Cytaty związane z hasłem szczęście (500 losowych)

Nie wolno nam nigdy zapomnieć, jak skromne były nasze początki (…). Zapominając o tym, moglibyśmy uznać, że jesteśmy najmądrzejsi, najbogatsi i najważniejsi na świecie. Niewykluczone, że wtedy szczęście opuściłoby naszą rodzinę.


Zapamiętaj na zawsze, że najistotniejszym elementem w dobrym małżeństwie nie jest szczęście, ale trwałość.


Aktorstwo nie zawsze przynosi spełnienie i szczęście. Mnie przyniosło.


Byłam nieprzytomna, robiło mi się słabo. Zdawało mi się, że włosy podnoszą mi się na głowie, że jestem w płomieniach. Przeżyłam chwile takiego szczęścia, jakie się musi mieć w ekstazie. Miałam wrażenie, że jestem słaba, bo cały mój dziki zapał oddałam ludziom. Czułam, jak się ze mnie coś wydziela, jak ogień. To było cudowne.

Wanda Wasilewska (słowa, jakimi opisywała matce swoje wystąpienie na wiecu robotniczym)

Na początku traktowałam seriale jako trening, ale później zaczęłam odmawiać. Ileż można wciskać ludziom kit? Na szczęście ''Chichot losu'', w którym występuję, traktuje widza inaczej. Zgodziłam się w nim zagrać, bo gdy przeczytałam scenariusz, poczułam, że jest to serial o czymś. Ma wyraziście zarysowane postaci i dobre dialogi.


Zadaję sobie pytanie, czy moje powołanie nie polega na złożeniu siebie w ofierze, siebie samego, łącznie ze swoim szczęściem i swoim rozwojem duchowym, aby walczyć z rzymską hydrą: by pomóc przyszłym pokoleniom, by nie zaznały wpływu tej Bestii. Jest walka, którą trzeba prowadzić, świadectwo, które trzeba składać.


Próżność prawdziwy wróg szczęścia.


Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy, zamiast być mądrzejszym przez szkodę?


Są ludzie, którzy nie potrafią rozpoznać szczęścia, nawet jeśli ono samo pcha się im do rąk. Ale to oni na tym tracą, Etel, pamiętaj.


Szczęście to wolność od sprzeczności.


Wielkie szczęście, że jest ciemno. Nie zarumieniłem się tak od czasu, kiedy pani Pomfrey powiedziała, że podobają się jej moje nauszniki.


Miałam szczęście. Od razu wchodziłam na scenę za koleżanki, które były w ciąży. A kiedy teatr podzielono, wyodrębniono dwie placówki. Scenę przejął Józef Szajna i powstało „Studio” – ja z mamą zostałam u niego.

Jolanta Lothe (o początkach kariery teatralnej.)

Baba zawsze zostaje babą; nie darmo rzekł król Salomon, że pośród tysiąca kobiet ani jednej możliwej nie znalazł. Całe szczęście, dalibóg, że nie ma dziś mody na kilka żon.


A tu szukał szczęścia, ale go nie znalazł.

Dariusz Szpakowski (podczas meczu Argentyna – Serbia i Czarnogóra.)

Uczynić kogoś szczęśliwym – to jakby jego życie pomnożyć i pogłębić.


Nawet nie mam komputera w domu! Na szczęście, w razie potrzeby, moi znajomi zawsze są w stanie wyszukać dla mnie coś w internecie. Mówiąc szczerze, chętnie sprawiłbym sobie jakąś maszynkę, tylko sam nie wiem, kiedy. Musiałbym najpierw znaleźć czas, żeby przyzwyczaić się do klawiatury i monitora.


Przypieczętowując naszą pracę naszą krwią możemy w końcu ujrzeć jaskrawy świt powszechnego szczęścia.

Maximilien de Robespierre (z przemówienia do Konwentu Narodowego, 5 lutego 1794.)

Tak złudami mamiona, wśród męki i znoju, szukając wszędzie szczęścia – tak jak ów napoju, istota ludzka w końcu – kona przekonana „Pełnia szczęścia na ziemi – to fatamorgana!”


Pieniądze szczęścia nie dają – dopiero zakupy.


Nie mamy prawa cieszyć się szczęściem, jeśli nie tworzymy go dokoła nas, podobnie jak nie możemy używać bogactw, których nie wypracowaliśmy.


Nawet nieszczęście może stać się przyczyną szczęścia.


Aby ożywić ideę praw człowieka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym prawa człowieka są, a czym nie są. Musimy zrozumieć, że prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa.


Wojownicy! Jesteście Bogami bez ludzkich pożądań. Jesteście o krok od chwały! Zróbcie to, a zajmiecie miejsce obok waszych chwalebnych przodków – samurajów! Będziecie przez wieczność delektować się szczęściem u boku Cesarza!

Takijirō Ōnishi (pożegnanie Ōnishiego 21 października 1944 z pierwszymi ochotnikami do jednostki kamikaze. Samoloty jednak nie znalazły celów i, ku zawodowi wszystkich, piloci wrócili do bazy. Zginęli dopiero cztery dni później.)

W pracy gospodyń domowych nie ma nic pięknego, potrafię więc doskonale zrozumieć rozterki i niezadowolenie przeżywane przez wiele kobiet, które muszą się tym zajmować, chociaż zasmakowały już przedtem w innym życiu, bardziej niezależnym. Więcej szczęścia zaznały, wykonując jakiś konkretny zawód albo tworząc sztukę, niż spędzając czas w kuchni.


Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


Poszukiwanie szczęścia wydaje się polowaniem na fantom. A może na tym właśnie polega jego magia? Na ciągłym poszukiwaniu, znajdowaniu tylko namiastki i szukaniu dalej? A może wcale nie trzeba szukać, bo to ono nas znajduje? Czasami w najmniej spodziewanym momemncie? Przepychając się przed nieszczęście i śmierć? (''Ventral pallidum'')


Człowiek nie powinien nigdy być zbyt szczęśliwy, gdyż nie ma nic bardziej przelotnego i nietrwałego jak ludzkie szczęście.


Szczęście wywyższa, szczęście poniża, wszystko na świecie czasowe i przemijające.


– Posiadanie rzeczy symbolizującej wolność może dawać więcej szczęścia niż posiadanie wolności. – Czasami.


Narzeczona – kobieta z obiecującymi perspektywami szczęścia za sobą.


Skoro tyle znaków wróży nieszczęście, to chciałbym wiedzieć, czy nie ma takich, które by szczęście zapowiadały (…).


Nie istnieje coś takiego jak przypadek w przebiegu spraw ludzkich, a szczęście jest słowem bez sensu.


Czułem się bardzo samotny, a jednocześnie zadowolony z samotności. Myślę, że to rzadko spotykany rodzaj szczęścia.


Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić, tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.


Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.


Przechodzimy często obok szczęścia nie widząc go, nie patrząc na nie przypatrujemy mu się, nie poznając.


Mama to osoba, która kocha nas tak bardzo, że czasem nie rozumiemy jej miłości. Mama to osoba, która sprawia, że czujemy się najlepsi... Czujemy, że nie ma lepszych od nas. Mama jest osobą, dla której szczęściem jest nasz uśmiech. I która cierpi, gdy jest nam smutno. Mama jest osobą, która nas wspiera. Mama... Mama jest wszystkim.


Niektórzy przystosowali się całkiem nieźle do życia na Ziemi ale pozostała w nich nuta szaleństwa. Na całe szczęście, gdyż Kosmita ma naturalną zdolność do widzenia rzeczywistości z lotu ptaka, którą inni muszą w sobie dopiero rozwinąć lub nigdy nie osiągną takiego poziomu kreatywności.


Nie wolno budować swego szczęścia na cudzej krzywdzie.

Znachor (film 1937) (do Beaty (konając po przygnieceniu przez drzewo))

Szczęście jest opasłą obojętnością dla cudzych trosk.


Na szczęście zunionizowanym Polakom bardzo się to wszystko podoba, czemu dają wyraz w wyborach. A jak wiemy „volenti non fit iniuria” to zasada prawna, według której zgoda pokrzywdzonego na wyrządzenie mu krzywdy wyłącza przestępczość czynu.

Wojciech Popiela (o podwyżce VAT-u wprowadzonej przez Platformę Obywatelską i PSL.)

Tylko głupiec odchodzi, nie próbując szczęścia.


Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.


(…) limitowane minuty czystego szczęścia (…).


Żadne marzone przez ludzi szczęście nie da ci tej radości triumfu, co dobrze przebyta tak zwana niedola. Przede wszystkim ona cię jedna może wyprowadzić w górę, tam, kędy cisza mówi w milczeniu przestrzeni.


Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.


Zrozumieć szczęście, to jakby zrozumieć, że grunt, na którym stoisz, nie może być szerszy od dwóch stóp, które go pokrywają.


Moja wspaniała matka jest kobietą wielkiego serca i rozumu. Jest odważna, dumna i szlachetna. Jej zawdzięczam nie tylko swoje szczęście, ale wszystko, co dobrego kiedykolwiek uczyniłem.


Jeżeli zatem chcecie aby wasi chłopcy osiągnęli szczęście w życiu, musicie wdrożyć im zasadę – czynienia dobrze bliźnim, a ponadto nauczyć podziwiania piękna w przyrodzie.


Szczęście to rzadki towar na świecie. Nie odtrącaj go. Chwytaj każdą minutę, jaka ci się trafi, i nie oglądaj się za siebie.51 - 100

O! ci młodzi ludzie, odchodzą od nas i wołają głośno: Idziemy szukać szczęścia. Więc my starce, Cośmy przebiegli po tej biednej ziemi, A nigdy szczęścia w życiu nie spotkali; Możeśmy tylko szukać nie umieli…


Na szczęście Katherine wyraża swoją agresję tak pasywnie, że nawet tego nie zauważymy.


Miłość niesie z sobą szczęście albo też obawy o przyszłość.


Media w większości manipulują zamiast informowania, wyrywając z upodobaniem z człowieka resztki jego poczucia świętości. Z tego punktu widzenia mamy w Polsce niesamowite szczęście, jedyne swego rodzaju na świecie: fantastyczne i wolne Radio Maryja, które przywraca ludziom ogromną nadzieję i odwagę.


Młodości! jakże wielkie twe ofiary! Jam miłość, szczęście, jam niebo za młodu Umiał poświęcić dla sprawy narodu, Z żalem lecz z męstwem!


Mieć zaszczyt. Traktować harcerską służbę jako zaszczytny obowiązek, nie oczekując nagród, odznaczeń, wyróżnień. I tylko jedna nagroda za służbę: poczucie spełnionego obowiązku, oceniane we własnym sumieniu. Nie medale, nie premie, nie dyplomy, tylko – a może aż – spokojne sumienie, źródło wewnętrznego zadowolenia, szczęścia. Ku temu zmierza harcerskie, obywatelskie wychowanie.


