Cytaty związane z hasłem szczęście (500 losowych)

Ważniejsze jest dla mnie szczęście narodowe brutto mojego narodu niż dochód narodowy brutto.


Dla prawdziwego szczęścia warto później trochę pocierpieć. (…) Tak, tak, za wszystko dobre w życiu trzeba drogo zapłacić! (…) Są kobiety, które wcale szczęścia nie zaznały i nawet nie mają czego wspominać.


Od lat człowiek szuka szczęścia. A gdyby tak zamiast szukać po prostu je pielęgnował?


Cudownie było mieć go przy sobie. Uwielbiała to uczucie. Nigdy nie będzie miała dość. To było tak cudowne, że aż niesprawiedliwe. Nie potrafiła wyrzec się poglądu, że we wszechświecie panuje specyficzna równowaga. Płacisz za to, co dostajesz. Więc jeśli idzie o szczęście, miała już spory dług.


Czuć się szczęśliwym i bez szczęścia – jest szczęściem.


Miłość jest słowem nie mówiącym tylko o szczęściu. Miłość kobiet i do kobiet uczy więcej goryczy niż radości.


'''Lodówa:''' Słyszałem też, że istnieją magiczne numery, które zapewniają szczęście. '''Redaktor „Nostromo”:''' Tak, zaczynają się na 0–700.


Szczęście nie tylko samo jest chciwe, ale wystawione jest na chciwość cudzą.


Daj mi Mit'ka, to szczęście, którego ja szukam, a nie to, któreś dla mnie wymyślił.


Król Jerzy Pierwszy żył przez czas długi, A gorszy odeń był tylko Drugi. Choć powiadają starcy i dzieci, że jeszcze gorszy był Jerzy Trzeci. Rządził też Czwarty przez jakiś czas, Po czym ród Jerzych na szczęście zgasł.


Szczęście jest głuche, nie zwraca uwagi na krzyczących, widzi tylko czyny.


Byłem z poezją na Kujawach - Jak z Panem Bogiem po kolędzie. Stąd kiedyś do mnie przyszło szczęście, Tu duszę mą potargał płomień I w żagiew zwinął – w wieczny żar.


Szczęście ma większą wartość, gdy trzeba je opłacić.


Szczęście o kiju się wlecze, a nieszczęście lata na skrzydłach.


Podobno uczucie szczęścia tylko wtedy w pełni przenika (podobno) twe wzburzone serce, gdy zdasz sobie sprawę, gdy zrozumiesz, że całkowicie należy do ciebie drugi człowiek, który cię kocha każdą, nawet najmniejszą cząstką swego serca, że stoi wiernie u twego boku, cokolwiek by się stało, wtedy, tylko wtedy możesz powiedzieć, jestem szczęśliwy.


Podczas natarcia ogarniał nas wściekły gniew. Przepotężna żądza zabijania uskrzydlała mój krok. Wściekłość wyciskała gorzkie łzy. Niesamowita wola zniszczenia ciążąca nad polem bitwy zagęściła się w mózgach i zanurzyła je w czerwone opary. Krzyczeliśmy do siebie urywanymi bełkotliwymi zdaniami, a jakiś postronny widz mógłby sądzić że doznaliśmy nadmiaru szczęścia.


Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


Cóż może powiększyć szczęście człowieka, który cieszy się zdrowiem, nie posiada długów i ma czyste sumienie?


Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi.


Do wesela szczęść wam Boże i daj radość wam, lecz gdzie bieda, nie pomoże nawet śpiewka tam, więc was nie powitam śpiewką.


Kiedykolwiek chrześcijanin zetknie się [z] wyrzeczeniem, z bólem, z cierpieniem, nie powinien nigdy zapominać, że są one drogą do szczęścia i chwały i że, porównane z niemi, są jak ta mgła poranna, która powoli ustępuje przed promieniami słońca, aż wreszcie się w nich rozpływa i śladu w powietrzu nie zostawia.


Jak wszyscy młodzi ludzie postanowiłem zostać geniuszem, ale na szczęście w porę zachciało mi się śmiać.


Nie ma większej umiejętności ponad wiedzę, nie ma większego szczęścia ponad zdrowie.


Skoro nawet nasz sztandar, symbolizujący prawdziwie republikańskie rządy ludu, został zbrukany i zakrwawiony na polu bitwy, to zostanie on znów w niedługim czasie podniesiony przez licznych jego obrońców, mających więcej niż mu szczęścia, i załopocze pewnego dnia, by nadać godności instytucjom chilijskim, ku szczęściu ojczyzny, którą kocham ponad wszystko w życiu.

José Manuel Balmaceda Fernández (z testamentu politycznego napisanego przed śmiercią.)

Poczucie winy to niska cena za szczęście.


Im więcej o nim wiemy, tym bardziej mamy do niego refleksyjny stosunek. A tak naprawdę, to najważniejsze w życiu jest to, że ludzie chcą dążyć do szczęścia.


Kobiety były by miłe, gdyby tak się nie upierały przy szczęściu.


Ze szczęściem bywa czasami tak jak z okularami, szuka się ich, a one „siedzą” na nosie. Tak blisko!


Jestem człowiekiem szczęśliwym, spełnionym. Przy całej świadomości tego, co się nie spełniło i było nieszczęśliwe. Szczęściem jest to, że mogę nadal walczyć, nadal żyć, intensywnie pracować, i że życie nie kręci się tylko wokół choroby, ale biegnie swoim torem.


(...) jesteś najlepszą osobą na świecie. Nikt ze mnie nie szydzi, kiedy jestem z tobą i czuję, jak moje serce rozpala słońce szczęścia.


Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić, tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.

Bronisław Brok (piosenka do muzyki Jerzego Wasowskiego, napisana przed 1955.)

Należy mówić stale dobrze o płci pięknej w ogólności; chwalić te, które są miłe; milczeć o innych; obcować z nimi mało; nie ufać im nigdy; i nigdy nie uzależniać swego szczęścia od jakiejkolwiek kobiety.


Głupiec uważa przypadek za szczęście.


Zapisu bólu w jednym obszarze pamięci nie można wymazać zapisami szczęścia w innych.


Do szczęścia nie jest potrzebne wygodne życie, lecz zakochane serce.


Myślę, że warto przypomnieć ten film, który mimo upływu czasu wcale nie „trąci myszką”, przeciwnie, w podstawowych aspektach pozostaje zadziwiająco aktualny. Obraz ten w poruszający i głęboki sposób dotyka zasadniczych kwestii takich jak moralna kondycja człowieka, sumienie, konsekwencje wolnych wyborów, prawo do indywidualnego szczęścia a odpowiedzialność za drugiego człowieka.


Niemal potrafię sobie wyobrazić szczęście bez niej, niemal potrafię sobie wyobrazić, że jestem zdolny pozwolić jej odejść, zdolny poczuć, że nasze korzenie są połączone, nawet jeśli już nigdy więcej nie zobaczę tego źdźbła trawy.


Jeśli „a” oznacza szczęście, to a=x+y+z; x – to praca, y – rozrywki, z – umiejętność trzymania języka za zębami.


Partia pragnie władzy wyłącznie dla samej władzy. Nie obchodzi nas dobro ludzkości; obchodzi nas wyłącznie władza. Nie bogactwa, luksusy, długie życie lub szczęście, a tylko władza, czysta władza.

Rok 1984 (nauki O’Briena.)

Życie na ogół nie biegnie zgodnie z naszymi marzeniami, trzeba natomiast wykorzystywać szanse, które daje w zamian. Ważne jest też, by zachować odpowiednie proporcje między niezbędną dozą rozsądku a ryzykiem. Myślę, że mam sporo szczęścia w życiu. Spełnione marzenia mnie cieszą, ale chyba jeszcze bardziej ekscytujące są miłe niespodzianki, a tych otrzymałam od losu niemało.


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


Szczęście nie przyjdzie ani jutro, ani pojutrze, ani nigdy. Jest dzisiaj. Jest w tej chwili. Trzeba je tylko odczuć.


Bywa z ludźmi, którzy widnokrąg swój biorą za koniec świata, nie pojmują, nie mają dość mocy serca i umysłu, aby pojąć, że osobiste bóle i szczęście to wyjątkowe, przelotne chwile w życiu człowieka, a całe życie jest nieprzerwanym ciągiem prac i powinności, którego ani radości, ani cierpienia przerywać nie powinny.


W życiu codziennym można mu życzyć szczęścia, ale niech dzisiaj popełnia jak najwięcej błędów.


Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia; jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.


Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.


Dla mężczyzny aktorstwo to nie jest coś, dzięki czemu może zapewnić rodzinie poczucie bezpieczeństwa i stabilność. Nawet jeśli jest najambitniejszy i najzdolniejszy, może po prostu nie mieć szczęścia. Od dawna głoszę teorię, że poza aktorstwem facet powinien mieć dodatkowy fach.


Wydaje mi się, że małym dzieciom najczęściej wystarcza do szczęścia bliskość matki.


Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


Człowiek wiele oczekuje od życia. Możliwe, iż ciągle jeszcze spodziewamy się szczęścia – ale kiedy do nas przychodzi robi to zawsze niespodziewanie.51 - 100

W chwili, w której Bundy ma szczęście, zaczyna natychmiast wytwarzać równą ilość pecha.


Zima jak troska, długo trwa, a lato jak szczęście, mija chwilą


Szczęście jest czymś więcej niż zewnętrzna pomyślnością; warunki wewnętrzne więcej dlań znaczą.


Tylko 10 centymetrów dzieli mnie od szczęścia.

Głębokie gardło (dzwoniąc do doktora w sprawie swego penisa; okazało się, że nie przeszkadza mu zbyt mały wzrost… tylko zbyt wielki.)

Pomyśl o życiu jako ołówku, coraz bardziej tępym, którym w końcu nie można już nic narysować. Wtedy nadchodzi śmierć i jeżeli masz szczęście, zyskujesz tyle czasu, zanim stanie się najgorsze, by jeszcze przemyśleć wiele rzeczy i poukładać je na właściwych miejscach. Zupełnie tak jakbyś ostrzył ołówek, by go ponownie użyć.


Tylko z rozpaczy, utraty złudzeń i smutku może narodzić się radość. Nie istnieje prawdziwe szczęście bez rozpaczy.


Rosja, tak czy owak, jest od zawsze ziemią nie przynoszącą szczęścia Włochom.


Tylko głupcy nie potrafią docenić, kiedy szczęście się do nich uśmiecha.


Szczęście jest więzieniem, Evey. Najbardziej zdradziecki ze wszystkich więzień


Kiedy szczęście, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie drugiej osoby jest dla ciebie tak samo (lub bardziej) ważne jak twoje własne, wtedy możesz powiedzieć, że kochasz tę osobę.


Mężczyźni mają szczęście, jak mawiam, czas pracuje dla was; i kto nie jest dobry mając lat dwadzieścia, temu pozostaje poczekać następne dwadzieścia.


