Cytaty związane z hasłem szczęście (500 losowych)

Nie ma dotkliwszej boleści niźli dni szczęścia wspominać w niedoli.


Na sukces nie ma recepty. Tylko ciężka praca, ale do tego potrzebne jest naprawdę bardzo, bardzo dużo szczęścia. To dużo w sporcie pomaga.


Jeszcze wcześniej zły moment mnie dopadł. Tbilisi, pierwszy czerwca, zabawa Kolejka linowa w Dzień Dziecka się urwała. Byłem na dole. Na szczęście nie na górze.


Oglądam nas w lustrze i widzę od lat nieprzerwanie Podróbkę szczęścia z fabryki na Tajwanie.


Kierujcie się w życiu fomą, czyli nieszkodliwym łgarstwem
– ono da wam odwagę, dobroć, zdrowie i szczęście.
– Księga Bokonona 1,5


Przy odrobinie szczęścia, jego życie legnie w gruzach. Będzie myślał, że za drzwiami w jego ulubionych barach faceci w czerwonych koszulach mają potężnego kopa od czegoś, czego nigdy nie pozna.


Ale ty to masz szczęście
– nie dość, że piękna, to jeszcze nic nie mówi.

Milczenie jest złotem (do Piotra o Inge, która straciła głos.)

Ażeby spirala świata wykręciła się ku nowemu szczęściu, winien być zakreślony krąg stuleci, krąg krwi, potu i węgla
– żelazny krąg.


Nosorożec
– gbur złowrogi, Nikomu nie zejdzie z drogi. Całe szczęście, że przechodzień Takich nie spotyka co dzień.


Kiedy pojmiesz, że życiem można się cieszyć, samo zwierciadło mądrości pojawi się przed tobą.


Pogoń za szczęściem jest sprawą osobistą i (...) nie istnieje wzorzec, który moglibyśmy przekazać innym.


Szczęście dziś matką, a jutro może być macochą.

Szczęście (przysłowie polskie)

Rozkoszna chwila, kiedy w pełni korzystamy z tego, co za chwilę stracimy. Chwila szczęścia wzbogacona nostalgią za szczęściem.


Ludzie mogą być szczęśliwi tylko wówczas, gdy nie założą, iż celem życia jest szczęście.


Długotrwałe szczęście traci już chociażby przez fakt swego trwania.


Szczęście jest móc wszystko, co chcemy; a wielkość, chcieć wszystko co możemy.


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


Każdy swego szczęścia jest kowalem.


Szczęście ludzkie, jak aloes, jest kwiatem powoli rosnącym.


(...) macie dopomagać słabym i zachowywać w pamięci słowa Pana Jezusa, który sam powiedział: «Więcej szczęścia wynika z dawania niż z otrzymywania’.


Powiedziała mi: „Tak bardzo się boję?” Zapytałem: „Czego?” A ona: „Bo jestem tak bardzo szczęśliwa. Takie szczęście jest aż przerażające”. Zapytałem ją, dlaczego tak uważa. Odpowiedziała: „Bo takie szczęście przytrafia się tylko wtedy, gdy zaraz ma się coś utracić”.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli.


'Czy, gdy opuścimy ziemię, wyjdą nam na przeciw nasi rodzice i przyjaciele?' „Tak, niejednokrotnie wychodzą na spotkanie umiłowanej duszy, życzą jej szczęścia, jak przy powrocie z dalekiej, niebezpiecznej wędrówki, i pomagają jej przy wyzwoleniu z cielesnych więzów. Jest to wielkie dobrodziejstwo dla ducha, gdy przyjdą witać go umiłowane dusze.”


Dlaczego ja nie mam szczęścia. Pragnę tylko jednego: dać światu trochę zła. I co za to dostaję?


Szczęście jest jak ospa. Gdy złapiemy je zbyt wcześnie, może całkowicie zniszczyć naszą konstytucję.


Od dwóch dobrych generałów wolę jednego, który ma szczęście.


Film to nie tylko działalność artystyczna, ale również przemysł… a także zwykłe, niezbędne, chamskie szczęście. Producent ma interes w tym, żeby jego film zaistniał. Interes ten musi być jednak wsparty odpowiednimi pieniędzmi. Ta prawda powoli zaczyna dobierać do uczestników naszego rynku.


Fortuna kołem się toczy, czasem to koło zatrzyma się tylko raz, a czasem
– jak kto ma szczęście
– kilka razy. Trzeba umieć to zauważyć.


Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


Strach przed śmiercią jest żarem podtrzymującym szczęście.


Dotarło do mnie, że wielkie pieniądze za bardzo ułatwiają życie. Można od tego stracić głowę i zapomnieć o rzeczywistości. Na szczęście opamiętałam się w samą porę.


Ukończenie EAVE niewątpliwie dało mi odwagę, żeby rzucić się na tę szeroką wodę. A w Polsce, faktycznie zrobić debiut nie jest łatwo. Na szczęście jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki wsparciu którego udało mi się dopiąć budżet.


Mieć zaszczyt. Traktować harcerską służbę jako zaszczytny obowiązek, nie oczekując nagród, odznaczeń, wyróżnień. I tylko jedna nagroda za służbę: poczucie spełnionego obowiązku, oceniane we własnym sumieniu. Nie medale, nie premie, nie dyplomy, tylko
– a może aż
– spokojne sumienie, źródło wewnętrznego zadowolenia, szczęścia. Ku temu zmierza harcerskie, obywatelskie wychowanie.


Mimi utrzymywała, że każdy człowiek rodzi się obdarzony jakimś talentem i szczęście lub pech w życiu polegają na tym, czy to odkryje i czy w świecie jest na ten talent zapotrzebowanie, bo zdarzają się uzdolnienia bezużyteczne.


Szczęście każdego jest dobrem dla każdego i wobec tego szczęście ogółu jest dobrem dla ogółu ludzi.


Szczęście jest stanem poważnym.


Od pierwszego dnia w Wiśle powtarzam, że nie mamy szczęścia i nadal to podtrzymuję.


'Recepcjonista w hotelu:' Jako uczeń na praktyce musisz, Jasiu, wiedzieć, że w naszym zawodzie najważniejsze jest
– co? 'Praktykant:' Szczęście. 'Recepcjonista w hotelu:' No, dobrze, dobrze, Jasiu. O wiele go nie posiadasz, to nie pomoże ci ani przygotowanie, ani praktyka, planowanie...


Rodzina nie jest koniecznie potrzebna do szczęścia.


Duńska solidność, przeciętność i szczęście przeszkadzają mi na każdym kroku. Na duńskich ulicach nie ma wystarczająco dużo libido. Czuję się tam, jakbym się dusił, a dla artysty to poważny problem. Taka sytuacja sprawia, że masz ochotę zrobić coś brutalnego, wstrząsnąć tym sztywnym systemem choćby w niewielkim stopniu. Może dlatego duńskie filmy są niekiedy tak szalone (…).


Szczęście małżeńskie jest tym trwalsze, im dłużej małżonkowie zdołają ukrywać wady, jakie mieli w chwili, gdy się pobierali.


Z tej potrzeby ruchu, potrzeby wyświadczania przysług tryska najklarowniejsze źródło mojego szczęścia
– dlatego zawsze przedkładam bliźniego nad siebie ale może to mimo wszystko jedynie potrzeba, by się wymykać, gubić się, interweniować i smakować w cudzym życiu.


Szczęście można odnaleźć w działaniu, a nie tylko w posiadaniu. Jednak prawdziwe szczęście to kochać i być kochanym.


Życiowa mądrość numer jeden: nie warto latać za facetem, któremu się nie spodobasz tak, jak wyglądasz zazwyczaj(...) Mądrość numer trzy: jedna ze składowych szczęścia
– wygodna odzież.


Szczęście się nie powtarza, nieszczęście nie przychodzi pojedynczo.


Nie wolno budować swego szczęścia na cudzej krzywdzie.

Znachor (film 1937) (do Beaty (konając po przygnieceniu przez drzewo))

Żyje się raz i nigdy nie ma okazji do ponownego sprawdzenia tego czy tamtego. Miałem wielkie szczęście, że pracowałem ze Steve’em Ballmerem i Paulem Allenem, dwiema niesamowitymi osobami. W komputerach dostrzegłem to, czego inni nie potrafili zobaczyć. I zabrałem się do nich w odpowiedniej chwili. Wiele czytałem jako dziecko, ciężko pracowałem nad sobą. Kto wie, jaki wpływ miały te czynniki?


Mam to szczęście, że wykonuję pracę, która jest moją pasją. Dużo satysfakcji daje mi i prowadzenie audycji w telewizyjnej Jedynce, i przygotowywanie oraz produkowanie innych programów telewizyjnych. Każdy z nich to jakby osobny etat
– ciekawy, ale wymagający wiele pracy i pochłaniający czas.


