Cytaty związane z hasłem szczęście (500 losowych)

Ja uważam, że człowiek powinien dążyć do szczęścia, a nie narzucać sobie kolejne przymusowe obciążenie. Dlatego ludzie w małżeństwach tak często są nieszczęśliwi: bo mają świadomość braku odwrotu. Bycie z drugą osobą powinno być szczęściem, a nie więzieniem.


Największym szczęściem dla duszy na ziemi jest wypełnienie Woli Bożej. Wszyscy ludzie byliby spokojni i szczęśliwi, gdyby tylko wypełniali Wolę Bożą.


Tylko 10 centymetrów dzieli mnie od szczęścia.

Głębokie gardło (dzwoniąc do doktora w sprawie swego penisa; okazało się, że nie przeszkadza mu zbyt mały wzrost… tylko zbyt wielki.)

Szczęście jest tylko przemijającą chwilą, zbiorem przypadków dających się podzielić na formę i treść.


Życie należy umacniać wieloma przyjaźniami. Kochać i być kochanym to największe szczęście istnienia.


Żeby było jak zwykle dowcipnie, opowiem bardzo śmieszny wierszyk: „Kiedyś pewna pani z rana była całkiem nieubrana. I na randkę się wybrała, lecz się ubrać zapomniała”. Ale nasi kandydaci na szczęście są ubrani...


Jeśli istnieją rozkosze żywsze, ja ich nie pragnę, nie chcę ich poznać. Czyż może być coś słodszego niż być w zgodzie z własnym sercem, widzieć przed sobą pasmo dni pogodnych, usypiać bez niepokoju i budzić się bez wyrzutów? To, co pan nazywa szczęściem, to jedynie szał zmysłów, burza namiętności, na którą strach patrzeć, nawet ze spokojnego brzegu.


Na szczęście w tym kraju już nikt nie może wejść do domu bez pozwolenia.


Macie szczęście, że nie jesteśmy szwaby. Wy za coś takiego wszystkich pod mur.

Stawka większa niż życie (serial telewizyjny) (do mieszkańców domu Ringów.)

Spałem i śniłem, że życie jest radością. Obudziłem się i zobaczyłem, że życie jest służbą. Zacząłem służyć i zobaczyłem, że służba jest szczęściem.


A szczęście było tak dostępne, tak blisko!


Uciekam, więc jestem. A raczej uciekam, więc przy odrobinie szczęścia nadal będę.


Chciałbym wierzyć, że ludzie melancholijni mają przynajmniej szansę na szczęście w dorosłym życiu.


Bóg wszechmogący z nami, a ja wam przewodniczę. Gdzie będzie najniebezpieczniej, tam ja pójdę; a wy dopiero za mną. Więc kochani bracia: ja miałem szczęście za rozkazem Naczelnika Najwyższego pułkownikiem zostać; obudźcież się, pomóżcie odzyskać uciemiężoną dotąd Polskę. Wierni bracia! Walczmy za ojczyznę, póki w sobie mieć będziemy kroplę krwi.


Miałem wiele szczęścia. Przez 30 lat uprawiałem hobby, za które jeszcze otrzymywałem wynagrodzenie. Ale nie byłoby tych wszystkich dokonań, gdyby nie zespół otaczających mnie przyjaciół.


Każdy z nas ma swój własny charakter
– i ten jest naszym bogiem, sprawcą szczęścia lub nieszczęścia.


Miłość niesie z sobą szczęście albo też obawy o przyszłość.


Każda z naszych postaci dojrzewa do zrozumienia, że ich inność - z tu i ówdzie zabłąkaną brodawką - stanowi ich największą wartość. To samo odnosi się do nas: ludzie, którym pozwolimy się poznać i polubić, zobaczą w nas to, co najlepsze. I każdy: królewna, osiołek, nawet wielki, zielony, cuchnący ogr może znaleźć miłość i szczęście.


Będą mi zabierać spokój w chwilach szczęścia, przypominać koszmary w snach.


Utrata czystości rasowej rujnuje szczęście narodu na zawsze


Właściwa droga to ta, która wymaga największego poświęcenia z Twojej strony, która oznacza większe dobro innych. Wierzę, że jeśli będziesz nią wytrwale postępowała, ta droga zaprowadzi Cię wreszcie do dobrobytu i szczęścia, choć z początku może Ci się zdawać, że wiedzie w kierunku wprost przeciwnym.

Charlotte Brontë (w liście do przyjaciółki Ellen Nussey.)

Mogę tobie dać to, co dopomaga szczęściu, Przestań się śmiać, mogę cię schować w sercu, Gdzieś tak daleko, gdzie nie znajdzie nas nikt.


Wolę przeżyć trzy minuty w szczęściu, niż całe życie bez celu.


Dlaczego ja nie mam szczęścia. Pragnę tylko jednego: dać światu trochę zła. I co za to dostaję?


Podczas natarcia ogarniał nas wściekły gniew. Przepotężna żądza zabijania uskrzydlała mój krok. Wściekłość wyciskała gorzkie łzy. Niesamowita wola zniszczenia ciążąca nad polem bitwy zagęściła się w mózgach i zanurzyła je w czerwone opary. Krzyczeliśmy do siebie urywanymi bełkotliwymi zdaniami, a jakiś postronny widz mógłby sądzić że doznaliśmy nadmiaru szczęścia.


Szczęście to tylko garść pełna wody
– wiem jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej...


Reklama, czyli szczęście i radość, za które musimy płacić…


Talent
– nie cierpię tego słowa! Wszyscy, którzy kończą szkołę teatralną, mają talent i nadają się do tego zawodu. Los aktora zależy od szczęścia i ludzi, których napotka na swojej drodze. Co ci po talencie, jeśli nie masz pracy i nie możesz go rozwijać. Wtedy pozostaje spakować talent i zacząć sprzedawać na bazarze


Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.


Sama dbam o własne szczęście.


Życie tu nigdy nie zwalnia
– na szczęście. Uważaj Eggman, idę po ciebie!

Sonic X (ostatnie słowa wypowiedziane w serialu.)

Prawdziwe szczęście jest niemożliwe bez samotności.


Pięć ramion szczęścia wszystkich krain strzeże i śpiących dzieci moich.


Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana
– najwyższym szczęściem.


Szczęściem jest dla mnie to, że piszę piosenki. Szczęście, to dwa ładnie współbrzmiące wersy. Gdybym się ożenił (…) moje dzieci znaczyłyby dla mnie więcej niż piosenki, ale skoro nie mam nic innego… Poza tym nie istnieję.


Seks? To piękno, namiętność, emocje, szczęście. Seks to całe ciało plus relacja, a nie tylko pupa czy biust.


Mama to osoba, która kocha nas tak bardzo, że czasem nie rozumiemy jej miłości. Mama to osoba, która sprawia, że czujemy się najlepsi... Czujemy, że nie ma lepszych od nas. Mama jest osobą, dla której szczęściem jest nasz uśmiech. I która cierpi, gdy jest nam smutno. Mama jest osobą, która nas wspiera. Mama... Mama jest wszystkim.


W każdej rodzinie
– nie tylko buddyjskiej
– powinien panować pokój i harmonia. Bez tego nie można osiągnąć w życiu szczęścia. Pojawia się ono tylko wtedy, gdy ludzie są dla siebie życzliwi i dążą do wspólnego celu. Jedynie w ten sposób mogą być ze sobą szczęśliwi.


Złoty pierścionek, złoty pierścionek na szczęście, Z niebieskim oczkiem, z błękitnym niebem na szczęście. Złoty pierścionek kataryniarza jedyny, Na moje szczęście, na szczęście każdej dziewczyny.

Pierścionek (refren popularnej piosenki.)

Abyśmy mogli być szczęśliwymi, trzeba, aby naszemu szczęściu zawsze czegoś brakowało.


Dzisiaj nie smakowało mu nic prócz wódki samej, która była
– jak zawsze
– niezawodna i przewidywalna. Niczego nie obiecywała prócz chwilowego raju upojenia i długiego piekła kaca. Stawiała sprawę jasno: wystawię ci jutro rachunek tak wysoki, jak wielkie będzie twoje szczęście dzisiaj.


Im szczęśliwsi mogą być ludzie, tym bardziej nieszczęśliwi się stają.


Miłość bezinteresowna daje szczęście, a interesowna pieniądze.


Bardzo się cieszę z jego szczęścia, bo wiem jakby to wyglądało, gdybym ja wygrał w Brazylii. To było coś niesamowitego
– wspaniała publiczność, gra we własnym kraju. On zasługuje na to. Pracował bardzo ciężko przez cały rok i cieszę się razem z nim.


Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by oddawać się zanadto rozmyślaniom o przyszłości.


O, przyjaciele! Nadejdzie stulecie, Jasne jak szczęście
– i zupełnie inne. Ale mu za nie tych dni nie oddamy, Kiedyśmy żyli tutaj. Ze Stalinem.


Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.


Największym szczęściem jest określić wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a potem pójść spać.


Ja miałem to szczęście, że poznałem w Polsce wiele wspaniałych osób. Więcej
– mam tu oddanych przyjaciół. Ale (…) chyba nie mógłbym mieszkać w Polsce na stałe. Zbyt kocham Moskwę, zbyt głęboko tkwią tam me korzenie. Lubię przyjeżdżać, szczególnie do Krakowa i Wrocławia. Te miasta mają swój niepowtarzalny klimat.


Kiedy już wydaje się nam, że wszystko jest jasne. Wszechświat rzuca nam podkręconą piłkę. Musimy improwizować. Odnajdujemy szczęście w nieoczekiwanych miejscach. Zdajemy sobie sprawę z tego, co najważniejsze. Wszechświat jest też zabawny. Czasami ma sposób na to, by umieścić nas w odpowiednim miejscu.51 - 100

Szczęście uderza w nią, jak pociąg na szynach Zmierza w jej stronę, nie ma odwrotu Chowa się w kątach i pod łóżkami Zabija to pocałunkami i przed tym umyka Z każdym bąbelkiem tonie w swoim drinku I zmywa to w zlewozmywaku


Są dwie drogi do szczęścia
– religia i głupota.


Nie gódź się nigdy z przymusem człowieczeństwa, z przymusem nadziei, z niewolą szczęścia. Twoją jedyną prawdą jest zwierzę, które rozszarpuje boga w tajemniczo cichych głębinach czerniejącej krwi.


Szczęścia nie ma, ale istnieją przyjemności.


Sama jestem bardzo zorganizowana. Wszystko mam zawsze zaplanowane, zapisane w moim laptopie. Raz go zgubiłam. Miałam tam wszystkie teksty piosenek na nową płytę. Na szczęście wszystko sobie przypomniałam.


Człowiek jest kowalem własnego szczęścia. Pewno dlatego tak często znajdujemy się między młotem a kowadłem.