Nie było dotąd w naszym kinie szczęśliwie zakochanej pary gejów – jakby to szczęście dwojga mężczyzn było najwyższą nieprzyzwoitością, nieopanowaną transgresją, najwyższym tabu. Najwyraźniej rodzimy widz powinien taki morał z filmów czerpać, że geje zawsze są żałości, a przynajmniej nieszczęśliwi.


Znowu mogę oddychać. Nie wiedziałam, że to takie szczęście.


Wszystko, zarówno nieszczęście, jak i szczęście (…) – zależy od wyższej woli, jest wytyczone przez opatrzność.


Szczęście człowieka na ziemi zaczyna się dlań wtedy, gdy zapominając o sobie, zacznie żyć dla bliźnich.


Niech pan wierzy w uczucie, a wszystko będzie dobrze. (…) Znajdzie pan szczęście za kratami.

Na dobre i na złe (Muffini do Marka.)

Kiedy człowiek przestaje się szamotać i idzie za przeznaczeniem, zamiast próbować zawładnąć swoim życiem, to okazuje się, że szczęście idzie za nim.


Kocham tych, co wiedzą, co mi szczęście da Kocham tych, co wiedzą lepiej, niż wiem ja Teraz już nie muszę myśleć, oni mnie wyręczą w tym


Szczęście dla głupca to stać się bogatym, dla szlachetnego – wszystko porozdawać; drapać się – ma za szczęście trędowaty, mądrego wstrętem tylko trąd napawa.


Kiedy miłość jest wystarczająco silna, oczekiwanie staje się szczęściem.


Nie wolno szukać szczęścia za wszelką cenę.


Na Lemie uczyłem się SF. Był pierwszym autorem, którego czytałem. Miałem szczęście mieć tak wspaniałe wprowadzenie do tego gatunku. Myślę, że twórczość Lema należy do największych osiągnięć światowej fantastyki naukowej. Kto nie czytał Lema, nie może uważać, że zna ten gatunek.


Jedynym szczęściem, jakie mamy na ziemi, jest kochać Boga i wiedzieć, że On nas kocha.


Poza tym cała trójka miała niesamowite szczęście kończyć studia już w wolnej Polsce. W czasie, kiedy szczury dopiero szykowały się do wyścigu. Grunt to dobrze wystartować. A potem piąć się po szczeblach kariery, nie oglądając się za siebie.


Ludzie się kochają. W seksie, w przyjaźni i w miłości. Troszczą się o inne stworzenia. O ludzi, zwierzęta, rośliny, nawet kamienie. Pogoń za szczęściem i jego popieranie tkwi w tym wszystkim, oraz w potędze wyobraźni.


Kiedy mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, z pewnością ma się na myśli pieniądze innych.


(...) na szczęście syn ma moją naturę: wszędzie mu dobrze, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, takie podróże to dla niego atrakcja.


W rzeźni oszałamiają bydło przed ubojem – to takie humanitarne, zwierzęta mają szczęście.


Szczęście ma postać ulotną. Jest, ale go nie ma. Nie ma go, ale jest.


Prawdziwym zjawiskiem była Ewa Demarczyk, z którą wyjeżdżaliśmy na koncerty zagraniczne. Byliśmy razem na Kubie, gdzie wołali na nią Czarny Anioł. Wystraszyłem ją pewnego dnia, kiedy kąpała się w morzu, a ja krzyczałem: "Uwaga, rekin!". Sądziłem, że widzę płetwę rekina, tymczasem, na szczęście, był to delfin.


Szczęście polega na tym – całe szczęście, by z prostych rzeczy nie tworzyć intelektualnych labiryntów.


Zawiść odczuwamy tylko w stosunku do kogoś, kogo uważamy za równego sobie i wywyższonego jedynie przez czysty traf, jaki naszym zdaniem – zakładając, że będziemy mieć więcej szczęścia, niż mieliśmy dotychczas – kiedyś może się przytrafić i nam samym.


– Szczęście każdy nosi w sobie.

Lalka (Bolesław Prus) (Stanisław Wokulski do pani Wąsowskiej.)

Mam to szczęście, że rano, gdy wychodzę z psem, rozmawiam z menelemi, a wieczorem w balowej suki obserwuję jakąś uroczystość. Ten dualizm, który jest we mnie od dziecka, powoduje ferment i daje pole do popisu pisarzowi.


Szczęście nie znosi nieśmiałości. Tak samo nauka.


Jesteśmy celem w grze zwanej manewrami szczęścia, w której my versus reszta społeczeństwa…


Kto nie umie być ciekawym, ten szczęśliwym być nie może. Ciekawość jest pierwszym stopniem do szczęścia, nie do piekła. Kto nie ciekawy, żyć niewart.


Człowiek jest kowalem własnego szczęścia. Pewno dlatego tak często znajdujemy się między młotem a kowadłem.


Mnie się widzi, że człowiek, który wie, do czego się nadaje, ma szczęście.


Bez próżnowania nie ma prawdziwego szczęścia.


Bóg darzy wszystkich – przestrzeń, szczęście i użyteczność.


Szczęściem należy się dzielić – tylko wtedy wraca do ciebie.


Prawdziwe szczęście nigdy nie trwa długo. Jeżeli przekracza tydzień lub miesiąc, ciemna strona naszej duszy podnosi alarm: Pali się! Człowiek za burtą! Dzwońcie po gliny! (...) Wszyscy pragniemy szczęścia i bardzo o nie zabiegamy. Ale kiedy już przyjdzie, zaczynamy rozglądać się trwożnie za rachunkiem, jaki nam przyjdzie za nie zapłacić.


Nadzieja nie jest strategią, szczęście nie jest czynnikiem, strach nie jest wyjściem.

James Cameron (reżyser) (o swoich ekspedycjach.)

Darmowe badania na AIDS. Rytuał naszego pokolenia. Ale mamy szczęście.


Tajemnica szczęścia nie leży w posiadaniu rzeczy, ale w rozkoszowaniu się nimi.


Szczęściem jest dla mnie to, że piszę piosenki. Szczęście, to dwa ładnie współbrzmiące wersy. Gdybym się ożenił (…) moje dzieci znaczyłyby dla mnie więcej niż piosenki, ale skoro nie mam nic innego… Poza tym nie istnieję.


Szczęście robi dobrze ciału, ale smutek rozwija siłę umysłu.


Wydaje mi się jednak, że na przestrzeni wieków mimo „rozlicznych wynalazków” bilans szczęścia nie ulega zmianie, bo jeśli w jakiejś dziedzinie wiedzie nam się lepiej, to w innej jest zaraz gorzej.


Właściwa droga to ta, która wymaga największego poświęcenia z Twojej strony, która oznacza większe dobro innych. Wierzę, że jeśli będziesz nią wytrwale postępowała, ta droga zaprowadzi Cię wreszcie do dobrobytu i szczęścia, choć z początku może Ci się zdawać, że wiedzie w kierunku wprost przeciwnym.

Charlotte Brontë (w liście do przyjaciółki Ellen Nussey.)


101 - 150

Nie w poznaniu jest szczęście, ale w poznawaniu.


Jeśli spojrzeć z perspektywy tysięcy lat, to zyskaliśmy ogromną władzę nad światem, ale raczej nie przełożyło się to na większe niż w epoce kamienia łupanego poczucie szczęścia wśród ludzi.


Głupi marzy o bogactwie, a mądry o szczęściu.


Dziękować Bogu, że my, Ukraińcy, pośród swoich przyjaciół i pobratymców mieliśmy takiego wielkiego człowieka, jak Jacek Kuroń. Nie tak znowu często mieliśmy w naszej historii szczęście do takich darów losu. Teraz ważne jest, aby tego daru nie zmarnować.


Każde szczęście jest pragnieniem nieszczęścia.


Film to nie tylko działalność artystyczna, ale również przemysł… a także zwykłe, niezbędne, chamskie szczęście. Producent ma interes w tym, żeby jego film zaistniał. Interes ten musi być jednak wsparty odpowiednimi pieniędzmi. Ta prawda powoli zaczyna dobierać do uczestników naszego rynku.


Każde wystawienie Najświętszego Sakramentu, uroczystość Bożego Ciała, była dla mnie źródłem szczęścia i radości. Jak ja się na nie już naprzód cieszyłam, z jaką niecierpliwością tych dni wyglądałam. Dziwiłam się i pojąć nie mogłam, jak ludzie mogą wychodzić z kościoła, gdy Bóg jest na ołtarzu.

Maria Angela Truszkowska (Fragment wspomnień Matki Angeli.)

Świat reklamy każe nam wierzyć, że szczęście jest po prostu mnożeniem przyjemności.


Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów.


Co do Polaków, mamy to szczęście, że są leniwi i głupi, zarozumiali.


A szczęście było tak dostępne, tak blisko!


Ze szczęściem bywa czasami tak jak z okularami, szuka się ich, a one „siedzą” na nosie. Tak blisko!


Ci, którzy wyłącznie dzięki szczęściu zostają z prywatnych ludzi książętami, zostają nimi z małym trudem, lecz z dużym utrzymują się; oni na skrzydłach lecą do celu, więc też w drodze nie napotykają żadnych przeszkód, wszystkie one występują dopiero później, gdy się już usadowili na tronie.


Rozkoszą w miłości jest kochać; więcej szczęścia daje namiętność, którą się odczuwa, niż ta, którą się budzi.


To straszne pozbawić człowieka prawa do sumienia. Jeśli człowiek znajduje w sobie siłę, żeby uczynić to, co dyktuje mu sumienie, czuje niebywały przypływ szczęścia.


Ale ja to robię dokładnie (…) Tylko że nie mam już szczęścia. Chociaż kto wie? Może dzisiaj? Każdy dzień jest nowym dniem. Lepiej jest mieć szczęście. Ale ja wolę być dokładny. Bo wtedy, jak szczęście przychodzi, jesteś gotów.


Jest chwila nerwów, jak decyzja jest niesprawiedliwa, ale na szczęście zawsze siedzi obok mnie kolega Daniel (Waszkiewicz, drugi trener), który mówi mi wtedy łagodnie: „Zamknij mordę, bo zaczną przeciwko nam gwizdać”.


Tylko głupiec odchodzi, nie próbując szczęścia.


Otrzymałem wszystko, co potrzeba... Muszę to oddać, com wziął. Ten dług przeklęty... Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą bym przycisnął do serca z miłością, dopóki z oblicza ziemi nie znikną te podłe zmory. Muszę wyrzec się szczęścia. Muszę być sam jeden. Żeby obok mnie nikt nie był, nikt mię nie trzymał!

Ludzie bezdomni (Pożegnanie z Joasią)

Walter kochał swą żonę, lecz miał duszę ślachetną; Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie.


Wszystkie jej marzenia w końcu się spełniły A jej serce płacze, bo to szczęście ją zabija


Tylko raz w życiu trafia się miłość, i to jeżeli masz szczęście.


Borewicz podniósł głowę znad książki. – Niech pan posłucha. – Zaśmiał się znowu. – Szczęście żonatego mężczyzny zależy od liczby kobiet, których nie poślubił. Znowu wybuchnął śmiechem. Zubek z dezaprobatą pokręcił głową. – Współczuję pańskiej przyszłej żonie.