Jeżeli miłość jest prawdą, jest i szczęściem. Jeśli jest dogmatem, jest złudzeniem i rozczarowaniem.


Tak naprawdę ziemia jest tylko przelotnym momentem, krótkim przystankiem do stacji wieczne szczęście.51 - 100

Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


Roman Krab odczuwał już znużenie. W dole pod nim rozciągał się Pacyfik. Ciemnoniebieskie o stalowym odcieniu fale przewalały się niespokojnie. Nawet z tej wysokości widać było, że ocean jest wzburzony. Nie był to na szczęście sztorm. Raczej dalekie echo huraganu, któremu przed kilkoma godzinami zszedł z drogi.

Zbigniew Prostak (początek opowiadania.)

Pieniądze robią pieniądze, taka jest prawda. Bieda może unieszczęśliwiać, ale pieniądze szczęścia nie gwarantują.


Miałam szczęście, że w „Mazowszu”, do którego przyszłam tuż po szkole baletowej, trafiłam pod skrzydła wielkiej osobowości, znakomitej artystki pani Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Dzięki niej zrozumiałam, że warto realizować marzenia i walczyć o siebie.


Wujek się wietrzy? A co się stało? (…) Całą drogę jechał w toalecie, taki ścisk był… (…) Wujek i tak miał szczęście. Szczęście miał, że mu zwrotnica nie zamarzła!


Kto się czuje szczęśliwy, nie starzeje się.


Minął już rok od jej powołania i jak na razie nie mają się czym pochwalić. Jest tylko szereg niespełnionych obietnic. To jedna wielka porażka. (...) Problem z podkomisją pana Berczyńskiego jest taki, że jej członkowie nie są ekspertami od wypadków lotniczych i mogą wyciągać błędne wnioski. Na szczęście można je później prostować.


Bezużyteczna byłaby sprawiedliwość, gdyby nie przynosiła ludziom szczęścia.


Czytam najpierw dzieło i dopiero po zapoznaniu się decyduję, czy zabieram się za nie. Mam szczęście, że nie muszę tłumaczyć wszystkiego.


Dziwne są ścieżki szczęścia. Niektórzy potrafią zbudować swoje szczęście niemal z niczego, ocalić i rozdmuchać nawet najbardziej nikłą iskrę, choć wiatr i deszcz.


Po co szukamy radości, kiedy mamy ją obok siebie? Po co szukamy szczęścia, kiedy mamy je obok siebie?


Moje szczęście zawsze polegało na tym, że spotykało mnie jakieś nieszczęście.


Król Jerzy Pierwszy żył przez czas długi, A gorszy odeń był tylko Drugi. Choć powiadają starcy i dzieci, że jeszcze gorszy był Jerzy Trzeci. Rządził też Czwarty przez jakiś czas, Po czym ród Jerzych na szczęście zgasł.


Nie myśl o szczęściu. Nie przyjdzie
– nie zrobi zawodu; przyjdzie
– zrobi niespodziankę.


Szczególnej zaś uwagi wymaga sytuacja, gdy większa liczba ludzi wspólnie podejmuje próbę zapewnienia sobie szczęścia i ochrony przed cierpieniem tak przetwarzając rzeczywistość, że nosi to wszelkie cechy obłędu. Mianem takiego masowego obłędu musimy określić także religie ludzkości, choć rzecz jasna nigdy nie rozpozna tego obłędu ten, kto sam go podziela.


Adam właśnie oddał mi czerwony plastron lidera, który ja mu przekazałem wczoraj. Nie mam jednak radości z tego faktu, bo nie zasłużyłem na to, a konkurs nie był fair. Miałem dzisiaj szczęście, lecz zupełnie inna jest radość ze zwycięstwa, kiedy to najlepszy wygrywa. Tak dzisiaj nie było.

Anders Jacobsen (o trudnych warunkach na skoczni.)

Są takie miejsca na każdej mapie, Nie znajdę tu szczęścia, nie szukam zwady. Chłopaki stąd zwykle idą do pierdla, dziewczyny na autostrady.


W jakimś wywiadzie powiedziałam, że dziewięćdziesiąt procent społeczeństwa to czarna masa i ludzie się obrazili... Gdybym ja usłyszała w telewizji, że dziewięćdziesiąt procent społeczeństwa to motłoch, to bym pomyślała, że, na szczęście, nie mówią o mnie. Jeżeli ktoś się obraża, to znaczy, że czuje się częścią motłochu.


Wygrywa ten, kto dociera do mety, a nie ten, kto odpada po drodze. Nie wierzę w szczęście. Po prostu dużo pracuję.


Szczęście małżeńskie jest naprawdę możliwe i łatwe do osiągnięcia. Zależy ono od dobrego dopasowania się partnerów, to zaś od odpowiedniego ich doboru… Najłatwiej osiąga się je wtedy, jeśli żona jest kompletnie ślepa, zaś mąż
– zupełnie głuchy.


Cóż może człowiek wiedzieć o szczęściu poza tym, jak się to pisze?


Obiektyw może odsłonić tajemnice, których nie dostrzega się gołym okiem ani których nie pojmuje umysł, wszystko bowiem znika prócz tego, co mieści się w kadrze. Fotografia to ćwiczenie zmysłu obserwacji, a wynik zawsze zależy od łutu szczęścia.


Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić, tu szczęście można znaleźć, tutaj serce można zgubić.


Najukochańszy, chciałabym ci powiedzieć, że podarowałaś mi pełnię szczęścia. Nikt nie mógłby zrobić więcej niż ty. Wiem jednak, że nigdy nie zdołam przeboleć tego, że rujnuję Twoje życie.

Virginia Woolf (w pożegnalnym liście)

Bardziej od pieniędzy, potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia.


Gromadzenie miłości przynosi szczęście, gromadzenie nienawiści sprowadza tragedie.


To rodzinne szczęście nie objawiło się nagle, tylko John i Meg odnaleźli do niego klucz i każdy krok małżeńskiego życia uczył ich, jak je budować, jak znaleźć klucz do skarbca domowej miłości i wzajemnego zrozumienia, co mogą posiadać najbiedniejsi, podczas gdy najbogatsi nie kupią tego za żadne pieniądze.


Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc”
– myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Miarą dobra i zła jest jak największe szczęście największej liczby ludzi.


Czekaj cierpliwie, moje najmilsze dziecko, i spokojniutko wypełniaj to, co Pan Jezus obecnie żąda od Ciebie. Spokój i szczęście tylko w spełnianiu woli Bożej.

Maria Angela Truszkowska (Fragment listu Matki Angeli.)

Mam to szczęście, że rano, gdy wychodzę z psem, rozmawiam z menelemi, a wieczorem w balowej suki obserwuję jakąś uroczystość. Ten dualizm, który jest we mnie od dziecka, powoduje ferment i daje pole do popisu pisarzowi.


Nawet nieszczęście może stać się przyczyną szczęścia.


Kto ma szczęście w kartach, ten ma pieniądze na miłość.


Szczęście polega na tym
– całe szczęście, by z prostych rzeczy nie tworzyć intelektualnych labiryntów.


Jeśli kogoś pragniesz tak naprawdę, to jest tak, jakby wziąć nić chirurgiczną i przyszyć swoje szczęście do skóry tamtej osoby
– próba rozdzielenia skończy się potem raną szarpaną.


Niezależnie od przygotowań, upał w Malezji zawsze mocno daje się we znaki. Z kokpitu wychodzę mokry jak spod prysznica. Na szczęście włożyłem sobie między nogi torebkę z suchym lodem, więc przynajmniej tam jest przyjemnie i zimno.


Szczęściu zawsze trzeba pomagać.


Miłość jest klatką, w której umieramy ze szczęścia.


'Bill Burke': Cześć Jess (''przytula go''). Kochała cię, wiesz? Nasza Leslie nie miała szczęścia do przyjaciół w poprzedniej szkole. Mieliśmy nadzieję, że gdy się tu przeprowadzimy, to… Powiedziała, że gdyby nie ty… Jess byłeś jej najlepszym przyjacielem. Dziękuję ci za to.


Jeśli ktoś w wieku 60 lat, będąc 14 lat w Samoobronie, odchodzi bo Mojzesowicz jest dla niego ważniejszy niż Samoobrona, to całe szczęście że odszedł, bo on był takim zwolennikiem Samoobrony i tak rozumiał program Samoobrony, jak rozumiał. Pogrzebał siebie, pogrzebał przyszłość nawet swoich dzieci, które też mogły być w polityce.


''Beatius est magis dare, quam accipere''
– Więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu.


Wiem z doświadczenia, że marnie i podle umierają na ogół ci, którzy na wojnie wszelkimi sposobami chcą ocalić swe życie. Ci zaś, którzy zrozumieli, że śmierć jest wszystkim wspólna, i dla ludzi nieunikniona, którzy walczą o piękny zgon
– ci, jak widzę, prędzej jakoś dochodzą do starości i cieszą się większym szczęściem za życia.