Me serce tak spoczywa, jak pustelnik w trumnie, Chroniąc się pod błękitny wyrzeczenia krzyż… Żalem nędznego szczęścia nie mąć bezrozumnie, Nie zakłócaj pogody rozgrzeszenia cisz.


De Mello mówi, że szczęście jest dla człowieka stanem naturalnym. Żeby zdobyć szczęście, nie trzeba robić niczego, bo przecież nie można zdobyć czegoś, co się już posiada.


Od tej pory wszystko będzie ci się udawało. Ostatecznie jestem smokiem szczęścia.


Niech pan wierzy w uczucie, a wszystko będzie dobrze. (…) Znajdzie pan szczęście za kratami.

Na dobre i na złe (Muffini do Marka.)

Szczęście dla mężczyzny to świadomość, że kiedy wieczorem wraca do domu, jakaś kobieta nasłuchuje jego kroków.


Obecna sytuacja przypomina trochę kryzys, który miał miejsce w XIX w., opisany w ''Dziadach'' przez Mickiewicza, kiedy w Warszawie zapanował cynizm i niewiara w naród. Ale jednak przyszedł potem na szczęście moment oczyszczenia.


Wesołość to jedyna rzecz, która w gotówce daje szczęście, wszystko inne to tylko weksel na szczęście.


(…) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju.


Nie można wylądować na stałe w jednym punkcie o nazwie „szczęście”. Człowiek nie potrafi bowiem skupić uwagi dłużej niż mucha domowa. Czy znacie wiele much, które osiągnęły wieczne szczęście i siedzą wieczorami w domu?


Chcę spróbować szczęścia z dziewczyną.


Nie mamy prawa cieszyć się szczęściem, jeśli nie tworzymy go dokoła nas, podobnie jak nie możemy używać bogactw, których nie wypracowaliśmy.


W jednej chwili Jean Baptise Grenouille zniknął z powierzchni Ziemi. Kiedy skończyli, na ich twarzach unosił się dziewiczy blask szczęścia. Po raz pierwszy w ich życiu wierzyli, że zrobili coś z czystej miłości.


Szczęście człowieka psuje, nieszczęście hartuje.

Szczęście (przysłowie polskie)

USA to najlepszy kraj na świecie. Nawet Czarni mają szczęście, że tu są. Ale jeśli jesteś Czarny, to patrzysz na USA nieco inaczej. Jeśli jesteś Czarny, to USA jest jak wujek, który płacił ci za studia, ale cię molestował.


W życiu codziennym można mu życzyć szczęścia, ale niech dzisiaj popełnia jak najwięcej błędów.


Tylko niesentymentalny stosunek, który nie uzurpuje sobie prawa do życia i wolności partnera, może przynieść obydwojgu szczęście.


Ziemska sława jak dym, nie o to się modliłam, wszystkim kochankom mym ja szczęście przynosiłam.


Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


Równania fizyki są kluczem do naszego szczęścia, naszej zgrozy, naszego życia i naszej śmierci. Proszę o tym nie zapominać. Nigdy.


Melancholia to szczęście bycia smutnym.


Pamiętają państwo ten żart? Rybak złowił w Dunaju złotą rybkę, ale wypuścił, gdy obiecała, że zrobi go następcą tronu. Wraca do domu, który przemienił się w pyszny pałac, jeszcze nie może uwierzyć szczęściu, a tu wpada uniżony sługa: „Arcyksiążę, już czas jechać do Sarajewa”.


Nie zawsze szczęście marzy o tym, by spotkać człowieka.


„Kocham cię” nie jest czymś, co można powiedzieć szybko. To nie tylko słowo, ale wiele facetów po prostu wyrzuca je z siebie. Bycie zakochanym, jest wtedy, gdy wszystkie sprawy układają się tak dobrze, że szczęście jest nie do uwierzenia. Jesteś na 200% szczęśliwy i podekscytowany.


Szczęście jest chyba czymś takim, jak okulary pana Hilarego.


Czym ostatecznie jest szczęście? Miłością, odpowiedzią. Jednak miłość nie daje i nigdy nie dawała szczęścia. Wręcz przeciwnie, zawsze jest niepokojem, polem bitwy, ciągiem bezsennych nocy, podczas których zadajemy sobie mnóstwo pytań, dręczą nas wątpliwości. Na prawdziwą miłość składa się ekstaza i udręka.


Trzeba mieć szczęście, aby znaleźć serce.


Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.


Tyle szczęścia, ile miał w roku olimpijskim… to być może wykorzystał zapas na całe życie.

Włodzimierz Szaranowicz (o Simonie Ammannie.)

W młodości nasze szczęście jest nadzieją; w starości
– rozpamiętywaniem nadziei młodości.


To trochę dziwne, ale po 10 latach życia na marginesie i braku pracy pomyślałem sobie, że nie mam ochoty na życie, które wiodłem wcześniej. Nie będąc kimś, wolałem wrócić do Miami i wziąć każdą pracę, która wpadnie mi w ręce. Na szczęście po ''Sin City'' drzwi lekko się dla mnie uchyliły, a ja to wykorzystałem.


Nie ma na świecie cierpienia większego, niż doznawać szczęścia na oczach nieszczęśliwych, jeść w obecności głodnych.


Potrafił uchronić babcię przed wieloma troskami i znacząco ulżyć jej w tych, którym nie mógł zapobiec. Takiemu celowi podporządkował swoje życie i babcia Carmen o tym wiedziała, no i dlatego w swoim związku małżeńskim byli najszczęśliwszą parą ludzi, jaką można spotkać w naszym życiu, w którym tak często słowo szczęście wydaje się nieprzyzwoite.

Jak ryba w wodzie (o dziadku Pedro Llosa Bustamante.)

Stroop mówił: „Tamtejsi tubylcy ''[na Polesiu]'' to dzicz”. Uważał, że są stworzeni na niewolników i że pod zarządem niemieckim osiągnęliby szczęście.


Człowiek musi cierpieć, bo inaczej nigdy nie nauczy się doceniać szczęścia. Radość i cierpienie to dwie połówki tego samego jabłka.


(...) studia aktorskie pomogły mi lepiej zrozumieć to, co dotąd przerabiałem na scenie i przed kamerą jako „naturszczyk”. Miałem szczęście trafić na znakomitych profesorów, którzy nie tylko uczyli mnie sztuki, ale i musztrowali, niczym kota w wojsku, w kierunku poprawnej polszczyzny! Jak słychać
– z dobrym skutkiem.


Człowiekiem szczęśliwym jest ten, który zdobył swe szczęście.


Całe szczęście, że żył.


Dla nas (kobiet) szczęściem jest nie przegrać, dla was (mężczyzn) nieszczęściem nie wygrać.


Rozpierało go szczęście, jakiego nie zaznał od chwili wygnania z Królestwa. Na Jasność! Oto znów dowodzi Szarańczą, znów stoi na czele Aniołów Miecza. Z radości chętnie wycałowałby zakazane pyski odzyskanych podwładnych.

Siewca wiatru (myśli Kamaela.)

Tak złudami mamiona, wśród męki i znoju, szukając wszędzie szczęścia
– tak jak ów napoju, istota ludzka w końcu
– kona przekonana „Pełnia szczęścia na ziemi
– to fatamorgana!”


Człowiek wiele oczekuje od życia. Możliwe, iż ciągle jeszcze spodziewamy się szczęścia
– ale kiedy do nas przychodzi robi to zawsze niespodziewanie.


Szczęście jest tylko jedno… w wielkiej ciszy wielkiego kochania.


Milczenie jest najlepszym tłumaczem radości, bo małe jest szczęście, które można wyrazić słowami.


Są ludzie, którzy nie zauważają małego szczęścia, ponieważ daremnie czekają na duże.101 - 150

Jest fala w uczuciach mężczyzn, która zabrana przez powódź, prowadzi do szczęścia. Ale ominięta, podróż ich życia staje się ograniczona do płycizny i nieszczęścia. Na falach takiego morza jesteśmy teraz i musimy brać to, co jest nam dane, albo stracimy, zanim zaryzykujemy.


Nie jestem pewny, czy szczęście jest stanem bardzo zadowalającym.


W dzień poniedziałkowy... nigdym szczęścia nie miał.

Mikołaj Potocki (25 maja 1648 r., rezygnując z dogodnej sytuacji do szarży husarii na nieprzygotowane oddziały kozacko-tatarskie.)

Dla nas (kobiet) szczęściem jest nie przegrać, dla was (mężczyzn) nieszczęściem nie wygrać.


Aktorstwo nie zawsze przynosi spełnienie i szczęście. Mnie przyniosło.


Niestety, tak to już bywa na tym nie najlepiej urządzonym świecie, że szczęście człowiecze nie zawsze zależy od czyichś dobrych życzeń.


Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec.


Szczęście nie jest kolorowym motylem, za którym musisz pobiec, jeśli chcesz go złapać. Szczęście jest jak cień: podąża za tobą nawet wtedy, gdy o nim nie myślisz.


Nie można własnego szczęścia budować na nieszczęściu innych.


Ale wkrótce wszyscy znowu spoważnieli, bo jak zapewne wiecie, jest taki rodzaj szczęścia i zadziwienia, który czyni człowieka poważnym. Jest po prostu za dobrze, by marnować czas na żarty.


'Agata:' Całe szczęście, że wszyscy z tego wyszliśmy. 'Zosia:' Nie wszyscy. 'Ruud' (''po długiej chwili''): Asia…


Kilka razy szczęście się do mnie uśmiechnęło. Ale castingów nie lubię...


Nie ma większej umiejętności ponad wiedzę, nie ma większego szczęścia ponad zdrowie.


Zupa pomidorowa zaprawiona była zabójczym jadem prawdziwego małżeńskiego szczęścia. Tak dobrze było, że aż płakać się wprost chciało, wyć, jak wyje tylko pies na łańcuchu.


Szczęście dziś matką, a jutro może być macochą.

Szczęście (przysłowie polskie)

Szczęśliwym jest ten, kto przy zachodzie słońca cieszy się wschodzącymi gwiazdami.


Przypadek jest nie tylko źródłem niepokoju, lecz czasami stawia także na naszej drodze pewną dozę szczęścia, które, choć chwilowe i kruche, niekiedy może wręcz uzasadniać nasze istnienie.


Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista, ale oświetla ją nadzieja.


Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.


Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.


Szczęście to mieniąca się jak tęcza bańka mydlana, która jak i ona pęka przy bele dotyku.


Od lat człowiek szuka szczęścia. A gdyby tak zamiast szukać po prostu je pielęgnował?


Kazał to załatwić
– usunąć oczywiście. Na szczęście było już za późno.


Muszę wyłapać te smerfy i skończyć z tym całym szczęściem.