Naturalnie, każdy jest zaślepiony, jeżeli kocha. Ale też dlatego miłość wszystko podnosi, upięknia, wszystko uszlachetnia. Dlatego miłość jest takim szczęściem.


Jeśli Bóg jest ojcem, to szczęście ojczymem.


Teraz już wiem, że szczęściem jest życie samo, jakiekolwiek by było. I choć to nie zawsze jest łatwe, staram się być w zgodzie z linią swego losu. A wyznaczają ją dwa kierunki: „do przodu” i „w górę”.


Byłam nieprzytomna, robiło mi się słabo. Zdawało mi się, że włosy podnoszą mi się na głowie, że jestem w płomieniach. Przeżyłam chwile takiego szczęścia, jakie się musi mieć w ekstazie. Miałam wrażenie, że jestem słaba, bo cały mój dziki zapał oddałam ludziom. Czułam, jak się ze mnie coś wydziela, jak ogień. To było cudowne.

Wanda Wasilewska (słowa, jakimi opisywała matce swoje wystąpienie na wiecu robotniczym)

O Kraków, Kraków, miasto z bajki, Miasto – jak szczęście, jak muzyka, Sine jak dym pykany z fajki, Który z błękitem się spotyka.


Narzeczona – kobieta z obiecującymi perspektywami szczęścia za sobą.


Politycy udają praworządnych, prostytutki udają studentki. Tutaj żony udają cudze szczęście, a mężowie udają wciąż wiernych.


Prawdziwymi pesymistami są ci, którzy wiedzą co to jest szczęście.


Trzeba śmiać się, nim się będzie szczęśliwym, bo można umrzeć i nie roześmiać się.


Zdobywaj wiedzę. Umożliwia ona temu, kto ją posiada odróżnienie dobrego od zła, oświeca drogę do niebios. Jest naszym przyjacielem na pustyni, naszym towarzyszem w pustce, naszym przyjacielem w samotności. Wiedzie nas do szczęścia, podtrzymuje w biedzie, jest ozdobą wśród przyjaciół i zbroją pośród wrogów.


Dotarło do mnie, że wielkie pieniądze za bardzo ułatwiają życie. Można od tego stracić głowę i zapomnieć o rzeczywistości. Na szczęście opamiętałam się w samą porę.


W człowieku jest winy na wszystkie możliwe pytania. I nawet takie, których nikt dotąd nie zadał i może nigdy nie zada. Bo czymże jest człowiek, jeśli nie pytaniem o winę? Jedyne szczęście, że sam rzadko się domaga od siebie odpowiedzi. A tym większe szczęście, że nie potrafiłby sobie odpowiedzieć.


Szczęście jest zdrowe dla ciała, ale to troska rozwija siły ducha.


Szczęście jest objawem, na który psychopatolodzy zwracali jak dotychczas bardzo mało uwagi, być może dlatego, że kondycja ta nie jest normalnie uznawana za wystarczającą podstawę do terapeutycznej interwencji.

Richard Bentall (W artykule Bentall żartobliwe wykazywał, jak trudno jest ustalić niedwuznaczne kryteria odróżniające zdrowie umysłowe od choroby psychicznej.)

To rodzinne szczęście nie objawiło się nagle, tylko John i Meg odnaleźli do niego klucz i każdy krok małżeńskiego życia uczył ich, jak je budować, jak znaleźć klucz do skarbca domowej miłości i wzajemnego zrozumienia, co mogą posiadać najbiedniejsi, podczas gdy najbogatsi nie kupią tego za żadne pieniądze.


Oglądam nas w lustrze i widzę od lat nieprzerwanie Podróbkę szczęścia z fabryki na Tajwanie.


Szczęście to nie życie bez zmartwień. Szczęście to stan duszy.


Szczęście ludzkie, jak aloes, jest kwiatem powoli rosnącym.


Szczęście możemy znaleźć tylko w nas samych, a żądanie go od innych jest próżną stratą czasu; niewielu ludzi posiada jego nadmiar.


Bardzo się cieszę z jego szczęścia, bo wiem jakby to wyglądało, gdybym ja wygrał w Brazylii. To było coś niesamowitego – wspaniała publiczność, gra we własnym kraju. On zasługuje na to. Pracował bardzo ciężko przez cały rok i cieszę się razem z nim.

Leandro Vissotto Neves (po zdobyciu przez Łukasza nagrody dla najlepszego rozgrywającego LM 2010.)

Ból nadmiernej miłości przewyższa niekiedy radość kochania, i można zapamiętać się w cierpieniu, jak niekiedy ludzie zapamiętują się w szczęściu.


Szczęście się nie powtarza, nieszczęście nie przychodzi pojedynczo.


Szczęście to stan łaski udzielanej tylko tym, którzy potrafią rezygnować i akceptować.


Pieniądze nie dają szczęścia, ale zmieniają gruntownie samopoczucie.


Szczęście jest stanem poważnym.


…już nie wierzę, że szczęście mi da pieniądze, chociaż cały czas uważam, że pieniądze mogłyby mi dać szczęście.


Pijak znajduje w wódce szczęście upokorzenia siebie samego.151 - 200

Pensjonat Pod Różą, Bo tu można kochać, tu można żyć. Uciekam przed burzą. Zielone cienie, błękitne sny. Pensjonat Pod Różą, Gdzie w każdym szczęścia kropelka lśni, W tobie też...


Kochanek nieśmiały nigdy nie jest szczęśliwy. Ceną szczęścia jest odwaga.


Umiejętność odczuwania cierpienia jest szczęściem w porównaniu z wieczną obojętnością.


Szczęście to to, czego prawdopodobnie w życiu nie osiągniemy, ale na jego szukanie warto poświęcić całe życie.


Szczęście wydawało się jej absolutną abstrakcją.


Kiedy szczęście się znuży, to i na głupiej krowie przysiądzie.


Pani Allen (…) znalazła wreszcie znajome damy, miała szczęście znaleźć je w rodzinie swojej najzacniejszej starej przyjaciółki, a koroną tego szczęścia był fakt, że owe znajome były ubrane o wiele skromniej niż ona.


Nie da się zmusić szczęścia, żeby samo przyszło. Nie codziennie wygrywa się na loterii.


Szczęście karetą nie jeździ, ale i w łachmanach nie chodzi.


Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia.


Nigdy nie byłam amantką, na szczęście. Bo co ja bym teraz robiła? W moim wieku? A urodziłam się w tym samym roku, co papież, z czego jestem dumna. I teraz, jako dawna amantka, siedziałabym pewnie w fotelu, myśląc: ach, jak to było pięknie, gdy grałam tę Julię, Ofelię czy Desdemonę.


Było mi wtedy trochę niedobrze. Zwłaszcza kiedy wisiałem 13 metrów nad ziemią. Miałem szczęście. Dali mi tego kaskadera, który pokazał mi, co robić, ale powiedziałem mu: „Super, ale wiesz, ja jestem tylko gitarzystą.”


Radość jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi.


(…) kluczem do szczęścia są marzenia, które można zrealizować (…).


Człowiek zawsze czuje się czymś więcej niż tym, co osiągnął, więc cokolwiek by osiągnął, w niczym nie może znaleźć ukojenia, zadowolenia, szczęścia.


Kto kocha, ten pragnie, aby na jego pocałunki odpowiadano pocałunkami, aby jego pragnieniu odpowiadało pragnienie, a szczęśliwy jest tylko wówczas, kiedy szczęście daje.


– Dzięki Bogu czyste powietrze i radość życia otrzymuje się jeszcze darmo (…). – Śmiać się też można bez pieniędzy – wtrąciła Ania. – Dotychczas na śmiech nie ma jeszcze cennika i całe szczęście (…)


Jednak miłość nie daje i nigdy nie dawała szczęścia. Wręcz przeciwnie, zawsze jest niepokojem, polem bitwy, ciągiem bezsennych nocy, podczas których zadajemy sobie mnóstwo pytań, dręczą nas wątpliwości. Na prawdziwą miłość składa się ekstaza i udręka.


Jeśli chcesz zaznać szczęścia,<br>Powieś swego pana<br>I rozrąb na pół księdza...

François Claudius Koëningstein (śpiewane przez niego podczas wchodzenia na szafot)

To jest pasja, która, na szczęście, łączy się z pracą.

Joanna Kołaczkowska (o kabarecie.)

Szczęście dla głupca to stać się bogatym, dla szlachetnego – wszystko porozdawać; drapać się – ma za szczęście trędowaty, mądrego wstrętem tylko trąd napawa.


Miarą dobra i zła jest jak największe szczęście największej liczby ludzi.


W pogoni za szczęściem wszyscy mamy równe szanse.


Badania dowiodły, że szczęścia nie daje miłość, bogactwo czy władza, tylko dążenie do nieosiągalnych celów: a czymże jest dieta, jeśli nie tym?


Dwoje serc i w skromnej chatce Może w szczęściu błogim trwać.


Masiel już dawno w Samoobronie nie był. Formalnie był, ale dawno już nie działał w Samoobronie. Czy ktoś wcześniej o nim słyszał? Niech idzie, szczęść Boże na nowej drodze. PiS zbiera wszystkich renegatów, wszystkich, którzy odpadają z innych partii i na tej bazie myślą, że stworzą potężną partię chłopską. Nie ma takich obaw.


Może już nie potrzeba chwalić Weiszmantla. Weiszmantel jest starym człowiekiem. Czyż starych ludzi się chwali? Tacy na dożywociu na przykład, gdy za długo żyją i tym samym stają się niewygodni, zazwyczaj całkiem nagle umierają. Weiszmantel na szczęście nic nie posiada, więc żyje.

Młyn Lewina (o Weiszmantlu.)

Ukończenie EAVE niewątpliwie dało mi odwagę, żeby rzucić się na tę szeroką wodę. A w Polsce, faktycznie zrobić debiut nie jest łatwo. Na szczęście jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki wsparciu którego udało mi się dopiąć budżet.


Socjaliści chcą położyć kres rządom przypadku i stworzyć społeczeństwo, w którym ludzie nie byliby już zależni od trafu, lecz stali się wolni. W najbardziej naturalny sposób jawi się owo dążenie jako nienawiść „pechowców” do „szczęśliwców”, tzn. tych, dla których szczęście uczyniło mało lub zgoła nic, do tych, którym dało wszystko.


No nic, przecież nic się nie stało Znów nie spałaś, znów liczyłaś gwiazdy I znów wyszło ci, że szczęścia jest zbyt mało I że świat ma tylko szare barwy


Szukający szczęścia jest jak pijak, który nie może trafić do domu, ale wie, że ma dom.


Panowanie nad mocami psychiki uwolni cię od mnóstwa krępujących cię w tej chwili lęków i obaw, otwierając przed tobą życie w takim szczęściu i wolności, jakie dzieciom Bożym ukazywał św. Paweł.


Szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek.


Sukces jest sprawą szczęścia. Proszę zapytać o to jakiegoś nieudacznika.