Szczęście nie jest stacją, do której przyjeżdżasz, lecz sposobem podróżowania.


(...) nikt ci tyle szczęścia nie da, co pijany ortopeda.


Na szczęście mój zawód ma tyle tajemnic, że nie da się zgłębić ich do końca. To mnie zresztą głównie w nim fascynuje.


Czułem się bardzo samotny, a jednocześnie zadowolony z samotności. Myślę, że to rzadko spotykany rodzaj szczęścia.


Inżynierów na szczęście sam sobie dobierałem. Trzonem zespołu byli: Ela Jezierska, Andrzej Ziemkiewicz, Zbysław Szwaj, Teresa Pajkowska, Krzysztof Jarosławski. Pracowaliśmy po 12–15 godzin na dobę, bez nich nie byłoby możliwe wykonanie K-202 z oprogramowaniem w ciągu jednego roku. Zapał do pracy większości zespołu był niespotykany.

Jacek Karpiński (o zespole pracującym nad K-202.)

Pieniądze szczęścia nie dają, lecz każdy chce to sprawdzić osobiście.


Nic nie zapewnia szczęścia na tym świecie. Wszystko jest ulotne. Ludzie tracą życie na drobne przyjemności. Nirwana jest jedyną prawdą. To jedność ze wszystkim, co żyje. Zwrócić swój umysł w kierunku tego, co trwałe to Nirwana.


Znacznie łatwiej jest wytrzymać z kobietą szczęśliwą, niż z kobietą, której wiele do szczęścia brakuje. Z czego wynika prosty wniosek: kobietę należy uszczęśliwiać, co wcale nie jest takie trudne, jakby się zdawało. Kobiety kochają słowa. W tej zaś dziedzinie upragnionego towaru można im dostarczać dowolnie bez wielkiego wysiłku.101 - 150

Najważniejsze u facetów jest coś, na czym najbardziej się zawodziłam, czyli odwaga i poczucie odpowiedzialności. Mężczyzna nie może być tchórzem, musi stawiać czoło sytuacji. W dzisiejszych czasach faceci są tchórzami i egoistami, wybierają dla siebie sytuacje łatwe. Żeby im było najwygodniej. Na szczęście nie wszyscy…


Dwoje serc i w skromnej chatce Może w szczęściu błogim trwać.


Żądza rozkoszy pożera wszystko, ale najchętniej szczęście.


Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi, czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa, a niektóre z nich żądałyby, ażeby zgasło.


Nie zawsze miłość daje ci szczęście, więc żyj tak, by niczego nie żałować. Bądź ze sobą szczery.


Mama to osoba, która kocha nas tak bardzo, że czasem nie rozumiemy jej miłości. Mama to osoba, która sprawia, że czujemy się najlepsi... Czujemy, że nie ma lepszych od nas. Mama jest osobą, dla której szczęściem jest nasz uśmiech. I która cierpi, gdy jest nam smutno. Mama jest osobą, która nas wspiera. Mama... Mama jest wszystkim.


''Hic habitat felicitas''
– tu mieszka szczęście.

Sentencje i zwroty łacińskie (często spotykana inskrypcja na portykach rzymskich burdeli.)

Wszystkie jej marzenia w końcu się spełniły A jej serce płacze, bo to szczęście ją zabija


Szczęście to zgodność z samym sobą, to harmonia wewnętrznych demonów.


A więc Victoria na mnie polowała… Miałam szczęście, że jeszcze mnie nie znalazła
– szczęście i pięciu czworonożnych ochroniarzy.


Szczęście jest czymś więcej niż zewnętrzna pomyślnością; warunki wewnętrzne więcej dlań znaczą.


Jedynym szczęściem, jakie mamy na ziemi, jest kochać Boga i wiedzieć, że On nas kocha.


Każdy w życiu szuka kogoś, kogo mógłby pokochać i kto mógłby pokochać jego. I nie wszyscy mają takie szczęście, nie każdemu się to udaje, ale kiedy to się zdarza, to tacy ludzie powinni być razem.


Wystarczy, że położysz tu swoją dłoń, a spełnię twoje życzenie. Zasługujesz na każdą przyjemność, jaką może dać ci świat. A jeśli ty sprawisz mi tę przyjemność, to wtedy nie odnajdziesz szczęścia, ale szczęście odnajdzie ciebie.


Milczenie jest najlepszym tłumaczem radości, bo małe jest szczęście, które można wyrazić słowami.


Sztuka życia
– to cieszyć się małym szczęściem.


Mam szczęście, bo mój zawód jest moją pasją. Mnie to interesuje i nie czuję póki co przesytu. Chociaż czasem robię sobie miesięczną kwarantannę i nie chodzę do kina, teatru... tak dla higieny osobistej.


(...) miałam szczęście, by w wieku 27 lat wystąpić w tym słynnym teatrze i spotkać się z tak olbrzymim entuzjazmem krytyków, publiczności i dyrekcji. Od tego momentu dyrekcja opery zaproponowała mi wiele kolejnych kontraktów.

Aleksandra Kurzak (o występie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.)

Nasz uśmiech przynosi szczęście nam samym i wszystkim wokół nas.


Dużo dzieci
– dużo szczęścia.


Przybywamy, by dać wam szczęście.


Jesteśmy celem w grze zwanej manewrami szczęścia, w której my versus reszta społeczeństwa…


Moje pragmatyczne baskijskie geny są odporne na łatwe narkotyczne szczęście.


Za ateizmem przemawia wiele argumentów. Więcej niż za religią. W gruncie rzeczy to logiczne, żeby być ateistą. Tak jak logiczne i rozumne jest to, żeby się nie zakochać… A przecież ludzie nie są w tym przypadku logiczni. Na szczęście.


Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


Na szczęście nauczyłem się czytać. Ta umiejętność była dla mnie prawdziwym wybawieniem, od tej pory moimi przyjaciółmi stały się książki.


Nie istnieje coś takiego jak przypadek w przebiegu spraw ludzkich, a szczęście jest słowem bez sensu.


Rozmawiać i poznawać na tym polega szczęście.


Cała wieczność przeznaczona jest na chwałę, szczęście i zachwyt obcowania z Jezusem. Słuszna rzecz, abyśmy teraz służyły Jezusowi Ukrzyżowanemu.


Kiedy jesteście szczęśliwi, spójrzcie w głąb waszych serc, a odkryjecie, że tylko to, co sprawiło wam ból, teraz sprawia wam radość.


Dlaczego nie dać w telewizji czegoś o szczęściu, bez dodatkowych utrapień i problemów. Pytał sam siebie, siedząc samotnie w reżyserce. Przecież, to byłoby piekielnie nudny hit, jak flaki z olejem, pomyślał nad konsoletą. No tak, czyjeś szczęście nudzi, gdy nie mamy go w sobie. Krwawe ludzkie kotlety są lepiej przyswajalne.


Ty, Dzięcioł, żebyś ty nie szastał tą nagrodą, co ją żeś teroz dostoł, nie? Bo mi Gulczas mówił, że esemesy na nas do dziś jeszcze idą. (…) jo dopilnuję, żeby te esemesy jeszcze raz przeliczyli. I tak mi dopomóż Gulczas. Na koniec mam jeszcze jedną ważną rzecz do Dzięcioła: że ty mosz szczęście, że cię tu ni ma. I nie myśl se, Dzięcioł, żeś ty jest najważniejszy na Świeciu.


Szczęścia nie szukaj daleko za siódmą gdzieś górą i rzeką odnajdziesz je tu zwyczajnie w tym dniu ukryte w twoim uśmiechu na chwilę od ciebie uciekło i wróci niebawem jak echo


Całkiem niedawno dostałam zniżkę w pociągu
– pan konduktor nazwał to Promocją Barw Szczęścia.


Rozpierało go szczęście, jakiego nie zaznał od chwili wygnania z Królestwa. Na Jasność! Oto znów dowodzi Szarańczą, znów stoi na czele Aniołów Miecza. Z radości chętnie wycałowałby zakazane pyski odzyskanych podwładnych.

Siewca wiatru (myśli Kamaela.)

Nader często zawdzięczamy nasze szczęście czyjejś stracie.


Zasługuję na to, by być szczęśliwym. Ty też, Almo. Razem szczęścia nie odnajdziemy.


(...) studia aktorskie pomogły mi lepiej zrozumieć to, co dotąd przerabiałem na scenie i przed kamerą jako „naturszczyk”. Miałem szczęście trafić na znakomitych profesorów, którzy nie tylko uczyli mnie sztuki, ale i musztrowali, niczym kota w wojsku, w kierunku poprawnej polszczyzny! Jak słychać
– z dobrym skutkiem.


Na szczęście jest bezwietrznie. To największy wróg skoczków.


Trzy rzeczy dają miarę człowieka: dowodzenie, bogactwo i szczęście.