Ernest pomyślał, że w drodze do domu będzie jechał od krawężnika do krawężnika, gdyż napój w imbryku wyglądał jakby był dwadzieścia razy mocniejszy od piwa. Na szczęście policja nie miała urządzeń do mierzenia poziomu herbaty we krwi.


Szczęście u nas jest czasami bez przyczyny, jak powój, który nie wie, gdzie się zaczepić i który by się zaczepił o byle co.


Na szczęście nauczyłem się czytać. Ta umiejętność była dla mnie prawdziwym wybawieniem, od tej pory moimi przyjaciółmi stały się książki.


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Czynniki szczęścia działają tylko w zespołach. Nie wystarczy do szczęścia samo zdrowie, sama wolność, sam majątek czy sama uroda.


Jeszcze ryżem sypną na szczęście, Gości tłum coś fałszywie odśpiewa, Złoty krążek mi wcisną na rękę I powiozą mnie windą do nieba.


Nie jestem jedynym śpiewakiem, który wykluł się z ojczyźnianego jajka i wyszedł na świat. W moim przypadku zadecydowało o tym bardzo wiele okoliczności. W głównej mierze siła mojej osobowości i dużo szczęścia. Dzięki temu udało mi się w bardzo krótkim czasie dotrzeć do takiego miejsca w życiu, do którego gdzieś zawsze w głębi duszy przynależałem.


Nic nie starzeje się tak prędko jak szczęście.


Najszczęśliwsi są ludzie najmniej zazdrośni.


Ludzie nie są w stanie pojąć, co to jest szczęście.


Natrudziwszy się jednak, zauważono z czasem, że „posiadanie szczęścia nie daje”; dlatego rozmyśla się, jak zdobyć to, czego potrzeba, mniejszym kosztem, zużywając tylko tyle czasu i wysiłku, ile jest niezbędne. Bogactwo spada w cenie, a zadowolona bieda, beztroski dziad staje się zwodniczym ideałem.


Góry można przeżywać na bardzo różne sposoby. Szczęśliwy będzie sześciolatek, którego rodzice wprowadzili na Śnieżkę, ale szczęście znajdzie też w górach wybitny himalaista, a nawet człowiek, który jest w nich bez przerwy. Każdy pobyt w górach jest czymś nowym. Jest świętem.


Ziemia rodzinna jest matką każdego (...), [z jej] łona wszelkie prawdziwe życie i szczęście wyrasta.


Swoją radość można znaleźć w radości innych; to właśnie jest tajemnicą szczęścia.


Pragnienie szczęścia jest w człowieku tak wielkie, że potrafi on unieszczęśliwić wielu ludzi.


(...) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Ostatnia brygada (do Janka.)

Kiedy szczęście stoi przed nami, wydaje się tak wielkie, że sięga stropu nieba. Ażeby przejść przez nasz próg, robi się tak małe, że często już go nie dostrzegamy.


Szczęście nie jest rzeczą łatwą: trudno je znaleźć w sobie, a nie sposób gdzie indziej.


Moralność, która ośmiela się nakazywać wam znajdowanie szczęścia w wyrzeczeniu się go - każe wychwalać klęskę swoich wartości - jest bezczelną negacją moralności.


Nie można być obojętnym wobec misterium życia i śmierci. Ta książka jest dla tych, którzy myślą za siebie i nie ulegli wpływom radia, kina oraz gazet. Oferuje ludzkości pomoc: obdarowuje społeczeństwo zdrowym rozsądkiem i szczęściem zamiast szaleństwa, które dotyka tak wielu z nas.

Aleister Crowley (o książce ''Ekwinokcjum bogów''.)

Szczęście jest stanem poważnym.


Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości.


Najważniejsze, że jest w tobie coś wyjątkowego, co możesz ofiarować. Nie, nie o to dokładnie mi chodzi. Nie ma w tobie czegoś wyjątkowego, to ty jesteś wyjątkowa. Wiem o tym, ale nie potrafię tego wytłumaczyć. Wiem, że kiedy zaczniesz dzielić się tym, czym jesteś, przyniesie to również wiele nadziei i szczęścia ludziom w odległych miejscach, tak jak przynosi mnie, tutaj, u twego boku.


Są rzeczy, których chciałbym nie pamiętać, Ale żadnej z nich nie chcę się wyrzekać. Jestem tym kim jestem dzięki nim, Jestem człowiekiem i wiem o sobie dużo więcej, Dzięki nim wiem czym jest szczęście.


Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.151 - 200

Twoje szczęście, że masz urok osobisty.

Kimiko Tohomiko (do Omiego.)

Miłość: jest to dające szczęście pragnienie uprawiania seksu wyłącznie z jedną osobą, mimo nadarzających się okazji do uprawiania go z innymi.


Mieć zaszczyt. Traktować harcerską służbę jako zaszczytny obowiązek, nie oczekując nagród, odznaczeń, wyróżnień. I tylko jedna nagroda za służbę: poczucie spełnionego obowiązku, oceniane we własnym sumieniu. Nie medale, nie premie, nie dyplomy, tylko
– a może aż
– spokojne sumienie, źródło wewnętrznego zadowolenia, szczęścia. Ku temu zmierza harcerskie, obywatelskie wychowanie.


Jego słowa są szczęścia wodospadem.


Miłość to wiara, to religia ziemskiego szczęścia, to promienny trójkąt umieszczony w sklepieniu świątyni, którą nazywamy światem.


Szczęście ciska ludźmi jak piłką.


Gdy woda jest spokojna
– można zobaczyć dno. Tak samo można zobaczyć duszę ukochanej w chwili pełnego szczęścia.


Ale nie miałem tyle szczęścia. W ogóle nie miałem szczęścia!


Na szczęście źle obliczyła odległość i spadła z tapczanu. Będę musiał potem sprawdzić, czy nie powstał pod dywanem jakiś krater.


Dziwne są ścieżki szczęścia. Niektórzy potrafią zbudować swoje szczęście niemal z niczego, ocalić i rozdmuchać nawet najbardziej nikłą iskrę, choć wiatr i deszcz.


Fascynuje mnie zło przeciętnego katolika. Takie ukryte, tajemnicze, które nie wychodzi na wierzch, dopóki w lodówce nie znajdzie się trup noworodka. Albo w beczce z kapustą. W głębi duszy takiego katolika widzę hitlerowską swastę. Nie staroindyjski znak szczęścia.


Każdy swego szczęścia jest kowalem.


Ach, gdy z tobą, kochanie, Smutku i szczęścia nie dzielę, Smutek smutkiem zostanie, Weselem nie jest wesele.


Wtulamy się w siebie Mąż w żonę Żona w męża Jedno ciało Chronimy się w sobie Na chwilę przed Świ(a)tem Na chwilę szczęścia


Człowiek, który odnosi w życiu sukces, musi być gotowy udać się w pewne miejsca, gdzie płaci się za upokorzenie.(...) Jeżeli miałeś szczęście wspiąć się na społeczny szczebel, na którym nikt nie znęca się nad tobą za darmo, to trudno: musisz za tę usługę płacić.


Krakowianie na szczęście pozbyli się pana, bo panu dali takie poparcie w kampanii prezydenckiej, że człowiek nieznany wygrał z panem, na szczęście. Mieli rację, mieli rację.

Andrzej Lepper (do Jana Rokity.)

Aktor, nawet jeśli temu zaprzecza, zawsze marzy o popularności, bo to jest oznaką, że mu się powiodło. Paul Newman powiedział kiedyś, że gdyby nikt go nie rozpoznawał na ulicy, znaczyłoby to, że poniósł porażkę w swoim zawodzie.(…) prawdziwym szczęściem dla aktora jest jeśli to, co robi, spotyka się z uznaniem tych, którzy to oglądają.


Szczęście to przyjemność, której się nie żałuje.


O Boże, toż to studnia na pustynnym szlaku życia! Nie należy ufać własnemu szczęściu przemierzając ten szlak
– mając zawsze w pamięci cierpienia przebyte oraz te, które mają jeszcze nadejść
– powściągnąć radość i wstrzymywać łzy


Kiedy zaistniało, na szczęście rozwiane później, podejrzenie o poważną chorobę małżonki, chodził osowiały. I choć starał się tego nie okazywać, głęboko to przeżywał. Kto go bliżej znał, mógł to wyczuć. Był wtedy milczący, unikał towarzystwa. Podobnie jak w okresach zamętów politycznych, kiedy stawał się nieuchwytny dla przyjaciół.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.

Niccolò Machiavelli (motto powieści.)

Mnie się widzi, że człowiek, który wie, do czego się nadaje, ma szczęście.


Na szczęście okazało się, że ci fani, którzy są skupieni wokół nas, są jakby skupieni wokół nas, a nie wokół gatunku, w którym się obracaliśmy do tej pory. Czyli są to fani, którzy lubią jak śpiewam, jak gram, lubią to jak aranżujemy.

Joanna Słowińska (wywiad w TVP Kraków – ''Wejściówka''.)

Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc”
– myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Bóg darzy wszystkich
– przestrzeń, szczęście i użyteczność.


Macie szczęście, że nie jesteście parą hetero. W naszej stacji nie lubimy odmieńców.


– (...) Ona mi się nie podoba, synku! Ona nie da ci szczęścia! Synek powstrzymał się od zawiadomienia mamusi, że Anita owszem, JUŻ daje mu szczęście... od jakiegoś roku.


Nie zmusisz szczęścia, żeby ci sprzyjało.


Na szczęście powiedział pan: „Kocham siostrę, siostro Lucie”; bez „siostry” myślę, że straciłabym grunt pod nogami.


Moje pragmatyczne baskijskie geny są odporne na łatwe narkotyczne szczęście.


Sfotografowałem w Warszawie chyba wszystkie bunkry i umocnienia, które zrobili Niemcy.(...) Chodziłem po ulicach miasta i „lajką”, znakomitym aparatem, który przywiozłem sobie z Londynu, fotografowałem wszystkie zasieki w zasięgu mojego wzroku. Za każde takie zdjęcie groziła kula w łeb. Może człowiek ma więcej szczęścia, niż rozumu czasami?


Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu a bogatemu mężczyźnie brak do szczęścia tylko żony.


Byłam i jestem kobietą ambitnie realizującą się zawodowo i niezależną finansowo. Ale nie potrzebuję być walczącym singlem, „feministką furioso”, która z powodu złych doświadczeń zaneguje cały męski gatunek. Można by powiedzieć, że jeżeli ktoś tak kochany i w moich oczach najlepszy zawiódł, to zawiedzie już każdy… I skoczyć z dachu. Rozsądek na szczęście każe inaczej.


Szczęście nie jest ani poza nami, ani w nas: jest w Bogu
– i poza nami i w nas.


Ważniejszy jest łut szczęścia niż kilogram zasług.


Potem idę do mojego pokoju dokonać radosnego przeglądu swojej garderoby. Albo mam szczęście i znajduję od razu coś, co chcę włożyć, albo moje rzeczy zaczynają wylatywać z szafy, jakby wysysała je jakaś niewidzialna siła.