Jedną z najpotężniejszych przeszkód w budowaniu szczęścia jest zawiść.


Nie można wylądować na stałe w jednym punkcie o nazwie „szczęście”. Człowiek nie potrafi bowiem skupić uwagi dłużej niż mucha domowa. Czy znacie wiele much, które osiągnęły wieczne szczęście i siedzą wieczorami w domu?


Nie gódź się nigdy z przymusem człowieczeństwa, z przymusem nadziei, z niewolą szczęścia. Twoją jedyną prawdą jest zwierzę, które rozszarpuje boga w tajemniczo cichych głębinach czerniejącej krwi.


Potem idę do mojego pokoju dokonać radosnego przeglądu swojej garderoby. Albo mam szczęście i znajduję od razu coś, co chcę włożyć, albo moje rzeczy zaczynają wylatywać z szafy, jakby wysysała je jakaś niewidzialna siła.


Jest fala w uczuciach mężczyzn, która zabrana przez powódź, prowadzi do szczęścia. Ale ominięta, podróż ich życia staje się ograniczona do płycizny i nieszczęścia. Na falach takiego morza jesteśmy teraz i musimy brać to, co jest nam dane, albo stracimy, zanim zaryzykujemy.


A rządził Adam, bo był Królem. Aż do dnia, kiedy wola, żeby być Królem, opuściła go. Wówczas padł, służąc za pokarm silniejszemu. Bo Królem jest zawsze najsilniejszy, nie tylko dzięki samej sile, ale dzięki sile, sprytowi i szczęściu, Królem wśród szczurów.


(…) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (wypowiedź Dowmunta w rozmowie z Jankiem.)

Ameryka jest jedynym krajem na świecie, gdzie prawo do szczęścia zapisane jest w konstytucji.


Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać?


Szczęście jest jak ospa. Gdy złapiemy je zbyt wcześnie, może całkowicie zniszczyć naszą konstytucję.


Szczęście polega na tym, że ma się dobre zdrowie i złą pamięć.


Wyluzujmy się, to jest tylko Polska! Tu nic nigdy nie będzie do końca udane. Ale na szczęście z tego samego powodu nic nie będzie do końca złe. To nasza specjalność!


Kurt był taki uroczy… Nie umiem opisać, jakie szczęście mnie w życiu spotkało.


Miałem szczęście pracować z grupą siatkarzy o ogromnym potencjale. Te wszystkie zwycięstwa były owocem pracy z bardzo utalentowanymi ludźmi. Oto cały sekret.


Każdy w życiu szuka kogoś, kogo mógłby pokochać i kto mógłby pokochać jego. I nie wszyscy mają takie szczęście, nie każdemu się to udaje, ale kiedy to się zdarza, to tacy ludzie powinni być razem.


Nic nie wiadomo. Na szczęście jesteśmy dobrze poinformowani.201 - 250

Szczęścia nie można mieć na siłę.


Oto światem zewnętrznym możemy kierować dość swobodnie, poddaje się on naszej woli i wielokrotnie możemy go kształtować tak, jak to jest potrzebne do naszego szczęścia. Natomiast kierować własną psychiką jest właśnie bez porównania trudniej, a nieraz jest to wręcz niemożliwe.


Nie szczędź czasu na to, aby być szczęśliwym.


Spasłem się całe sześć kilo i bebech wystaje zza paska. Na szczęście nie mam jeszcze kłopotu z odróżnieniem pępka od siusiaka i wiem, na czym sprawy stoją. Z samookreśleniem osobowości, oczywiście także nie mam problemu.


Obudźcie się. Macie szczęście, że ja w ogóle jestem. Takie coś zdarza się raz na tysiąc lat.


Nikomu z nas nie pisane dostateczne szczęście.


Każdy swego szczęścia jest kowalem.


Romans po japońsku oznacza trzy dni wspólnego szczęścia, trzydzieści lat cierpienia i samobójstwo pod kwitnącą wiśnią.


Milczenie jest najlepszym tłumaczem radości, bo małe jest szczęście, które można wyrazić słowami.


To zadziwiające, bo dostałam ich [nagród] już 11 i śmieję się, że wyczerpałam limit do końca życia. Jednak prawda jest taka, że mam w teatrze ogromne szczęście do ludzi.


Są dwie drogi do szczęścia – religia i głupota.


Jeżeli znalazłeś szczęście, to pomyśl, czy akurat w tym czasie ktoś go nie zgubił. Może wypada oddać.


A szczęście tak jak skrzypce im starsze tym młodsze.


Szczęście to moje drugie imię – zapewnił niewyraźnie Rincewind. – Co prawda moje pierwsze imię to: Nie.


Temida nieraz robi perskie oko. Na szczęście rzadko do prokuratora.


Rzut oka wystarczy, aby stwierdzić, że dwóch jest wrogów szczęścia ludzkiego: cierpienie i nuda.


Aby ożywić ideę praw człowieka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym prawa człowieka są, a czym nie są. Musimy zrozumieć, że prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa.


Harce to radosna gra na łonie natury, gdzie mężczyźni z duszą chłopców idą razem z chłopcami na poszukiwanie przygody. Przyniosą stamtąd zdrowie i szczęście, zręczność, zaradność.


– One są takie głupie! (...) widziała pani kogoś mądrego, żeby trzymał lalkę w łapach i do niej gadał? – Dziewczynki potrafią tak cały dzień gadać i gadać. Na szczęście te lalki tego nie słyszą – jakby słyszały, to by nie wytrzymały.

Świat w oczach dziecka (o dziewczynkach.)

Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie.


Wzrost może się wziąć tylko z dwóch źródeł – głębszej integracji jednolitego rynku i strukturalnych reform w poszczególnych krajach. To pierwsze zadanie wymaga oczywiście ścisłego współdziałania 27 krajów, ale na szczęście sprawy są w toku.


Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem.


Trzeba mieć szczęście, aby znaleźć serce.


Pieniądze szczęścia nie dają.


Z rąk twoich wzięłam tę klęskę, Przyjęłam w serce moje. Łzy płyną z oczów zamkniętych, Skarżą się usta jęczące. Nie będzie domu naszego Na żadnym miejscu na ziemi, Trwa szczęście twoje beze mnie W górach zamknięte zielonych!


Szczęście jest nieodłączne od ofiarowywania siebie innym.


Całe szczęście, że Anglię i Francję dzieli także morze.


Człowiek, który ma dzieci, inaczej myśli o szczęściu, radości, miłości niż ten, kto jest sam.


I szczęście teraz sprzyja Hiszpanom... Suela jak to się mówi w żargonie atakował teraz z jednym okiem zamkniętym!


Odczuwał lęk przed ludźmi; uważał, że są nieobliczalni, a przede wszystkim przewrotni i zbrukani. Posągi natomiast dawały mu chwile spokojnego szczęścia, ich świat był uporządkowany, piękny i czysty


Oświecenie przypisywało edukacji szczególną rolę, zastępując tradycyjny pogląd, że „prawdziwa wiara” jest podstawą moralności i gwarancją wiecznego zbawienia – przekonaniem, że „prawdziwa wiedza” uzasadnia etycznie słuszne postępowanie i zapewnia szczęście doczesne.


Nie zawsze szczęście marzy o tym, by spotkać człowieka.


Ogólnym celem, do którego dążą lub powinny dążyć wszystkie prawa, jest zwiększać w całości szczęście społeczeństwa.


Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci.


Ludzie mogą być szczęśliwi tylko wówczas, gdy nie założą, iż celem życia jest szczęście.


Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa.


Bez ciebie, mój drogi, byłbym zdechł – jak świnia! (…) Jestem już u źródła szczęścia.

Fryderyk Chopin (17 października 1849 do ks. Felińskiego, udzielającego mu sakramentu.)

Najważniejsze i naprawdę święte są tylko ludzkie szczęście i wolność, natomiast religie, prawa społeczne i demokracja to tylko sposoby na osiągnięcie i ochronę tego szczęścia.


Moje podkrążone oczy zdradzają słabości, gdy w środku nocy budzi sen o przeszłości, kiedy to szczęście było białe i w proszku, gdy nie poznawałem w lustrze swoich oczu.


Życie należy umacniać wieloma przyjaźniami. Kochać i być kochanym – to największe szczęście istnienia.


Potrafił uchronić babcię przed wieloma troskami i znacząco ulżyć jej w tych, którym nie mógł zapobiec. Takiemu celowi podporządkował swoje życie i babcia Carmen o tym wiedziała, no i dlatego w swoim związku małżeńskim byli najszczęśliwszą parą ludzi, jaką można spotkać w naszym życiu, w którym tak często słowo szczęście wydaje się nieprzyzwoite.

Jak ryba w wodzie (o dziadku Pedro Llosa Bustamante.)

Szczęście i radość najłatwiej nam wyrazić po hiszpańsku – ''karnawał, balanga, maniana, samba, rumba i tango, copocabana i tropicana, bajabongo, bonanza, ananas, babnanas i Viva Las Vegas!''


Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.


Muszę wyłapać te smerfy i skończyć z tym całym szczęściem.


Pieniądze szczęścia nie dają – dopiero zakupy.


Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków.


– (...) Ona mi się nie podoba, synku! Ona nie da ci szczęścia! Synek powstrzymał się od zawiadomienia mamusi, że Anita owszem, JUŻ daje mu szczęście... od jakiegoś roku.


Wojownicy! Jesteście Bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków – samurajów! Będziecie przez wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza!

Takijirō Ōnishi (pożegnanie Ōnishiego 21 października 1944 z pierwszymi ochotnikami do jednostki kamikaze. Samoloty jednak nie znalazły celów i, ku zawodowi wszystkich, piloci wrócili do bazy. Zginęli dopiero cztery dni później.)

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana – najwyższym szczęściem.


Wolność! ty najpierwsza z własności człowieka, Bez której inne nikną i szczęście ucieka…251 - 300

Sztuka życia – to cieszyć się małym szczęściem.


I wtedy przyszedł maj, Zamieszał w moim sercu. Zgubiłam cały żal, Poczułam co to szczęście. Tylko szczęście, Całe szczęście, Tylko szczęście.


Świat to cyrk, gdzie miłość i szczęście chodzą wysoko po mocno napiętej linie i w każdej chwili grozi im śmierć.


Jeden ma więcej, nie patrz na ręce, słuchaj co dyktuje tobie twe serce, chciałbyś mieć więcej chodzi o pensję zapomnieć o tym co daje ci szczęście. Bo znowu te pieniądze, pieniądze cały czas ogromne konta chcą napędzać wokół świat, nie możesz tego mieć nic nie tracisz nie smuć się, nie zawsze dają szczęście chyba już o tym wiesz.


Na szczęście między tym, co przeżywamy, a doskonałością jest wiele miejsca na... rozwój.


W kasynie świata nie umiem tkwić niby widz, bierny widz i... To wiem, ten system mam, czy do szczęścia daleko, czy blisko, kiedy kocham – gram o wszystko.


