiedzieć, że porwany gwałtownym zachwytem upadłem na kolana i z przepełnionego serca dziękowałem Niebiosom, że dały mi szczęście żyć w tych czasach.


Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i szczęścia, aby mi się jedno z drugim nie popieprzyło.


Jak to już bywa, zalążek katastrofy krył się właśnie w szczęściu.


Szczęście ciska ludźmi jak piłką.


Bieda jest lepszym spoiwem niż szczęście.


Przed grzechem może człowieka ochronić jedynie szczęście.


Aha, no to, jakby to powiedzieć, jako mężczyzna mogę powiedzieć, że no cóż, pan prezydent miał troszkę więcej szczęścia niż ja mam, mnie Doda jeszcze nie wycałowała.

Zbigniew Girzyński (o wycałowaniu Lecha Kaczyńskiego przez Dodę.)

Daj mi Mit'ka, to szczęście, którego ja szukam, a nie to, któreś dla mnie wymyślił.


Pokora fundamentem wiary, miłości. Poddać rozum, serce, wolę może tylko duch pokorny. Ale to poddanie całkowite rozumu swego rozumowi najwyższemu, to oddanie całkowite swego serca Sercu najmiłościwszemu, to zlanie swojej woli z Wolą najświętszą, jest dopiero prawdziwą mądrością, szczęściem, świętością.

Jan Wojciech Balicki (Rozważania. O. Joachim Bar, ''Wybór pism ks. Jana Balickiego'', Warszawa 1978, s. 151.)

Życie na ogół nie biegnie zgodnie z naszymi marzeniami, trzeba natomiast wykorzystywać szanse, które daje w zamian. Ważne jest też, by zachować odpowiednie proporcje między niezbędną dozą rozsądku a ryzykiem. Myślę, że mam sporo szczęścia w życiu. Spełnione marzenia mnie cieszą, ale chyba jeszcze bardziej ekscytujące są miłe niespodzianki, a tych otrzymałam od losu niemało.


Nie szczędź czasu na to, aby być szczęśliwym.


Czekaj cierpliwie, moje najmilsze dziecko, i spokojniutko wypełniaj to, co Pan Jezus obecnie żąda od Ciebie. Spokój i szczęście tylko w spełnianiu woli Bożej.

Maria Angela Truszkowska (Fragment listu Matki Angeli.)

Szczęściem ludzie w to się wdali, Milicjanci ją złapali, Uwiązali na powrozie I zamknęli kozę w kozie.


Ma pan szczęście, że moja żona nie została trwale oszpecona! Obciążyłbym pana kosztami rozwodu!


Romans po japońsku oznacza trzy dni wspólnego szczęścia, trzydzieści lat cierpienia i samobójstwo pod kwitnącą wiśnią.


Prawdziwe szczęście jest niemożliwe bez samotności.


Myślę o prawdziwym szczęściu, bez tchu, bez pamięci, bez reszty…


Szczęście wydawało się jej absolutną abstrakcją.


Podobno uczucie szczęścia tylko wtedy w pełni przenika (podobno) twe wzburzone serce, gdy zdasz sobie sprawę, gdy zrozumiesz, że całkowicie należy do ciebie drugi człowiek, który cię kocha każdą, nawet najmniejszą cząstką swego serca, że stoi wiernie u twego boku, cokolwiek by się stało, wtedy, tylko wtedy możesz powiedzieć, jestem szczęśliwy.


Wojownicy! Jesteście Bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków
– samurajów! Będziecie przez wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza!

Takijirō Ōnishi (pożegnanie Ōnishiego 21 października 1944 z pierwszymi ochotnikami do jednostki kamikaze. Samoloty jednak nie znalazły celów i, ku zawodowi wszystkich, piloci wrócili do bazy. Zginęli dopiero cztery dni później.)

Tylko 10 centymetrów dzieli mnie od szczęścia.

Głębokie gardło (dzwoniąc do doktora w sprawie swego penisa; okazało się, że nie przeszkadza mu zbyt mały wzrost… tylko zbyt wielki.)

Dobra, będę oszukiwał! Na szczęście mam Specjalny Miotacz Mazi Jacka Spicera.


Szczęście wiążę się z ryzykiem. Ale bez odrobiny strachu niczego nie można osiągnąć.


Któż wie czym jest prawdziwe szczęście, nie tradycyjny wyraz, ale nagi terror. Dla samotnych ludzi, którzy noszą maski, najbardziej nieszczęśliwy wyrzutek obejmuje pewne wspomnienia lub jakieś iluzje.


Seks był źródłem radości i szczęścia zawsze, w każdej epoce, a średniowiecze było pod tym względem dużo radośniejsze, dużo mniej zakłamane i dużo mniej kołtuńskie niż przełom wieków dziewiętnastego i dwudziestego.


Filipie, gdy robiłeś mi pierwszy zastrzyk, wierzyłam, że dajesz mi szczęście. Ale ty już wiedziałeś, że mnie zabijasz. I cieszyłeś się, że kiedyś nie będziesz umierał sam.


Nikomu z nas szczęście nie jest dane na własność, czasami udaje się je zdobyć, być jego najemcą czy może lokatorem. Ale trzeba bardzo regularnie wnosić opłaty, bo opieszałym grozi natychmiastowa eksmisja.


Powiem ci, co jest szczęścia tajemnica, O serce! Ożyj temu, co nad śmierć, nad ból, nad złudzenie, Trwa nieskończenie. I niech trwa drżąca kotwica Tam pada, gdzie jest głębin spokój i milczenie.


Oczekiwanie na szczęście jest motorem życia ludzkiego.


Cokolwiek robią kobiety, muszą to robić dwukrotnie lepiej od mężczyzn
– na szczęście to nie jest takie trudne.


Podkowa to symbol szczęścia, a granat jest symbolem eksplozji.


Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły tak zamykać jak oczy.


To rozsądne. Tym razem darujemy wam waszą głupią arogancję. Ale nie testujcie więcej swojego szczęścia.


Miłość to wiara, to religia ziemskiego szczęścia, to promienny trójkąt umieszczony w sklepieniu świątyni, którą nazywamy światem.


Marek [tak nazywali go koledzy] jako aktor umiał bardzo wiele, ale jakoś nie miał szczęścia do wykazania się.


Jeśli Bóg jest ojcem, to szczęście ojczymem.


Szczęście, to kochać stare książki i młodych autorów, młode kobiety i starych przyjaciół.


Szczęście małżeńskie jest naprawdę możliwe i łatwe do osiągnięcia. Zależy ono od dobrego dopasowania się partnerów, to zaś od odpowiedniego ich doboru… Najłatwiej osiąga się je wtedy, jeśli żona jest kompletnie ślepa, zaś mąż
– zupełnie głuchy.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.


Wyspa Berk. Przez dziewięć miesięcy w roku pada tu śnieg, przez resztę grad. Żarcie jest surowe i pozbawione smaku. Ludzie jeszcze bardziej. Na szczęście są jeszcze zwierzaki. Gdzie indziej mają kucyki, względnie jakieś kanarki ... my mamy… smoki.

Jak wytresować smoka (głosem narratora na koniec filmu.)

Bo szczęście póty trwa, póki je człowiek ocenia należycie. A dla człowieka wartość ma tylko to, co ciężko się zdobyło.


Szczęście dla głupca to stać się bogatym, dla szlachetnego
– wszystko porozdawać; drapać się
– ma za szczęście trędowaty, mądrego wstrętem tylko trąd napawa.


To zadziwiające, bo dostałam ich [nagród] już 11 i śmieję się, że wyczerpałam limit do końca życia. Jednak prawda jest taka, że mam w teatrze ogromne szczęście do ludzi.


Faceci nigdy nie doceniają swojego szczęścia.


Jak jaskółki miłość przynosi domom szczęście.


Szczęście uśmiecha się do twardzieli, nie do marzycieli.


Są dwie drogi do szczęścia
– religia i głupota.151 - 200

Szczęście ma postać ulotną. Jest, ale go nie ma. Nie ma go, ale jest.


Warto zatrzymać chwilę szczęścia, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci.


Nie ma pokoju, szczęścia i dobra na tej ziemi bez walki, bez obrony zbrojnej, bez gotowości umierania, ale i strzelania w obronie słusznej sprawy. Taką naukę dało mi moje burzliwe i długie życie. Mam pogardę dla ludzi głoszących uchylanie się od służby wojskowej
– oni przygotowują nieszczęście dla swojego kraju.


Pieniądze robią pieniądze, taka jest prawda. Bieda może unieszczęśliwiać, ale pieniądze szczęścia nie gwarantują.


Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia; jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.


Tylko głupcy nie potrafią docenić, kiedy szczęście się do nich uśmiecha.


Ludzie, nie tylko ci, którzy jak ja byli na katordze, ale absolutnie wszyscy, na tyłach i na froncie, odetchnęli swobodniej, pełną piersią, i w upojeniu, z uczuciem prawdziwego szczęścia rzucili się w wir groźnej walki, śmiertelnej i zbawiennej.