Stanisław Miedza-Tomaszewski. Był plastykiem, grafikiem, mężem mojej siostry Ireny. Stasiek już nie żyje. Muszę przyznać, że bardzo go lubiłam. Kiedy ożenił się z moją siostrą, rodzina powiększyła się o bardzo ważną dla nas postać. Nie zawsze zdarza się to szczęście, że powiększając się, rodzina się wzbogaca o kogoś prawdziwie bliskiego.

Jadwiga Kaczyńska (o plastyku Stanisławie Miedza-Tomaszewskim.)

Wesołość to jedyna rzecz, która w gotówce daje szczęście, wszystko inne to tylko weksel na szczęście.


Ja sama zepsułam kontakt… Po ciemku nie widać pajęczyn i pająki się nie płoszą… Pająki są bardzo groźne… jest ich pełno wszędzie (…). Tylko na szczęście boją się różowego koloru… Ja całe życie nienawidziłam pająków i mężczyzn…(…) Tak, tak, w pewnym sensie ma pan rację, ale to nie znaczy, że jestem szkodliwa…


Cóż to za szczęście spotkać kogoś, kto potrafi być szczery!


Szczęście jest opasłą obojętnością dla cudzych trosk.


Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli.


Pani Wando, pani ma sporo szczęścia, bo ja kocham sztukę i lubię aktorów.

Uwe Rappke (do Wandy Ryszkowskiej podczas przesłuchania.)

Dla orientacji będziesz potrzebował szczęścia i dobrych gwiazd. Szukaj mapy w wieży Czterech Kijów.


Każdy dzień jest zaproszeniem do szczęścia.


Człowiek zawsze czuje się czymś więcej niż tym, co osiągnął, więc cokolwiek by osiągnął, w niczym nie może znaleźć ukojenia, zadowolenia, szczęścia.151 - 200

Podobno picie wina przed rozpoczęciem przyjęcia przynosi szczęście.


Jeśli w miłości jesteś źródłem szczęścia, jego owoce do ciebie powrócą. Jeśli jesteś sprawcą uraz, do ciebie powrócą krzywdy.


Ludzie nie są w stanie pojąć, co to jest szczęście.


Pragnienie szczęścia jest w człowieku tak wielkie, że potrafi on unieszczęśliwić wielu ludzi.


Już w wielu biegach czułam, że szansa na podium była. Ale będą następne. Muszą się tylko zbiec w czasie dobra dyspozycja i szczęście.


Na szczęście jest Brzydula.

Urszula Cieplak (do Violetty, gdy ta zawiodła w sprawach zawodowych.)

OJCIEC MAGIKA ''(do Justyny)'' Trzymaj go krótko! Nie daj mu siedzieć po nocy. MATKA JUSTYNY ''(do Magika)'' … i pamiętajcie kochani, że marzenia i szczęście to nie zawsze to samo.


W życiu nie chodzi o szczęście, lecz o dobre życie.


Czasami jestem małym, sfrustrowanym, wkurzonym facetem, a raz wzniosłą istotą. Częściej wolałbym być wielki i wspaniały niż mały i sfrustrowany. Szczęście to prawdopodobnie możliwość wybrania najwspanialszej wersji siebie.


Ze wszystkich dróg prowadzących do osiągnięcia szczęścia w życiu, żadna nie jest tak skuteczna, tak owocna i tak słodka jak przyjaźń.


Seks nie musi być manifestacją siły. I nie musi być karą, do cholery. Powinien być zabawą. A czasami, gdy ma się szczęście, seks dostarcza zupełnie wyjątkowych wrażeń.


Wiem, Gwiazdko, że potrafię dać Ci szczęście. Jestem stary i kulawy, ale czuję, że będzie Ci ze mną dobrze. Ja, moja królewno, czekałem na Ciebie całe życie. Tak właśnie patrzyłem na Ciebie, Emilko
– jak na cudowną, nieosiągalną gwiazdę. A teraz należysz do mnie... mam Cię... trzymam... tak blisko serca. Wkrótce i Ty mnie pokochasz i dasz mi więcej niż tylko przywiązanie.


Szczęście. Proste jak szklanka, jak czekolada albo kręte jak ścieżki serca. Gorzkie. Słodkie. Żywe.


Nuda jest przez to tak tragiczna, że jest zaprzeczeniem możliwości szczęścia.


Jeden ma więcej, nie patrz na ręce, słuchaj co dyktuje tobie twe serce, chciałbyś mieć więcej chodzi o pensję zapomnieć o tym co daje ci szczęście. Bo znowu te pieniądze, pieniądze cały czas ogromne konta chcą napędzać wokół świat, nie możesz tego mieć nic nie tracisz nie smuć się, nie zawsze dają szczęście chyba już o tym wiesz.


Felicia (...) wiedziała wiele rzeczy. Wiedziała, że Paul Young zabił jej siostrę, wiedziała, że musi znaleźć dowody. Wiedziała również, że potrzebna jej pomoc. Była świadoma, że szczęściem jest posiadanie córki, która robi, co jej się każe.


Szczęście jest nieosiągalne? Przebij cienką błonę
– błonę dziewiczą, i już płoniesz w jego blasku.


A szczęście tak jak skrzypce im starsze tym młodsze.


Ludzie, nie tylko ci, którzy jak ja byli na katordze, ale absolutnie wszyscy, na tyłach i na froncie, odetchnęli swobodniej, pełną piersią, i w upojeniu, z uczuciem prawdziwego szczęścia rzucili się w wir groźnej walki, śmiertelnej i zbawiennej.


Na początku traktowałam seriale jako trening, ale później zaczęłam odmawiać. Ileż można wciskać ludziom kit? Na szczęście ''Chichot losu'', w którym występuję, traktuje widza inaczej. Zgodziłam się w nim zagrać, bo gdy przeczytałam scenariusz, poczułam, że jest to serial o czymś. Ma wyraziście zarysowane postaci i dobre dialogi.


Szósta. Krzysztof śpi. Trochę mu gorąco w garniturze, ale przecież nie będzie spał w piżamie. W każdym razie nie on
– gentleman! Ma zły sen
– śni mu się, że nie wszyscy go poznają na ulicy. Na szczęście okazuje się, że to jakaś wycieczka egipska.


Naturalnie, każdy jest zaślepiony, jeżeli kocha. Ale też dlatego miłość wszystko podnosi, upięknia, wszystko uszlachetnia. Dlatego miłość jest takim szczęściem.


Szczęście czego mi nie dało, tego mi nie będzie brało.

Szczęście (przysłowie polskie)

Przed ślubem zdawało się jej, że go kocha, ale oczekiwane szczęście nie nadeszło. „Pomyliłam się więc”
– myślała i starała się dociec znaczenia słów: szczęście, namiętność, upojenie, słów, które tak pięknie brzmiały w książkach.


Nie istnieje coś takiego, jak szczęście, jest tylko koncentracja. Gdy jesteś skoncentrowany, jesteś szczęśliwy. Jesteś szczęśliwy, gdy nie myślisz zbytnio o sobie.


(…) istnieje wiele różnych odmian szczęścia, tak jak wiele różnych odmian śmierci.


Mówi się szczęście w miłości
– jakby szczęście nie było samo przez się pojęciem erotycznym.


Panowanie nad mocami psychiki uwolni cię od mnóstwa krępujących cię w tej chwili lęków i obaw, otwierając przed tobą życie w takim szczęściu i wolności, jakie dzieciom Bożym ukazywał św. Paweł.


Podobno Stefana Friedmanna zaczepił kiedyś na ulicy jakiś knajak i zapytał „Czi pan grał w filmie ''Miejsce na ziemi?''”. „Tak”. „No to masz pan w mordę!”. Ja na szczęście poruszam się spokojnie także w zaklętych rewirach. Należę do osób dość odważnych. Parę osób pomyliło się co do mojej sprawności fizycznej. Może nie znam kung-fu, ale dać w mordę potrafię.


Na szczęście pracujesz całe życie, a na nieszczęście sekundę.


Całe prawie zło bierze się stąd, że ktoś nie przestrzegał Dekalogu, że ktoś kogoś zabił, albo zranił, albo oczernił, albo obmówił, albo dał fałszywe świadectwo, (…) że ktoś zdradził żonę, porzucił rodzinę, bo mówił, że ma prawo do szczęścia. Nikt nie ma tymczasem prawa do szczęścia na czyimś nieszczęściu.


Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.


(…) jedni ojcowie zabierają dziecko do kopalni
– bo są górnikami, inni do szpitala
– bo są lekarzami. Mnie zabierano do teatru. I tyle. Jeśli rodzic jest autorytetem
– to dzieciak bardziej się jego pracą zainteresuje. Jeśli dostanie do ręki jakieś narzędzia, którymi można się bawić
– to będzie pełnia szczęścia. Ale to wszystko o niczym jeszcze nie przesądza.


Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości.