Nie za każdym razem dostaje się szansę, żeby pokazać, co się potrafi. Nie mogę powiedzieć, że miałam szczęście do wielkich ról. W mojej prawie 20-letniej karierze nie zagrałam ani u Kieślowskiego, ani u Wajdy. To marny dorobek.


Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.


Są ludzie, którzy nie potrafią rozpoznać szczęścia, nawet jeśli ono samo pcha się im do rąk. Ale to oni na tym tracą, Etel, pamiętaj.


Od tej pory wszystko będzie ci się udawało. Ostatecznie jestem smokiem szczęścia.


Szczęście nie zna politycznych granic i układów, nie hołduje żadnej ideologii, ba, ono nawet bywa niezgodne z dekalogiem.


Ludzie nie są w stanie pojąć, co to jest szczęście.


O tym, co my sami zapominamy, pamiętają na szczęście inni.


Ludzie stale szukają skróconych dróg do szczęścia. Nie ma skróconych dróg.


Jeśli ktoś w wieku 60 lat, będąc 14 lat w Samoobronie, odchodzi bo Mojzesowicz jest dla niego ważniejszy niż Samoobrona, to całe szczęście że odszedł, bo on był takim zwolennikiem Samoobrony i tak rozumiał program Samoobrony, jak rozumiał. Pogrzebał siebie, pogrzebał przyszłość nawet swoich dzieci, które też mogły być w polityce.


Pogoń za szczęściem się kończy. Zawsze bezcelowa, ale dla której warto poświęcić życie.


Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia.


Trzeba mieć zawsze coś do pragnienia, by nie być nieszczęśliwym swym szczęściem.


Ówczesne godziny wydawały mi się wybawieniem z irytujących odczuć młodości. Nie wstydzę się powiedzieć, że porwany gwałtownym zachwytem upadłem na kolana i z przepełnionego serca dziękowałem Niebiosom, że dały mi szczęście żyć w tych czasach.


„Myśmy szczęście wynaleźli” – mówią ostatni ludzie i mrużą niedbale oczy.


Każde dzieło sztuki jest agresywne. I życie każdego artysty jest małą lub wielką wojną, choćby z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Żeby zrealizować swoje zamiary potrzebna jest przede wszystkim ambicja, a później talent, wiedza i w końcu szczęście.


Seks nie musi być manifestacją siły. I nie musi być karą, do cholery. Powinien być zabawą. A czasami, gdy ma się szczęście, seks dostarcza zupełnie wyjątkowych wrażeń.


Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie – nie zrobi zawodu; przyjdzie – zrobi niespodziankę.


Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.


Uważam za szczęśliwego tego, który szczęście swoje zawdzięcza naturze, ale podziwiam i szanuję tego, który szczęście stworzył sobie sam, który stworzył je silną wolą i energią.


Lepiej jest być gwałtownym niż oględnym, gdyż szczęście jest jak ta kobieta, którą trzeba koniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść.


Przy każdej sprawie należy patrzeć na koniec, jak on wypadnie: wszak wielu ludziom bóg tylko ukazał szczęście, aby ich potem strącić w przepaść.


Gdy dowiedziałam się, że Burton chce sfilmować „Alicję...”, po prostu poszłam do studia i powiedziałam: „Chcę zagrać Białą Królową. Zrobię wszystko, żeby dostać tę rolę”. To jest prawdziwa królowa – czuje odpowiedzialność za swoich ludzi. Wierzy, że życie jest wspaniałe, więc z każdej minuty próbuje wycisnąć maksimum szczęścia.


Życie obdarza każdego z nas rzadkimi chwilami czystego szczęścia. Czasami trwa ono kilka dni, lub tygodni, czasami kilka lat. Zależy, co jest nam pisane. Pamięć o tych chwilach nie opuszcza nas nigdy, przeistaczając się w krainę wspomnień, do której daremnie usiłujemy przez całe życie powrócić.


Dobranoc panowie, dobranoc, obrączki na szczęście, pchły na noc, dobranoc panowie, dobranoc, ta noc niech wam pójdzie na zdrowie!


Pogoń za szczęściem jest sprawą osobistą i (...) nie istnieje wzorzec, który moglibyśmy przekazać innym.


Bez względu na przypuszczania, jakim samolubem może się człowiek stać, są jednak wyraźne zasady w jego naturze, dzięki którym los innych jest dla niego ważny i dzięki czemu szczęście innych jest mu niezbędne, mimo że to nie dostarcza mu nic więcej poza obserwowaniem radości innych.


O kobiety! Wyście naszym szczęściem i nieszczęściem. Świat o was mówi z pogardą, a jednak ciągle hołdy składa.


Codziennie trzeba się mierzyć z życiem i walczyć o szczęście. Życie przynosi różne doznania i gdyby tak nie było, jak bym zagrała rozpacz albo wielką miłość?


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


(…) na szczęście jesteś mi wierna i pozostaniesz.


Ludzie nie troszczą się o szczęście, lecz szukają rozkoszy. Szukają jej nawet wbrew swoim interesom, wbrew swym poglądom i wierze, wbrew swemu szczęściu…


Szczęście uśmiecha się do twardzieli, nie do marzycieli.


George Williams nie miał szczęścia w miłości. Kobiety zawsze znalazły pretekst, by nie dopuścić do skonsumowania związku. Zawsze były to mało oryginalne wykręty. Odkąd zaczął spotykać się z Bree Van De Kamp, George nie mógł oprzeć się wrażeniu, że jego los wreszcie się odmieni. (…) Mimo rozczarowania George musiał przyznać, że przynajmniej ta wymówka była oryginalna.

George Williams (Bree reagowała alergiczną wysypką na próby zbliżenia z George’em.)

Jak ciepły może być świat, potrzebujesz tylko kilku symbolicznych monet, a dopuszczą cię do ciepła i jedzenia ile tylko chcesz, nie musisz obdzierać się ze skóry i gryźć własnych kości na ulicy, takie miejsca zaprojektowano po to, aby dawać schronienie i pociechę tym skórom-i-kościom, które przychodzą tu po odrobinę szczęścia.


Wariuję ze szczęścia. Dobrze, że ożeniłem się z psychiatrą.


76. Sen o dniach. Przepełnionych szczęściem.


Duża woda już w moim życiu przepłynęła. Mieniło się w niej raz dobro, raz zło. Zła więcej. Szczęście było, ale mało. Co to jest szczęście? Spokojnie żyć w świecie, pracować sobie, uczciwie. I jeszcze wolność mieć. Nie być zależne od jakichś wielkich zakrętasów. Tak jak kiedyś. Gdzie chciał, to pojechał, gdzie chciał, konika popasł. To było szczęście.


Masz szczęście do szczęśliwych przypadków.


Ileż tysięcy ziaren dobrego ludzkiego zboża musi padać na nieurodzajną, kamienistą glebę, skoro taka kropelka wody okazuje się tak oszałamiająca! Sądzę jednak, że trzeba być wdzięcznym za łaskę i szczęście, dzięki którym mogłem dostarczyć nawet tej kropli.


Myślę o prawdziwym szczęściu, bez tchu, bez pamięci, bez reszty…


Szczęście to tylko garść pełna wody – wiem jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej…


Na szczęście mój zawód ma tyle tajemnic, że nie da się zgłębić ich do końca. To mnie zresztą głównie w nim fascynuje.


Szczęście jest widokiem życia, a próżność jego sprężyna, życie jest ofiarą śmierci, śmierć celem życia.


Młodości! jakże wielkie twe ofiary! Jam miłość, szczęście, jam niebo za młodu Umiał poświęcić dla sprawy narodu, Z żalem lecz z męstwem!301 - 350

Sztuka jest narzędziem do pozyskania łatwego i niewinnego szczęścia. Uposażyć nią dziecię, jest dać mu zapas wrażeń, pożywienie na całe życie. Sztuka otwiera światy nowe, rozszerza widnokrąg, uczy świata, a gdy Bóg dał choć odrobinę tego, co my zowiemy twórczą siłą, cóż to za zachwyty, gdy myśl potrafi rzucić na płótno lub wyśpiewać tonami.


Eros jest z bogów najstarszy i najczcigodniejszy, i najsilniejszy, jeżeli chodzi o zdobywanie dzielności i szczęścia ludzkiego za życia, jak i po śmierci.


Słyszysz, jak nadchodzą? Zobaczymy, po którego z nas przylecą. Zobaczymy, którego ukochały najbardziej. Masz cholerne szczęście... ale anioły... anioły jeszcze z tobą nie skończyły!


Tajemnica szczęścia i cnoty tkwi w tym, by lubić to, co musi się robić.


Pora chyba dać na mszę i pomodlić się o zdrowie Sebastiana Świderskiego i szczęście dla naszych siatkarzy, bo będziemy za dwa dni w ćwierćfinale walczyć z najlepszymi na świecie.

Piotr Dębowski (Igrzyska Olimpijskie, Ateny.)

Utrata czystości rasowej rujnuje szczęście narodu na zawsze


Lubiłem przeglądać katalogi z ofertami wakacyjnymi (…); a zwłaszcza ceniłem sobie system stawiania pewnej liczby gwiazdek, żebyśmy wiedzieli, jak intensywnego szczęścia mamy prawo się spodziewać. Ja nie byłem szczęśliwy, ale do szczęścia żywiłem wiele szacunku i wciąż dążyłem do jego osiągnięcia.


Szczęście i nieszczęście dotyka nas nie wedle swych rozmiarów, ale wedle naszej wrażliwości.


Ojcem dziecka szczęścia jest brak doświadczenia.


Nie ma czegoś takiego jak szczęście. Założyłam kiedyś szczęśliwy stanik na klasówkę z biologii i totalnie oblałam!


Była taka opcja, żeby iść do wojska. Mój wujek jest pułkownikiem i polecał mi ten zawód, a ja myślałem bardziej przyszłościowo, żeby zabezpieczyć się materialnie, a muzykę odsunąć na bok jako pasję. Ale teraz wszystko się zmieniło. Wielkie szczęście, że mogę robić teraz to co kocham i się z tego utrzymać.


Przyznać się dziś do szczęścia, to zdradzać nieczułość wobec powszechnych nieszczęść świata.


Nie istnieje coś takiego jak przypadek w przebiegu spraw ludzkich, a szczęście jest słowem bez sensu.


Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje. Albowiem większym szczęściem jest dawać niż brać.


Kwiat szczęścia najpiękniej rozkwita, gdy opromienia go światło miłości.


Jeśli ktoś przez dziesięć lat miał szczęście, to ani duchy, ani upiory nie ośmielą się go zaczepić.


Warto zatrzymać chwilę szczęścia, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci.


Szczęście ma płatki delikatne, trzeba je otulać w sobole i gronostaje.


Największe szczęście to pewność, że jesteśmy kochani ze względu na nas samych, albo raczej pomimo nas samych.


Więcej wart jest trener, który ma szczęście, niż lepszy trener, który szczęścia nie ma.


Czyż kobieta może znaleźć swoje prawdziwe szczęście jedynie w świadomości, że ma nad mężczyzną władzę? Jedynym błogosławieństwem kobiety jest to, że może swoją dumę przelać w miłość.