Ja na szczęście mam kasy jak lodu. Nie muszę robić dzieci, żeby na mnie pracowały, jak będę na emeryturze.


Miałam szczęście, że w „Mazowszu”, do którego przyszłam tuż po szkole baletowej, trafiłam pod skrzydła wielkiej osobowości, znakomitej artystki pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Dzięki niej zrozumiałam, że warto realizować marzenia i walczyć o siebie.


Szczęście jest optyczną iluzją. Dwa lustra, które wysyłają sobie ten sam obraz w nieskończoność. Nie próbuj dotrzeć do początkowego obrazu, nie ma go tam.


Seks nie musi być manifestacją siły. I nie musi być karą, do cholery. Powinien być zabawą. A czasami, gdy ma się szczęście, seks dostarcza zupełnie wyjątkowych wrażeń.


Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.


Dla mnie sukces jest składową wielu rzeczy. 90% to jest praca, 5% to jest talent i kolejne 5% to jest szczęście.


Każda z naszych postaci dojrzewa do zrozumienia, że ich inność - z tu i ówdzie zabłąkaną brodawką - stanowi ich największą wartość. To samo odnosi się do nas: ludzie, którym pozwolimy się poznać i polubić, zobaczą w nas to, co najlepsze. I każdy: królewna, osiołek, nawet wielki, zielony, cuchnący ogr może znaleźć miłość i szczęście.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.


George Williams nie miał szczęścia w miłości. Kobiety zawsze znalazły pretekst, by nie dopuścić do skonsumowania związku. Zawsze były to mało oryginalne wykręty. Odkąd zaczął spotykać się z Bree Van De Kamp, George nie mógł oprzeć się wrażeniu, że jego los wreszcie się odmieni. (…) Mimo rozczarowania George musiał przyznać, że przynajmniej ta wymówka była oryginalna.

George Williams (Bree reagowała alergiczną wysypką na próby zbliżenia z George’em.)

Szczęście u nas jest czasami bez przyczyny, jak powój, który nie wie, gdzie się zaczepić i który by się zaczepił o byle co.


Każdy jest burzycielem swego szczęścia.


Moja była nauczyła mnie jednego – szczęścia nie dostaje się raz na zawsze.


Dobra, będę oszukiwał! Na szczęście mam Specjalny Miotacz Mazi Jacka Spicera.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Małżeństwo nie zapewnia szczęścia, lecz je umożliwia; bezżenność chroni od największych nieszczęść, wykluczając najpełniejsze radości życiowe.


Chociaż właściwie to ty powinieneś grać, bo w miłości to ty nigdy szczęścia nie miałeś.

Eugenia Basen (o totolotku do męża.)

Dusza ludzka nie podpada kalectwu, a wychowanie fizyczne jest ułożone dla szczęścia człowieka.


Prawdziwymi pesymistami są ci, którzy wiedzą co to jest szczęście.


Są takie miejsca na każdej mapie, Nie znajdę tu szczęścia, nie szukam zwady. Chłopaki stąd zwykle idą do pierdla, dziewczyny na autostrady.


Ilu ludzi, tyle szczęść.


Rozpoznać szczęście, kiedy leży u twoich stóp, mieć odwagę i zdecydować, by pochylić się, chwycić je w dłonie… i zatrzymać. To mądrość serca. Mądrość, która jest tylko logiką to mała.


Cóż może człowiek wiedzieć o szczęściu poza tym, jak się to pisze?


W młodości nasze szczęście jest nadzieją; w starości – rozpamiętywaniem nadziei młodości.


Potrzebna tu jak drzwi w lesie, na szczęście w tej Ameryce ginie ich 60 tysięcy rocznie…

Władysław Kargul (o Shirley.)

Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście.


Szczęście karetą nie jeździ, ale i w łachmanach nie chodzi.


Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem.


Nasza przyjaźń nie tylko trwa, ale przypomina teraz stosunki rodzinne typu: kup mi bułki czy skocz po syrop. Zabawne, ale często też spotykamy się na castingach, bo startujemy do tych samych ról. Uwielbiam grać z Hanią i na szczęście mam tę okazję w serialu ''Daleko od noszy''.


Z tej potrzeby ruchu, potrzeby wyświadczania przysług tryska najklarowniejsze źródło mojego szczęścia – dlatego zawsze przedkładam bliźniego nad siebie ale może to mimo wszystko jedynie potrzeba, by się wymykać, gubić się, interweniować i smakować w cudzym życiu.


Gdyby ludzie pragnęli bardziej własnego szczęścia niż nieszczęścia innych, moglibyśmy niebawem mieć raj na ziemi.


Szczęście najlepiej człowieka z koniecznością godzi.


Szczęście jest widokiem życia, a próżność jego sprężyna, życie jest ofiarą śmierci, śmierć celem życia.


Szczęście dlatego tak trudno znaleźć, gdyż znajduje się tam, gdzie się go nikt nie spodziewa.


''W zakładzie wulkanizacyjnym.'' '''Jacek Żytkiewicz:''' Swoją drogą to miał pan szczęście, że akurat panu tutaj postawili ten eksperymentalny odcinek. '''Wulkanizator:''' Szczęście? Pan wie, ile mnie to szczęście kosztowało?

Zmiennicy (wulkanizator ostrzegł Jacka, że nawierzchnia drogi jest niebezpieczna dla opon samochodu.)

Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


Podkowa to symbol szczęścia, a granat jest symbolem eksplozji.


Pełnia szczęścia jest nieludzka.


Są dwie drogi do szczęścia – religia i głupota.


Bo życie to nie łatwa gra, Nie każdy do niej szczęście ma.


Żeby zagrać najsłynniejszą polską kucharkę, na szczęście nie trzeba umieć gotować tego, co ona gotowała…


Łatwe szczęście nie może trwać zbyt długo.


Kto z prawdą w przyjaźni, ten na szczęście zasłużył.


Szczęście jest tylko częścią miłości, oto czego trzeba się nauczyć. Cierpienie także należy do miłości. To jest tajemnica miłości, jej piękno i jej ciężar.


Pijak znajduje w wódce szczęście upokorzenia siebie samego.101 - 150

Tylko głupcy nie potrafią docenić, kiedy szczęście się do nich uśmiecha.


Jeśli w miłości jesteś źródłem szczęścia, jego owoce do ciebie powrócą. Jeśli jesteś sprawcą uraz, do ciebie powrócą krzywdy.


Najważniejsze jest szczęście – mieć radość z każdej chwili i cieszyć się życiem…


Tylko kto kochał i był kochany może mieć wyobrażenie, jaką rozkosz rodzi harmonia dwóch dusz, wzniesionych do najśmielszych i najszlachetniejszych pomysłów. Zawistny los zsyła niekiedy te niebiańskie rozkosze, aby po nich okrutny cios mocniej udręczył. Wtenczas zdaje się że szczęście szatan wymyślił aby nieszczęście mocniej bolało.


Oświecenie przypisywało edukacji szczególną rolę, zastępując tradycyjny pogląd, że „prawdziwa wiara” jest podstawą moralności i gwarancją wiecznego zbawienia – przekonaniem, że „prawdziwa wiedza” uzasadnia etycznie słuszne postępowanie i zapewnia szczęście doczesne.


Ach, gdy z tobą, kochanie, Smutku i szczęścia nie dzielę, Smutek smutkiem zostanie, Weselem nie jest wesele.


(...) nikt ci tyle szczęścia nie da, co pijany ortopeda.


W szczęściu zawsze znajdziesz kawałek domowych pantofli.


Fontanna zadowolenia wytryska z umysłu; a ten co posiadł tak małą wiedzę o ludzkiej naturze, że szuka szczęścia przez zmianę czegoś innego niż własnych skłonności, zmarnuje życie na bezowocnych wysiłkach i pomnoży żal, którego chciał się pozbyć.


To szczęście, że przybył pan do naszego miasta. Grasuje tu bardzo groźny przestępca. Bandyta, który każdego roku zabija wielu ludzi, zwłaszcza w zimie. O, tak. To nędza.


Szczęście jest głuche, nie zwraca uwagi na krzyczących, widzi tylko czyny.


Świat to cyrk, gdzie miłość i szczęście chodzą wysoko po mocno napiętej linie i w każdej chwili grozi im śmierć.


Nie można wylądować na stałe w jednym punkcie o nazwie „szczęście”. Człowiek nie potrafi bowiem skupić uwagi dłużej niż mucha domowa. Czy znacie wiele much, które osiągnęły wieczne szczęście i siedzą wieczorami w domu?


Jeżeli jesteś szczęśliwy, możesz uszczęśliwiać również innych. Szczęśliwy może widzieć wokół siebie tylko szczęśliwych.


Bywają zdarzenia piękne, które pozostawiają gorzkie wspomnienia, i inne, nieciekawe i płaskie, które czas i tęsknota we wspomnieniu zmieniają w szczęście. Pierwsze trwają mgnienie oka, drugie wypełniają całe życie i przynoszą ulgę w cierpieniach.


(...) co to za szczęście, które potrzebuje noża w plecach i wyschniętej rzeki?


Musimy pokazać to, czego sami doświadczyliśmy, że wiara to nie tylko zakazy i ograniczenia, ale przede wszystkim poznawanie Chrystusa jako Tego, który nas kocha i pragnie naszego szczęścia. Wpatrzeni w świadectwo papieża Franciszka pragniemy dzielić się wiarą. Także my możemy być autorytetami przez pokonywanie własnych słabości i życie zgodne z Ewangelią

Stanisław Budzik (na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Młodzieży w Lublinie.)

To już ostatnie sekundy! Giuly… szuka szczęścia między nogami Campbella.


Lepiej jest być gwałtownym niż oględnym, gdyż szczęście jest jak ta kobieta, którą trzeba koniecznie bić i dręczyć, aby ją posiąść.


Jest fala w uczuciach mężczyzn, która zabrana przez powódź, prowadzi do szczęścia. Ale ominięta, podróż ich życia staje się ograniczona do płycizny i nieszczęścia. Na falach takiego morza jesteśmy teraz i musimy brać to, co jest nam dane, albo stracimy, zanim zaryzykujemy.


Wartość nauki polega na szczęściu, które ona przynosi ludziom. (…) Odkrycia naukowe same w sobie są najwyższą wartością! Doskonalą człowieka bardziej niż kotły parowe, turbiny, lotnictwo i cała metalurgia od Noego do naszych czasów. Duszę doskonalą, duszę!


Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


O tym, co my sami zapominamy, pamiętają na szczęście inni.


Twoje ludzkie oczy były jak Bóg nad drzwiami na szczęście temu domowi


Ty dla tej Polski będziesz perłą, z dna wód świecącą jasno, śnieżną liliją skwitnie twe berło w snop iskier, co nie zgasną.(...) Będziesz dla Polski złotą różą, gwiazdą w szafirów skłonie, łzy, co dziewczęce szczęście burzą, w skarb zawreją w łonie.