Lubić to, co się musi robić
– to jest cała tajemnica szczęścia i cnoty.


Myślałem niegdyś, że największym bogactwem i warunkiem do szczęścia jest rozum, a ubóstwem
– nędza umysłowa. Teraz powiem z dopełnieniem: największym szczęściem w życiu jest miłość, młodość i rozum. To są oceany
– reszta wszystko źródełka!


Na szczęście zunionizowanym Polakom bardzo się to wszystko podoba, czemu dają wyraz w wyborach. A jak wiemy „volenti non fit iniuria” to zasada prawna, według której zgoda pokrzywdzonego na wyrządzenie mu krzywdy wyłącza przestępczość czynu.

Wojciech Popiela (o podwyżce VAT-u wprowadzonej przez Platformę Obywatelską i PSL.)

Dobra żona jest dar Boży. Ona szczęście domu mnoży.


Spojrzała na list w mojej ręce. Na szczęście nie wylała się na niego kawa. Pochyliła się nad nim.
– Elisabeth Nicolet to była wspaniała kobieta. Oddana Bogu. Taka czysta. Taka skromna. Gdyby litery listu Elisabeth mogły przemówić, to powtórzyłyby to za nią.


I wtedy przyszedł maj, Zamieszał w moim sercu. Zgubiłam cały żal, Poczułam co to szczęście. Tylko szczęście, Całe szczęście, Tylko szczęście.


Myślimy: „szczęście to jest pożądliwość”, choć żądza tylko zgryzot nam przysparza; szczęście zaś pijak, żłopiąc swoje piwo, jako szaleństwo sobie wyobraża.


Szczęście… jakie to pojemne słowo…


Wśród ludzi będziemy uchodzić za szczęśliwe małżeństwo i nikt się nawet nie domyśli, że za pozorem szczęścia kryje się samotność, gorycz, wyrzeczenie.


Ludzie nie są w stanie pojąć, co to jest szczęście.


Nonsensem jest nakaz związków heteroseksualnych, jeśli ktoś odnajduje szczęście w związkach z człowiekiem tej samej płci. W imię jakich wartości mielibyśmy zmuszać się do wyboru takiego związku erotycznego, który statystycznie częściej występuje?


Gdyby nawet socjalizm zapewniał więcej dóbr, niż kapitalizm, to i tak byłbym za kapitalizmem, bo zapewnia on więcej wolności. Na szczęście nie mam tego dylematu…


Najważniejsze i naprawdę święte są tylko ludzkie szczęście i wolność, natomiast religie, prawa społeczne i demokracja to tylko sposoby na osiągnięcie i ochronę tego szczęścia.


Rodzina nie jest koniecznie potrzebna do szczęścia.201 - 250

Aby osiągnąć szczęście, trzeba znać cierpienie.


Mam to szczęście, że nie muszę głosować przeciw, wybierać mniejszego zła
– wybieram najlepszego kandydata!


Nigdzie nie kupisz szczęścia, miłość daje je gratis.


Pieniądze nie dają szczęścia, ale zmieniają gruntownie samopoczucie.


Marek [tak nazywali go koledzy] jako aktor umiał bardzo wiele, ale jakoś nie miał szczęścia do wykazania się.


Szczęście to nie tylko to, co los daje, ale i to, czego nie zabiera.


Szczęście w życiu często zapewnia nam nie udział w bitwach, mój drogi Lowell, lecz ich unikanie. Mistrzowski unik jest sam w sobie zwycięstwem.


Byliśmy szczęśliwi tak, że ciszę przerywało tylko milczenie.


Szczęście zbliża się powoli jak żółw, ucieka jak sarna.


Myśl dobra w nieszczęściu jest połową szczęścia.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.


– Dlaczego wyrzuciłeś swoja szczęśliwą monetę?
– Już jej nie potrzebuję. Bo szczęście pochodzi z wewnątrz.


Nie wiem, czy tamtego dnia byłam szczęśliwa
– napięcie i niepokój coraz bardziej dawały mi się we znaki
– ale jestem pewna, że potem już nigdy nie zaznałam szczęścia.


Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły tak zamykać jak oczy.


Religia jest istotna dla szczęścia.


Tak, widziałem, że nam nie idzie i że przyda się jeszcze trochę czasu na przemyślenia. Na szczęście w naszej ławce rezerwowych była wtyczka, tuż przy moim krzesełku. Wyciągnąłem ją, żeby jeszcze z chłopakami pogadać. Wytrzymałem dozwolone maksimum, aż w końcu pozwoliłem wznowić grę.

Leo Beenhakker (o sytuacji, kiedy na stadionie zgasło światło.)

Bo dla prostej tej przyczyny, Że obojga ród nie różny, Przez małżeńskie stadło tedy Jedno szczęście upragnione. I dlatego niech kobietę Tak pieszczotą przygotuje, By miłości stan najwyższy Niż on pierwej osiągnęła.


(…) za postęp kultury płacimy utratą szczęścia w wyniku podwyższenia poczucia winy.


Ze szczęściem bywa czasami tak jak z okularami, szuka się ich, a one „siedzą” na nosie. Tak blisko!


Oglądam nas w lustrze i widzę od lat nieprzerwanie Podróbkę szczęścia z fabryki na Tajwanie.


Szczęście można znaleźć nawet w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku. Bo ziarenko piasku jest chwilą Stworzenia, a Wszechświat poświęca całe miliony lat, by mogło istnieć.


Najbardziej boję się publicznych wystąpień, ze szczególnym uwzględnieniem przemówień. Pamiętam, kiedy byłem na uroczystości wręczenia Złotych Globów za rok 1991, że przez cały czas modliłem się ''Boże błagam cię, żebym tylko nie wygrał! Mój Edward Nożycoręki wcale nie był taki dobry!'' Na szczęście nagrodę dostał Gerard Depardieu i to on musiał wygłosić mowę.


Radość jest jak kamień, który wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi.


Nie ma lekarstwa, które wyleczyłoby z tego, czego nie leczy szczęście.


Myślenie o przeszłości i przeszłości, może sprawić, że będziesz szczęśliwy, lecz szczęście to może pojawić się jedynie w twoim aktualnym stanie umysłu.


Jedynym szczęściem, jakie mamy na ziemi, jest kochać Boga i wiedzieć, że On nas kocha.


No przecież nikt nie obiecywał nam, że będzie łatwo. Zamiast łóżka, czterech ścian, tylko powietrze i karton. Przedstaw szczęście tym faktom i tak ci nikt nie powie gdzie w szaleństwie tym wartość.


Nie rozprawia o szczęściu ten, co go używa.


To rodzinne szczęście nie objawiło się nagle, tylko John i Meg odnaleźli do niego klucz i każdy krok małżeńskiego życia uczył ich, jak je budować, jak znaleźć klucz do skarbca domowej miłości i wzajemnego zrozumienia, co mogą posiadać najbiedniejsi, podczas gdy najbogatsi nie kupią tego za żadne pieniądze.


Ludzie są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem, tyle tylko, że nic w tym kierunku nie czynią. Czy nie wiedzą, że do szczęścia potrzeba tak niewiele?


Kontyngenty szczęścia już są, tylko blankietów jeszcze brak.


A może szczęście to jest coś, do czego możemy tylko dążyć. I możemy właściwie nigdy go nie osiągnąć. Choćby nie wiem co.


Nigdy nie wiadomo, kiedy szczęście przychodzi albo odchodzi.


A tu szukał szczęścia, ale go nie znalazł.

Dariusz Szpakowski (podczas meczu Argentyna – Serbia i Czarnogóra.)

W złotych strzępach liści drzewa nocą stoją, Księżyc srebrne smugi po ziemi rozwłóczy, Nic mi nie pomoże na tęsknotę moją, Już mnie żadne szczęście od niej nie oduczy.


Ja nie wiem jak my to zrobiliśmy, ale chyba limit szczęścia już wykorzystaliśmy i musimy teraz skupić się na graniu w piłkę ręczną, a nie na liczeniu na kolejny taki cud.

Mariusz Jurkiewicz (o meczu Polska – Białoruś w fazie zasadniczej Mistrzostw Europy w Danii w 2014 roku.)

Całe szczęście polega na tym, żeby z prostych rzeczy nie tworzyć intelektualnych labiryntów.


Każde wystawienie Najświętszego Sakramentu, uroczystość Bożego Ciała, była dla mnie źródłem szczęścia i radości. Jak ja się na nie już naprzód cieszyłam, z jaką niecierpliwością tych dni wyglądałam. Dziwiłam się i pojąć nie mogłam, jak ludzie mogą wychodzić z kościoła, gdy Bóg jest na ołtarzu.

Maria Angela Truszkowska (Fragment wspomnień Matki Angeli.)

Szczęściem należy się dzielić
– tylko wtedy wraca do ciebie.


Tak mało wiemy o sobie. Całe szczęście, że inni wiedzą mniej.


Nie zawsze szczęście marzy o tym, by spotkać człowieka.


Tajemnica szczęścia ukryta jest w tym, by widzieć wszystkie cuda świata i nigdy nie zapomnieć o dwóch kroplach oliwy na łyżce.


Ameryka jest jedynym krajem na świecie, gdzie prawo do szczęścia zapisane jest w konstytucji.


Aby znaleźć w miłości narzędzie szczęścia, trzeba wypić całą czarę bezwstydu i wyrzec się szlachetnych pojęć, które są rozgrzeszeniem błędów miłości.


Im się jest szczęśliwszym, tym mniej uwagi poświęca się własnemu szczęściu.


Co dla jednego jest nieszczęściem, dla drugiego stanowi szczęście.


Człowiek osiąga szczęście, jeśli potrafi z radością - przyjemnością przeżyć każdy dzień.


Szczęście głupim sprzyja.


Przyznać się dziś do szczęścia, to zdradzać nieczułość wobec powszechnych nieszczęść świata.


Kiedy decydujemy się na stworzenie człowieka, narażamy niewinną istotę nie będąc w stanie zapewnić jej szczęścia, ryzykujemy cudzym życiem nie mając na to pozwolenia, gramy w rosyjską ruletkę bronią przystawioną do głowy dziecka.251 - 300

Zakochanym szczęście nie sprzyja.


Cóż może powiększyć szczęście człowieka, który cieszy się zdrowiem, nie posiada długów i ma czyste sumienie?


Szczęście, które posiadasz jest jak ziarno; szczęście, które dzielisz
– to kwiat.


Życiowa mądrość numer jeden: nie warto latać za facetem, któremu się nie spodobasz tak, jak wyglądasz zazwyczaj(...) Mądrość numer trzy: jedna ze składowych szczęścia
– wygodna odzież.


Rozum jest środkiem do szczęścia.