Musisz wierzyć mocno: w siebie, w szczęście, w Boga – tak jak ja.


Jeszcze wcześniej zły moment mnie dopadł. Tbilisi, pierwszy czerwca, zabawa Kolejka linowa w Dzień Dziecka się urwała. Byłem na dole. Na szczęście nie na górze.


Szczęściem wydaje się to, czego się nie ma.


Większego szczęścia nie ma na ziemi jak szczerze kochać i być ukochanym.


Talent – nie cierpię tego słowa! Wszyscy, którzy kończą szkołę teatralną, mają talent i nadają się do tego zawodu. Los aktora zależy od szczęścia i ludzi, których napotka na swojej drodze. Co ci po talencie, jeśli nie masz pracy i nie możesz go rozwijać. Wtedy pozostaje spakować talent i zacząć sprzedawać na bazarze


Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże.


Prawda, miłość, nadzieja, szczęście. I możesz mi mówić: „Głupi idealisto”, mów. Ja żyję tak, nic albo wszystko, Bo nie wiem czy zobaczę jutro.


Czynniki szczęścia działają tylko w zespołach. Nie wystarczy do szczęścia samo zdrowie, sama wolność, sam majątek czy sama uroda.


Szczęście składa się z wszystkich nieszczęść, których się nie ma.


Prawdziwa miłość w kobiecie nigdy nie oczekuje równej zapłaty za to, co daje, ani szczęścia równego temu, jakie chce sprawić.


Szczęście każdego jest dobrem dla każdego i wobec tego szczęście ogółu jest dobrem dla ogółu ludzi.


Dzięki artykułom premiera Tuska prezes PiS przypomniał sobie wierszyk z dzieciństwa, ten o Samochwale. Panie Prezesie, w przeciwieństwie do Pana, my po prostu mamy się czym pochwalić. Na szczęście oceny naszych rządów dokonają Polacy; Pana „żadne krzyki i płacze… nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.


Szczęśliwym jest ten, kto przy zachodzie słońca cieszy się wschodzącymi gwiazdami.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.

Niccolò Machiavelli (motto powieści.)

(...) żony bez słów powinny wiedzieć, co oznacza szczęście dla ich mężów.


Melancholia to szczęście bycia smutnym.


Całe szczęście, że żył.


– Posiadanie rzeczy symbolizującej wolność może dawać więcej szczęścia niż posiadanie wolności. – Czasami.


Kto się czuje szczęśliwy, nie starzeje się.


Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc” – myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Ludzie, nie tylko ci, którzy jak ja byli na katordze, ale absolutnie wszyscy, na tyłach i na froncie, odetchnęli swobodniej, pełną piersią, i w upojeniu, z uczuciem prawdziwego szczęścia rzucili się w wir groźnej walki, śmiertelnej i zbawiennej.


Zazdrośnik nie umie ani nie chce wyobrażać sobie przeciwieństwa tego, czego się boi, a jedynym jego szczęściem jest potęgowanie swego bólu i udręka płynąca ze spotęgowanego szczęścia, które – wie o tym – jest poza jego zasięgiem.


Był ujmującym mężczyzną. Ile było wieczorów, kiedy zabierał mnie na przedstawienia. Przeważnie do Opery Komicznej. Byłam z nim bardzo szczęśliwa. Nigdy nie był szorstki, zawsze okazywał czułość, był uprzejmy i stale myślał o moim szczęściu. Największe wrażenie robił na mnie zawsze jego spokojny i beztroski sen…

Henri Landru (na procesie Landru.)

Kobieta powinna mieć naukę bez pedanterii, talent bez pretensji, cnotę bez dumy, szczęście bez świadków, wesołość bez wielbicieli.


Szczęście dziewczyny jest w jej twarzy.


Szczęście leży na ulicy. Wystarczy schylić się, aby je podnieść. Tylko najprostsze rzeczy nie przynoszą rozczarowania. A jeśli chodzi o szczęście, warto się bardzo nisko schylić.


Takie już mam szczęście. Wszystko, co robię, wygląda, jakbym popełnił jakąś zbrodnię… a przecież zawsze starałem się być w porządku ze sobą, z własnym sumieniem.


(…) szczęścia czara ma dno.


Szósta. Krzysztof śpi. Trochę mu gorąco w garniturze, ale przecież nie będzie spał w piżamie. W każdym razie nie on – gentleman! Ma zły sen – śni mu się, że nie wszyscy go poznają na ulicy. Na szczęście okazuje się, że to jakaś wycieczka egipska.351 - 400

Praktyka i poświęcenie wielu Buddów skierowane są na poprawę tego świata i szczęście. Niezbędnym jest, ale też bardzo trudnym, zrozumieć tę praktykę i poświęcenie.


Sukces oraz szczęście w życiu polegają w równym stopniu na unikaniu błędów i na zaznaczaniu swojej obecności w świecie.


Wśród zaburzeń, które wstrząsają całą Europą, wśród zgubnych doktryn, jakie podkopują budowę społeczeństwa, jedna tylko Rosja stoi mocna i niewzruszona. Wierzajcie mi, panowie, że to jest prawdziwym szczęściem należeć do tego państwa i używać dobrodziejstw jego opieki. (…) Będę wam dobrze czynił mimo waszej woli (…), a rząd mój zawsze myśleć będzie o waszym szczęściu.

Mikołaj I Romanow (fragment głośnego przemówienia cara wygłoszonego w Łazienkach 15 października 1835.)

Szczęście się nie kończy, ono ulega zmianom.


Jak większe jest szczęście być zdrowym niż bogatym, tak mniejszym jest nieszczęściem ubóstwo niż choroba.


Przepis na sukces w tym zawodzie: przede wszystkim szczęście, dobry wygląd i, niestety, układy, a na samym końcu talent.(...) Ten zawód wymaga wielkiej wiary w siebie i tupetu, bo każda rozmowa o nowej roli, każde zdjęcia próbne to walka.


Aktorstwo nie zawsze przynosi spełnienie i szczęście. Mnie przyniosło.


Miałem wiele szczęścia. Przez 30 lat uprawiałem hobby, za które jeszcze otrzymywałem wynagrodzenie. Ale nie byłoby tych wszystkich dokonań, gdyby nie zespół otaczających mnie przyjaciół.


Nie ma nic smutniejszego niż nieznalezienie innego szczęścia prócz szczęścia w tym, co minęło.


Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowa, pieszczoty i miłość ze strony człowieka; a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej.


Nie mamy prawa cieszyć się szczęściem, jeśli nie tworzymy go dokoła nas, podobnie jak nie możemy używać bogactw, których nie wypracowaliśmy.


Pieniądze dają bardzo mało szczęścia, chociaż nie przeszkadzają w życiu.


Małżeństwo dobrane, jakież to szczęście na ziemi! Jeżeliby się kiedy sprzeciwiać sobie mogli, chybaby to wtenczas nastąpiło, gdyby jedno za drugie umierać chciało.


Szczęście zbliża się powoli jak żółw, ucieka jak sarna.


Zarówno szczęście, jak i nieszczęście ma swoja siedzibę w duszy.


Życie należy umacniać wieloma przyjaźniami. Kochać i być kochanym to największe szczęście istnienia.


Szczęście przychodzi na świat jako bliźniaczy brat radości.


Jakież to szczęście wieść niewinny żywot.


Za chwilą szczęścia czai się zemsta zła.


Nie ma pokoju, szczęścia i dobra na tej ziemi bez walki, bez obrony zbrojnej, bez gotowości umierania, ale i strzelania w obronie słusznej sprawy. Taką naukę dało mi moje burzliwe i długie życie. Mam pogardę dla ludzi głoszących uchylanie się od służby wojskowej – oni przygotowują nieszczęście dla swojego kraju.


Człowiek jest mieszaniną pychy i nikczemności, wielkości i nędzy; pragnie cnoty, a służy grzechowi; pragnie trwałego szczęścia, a goni za chwilowymi rozkoszami; pan ziemi i nędzny robak.


Szczęście i nieszczęście dotyka nas nie wedle swych rozmiarów, ale wedle naszej wrażliwości.


Przy każdej sprawie należy patrzeć końca, jak on wypadnie: wszak wielu ludziom bóg tylko ukazał szczęście, aby ich potem strącić w przepaść.


Nie dojdziesz, co mury w sobie tają, szczęście czy nieszczęście; ściany mają wprawdzie uszy, ale nie mają języków (…).


Czuję, że za mojego życia Tybet nadal będzie się cieszył szczęściem i pomyślnością. Potem przyjdzie wielkie cierpienie, a każdy z was doświadczy konsekwencji własnych działań (...)


Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości.


Na szczęście w tym parlamencie są siły narodowe, polskie: Liga Polskich Rodzin i Samoobrona; na całe szczęście.


Nie istnieje coś takiego jak przypadek w przebiegu spraw ludzkich, a szczęście jest słowem bez sensu.


Teraźniejszość nie jest nigdy naszym celem: przeszłość i teraźniejszość to nasze środki; jedynie przyszłość jest naszym celem. Tak więc, nie żyjemy nigdy, ale spodziewamy się żyć; gotujemy się wciąż do szczęścia, a, co za tem idzie, nie kosztujemy go nigdy.


Jak to się dzieje, że jedna jedyna osoba może stanowić dla nas zarówno źródło ogromnych cierpień, jak i nieodzownych warunek wszelkiego szczęścia.


Małżeństwo nie zapewnia szczęścia, lecz je umożliwia; bezżenność chroni od największych nieszczęść, wykluczając najpełniejsze radości życiowe.


Pisałem, bo musiałem – bo nikt by mi ich nie napisał. Nie miałem szczęścia spotkać i zdobyć sobie dobrego scenarzysty.

Radosław Piwowarski (o pracy scenarzysty.)

Jest tylko jeden rodzaj szczęścia, ale rodzajów nieszczęść jest tyle, ile jest nieszczęśliwych ludzi. Jak zauważył Tołstoj. Szczęście jest przypowieścią, a nieszczęście opowieścią.


Szczęścia na bazie czyjejś porażki nie buduję.


Ten wrażliwy i odważny miś przypomniał mi, co jest w życiu istotne: czerpanie przyjemności z prostych spraw i robienie różnych rzeczy z kimś bliskim i kochanym. Odkąd Kazimierz mi towarzyszy, łatwiej dostrzegam szczęście.

Paulina Wilk (na temat bohatera opowiadania pt. ''Przygody misia Kazimierza''.)

Ale żyć dzień w dzień wśród cudzego szczęścia rodzinnego, widzieć wciąż z bliska czyjeś szczęśliwe pożycie małżeńskie, dom, urocze dzieci – Zrobiła pauzę – Pani talbot jest dokładnie w moim wieku – Znów zrobiła pauzę – Zdawało mi się w końcu, że mieszkam w raju, którym nie wolno mi się cieszyć.

Kochanica Francuza (Sara o pracy guwernantki do Karola.)

Szczęście przez całe życie! Nikt by tego nie mógł znieść, to byłoby piekło na ziemi.