Szczęście ruszało we mnie pełną parą i z największą radością zgodziłam się, że oczywiście, zupełnie zwariowałam.


Miałem szczęście do reżyserów, którzy za dużo nie mówią. A jeśli już, to są to precyzyjne i rzeczowe uwagi. Od każdego nauczyłem się bardzo dużo, wystarczyło uważnie słuchać. Każdy pracuje inaczej, każdy dał mi coś innego.


Jeśli znalibyśmy wartość chociaż jednej Mszy św., to umarlibyśmy ze szczęścia.


Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie.


Pamiętam, któregoś ranka wstałam o świcie. Poczułam, że życie stoi przede mną otworem. Pamiętam jak pomyślałam: ''Oto początek szczęścia. W tej chwili się zaczyna, i od tej chwili zawsze będę je odczuwać.'' Nigdy mi nie przyszło do głowy, że to nie był początek. To było szczęście. Ta chwila. Właśnie wtedy.


Szczęście ma to do siebie, że umyka.


Nie mamy prawa cieszyć się szczęściem, jeśli nie tworzymy go dokoła nas, podobnie jak nie możemy używać bogactw, których nie wypracowaliśmy.


Jeno tą białą ciszą się zachłysnąć, Jeno zasłuchać się w dzwoneczków chrzęście, Jeno bez słowa białą dłoń uścisnąć I lecieć w szczęście...


Prawdziwa miłość w kobiecie nigdy nie oczekuje równej zapłaty za to, co daje, ani szczęścia równego temu, jakie chce sprawić.


Miłość jest klatką, w której umieramy ze szczęścia.


Szczęście dla mężczyzny to świadomość, że kiedy wieczorem wraca do domu, jakaś kobieta nasłuchuje jego kroków.


Po co szukamy radości, kiedy mamy ją obok siebie? Po co szukamy szczęścia, kiedy mamy je obok siebie?


Przepis na sukces w tym zawodzie: przede wszystkim szczęście, dobry wygląd i, niestety, układy, a na samym końcu talent.(...) Ten zawód wymaga wielkiej wiary w siebie i tupetu, bo każda rozmowa o nowej roli, każde zdjęcia próbne to walka.


Każda z naszych postaci dojrzewa do zrozumienia, że ich inność - z tu i ówdzie zabłąkaną brodawką - stanowi ich największą wartość. To samo odnosi się do nas: ludzie, którym pozwolimy się poznać i polubić, zobaczą w nas to, co najlepsze. I każdy: królewna, osiołek, nawet wielki, zielony, cuchnący ogr może znaleźć miłość i szczęście.


Na szczęście jest bezwietrznie. To największy wróg skoczków.


Mieliśmy naprawdę szczęście, że był naszym trenerem.


Na szczęście źle obliczyła odległość i spadła z tapczanu. Będę musiał potem sprawdzić, czy nie powstał pod dywanem jakiś krater.


Gdyby nawet socjalizm zapewniał więcej dóbr, niż kapitalizm, to i tak byłbym za kapitalizmem, bo zapewnia on więcej wolności. Na szczęście nie mam tego dylematu…


Słoń jest dla człowieka symbolem szczęścia. Człowiek dla słoni mógłby być symbolem nieszczęścia. Płaci, żeby mógł postawić na półce figurkę słonia z prawdziwej kości słoniowej. Oczywiście na szczęście…


Jeśli chce się być szczęśliwym, nie wolno gmerać w pamięci.


Milczenie jest najlepszym tłumaczem radości, bo małe jest szczęście, które można wyrazić słowami.


Szczęścia nie szukaj daleko za siódmą gdzieś górą i rzeką odnajdziesz je tu zwyczajnie w tym dniu ukryte w twoim uśmiechu na chwilę od ciebie uciekło i wróci niebawem jak echo


Pieniądze nie dają szczęścia, ale mogę za nie kupić każdy wieżowiec w Nowym Jorku.


Nie dojdziesz, co mury w sobie tają, szczęście czy nieszczęście; ściany mają wprawdzie uszy, ale nie mają języków (…).


Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże.


…kiedy czujesz bliskość wierzchołka, zdajesz sobie sprawę, że zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki, bardzo łatwo stracić czujność. Przestać mierzyć siły na zamiary. A kiedy przegapisz pewną granicę, to decyduje już szczęście
– czy wyjdziesz z tego cało, czy też nie.


Szczęście możemy znaleźć tylko w nas samych, a żądanie go od innych jest próżną stratą czasu; niewielu ludzi posiada jego nadmiar.


Miłość niesie z sobą szczęście albo też obawy o przyszłość.


Cudowne, doprawdy, jest opanowanie umysłu, tak trudnego do opanowania, zawsze żywotnego i chwytającego to co pożąda. Poskromiony umysł przynosi szczęście.


Moje szczęście zawsze polegało na tym, że spotykało mnie jakieś nieszczęście.


Tak, w rozprawach sądowych występuje element szczęścia, ale zdarza się on jedynie o trzeciej nad ranem. Znajdziecie mnie w bibliotece szukającego szczęścia o trzeciej nad ranem.


Jednostka lub kilkuosobowa klika opętana żądzą władzy, która wykorzystuje tęsknotę mas za absolutnym szczęściem, ich bezgraniczne pragnienie zbawienia, może doprowadzić do powstania masowego ruchu fundamentalistycznego, do zbiorowego szaleństwa.


Ileż tysięcy ziaren dobrego ludzkiego zboża musi padać na nieurodzajną, kamienistą glebę, skoro taka kropelka wody okazuje się tak oszałamiająca! Sądzę jednak, że trzeba być wdzięcznym za łaskę i szczęście, dzięki którym mogłem dostarczyć nawet tej kropli.


Szczęście jest autentyczne tylko wtedy, gdy się nim dzielisz.


Największym szczęściem, jakie może dać miłość, jest pierwszy uścisk dłoni ukochanej kobiety.


Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu.


Czynniki szczęścia działają tylko w zespołach. Nie wystarczy do szczęścia samo zdrowie, sama wolność, sam majątek czy sama uroda.


Kiedy człowiek przestaje się szamotać i idzie za przeznaczeniem, zamiast próbować zawładnąć swoim życiem, to okazuje się, że szczęście idzie za nim.


Świat to cyrk, gdzie miłość i szczęście chodzą wysoko po mocno napiętej linie i w każdej chwili grozi im śmierć.


Na szczęście Katherine wyraża swoją agresję tak pasywnie, że nawet tego nie zauważymy.


Szczęście nie jest rzeczą łatwą: trudno je znaleźć w sobie, a nie sposób gdzie indziej.


Nieprawdą jest, że cierpienie uszlachetnia charakter, szczęście czyni do czasami, natomiast cierpienie najczęściej wywołuje w ludziach małostkowość i mściwość.


Tylko niesentymentalny stosunek, który nie uzurpuje sobie prawa do życia i wolności partnera, może przynieść obydwojgu szczęście.201 - 250

(…) wierzę w zdolność rodzaju ludzkiego do niekończonego doskonalenia się i dlatego sądzę, iż rodzaj ludzki będzie na drodze ku pokojowi, wolności i równości, a więc na drodze ku szczęściu i cnocie, czynił postępy, których kresu nie sposób oznaczyć. Wierzę, że te postępy winny być dziełem rozumu, wzmocnionego przez rozmyślania, opartego na doświadczeniu.


Zadowolenie z całości życia jest zadowoleniem nie tylko z tego, co jest, ale także z tego, co było i co będzie; nie tylko z teraźniejszości, ale także z przeszłości i przyszłości. Poczucie szczęścia obejmuje nie tylko dodatni stan obecny, ale także dodatnią ocenę przeszłości i dodatnie wnioski na przyszłość.


Głupiec uważa przypadek za szczęście.


Cywilizacja dostatku dóbr materialnych błędnie jest kojarzona z czasem szczęśliwości. Żeby być szczęśliwym, poza innymi warunkami (subiektywnymi i zróżnicowanymi indywidualnie), niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a nie z rzeczami.


Szczęście jest więzieniem, Evey. Najbardziej zdradziecki ze wszystkich więzień


Najważniejsze to nie ulec presji, nie przegrać z sobą samym. Kiedy ja zaczynałem, też mi się ręce trzęsły. Na szczęście miałem obok starszego brata, który mówił, żebym się nie przejmował, gdy coś nie wyjdzie, bo na pewno zaraz się poprawię.


Każde szczęście jest pragnieniem nieszczęścia.


Szczęściem zeszłej niedzieli padał deszcz, więc jest dość czystych naczyń.


Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.


Para goni parę, tej miłości ponad miarę, Para goni parę, czy to szczęście jest za karę, Para goni parę, spójrz, kochany, na zegarek, Para goni parę, czy ten wyścig jest na czas?