Do Mołdawii jechaliśmy jak na wizytę u dentysty. Skończyło się utratą dwóch zębów (punktów). Na szczęście pozostało kilka, aby wyrwać awans na mundial. Sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak nasza gra w Mołdawii. Bardziej martwię się różnicą, jaka dzieli polskich juniorów od rówieśników z Hiszpanii i Chorwacji (baty w Gdyni). Była
– używając języka prokuratorów
– porażająca.

Michał Listkiewicz (o meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata w piłce nożnej 2014 Mołdawia – Polska.)

Szczęścia na bazie czyjejś porażki nie buduję.


Szczęście ma imię kobiety; jeśli chcesz je zdobyć, nie wahaj się użyć siły.

Niccolò Machiavelli (motto powieści.)

A miało być tak pięknie, miało nie wiać w oczy nam, i ociekać szczęściem, miało być: „sto lat! sto lat!”.


Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych.


A szczęście było tak dostępne, tak blisko!


Są momenty, kiedy odczuwam, że jestem po prostu w pracy, ale sfera artystyczna i kreatywna są ważniejsze. Przez większość czasu czuję radość, że mam to szczęście robić to, co robię. Praca pracą, ale to również wspaniała zabawa!


Szczytem szczęścia dla kota jest uwaga, rozmowa, pieszczoty i miłość ze strony człowieka; a dla ludzi nic nie może być pochlebniejszego niż przywiązanie istoty tak dalece niezależnej.


Szczęście się nie kończy, ono ulega zmianom.


Im bliżej jesteśmy chwili szczęścia, tym bardziej niepokoi nas jego ułuda.


Wszyscy panowie są wielkim dżentelmenami i zostali już całkowicie przeze mnie okiełznani. Uważam, że dla kobiety występowanie na scenie jest trudniejsze niż dla mężczyzny. Na szczęście panowie z kabaretu zawsze mnie wspierają i zdarzają się momenty, w których bywają poważni.


Co by mi w tym szczęściu przeszkadzał telewizor…? Delphi… stereo… z teletekstem…

Jacek Kwiatkowski (gdy Majka wygrała wybory miss szkoły i telewizor, który oddała szkole do celów edukacyjnych.)

Chleb szczęścia posmarowany jest masłem z obu stron.


Idę za szczęściem jako jaskółki za latem.


Siła obecności Bożej, była tak intensywna, że nas prawie całkowicie pochłaniała i unicestwiała. Zdawało nam się nawet że przez dłuższy czas zostaliśmy pozbawieni używania zmysłów. (...) Spokój i szczęście jakie odczuwaliśmy, były bardzo wielkie, ale tylko wewnętrzne, najzupełniej skupiające duszę w Bogu.


Generalnie kultura nie miała szczęścia do przebojowych przedstawicieli w rządzie.201 - 250

Miłość jest słowem nie mówiącym tylko o szczęściu. Miłość kobiet i do kobiet uczy więcej goryczy niż radości.


Dziwne są ścieżki szczęścia. Niektórzy potrafią zbudować swoje szczęście niemal z niczego, ocalić i rozdmuchać nawet najbardziej nikłą iskrę, choć wiatr i deszcz.


Zapamiętaj na zawsze, że najistotniejszym elementem w dobrym małżeństwie nie jest szczęście, ale trwałość.


Alberto powtarza czasem, że istnieją ludzie, którzy nie potrafią rozpoznać szczęścia nawet wtedy, kiedy samo pcha się im do rąk. Ani szczęścia, ani innych rzeczy. Istnieją ludzie, którzy nic nie rozumieją, dopóki nie jest już za późno.


Ale już wiem, że szczęścia nie można mieć na dłużej. Szczęście to chwile, momenty, piękne sekundy, które mijają. Zrozumienie tego przynosi spokój i… szczęście


Błogosławieni i święci byli osobami, które nie szukały z uporem własnego szczęścia, ale całkiem po prostu chciały uczynić dar z siebie, ponieważ dotarło do nich światło Chrystusa.


Tu miłość trzyma się na ślinę, a szczęście o włos.


Istnieje szereg zasad, które określają czym jest szczęście, i jeśli ich nie spełniasz, twoja świadomość nie dopuszcza do siebie myśli, że jesteś szczęśliwy.


Tylko popełniając głupstwa, mamy chwile prawdziwego szczęścia.


Czy wyglądam na kobietę, która skacze niefrasobliwie od szczęścia do szczęścia?


Szczęście jest tylko przemijającą chwilą, zbiorem przypadków dających się podzielić na formę i treść.


'Taylor:' (...) To ci grozi, jeśli będziesz tu siedział i odmawiał sobie szczęścia. 'Nick:' Mogę wstać. 'Taylor:' Wkrótce poczujesz dyskomfort...


Życie tu nigdy nie zwalnia
– na szczęście. Uważaj Eggman, idę po ciebie!

Sonic X (ostatnie słowa wypowiedziane w serialu.)

Cudownie było mieć go przy sobie. Uwielbiała to uczucie. Nigdy nie będzie miała dość. To było tak cudowne, że aż niesprawiedliwe. Nie potrafiła wyrzec się poglądu, że we wszechświecie panuje specyficzna równowaga. Płacisz za to, co dostajesz. Więc jeśli idzie o szczęście, miała już spory dług.


Na szczęście publiczność uwielbia wpadki. Ludzie cieszą się, że aktor jest równie ułomny jak każdy. Na dodatek w tych potknięciach bywa urokliwy. Widzowie nie mają przed sobą ideału, lecz spoconego ze wstydu człowieka, śmiesznego i nieporadnego.


(…) życie obdarza każdego z nas rzadkimi chwilami czystego szczęścia. Czasami trwa ono kilka dni lub tygodni, czasami kilka lat. Zależy, co jest nam pisane. Pamięć o tych chwilach nie opuszcza nas nigdy, przeistaczając się w krainę wspomnień, do której daremnie usiłujemy przez całe życie powrócić.


Wiem, że chcesz bym była najszczęśliwszą gwiazdy byś chciał mi z nieba dać dobrze wiem, że ty dla mnie zrobisz wszystko by szczęście to zechciało trwać


Szczęście można znaleźć nawet w najmniejszym ziarenku pustynnego piasku. Bo ziarenko piasku jest chwilą Stworzenia, a Wszechświat poświęca całe miliony lat, by mogło istnieć.


Szczęście mężczyzny brzmi: ja chcę. Szczęście kobiety: on chce.


Próżność prawdziwy wróg szczęścia.


Tylko kto kochał i był kochany może mieć wyobrażenie, jaką rozkosz rodzi harmonia dwóch dusz, wzniesionych do najśmielszych i najszlachetniejszych pomysłów. Zawistny los zsyła niekiedy te niebiańskie rozkosze, aby po nich okrutny cios mocniej udręczył. Wtenczas zdaje się że szczęście szatan wymyślił aby nieszczęście mocniej bolało.


Dobrze spełniać to co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy
– oto jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na świecie.


Masz szczęście, że szef trzyma nad tobą parasol! Ale każdy deszcz się kiedyś kończy! Ty czarny pająku!


Dzięki artykułom premiera Tuska prezes PiS przypomniał sobie wierszyk z dzieciństwa, ten o Samochwale. Panie Prezesie, w przeciwieństwie do Pana, my po prostu mamy się czym pochwalić. Na szczęście oceny naszych rządów dokonają Polacy; Pana „żadne krzyki i płacze… nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.


Jak się obrońca pomyli to tragedia, jak napastnik zrobi dobrą decyzję to szczęście.


Jeśli dobro ogółu ma być głównym celem dla jednostek, to podobnie szczęście jednostki powinno być głównym celem dla społeczeństwa obywatelskiego
– bo w jakim sensie ogół ma się cieszyć jakimkolwiek dobrem, jeśli jego jednostki, same dla siebie, będą nieszczęśliwe?


W szczęściu byłaby urocza: szczęście jest poezją kobiet, jak strój ich barwiczką.


Współczesnego człowieka niszczy pośpiech. Nigdy się nie zatrzymuje. A przecież tajemnicą szczęścia jest umieć czasem przystanąć.


Władysław (...) ogromną odznacza się dzielnością i szczęściem (...) Bardzo on jest ludzki i ludowi miły, do śmiechu chętny, gdy ojciec jego nie śmiał się nigdy. Chętnie słucha rad czy to ulubieńców, czy dostojników, przed rozumnymi racjami ustępuje, obraz sobie do serca nie bierze i za nie się nie mści. Bardzo zawsze rad widział on lud i żołnierze, ale nie duchowieństwo...


Tylko sprawdzaliśmy szczelność waszych granic. Szczerze mówiąc, nie wszystko jest tam w porządku. Masz szczęście, że tym razem to nie był prawdziwy atak. Już się wynosimy.