A miało być tak pięknie, miało nie wiać w oczy nam, i ociekać szczęściem, miało być: „sto lat! sto lat!”.


Większość Polaków, to są lemingi. Media pracują nad tym od lat. Jesteśmy ogłupiani. Czytam wiele prasy i staram się omijać socjotechnikę. Szukam, czytam, nie neguję niczego „z buta” tak, jak zwolennicy PO, którzy negują wszystko co pisowskie. Czy uda mi się z tym senatem? Zobaczymy, mam w życiu szczęście.


Szczęście męża zależy od tych kobiet, z którymi się nie ożenił.


Nie należy za wiele myśleć na tematy uboczne, prowadząc samochód, bo to dekoncentruje kierowcę. Byłabym rozjechała faceta na pasach. Na szczęście miał szybkie nogi. Zwiał. Ale odwrócił się i pokazał mi brzydkie rzeczy rękoma.


I szczęście stało się niebyłe (…).


Sama jestem bardzo zorganizowana. Wszystko mam zawsze zaplanowane, zapisane w moim laptopie. Raz go zgubiłam. Miałam tam wszystkie teksty piosenek na nową płytę. Na szczęście wszystko sobie przypomniałam.


Kiedy skrzyżują się spojrzenia, Gdy spłoszą serca nasze, Może będziemy szli do szczęścia, Lecz czy na zawsze...?


Miłość! Płomień ogarniający ciało, duszę i umysł! Uczucie przenikające całe jestestwo, okrutne, a zarazem dające szczęście.


(…) na szczęście żyjemy w czasach, w których każdy z nas ma prawo do kompletnie indywidualnego patrzenia na sztukę, na swój zawód. Skończyła się epoka odpowiedzialności grupowej.


Szczęście to pytanie bez odpowiedzi, jak na przykład: „Kim jestem?”. To nie są pytania użyteczne. Niemniej jednak ludzkość nie bez powodu strawiła tysiące lat na szukanie tego próżnego szczęścia. Dla mnie szczęście to coś bardzo abstrakcyjnego. I tak naprawdę nigdy nie jestem szczęśliwy.


Masz szczęście, że szef trzyma nad tobą parasol! Ale każdy deszcz się kiedyś kończy! Ty czarny pająku!


Mogę tobie dać to, co dopomaga szczęściu, Przestań się śmiać, mogę cię schować w sercu, Gdzieś tak daleko, gdzie nie znajdzie nas nikt.


Nauczyłam się jednak, że sami tworzymy własne szczęście i że sięgnięcie po coś, czego pragniemy, oznacza również utratę czegoś innego. A kiedy gra toczy się o wysoką stawkę, strata może być bardzo dotkliwa.401 - 450

To środowisko nie ma szczęścia do wszystkich dziadowskich porównań.

Bronisław Komorowski (o słowach Joachima Brudzińskiego.)

Szczęście ma człowiek, który kupuje bilet na loterii razem z butelką czekoladowego napoju i wygrywa mnóstwo kasy. Moje życie nie ma nic wspólnego z takim szczęściem – wszystko kręci się wokół ciężkiej pracy, ciągłego brnięcia pod górę.


O, przyjaciele! Nadejdzie stulecie, Jasne jak szczęście – i zupełnie inne. Ale mu za nie tych dni nie oddamy, Kiedyśmy żyli tutaj. Ze Stalinem.


Pieniądze nie dają szczęścia, ale mogę za nie kupić każdy wieżowiec w Nowym Jorku.


Ludzie szczęśliwi mają zapasy szczęścia.


Na wydział aktorski zdawałem w sumie osiem razy przez cztery lata do różnych szkół aktorskich. Za każdym razem proponowano mi, bym poszukał sobie innego zawodu. Wszyscy mówili, że nie umiem mówić i dobrze się ruszać. W ogóle nic mi podobno nie wychodziło. Na szczęście od początku wierzył we mnie pan prof. Aleksander Bednarz, za co bardzo mu dziękuję.


Jakie to szczęście, że istnieje śmierć.


Pijany jestem ze szczęścia. Rakijo, szczęście moje!


Świat, czyli wszystko to, co sprzeciwia się Panu Bogu, narzuca ludziom swoje zasady, prawa, dobra i pociechy. Czy jednak to wszystko wzmacnia w nas cnotę, przybliża do prawdy i daje szczęście? Świat twierdzi, że tak, że daje ludziom szczęście. Ale ty śmiej się ze świata, bo jest szalony, żyje tylko złudzeniem. Gdy świat mówi o szczęściu – zawsze prowadzi człowieka prostą drogą do zguby.


Ja uważam, że człowiek powinien dążyć do szczęścia, a nie narzucać sobie kolejne przymusowe obciążenie. Dlatego ludzie w małżeństwach tak często są nieszczęśliwi: bo mają świadomość braku odwrotu. Bycie z drugą osobą powinno być szczęściem, a nie więzieniem.


Szczęście rodzica polega na radości dziecka.


Podobno zupełnie zrozumiała i normalna poezja jeszcze żyje na cmentarzach… Tam można jeszcze używać słów wstydliwych jak szczęście łzy tęsknota


Szczęście się nie narzuca. Nie chcecie go? Nie ma sprawy, pójdzie sobie gdzie indziej.


Najważniejsze jest szczęście – mieć radość z każdej chwili i cieszyć się życiem…


Nie ma światła, które świeciłoby dla siebie samego. Każde szczęście rozjaśnia świat.


Inżynierów na szczęście sam sobie dobierałem. Trzonem zespołu byli: Ela Jezierska, Andrzej Ziemkiewicz, Zbysław Szwaj, Teresa Pajkowska, Krzysztof Jarosławski. Pracowaliśmy po 12–15 godzin na dobę, bez nich nie byłoby możliwe wykonanie K-202 z oprogramowaniem w ciągu jednego roku. Zapał do pracy większości zespołu był niespotykany.

Jacek Karpiński (o zespole pracującym nad K-202.)

Największym szczęściem jest urodzić się dobrym.


USA to najlepszy kraj na świecie. Nawet Czarni mają szczęście, że tu są. Ale jeśli jesteś Czarny, to patrzysz na USA nieco inaczej. Jeśli jesteś Czarny, to USA jest jak wujek, który płacił ci za studia, ale cię molestował.


– Karaluchy! Karaluchy!!! – Gdzie? – zainteresowała się, gapiąc się na mnie jak na głupią. – Na prześcieradle – wykrztusiłam przestraszona. Popatrzyła na puste prześcieradło, na mnie i wzruszyła ramionami. – A co chciałaś znaleźć w łóżku za tę cenę? Lindę? – Prychnęła i wyszła.


Prawda boli, bez aureoli, ciężko szczęście dogonić i tak los, charakter szkoli.


Chciałbym wierzyć, że ludzie melancholijni mają przynajmniej szansę na szczęście w dorosłym życiu.


A może szczęście ukrywa się pod jakimś pseudonimem.


Cudowne, doprawdy, jest opanowanie umysłu, tak trudnego do opanowania, zawsze żywotnego i chwytającego to co pożąda. Poskromiony umysł przynosi szczęście.


Imię dobre, do szczęścia skłonność silniejsza niźli do życia; im starszy, tym jaśniej prawda wątpliwa wychodzi z ukrycia; pęd w górę, miłość do światła coraz to z wiekiem się wzmaga i rosną z nią jednocześnie i wiara, i odwaga.


Ponadto ciosem jest perspektywa odejścia admirała Raúla Montero, człowieka wyjątkowego zarówno w sensie zawodowym, jak i ludzkim. Na szczęście jak dotąd prezydent [Salvador Allende] odrzucił jego rezygnację. Odejście Montero ze stanowiska głównodowodzącego marynarki byłoby ogromną stratą zarówno dla tej instytucji, jak i dla kraju. Dobrze znam tych, którzy w marynarce żądają jego głowy.


Batumi, ech, Batumi... herbaciane pola Batumi. Cykadami dźwięczący świt świadkiem był szczęścia chwil.


Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.


Na czym polega to uczucie absolutnego szczęścia, którego doznajemy, łącząc się z takim człowieczkiem w ufnym, dobrym porozumieniu? Jest w tym kontakcie jakiś odprysk wieczności, coś doskonałego i boskiego.

Małgorzata Musierowicz (o pierwszym uśmiechu wnuka.)

Szczęście, którego wyczekujemy, potrafi zburzyć to, które właśnie przeżywamy.


Wyluzujmy się, to jest tylko Polska! Tu nic nigdy nie będzie do końca udane. Ale na szczęście z tego samego powodu nic nie będzie do końca złe. To nasza specjalność!


Mam w życiu kolosalne szczęście. Biorę je pod uwagę, zaczynając jakieś ryzykowne przedsięwzięcie. Prawie zawsze się udaje. Raz tylko pamiętam, na uniwersytecie zażądałem, by zamiast lektoratu z rosyjskiego zaliczono mi lektorat z portugalskiego i byłem zdumiony, że moje podanie odrzucono.


A rządził Adam, bo był Królem. Aż do dnia, kiedy wola, żeby być Królem, opuściła go. Wówczas padł, służąc za pokarm silniejszemu. Bo Królem jest zawsze najsilniejszy, nie tylko dzięki samej sile, ale dzięki sile, sprytowi i szczęściu, Królem wśród szczurów.


Weekendowe delegacje szefa KRUS. Roman Kwaśnicki ma wyjątkowe szczęście. Większość tras służbowych delegacji prezesa KRUS przebiegała bowiem przez Jelenią Górę lub Szklarską Porębę, czyli jego rodzinne strony.


Bardziej doceniam to, co mi się udaje, jeżeli pozornie więcej nieszczęścia mnie spotyka. Kontrast zauważony przez księdza Jana Twardowskiego, że nieszczęście zawiera w sobie słowo szczęście. Brak szczęścia jest nieszczęściem, ale to szczęście ciągle gdzieś istnieje. Za chwilę będzie znowu. Musimy się tylko nauczyć je dostrzegać.


Czyny są dobre, jeśli przyczyniają się do szczęścia, złe, jeśli przyczyniają się do czegoś przeciwnego. Przez szczęście rozumie się przyjemność i brak cierpienia; przez nieszczęście – cierpienie i brak przyjemności.


Tu miłość trzyma się na ślinę, a szczęście o włos.


Ty, Dzięcioł, żebyś ty nie szastał tą nagrodą, co ją żeś teroz dostoł, nie? Bo mi Gulczas mówił, że esemesy na nas do dziś jeszcze idą. (…) jo dopilnuję, żeby te esemesy jeszcze raz przeliczyli. I tak mi dopomóż Gulczas. Na koniec mam jeszcze jedną ważną rzecz do Dzięcioła: że ty mosz szczęście, że cię tu ni ma. I nie myśl se, Dzięcioł, żeś ty jest najważniejszy na Świeciu.


Miłość jest ślepa, gdy świta jej nadzieja rozkoszy, ale gdy ma odzyskanie niefortunnie utraconego szczęścia na celu, potrafi z niezwykłą przenikliwością przewidzieć wszystko.