Kupują twoje szczęście. Ukradnij je.


Duża woda już w moim życiu przepłynęła. Mieniło się w niej raz dobro, raz zło. Zła więcej. Szczęście było, ale mało. Co to jest szczęście? Spokojnie żyć w świecie, pracować sobie, uczciwie. I jeszcze wolność mieć. Nie być zależne od jakichś wielkich zakrętasów. Tak jak kiedyś. Gdzie chciał, to pojechał, gdzie chciał, konika popasł. To było szczęście.


Nie da się zresztą ukryć, że większość dotychczasowych kreacji filmowych Zamachowskiego, to role drugoplanowe i epizodyczne. Na szczęście, często bardzo charakterystyczne, silnie zarysowane, umożliwiające wykazanie się błyskotliwym talentem i wzbudzającym uznanie warsztatem.


Chociaż właściwie to ty powinieneś grać, bo w miłości to ty nigdy szczęścia nie miałeś.

Eugenia Basen (o totolotku do męża.)

Im piekło życia jest gorsze, tym głośniej, wyraźniej słyszę odwieczny hymn życia
– piękna i szczęścia i prawdy… Życie, gdy nawet kajdany wlec trzeba
– może być i jest radosne.


Ale szczęście to nie hazard, to ciężka praca, planowanie, a poza tym coś jeszcze. A jeżeli już hazard, to wykalkulowany.


Kto nie cierpiał ten nie jest wolny, a bez wolności nie ma miłości, bez miłości nie ma szczęścia, nie ma błogości.


I wtedy przyszedł maj, Zamieszał w moim sercu. Zgubiłam cały żal, Poczułam co to szczęście. Tylko szczęście, Całe szczęście, Tylko szczęście.


Szczęście nie polega na szczęściu, lecz na jego osiąganiu.


Pełnia szczęścia to niewygodny stan.


Szczęściem należy się dzielić
– tylko wtedy wraca do ciebie.


Gdybym wiedziała, że szczęście zakonnicy polega na pobłażaniu sobie we wszystkim... by każda czyniła co jej się podoba... to nie chciałabym była robić nikomu przykrości, bo i mnie nie miło słuchać, że siostry narzekają, ale rozumię to tak i według tego postępuję... gdy mam ten obowiązek, inaczej postępować nie mogę i obciążać sumienia.

Maria Teresa Dudzik (Wspomnienia. Teresa Dudzik – ''Historia Zgromadzenia''. Archiwum P.O.S. w Rzymie, s. 70–71.)

Kiedy szczęście stoi przed nami, wydaje się tak wielkie, że sięga stropu nieba. Ażeby przejść przez nasz próg, robi się tak małe, że często już go nie dostrzegamy.


Miałem w życiu dużo szczęścia. Szczęście jest wtedy, gdy w tym miejscu i czasie, gdzie życie człowieka się rozgrywa, dużo się dzieje. Nie miałem marzeń uczestniczyć w polityce, ale tak się złożyło.


To środowisko nie ma szczęścia do wszystkich dziadowskich porównań.

Bronisław Komorowski (o słowach Joachima Brudzińskiego.)

Boże, jeśli na całym świecie silne wiatry by wiały, nie zgaszą szczęścia pochodni, a jeśli woda zalałaby świat cały, nie wypłucze czary niedoli.


Do wszystkich warunków szczęścia brakuje najczęściej jednego, który trzeba przynieść ze sobą, daru umiejętności bycia szczęśliwym.


Gdyby ludzie pragnęli bardziej własnego szczęścia niż nieszczęścia innych, moglibyśmy niebawem mieć raj na ziemi.


Bieda jest lepszym spoiwem niż szczęście.


Szczęście jest egoistyczne, bo każdy szuka szczęścia dla siebie.


W szczęściu byłaby urocza: szczęście jest poezją kobiet, jak strój ich barwiczką.


Co do szczęścia to ma ono tylko tę użyteczność, że czyni możliwym nieszczęście.


(…) na szczęście jesteś mi wierna i pozostaniesz.


Ważniejszy jest łut szczęścia niż kilogram zasług.


Aby osiągnąć szczęście, trzeba znać cierpienie.


O kobiety! Wyście naszym szczęściem i nieszczęściem. Świat o was mówi z pogardą, a jednak ciągle hołdy składa.


Jeżeli ktoś ma szczęście, to i niebo mu dopomaga.


Świat reklamy każe nam wierzyć, że szczęście jest po prostu mnożeniem przyjemności.


Są dwie drogi do szczęścia
– religia i głupota.


Pieniądze szczęścia nie dają
– dopiero zakupy.


Największe szczęście to pewność, że jesteśmy kochani ze względu na nas samych, albo raczej pomimo nas samych.


Muszę wyłapać te smerfy i skończyć z tym całym szczęściem.


Dziwne są ścieżki szczęścia. Niektórzy potrafią zbudować swoje szczęście niemal z niczego, ocalić i rozdmuchać nawet najbardziej nikłą iskrę, choć wiatr i deszcz.


Głupiec uważa przypadek za szczęście.


Nie ma dotkliwszej boleści niźli dni szczęścia wspominać w niedoli.


Każde wystawienie Najświętszego Sakramentu, uroczystość Bożego Ciała, była dla mnie źródłem szczęścia i radości. Jak ja się na nie już naprzód cieszyłam, z jaką niecierpliwością tych dni wyglądałam. Dziwiłam się i pojąć nie mogłam, jak ludzie mogą wychodzić z kościoła, gdy Bóg jest na ołtarzu.

Maria Angela Truszkowska (Fragment wspomnień Matki Angeli.)

Miałam szczęście, że w „Mazowszu”, do którego przyszłam tuż po szkole baletowej, trafiłam pod skrzydła wielkiej osobowości, znakomitej artystki pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Dzięki niej zrozumiałam, że warto realizować marzenia i walczyć o siebie.


Jeśli zawsze znasz odpowiedź Jeśli wiesz… Jeśli tylko szczęście widzieć chcesz Mów do mnie czule… Mów do mnie jeszcze… Kocham cię


Uroda nie chroni przed życiem. I całe szczęście. Dramaty są potrzebne, dojrzewamy dzięki nim. Bez nich bylibyśmy jakimiś kosmitami.


Największym szczęściem klasyków jest z pewnością to, że już nie żyją.251 - 300

(…) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (wypowiedź Dowmunta w rozmowie z Jankiem.)

Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc”
– myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Tak mało wiemy o sobie. Całe szczęście, że inni wiedzą mniej.


Jego miłość [poety], doznanie, szczęście mają odpowiednik we wszystkich miejscach, w których nigdy nie był i nie będzie, wśród obcych, których nigdy nie pozna.(...) Poeta przywraca życie, żeby śpieszyć z kolei do kresu.


Rozpierało go szczęście, jakiego nie zaznał od chwili wygnania z Królestwa. Na Jasność! Oto znów dowodzi Szarańczą, znów stoi na czele Aniołów Miecza. Z radości chętnie wycałowałby zakazane pyski odzyskanych podwładnych.

Maja Lidia Kossakowska (Myśli Kamaela)

Szczęście to mieniąca się jak tęcza bańka mydlana, która jak i ona pęka przy bele dotyku.


A szczęście było tak dostępne, tak blisko!


Na szczęście zunionizowanym Polakom bardzo się to wszystko podoba, czemu dają wyraz w wyborach. A jak wiemy „volenti non fit iniuria” to zasada prawna, według której zgoda pokrzywdzonego na wyrządzenie mu krzywdy wyłącza przestępczość czynu.

Wojciech Popiela (o podwyżce VAT-u wprowadzonej przez Platformę Obywatelską i PSL.)

To jest pasja, która, na szczęście, łączy się z pracą.

Joanna Kołaczkowska (o kabarecie.)

Dopóki nie zrelaksujesz umysłu, nie odnajdziesz szczęścia.


Szczególnej zaś uwagi wymaga sytuacja, gdy większa liczba ludzi wspólnie podejmuje próbę zapewnienia sobie szczęścia i ochrony przed cierpieniem tak przetwarzając rzeczywistość, że nosi to wszelkie cechy obłędu. Mianem takiego masowego obłędu musimy określić także religie ludzkości, choć rzecz jasna nigdy nie rozpozna tego obłędu ten, kto sam go podziela.


Kiedy skrzyżują się spojrzenia, Gdy spłoszą serca nasze, Może będziemy szli do szczęścia, Lecz czy na zawsze...?


– Karaluchy! Karaluchy!!!
– Gdzie?
– zainteresowała się, gapiąc się na mnie jak na głupią.
– Na prześcieradle
– wykrztusiłam przestraszona. Popatrzyła na puste prześcieradło, na mnie i wzruszyła ramionami.
– A co chciałaś znaleźć w łóżku za tę cenę? Lindę?
– Prychnęła i wyszła.


Pieniądze szczęścia nie dają
– dopiero zakupy.