Więcej wart jest trener, który ma szczęście, niż lepszy trener, który szczęścia nie ma.


(...) są rzeczy, których kupić nie można. Ale na szczęście czasem nie trzeba za nie płacić.


Jestem szczęściarzem, bo mam dzieci. Nie przyszło nam to łatwo. Mam koleżanki, które pracowały niemal do końca ciąży
– jedna tak dobrze się czuła, że nawet w dniu porodu była w studiu. Moja żona nie miała tyle szczęścia. Było, minęło. Widzi pani, ryzyko jest wkalkulowane w nasze życie. Trzeba tylko umieć dawać sobie z nim radę.


Wielkie szczęście, że jest ciemno. Nie zarumieniłem się tak od czasu, kiedy pani Pomfrey powiedziała, że podobają się jej moje nauszniki.


Gdybym miała zrobić sobie tatuaż, chciałabym mieć wytatuowany na ramieniu napis szczęście.


Nikt nie zapomina o swoim szczęściu.


O tym, co my sami zapominamy, pamiętają na szczęście inni.


Jeśli znalibyśmy wartość chociaż jednej Mszy św., to umarlibyśmy ze szczęścia.


Przeszkodą do szczęścia jest nadzieja na zbyt wielkie szczęście.


Byliśmy bardzo szczęśliwi przed wojną, nieprawdaż? Z naszym domem w Złotym Brzegu, z naszym ojcem i z naszą matką. Lecz to szczęście było darem życia i miłości. Nie było one naszą własnością, życie mogło nam je odebrać w każdej chwili. Nie będzie ono mogło odebrać nam szczęścia, które zdobędziemy sami wysiłkiem spełnionego obowiązku.


Miałem w życiu wielkie szczęście, że zacząłem bywać późno w teatrze, właściwie dopiero będąc studentem szkoły teatralnej w Krakowie. Ale chodziłem od razu na przedstawienia najwybitniejsze, które realizowali wtedy Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda.


Jednym zawsze brakuje do szczęścia władzy, innym
– szczęścia do władzy.


Nie mieliśmy szczęścia. Trafiliśmy do najstraszniejszego z obozów karnych. Tylko nieliczni przeżyli.


Wiara w szczęście, wiara w miłość, Proszę Boga, żeby to się nie skończyło.


Z namiętnościami to jest jak... z wódką: wypijesz niedobrą
– cierpisz, wypijesz dobrą, ale za dużo
– też cierpisz. Czasem cierpią inni. Namiętności pewnie trzeba w sobie pielęgnować, ale czasem trzeba się ich wystrzegać, żeby znaleźć własną ścieżkę gdzieś tam między nimi. To pewnie jest właśnie sekret do szczęścia.


Aby ożywić ideę praw człowieka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym prawa człowieka są, a czym nie są. Musimy zrozumieć, że prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa.


Na szczęście między tym, co przeżywamy, a doskonałością jest wiele miejsca na... rozwój.


Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.


Satanizm Kata jest raczej intelektualny, sprowadzony do krytyki chrześcijaństwa i poszukiwania wolnego od zakazów i nakazów szczęścia.


Prawdziwymi pesymistami są ci, którzy wiedzą co to jest szczęście.


Szczęście jest chyba czymś takim, jak okulary pana Hilarego.


Zima jak troska, długo trwa, a lato jak szczęście, mija chwilą


Jestem sama. Jestem sama, a więc jestem niczym. Co za szczęście. Jestem niczym, a więc mogę być wszystkim.


Człowiek, który zrozumie, czym jest szczęście, będzie jak ta wiązka kijów. Nic go nie złamie. Jeżeli tego nie pojmie, pokona go najdrobniejszy problem.


Chleb szczęścia posmarowany jest masłem z obu stron.


Dla mężczyzny aktorstwo to nie jest coś, dzięki czemu może zapewnić rodzinie poczucie bezpieczeństwa i stabilność. Nawet jeśli jest najambitniejszy i najzdolniejszy, może po prostu nie mieć szczęścia. Od dawna głoszę teorię, że poza aktorstwem facet powinien mieć dodatkowy fach.


Miałem wielkie szczęście nagrać płytę z Violettą Villas. (…) Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Nie wiem, czy ona też.


Gdyby ludzie pragnęli bardziej własnego szczęścia niż nieszczęścia innych, moglibyśmy niebawem mieć raj na ziemi.


Śpi szczęście, co najsłodsze dreszcze daje łonu, Między wargą a czarą, gdzie wina lśni krew...


Największym szczęściem jest urodzić się dobrym.


Ale szczęście to nie hazard, to ciężka praca, planowanie, a poza tym coś jeszcze. A jeżeli już hazard, to wykalkulowany.


Lepiej jest być gwałtownym niż oględnym, gdyż szczęście jest jak ta kobieta, którą trzeba koniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść.


Gdyby Europa została kiedyś zjednoczona, szczęście, dobrobyt i duma 400 milionów jej mieszkańców nie miałyby granic.


Kiedyś o atrakcyjności mężczyzny decydował jego samochód. Na szczęście te czasy minęły
– teraz decyduje telefon komórkowy.


Szczęście? Hm, szczęście trzeba umieć sobie zorganizować!

Wielki Szu (do taksówkarza Jurka.)

Spośród wszystkich sposobów, jakie ci wskazuje mądrość, dla osiągnięcia szczęścia, najskuteczniejszym, najpewniejszym i najsłodszym jest przyjaźń.


Polacy zawsze mają pecha (…), na szczęście ciągle mamy czas (…), ani Holendra ani Czecha (…), pech prześladuje tylko nas.


Bywają zdarzenia piękne, które pozostawiają gorzkie wspomnienia, i inne, nieciekawe i płaskie, które czas i tęsknota we wspomnieniu zmieniają w szczęście. Pierwsze trwają mgnienie oka, drugie wypełniają całe życie i przynoszą ulgę w cierpieniach.


Pomyśl czasem tylko o sobie; egoizm to klucz do szczęścia.


Podstawą szczęścia jest uważność. Do szczęścia niezbędna jest świadomość szczęścia.


Szczęście jest jak wstawiona szczęka! Pasuje tylko do jednego człowieka. Drugiemu na nic.


Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie (poprawiające głosy z sali: „wyraził votum zaufania”, „przyjął”), aaaaaaa oczywiście… Stwierdzam, że Sejm wyraził votum zaufania Radzie Ministrów. Gratuluję panie premierze i szczęść Boże na dalszą drogę rządzenia.


Masz na twarzy wypisane szczęście.

Alvin i wiewiórki (do Dave'a.)

Zrozumieć szczęście, to jakby zrozumieć, że grunt, na którym stoisz, nie może być szerszy od dwóch stóp, które go pokrywają.


Nie gódź się nigdy z przymusem człowieczeństwa, z przymusem nadziei, z niewolą szczęścia. Twoją jedyną prawdą jest zwierzę, które rozszarpuje boga w tajemniczo cichych głębinach czerniejącej krwi.301 - 350

Jeśli „a” oznacza szczęście, to a=x+y+z; x
– to praca, y
– rozrywki, z
– umiejętność trzymania języka za zębami.


Otóż za prawdziwymi wartościami w życiu
– takimi zwłaszcza, jak mądrość i szczęście
– nie można gonić, aby je złapać. Są wartości, które przychodzą do nas tam, gdzie sami jesteśmy, jeżeli tylko im pozwolimy
– jeżeli przestaniemy się tak bardzo starać i pozwolimy, żeby sprawy toczyły się własnym torem.


Zakres szczęścia człowieka zależy od niego samego.


Jeszcze wcześniej zły moment mnie dopadł. Tbilisi, pierwszy czerwca, zabawa Kolejka linowa w Dzień Dziecka się urwała. Byłem na dole. Na szczęście nie na górze.


Ludzie szczęśliwi mają zapasy szczęścia.


Człowiek nawet przy najpomyślniejszych warunkach życia może być nieszczęśliwy, ale że od niego samego zależy, by nieszczęście swe zmienić w szczęście.


(...) niekiedy odpuszczenie bywa kluczem do szczęścia w małżeństwie.


Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana
– najwyższym szczęściem.


Sztuka życia
– to cieszyć się małym szczęściem.


Cóż może człowiek wiedzieć o szczęściu poza tym, jak się to pisze?


Artysta, kiedy pracuje w najwyższym napięciu sił, żyje w królestwie wzniesionym ponad ludzkie szczęście.


Ty dla tej Polski będziesz perłą, z dna wód świecącą jasno, śnieżną liliją skwitnie twe berło w snop iskier, co nie zgasną.(...) Będziesz dla Polski złotą różą, gwiazdą w szafirów skłonie, łzy, co dziewczęce szczęście burzą, w skarb zawreją w łonie.


Batumi, ech, Batumi... herbaciane pola Batumi. Cykadami dźwięczący świt świadkiem był szczęścia chwil.


Drobiazgi sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście.


Szczęście to tylko garść pełna wody
– wiem jak szybko przecieka przez palce i jak trudno je zatrzymać na dłużej…


Szczęście dla głupca to stać się bogatym, dla szlachetnego
– wszystko porozdawać; drapać się
– ma za szczęście trędowaty, mądrego wstrętem tylko trąd napawa.


Jakie to smutne widzieć ojca z pieniędzmi, ale bez radości. Człowiek studiuje ekonomię, lecz nigdy nie studiuje szczęścia.


Uroda nie chroni przed życiem. I całe szczęście. Dramaty są potrzebne, dojrzewamy dzięki nim. Bez nich bylibyśmy jakimiś kosmitami.


Ludzkość nie wymaga, byśmy byli szczęśliwi. Wymaga tylko geniuszu. Najpierw przetrwanie, potem, jeśli się uda, szczęście.


Nie zamierzam niczego zmieniać. To, co uczynił mój ojciec, było słuszne (…). Szczęście Polski zależy od jej całkowitego złączenia się z ludem mojego cesarstwa. Żadnych złudzeń, panowie, żadnych złudzeń!

Aleksander II Romanow (w maju 1856 do witających go Polaków. W oryginale przemówił po francusku: Point de reveries, messieurs!)

Ostatnie 60 lat było świadkiem upadku wielu państw demokratycznych na świecie. Dla biednego państwa utrzymanie demokracji jest znacznie trudniejszym zadaniem. Z poziomu nędzy dołączyliśmy do grona państw rozwijających się. Nie tylko przetrwaliśmy ciężkie momenty, ale mamy szczęście bycia największą demokracją świata.


Szczęście wywyższa, szczęście poniża, wszystko na świecie czasowe i przemijające.


Śmierci bliskich trzeba się nie tyle uczyć, ile się do niej przygotowywać, przyzwyczajać do myśli o braku drugiej osoby. Nie wtedy, kiedy jest chora i powoli ją tracimy, ale dużo wcześniej. Śmierć to rzecz naturalna, jest nam przypisana, a pełnia szczęścia nie trwa wiecznie. Musimy przyjąć to, co nas czeka, a dzisiaj cieszmy się tym, co jest.