Tak więc, synu, zamiast płakać, bądź silny, abyś mógł pocieszać matkę (…), weź ją na długi spacer w cichy zakątek za miastem, nazbierajcie tu i tam dzikich kwiatów (…). Jednak zawsze pamiętaj, Dante, aby w grze o szczęście nie wykorzystywać innych tylko dla siebie (…). W tej walce o życie znajdziesz więcej; kochaj, a będziesz kochany.

Nicola Sacco (w ostatnim liście do syna imieniem Dante.)

Prawdziwe szczęście w życiu nie polega na uśmiechach radości, ale właśnie na tych momentach niepewności, kiedy wszystko może się odwrócić, tylko że nikt nie wie, w którą stronę.


Kocham tych, co wiedzą, co mi szczęście da Kocham tych, co wiedzą lepiej, niż wiem ja Teraz już nie muszę myśleć, oni mnie wyręczą w tym


Kto pragnie szczęścia, nie powinien wierzyć w szczęśliwość rewolucyjną. Rewolucja wyzwala ludzi, ale wyzwala też w ludziach podłość, zawiść i okrucieństwo.


Kto miał szczęście w miłości, nie może mieć o niej żadnego pojęcia.


– Był taki człowiek, który twierdził, że jeśli pod bramą dużej kamienicy codziennie rzuci pani skórkę od banana, potkną się na niej ci sami ludzie.
– Pechowcy? Pokręcił przecząco głową.
– Ofermy. Ci, co gubią klucze, łykają ości i nie mają szczęścia do interesów.


Człowiek wiele oczekuje od życia. Możliwe, iż ciągle jeszcze spodziewamy się szczęścia
– ale kiedy do nas przychodzi robi to zawsze niespodziewanie.


Dobra, będę oszukiwał! Na szczęście mam Specjalny Miotacz Mazi Jacka Spicera.


Kiedy Twoja miłość jest już przyjęta i otwierają się przed Tobą ramiona, wówczas proś Boga, niech zachowa tę miłość od zepsucia, martwię się o serca po brzegi szczęściem wypełnione.


Bo życie to nie łatwa gra, Nie każdy do niej szczęście ma.


Zachwycony artystycznym ujęciem i urządzeniem obozu Czarnej Trzynastki Wileńskiej, z prawdziwą radością wpisuję się do księgi Drużyny, jeden z bardzo już dzisiaj nielicznej garstki organizatorów Harcerstwa w Polsce. Szczęść Wam Boże
– Czuwaj!

Zygmunt Wyrobek (Spała, 16 sierpnia 1935.)

Bez żadnych bowiem wątpliwości szczęśliwość jest pierwotnym stanem ludzkości i już sama nieobecność tego, co czyniłoby nas nieszczęśliwymi, powinna wystarczać nam do szczęścia.


Zaprawdę, wysiłki wasze są różnorodne! Ale ten, kto daje i jest bogobojny i uznaje za prawdę nagrodę najpiękniejszą
– temu My ułatwimy dostęp do szczęścia.


Czym jest życie? Szaleństwem? Czym życie? Iluzji tłem, Snem cieniów, nicości dnem. Cóż szczęście dać może nietrwałe, Skoro snem życie jest całe I nawet sny tylko snem!


Albowiem znajomość prawdy nie przynosi szczęścia.(...) Szczęśliwi są tylko głupcy. Lecz to nie powód, by być głupcem.


Szczęście jest w sporcie nieodzowne. Przez połowę mojej przygody z siatkówką go nie miałem. Teraz faktycznie czuję się szczęściarzem. Cóż innego mogę powiedzieć, skoro kiedyś od takich zawodników jak Piotrek Gruszka brałem autografy, a teraz są moimi kolegami nie tylko w trakcie zgrupowań czy meczów.


Bogactwo pozbawia wrażliwości
– jak wszelkie szczęście.


Co dla jednego jest nieszczęściem, dla drugiego stanowi szczęście.


Patronus to rodzaj pozytywnej siły. Jest projekcją tego, czym dementor się żywi… nadziei, szczęścia, woli przeżycia… ale nie może odczuwać rozpaczy jak prawdziwy człowiek, więc dementor nic mu nie może zrobić.


Nigdy nie zapomnę jego pełnych szczęścia oczu.

Robert Edwards (o reakcji na narodziny pierwszego dziecka „z próbówki” Patricka Steptoe – swojego najbliższego współpracownika i współtwórcy metody ''in vitro'', który nie doczekał Nagrody Nobla.)


251 - 300

Szczęście jest tak delikatne, tak nietrwałe, że może je zniszczyć byle podmuch. Lub dzwonek telefonu.


Najważniejsze to nie ulec presji, nie przegrać z sobą samym. Kiedy ja zaczynałem, też mi się ręce trzęsły. Na szczęście miałem obok starszego brata, który mówił, żebym się nie przejmował, gdy coś nie wyjdzie, bo na pewno zaraz się poprawię.


Pokora fundamentem wiary, miłości. Poddać rozum, serce, wolę może tylko duch pokorny. Ale to poddanie całkowite rozumu swego rozumowi najwyższemu, to oddanie całkowite swego serca Sercu najmiłościwszemu, to zlanie swojej woli z Wolą najświętszą, jest dopiero prawdziwą mądrością, szczęściem, świętością.

Jan Wojciech Balicki (Rozważania. O. Joachim Bar, ''Wybór pism ks. Jana Balickiego'', Warszawa 1978, s. 151.)

Jak większe jest szczęście być zdrowym niż bogatym, tak mniejszym jest nieszczęściem ubóstwo niż choroba.


Kto nie umie być ciekawym, ten szczęśliwym być nie może. Ciekawość jest pierwszym stopniem do szczęścia, nie do piekła. Kto nie ciekawy, żyć niewart.


Kobiety były by miłe, gdyby tak się nie upierały przy szczęściu.


Erotyzm, który zawsze na początku jest przesyconym szczęściem i zabawą świętem, kończy się zazwyczaj jako ponura lub krwawa hekatomba, gdyż dla pożądania na wolności nie ma innej granicy niż śmierć


Oto jest cel, do którego zmierzam: pozyskanie takiej właśnie natury oraz staranie się o to, aby wielu ludzi razem ze mną ją posiadło. To znaczy, że do mego własnego szczęścia należy też dbanie o to, aby wielu innych ludzi zrozumiało to, co ja, i aby ich rozumienie i pożądanie pozostawały w zupełnej zgodności z moim rozumieniem i pożądaniem.


Musisz wierzyć mocno: w siebie, w szczęście, w Boga
– tak jak ja.


'Kasia' (''o staruszce, która straciła przytomność''): Jest zimna! 'Czarek:' Ma szczęście w taki upał.


– Dzięki Bogu czyste powietrze i radość życia otrzymuje się jeszcze darmo (…).
– Śmiać się też można bez pieniędzy
– wtrąciła Ania.
– Dotychczas na śmiech nie ma jeszcze cennika i całe szczęście (…)


Bo szczęście nie polega na tym, żeby mieć króliczka, tylko żeby gonić goo!


Trzeba na to było całych stuleci aby rasa ludzka popadła w tyrańską niewolę kleru; potrzeba będzie kolejnych stuleci, wiele wysiłku i szczęścia, aby ją spod tego jarzma wyzwolić.


Moje włosy
– odpowiednio zwilżone i uformowane w długie pukle
– przypominały tłuste kiełbaski. Pozbywałam się tych loków codziennie w drodze do szkoły. Mówiłam mamie, że inni nie noszą takich fryzur, a ona odpowiadała, że nie mają tyle szczęścia.


Bieda jest lepszym spoiwem niż szczęście.


Miałem w życiu wielkie szczęście, że zacząłem bywać późno w teatrze, właściwie dopiero będąc studentem szkoły teatralnej w Krakowie. Ale chodziłem od razu na przedstawienia najwybitniejsze, które realizowali wtedy Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda.


(…) czasem szczęściem można się znudzić (…).


Nie wolno szukać szczęścia za wszelką cenę.


Ach, gdy z tobą, kochanie, Smutku i szczęścia nie dzielę, Smutek smutkiem zostanie, Weselem nie jest wesele.


Moje podkrążone oczy zdradzają słabości, gdy w środku nocy budzi sen o przeszłości, kiedy to szczęście było białe i w proszku, gdy nie poznawałem w lustrze swoich oczu.


Szuka swoją nogą szczęścia miedzy nogami Kostarykańczyków.

Dariusz Szpakowski (podczas meczu Polska – Kostaryka.)

Inteligencja jest to choroba umysłowa
– na szczęście mało rozpowszechniona.


Dobrego szczęścia każdy dopomoże, w opacznym razie tylko ty sam boże.


Cokolwiek robią kobiety, muszą to robić dwukrotnie lepiej od mężczyzn
– na szczęście to nie jest takie trudne.


Dlatego powtarzam sobie, że o wiele piękniej jest powiedzieć na końcu: miałem w życiu dużo szczęścia... bo żyłem, a życie jest takie piękne.


Miłość nie jest szczęściem.