Każde szczęście jest pragnieniem nieszczęścia.


Szczęście okazało się dziwką, a ja klientem bez portfela…


Dla nas (kobiet) szczęściem jest nie przegrać, dla was (mężczyzn) nieszczęściem nie wygrać.


Trzeba na to było całych stuleci aby rasa ludzka popadła w tyrańską niewolę kleru; potrzeba będzie kolejnych stuleci, wiele wysiłku i szczęścia, aby ją spod tego jarzma wyzwolić.


To dobrze, że poprzez teatr możemy sobie i innym pomóc w oswajaniu cierpienia. Ono jest przecież doświadczeniem, tak samo ważnym jak szczęście i radość w dobrych chwilach życia.


Należy mówić stale dobrze o płci pięknej w ogólności; chwalić te, które są miłe; milczeć o innych; obcować z nimi mało; nie ufać im nigdy; i nigdy nie uzależniać swego szczęścia od jakiejkolwiek kobiety.


W człowieku jest winy na wszystkie możliwe pytania. I nawet takie, których nikt dotąd nie zadał i może nigdy nie zada. Bo czymże jest człowiek, jeśli nie pytaniem o winę? Jedyne szczęście, że sam rzadko się domaga od siebie odpowiedzi. A tym większe szczęście, że nie potrafiłby sobie odpowiedzieć.


Na czym polega to uczucie absolutnego szczęścia, którego doznajemy, łącząc się z takim człowieczkiem w ufnym, dobrym porozumieniu? Jest w tym kontakcie jakiś odprysk wieczności, coś doskonałego i boskiego.

Małgorzata Musierowicz (o pierwszym uśmiechu wnuka.)

Szczęście. Proste jak szklanka, jak czekolada albo kręte jak ścieżki serca. Gorzkie. Słodkie. Żywe.


Fortuna kołem się toczy, czasem to koło zatrzyma się tylko raz, a czasem – jak kto ma szczęście – kilka razy. Trzeba umieć to zauważyć.


Być dobrym – to żyć dla szczęścia innych, mieć serce szerokie w swej dobroci.


Kobieta powinna mieć naukę bez pedanterii, talent bez pretensji, cnotę bez dumy, szczęście bez świadków, wesołość bez wielbicieli.


To rozsądne. Tym razem darujemy wam waszą głupią arogancję. Ale nie testujcie więcej swojego szczęścia.


Okazywana nam miłość, której nie odczuwamy jako łaskę i szczęście, jest dla nas ciężarem.


Wiem, Agatko, że serce twe dla mnie przychylne,</br>Ale szczęście w tym życiu tak zwodne, tak mylne,</br>Tyle przeszkód dla niego!


Dziwnie jest oglądać cudze szczęście. Jeszcze dziwniej, jeśli to szczęście dotyczy bliskiej osoby i to wcale nie ja jestem jego przyczyną.


Szczęście – zaczyna się na Tobie i kończy się z Tobą.


Od lat ani kawy, ani alkoholu czy tytoniu! Na szczęście jest pod ręką niepokój, który skutecznie zastępuje najsilniejsze środki podniecające.


Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech Którzy wolność swą zdobyli na obronę Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności.


Komuna (…) stara się wszystkimi sposobami rozwijać w ludziach zdolność do przyjaźni bezinteresownej, potrzebę wspólnych przyjemności, pojmowanie życia, jako poszukiwania zbiorowego szczęścia.


Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.


Szczęście osiągnę, gdy uznam ojczyznę za własny dom.


Już w wielu biegach czułam, że szansa na podium była. Ale będą następne. Muszą się tylko zbiec w czasie dobra dyspozycja i szczęście.


Błogosławieni i święci byli osobami, które nie szukały z uporem własnego szczęścia, ale całkiem po prostu chciały uczynić dar z siebie, ponieważ dotarło do nich światło Chrystusa.


Kto nie cierpiał ten nie jest wolny, a bez wolności nie ma miłości, bez miłości nie ma szczęścia, nie ma błogości.151 - 200

Jak to jest, kiedy pieniądze przedkłada się nad prawo do szczęścia innego człowieka.


Piękna, piękna kobieta! Którą z pewnością będę bardzo kochał. Dziś chodzę jak we śnie. Tak bardzo przepełniony szczęściem. To jest przecież wspaniałe, kochać piękną kobietę i być przez nią kochanym.

Magda Goebbels (wpis do dziennika z początku 1931.)

Cóż to za szczęście spotkać kogoś, kto potrafi być szczery!


Daremnie, ziemio – płaczem nie podołasz, Nigdy się łzami szczęścia nie dowołasz!


Szczęście jest jak lekkomyślna dziewczyna, która ci w oczy popatrzy, da całusa i leci dalej; nieszczęście jest jak poważna kobieta, która spokojnie siada przy twoim łóżku i – żyje.


Zdobywaj wiedzę. Umożliwia ona temu, kto ją posiada odróżnienie dobrego od zła, oświeca drogę do niebios. Jest naszym przyjacielem na pustyni, naszym towarzyszem w pustce, naszym przyjacielem w samotności. Wiedzie nas do szczęścia, podtrzymuje w biedzie, jest ozdobą wśród przyjaciół i zbroją pośród wrogów.


Szczęście nie jest rzeczą łatwą: trudno je znaleźć w sobie, a nie sposób gdzie indziej.


Zaczęło się istne piekło z cierniami, które seriami wbijały się w mocno już zużyte micheliny. Na szczęście miałem sporo przyborów do łatania.


Szczęście i radość najłatwiej nam wyrazić po hiszpańsku – ''karnawał, balanga, maniana, samba, rumba i tango, copocabana i tropicana, bajabongo, bonanza, ananas, babnanas i Viva Las Vegas!''


Jest jedna rzecz wspólna mężczyźnie i kobiecie: oboje istnieją wyłącznie dla szczęścia mężczyzny.


Nikt nie jest zupełnie szczęśliwy od dzioba do ogona.


Daj mi Mit'ka, to szczęście, którego ja szukam, a nie to, któreś dla mnie wymyślił.


Jestem sama. Jestem sama, a więc jestem niczym. Co za szczęście. Jestem niczym, a więc mogę być wszystkim.


Ojcem dziecka szczęścia jest brak doświadczenia.


Jak ciepły może być świat, potrzebujesz tylko kilku symbolicznych monet, a dopuszczą cię do ciepła i jedzenia ile tylko chcesz, nie musisz obdzierać się ze skóry i gryźć własnych kości na ulicy, takie miejsca zaprojektowano po to, aby dawać schronienie i pociechę tym skórom-i-kościom, które przychodzą tu po odrobinę szczęścia.


Za ateizmem przemawia wiele argumentów. Więcej niż za religią. W gruncie rzeczy to logiczne, żeby być ateistą. Tak jak logiczne i rozumne jest to, żeby się nie zakochać… A przecież ludzie nie są w tym przypadku logiczni. Na szczęście.


A rządził Adam, bo on był Królem. Aż do dnia, w którym wola, żeby być Królem, opuściła go. Wówczas padł, służąc za pokarm silniejszemu. Bo królem jest zawsze najsilniejszy, nie tylko dzięki samej sile, ale dzięki sile, sprytowi i szczęściu. Królem wśród szczurów.


Mam kocie szczęście, gdyż niełatwo umieram, a to już coś.


On nie mógł znaleźć sobie miejsca na myśl o zagrażającym nieszczęściu i o tym, że na przyszłe wydarzenia nie ma żadnego wpływu mimo całego owego pragnienia dobra i szczęścia.

Doktor Żywago (o dr Żywago.)

Gdy już było pewne, że to mi przypadnie nagroda, krzyczałam z radości. Nie mogłam uwierzyć, że wygrałam! Przecież tylu innych aktorów gra w serialu i też kochają ich widzowie. Po prostu miałam więcej szczęścia.

Julia Wróblewska (o tytule Najukochańszej Postaci Serialowej w ''M jak Miłość''.)

Trzeba mieć zawsze coś do pragnienia, by nie być nieszczęśliwym swym szczęściem.


Nie gniewam się i choć się serce rwie, Stracone szczęście me – nie gniewam się.


Owszem, zdarza mi się myśleć, że przydałoby się więcej sprawiedliwości – w telewizji zarabia się krocie, w teatrze niekoniecznie. Na szczęście ten problem nie jest moją szczególną obsesją.


Ważniejsze jest dla mnie szczęście narodowe brutto mojego narodu niż dochód narodowy brutto.


We wróżbach i w kartach – ty, w strumyczkach Mozarta – ty, u Prousta i Sartre’a – ty, i w „Czarach i czartach” – ty. W deszczowej udręce – ty i w smutnej piosence – ty, kto szczęścia ma więcej – ty… ty…


Byliśmy szczęśliwi tak, że ciszę przerywało tylko milczenie.


Aby ożywić ideę praw człowieka, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym prawa człowieka są, a czym nie są. Musimy zrozumieć, że prawa człowieka to nie jest magiczny klucz, który otwiera wszystkie drzwi do sprawiedliwości i szczęścia. To tylko jedna z zasad, które powinny obowiązywać w demokratycznym państwie prawa.


Bardzo bym (...) chciał, żeby ludzie zobaczyli, co potrafi Karolak, kiedy jest dobrze obsadzony. To jest aktor całą gębą, ale szczęście aktora zależy od tego, kto go i w czym obsadzi oraz jaki tekst dostanie.


(...) szczęście to rzecz ulotna, za którą wszyscy gonią. I ciągle ma się poczucie, że to szczęście się wymyka. Ale myślę, że szczęście to chyba bycie świadomym, że się je ma. Gorzej, gdy się go w ogóle nie zauważa.


Niepraktyczny irlandzki duch, być może, lecz niepraktyczność tę rekompensowała bezmierna gotowość do podchwytywania najśmielszych marzeń o sprawiedliwości, równości i szczęściu. Nawet gdy klęska była nieunikniona.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.


Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc” – myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Kwiat szczęścia najpiękniej rozkwita, gdy opromienia go światło miłości.


Rozbieżność w poglądach na szczęście jest wielka. Jedni np. widzą szczęście we władzy, inni w życiu z dala od ludzi; jedni w majątku, inni w wyrzeczeniu się dóbr doczesnych. Ale ta rozbieżność nie dotyczy pojęcia szczęścia, lecz teorii, jak je znaleźć.


Niestety, tak to już bywa na tym nie najlepiej urządzonym świecie, że szczęście człowiecze nie zawsze zależy od czyichś dobrych życzeń.


Zima jak troska, długo trwa, a lato jak szczęście, mija chwilą


Człowiek musi cierpieć, bo inaczej nigdy nie nauczy się doceniać szczęścia. Radość i cierpienie to dwie połówki tego samego jabłka.