Tak naprawdę ziemia jest tylko przelotnym momentem, krótkim przystankiem do stacji wieczne szczęście.


Czyż musiało tak być, że to, co tworzy szczęście człowieka, stało się znów źródłem jego cierpienia?


Szczęście przychodzi na chwilę a potem odchodzi. Czasem na całe lata. Ale smutek… smutek osiada na dnie duszy.


(...) szczęście daje nie tyle poprowadzenie trudnej drogi, ale zgrzytanie zębów rywali...


Stawał się coraz bardziej kosmopolitycznym, ale zarazem i coraz sztuczniejszym i był moment, w którym zdawało się, że perfumowana, cieplarniana atmosfera salonów uśpi jego talent i odwróci go od jego wzniosłych celów. Na szczęście wdał się w tę sprawę wielki rzeźbiarz: życie i prawdziwe troski życiowe nadały jego charakterowi więcej tragiczne, głębokie i namiętniejsze formy.


Przez cały dwudziesty wiek my, rosyjscy durnie, byliśmy generatorem produkującym szczęście zachodniego świata. Wytwarzaliśmy je ze swojego nieszczęścia.


Szczęście? to co dzień dostać jeden uśmiech i zwrócić jeden wiersz.


To zadziwiające, bo dostałam ich [nagród] już 11 i śmieję się, że wyczerpałam limit do końca życia. Jednak prawda jest taka, że mam w teatrze ogromne szczęście do ludzi.


Badania dowiodły, że szczęścia nie daje miłość, bogactwo czy władza, tylko dążenie do nieosiągalnych celów: a czymże jest dieta, jeśli nie tym?


Najszczęśliwsze, z czystej miłości małżeństwo zawiera tyle samo niedoli, ile chwil szczęścia bywa w najbardziej chłodnym związku.


Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich.


Szczęściu zawsze trzeba pomagać.


O kobiety! Wyście naszym szczęściem i nieszczęściem. Świat o was mówi z pogardą, a jednak ciągle hołdy składa.


Ludzie nie troszczą się o szczęście, lecz szukają rozkoszy. Szukają jej nawet wbrew swoim interesom, wbrew swym poglądom i wierze, wbrew swemu szczęściu…


Na szczęście uprawiamy taki zawód, że wino nie przeszkadza, a czasami nawet pomaga.


Słoń jest dla człowieka symbolem szczęścia. Człowiek dla słoni mógłby być symbolem nieszczęścia. Płaci, żeby mógł postawić na półce figurkę słonia z prawdziwej kości słoniowej. Oczywiście na szczęście…


Uważam za szczęśliwego tego, który szczęście swoje zawdzięcza naturze, ale podziwiam i szanuję tego, który szczęście stworzył sobie sam, który stworzył je silną wolą i energią.


– One są takie głupie! (...) widziała pani kogoś mądrego, żeby trzymał lalkę w łapach i do niej gadał?
– Dziewczynki potrafią tak cały dzień gadać i gadać. Na szczęście te lalki tego nie słyszą
– jakby słyszały, to by nie wytrzymały.

Świat w oczach dziecka (o dziewczynkach.)

Byłem z poezją na Kujawach - Jak z Panem Bogiem po kolędzie. Stąd kiedyś do mnie przyszło szczęście, Tu duszę mą potargał płomień I w żagiew zwinął
– w wieczny żar.


Szczęście zbliża się powoli jak żółw, ucieka jak sarna.


Zima jak troska, długo trwa, a lato jak szczęście, mija chwilą.


Prawda, miłość, nadzieja, szczęście. I możesz mi mówić: „Głupi idealisto”, mów. Ja żyję tak, nic albo wszystko, Bo nie wiem czy zobaczę jutro.


Szczęście jest objawem, na który psychopatolodzy zwracali jak dotychczas bardzo mało uwagi, być może dlatego, że kondycja ta nie jest normalnie uznawana za wystarczającą podstawę do terapeutycznej interwencji.

Richard Bentall (W artykule Bentall żartobliwe wykazywał, jak trudno jest ustalić niedwuznaczne kryteria odróżniające zdrowie umysłowe od choroby psychicznej.)

Nabłąkawszy się, w końcu wszedł w głębinę lasu I trafił, czy umyślnie, czyli też przypadkiem, Na wzgórek, co był wczora szczęścia jego świadkiem, Gdzie dostał ów bilecik, zadatek kochania, Miejsce, jak wiemy, zwane Świątynią dumania.


Współczesnego człowieka niszczy pośpiech. Nigdy się nie zatrzymuje. A przecież tajemnicą szczęścia jest umieć czasem przystanąć.


Mamy szczęście żyć we wszechświecie, w którym wiele faktów można zredukować do niewielkiej liczby stosunkowo prostych praw natury. W przeciwnym razie mogłoby nam zabraknąć intelektualnych możliwości i zdolności do zrozumienia świata.


Dla mnie sukces jest składową wielu rzeczy. 90% to jest praca, 5% to jest talent i kolejne 5% to jest szczęście.351 - 400

W rzeźni oszałamiają bydło przed ubojem
– to takie humanitarne, zwierzęta mają szczęście.


W życiu nie chodzi o szczęście, lecz o dobre życie.


…już nie wierzę, że szczęście mi da pieniądze, chociaż cały czas uważam, że pieniądze mogłyby mi dać szczęście.


Szósta. Krzysztof śpi. Trochę mu gorąco w garniturze, ale przecież nie będzie spał w piżamie. W każdym razie nie on
– gentleman! Ma zły sen
– śni mu się, że nie wszyscy go poznają na ulicy. Na szczęście okazuje się, że to jakaś wycieczka egipska.


Między nami nie ma nie potrzebnych, Jeśli szukasz, znajdziesz gdzieś na pewno, Trochę szczęścia, swoje małe niebo


Jeśli pytamy los „dlaczego ja?”, gdy przeżywamy tragedię, powinniśmy też pytać o to, gdy przychodzi szczęście. A jednak tego nie robimy, prawda?


Zawsze znajdę powody do niezadowolenia. Ale pewnie pełnia szczęścia prowadziłaby do zguby.


(...) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (wypowiedź Dowmunta w rozmowie z Jankiem.)

Człowiek jest mieszaniną pychy i nikczemności, wielkości i nędzy; pragnie cnoty, a służy grzechowi; pragnie trwałego szczęścia, a goni za chwilowymi rozkoszami; pan ziemi i nędzny robak.


(…) Wszystkie rzeczy zawsze działają zgodnie ze swoją naturą. Zaspokoiła pragnienie swego serca; zdobyła nadzwyczajną moc i nieśmier­telność jak bogini. Ale wieczne życie ze złym sercem jest wieczną niedolą i ona zaczyna już to rozumieć. Wszyscy otrzymują to, czego bardzo pragną, lecz nie zawsze przynosi im to radość i szczęście.

Siostrzeniec czarodzieja (o Czarownicy Jadis, która ukradła jabłko z zaczarowanego ogrodu.)

Są dwie drogi do szczęścia
– religia i głupota.


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


Nie czuła się ani szczęśliwa, ani nieszczęśliwa i tego nie może dłużej znieść.


Do wszystkich warunków szczęścia brakuje najczęściej jednego, który trzeba przynieść ze sobą, daru umiejętności bycia szczęśliwym.


Każdy ma prawo do szczęścia, ale nie każdy ma szczęście do prawa.


Imię dobre, do szczęścia skłonność silniejsza niźli do życia; im starszy, tym jaśniej prawda wątpliwa wychodzi z ukrycia; pęd w górę, miłość do światła coraz to z wiekiem się wzmaga i rosną z nią jednocześnie i wiara, i odwaga.


Moja recepta na szczęście z kobietą
– niemowa, bracie!


Gdy się zobaczyło tylko raz piękno szczęścia na twarzy ukochanej osoby, wiadomo już, że dla człowieka nie może być innego powołania, jak wzbudzanie tego światła na twarzach otaczających nas ludzi.


W dniu wyborów trzeba wyjść z ciepłego mieszkania i udać się do komisji wyborczej (o szczęściu może mówić ten, kto ma komisję po drodze do kościoła.


Żeby zagrać najsłynniejszą polską kucharkę, na szczęście nie trzeba umieć gotować tego, co ona gotowała…


'Czy duchy są wdzięczne za pamięć tym, których kochali na ziemi?' „O wiele więcej, niż sądzicie; podnosi to ich szczęście, gdy są szczęśliwe; jest im pociechą w nieszczęściu.”


Jeżeli zatem chcecie aby wasi chłopcy osiągnęli szczęście w życiu, musicie wdrożyć im zasadę
– czynienia dobrze bliźnim, a ponadto nauczyć podziwiania piękna w przyrodzie.


Świat to cyrk, gdzie miłość i szczęście chodzą wysoko po mocno napiętej linie i w każdej chwili grozi im śmierć.


Myślę, że warto przypomnieć ten film, który mimo upływu czasu wcale nie „trąci myszką”, przeciwnie, w podstawowych aspektach pozostaje zadziwiająco aktualny. Obraz ten w poruszający i głęboki sposób dotyka zasadniczych kwestii takich jak moralna kondycja człowieka, sumienie, konsekwencje wolnych wyborów, prawo do indywidualnego szczęścia a odpowiedzialność za drugiego człowieka.


Znaleźć wrażliwych ludzi, którzy czują to, co my, jest z pewnością największym szczęściem na ziemi.


– Był taki człowiek, który twierdził, że jeśli pod bramą dużej kamienicy codziennie rzuci pani skórkę od banana, potkną się na niej ci sami ludzie.
– Pechowcy? Pokręcił przecząco głową.
– Ofermy. Ci, co gubią klucze, łykają ości i nie mają szczęścia do interesów.


Cywilizacja dostatku dóbr materialnych błędnie jest kojarzona z czasem szczęśliwości. Żeby być szczęśliwym, poza innymi warunkami (subiektywnymi i zróżnicowanymi indywidualnie), niezbędny jest kontakt z drugim człowiekiem, a nie z rzeczami.


Dużo dzieci
– dużo szczęścia.


Pieniądze szczęścia nie dają.


Z kim szczęście na ukos, i kury nań gdaczą.


Wydaje mi się, że małym dzieciom najczęściej wystarcza do szczęścia bliskość matki.


(…) na tym świecie nie istnieje ani szczęście, ani nieszczęście
– porównujemy tylko stan obecny z tym, w jakim byliśmy. Tylko ten, kto doznał najokropniejszych niepowodzeń, zdoła odczuć najwyższe szczęście. Kto chciał umrzeć (…), wie, jakim skarbem jest życie.

Hrabia Monte Christo (list do Maksymiliana Morrela.)