Jedynie dwie rzeczy czynią nas szczęśliwymi: wiara i miłość.


– Szczęście każdy nosi w sobie.

Lalka (Bolesław Prus) (Stanisław Wokulski do pani Wąsowskiej.)

Albowiem znajomość prawdy nie przynosi szczęścia.(...) Szczęśliwi są tylko głupcy. Lecz to nie powód, by być głupcem.


Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.


Najnieszczęśliwsze życie nawet ma swe godziny słońca i wśród piasku i kamieni swe ubożuchne kwiatki szczęścia.


No nic, przecież nic się nie stało Znów nie spałaś, znów liczyłaś gwiazdy I znów wyszło ci, że szczęścia jest zbyt mało I że świat ma tylko szare barwy


''Nihil est ab omni parte beatum''
– nie ma bezwzględnego szczęścia.


Lecz nie mogłoby być większego i fatalniejszego nieporozumienia, niż gdyby szczęśliwi, udani, mocni na ciele i duszy poczęli wątpić o swym prawie do szczęścia.


Był ujmującym mężczyzną. Ile było wieczorów, kiedy zabierał mnie na przedstawienia. Przeważnie do Opery Komicznej. Byłam z nim bardzo szczęśliwa. Nigdy nie był szorstki, zawsze okazywał czułość, był uprzejmy i stale myślał o moim szczęściu. Największe wrażenie robił na mnie zawsze jego spokojny i beztroski sen…

Henri Landru (na procesie Landru.)

Bywa z ludźmi, którzy widnokrąg swój biorą za koniec świata, nie pojmują, nie mają dość mocy serca i umysłu, aby pojąć, że osobiste bóle i szczęście to wyjątkowe, przelotne chwile w życiu człowieka, a całe życie jest nieprzerwanym ciągiem prac i powinności, którego ani radości, ani cierpienia przerywać nie powinny.


Pamiętam Pawła Zagumnego, który z niezwykłą determinacją w końcówce drugiego meczu z Hiszpanami trzasnął się kilka razy o tę nawierzchnię Mondo Flex, a teraz zabrakło mu szczęścia.


Ale wydaje mi się, że to uczucie... zdarza się raz lub dwa razy w życiu, jeśli masz szczęście.


Dobry szachista ma zawsze szczęście.


Szczęście to nie tylko to, co los daje, ale i to, czego nie zabiera.


Jest u nas taki zwyczaj, że gdy rodzi się chłopiec, powinien jak najszybciej wziąć do ręki skrzypce i od małego grać. Natomiast gdy rodzi się dziewczynka, powinna natychmiast uczyć się gotować. Ja miałam to szczęście, że urodziłam się jako pierwsze dziecko, więc rodzice wychowywali mnie jak chłopca. To ja wzięłam do ręki „skrzypce”.


Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.


Są kobiety o takiej strukturze psychicznej, która nie pozwala na zawładnięcie jej przez żadne uczucie. Istnieją w ich psychice suwerenne strefy zupełnie wolne, nie nawiedzane przez uczuciowe burze, które pełnią dla umysłu i serca funkcje samotni, ustronia, zarówno w chwilach szczęścia, jak też rozpaczy, i będące azylem od tych stanów umożliwiającym spokojną refleksję.


Kiedyś o atrakcyjności mężczyzny decydował jego samochód. Na szczęście te czasy minęły
– teraz decyduje telefon komórkowy.


Nabłąkawszy się, w końcu wszedł w głębinę lasu I trafił, czy umyślnie, czyli też przypadkiem, Na wzgórek, co był wczora szczęścia jego świadkiem, Gdzie dostał ów bilecik, zadatek kochania, Miejsce, jak wiemy, zwane Świątynią dumania.


Na dłuższą metę szczęście nie ma znaczenia w pokerze, ale krótka meta jest dłuższa, niż nam się wydaje.


Szczęściem człowieka ciemnego jest to, że nie wie o swojej niewiedzy.


– One są takie głupie! (...) widziała pani kogoś mądrego, żeby trzymał lalkę w łapach i do niej gadał?
– Dziewczynki potrafią tak cały dzień gadać i gadać. Na szczęście te lalki tego nie słyszą
– jakby słyszały, to by nie wytrzymały.

Świat w oczach dziecka (o dziewczynkach.)

Nosorożec
– gbur złowrogi, Nikomu nie zejdzie z drogi. Całe szczęście, że przechodzień Takich nie spotyka co dzień.


Trzy rzeczy dają miarę człowieka: dowodzenie, bogactwo i szczęście.


Ludzie nie troszczą się o szczęście, lecz szukają rozkoszy. Szukają jej nawet wbrew swoim interesom, wbrew swym poglądom i wierze, wbrew swemu szczęściu…


Kochała cię, wiesz? Nasza Leslie nie miała szczęścia do przyjaciół w poprzedniej szkole. Mieliśmy nadzieję, że gdy się tu przyprowadzimy to… to. Powiedziała, że gdyby nie ty… Jesse byłeś jej najlepszym przyjacielem. Dziękuje ci za to.

Most do Terabithii (ojciec Leslie do Jessego.)

Kto ma szczęście w kartach, ten ma pieniądze na miłość.


Mity nie powiedzą, co ci zapewni szczęście, ale powiedzą, co się stanie, gdy pójdziesz za swoim szczęściem, jakie napotkasz przy tym przeszkody.


Tańczyła dla siebie, przepojona radością, w oku cyklonu szczęścia, jakim było życie.


Szczęście przez całe życie! Nikt by tego nie mógł znieść, to byłoby piekło na ziemi.


Proszę życzyć mi szczęścia, madame. Jestem teraz królem Francji! Zginął bowiem król Paryża! Wyprzedziłem ciosy, które miały mnie trafić. Naśladowałem ciebie, moja nauczycielko!


Nie zawsze miłość daje ci szczęście, więc żyj tak, by niczego nie żałować. Bądź ze sobą szczery.


Czy jest cokolwiek na świecie, co by nie ciągnęło za sobą rozczarowania? Ile razy stwarzałem sobie [nadzieję na] tyle szczęścia, jeżelibym dosięgnąć mógł tego lub innego przedmiotu, i kiedy dopiął [już] celu, zawsze zostawała jakaś próżnia, której niczym nie udawało się zapełnić.

Rafał Kalinowski (w liście do brata, 1856 rok; uzupełnienia od autora książki.)

Dwoje serc i w skromnej chatce Może w szczęściu błogim trwać.


Młodzi ludzie obojga płci dowiedzieliby się również, że przyjaźń, którą osoby złych obyczajów zdają się im okazywać tak łatwo, jest zawsze tylko niebezpieczną pułapką, równie zgubną dla ich szczęścia, co dla ich cnoty.


Kto rano wstaje, ten zbiera podwójne szczęście.301 - 350

Jeśli chodzi o muzykę, to ja zawsze miałem szczęście.


Miałam w życiu szczęście. Nie musiałam ciągle chodzić na castingi, bo przespałam się z kim trzeba.


Psy (...) w przeciwieństwie do ludzi wiedzą także, iż szczęście bywa równie zabójcze jak czerniak złośliwy. Wiedzą, że szczęście przyjmuje różne odcienie błękitu, jedne są śmiertelne, inne nie. Po odchorowaniu szczęścia potrzebny jest czas na rekonwalescencję
– niekiedy całe życie.


I złudą jest, że z szczęścia pól Nieść będziesz miody w jutra ul I łamać z braćmi chleb i sól…


Ja miałem to szczęście, że poznałem w Polsce wiele wspaniałych osób. Więcej
– mam tu oddanych przyjaciół. Ale (…) chyba nie mógłbym mieszkać w Polsce na stałe. Zbyt kocham Moskwę, zbyt głęboko tkwią tam me korzenie. Lubię przyjeżdżać, szczególnie do Krakowa i Wrocławia. Te miasta mają swój niepowtarzalny klimat.


Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.

Niccolò Machiavelli (motto powieści.)

Jestem Irlandczykiem, urodziłem się w Dzień Świętego Patryka, mam szczęście siódemki.


Szczęście jest wypadkową tego wszystkiego, co człowiek w życiu przeżył i posiadał. Stanowi niejako zamknięcie jego rachunków życiowych, jest
– „bilansem” jego życia.


Ci, którzy tron zawdzięczają szczęściu, dochodzą doń bez wielkiego trudu, ale z wielkim tylko trudem mogą się na nim utrzymać.


Szczęście to nie życie bez zmartwień. Szczęście to stan duszy.


Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.


Otrzymałem wszystko, co potrzeba... Muszę to oddać, com wziął. Ten dług przeklęty... Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą bym przycisnął do serca z miłością, dopóki z oblicza ziemi nie znikną te podłe zmory. Muszę wyrzec się szczęścia. Muszę być sam jeden. Żeby obok mnie nikt nie był, nikt mię nie trzymał!