Twierdzą, że na kłamstwie można budować szczęście. Ale jeżeli kłamiąc, możemy kogoś zrobić szczęśliwym, za to nigdy siebie.


Rodzice zawsze mają własny pogląd na to, jak powinno się wychowywać dzieci, w sensie moralnym i duchowym. Ale muszą zrozumieć, że dzieci nie są ich własnością, że mają prawo szukać szczęścia na własną rękę.


Nie szczędź czasu na to, aby być szczęśliwym.


Myślałem niegdyś, że największym bogactwem i warunkiem do szczęścia jest rozum, a ubóstwem – nędza umysłowa. Teraz powiem z dopełnieniem: największym szczęściem w życiu jest miłość, młodość i rozum. To są oceany – reszta wszystko źródełka!


Kto nie umie być ciekawym, ten szczęśliwym być nie może. Ciekawość jest pierwszym stopniem do szczęścia, nie do piekła. Kto nie ciekawy, żyć niewart.


Ale już wiem, że szczęścia nie można mieć na dłużej. Szczęście to chwile, momenty, piękne sekundy, które mijają. Zrozumienie tego przynosi spokój i… szczęście


Jak się szczęście zaczyna powtarzać, to już to nie jest szczęście.


Nie zamierzam niczego zmieniać. To, co uczynił mój ojciec, było słuszne (…). Szczęście Polski zależy od jej całkowitego złączenia się z ludem mojego cesarstwa. Żadnych złudzeń, panowie, żadnych złudzeń!

Aleksander II Romanow (w maju 1856 do witających go Polaków. W oryginale przemówił po francusku: Point de reveries, messieurs!)

Właściwa droga to ta, która wymaga największego poświęcenia z Twojej strony, która oznacza większe dobro innych. Wierzę, że jeśli będziesz nią wytrwale postępowała, ta droga zaprowadzi Cię wreszcie do dobrobytu i szczęścia, choć z początku może Ci się zdawać, że wiedzie w kierunku wprost przeciwnym.

Charlotte Brontë (w liście do przyjaciółki Ellen Nussey.)

Prawdziwymi pesymistami są ci, którzy wiedzą co to jest szczęście.


Pieniądze dają bardzo mało szczęścia, chociaż nie przeszkadzają w życiu.


Oto światem zewnętrznym możemy kierować dość swobodnie, poddaje się on naszej woli i wielokrotnie możemy go kształtować tak, jak to jest potrzebne do naszego szczęścia. Natomiast kierować własną psychiką jest właśnie bez porównania trudniej, a nieraz jest to wręcz niemożliwe.


Mówić mało i źle jest nieszczęściem prostaków, mówić wiele i źle jest zuchwalstwem głupców, mówić wiele i dobrze jest szczęściem dowcipnych, mówić mało i dobrze jest roztropnością mądrych.201 - 250

Szczęście jest kobietą.


Dobre potrawy nie dają ludziom szczęścia.


(...) szczęście daje nie tyle poprowadzenie trudnej drogi, ale zgrzytanie zębów rywali...


Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia.


Po latach znaleźliśmy szczęście i miłość, ale często myślimy – jaka szkoda, że po drodze musieliśmy złamać tyle serc.


Gdy się zobaczyło tylko raz piękno szczęścia na twarzy ukochanej osoby, wiadomo już, że dla człowieka nie może być innego powołania, jak wzbudzanie tego światła na twarzach otaczających nas ludzi.


Strach przed śmiercią jest żarem podtrzymującym szczęście.


Na początku traktowałam seriale jako trening, ale później zaczęłam odmawiać. Ileż można wciskać ludziom kit? Na szczęście ''Chichot losu'', w którym występuję, traktuje widza inaczej. Zgodziłam się w nim zagrać, bo gdy przeczytałam scenariusz, poczułam, że jest to serial o czymś. Ma wyraziście zarysowane postaci i dobre dialogi.


Kto nie umie korzystać ze szczęścia, kiedy się nadarza, nie powinien się skarżyć, kiedy go mija.


Konie to jednak mają szczęście, bo chociaż dostaje im się w czasie wojny, tak jak nam, to przynajmniej nie wymaga się od nich, aby się pod tym podpisywały, żeby udawały, że w to wszystko wierzą. Konie, nieszczęsne, fakt, ale przynajmniej cieszące się wolnością! A dla nas, cóż, niestety, cały ten kurewski entuzjazm!


Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista, ale rozświetla ją nadzieja.


Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia.


Nader często zawdzięczamy nasze szczęście czyjejś stracie.


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Miałam w życiu szczęście. Nie musiałam ciągle chodzić na castingi, bo przespałam się z kim trzeba.


Ledwie tylko otworzyła oczy, ledwie się podniosła, ledwie ujrzała różowy, świetlisty prostokąt okna na błękitnawym tle ściany – już poczucie bezmiernego szczęścia chlusnęło w nią jak morska fala! – Ha! Zakochana z wzajemnością! Z WZA-JEM-NO-ŚCIĄ!!!


Są dwa punkty otwarcia się na Boga: jedni potrzebują do tego nieszczęścia, inni – przeciwnie – smaku szczęścia.


Mam (...) szczęście do przyjaźni z planów.


Szczęście jest egoistyczne, bo każdy szuka szczęścia dla siebie.


Bez wzięcia pod uwagę okoliczności korzystanie z kobiety lub jej pożądanie nie może być uznane ani za dobre, ani za złe. To namiętne pragnienie, zaszczepione naturze ludzkiej, nie może być karygodne, gdy używa się go w sposób zmierzający do szczęścia zainteresowanych i rozmnożenia oraz zachowania gatunku.


Nabłąkawszy się, w końcu wszedł w głębinę lasu I trafił, czy umyślnie, czyli też przypadkiem, Na wzgórek, co był wczora szczęścia jego świadkiem, Gdzie dostał ów bilecik, zadatek kochania, Miejsce, jak wiemy, zwane Świątynią dumania.


Media w większości manipulują zamiast informowania, wyrywając z upodobaniem z człowieka resztki jego poczucia świętości. Z tego punktu widzenia mamy w Polsce niesamowite szczęście, jedyne swego rodzaju na świecie: fantastyczne i wolne Radio Maryja, które przywraca ludziom ogromną nadzieję i odwagę.

Filip Adwent (w przemówieniu z 2004.)

Lubiłem przeglądać katalogi z ofertami wakacyjnymi (…); a zwłaszcza ceniłem sobie system stawiania pewnej liczby gwiazdek, żebyśmy wiedzieli, jak intensywnego szczęścia mamy prawo się spodziewać. Ja nie byłem szczęśliwy, ale do szczęścia żywiłem wiele szacunku i wciąż dążyłem do jego osiągnięcia.


Było mi wtedy trochę niedobrze. Zwłaszcza kiedy wisiałem 13 metrów nad ziemią. Miałem szczęście. Dali mi tego kaskadera, który pokazał mi, co robić, ale powiedziałem mu: „Super, ale wiesz, ja jestem tylko gitarzystą.”


Na szczęście dla przeważnej liczby ludzi książki są tylko literaturą.


Szczęście życia – to widzieć, czym rzecz każda jest jako całość, co jest jej tworzywem, a co przyczyną; i z duszy całej iść drogą sprawiedliwości i prawdy! A cóż tedy pozostaje jak nie korzystanie z życia, gdy jedno dobro z drugim sprzężesz tak, że nie pozostanie nawet najmniejszej przerwy?


Zdobywaj wiedzę. Umożliwia ona temu, kto ją posiada odróżnienie dobrego od zła, oświeca drogę do niebios. Jest naszym przyjacielem na pustyni, naszym towarzyszem w pustce, naszym przyjacielem w samotności. Wiedzie nas do szczęścia, podtrzymuje w biedzie, jest ozdobą wśród przyjaciół i zbroją pośród wrogów.


Tylko z rozpaczy, utraty złudzeń i smutku może narodzić się radość. Nie istnieje prawdziwe szczęście bez rozpaczy.


Psy (...) w przeciwieństwie do ludzi wiedzą także, iż szczęście bywa równie zabójcze jak czerniak złośliwy. Wiedzą, że szczęście przyjmuje różne odcienie błękitu, jedne są śmiertelne, inne nie. Po odchorowaniu szczęścia potrzebny jest czas na rekonwalescencję – niekiedy całe życie.


Nie zmusisz szczęścia, żeby ci sprzyjało.


Szczęście nie zna politycznych granic i układów, nie hołduje żadnej ideologii, ba, ono nawet bywa niezgodne z dekalogiem.


I dzisiaj ty, i dzisiaj ja – To drogi dwie i szczęścia dwa.


Szczęście to nie tylko to, co los daje, ale i to, czego nie zabiera.


Każdy dzień jest zaproszeniem do szczęścia.


(…) nikt ci tyle szczęścia nie da, co pijany ortopeda.


Największe szczęście to pewność, że jesteśmy kochani ze względu na nas samych, albo raczej pomimo nas samych.


Nie wierzę w szczęście. Nie wierzę również w nieszczęście. Istnieje to tylko na scenie albo na ekranie, albo w książkach, w życiu się nie zdarza. Wierzę tylko w jedno: że życie nagradza zasługi (proporcjonalnie do wrodzonych talentów) i k a r z e (podwójnie!) za niewypełnianie obowiązków.


Władysław (...) ogromną odznacza się dzielnością i szczęściem (...) Bardzo on jest ludzki i ludowi miły, do śmiechu chętny, gdy ojciec jego nie śmiał się nigdy. Chętnie słucha rad czy to ulubieńców, czy dostojników, przed rozumnymi racjami ustępuje, obraz sobie do serca nie bierze i za nie się nie mści. Bardzo zawsze rad widział on lud i żołnierze, ale nie duchowieństwo...


Miałam szczęście, że w „Mazowszu”, do którego przyszłam tuż po szkole baletowej, trafiłam pod skrzydła wielkiej osobowości, znakomitej artystki pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Dzięki niej zrozumiałam, że warto realizować marzenia i walczyć o siebie.


Pokora fundamentem wiary, miłości. Poddać rozum, serce, wolę może tylko duch pokorny. Ale to poddanie całkowite rozumu swego rozumowi najwyższemu, to oddanie całkowite swego serca Sercu najmiłościwszemu, to zlanie swojej woli z Wolą najświętszą, jest dopiero prawdziwą mądrością, szczęściem, świętością.

Jan Wojciech Balicki (Rozważania. O. Joachim Bar, ''Wybór pism ks. Jana Balickiego'', Warszawa 1978, s. 151.)

Wolność! ty najpierwsza z własności człowieka, Bez której inne nikną i szczęście ucieka…


O! łza ta nie jest gorzka, gdy w obecne troski Przypomnianego szczęścia miesza nektar boski; Czułość ją u ludzkości wylewa ołtarza. Gorzką truciznę sączą tylko łzy zbrodniarza.