Przeszkodą do szczęścia jest nadzieja na zbyt wielkie szczęście.


Aby być szczęśliwym, trzeba pragnąć, działać i pracować, taki jest porządek przyrody, której życie polega na działaniu.


Nadzieja to pożyczka, której udziela nam szczęście.


Kto ugania się za szczęściem, ucieka od spokoju.


Jedno jest w życiu szczęście – kochać i być kochanym.


Wreszcie zrozumiałam, w jaki sposób można osiągnąć szczęście z mężczyzną, i z głębokim żalem, wściekłością oraz przytłaczającym poczuciem przegranej muszę wyrazić ten sekret słowami cudzołożnicy i wspólniczki przestępcy: „Nie mów «co», kochanie, i słuchaj mamy”.

Bridget Jones (ostatni komentarz Bridget w książce.)

Tańczyła dla siebie, przepojona radością, w oku cyklonu szczęścia, jakim było życie.


Przychodzimy na świat z poczuciem winy, lękamy się, gdy szczęście puka do naszych drzwi, łudzimy się, że naszą śmiercią damy komuś nauczkę, bo wiecznie czujemy się bezsilni, podle traktowani, nieszczęśliwi.


Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.


Nie zalety ciała i majątek dają szczęście, lecz prawość charakteru i zalety umysłu.


Czyliż tym ludziom, co na wieki zasną, dawne sny szczęścia się odeśnią?


Szczęście przez całe życie! Nikt by tego nie mógł znieść, to byłoby piekło na ziemi.451 - 500

Siecią tchórzostwa nie złowisz jesiotrów szczęścia.


Na skale pod lasem samotnie Dziewicza wykwitła kalina, Czasami swawolnie, przelotnie Gałązki jej wietrzyk ugina, I dziwne jej szepce powieści, O szczęściu, co życie umila, A ona go słucha w boleści I czoło ku ziemi pochyla.


Kobieta do szczęścia swego nie potrzebuje sławy, potrzebuje raczej, aby nikt się na nią nie gniewał.


To straszne pozbawić człowieka prawa do sumienia. Jeśli człowiek znajduje w sobie siłę, żeby uczynić to, co dyktuje mu sumienie, czuje niebywały przypływ szczęścia.


Bo szczęście nie polega na tym, żeby mieć króliczka, tylko żeby gonić goo!


Matki to pierwsze nauczycielki, pierwsze wychowawczynie i to właśnie od matek zależy szczęście, przyszła szlachetność, uprzejmość, wiedza, podejmowanie decyzji, zrozumienie oraz wiara ich malutkich dzieci.


Nikt nie zapomina o swoim szczęściu.


Roztropny szczęściu nie wierzy.


Szczęście jest stanem poważnym.


Jeśli zawsze znasz odpowiedź Jeśli wiesz… Jeśli tylko szczęście widzieć chcesz Mów do mnie czule… Mów do mnie jeszcze… Kocham cię


Przyznaję chętnie, że pieniądz nie daje szczęścia, ale trzeba przyznać, że bardzo je ułatwia.


Nasza przyjaźń nie tylko trwa, ale przypomina teraz stosunki rodzinne typu: kup mi bułki czy skocz po syrop. Zabawne, ale często też spotykamy się na castingach, bo startujemy do tych samych ról. Uwielbiam grać z Hanią i na szczęście mam tę okazję w serialu ''Daleko od noszy''.


Uciekajcie przed miłością, szukajcie rozkoszy, a na drodze życia spotkacie tylko róże, same piękne kwiaty, zapowiedzi szczęścia.


Szczęścia nie osiągniesz żadną chytrością. Naucz się znajdować radość w życiu – to najlepszy sposób przyciągnięcia szczęścia.


To jest rzecz nieprawdopodobna. Jeśli ktoś powiedziałby mi, że pewnego dnia będę zawodnikiem Arsenalu, to nie uwierzyłbym mu. To wielkie szczęście dla mojej rodziny i przyjaciół. Nie mogę doczekać się gry na Emirates Stadium oraz zdobywania pucharów dla klubu i kibiców.


Za ateizmem przemawia wiele argumentów. Więcej niż za religią. W gruncie rzeczy to logiczne, żeby być ateistą. Tak jak logiczne i rozumne jest to, żeby się nie zakochać… A przecież ludzie nie są w tym przypadku logiczni. Na szczęście.


Kwiat szczęścia najpiękniej rozkwita, gdy opromienia go światło miłości.


Kiedy skrzyżują się spojrzenia, Gdy spłoszą serca nasze, Może będziemy szli do szczęścia, Lecz czy na zawsze…?


Czym było by twe szczęście, gdybyś nie miała tych, którym świecisz?


W Warszawie krąży powiedzenie, iż prezydenci RP nie mają szczęścia, ponieważ jednego zastrzelono jak psa, drugiego wypędzono jak psa, trzeci słucha jak pies.

Adam Ciołkosz (wypowiedziane 4 marca 1929 r. na wiecu w Tarnowie. Słowa te stały się później podstawą oskarżenia przeciw Ciołkoszowi w procesie brzeskim, w którym skazano go za „działanie w celu obalenia rządu” na trzy lata więzienia.)

(…) brak czegoś, czego się bardzo pragnie, jest nieodzownym elementem szczęścia.


Kochała cię, wiesz? Nasza Leslie nie miała szczęścia do przyjaciół w poprzedniej szkole. Mieliśmy nadzieję, że gdy się tu przyprowadzimy to… to. Powiedziała, że gdyby nie ty… Jesse byłeś jej najlepszym przyjacielem. Dziękuje ci za to.

Most do Terabithii (ojciec Leslie do Jessego.)

Wiem z doświadczenia, że marnie i podle umierają na ogół ci, którzy na wojnie wszelkimi sposobami chcą ocalić swe życie. Ci zaś, którzy zrozumieli, że śmierć jest wszystkim wspólna, i dla ludzi nieunikniona, którzy walczą o piękny zgon – ci, jak widzę, prędzej jakoś dochodzą do starości i cieszą się większym szczęściem za życia.


Nie żałuję. Że nie mówiłaś mi, jak szczęście kraść spod lady, i nie uczyłaś mnie życiowej maskarady. Pieszczoty szarej tych umęczonych dni, nie żal mi.(…) Nie, nie żałuję. Przeciwnie, bardzo ci dziękuję, mój kraju, za jakiś czwartek, jakiś piątek, jakiś wtorek, i za nadziei cały worek.


Ach, gdy z tobą, kochanie, Smutku i szczęścia nie dzielę, Smutek smutkiem zostanie, Weselem nie jest wesele.


Nie brałam tego za pewnik. Po prostu dopisało mi szczęście.

Avril Lavigne (o podpisaniu kontraktu.)

Czasami jestem małym, sfrustrowanym, wkurzonym facetem, a raz wzniosłą istotą. Częściej wolałbym być wielki i wspaniały niż mały i sfrustrowany. Szczęście to prawdopodobnie możliwość wybrania najwspanialszej wersji siebie.


Na szczęście prowincjonalna umysłowość z epoki władzy ludowej jeszcze nie wygrała, choć wciąż robi postępy.


Jestem ojcem, nie mogę cię ukarać, ale dać ci radę: zostaw Richiego. Nie kochasz go. Nie pozwalasz mu odnaleźć prawdziwej miłości i sobie też. Taki niespełniony związek nie przyniesie nikomu szczęścia.


Piszmy prawdę o nas samych: ziomkowie i obcy będą nas sądzić; umiejmy cenić kadzidło palone szczęściu, a odpowiadajmy skromną prawdą urąganiu lub niewiadomości.


Rozbieżność w poglądach na szczęście jest wielka. Jedni np. widzą szczęście we władzy, inni w życiu z dala od ludzi; jedni w majątku, inni w wyrzeczeniu się dóbr doczesnych. Ale ta rozbieżność nie dotyczy pojęcia szczęścia, lecz teorii, jak je znaleźć.


Zarówno szczęście, jak i nieszczęście ma swoja siedzibę w duszy.


Niech cały Tybet oddycha radością, szczęściem i dostatkiem. Niechaj Dharma Buddy krzewi się, rozkwita i trwa na wieki.


Miłość panieńska, szczęście w karty, łaska pańska i krasa róży – wszystko nietrwale rzeczy.


Mówić mało i źle jest nieszczęściem prostaków, mówić wiele i źle jest zuchwalstwem głupców, mówić wiele i dobrze jest szczęściem dowcipnych, mówić mało i dobrze jest roztropnością mądrych.


W młodości nasze szczęście jest nadzieją; w starości – rozpamiętywaniem nadziei młodości.


Co?! Pod samochód wpadłeś?! Aaa, to całe szczęście, że pod zaparkowany.


Człowiek współczesny szuka przyjemności bez szczęścia, szczęścia bez zadowolenia, zadowolenia bez mądrości.


W Polsce na szczęście już mamy taką sytuację, że nawet z prezydentem wolno się nie zgadzać. To jest duży postęp.


(…) postępy techniczne, nie mają żadnej wartości dla naszej ekonomii szczęścia.


W bezmiarze drogocennej Ziemi, w bezkresie tego Świata,</br>Oby to, co dobre dla wszystkich, miało nieskończoność księżycowego blasku.</br>Oby swą ożywczą obecnością niosło trwałe szczęście i dostatek,</br>Otwierając słodką łąkę kwiatów nocnych lilii pokoju i radości.


Pomyśl czasem tylko o sobie; egoizm to klucz do szczęścia.


Wojownicy! Jesteście bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków – samurajów! Będziecie wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza! Będę śledził wasze wysiłki do samego końca i zamelduję o nich u Tronu.

Takijirō Ōnishi (pożegnanie Ōnishi 21 października 1944 roku z pierwszymi ochotnikami do jednostki kamikaze. Samolotu jednak nie znalazły celów i ku zawodzie wszystkich wrócili do bazy. Zginęli dopiero cztery dni później.)

Przybywamy, by dać wam szczęście.


Konie to jednak mają szczęście, bo chociaż dostaje im się w czasie wojny, tak jak nam, to przynajmniej nie wymaga się od nich, aby się pod tym podpisywały, żeby udawały, że w to wszystko wierzą. Konie, nieszczęsne, fakt, ale przynajmniej cieszące się wolnością! A dla nas, cóż, niestety, cały ten kurewski entuzjazm!


Wolność! ty najpierwsza z własności człowieka, Bez której inne nikną i szczęście ucieka…


Kiedy spojrzał, przeszedł mnie dreszcz, jakiś taki dziwny prąd. Poczułem wielkie szczęście, wielki spokój. Nigdy w życiu nie czułem czegoś takiego.


Skoro tyle znaków wróży nieszczęście, to chciałbym wiedzieć, czy nie ma takich, które by szczęście zapowiadały (…).


Wielkie szczęście, że jest ciemno. Nie zarumieniłem się tak od czasu, kiedy pani Pomfrey powiedziała, że podobają się jej moje nauszniki.


Jak zauważył Tołstoj, szczęście jest przypowieścią, a nieszczęście opowieścią.