Ludzie bezdomni (Pożegnanie z Joasią)

Tak złudami mamiona, wśród męki i znoju, szukając wszędzie szczęścia
– tak jak ów napoju, istota ludzka w końcu
– kona przekonana „Pełnia szczęścia na ziemi
– to fatamorgana!”


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Czymże jest, Wilhelmie, sercom naszym świat bez miłości? Tym zapewne, czym byłaby bez światła latarnia magiczna. Ledwo wstawisz w nią lampkę, natomiast jawią się na białej ścianie barwne obrazy! A choćby były one tylko przelotnymi złudami, to jednak są nam szczęściem, stoimy jak młodziki i z zachwytem patrzymy na to cudowne zjawisko.


(…) na tym świecie nie istnieje ani szczęście, ani nieszczęście
– porównujemy tylko stan obecny z tym, w jakim byliśmy. Tylko ten, kto doznał najokropniejszych niepowodzeń, zdoła odczuć najwyższe szczęście. Kto chciał umrzeć (…), wie, jakim skarbem jest życie.

Hrabia Monte Christo (list do Maksymiliana Morrela.)

Im szczęśliwsi mogą być ludzie, tym bardziej nieszczęśliwi się stają.


Obecna sytuacja przypomina trochę kryzys, który miał miejsce w XIX w., opisany w ''Dziadach'' przez Mickiewicza, kiedy w Warszawie zapanował cynizm i niewiara w naród. Ale jednak przyszedł potem na szczęście moment oczyszczenia.


W człowieku jest winy na wszystkie możliwe pytania. I nawet takie, których nikt dotąd nie zadał i może nigdy nie zada. Bo czymże jest człowiek, jeśli nie pytaniem o winę? Jedyne szczęście, że sam rzadko się domaga od siebie odpowiedzi. A tym większe szczęście, że nie potrafiłby sobie odpowiedzieć.


Szczęście jest objawem, na który psychopatolodzy zwracali jak dotychczas bardzo mało uwagi, być może dlatego, że kondycja ta nie jest normalnie uznawana za wystarczającą podstawę do terapeutycznej interwencji.

Richard Bentall (W artykule Bentall żartobliwe wykazywał, jak trudno jest ustalić niedwuznaczne kryteria odróżniające zdrowie umysłowe od choroby psychicznej.)

Wielkie szczęście, że jest ciemno. Nie zarumieniłem się tak od czasu, kiedy pani Pomfrey powiedziała, że podobają się jej moje nauszniki.


Szczęśliwy jest człowiek, który znalazł mądrość.


Kilka razy szczęście się do mnie uśmiechnęło. Ale castingów nie lubię...


Tylko sprawdzaliśmy szczelność waszych granic. Szczerze mówiąc, nie wszystko jest tam w porządku. Masz szczęście, że tym razem to nie był prawdziwy atak. Już się wynosimy.


Szczęście jest stanem poważnym.


Nie ma światła, które świeciłoby dla siebie samego. Każde szczęście rozjaśnia świat.


Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci.


Wszystko, zarówno nieszczęście, jak i szczęście (…)
– zależy od wyższej woli, jest wytyczone przez opatrzność.


Przeszkodą do szczęścia jest nadzieja na zbyt wielkie szczęście.


Z kim szczęście na ukos, i kury nań gdaczą.


Błogosławiony ten, kto żyje w pokoju. Nie ma na ziemi większego szczęścia.


Rzadko odczuwam potrzebę zagrania jakiejś roli. Natomiast myślałem, że chętnie bym zagrał w filmie Marka Koterskiego. Zdawałem jednak sobie sprawę, że to może wcale nie być takie proste. Ten efekt śmiechu, który kończy się przerażeniem i na odwrót
– wcale nie tak łatwo to osiągnąć. Na szczęście reżyser nad tym panuje.


Lubić to, co się musi robić
– to jest cała tajemnica szczęścia i cnoty.


(…) ale za to w życiu prywatnym spotykają mnie same szczęścia. Podczas tego roku życie stanęło mi na głowie, ale mam też tyle zajęć, że na drugi plan schodzą koledzy, rzadziej widuję się z rodziną. Tylko czasem udaje się znaleźć jakiś wolny dzień, wyjechać i oderwać się od piłki.


Nie zmogą nas te cierpienia, tylko przetopią i zahartują. Wielkich potrzeba ofiar naszych, aby okupić szczęście i pokojowe życie tych, co po nas będą.

Maksymilian Maria Kolbe (podczas pobytu w Auschwitz.)

Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


Piękno tak samo nie jest nam dostępne, jak nieskończoność. Nie należy jego nigdzie szukać; nie domagać się piękna ani w miłości, ani w szczęściu, ani w cnocie; należy natomiast je kochać, aby być cnotliwym, pięknym i szczęśliwym w tej mierze, w jakiej to dla człowieka możliwe.


Imię dobre, do szczęścia skłonność silniejsza niźli do życia; im starszy, tym jaśniej prawda wątpliwa wychodzi z ukrycia; pęd w górę, miłość do światła coraz to z wiekiem się wzmaga i rosną z nią jednocześnie i wiara, i odwaga.


Mych starych grzechów szczęściem nikt nie widział, A więc poproszę o nowy przydział.


Kto nie umie być ciekawym, ten szczęśliwym być nie może. Ciekawość jest pierwszym stopniem do szczęścia, nie do piekła. Kto nie ciekawy, żyć niewart.


Do szczęścia nie jest potrzebne wygodne życie, lecz zakochane serce.


Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało.


Szczęście nie ma nic wspólnego z tym, czy jesteś bogaty, czy biedny.


Szczęście lub nieszczęście człowieka zależy od mnóstwa rzeczy niepozornych, o których się zgoła nie mówi i o których mówić nie można.


Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły tak zamykać jak oczy.


Oto jest cel, do którego zmierzam: pozyskanie takiej właśnie natury oraz staranie się o to, aby wielu ludzi razem ze mną ją posiadło. To znaczy, że do mego własnego szczęścia należy też dbanie o to, aby wielu innych ludzi zrozumiało to, co ja, i aby ich rozumienie i pożądanie pozostawały w zupełnej zgodności z moim rozumieniem i pożądaniem.


Miałam grypę. Matka mnie potraktowała, jakbym miała galopujące suchoty i raka płuc. Ona ostatnio pracuje z nowotworowymi dziećmi w szpitalu i wystarczy kichnąć, żeby dostawała szoku. Szczęście, że mnie wreszcie spuściła z łańcucha, bo już myślałam, że się przekręcę.


Szczęśliwe kwiaty! mogą patrzeć śmiele I składać życzeń utajonych wiele, I śnić o szczęściu jeden dzień słoneczny… Zanim z tęsknoty uwiędną serdecznej.


Zapisu bólu w jednym obszarze pamięci nie można wymazać zapisami szczęścia w innych.351 - 400

Szczęście ludzkie, jak aloes, jest kwiatem powoli rosnącym.


Podróż ze szczęśliwym smokiem, to jedyny sposób na poszukiwania. (…) Nigdy się nie poddawaj, a szczęście cię znajdzie.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.


Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić, tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.


W weekend w Meksyku miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Na szczęście nikomu nic się nie stało, bo wszyscy Meksykanie są już od dawna tutaj.


Jakiż pożytek z mego szczęścia, kiedy ci, którzy kochają mnie od początku: moja matka, ojciec, bracia i krewni są wszyscy nieszczęśliwi? Dlatego aby ocalić wszystkie żyjące istoty, muszę osiągnąć umysł Buddy i wyłonić się z mojej wewnętrznej jaskini medytacji Wadźry.


O, przyjaciele! Nadejdzie stulecie, Jasne jak szczęście
– i zupełnie inne. Ale mu za nie tych dni nie oddamy, Kiedyśmy żyli tutaj. Ze Stalinem.


Cień od księżyca widzieć: szczęście.


Od dwóch dobrych generałów wolę jednego, który ma szczęście.


Sukces oraz szczęście w życiu polegają w równym stopniu na unikaniu błędów i na zaznaczaniu swojej obecności w świecie.


Przez chwilę nawet nie wiedziałem, które miejsce przepłynęliśmy linię mety i padłem na plecy. Dopiero po paru minutach wiedziałem, że jesteśmy pierwsi. Niesamowite szczęście, cud, że Francuzi nas nie przeszli. To przede wszystkim zasługa Roberta. To taki zawodnik, który ciągnie ile może, żeby tylko osiągnąć zamierzony cel.


Niestety, tak to już bywa na tym nie najlepiej urządzonym świecie, że szczęście człowiecze nie zawsze zależy od czyichś dobrych życzeń.


Nie wiem czy to ja nie mam szczęścia do ludzi, czy ludzie nie mają szczęścia do mnie.