Minął już rok od jej powołania i jak na razie nie mają się czym pochwalić. Jest tylko szereg niespełnionych obietnic. To jedna wielka porażka. (...) Problem z podkomisją pana Berczyńskiego jest taki, że jej członkowie nie są ekspertami od wypadków lotniczych i mogą wyciągać błędne wnioski. Na szczęście można je później prostować.


Sama dbam o własne szczęście.


Szczęście się nie powtarza, nieszczęście nie przychodzi pojedynczo.


Wspomnienie dni radosnych milszym nieraz bywa I prawdziwszym, niż szczęście na ziemi.


(…) czasem pomimo pozorów religijności czyjś stan umysłu może być bardzo negatywny. Prawdziwa duchowość powinna owocować łagodnym usposobieniem, poczuciem szczęścia i spokoju.


Szukając szczęścia – czy je znajdę? Nie wiem. Wiem, że wspaniale jest być człowiekiem pod błękitnym niebem.


Nic nie starzeje się tak prędko jak szczęście.


Trzeba śmiać się, nim się będzie szczęśliwym, bo można umrzeć i nie roześmiać się.251 - 300

Szczęścia trzeba szukać w sobie, we własnym sercu


Polacy zawsze mają pecha (…), na szczęście ciągle mamy czas (…), ani Holendra ani Czecha (…), pech prześladuje tylko nas.


Inteligencja jest to choroba umysłowa – na szczęście mało rozpowszechniona.


Były to dwie wróżki. Młodsza nie była co prawda samym Szczęściem, ale jedną z pokojówek u jednej z dam dworu samego Szczęścia, i obnosiła drobniejsze jego dary po świecie. Starsza wyglądała ogromnie poważnie i surowo, była to bowiem Troska, ta zawsze osobiście załatwia swoje sprawy nie polegając na nikim; tylko wtedy wie, że załatwione są ściśle i sumiennie.


Szczęście dla mężczyzny to świadomość, że kiedy wieczorem wraca do domu, jakaś kobieta nasłuchuje jego kroków.


Tak mało wiemy o sobie. Całe szczęście, że inni wiedzą mniej.


W szczęściu byłaby urocza: szczęście jest poezją kobiet, jak strój ich barwiczką.


Nigdy nie zgłębiałem, co stanowi istotne szczęście w małżeństwie; mniemam jednak, że dwie osoby dobierać się powinny, jak para koni: równy chód, równy zwrot, równy ogień, wtedy dobrze się jedzie a mniej się morduje. Ale kiedy jeden jest bystry a drugi leniwy, ten miękki, tamten twardousty, ten ciągnie, tamten skacze; to diabła warto!


Generalnie kultura nie miała szczęścia do przebojowych przedstawicieli w rządzie.


Jest tylko jedna zasada: nie krępować się i robić to, na co ma się ochotę. Każdy ma prawo do własnego szczęścia.


I wtedy mógłbym rzec: trwaj chwilo, o chwilo, jesteś piękną! Czyny dni moich czas przesilą, u wrót wieczności klękną. W przeczuciu szczęścia, w radosnym zachwycie, stanąłem oto już na życia szczycie!

Faust (dramat) (umierając; tłum. Emil Zegadłowicz.)

Cieszę się, że nie mogę mieć dziecka. Przy moim szczęściu pewnie miałoby dwie głowy.


Nieraz na myśl mi przychodzi to, że gdyby można było utrwalić szczęście miłości w małżeństwie, mielibyśmy raj na ziemi.


Przypadek (lub coś gorszego) na tysiąc sposobów potrafi zniweczyć uczucie szczęścia.


Prawdziwy przyjaciel wznosi więcej w nasze szczęście niż tysiąc wrogów w nasze nieszczęście.


Niewiedza nie hańbi, większość poczytuje ją za szczęście.


Po co szukamy radości, kiedy mamy ją obok siebie? Po co szukamy szczęścia, kiedy mamy je obok siebie?


Największym problemem jest jednak prostolinijność Julii. Ona nie jest Hamletem ani Learem. Nie ma wewnętrznych problemów, nie ma dylematów. Ona kocha i robi wszystko, żeby być z Romeem. Zagranie takiej prawdy jest bardzo trudne. Na szczęście pomaga mi moja miłość. Bo jestem bardzo zakochana.


jezus nosił kiepskie buty w końcu był ubogim cieślą jak byłam w ameryce na takie coś mówili szit sorki że ci tego nie powiedziałam w twarz tylko tak tutaj jak tchórz jakiś ale ty przecież lubisz wybaczać sam mówiłeś: więcej szczęścia wynika z wybaczania. nawet to sobie na chwilę wstawiłam w opisie na gg


Kto ugania się za szczęściem, ucieka od spokoju.


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Jestem szczęściarzem, bo mam dzieci. Nie przyszło nam to łatwo. Mam koleżanki, które pracowały niemal do końca ciąży – jedna tak dobrze się czuła, że nawet w dniu porodu była w studiu. Moja żona nie miała tyle szczęścia. Było, minęło. Widzi pani, ryzyko jest wkalkulowane w nasze życie. Trzeba tylko umieć dawać sobie z nim radę.


(…) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (wypowiedź Dowmunta w rozmowie z Jankiem.)

Obecna sytuacja przypomina trochę kryzys, który miał miejsce w XIX w., opisany w ''Dziadach'' przez Mickiewicza, kiedy w Warszawie zapanował cynizm i niewiara w naród. Ale jednak przyszedł potem na szczęście moment oczyszczenia.


Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.


To słowo [tytuł płyty ''Paczatarez''], które wymyśliłem jakiś czas temu. Oznacza osobę, która coś zmienia w moim życiu, pozwala mi się rozwijać, zadaje ból lub daje nam szczęście. To też osoby, które współpracują z zespołem Negatyw. Ty na przykład też możesz być Paczatarez.


Nagroda jest zawsze wyrazem indywidualnych gustów oceniających i na szczęście w teatrze nie ma kategorii absolutnych, wedle których można oceniać spektakle. Przeglądy czy festiwale teatralne nie są mistrzostwami Polski w skokach narciarskich, gdzie wygrywa ten, kto skoczy dalej.


Nie żałuj czasu na przyjaźń, to droga do szczęścia.


Gdy woda jest spokojna – można zobaczyć dno. Tak samo można zobaczyć duszę ukochanej w chwili pełnego szczęścia.


Czym jest życie? Szaleństwem? Czym życie? Iluzji tłem, Snem cieniów, nicości dnem. Cóż szczęście dać może nietrwałe, Skoro snem życie jest całe I nawet sny tylko snem!


Błogosławieni i święci byli osobami, które nie szukały z uporem własnego szczęścia, ale całkiem po prostu chciały uczynić dar z siebie, ponieważ dotarło do nich światło Chrystusa.


Człowiek wiele oczekuje od życia. Możliwe, iż ciągle jeszcze spodziewamy się szczęścia – ale kiedy do nas przychodzi robi to zawsze niespodziewanie.


Innego szczęścia nie będzie: W dotykaniu powietrza, którym oddychasz, W trzymaniu się za słowa, W tańcu, jakbyśmy nigdy nie pomylili kroków (...).


Kiedyś o atrakcyjności mężczyzny decydował jego samochód. Na szczęście te czasy minęły – teraz decyduje telefon komórkowy.


I cóż to musi być za szczęście nad szczęściem móc powiedzieć drugiemu człowiekowi: przyłożę cię jako pieczęć do serca swego, jako pieczęć do ramienia swego.


Znacznie łatwiej jest wytrzymać z kobietą szczęśliwą, niż z kobietą, której wiele do szczęścia brakuje. Z czego wynika prosty wniosek: kobietę należy uszczęśliwiać, co wcale nie jest takie trudne, jakby się zdawało. Kobiety kochają słowa. W tej zaś dziedzinie upragnionego towaru można im dostarczać dowolnie bez wielkiego wysiłku.


Nie mieliśmy szczęścia. Trafiliśmy do najstraszniejszego z obozów karnych. Tylko nieliczni przeżyli.


Szczęście (...) to przede wszystkim umiejętność kreowania swojej rzeczywistości i podejmowania takich działań, które sprawiają nam przyjemność.


Miała swoją własną filozofię szczęścia. Najprostszą i najprawdziwszą. Dla niej szczęście w życiu było brakiem w nim nieszczęścia.


Na szczęście mój zawód ma tyle tajemnic, że nie da się zgłębić ich do końca. To mnie zresztą głównie w nim fascynuje.


Szczęście i nieszczęście dotyka nas nie wedle swych rozmiarów, ale wedle naszej wrażliwości.


Doskonale wiem, że stały się teraz modne opinie, jakoby socjalizm nie miał nic wspólnego z równością. Na całym świecie zastępy partyjnych karierowiczów i niewydarzonych profesorów pochłonięte są udowadnianiem, że socjalizm to nic innego tylko planowy kapitalizm państwowy, w którym nadal istnieje wyzysk; na szczęście jest jeszcze zupełnie odmienna wizja tej ideologii.


Pech jest spowodowany obawą przed szczęściem.


Do szczęścia nie jest potrzebne wygodne życie, lecz zakochane serce.


Kto ma szczęście w kartach, ten ma pieniądze na miłość.


Ludzie starsi przeżywają mniej emocji, ponieważ nie mają nikogo, z kim mogliby się podzielić szczęściem.

Georges Brassens (Brassens o tym, jak po stracie swoich rodziców, kilku przyjaciół, jest mniej szczęśliwy, niż kiedy miał 30 lat.)

Jeśli szczęście się do nas uśmiecha, trzeba z tego korzystać i starać się mu dopomóc, tak jak ono pomaga nam.


Marlon mówił mi, „nie martw się, Maria, to tylko film”. Ale podczas tej sceny, chociaż to, co robił Marlon nie było prawdziwe, ja płakałam naprawdę. Czułam się poniżona i szczerze mówiąc, w pewnym sensie zgwałcona… Po tej scenie Marlon nie pocieszył mnie ani nie przeprosił. Na szczęście kręciliśmy ją tylko raz.

Maria Schneider (Maria Schneider twierdzi, że podczas pracy nad filmem ''Ostatnie tango w Paryżu'' zmuszono ją do odegrania sceny erotycznej, której nie było w scenariuszu.)

Monteskiusz – napisał, że szczęście albo nieszczęście polega na pewnej predyspozycji organów naszego ciała.


Miłość, marzenia, uczucia i myśli, jeszcze raz uwierz w siebie i uwolnij ten instynkt. By żyć, by być i istnieć dla szczęścia, teraz ty i my czyli ludzie po przejściach.301 - 350

Jeżeli na swojej drodze spotkałeś szczęście, to sprawdź, czy aby jest to twoja droga.


To zadziwiające, bo dostałam ich [nagród] już 11 i śmieję się, że wyczerpałam limit do końca życia. Jednak prawda jest taka, że mam w teatrze ogromne szczęście do ludzi.