Wygląda na to, że szczęście ci dzisiaj sprzyjało. To była dobra gra. Poczekam do następnego razu.


Każde dzieło sztuki jest agresywne. I życie każdego artysty jest małą lub wielką wojną, choćby z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Żeby zrealizować swoje zamiary potrzebna jest przede wszystkim ambicja, a później talent, wiedza i w końcu szczęście.


Poszukiwanie szczęścia wydaje się polowaniem na fantom. A może na tym właśnie polega jego magia? Na ciągłym poszukiwaniu, znajdowaniu tylko namiastki i szukaniu dalej? A może wcale nie trzeba szukać, bo to ono nas znajduje? Czasami w najmniej spodziewanym momemncie? Przepychając się przed nieszczęście i śmierć? (''Ventral pallidum'')


Ale wydaje mi się, że to uczucie... zdarza się raz lub dwa razy w życiu, jeśli masz szczęście.


To wielkie, największe szczęście
– nieszczęściem bez wyjścia.


Kto nie umie korzystać ze szczęścia, kiedy się nadarza, nie powinien się skarżyć, kiedy go mija.


Życie jest jedną wielką niespodzianką i tylko nam, czasami wydaje się, że trzymamy w dłoniach ster zdarzeń. Ale jesteśmy w błędzie. Na szczęście.


Łatwe szczęście nie może trwać zbyt długo.


Błogosławione są czyste dusze, które mają szczęście jednoczyć się z Jezusem przez Komunię.


Niech cały Tybet oddycha radością, szczęściem i dostatkiem. Niechaj Dharma Buddy krzewi się, rozkwita i trwa na wieki.


Aby jednak między Słowackim a Baczyńskim odnaleźć i jakieś różnice, wymieńmy nie tylko to, że Baczyński chodził na ćwiczenia podchorążych i walczył. Gdy się zna ten „poemat dla Boga”, jakim był żywot samotnego Juliusza, to ujrzymy jeszcze jedną dziedzinę, w której Baczyński za nim nie podążał: Juliusz umarł samotnie, nie zaznawszy tego, co się pospolicie nazywa osobistym szczęściem.


Szczęście nie tylko samo jest chciwe, ale wystawione jest na chciwość cudzą.


Na tej planecie jedna rzecz jest pewna, a mianowicie to, że szczęście nie wali drzwiami i oknami.


Szczęście o kiju się wlecze, a nieszczęście lata na skrzydłach.


Seks był źródłem radości i szczęścia zawsze, w każdej epoce, a średniowiecze było pod tym względem dużo radośniejsze, dużo mniej zakłamane i dużo mniej kołtuńskie niż przełom wieków dziewiętnastego i dwudziestego.


Takie już mam szczęście. Wszystko, co robię, wygląda, jakbym popełnił jakąś zbrodnię… a przecież zawsze starałem się być w porządku ze sobą, z własnym sumieniem.


Szczęście małżeńskie jest naprawdę możliwe i łatwe do osiągnięcia. Zależy ono od dobrego dopasowania się partnerów, to zaś od odpowiedniego ich doboru… Najłatwiej osiąga się je wtedy, jeśli żona jest kompletnie ślepa, zaś mąż
– zupełnie głuchy.


Twoje ludzkie oczy były jak Bóg nad drzwiami na szczęście temu domowi401 - 450

Kobieta powinna mieć naukę bez pedanterii, talent bez pretensji, cnotę bez dumy, szczęście bez świadków, wesołość bez wielbicieli.


Wiem doskonale, że stały się teraz modne opinie, jakoby socjalizm nie miał nic wspólnego z równością. Na całym świecie zastępy partyjnych karierowiczów i niewydarzonych profesorów pochłonięte są udowadnianiem, że socjalizm to nic innego tylko planowy kapitalizm państwowy, w którym nadal istnieje wyzysk; na szczęście jest jeszcze zupełnie odmienna wizja tej ideologii.


Wszyscy panowie są wielkim dżentelmenami i zostali już całkowicie przeze mnie okiełznani. Uważam, że dla kobiety występowanie na scenie jest trudniejsze niż dla mężczyzny. Na szczęście panowie z kabaretu zawsze mnie wspierają i zdarzają się momenty, w których bywają poważni.

Katarzyna Pakosińska (o kolegach z Kabaretu Moralnego Niepokoju.)

Czarny chleb i czarna kawa, opętani samotnością, </br>Myślą swą szukają szczęścia, które zwie się wolnością.

Kawa (stara więzienna ballada pt. ''Czarny chleb i czarna kawa'')

Większość z nas ma szczęście lub nieszczęście obserwowania, jak życie kończy się po trochu, wcale nie zdając sobie z tego sprawy.


Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.


Nie zawsze szczęście marzy o tym, by spotkać człowieka.


Masz szczęście, że szef trzyma nad tobą parasol! Ale każdy deszcz się kiedyś kończy! Ty czarny pająku!


Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.


Muszę stwierdzić, że byłam mądrą kobietą, bo toczyłam swoje własne bitwy i zwyciężałam w nich. Kiedy przybyłam na dwór, cesarz bardzo się do mnie przywiązał... Miałam szczęście, że urodziłam mu syna, ponieważ to uczyniło mnie niekwestionowaną faworytą cesarza.


Jednostka lub kilkuosobowa klika opętana żądzą władzy, która wykorzystuje tęsknotę mas za absolutnym szczęściem, ich bezgraniczne pragnienie zbawienia, może doprowadzić do powstania masowego ruchu fundamentalistycznego, do zbiorowego szaleństwa.


Naszą najważniejszą troską powinno być wspieranie nauki i literatury. Wiedza jest w każdym kraju najpewniejszą podstawą powszechnego szczęścia.


Odczuwał lęk przed ludźmi; uważał, że są nieobliczalni, a przede wszystkim przewrotni i zbrukani. Posągi natomiast dawały mu chwile spokojnego szczęścia, ich świat był uporządkowany, piękny i czysty


Los nigdy nie podsuwa pod nos gotowych rozwiązań. Nie zawsze wskazuje właściwą ścieżkę. Mimo to w ciągu ostatnich kilku tygodni Willa nauczyła się jednej rzeczy: jeśli ma się trochę szczęścia, można spotkać kogoś z mapą.


Trzeba śmiać się nie czekając na szczęście, bo gotowiśmy umrzeć, nie uśmiechnąwszy się ani razu.


Felicia (...) wiedziała wiele rzeczy. Wiedziała, że Paul Young zabił jej siostrę, wiedziała, że musi znaleźć dowody. Wiedziała również, że potrzebna jej pomoc. Była świadoma, że szczęściem jest posiadanie córki, która robi, co jej się każe.


Gdy robiłeś mi pierwszy zastrzyk wierzyłam, że dajesz mi szczęście. Ale ty już wiedziałeś, że mnie zabijasz. I cieszyłeś się, że kiedyś nie będziesz umierał sam.


Życie to męka. Najlepiej się wcale nie urodzić. Ale to szczęście ma jeden na tysiąc.


Gdyby nawet socjalizm zapewniał więcej dóbr, niż kapitalizm, to i tak byłbym za kapitalizmem, bo zapewnia on więcej wolności. Na szczęście nie mam tego dylematu…


Większość Polaków, to są lemingi. Media pracują nad tym od lat. Jesteśmy ogłupiani. Czytam wiele prasy i staram się omijać socjotechnikę. Szukam, czytam, nie neguję niczego „z buta” tak, jak zwolennicy PO, którzy negują wszystko co pisowskie. Czy uda mi się z tym senatem? Zobaczymy, mam w życiu szczęście.


Bóg zadziwiający, szczęście zmienne.

Szymon Starowolski (do Karola Gustawa w katedrze wawelskiej przed grobowcem Władysława Łokietka w październiku 1655 r.)

Od lat ani kawy, ani alkoholu czy tytoniu! Na szczęście jest pod ręką niepokój, który skutecznie zastępuje najsilniejsze środki podniecające.


Jest u nas taki zwyczaj, że gdy rodzi się chłopiec, powinien jak najszybciej wziąć do ręki skrzypce i od małego grać. Natomiast gdy rodzi się dziewczynka, powinna natychmiast uczyć się gotować. Ja miałam to szczęście, że urodziłam się jako pierwsze dziecko, więc rodzice wychowywali mnie jak chłopca. To ja wzięłam do ręki „skrzypce”.


'Czy, gdy opuścimy ziemię, wyjdą nam na przeciw nasi rodzice i przyjaciele?' „Tak, niejednokrotnie wychodzą na spotkanie umiłowanej duszy, życzą jej szczęścia, jak przy powrocie z dalekiej, niebezpiecznej wędrówki, i pomagają jej przy wyzwoleniu z cielesnych więzów. Jest to wielkie dobrodziejstwo dla ducha, gdy przyjdą witać go umiłowane dusze.”


Hitler o większym szczęściu.

Pol Pot (samookreślenie Pol Pota)

Wojownicy! Jesteście Bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków
– samurajów! Będziecie przez wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza!

Takijirō Ōnishi (pożegnanie Ōnishiego 21 października 1944 z pierwszymi ochotnikami do jednostki kamikaze. Samoloty jednak nie znalazły celów i, ku zawodowi wszystkich, piloci wrócili do bazy. Zginęli dopiero cztery dni później.)

Choć zrozumieli. Chociaż przyszli. Nie mogli szczęścia wrócić nam. I tylko w niebie złote igły Kreśliły gwiazdom górny trakt.


Szczęście siedzi na siatce okrakiem.


Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu.


Ten wrażliwy i odważny miś przypomniał mi, co jest w życiu istotne: czerpanie przyjemności z prostych spraw i robienie różnych rzeczy z kimś bliskim i kochanym. Odkąd Kazimierz mi towarzyszy, łatwiej dostrzegam szczęście.

Paulina Wilk (na temat bohatera opowiadania pt. ''Przygody misia Kazimierza''.)

Twe szczęście się zmienia i ty się zmienisz.


Każdy jest odpowiedzialny za własne szczęście.


Kupują twoje szczęście. Ukradnij je.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.


Człowiek nie powinien nigdy być zbyt szczęśliwy, gdyż nie ma nic bardziej przelotnego i nietrwałego jak ludzkie szczęście.


Ciche szczęście w zakątku obok galopującej wieczności.


Nader często zawdzięczamy nasze szczęście czyjejś stracie.


Cenię każdego reżysera, który żyje wyłącznie z filmów, które robi. Mam dość szczęścia, by zarabiać przyzwoicie na graniu psychopatów w cudzych filmach, dzięki czemu nie muszę polegać na filmach, które reżyseruję, jeśli chcę zjeść obiad. Najbardziej cenię sobie reżyserów niezależnych jak Tom DiCillo czy Alexandre Rockwell, którzy nigdy nie przestają tworzyć po swojemu.