Mam to szczęście, że jestem kompozytorem. Ale uprawianie i granie muzyki to ludzka rzecz. Jestem takim samych człowiekiem jak inni. Mam serce, mam dzieci, potrafię kochać. ''Voila''.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Mnie się widzi, że człowiek, który wie, do czego się nadaje, ma szczęście.


Bo widzisz Karafka, ja nie mogę, ja nie potrafię w ciągu jednego dnia przyjąć do siebie tyle szczęścia, (…) nie mam w sobie tyle miejsca.


Moda może dodać życiu uroku, pod warunkiem, że nie przecenisz jej roli, nie zaczniesz wierzyć, że rzeczy są kluczem do szczęścia.


Cóż to za szczęście spotkać kogoś, kto potrafi być szczery!


Uśmiecham się i całe szczęście, że uśmiechy nie robią hałasu


Rodzina nie jest koniecznie potrzebna do szczęścia.


Dlaczego nie dać w telewizji czegoś o szczęściu, bez dodatkowych utrapień i problemów. Pytał sam siebie, siedząc samotnie w reżyserce. Przecież, to byłoby piekielnie nudny hit, jak flaki z olejem, pomyślał nad konsoletą. No tak, czyjeś szczęście nudzi, gdy nie mamy go w sobie. Krwawe ludzkie kotlety są lepiej przyswajalne.


Szczęście jest tylko częścią miłości, oto czego trzeba się nauczyć. Cierpienie także należy do miłości. To jest tajemnica miłości, jej piękno i jej ciężar.


Widać było, że jest zupełnie nieobecna, pogrążona w sobie i w tej obecności obok, wyłączona z otaczającego ją świata. Nie istniał ani ogród koło nich, ani inni ludzie, ani wczoraj, ani jutro, życie zamykało się do tej chwili, która trwała, do dotykania głową ramienia najbliższego człowieka, do spokoju, do bezpieczeństwa, do szczęścia.


Jak szczęśliwie żyliby niektórzy, gdyby o sprawy innych ludzi tak samo mało troszczyli się, jak o swoje własne.


Szczęście jest tak delikatne, tak nietrwałe, że może je zniszczyć byle podmuch. Lub dzwonek telefonu.


Nieba błękit będzie jak namiot się słaniał I drżał w przepychu długich fałdów spadłych Na łunę dwu czół naszych aż pobladłych Z emocji, szczęścia i oczekiwania.


Kobieta powinna mieć naukę bez pedanterii, talent bez pretensji, cnotę bez dumy, szczęście bez świadków, wesołość bez wielbicieli.


Dziwnie łatwo przychodzi ideologom odkrywanie rozmaitych praw historii, które z reguły posiadają pewną cechę wspólną. Żądają mianowicie władzy absolutnej dla swych odkrywców. Na szczęście istnieją jednak, ustalone w drodze nie podlegającego zakwestionowaniu doświadczenia, tak zwane prawa przyrody.


Niech pan wierzy w uczucie, a wszystko będzie dobrze. (…) Znajdzie pan szczęście za kratami.

Na dobre i na złe (Muffini do Marka.)

O, Matko Boska, jestem pokrakiem! No świetnie, tego mi do szczęścia brakowało. Nie no, w tym nie mogę wrócić do domu. Pójdę odebrać ciuchy z pralni. Zobaczmy… chyba muszę pójść tutaj.

Koleś (Postal) (został przebrany w strój sado-maso przez wieśniaków czających się w lesie i uwięziony w ich bazie.)

Należy mówić stale dobrze o płci pięknej w ogólności; chwalić te, które są miłe; milczeć o innych; obcować z nimi mało; nie ufać im nigdy; i nigdy nie uzależniać swego szczęścia od jakiejkolwiek kobiety.


Na szczęście przynajmniej teoretycznie nie żyjemy w państwie kościelnym i nie obowiązują wszystkich obywateli tego kraju nakazy Kościoła rzymskokatolickiego. Przynajmniej teoretycznie.


Jeśli chcesz zaznać szczęścia,<br>Powieś swego pana<br>I rozrąb na pół księdza...

François Claudius Koëningstein (śpiewane przez niego podczas wchodzenia na szafot)

Batumi, ech, Batumi… herbaciane pola Batumi. Cykadami dźwięczący świt świadkiem był szczęścia chwil.


Zupa pomidorowa zaprawiona była zabójczym jadem prawdziwego małżeńskiego szczęścia. Tak dobrze było, że aż płakać się wprost chciało, wyć, jak wyje tylko pies na łańcuchu.


Było czymś niewłaściwym zapraszanie na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II Wojciecha Jaruzelskiego. Czy on jest w ogóle wierzący? Gdyby tam pojechał, byłaby to po prostu kompromitacja Polski. Rząd może chciałby beatyfikować i Jaruzelskiego, ale na szczęście nie on o tym decyduje.


Musisz wierzyć mocno: w siebie, w szczęście, w Boga
– tak jak ja.


Szczęściem jest dla mnie to, że piszę piosenki. Szczęście, to dwa ładnie współbrzmiące wersy. Gdybym się ożenił (…) moje dzieci znaczyłyby dla mnie więcej niż piosenki, ale skoro nie mam nic innego… Poza tym nie istnieję.


Dobry ojciec to szczęście, dobrobyt i dostatek w rodzinie. Dzieci muszą być otoczone miłością i opieką ojca, powinny znać go jako osobę dobrą, sprawiedliwą i uprzejmą.


Nasza przyjaźń nie tylko trwa, ale przypomina teraz stosunki rodzinne typu: kup mi bułki czy skocz po syrop. Zabawne, ale często też spotykamy się na castingach, bo startujemy do tych samych ról. Uwielbiam grać z Hanią i na szczęście mam tę okazję w serialu ''Daleko od noszy''.


Ponadto ciosem jest perspektywa odejścia admirała Raúla Montero, człowieka wyjątkowego zarówno w sensie zawodowym, jak i ludzkim. Na szczęście jak dotąd prezydent [Salvador Allende] odrzucił jego rezygnację. Odejście Montero ze stanowiska głównodowodzącego marynarki byłoby ogromną stratą zarówno dla tej instytucji, jak i dla kraju. Dobrze znam tych, którzy w marynarce żądają jego głowy.


Szukający szczęścia jest jak pijak, który nie może trafić do domu, ale wie, że ma dom.


Prawdziwe szczęście można osiągnąć jedynie poprzez służbę.


Szczęście nie było zwierzchnikiem gospodarzy.


Ludzie nigdy nie wiedzą, że są szczęśliwi. Wiedzą tylko kiedy, byli szczęśliwi.


(...) trudno sobie wyobrazić, że nasi rodzice uprawiają seks. Na szczęście moi tego nie robili.


Błogą czuję radość, kochani rodzice, bo spotkało mię wielkie szczęście, jestem przyjęty jako sodalis do Kongregacji Mariańskiej.

Melchior Grodziecki (św. Melchior w liście do rodziców z okazji przyjęcia go do Sodalicji Mariańskiej.)

Alberto powtarza czasem, że istnieją ludzie, którzy nie potrafią rozpoznać szczęścia nawet wtedy, kiedy samo pcha się im do rąk. Ani szczęścia, ani innych rzeczy. Istnieją ludzie, którzy nic nie rozumieją, dopóki nie jest już za późno.


Nie ma na świecie cierpienia większego, niż doznawać szczęścia na oczach nieszczęśliwych, jeść w obecności głodnych.401 - 450

Felicia (...) wiedziała wiele rzeczy. Wiedziała, że Paul Young zabił jej siostrę, wiedziała, że musi znaleźć dowody. Wiedziała również, że potrzebna jej pomoc. Była świadoma, że szczęściem jest posiadanie córki, która robi, co jej się każe.


Ból nadmiernej miłości przewyższa niekiedy radość kochania, i można zapamiętać się w cierpieniu, jak niekiedy ludzie zapamiętują się w szczęściu.


Rozpierało go szczęście, jakiego nie zaznał od chwili wygnania z Królestwa. Na Jasność! Oto znów dowodzi Szarańczą, znów stoi na czele Aniołów Miecza. Z radości chętnie wycałowałby zakazane pyski odzyskanych podwładnych.

Siewca wiatru (myśli Kamaela.)

Ja miałem to szczęście, że poznałem w Polsce wiele wspaniałych osób. Więcej
– mam tu oddanych przyjaciół. Ale
– uprzedzając pana pytanie
– chyba nie mógłbym mieszkać w Polsce na stałe. Zbyt kocham Moskwę, zbyt głęboko tkwią tam me korzenie. Lubię przyjeżdżać, szczególnie do Krakowa i Wrocławia. Te miasta mają swój niepowtarzalny klimat.


Gwiazdo, chroń nas
– od szczęścia i spokoju.


Młodość widzi szczęście migocące w przyszłości. Starość spogląda w przeszłość ku szczęściu młodości; zamiast nadziei
– ma radość rozpamiętywania nadziei.