Bo dla prostej tej przyczyny, Że obojga ród nie różny, Przez małżeńskie stadło tedy Jedno szczęście upragnione. I dlatego niech kobietę Tak pieszczotą przygotuje, By miłości stan najwyższy Niż on pierwej osiągnęła.


Gromadzenie miłości przynosi szczęście, gromadzenie nienawiści sprowadza tragedie.


Szczęście, które posiadasz jest jak ziarno; szczęście, które dzielisz – to kwiat.


Całe prawie zło bierze się stąd, że ktoś nie przestrzegał Dekalogu, że ktoś kogoś zabił, albo zranił, albo oczernił, albo obmówił, albo dał fałszywe świadectwo (…), że ktoś zdradził żonę, porzucił rodzinę, bo mówił, że ma prawo do szczęścia. Nikt nie ma tymczasem prawa do szczęścia na czyimś nieszczęściu.


Jeśli kogoś pragniesz tak naprawdę, to jest tak, jakby wziąć nić chirurgiczną i przyszyć swoje szczęście do skóry tamtej osoby – próba rozdzielenia skończy się potem raną szarpaną.


Nie jesteście tacy głupi, na jakich wyglądacie. Wasz lud ma szczęście, że jego przywódcy mają więcej rozumu niż odwagi.


Szczęście, to kochać stare książki i młodych autorów, młode kobiety i starych przyjaciół.


(…) kluczem do szczęścia są marzenia, które można zrealizować (…).


Jeśli chcesz zaznać szczęścia,<br>Powieś swego pana<br>I rozrąb na pół księdza...

François Claudius Koëningstein (śpiewane przez niego podczas wchodzenia na szafot)

Lecz nie mogłoby być większego i fatalniejszego nieporozumienia, niż gdyby szczęśliwi, udani, mocni na ciele i duszy poczęli wątpić o swym prawie do szczęścia.


Wielkie szczęście, że jest ciemno. Nie zarumieniłem się tak od czasu, kiedy pani Pomfrey powiedziała, że podobają się jej moje nauszniki.


Ja uważam, że człowiek powinien dążyć do szczęścia, a nie narzucać sobie kolejne przymusowe obciążenie. Dlatego ludzie w małżeństwach tak często są nieszczęśliwi: bo mają świadomość braku odwrotu. Bycie z drugą osobą powinno być szczęściem, a nie więzieniem.


Szczęście to oddawać komuś Kochać siebie, mieć szacunek Dać więcej by otrzymać mniej Dać życie, duszę i ogień


Droga do szczęścia jest ciemna i ciernista, ale oświetla ja nadzieja.


Szczęście jest zawsze gdzie indziej.


Kto nie ma szczęścia w pracy, ten ma szczęście w miłości.


Nie ma ważniejszego zadania, jak być miłym i pełnym uroku. Krzewić radość, promieniować szczęściem, rozlewać jasność na ciemnych drogach życia… Czyż nie jest to największa przysługa dla innych?


Gdyby nawet socjalizm zapewniał więcej dóbr, niż kapitalizm, to i tak byłbym za kapitalizmem, bo zapewnia on więcej wolności. Na szczęście nie mam tego dylematu…


Naturą ludu jest, by sprzeciwiać się swoim przywódcom, kiedy przestaje im sprzyjać szczęście.


Życzliwość jest pragnieniem szczęścia drugich.


Dopóki nie zrelaksujesz umysłu, nie odnajdziesz szczęścia.


Od śmiechu niedaleko jest do płaczu, bo szczęście jest kruche jak szkło.


Szczęście jest jak ospa. Gdy złapiemy je zbyt wcześnie, może całkowicie zniszczyć naszą konstytucję.


Denerwuje się Jürgen Klinsmann. Na szczęście ma bidony!

Dariusz Szpakowski (podczas meczu Niemcy – Włochy w półfinale.)

Podstawą szczęścia jest uważność. Do szczęścia niezbędna jest świadomość szczęścia.


Najtrudniej jest porzucić szczęście, które nie tylko jest upragnione, ale i zaczęte.


Dobry szachista ma zawsze szczęście.


Pięć ramion szczęścia wszystkich krain strzeże i śpiących dzieci moich.


Całkiem niedawno dostałam zniżkę w pociągu – pan konduktor nazwał to Promocją Barw Szczęścia.


O! łza ta nie jest gorzka, gdy w obecne troski Przypomnianego szczęścia miesza nektar boski; Czułość ją u ludzkości wylewa ołtarza. Gorzką truciznę sączą tylko łzy zbrodniarza.


Nie wszystko zależy od szczęścia.


Szczęście jest sługą, a nie panem. Trzeba przyjąć je ze wzruszeniem ramion i wykorzystać do maksimum, jednocześnie zachowując świadomość, czym rzeczywiście jest, a nie mylić z błędnym rozpoznaniem szans na wygraną.


A szczęście tak jak skrzypce im starsze tym młodsze.


Ze szczęściem bywa czasami tak jak z okularami, szuka się ich, a one „siedzą” na nosie. Tak blisko!


Szczęście mężczyzny brzmi: ja chcę. Szczęście kobiety: on chce.


Jeśli człowiek pragnie być szczęśliwy, powinien nie tylko dążyć do szczęścia własnego, ale również do szczęścia społeczności, do której należy i do szczęścia bliźnich, którzy ją tworzą.


Człowiek powinien tak żyć, żeby nie mieć zmartwień, a nie tylko ciągle szukać szczęścia.


Piszmy prawdę o nas samych: ziomkowie i obcy będą nas sądzić; umiejmy cenić kadzidło palone szczęściu, a odpowiadajmy skromną prawdą urąganiu lub niewiadomości.


Jest tylko jeden rodzaj szczęścia, ale rodzajów nieszczęść jest tyle, ile jest nieszczęśliwych ludzi. Jak zauważył Tołstoj. Szczęście jest przypowieścią, a nieszczęście opowieścią.


Znaleźć wrażliwych ludzi, którzy czują to, co my, jest z pewnością największym szczęściem na ziemi.


Uważamy wszystkich ludzi za swych braci, synów jednego Ojca, którzy mogą osiągnąć szczęście jedynie poprzez rozwój wzajemnej tolerancji i dobrej woli, to jest. poprzez miłość.


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


Lecz największe szczęście to dotknąć tego czego oni nie widzą…


Człowiek, który odnosi w życiu sukces, musi być gotowy udać się w pewne miejsca, gdzie płaci się za upokorzenie.(...) Jeżeli miałeś szczęście wspiąć się na społeczny szczebel, na którym nikt nie znęca się nad tobą za darmo, to trudno: musisz za tę usługę płacić.


Szczęścia na bazie czyjejś porażki nie buduję.


Pijany jestem ze szczęścia. Rakijo, szczęście moje!


Mam dużo szczęścia – inni mają mniej. I dużo złości – inni mają więcej jej!


Miłość bezinteresowna daje szczęście, a interesowna pieniądze.351 - 400

Głównym składnikiem szczęścia, ale nie jedynym, jest radość życia.


Byłem z poezją na Kujawach - Jak z Panem Bogiem po kolędzie. Stąd kiedyś do mnie przyszło szczęście, Tu duszę mą potargał płomień I w żagiew zwinął – w wieczny żar.


Ja sama zepsułam kontakt… Po ciemku nie widać pajęczyn i pająki się nie płoszą… Pająki są bardzo groźne… jest ich pełno wszędzie (…). Tylko na szczęście boją się różowego koloru… Ja całe życie nienawidziłam pająków i mężczyzn…(…) Tak, tak, w pewnym sensie ma pan rację, ale to nie znaczy, że jestem szkodliwa…


Biada, kto daje ojczyźnie pół duszy, A drugie tu pół dla szczęścia zachowa.


Potrafię współczuć cudzym bólom, ale nie przyjemnościom. Jest coś dziwnie nudnego w szczęściu innych ludzi.


Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Trzeba mieć szczęście, aby znaleźć serce.


Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu: nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu.


Szczęście męża zależy od tych kobiet, z którymi się nie ożenił.


Wszyscy na koniec stajemy się piosenkami. Jeśli mieliśmy szczęście.


Bardzo łatwo jest zniszczyć szczęście bliźniego, ale jakże trudno je naprawić.


Jedynie człowiek szczęśliwy może promieniować szczęściem wokół.


Nie ma szczęścia doskonałego – ja nigdy nie zaznałam doskonałego szczęścia – czegoś zawsze człowiekowi brakuje.


Batumi, ech, Batumi... herbaciane pola Batumi. Cykadami dźwięczący świt świadkiem był szczęścia chwil.


Największym szczęściem jest zaprzestanie dążenia do jego osiągnięcia.


Szczęście jest tylko jedno… w wielkiej ciszy wielkiego kochania.


Ach, gdy z tobą, kochanie, Smutku i szczęścia nie dzielę, Smutek smutkiem zostanie, Weselem nie jest wesele.


Całe szczęście, że żył.


W kasynie świata nie umiem tkwić niby widz, bierny widz i... To wiem, ten system mam, czy do szczęścia daleko, czy blisko, kiedy kocham – gram o wszystko.


Niech mnie nikt nie rusza, mowie. Ty, i ty, i ty, i pan, i pani i pan: Czy można prosić was? Nie ruszajcie mnie. Ni źle, ni dobrze, ni w ogóle, ni mimochodem. Bo cokolwiek powiecie, to i tak nie będzie to. Pomińcie proszę mnie milczeniem. A najlepiej zapomnijcie. Szczęście z wami, cicho ze mną.


Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje. Albowiem większym szczęściem jest dawać niż brać.


Odrzuciłem szczęście, które samo wpadło mi w ręce. Ale czy może być szczęściem to, czego nie pragniemy?


Wiem, w czym może być szczęście życia – w dzieciach.


Obiektyw może odsłonić tajemnice, których nie dostrzega się gołym okiem ani których nie pojmuje umysł, wszystko bowiem znika prócz tego, co mieści się w kadrze. Fotografia to ćwiczenie zmysłu obserwacji, a wynik zawsze zależy od łutu szczęścia.


Szczęście jest autentyczne tylko wtedy, gdy się nim dzielisz.


Szczęście dla mnie to poczucie, że żyję na całość, kocham na full, pracuję na fuli i odpoczywam na full. Szczęście to także poczucie, że mogę coś po sobie zostawić.


Szczęście ma to do siebie, że umyka.


Masz na twarzy wypisane szczęście.

Alvin i wiewiórki (do Dave'a.)

Pierwszym warunkiem szczęścia jest rozsądek.


I złudą jest, że z szczęścia pól Nieść będziesz miody w jutra ul I łamać z braćmi chleb i sól…


Na szczęście, mimo że dobiegam wieku emerytalnego, nikt nie proponuje mi odpoczynku. W Polsce robi się niewiele filmów, więc cieszę się, że mam więcej propozycji ze świata.