Była taka opcja, żeby iść do wojska. Mój wujek jest pułkownikiem i polecał mi ten zawód, a ja myślałem bardziej przyszłościowo, żeby zabezpieczyć się materialnie, a muzykę odsunąć na bok jako pasję. Ale teraz wszystko się zmieniło. Wielkie szczęście, że mogę robić teraz to co kocham i się z tego utrzymać.


Cierpienie nie jest naszym celem ostatecznym. Szczęście jest naszym przeznaczeniem.


Nie podobał mi się jego [Diagilewa] zbyt pewny siebie ton, ale poszedłem do niego szukać swego szczęścia (...). Natychmiast pozwoliłem mu na stosunek ze sobą... Nienawidziłem go, ale udawałem, że go lubię, gdyż wiedziałem, że w przeciwnym razie matka moja umrze z głodu.


Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.


Szczęście to moje drugie imię
– zapewnił niewyraźnie Rincewind.
– Co prawda moje pierwsze imię to: Nie.


Kiedy Twoja miłość jest już przyjęta i otwierają się przed Tobą ramiona, wówczas proś Boga, niech zachowa tę miłość od zepsucia, martwię się o serca po brzegi szczęściem wypełnione.


Kupują twoje szczęście. Ukradnij je.


Szczęście męża zależy od tych kobiet, z którymi się nie ożenił.


Różnymi drogami biegnie życie ludzkie, ale wszyscy szukają szczęścia i miłości.


Trzeba mieć szczęście, aby znaleźć szczęście.


Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia.


(…) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (wypowiedź Dowmunta w rozmowie z Jankiem.)


451 - 500

Szczęśliwe kwiaty! mogą patrzeć śmiele I składać życzeń utajonych wiele, I śnić o szczęściu jeden dzień słoneczny… Zanim z tęsknoty uwiędną serdecznej.


Większe szczęście daje nadzieja zawarta w dążeniu
– niż świadomość, że oto jesteśmy u mety.


Największą umiejętnością życia
– i najrzadszą
– jest uznanie tego, kim jesteśmy, robienie tego, co umiemy, i tylko tego
– i znalezienie w tym szczęścia.


Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.


Jedynie człowiek szczęśliwy może promieniować szczęściem wokół.


Wesołość to jedyna rzecz, która w gotówce daje szczęście, wszystko inne to tylko weksel na szczęście.


Na szczęście nauczyłem się czytać. Ta umiejętność była dla mnie prawdziwym wybawieniem, od tej pory moimi przyjaciółmi stały się książki.


Któż wie czym jest prawdziwe szczęście, nie tradycyjny wyraz, ale nagi terror. Dla samotnych ludzi, którzy noszą maski, najbardziej nieszczęśliwy wyrzutek obejmuje pewne wspomnienia lub jakieś iluzje.


Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.


Borewicz podniósł głowę znad książki.
– Niech pan posłucha.
– Zaśmiał się znowu.
– Szczęście żonatego mężczyzny zależy od liczby kobiet, których nie poślubił. Znowu wybuchnął śmiechem. Zubek z dezaprobatą pokręcił głową.
– Współczuję pańskiej przyszłej żonie.


Pulsuje we mnie adrenalina i jestem gotowy walczyć, ale muszę być realistą. Bycie azjatyckim aktorem nie będzie nigdy czymś łatwym. Na szczęście branża się zmienia i osoby odpowiedzialne za casting coraz mniej skupiają się na kolorze skóry i dzięki temu otwierają drzwi dla osób takich jak ja.


Uważam, że w tej chwili jest rewelacyjnym gitarzystą i wykonuje także świetne solówki. To maniera przekuta w styl. Nie podejrzewam Kuby, żeby podchodził komercyjnie do muzyki
– skoro pani pyta. Ma szczęście, że to co pisze podoba się publiczności. Nie maluje się przed wyjściem na scenę, jest sobą
– panem doktorem ze szpitala w wyciągniętym swetrze.


Szczęście jest kobietą.


Idziemy przez ten świat samotnie, ale jeśli mamy szczęście to przez jedną chwilę należymy do kogoś i ta jedna chwila pozwala nam przetrwać całe wypełnione samotnością życie.


Wielkie to szczęście, że zdrowia nie można kupić za pieniądze bo wszystko wykupili by bogacze, a dla biednych nic by nie zostało.


Innego szczęścia nie będzie: W dotykaniu powietrza, którym oddychasz, W trzymaniu się za słowa, W tańcu, jakbyśmy nigdy nie pomylili kroków (...).


Największa dana człowiekowi i osiągalna przez niego możliwość szczęścia kryje się w miłości do osoby, która jest zdolna dużo dać nam z siebie.


Jedynie człowiek szczęśliwy może promieniować szczęściem wokół.


To podstawy algebry, której uczyłem się w szkole średniej. Cała przyszłość mieści się w przeszłości, a absolutny smutek w absolutnym szczęściu.


Szczęście jest nieodłączne od ofiarowywania siebie innym.


Niech pan uwierzy staremu człowiekowi, pieniądze szczęścia nie dają. Szczęście to władza.

Ekstradycja 3 (do Jana Tuwary, nowego prezesa banku.)

Tylko popełniając głupstwa, mamy chwile prawdziwego szczęścia.


Powinnam wiedzieć, jaka ona jest nieszczęśliwa. Ale nie widziałam. Ujrzałam tylko jej ubrania z Paryża, platynową biżuterię i nowy diamentowy zegarek. Gdybym spojrzała bliżej, zobaczyłabym, jak Gabrielle tonie, szukając w desperacji życiowej tratwy ratunkowej. Na szczęście dla niej znalazła ją.


Są to bardzo ważne, a zarazem trudne pytania. Trudne dla mnie, bo miałem to szczęście być wychowywanym w atmosferze chrześcijańskiego, katolickiego domu. Mnie osobiście bardzo trudno wyobrazić sobie sytuację człowieka niewierzącego, który mówi: „Boga nie ma!”.

Marek Jędraszewski (w odpowiedzi na pytanie, czy osoba niewierząca może się modlić.)

Tylko raz w życiu trafia się miłość, i to jeżeli masz szczęście.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Pani Wando, pani ma sporo szczęścia, bo ja kocham sztukę i lubię aktorów.

Uwe Rappke (do Wandy Ryszkowskiej podczas przesłuchania.)

Film to nie tylko działalność artystyczna, ale również przemysł... a także zwykłe, niezbędne, chamskie szczęście. Producent ma interes w tym, żeby jego film zaistniał. Interes ten musi być jednak wsparty odpowiednimi pieniędzmi. Ta prawda powoli zaczyna dobierać do uczestników naszego rynku.


Kiedy skrzyżują się spojrzenia, Gdy spłoszą serca nasze, Może będziemy szli do szczęścia, Lecz czy na zawsze...?


My jesteśmy twórcami własnego szczęścia i nazywamy je przeznaczeniem.


jezus nosił kiepskie buty w końcu był ubogim cieślą jak byłam w ameryce na takie coś mówili szit sorki że ci tego nie powiedziałam w twarz tylko tak tutaj jak tchórz jakiś ale ty przecież lubisz wybaczać sam mówiłeś: więcej szczęścia wynika z wybaczania. nawet to sobie na chwilę wstawiłam w opisie na gg


Trudno znaleźć szczęście w nas, a nie sposób znaleźć je gdzie indziej.


Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.


Świat, czyli wszystko to, co sprzeciwia się Panu Bogu, narzuca ludziom swoje zasady, prawa, dobra i pociechy. Czy jednak to wszystko wzmacnia w nas cnotę, przybliża do prawdy i daje szczęście? Świat twierdzi, że tak, że daje ludziom szczęście. Ale ty śmiej się ze świata, bo jest szalony, żyje tylko złudzeniem. Gdy świat mówi o szczęściu
– zawsze prowadzi człowieka prostą drogą do zguby.


Bogactwo pozbawia wrażliwości
– jak wszelkie szczęście.


Kto ugania się za szczęściem, ucieka od spokoju.


Obsoletka to
– poza wszystkimi medycznymi powiązaniami
– wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony
– pomaga osiągnąć szczęście.

Justyna Bargielska (o ''Obsoletkach'', swoim debiucie w dziedzinie prozy.)

Pieniądze szczęścia nie dają, ale trzeba je mieć, bo po pierwsze szczęściu nie przeszkadzają, a po drugie… (''scena przerwana'')

Wesele (film) (wypowiedź do kamery.)

(...) to szczytowa rola w dorobku aktorki grającej dotychczas, z niewielkimi wyjątkami, tzw. niewinne. Małgorzata Segdy
– na szczęście
– rozbudza ten racjonalny, ponury spektakl wielkim ludzkim światłem.(...) Scena obłędu w więzieniu, krótki szloch nad pamięcią zamordowanego dziecka, scena rozpaczy rozjaśnionej miłością i przebaczeniem
– przejdzie z pewnością do historii teatru polskiego.

Elżbieta Morawiec (o roli Małgorzaty w ''Fauście''.)

Takie już mam szczęście. Wszystko, co robię, wygląda, jakbym popełnił jakąś zbrodnię… a przecież zawsze starałem się być w porządku ze sobą, z własnym sumieniem.


''Virtus ad beate vivendum sufficit''
– cnota wystarcza do szczęścia.


Im bardziej na ziemi szukamy szczęścia, tym mniej nadziei, że je znajdziemy.


Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


Bo ona ona różne ma imiona, Jedni wołają ją miłość, inni zgaga pieprzona, Bo ona ona imiona różne ma, Jedni wołają ją szczęście niepojęte, Inni pani na K.


Para goni parę, tej miłości ponad miarę, Para goni parę, czy to szczęście jest za karę, Para goni parę, spójrz, kochany, na zegarek, Para goni parę, czy ten wyścig jest na czas?


Podobno uczucie szczęścia tylko wtedy w pełni przenika (podobno) twe wzburzone serce, gdy zdasz sobie sprawę, gdy zrozumiesz, że całkowicie należy do ciebie drugi człowiek, który cię kocha każdą, nawet najmniejszą cząstką swego serca, że stoi wiernie u twego boku, cokolwiek by się stało, wtedy, tylko wtedy możesz powiedzieć, jestem szczęśliwy.


Masiel już dawno w Samoobronie nie był. Formalnie był, ale dawno już nie działał w Samoobronie. Czy ktoś wcześniej o nim słyszał? Niech idzie, szczęść Boże na nowej drodze. PiS zbiera wszystkich renegatów, wszystkich, którzy odpadają z innych partii i na tej bazie myślą, że stworzą potężną partię chłopską. Nie ma takich obaw.


'Kasia' (''o staruszce, która straciła przytomność''): Jest zimna! 'Czarek:' Ma szczęście w taki upał.


Życzę ich zdeformowanym dzieciom szczęścia.

Gregory House (o Amber i Wilsonie.)