Nie ma w kinie, ale i w życiu bardziej istotnych i ważniejszych spraw niż dobro, szczęście, miłość i przyjaźń.


Duma nie jest nigdy dobrym towarzyszem miłości. O ileż więcej szczęścia przysparzają pokorne kapitulacje.


Aktorstwo nie zawsze przynosi spełnienie i szczęście. Mnie przyniosło.


Uważaj, by się nie dostać pod czyjeś koło szczęścia.


Wszyscy, którzy kończą szkołę aktorską, mają talent i nadają się do tego zawodu. Los aktora zależy od szczęścia i ludzi, których napotka na swojej drodze. Co ci po talencie, jeśli nie masz pracy i nie możesz go rozwijać. Wtedy pozostaje spakować talent i zacząć sprzedawać na bazarze.


Inżynierów na szczęście sam sobie dobierałem. Trzonem zespołu byli: Ela Jezierska, Andrzej Ziemkiewicz, Zbysław Szwaj, Teresa Pajkowska, Krzysztof Jarosławski. Pracowaliśmy po 12–15 godzin na dobę, bez nich nie byłoby możliwe wykonanie K-202 z oprogramowaniem w ciągu jednego roku. Zapał do pracy większości zespołu był niespotykany.

Jacek Karpiński (o zespole pracującym nad K-202.)

Szczęście ludzkie zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym, polega głównie na możliwie największym wzroście uczuć życzliwości, które, gdy się ich doświadcza, dają najwięcej słodyczy; tylko też one mogą równocześnie zawładnąć sercami wszystkich ludzi.


Trzeba mieć szczęście, aby znaleźć szczęście.


Media w większości manipulują zamiast informowania, wyrywając z upodobaniem z człowieka resztki jego poczucia świętości. Z tego punktu widzenia mamy w Polsce niesamowite szczęście, jedyne swego rodzaju na świecie: fantastyczne i wolne Radio Maryja, które przywraca ludziom ogromną nadzieję i odwagę.


Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie (poprawiające głosy z sali: „wyraził votum zaufania”, „przyjął”), aaaaaaa oczywiście… Stwierdzam, że Sejm wyraził votum zaufania Radzie Ministrów. Gratuluję panie premierze i szczęść Boże na dalszą drogę rządzenia.


Dziwnie jest oglądać cudze szczęście. Jeszcze dziwniej, jeśli to szczęście dotyczy bliskiej osoby i to wcale nie ja jestem jego przyczyną.


Szczęściu zawsze trzeba pomagać.


Bez względu na przypuszczania, jakim samolubem może się człowiek stać, są jednak wyraźne zasady w jego naturze, dzięki którym los innych jest dla niego ważny i dzięki czemu szczęście innych jest mu niezbędne, mimo że to nie dostarcza mu nic więcej poza obserwowaniem radości innych.


Jakżebym mógł przełamywać tę falę kobiecej niezależności, która przetacza się przez świat? Kobiety wykazują tak wielką potrzebę wolności, tak wielka jest ich chęć korzystania z przyjemności życia! Nie rozumieją, że szczęście osiąga się nie przez zabawę, lecz przez wyrzeczenie.


Proszę życzyć mi szczęścia, madame. Jestem teraz królem Francji! Zginął bowiem król Paryża! Wyprzedziłem ciosy, które miały mnie trafić. Naśladowałem ciebie, moja nauczycielko!


Władza kobiecie szczęścia nie daje.


Wśród ludzi będziemy uchodzić za szczęśliwe małżeństwo i nikt się nawet nie domyśli, że za pozorem szczęścia kryje się samotność, gorycz, wyrzeczenie.


Jest tylko jedna droga do szczęścia
– przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.


Szczęście przez całe życie! Nikt by tego nie mógł znieść, to byłoby piekło na ziemi.


Twe szczęście się zmienia i ty się zmienisz.


Czyny są dobre, jeśli przyczyniają się do szczęścia, złe, jeśli przyczyniają się do czegoś przeciwnego. Przez szczęście rozumie się przyjemność i brak cierpienia; przez nieszczęście
– cierpienie i brak przyjemności.


Dotarło do mnie, że wielkie pieniądze za bardzo ułatwiają życie. Można od tego stracić głowę i zapomnieć o rzeczywistości. Na szczęście opamiętałam się w samą porę.


– Dlaczego wyrzuciłeś swoja szczęśliwą monetę?
– Już jej nie potrzebuję. Bo szczęście pochodzi z wewnątrz.


W Warszawie krąży powiedzenie, iż prezydenci RP nie mają szczęścia, ponieważ jednego zastrzelono jak psa, drugiego wypędzono jak psa, trzeci słucha jak pies.

Adam Ciołkosz (wypowiedziane 4 marca 1929 r. na wiecu w Tarnowie. Słowa te stały się później podstawą oskarżenia przeciw Ciołkoszowi w procesie brzeskim, w którym skazano go za „działanie w celu obalenia rządu” na trzy lata więzienia.)

Podstawą szczęścia jest wolność, a podstawą wolności odwaga.


O Boże, toż to studnia na pustynnym szlaku życia! Nie należy ufać własnemu szczęściu przemierzając ten szlak
– mając zawsze w pamięci cierpienia przebyte oraz te, które mają jeszcze nadejść
– powściągnąć radość i wstrzymywać łzy


Jeśli człowiek pragnie być szczęśliwy, powinien nie tylko dążyć do szczęścia własnego, ale również do szczęścia społeczności, do której należy i do szczęścia bliźnich, którzy ją tworzą.


Każdy ma swoją własną drogę, która zaczęła się w momencie naszych narodzin. I to każdy jest najwspanialszym artystą
– to co ja i Wy tworzymy na co dzień to wzajemne życie, miłość. To jak najwyższy wymiar szczęścia, jak uśmiech dziecka, jedynej istoty ludzkiej w pełni szczerej i naturalnej.


Szczęście przychodzi na świat jako bliźniaczy brat radości.


Sekret szczęścia, a przynajmniej spokoju, leży w tym, żeby umieć oddzielić seks od miłości. I, o ile to możliwe, wyeliminować romantyczną miłość z życia, bo to ona sprawia, że człowiek cierpi. Tak żyje się spokojniej i lepiej się bawi, zapewniam cię.


Szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek.


Chcesz być szczęśliwy
– ogłup się sam.


Ażeby spirala świata wykręciła się ku nowemu szczęściu, winien być zakreślony krąg stuleci, krąg krwi, potu i węgla
– żelazny krąg.


Nikt nie zapomina o swoim szczęściu.


Goethe mawiał, że miał szczęście, bo za jego czasów literatura była jeszcze niezapisaną kartą.


Ja nie wiem jak my to zrobiliśmy, ale chyba limit szczęścia już wykorzystaliśmy i musimy teraz skupić się na graniu w piłkę ręczną, a nie na liczeniu na kolejny taki cud.

Mariusz Jurkiewicz (o meczu Polska – Białoruś w fazie zasadniczej Mistrzostw Europy w Danii w 2014 roku.)

Wiem doskonale, że stały się teraz modne opinie, jakoby socjalizm nie miał nic wspólnego z równością. Na całym świecie zastępy partyjnych karierowiczów i niewydarzonych profesorów pochłonięte są udowadnianiem, że socjalizm to nic innego tylko planowy kapitalizm państwowy, w którym nadal istnieje wyzysk; na szczęście jest jeszcze zupełnie odmienna wizja tej ideologii.


Wiem doskonale, że stały się teraz modne opinie, jakoby socjalizm nie miał nic wspólnego z równością. Na całym świecie zastępy partyjnych karierowiczów i niewydarzonych profesorów pochłonięte są udowadnianiem, że socjalizm to nic innego tylko planowy kapitalizm państwowy, w którym nadal istnieje wyzysk; na szczęście jest jeszcze zupełnie odmienna wizja tej ideologii.


Właśnie tu spotkało mnie szczęście, o jakim nawet nie marzyłam, i nie warto było rozpaczać, że słodki sen dobiegał końca.


Pora chyba dać na mszę i pomodlić się o zdrowie Sebastiana Świderskiego i szczęście dla naszych siatkarzy, bo będziemy za dwa dni w ćwierćfinale walczyć z najlepszymi na świecie.

Piotr Dębowski (Igrzyska Olimpijskie, Ateny.)

Aktorzy mają to niebywałe szczęście, że przeżywają kilka żyć
– swoje i postaci, które grali, oczywiście pod warunkiem, że do swego zawodu podchodzą naprawdę poważnie. Mając zatem 60 lat mogę uznać, że przeżyłem tych żyć przeszło sto.


Ja nie wierzę w szczęście. Chcę być jedynie sprytniejszy od morderców, znajdować ślady, które za sobą zostawili. Dlatego niepokoi mnie myśl, że ten facet może być sprytniejszy ode mnie.