Niczemu się nie dziwić jest prawie jedyną rzeczą, która może uczynić szczęśliwym i zachować w tym stanie.


Jakżebym mógł przełamywać tę falę kobiecej niezależności, która przetacza się przez świat? Kobiety wykazują tak wielką potrzebę wolności, tak wielka jest ich chęć korzystania z przyjemności życia! Nie rozumieją, że szczęście osiąga się nie przez zabawę, lecz przez wyrzeczenie.


Równania fizyki są kluczem do naszego szczęścia, naszej zgrozy, naszego życia i naszej śmierci. Proszę o tym nie zapominać. Nigdy.


Młodość widzi szczęście migocące w przyszłości. Starość spogląda w przeszłość ku szczęściu młodości; zamiast nadziei – ma radość rozpamiętywania nadziei.


(...) niekiedy odpuszczenie bywa kluczem do szczęścia w małżeństwie.


Wielu myli wygodę ze szczęściem.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.

Niccolò Machiavelli (motto powieści.)

Ważniejszy jest łut szczęścia niż kilogram zasług.


Są dwie drogi do szczęścia – religia i głupota.


Dobranoc panowie, dobranoc, obrączki na szczęście, pchły na noc, dobranoc panowie, dobranoc, ta noc niech wam pójdzie na zdrowie!


Na szczęście źle obliczyła odległość i spadła z tapczanu. Będę musiał potem sprawdzić, czy nie powstał pod dywanem jakiś krater.


Jeśli ktoś w wieku 60 lat, będąc 14 lat w Samoobronie, odchodzi bo Mojzesowicz jest dla niego ważniejszy niż Samoobrona, to całe szczęście że odszedł, bo on był takim zwolennikiem Samoobrony i tak rozumiał program Samoobrony, jak rozumiał. Pogrzebał siebie, pogrzebał przyszłość nawet swoich dzieci, które też mogły być w polityce.


A może szczęście ukrywa się pod jakimś pseudonimem.


Szczęściem jednego człowieka jest drugi człowiek.


Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.


Oto klucz do szczęścia; nie brać rzeczy zbyt tragicznie, robić co możecie najlepszego w danej chwili, życie uważać za grę, a świat za boisko.


Poprzez złości szarą chustę Ledwo prześwituje sens Zawracają nad tą pustką Całe stada szczęść


O Boże, toż to studnia na pustynnym szlaku życia! Nie należy ufać własnemu szczęściu przemierzając ten szlak – mając zawsze w pamięci cierpienia przebyte oraz te, które mają jeszcze nadejść – powściągnąć radość i wstrzymywać łzy


Chodź ze mną w magiczne miejsce, Choćby, ze szczęścia zmiękło ci serce, chodźmy.401 - 450

Łamany kołem szczęścia.


Szczęście o kiju się wlecze, a nieszczęście lata na skrzydłach.


Między nami nie ma nie potrzebnych, Jeśli szukasz, znajdziesz gdzieś na pewno, Trochę szczęścia, swoje małe niebo


To podstawy algebry, której uczyłem się w szkole średniej. Cała przyszłość mieści się w przeszłości, a absolutny smutek w absolutnym szczęściu.


Szczęście wydawało się jej absolutną abstrakcją.


Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci.


Pisałem, bo musiałem – bo nikt by mi ich nie napisał. Nie miałem szczęścia spotkać i zdobyć sobie dobrego scenarzysty.

Radosław Piwowarski (o pracy scenarzysty.)

Trudno znaleźć szczęście w nas, a nie sposób znaleźć je gdzie indziej.


To, że mogę pomagać tym dzieciom, daje mi więcej szczęścia, niż wszystkie medale.

Veronica Campbell-Brown (dzięki fundacji założonej przez Campbell dziewczynki z jej rodzinnej miejscowości mają możliwość treningu)

Ale wydaje mi się, że to uczucie... zdarza się raz lub dwa razy w życiu, jeśli masz szczęście.


…przyjaciel, który będzie referował moją sprawę ma duże szczęście do kobiet. Dotychczas się nie ożenił!


Większość naszego społeczeństwa jest na szczęście heteroseksualna. Ród ludzi wyginąć by musiał, gdyby było inaczej.


Takie właśnie szczęście jest chyba największe, kiedy nie potrafi się podać tylko jednego powodu.


Dobry Boże, niepokorni dla władz przed tobą w największej pokorze. Za słabi, by dotrzymać wszystkich postanowień. Na szczęście zbyt silni, by zapomnieć o tobie.


Dlaczego tam gdzie ubóstwo i niedostatek, tam gdzie tabele z wskaźnikami ekonomicznymi są dołujące, tam właśnie człowiek potrafi jeszcze się radować (czasem płakać!)? Na czym polega tajemnica? Co powoduje szczęście u ludzi?


Są momenty, kiedy odczuwam, że jestem po prostu w pracy, ale sfera artystyczna i kreatywna są ważniejsze. Przez większość czasu czuję radość, że mam to szczęście robić to, co robię. Praca pracą, ale to również wspaniała zabawa!


Violetta Villas jest pierwszą wielką gwiazdą na rynku polskiej muzyki rozrywkowej. (…) Wydaje mi się, że ona nie ma szczęścia do ludzi. Nikt nie chce się nią zająć, by postawić ją znów na estradzie, żeby zaistniała na wielką skalę. Ale wiem też trochę dlaczego ludzie nie chcą się tym zająć. Ona ma bardzo trudny charakter. Jak każda prawdziwa gwiazda.


(...) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Ostatnia brygada (do Janka.)

Smutek był formą, a szczęście treścią. Szczęście wypełniało przestrzeń smutku.


Jeśli dobro ogółu ma być głównym celem dla jednostek, to podobnie szczęście jednostki powinno być głównym celem dla społeczeństwa obywatelskiego – bo w jakim sensie ogół ma się cieszyć jakimkolwiek dobrem, jeśli jego jednostki, same dla siebie, będą nieszczęśliwe?


I oto okazało się, że tylko życie podobne do życia innych i tonące w nim bez śladu jest życiem prawdziwym, że szczęście wyobcowane nie jest szczęściem (...).

Borys Pasternak (o życiu w Moskwie podczas „dużego głodu”)

USA to najlepszy kraj na świecie. Nawet Czarni mają szczęście, że tu są. Ale jeśli jesteś Czarny, to patrzysz na USA nieco inaczej. Jeśli jesteś Czarny, to USA jest jak wujek, który płacił ci za studia, ale cię molestował.


Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami.


(…) najsmutniejsi ludzie jakich w życiu spotkałam, to ci, którzy nie interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał.


Niepomna (...) na siły i płeć niewieścią nie potrafiła mądrze użyć swojego szczęścia i nie słuchała mądrych doradców.


A szczęście było tak dostępne, tak blisko!


(…) w drodze do szczęścia nie napotkasz żadnych przeszkód, prócz tych, które sam wzniesiesz w myślach i w wyobraźni.


Pani Wando, pani ma sporo szczęścia, bo ja kocham sztukę i lubię aktorów.

Czas honoru (do Wandy Ryszkowskiej podczas przesłuchania.)

Tak, w rozprawach sądowych występuje element szczęścia, ale zdarza się on jedynie o trzeciej nad ranem. Znajdziecie mnie w bibliotece szukającego szczęścia o trzeciej nad ranem.


(...) pokochać kogoś, kto może cię otwarcie miłować, to wielka łaska i szczęście. W przeciwnym razie miłość okazuje się wstrętnym grzechem.


Jakież to szczęście wieść niewinny żywot. Być umarłym dla świata i tym się nie martwić. O! Wieczna jasności wolnego umysłu! Modlitw jesteś godna, choć prośbami gardzisz.


Szczęście jest nieodłączne od ofiarowywania siebie innym.


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwa, odbiera mu pan równocześnie szczęście.


O moja pani, za nic w świecie nie niszcz swego młodego życia! Roz­waż w swoim sercu, że będąc żywą, możesz jednak znaleźć w końcu szczęście, natomiast będąc martwą, podzielisz smutny los wszystkich zmarłych.


Wszystkim mamom, w tym także swojej własnej, życzę wiele sił i zdrowia, życzę jak najwięcej szczęścia i pogody ducha. Życzę także tego, aby wierzyły, że świat ich dzieci, ich wnuków – także świat budowany przez ich dzieci – będzie światem coraz lepszym.


'''Czy, gdy opuścimy ziemię, wyjdą nam na przeciw nasi rodzice i przyjaciele?''' „Tak, niejednokrotnie wychodzą na spotkanie umiłowanej duszy, życzą jej szczęścia, jak przy powrocie z dalekiej, niebezpiecznej wędrówki, i pomagają jej przy wyzwoleniu z cielesnych więzów. Jest to wielkie dobrodziejstwo dla ducha, gdy przyjdą witać go umiłowane dusze.”


Możesz wygrać z przeciwnikiem, ale nie ze szczęściem.


Nie da się zresztą ukryć, że większość dotychczasowych kreacji filmowych Zamachowskiego, to role drugoplanowe i epizodyczne. Na szczęście, często bardzo charakterystyczne, silnie zarysowane, umożliwiające wykazanie się błyskotliwym talentem i wzbudzającym uznanie warsztatem.


Pulsuje we mnie adrenalina i jestem gotowy walczyć, ale muszę być realistą. Bycie azjatyckim aktorem nie będzie nigdy czymś łatwym. Na szczęście branża się zmienia i osoby odpowiedzialne za casting coraz mniej skupiają się na kolorze skóry i dzięki temu otwierają drzwi dla osób takich jak ja.


Nikomu z nas szczęście nie jest dane na własność, czasami udaje się je zdobyć, być jego najemcą czy może lokatorem. Ale trzeba bardzo regularnie wnosić opłaty, bo opieszałym grozi natychmiastowa eksmisja.


Artysta, kiedy pracuje w najwyższym napięciu sił, żyje w królestwie wzniesionym ponad ludzkie szczęście.


Minął jeszcze jeden rok! (…) Jeszcze jeden rok dobiegł końca, a ja muszę was trochę pomęczyć ględzeniem staruszka, zanim wszyscy zatopimy zęby w tych wybornych potrawach. Cóż to był za rok! Na szczęście wasze głowy są teraz trochę mniej puste niż na początku… i macie całe lato na opróżnienie ich przed początkiem następnego roku…


Podobno uczucie szczęścia tylko wtedy w pełni przenika (podobno) twe wzburzone serce, gdy zdasz sobie sprawę, gdy zrozumiesz, że całkowicie należy do ciebie drugi człowiek, który cię kocha każdą, nawet najmniejszą cząstką swego serca, że stoi wiernie u twego boku, cokolwiek by się stało, wtedy, tylko wtedy możesz powiedzieć, jestem szczęśliwy.


Każdy z nas ma prawo do szczęścia, o czym się często zapomina. Na szczęście trzeba całe życie pracować. Gdy się je znajdzie, trzeba mocno o nie dbać.


Kiedy szczęście się znuży, to i na głupiej krowie przysiądzie.


Życzę ich zdeformowanym dzieciom szczęścia.

Gregory House (o Amber i Wilsonie.)

O! ci młodzi ludzie, odchodzą od nas i wołają głośno: Idziemy szukać szczęścia. Więc my starce, Cośmy przebiegli po tej biednej ziemi, A nigdy szczęścia w życiu nie spotkali; Możeśmy tylko szukać nie umieli…


Spojrzała na list w mojej ręce. Na szczęście nie wylała się na niego kawa. Pochyliła się nad nim. – Elisabeth Nicolet to była wspaniała kobieta. Oddana Bogu. Taka czysta. Taka skromna. Gdyby litery listu Elisabeth mogły przemówić, to powtórzyłyby to za nią.451 - 500

Nie godność, nie władza daje szczęście, ale zbliżenie się do Boga – miłość.


Minął już rok od jej powołania i jak na razie nie mają się czym pochwalić. Jest tylko szereg niespełnionych obietnic. To jedna wielka porażka.(...) Problem z podkomisją pana Berczyńskiego jest taki, że jej członkowie nie są ekspertami od wypadków lotniczych i mogą wyciągać błędne wnioski. Na szczęście można je później prostować.


Młodzi ludzie obojga płci dowiedzieliby się również, że przyjaźń, którą osoby złych obyczajów zdają się im okazywać tak łatwo, jest zawsze tylko niebezpieczną pułapką, równie zgubną dla ich szczęścia, co dla ich cnoty.


Jakie to smutne widzieć ojca z pieniędzmi, ale bez radości. Człowiek studiuje ekonomię, lecz nigdy nie studiuje szczęścia.


Była przekonana, że szczęście wybiera ludzi – że przychodzi do nich, oni zaś nie mogą zbliżyć się do niego, wygrać go ani uwieść. Szczęście jest uparte, wybredne a nawet krnąbrne, jeśli zadręczasz je prośbami. To najładniejsza dziewczyna, która może wybrać partnera. Bieda jednak głupcowi lub pyszałkowi, który by ją zaprosił do tańca.


Kobieta do szczęścia swego nie potrzebuje sławy, potrzebuje raczej, aby nikt się na nią nie gniewał.


Romans po japońsku oznacza trzy dni wspólnego szczęścia, trzydzieści lat cierpienia i samobójstwo pod kwitnącą wiśnią.


Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą


Kiedy skrzyżują się spojrzenia, Gdy spłoszą serca nasze, Może będziemy szli do szczęścia, Lecz czy na zawsze…?


Szczęście jest wypadkową tego wszystkiego, co człowiek w życiu przeżył i posiadał. Stanowi niejako zamkniecie jego rachunków życiowych, jest – „bilansem” jego życia.


Nie próbuj nic tłumaczyć, Hayne. Wybrałaś swój obóz i swoje przeznaczenie. Szczerze życzę ci szczęścia, choć niestety, jestem pewien, że go nie znajdziesz. Któregoś dnia bez wątpienia urodzisz dziecko Vartha. Obiecaj, że przekażesz mu ten mnemodysk, żeby mógł się dowiedzieć kim byliśmy. A przede wszystkim, czym byliśmy.

Gwiezdne dziecko (Xargos do Hayne, przed opuszczeniem statku.)

Prawdziwy przyjaciel wznosi więcej w nasze szczęście niż tysiąc wrogów w nasze nieszczęście.


W dzień poniedziałkowy... nigdym szczęścia nie miał.

Mikołaj Potocki (25 maja 1648 r., rezygnując z dogodnej sytuacji do szarży husarii na nieprzygotowane oddziały kozacko-tatarskie.)

Szczęście moje mieści się w wyrazie: wolność. Gdybym teraz odebrał sobie życie – nikt nie uroniłby po mnie łzy żalu.


Co nie boli, to nie życie, co nie przemija, to nie szczęście.


Bywa z ludźmi, którzy widnokrąg swój biorą za koniec świata, nie pojmują, nie mają dość mocy serca i umysłu, aby pojąć, że osobiste bóle i szczęście to wyjątkowe, przelotne chwile w życiu człowieka, a całe życie jest nieprzerwanym ciągiem prac i powinności, którego ani radości, ani cierpienia przerywać nie powinny.


Spośród wszystkich sposobów, jakie ci wskazuje mądrość, dla osiągnięcia szczęścia, najskuteczniejszym, najpewniejszym i najsłodszym jest przyjaźń.


Z człowieka – zwierza, pragnącego dla swego zysku zaburzeń i wojen, zrobi człowieka – ludzkość, pragnącego dla dobra i szczęścia powszechnego trwałego spokoju i pomyślności we wszystkich zacnych zajęciach każdego człowieka.


Moda może dodać życiu uroku, pod warunkiem, że nie przecenisz jej roli, nie zaczniesz wierzyć, że rzeczy są kluczem do szczęścia.


Stawał się coraz bardziej kosmopolitycznym, ale zarazem i coraz sztuczniejszym i był moment, w którym zdawało się, że perfumowana, cieplarniana atmosfera salonów uśpi jego talent i odwróci go od jego wzniosłych celów. Na szczęście wdał się w tę sprawę wielki rzeźbiarz: życie i prawdziwe troski życiowe nadały jego charakterowi więcej tragiczne, głębokie i namiętniejsze formy.


To nie to, by doświadczano szczęścia jest istotne, tylko to, by nie doświadczano nieszczęść. Prokreacja sprawia, że horyzont cierpienia rozciąga się coraz dalej i to czyni ją czymś moralnie niewłaściwym. Dostarcza przestrzeni, na której dokonuje się zło.


Nie da się zmusić szczęścia, żeby samo przyszło. Nie codziennie wygrywa się na loterii.


Skoro nawet nasz sztandar, symbolizujący prawdziwie republikańskie rządy ludu, został zbrukany i zakrwawiony na polu bitwy, to zostanie on znów w niedługim czasie podniesiony przez licznych jego obrońców, mających więcej niż mu szczęścia, i załopocze pewnego dnia, by nadać godności instytucjom chilijskim, ku szczęściu ojczyzny, którą kocham ponad wszystko w życiu.

José Manuel Balmaceda Fernández (z testamentu politycznego napisanego przed śmiercią.)

Miłość niesie ze sobą wielkie szczęście, o wiele większe od bólu, który przynosi tęsknota.


Pełnia szczęścia to niewygodny stan.


Faceci nigdy nie doceniają swojego szczęścia.


Miłość, jak i szczęście, nie jest to coś, co przychodzi z zewnątrz, one są w nas, one tkwią w nas i tylko od nas zależy, czy w sprzyjających momentach wyzwalają się.


Me serce tak spoczywa, jak pustelnik w trumnie, Chroniąc się pod błękitny wyrzeczenia krzyż… Żalem nędznego szczęścia nie mąć bezrozumnie, Nie zakłócaj pogody rozgrzeszenia cisz.


Szczęście w nieszczęściu to też szczęście.


Ja – jestem szczęśliwy. Oczywiście, o tym, że jestem szczęśliwy, nie mogę mówić tutaj nikomu, nie mogę się z uczucia szczęścia zwierzyć nawet mojej terapeutce (jak domyślasz się słusznie, jest nią Kasia), nie mogę nawet uczucia szczęścia zapisać w swym dzienniku uczuć. Szczęśliwy deliryk natychmiast wzbudza straszliwe podejrzenia, szczęśliwy deliryk bardzo kiepsko rokuje.


Nie ma większego szczęścia nad zadowolenie z losu.


Jeśli człowiek pragnie być szczęśliwy, powinien nie tylko dążyć do szczęścia własnego, ale również do szczęścia społeczności, do której należy i do szczęścia bliźnich, którzy ją tworzą.


Jednak miłość nie daje i nigdy nie dawała szczęścia. Wręcz przeciwnie, zawsze jest niepokojem, polem bitwy, ciągiem bezsennych nocy, podczas których zadajemy sobie mnóstwo pytań, dręczą nas wątpliwości. Na prawdziwą miłość składa się ekstaza i udręka.


Czyny są dobre, jeśli przyczyniają się do szczęścia, złe, jeśli przyczyniają się do czegoś przeciwnego. Przez szczęście rozumie się przyjemność i brak cierpienia; przez nieszczęście – cierpienie i brak przyjemności.


To nic fajnego, gdy los decyduje za ciebie! Musisz złapać swe szczęście sama!

Fairy Tail (do Jude Heartfilia.)

Nasi najgroźniejsi wrogowie to (…) bakterie, wirusy i toksyny.(…) Na szczęście u bram naszego ciała stoją (…) strażnicy.


Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec.


Nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości.


Co nie boli, to nie życie, co nie przemija, to nie szczęście.


(...) miałam szczęście, by w wieku 27 lat wystąpić w tym słynnym teatrze i spotkać się z tak olbrzymim entuzjazmem krytyków, publiczności i dyrekcji. Od tego momentu dyrekcja opery zaproponowała mi wiele kolejnych kontraktów.

Aleksandra Kurzak (o występie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.)

Szczęścia nie można mieć na siłę.


Szczęściem zeszłej niedzieli padał deszcz, więc jest dość czystych naczyń.


(…) nie ma drogi na skróty: ani do zdrowia, ani do szczęścia, ani do mądrości. Żadna z tych rzeczy nie może być natychmiastowa.


Satanizm Kata jest raczej intelektualny, sprowadzony do krytyki chrześcijaństwa i poszukiwania wolnego od zakazów i nakazów szczęścia.


Mam dla ciebie worek szczęścia bez dna w nim dni pełne słońca i to co wymarzyłam w snach. (...) Tęsknoty, niespełnione nadzieje, radości, serca drżenia, nawet czułe spojrzenie.


Kto miał szczęście w miłości, uważa się niezmiennie za dobrego. Kto nie miał szczęścia, myśli z reguły tak samo.


Im więcej o nim wiemy, tym bardziej mamy do niego refleksyjny stosunek. A tak naprawdę, to najważniejsze w życiu jest to, że ludzie chcą dążyć do szczęścia.


Z wiekiem zrozumiałam, że ja – osoba, która miała tyle szczęścia, mogąc robić to, na co ma tylko ochotę – mam obowiązek pomagać innym, tym, którzy zaznali aż takich cierpień.


Należy przyznać, że szczęście w tym życiu opiera się na nadziei nowego i zupełnie innego życia; jest się szczęśliwym wtedy, gdy bliskie jest uobecnienie tej nadziei.


Miłość: jest to dające szczęście pragnienie uprawiania seksu wyłącznie z jedną osobą, mimo nadarzających się okazji do uprawiania go z innymi.