Dla mnie receptą jest niezmuszanie się do niczego. Ja robię to, na co mam ochotę. A na szczęście mam ochotę pracować. Ja nie spotykam się z ludźmi, z którymi się nie chcę spotkać. Nie czytam książek, które mnie nudzą. Nie oglądam filmów... Od pewnego momentu uznałam, że nic nie muszę ani nie powinnam nawet. Takie słowo «powinnam» też wykreśliłam.


– I co (...) za moje szczęście, że to ja go właśnie wszędy pierwszy spotykam! Psu w gardło takie szczęście! Czy to nie ma innych ludzi na świecie? Niech go inni spotykają! Nie! zawsze ja i ja!

Ogniem i mieczem (Zagłoba o Bohunie.)


451 - 500

Ludzie są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem, tyle tylko, że nic w tym kierunku nie czynią. Czy nie wiedzą, że do szczęścia potrzeba tak niewiele?


Duże kęsy szczęścia wymagają zdrowego i dobrego żołądka.


Wszystkim mamom, w tym także swojej własnej, życzę wiele sił i zdrowia, życzę jak najwięcej szczęścia i pogody ducha. Życzę także tego, aby wierzyły, że świat ich dzieci, ich wnuków
– także świat budowany przez ich dzieci
– będzie światem coraz lepszym.


Macie szczęście, że nie jesteście parą hetero. W naszej stacji nie lubimy odmieńców.


Wydaje mi się jednak, że na przestrzeni wieków mimo „rozlicznych wynalazków” bilans szczęścia nie ulega zmianie, bo jeśli w jakiejś dziedzinie wiedzie nam się lepiej, to w innej jest zaraz gorzej.


(…) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju.


Nie ma dotkliwszej boleści niźli dni szczęścia wspominać w niedoli.


Jeśli szczęście się do nas uśmiecha, trzeba z tego korzystać i starać się mu dopomóc, tak jak ono pomaga nam.


Szczęście jest jak Tour de France
– długo czekasz, a potem chwila i go nie ma. Kiedy się zjawia, trzeba je łapać.


Najtrudniej jest porzucić szczęście, które nie tylko jest upragnione, ale i zaczęte.


Wesołość to jedyna rzecz, która w gotówce daje szczęście, wszystko inne to tylko weksel na szczęście.


Jako wszytki narody Rzymowi służyły, Póki mu dostawało i szczęścia, i siły (…).


Masz na twarzy wypisane szczęście.

Alvin i wiewiórki (do Dave'a.)

(...) poprzysiągłem sobie, że będę używał wszelkich posiadanych zdolności, aby czynić dobro i przeciwdziałać złu, wspierać to, co w ludziach najlepsze, pracować w celu uwolnienia ich z więzień, które sobie sami stworzyli, oraz w celu zwalczania systemów, które niszczą nadzieje na ludzkie szczęście i sprawiedliwość.


Na tej planecie jedna rzecz jest pewna, a mianowicie to, że szczęście nie wali drzwiami i oknami.


Staram się z całych sił, aby moje ciało stało się pomostem prowadzącym do ludzkiego szczęścia. Przejdźcie po nim.


Z wiekiem zrozumiałam, że ja
– osoba, która miała tyle szczęścia, mogąc robić to, na co ma tylko ochotę
– mam obowiązek pomagać innym, tym, którzy zaznali aż takich cierpień.


Jeżeli miłość jest prawdą, jest i szczęściem. Jeśli jest dogmatem, jest złudzeniem i rozczarowaniem.


Jedynym szczęściem, jakie mamy na ziemi, jest kochać Boga i wiedzieć, że On nas kocha.


Miłość jest równie stała jak pogoda. Próbując uzależnić swoje szczęście od drugiej osoby, prędzej czy później skazujesz się na rozczarowanie.


Miłość jest klatką, w której ginie się za szczęście.


Moja definicja szczęścia to umiejętność sprostania swojej wyobraźni.


Wolność! ty najpierwsza z własności człowieka, Bez której inne nikną i szczęście ucieka…


Nigdy nie zgłębiałem, co stanowi istotne szczęście w małżeństwie; mniemam jednak, że dwie osoby dobierać się powinny, jak para koni: równy chód, równy zwrot, równy ogień, wtedy dobrze się jedzie a mniej się morduje. Ale kiedy jeden jest bystry a drugi leniwy, ten miękki, tamten twardousty, ten ciągnie, tamten skacze; to diabła warto!


Rzadko kiedy, a raczej nigdy szczęście nie jest bez skaz i domieszki, lecz zawsze w ślad za nim idzie jakieś zło, które je mąci i zakłóca.


I cóż to musi być za szczęście nad szczęściem móc powiedzieć drugiemu człowiekowi: przyłożę cię jako pieczęć do serca swego, jako pieczęć do ramienia swego.


Aby być wielkim człowiekiem, trzeba umieć dostrzec całe swoje szczęście.


Najgorszy rodzaj cynizmu: wiara w szczęście.


Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista, ale rozświetla ją nadzieja.


Kochanek nieśmiały nigdy nie jest szczęśliwy. Ceną szczęścia jest odwaga.


Życie to męka. Najlepiej się wcale nie urodzić. Ale to szczęście ma jeden na tysiąc.


Człowiek, który odnosi w życiu sukces, musi być gotowy udać się w pewne miejsca, gdzie płaci się za upokorzenie.(...) Jeżeli miałeś szczęście wspiąć się na społeczny szczebel, na którym nikt nie znęca się nad tobą za darmo, to trudno: musisz za tę usługę płacić.


Szczęście jest mamidłem słabych.


Radio jest najtańszym medium prezentującym dramaturgię i
– na szczęście
– możemy sobie pozwolić na to, żeby co pięć lat produkować ''Hamleta'', ''Don Juana'', ''Obłomowa'' czy ''Dziady''. Poza nami nikt tego nie robi.


Na szczęście uprawiamy taki zawód, że wino nie przeszkadza, a czasami nawet pomaga.


(…) prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.


Nie uznaję kalkulacji. Siatkówka ma to do siebie, że mało jest przypadków, a więcej jest prawd, które potwierdzają się w meczach. Na szczęście doświadczeni trenerzy, a takich teraz mamy, nie myślą w kategoriach „kalkulacji”. Jeżeli drużyna jest dobra, to jest dobra cały czas.


…już nie wierzę, że szczęście mi da pieniądze, chociaż cały czas uważam, że pieniądze mogłyby mi dać szczęście.


Jeśli ktoś przez dziesięć lat miał szczęście, to ani duchy, ani upiory nie ośmielą się go zaczepić.


Na szczęście dziś mamy sojusznika, który codziennie przekonuje nas, że „Służba Zdrowia” jest do chrzanu. Jest nim „Służba Zdrowia”.


Ten wrażliwy i odważny miś przypomniał mi, co jest w życiu istotne: czerpanie przyjemności z prostych spraw i robienie różnych rzeczy z kimś bliskim i kochanym. Odkąd Kazimierz mi towarzyszy, łatwiej dostrzegam szczęście.

Paulina Wilk (na temat bohatera opowiadania pt. ''Przygody misia Kazimierza''.)

Zobaczyć osobę, którą się kocha, choćby na krótko, jest już szczęściem.


Jak wszyscy młodzi ludzie postanowiłem zostać geniuszem, ale na szczęście w porę zachciało mi się śmiać.


– (...) Ona mi się nie podoba, synku! Ona nie da ci szczęścia! Synek powstrzymał się od zawiadomienia mamusi, że Anita owszem, JUŻ daje mu szczęście... od jakiegoś roku.


Boże pomóż, bo mi sumienie pieprzy, jak mam na siłę sobie świat tandetą ulepszyć, jestem tym co chce spać, a nie węszyć za szczęściem, dla ciebie hajs dla mnie czas, treści są piękne, dlatego nic mi się nie chce, szczęście wchłaniam z powietrzem, takiego świata ja nie chcę, więc go sobie ulepszę.


Sporo jest u nas takich z zazdrością patrzących na wielkie polityczne zabawy Azjatów. Na szczęście więcej jest tych, co pragną należeć do Europy, do tej prawdziwej Europy, która przetrwa zwycięsko powrotną falę barbarzyństwa.


(...) macie dopomagać słabym i zachowywać w pamięci słowa Pana Jezusa, który sam powiedział: «Więcej szczęścia wynika z dawania niż z otrzymywania’.


Ważniejsze jest dla mnie szczęście narodowe brutto mojego narodu niż dochód narodowy brutto.


Śmierci bliskich trzeba się nie tyle uczyć, ile się do niej przygotowywać, przyzwyczajać do myśli o braku drugiej osoby. Nie wtedy, kiedy jest chora i powoli ją tracimy, ale dużo wcześniej. Śmierć to rzecz naturalna, jest nam przypisana, a pełnia szczęścia nie trwa wiecznie. Musimy przyjąć to, co nas czeka, a dzisiaj cieszmy się tym, co jest.


Samą poezją człowiek nie wyżyje.