Okazywana nam miłość, której nie odczuwamy jako łaskę i szczęście, jest dla nas ciężarem.


Wydaje mi się, że małym dzieciom najczęściej wystarcza do szczęścia bliskość matki.


Odrobinę szczęścia w miłości.


Ziemska sława jak dym, nie o to się modliłam, wszystkim kochankom mym ja szczęście przynosiłam.


(...) co to za szczęście, które potrzebuje noża w plecach i wyschniętej rzeki?


Bardzo, bardzo cieszę się życiem. Szczęście to miłe uczucie.


Jedną z najpotężniejszych przeszkód w budowaniu szczęścia jest zawiść.


Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.


Szczęście uśmiecha się do twardzieli, nie do marzycieli.


Mamy szczęście żyć we wszechświecie, w którym wiele faktów można zredukować do niewielkiej liczby stosunkowo prostych praw natury. W przeciwnym razie mogłoby nam zabraknąć intelektualnych możliwości i zdolności do zrozumienia świata.


Cierpliwość jest kluczem do szczęścia.


Rozmaicie pojmują kobiety miłość; jedne kochają, drugie pragną tylko być kochane. Pierwsze nawet w nieszczęściu przynoszą nam szczęście; szczęście zaś drugich jest bardzo często największym dla nas nieszczęściem.


Nie śmierć mnie wcale nie przeraża. Śmierć oznacza kres istnienia, myślenia, czucia, wątpienia. Człowiek umiera i ma przynajmniej to szczęście, że już o nic nie musi się martwić. Jak powiada rzymski poeta, równie dobrze można by widzieć powód do zmartwień w tym, że przez tyle wieków poprzedzających nasze narodziny nie istnieliśmy.


– Wierzę, że zawsze można znaleźć szczęście, nawet mając tyłek wielkości dwóch kuli do kręgli.


Nie zmogą nas te cierpienia, tylko przetopią i zahartują. Wielkich potrzeba ofiar naszych, aby okupić szczęście i pokojowe życie tych, co po nas będą.

Maksymilian Maria Kolbe (podczas pobytu w Auschwitz.)

Myślałem niegdyś, że największym bogactwem i warunkiem do szczęścia jest rozum, a ubóstwem
– nędza umysłowa. Teraz powiem z dopełnieniem: największym szczęściem w życiu jest miłość, młodość i rozum. To są oceany
– reszta wszystko źródełka!


Na szczęście Joachim miał słaby charakter. Tylko dzięki temu udawało mu się nie podejmować w życiu zbyt wielu ważnych decyzji.


''Nihil est ab omni parte beatum''
– nie ma bezwzględnego szczęścia.


Przyjaciele, patrioci! Niebo samo, zasmucone naszym upadkiem sprzyja nam. Lecz biada nam, jeśli w obronie szczęścia naszego, naszej wolności, nie wytrwamy do ostatka. Wówczas, niewątpliwie, spotęgują się gwałty tyrana, nieszczęścia nasze zwiększą się bardziej jeszcze, zaciążą wszelkie niebezpieczeństwa nad naszymi głowami.

Aleksandros Ipsilantis (z odezwy wzywającej Greków do powstania przeciw Turcji (wydana w Jassach 24 lutego/8 marca 1821)

''W zakładzie wulkanizacyjnym.'' 'Jacek Żytkiewicz:' Swoją drogą to miał pan szczęście, że akurat panu tutaj postawili ten eksperymentalny odcinek. 'Wulkanizator:' Szczęście? Pan wie, ile mnie to szczęście kosztowało?

Zmiennicy (wulkanizator ostrzegł Jacka, że nawierzchnia drogi jest niebezpieczna dla opon samochodu.)

Były to dwie wróżki. Młodsza nie była co prawda samym Szczęściem, ale jedną z pokojówek u jednej z dam dworu samego Szczęścia, i obnosiła drobniejsze jego dary po świecie. Starsza wyglądała ogromnie poważnie i surowo, była to bowiem Troska, ta zawsze osobiście załatwia swoje sprawy nie polegając na nikim; tylko wtedy wie, że załatwione są ściśle i sumiennie.


…przyjaciel, który będzie referował moją sprawę ma duże szczęście do kobiet. Dotychczas się nie ożenił!


Przychodzimy na świat z poczuciem winy, lękamy się, gdy szczęście puka do naszych drzwi, łudzimy się, że naszą śmiercią damy komuś nauczkę, bo wiecznie czujemy się bezsilni, podle traktowani, nieszczęśliwi.


(…) ale za to w życiu prywatnym spotykają mnie same szczęścia. Podczas tego roku życie stanęło mi na głowie, ale mam też tyle zajęć, że na drugi plan schodzą koledzy, rzadziej widuję się z rodziną. Tylko czasem udaje się znaleźć jakiś wolny dzień, wyjechać i oderwać się od piłki.301 - 350

Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy.


Aha!
– zdobyłem chorągiew. Jak to? możem jej nie zdobył? Jeśli justycja nie polegnie także w tej bitwie, tedy pewien jestem nagrody. O chamy! Szczęście wasze, iż mi się koń rozparł. Nie znałem się mniemając, iż fortelom mogę ufać bardziej niż męstwu. Mogę się do czegoś więcej w wojsku przydać niż do zjadania sucharów.

Jan Zagłoba (po zdobyciu chorągwi pułkowej na Kozakach Maksyma Krzywonosa w bitwie pod Konstantynowem.)

Bo widzisz Karafka, ja nie mogę, ja nie potrafię w ciągu jednego dnia przyjąć do siebie tyle szczęścia, (…) nie mam w sobie tyle miejsca.


Pełnia doświadczeń nie oznacza pełni szczęścia.


Jeśli „a” oznacza szczęście, to a=x+y+z; x
– to praca, y
– rozrywki, z
– umiejętność trzymania języka za zębami.


Jestem Irlandczykiem, urodziłem się w Dzień Świętego Patryka, mam szczęście siódemki.


Wariuję ze szczęścia. Dobrze, że ożeniłem się z psychiatrą.


Ludzkość nie wymaga, byśmy byli szczęśliwi. Wymaga tylko geniuszu. Najpierw przetrwanie, potem, jeśli się uda, szczęście.


Moja definicja szczęścia to umiejętność sprostania swojej wyobraźni.


Nie można być obojętnym wobec misterium życia i śmierci. Ta książka jest dla tych, którzy myślą za siebie i nie ulegli wpływom radia, kina oraz gazet. Oferuje ludzkości pomoc: obdarowuje społeczeństwo zdrowym rozsądkiem i szczęściem zamiast szaleństwa, które dotyka tak wielu z nas.

Aleister Crowley (o książce ''Ekwinokcjum bogów''.)

Szczęście
– zaczyna się na Tobie i kończy się z Tobą.


Daj mi szczęście, a będę dbał o Twoje.


Tak, w rozprawach sądowych występuje element szczęścia, ale zdarza się on jedynie o trzeciej nad ranem. Znajdziecie mnie w bibliotece szukającego szczęścia o trzeciej nad ranem.


Mam kocie szczęście, gdyż niełatwo umieram, a to już coś.


Zdobywaj wiedzę. Umożliwia ona temu, kto ją posiada odróżnienie dobrego od zła, oświeca drogę do niebios. Jest naszym przyjacielem na pustyni, naszym towarzyszem w pustce, naszym przyjacielem w samotności. Wiedzie nas do szczęścia, podtrzymuje w biedzie, jest ozdobą wśród przyjaciół i zbroją pośród wrogów.


Kto posiadł szczęście, ma wszystko, co w ogóle mieć można, kogo zaś szczęście ominęło, ten robi wszystko, by je zdobyć.


Przyznaję chętnie, że pieniądz nie daje szczęścia, ale trzeba przyznać, że bardzo je ułatwia.


Tylko niesentymentalny stosunek, który nie uzurpuje sobie prawa do życia i wolności partnera, może przynieść obydwojgu szczęście.


Szczęście człowieka psuje, nieszczęście hartuje.


Kiedy już wydaje się nam, że wszystko jest jasne. Wszechświat rzuca nam podkręconą piłkę. Musimy improwizować. Odnajdujemy szczęście w nieoczekiwanych miejscach. Zdajemy sobie sprawę z tego, co najważniejsze. Wszechświat jest też zabawny. Czasami ma sposób na to, by umieścić nas w odpowiednim miejscu.


Na szczęście źle obliczyła odległość i spadła z tapczanu. Będę musiał potem sprawdzić, czy nie powstał pod dywanem jakiś krater.


– Zabiję!
– syknęła [Laura], lecz na szczęście nie słyszał jej nikt oprócz kosa. A ten nie do końca rozumiał, o co jej chodzi.


Była taka opcja, żeby iść do wojska. Mój wujek jest pułkownikiem i polecał mi ten zawód, a ja myślałem bardziej przyszłościowo, żeby zabezpieczyć się materialnie, a muzykę odsunąć na bok jako pasję. Ale teraz wszystko się zmieniło. Wielkie szczęście, że mogę robić teraz to co kocham i się z tego utrzymać.


Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


Szczęście, to nie jest coś, co możesz schować i wyjąć, kiedy Ci znowu będzie potrzebne.


I oto okazało się, że tylko życie podobne do życia innych i tonące w nim bez śladu jest życiem prawdziwym, że szczęście wyobcowane nie jest szczęściem (...).

Borys Pasternak (o życiu w Moskwie podczas „dużego głodu”)

Nigdy nie byłam amantką, na szczęście. Bo co ja bym teraz robiła? W moim wieku? A urodziłam się w tym samym roku, co papież, z czego jestem dumna. I teraz, jako dawna amantka, siedziałabym pewnie w fotelu, myśląc: ach, jak to było pięknie, gdy grałam tę Julię, Ofelię czy Desdemonę.


Bardzo bym (...) chciał, żeby ludzie zobaczyli, co potrafi Karolak, kiedy jest dobrze obsadzony. To jest aktor całą gębą, ale szczęście aktora zależy od tego, kto go i w czym obsadzi oraz jaki tekst dostanie.


Ty raz pocałuj miliardera i zarabiasz 200 tysięcy. Ja całowałam tyłek Victorii całe lato i mam szczęście, że pozwoliła mi mówić do siebie po imieniu.

Ashley Davenport (do Tylera.)

Jeżeli ktoś ma szczęście, to i niebo mu dopomaga.


Dla cierpiących najmniejsza radość jest szczęściem.


Świerk ma kształt dzwonnicy i charakter mistyczny. Na jego strzelistym, ale brudnym, kostropatym pniu łatwo wykwitają liszaje, śniedź, chętnie wieszają się siwobrode porosty. Całe szczęście, że lubi aż do stóp owijać się w kręgi ciężkich, spuścistych gałęzi o ciemnym, krótkim igliwiu.


Nie można własnego szczęścia budować na nieszczęściu innych.


Największym szczęściem jest zaprzestanie dążenia do jego osiągnięcia.


Mych starych grzechów szczęściem nikt nie widział, A więc poproszę o nowy przydział.


Zapisu bólu w jednym obszarze pamięci nie można wymazać zapisami szczęścia w innych.


Są dwa punkty otwarcia się na Boga: jedni potrzebują do tego nieszczęścia, inni
– przeciwnie
– smaku szczęścia.


Uciekajcie przed miłością, szukajcie rozkoszy, a na drodze życia spotkacie tylko róże, same piękne kwiaty, zapowiedzi szczęścia.


Gdybym miał raz jeszcze życie rozpocząć, trzymałbym się takiego prawidła, ażeby przynajmniej raz na tydzień przeczytać coś z poezji lub posłuchać nieco muzyki; wtedy bowiem zanikłe obecnie części mego mózgu zachowałyby się może przez używanie. Utrata wrażliwości na takie rzeczy jest pewną utratą szczęścia i jest, być może, szkodliwa dla inteligencji.


(…) na szczęście jesteś mi wierna i pozostaniesz.

Urszula Cieplak (do Uli.)

Największym szczęściem klasyków jest z pewnością to, że już nie żyją.


Kto chce, niechaj narzeka. Mnie zostaje radość Człowieka. Wiem, jakie szczęście tych, którzy wejdą do Raju czeka.


Nieczęsto, jak wiesz, kwestionuje decyzję arbitrów, ale na szczęście nie ja jestem sędzią.

FIFA 08 (komentarz Włodzimierza Szaranowicza.)

Zdrowie jest najcenniejszą zdobyczą, a zadowolenie największym bogactwem. Osoba godna zaufania jest najlepszym towarzyszem, Nirwana
– najwyższym szczęściem.


Gdyby Europa została kiedyś zjednoczona, szczęście, dobrobyt i duma 400 milionów jej mieszkańców nie miałyby granic.


Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


Twoje szczęście, że masz urok osobisty.

Kimiko Tohomiko (do Omiego.)

O Maciejce
– córce Karoliny, która podróżuje po świecie i tam, całymi dniami, jest niezwykle zajęta: „Rano chodzi przez góry na wykłady z cierpliwości”. Jej lama mówi, że szczęście przychodzi z własnego umysłu i że jest to kwestia treningu.


Wystartowałam bardzo fajnie, jak mało kto od nas z roku. Jeszcze w szkole zagrałam w ośmioodcinkowym serialu o Piłsudskim. Grałam pierwszą z żon. Potem była ''Świąteczna przygoda'' i nagle koniec. Nie podjęłam decyzji o przeniesieniu się do Warszawy, a jak nie jest się na miejscu to wiele ofert przechodzi koło nosa. To się już na szczęście zmienia, czego przykładem są ''Barwy szczęścia''.


Czuć się szczęśliwym i bez szczęścia
– jest szczęściem.351 - 400

Cóż może powiększyć szczęście człowieka, który cieszy się zdrowiem, nie posiada długów i ma czyste sumienie?


Bóg darzy wszystkich
– przestrzeń, szczęście i użyteczność.


Zawiść odczuwamy tylko w stosunku do kogoś, kogo uważamy za równego sobie i wywyższonego jedynie przez czysty traf, jaki naszym zdaniem
– zakładając, że będziemy mieć więcej szczęścia, niż mieliśmy dotychczas
– kiedyś może się przytrafić i nam samym.


Głupiec uważa przypadek za szczęście.


Piękność, sława i bogactwo teoretycznie ułatwiają zdobycie szczęścia. Ale mężczyźni widzą w gwieździe filmowej coś w rodzaju swego reklamowego szyldu, a żenią się ze zwykłymi, niepozornymi dziewczętami. Jakże często z tego właśnie powodu przeklinałam swoją karierę…


Byłoby szczęściem móc uszy i inne zmysły tak zamykać jak oczy.


Jest tylko jedna droga do szczęścia
– przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.


Szczęście każdego jest dobrem dla każdego i wobec tego szczęście ogółu jest dobrem dla ogółu ludzi.


Szczęście jest chyba czymś takim, jak okulary pana Hilarego.


(…) my, ludzie, popełniamy wiele błędów. Nie dostrzegamy chwil szczęścia, natomiast bardzo akcentujemy wszystkie smutne momenty. Porażek i nieszczęść i tak nie unikniemy, a chwile szczęścia… są takie rzadkie, że naprawdę cieszmy się, gdy są.


Największym szczęściem jest określić wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a potem pójść spać.


Lepsi mają mieć lepiej. Lepsi z urodzenia, lepsi z pochodzenia, lepsi z własnej pracy. Także ci lepsi jedynie przez konstelację szczęścia lub przez przeznaczenie.


Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.


Największym szczęściem, jakie może dać miłość, jest pierwszy uścisk dłoni ukochanej kobiety.


Miarkuj swój sen, kto ze słońcem nie wstaje, nie korzysta z dnia; rozważ, Sanczo, że pilność jest matką szczęścia, lenistwo zaś, przeciwnie, nigdy nie osiąga upragnionego celu.


(...) każdy polityk ma swoich zwolenników i swoich przeciwników. Jedni bowiem uważają, że szczęście kraju polega na tym, co według innych byłoby dlań nieszczęściem.

Ostatnia brygada (do Janka.)

Choć tylko szczęście jest zbawienne dla ciała, zgryzota rozwija siłę ducha.


Wspomnienie dni radosnych milszym nieraz bywa I prawdziwszym, niż szczęście na ziemi.


Głupi ma zawsze szczęście. Już w 1960 roku udało mi się pojechać do USA. Później Włochy, Anglia. Najpiękniejsze na świecie są dla mnie Hawaje. Byłem tam cztery razy. Miałem jednak pecha, ani razu nie widziałem spływającej lawy wulkanicznej. Raz byłem z żoną sześć dni za wcześnie, drugim razem sześć dni za późno.


Między nami nie ma nie potrzebnych, Jeśli szukasz, znajdziesz gdzieś na pewno, Trochę szczęścia, swoje małe niebo


Aby osiągnąć szczęście, trzeba znać cierpienie.


(…) prawdziwa miłość oznacza, że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.


Jeno tą białą ciszą się zachłysnąć, Jeno zasłuchać się w dzwoneczków chrzęście, Jeno bez słowa białą dłoń uścisnąć I lecieć w szczęście...


Przestraszył się nagle takiego ogromu szczęścia, bo pomyślał, że na tym padole łez trzeba za wszystko płacić.

Opowieści Evy Luny (o Ezio Longo i Maurizi Rugieri.)

Tak… Szczęście przyjść chciało, lecz mroków się zlękło. Ktoś chciał mnie ukochać, lecz serce mu pękło


Nie w poznaniu jest szczęście, ale w poznawaniu.


Niektórzy przystosowali się całkiem nieźle do życia na Ziemi ale pozostała w nich nuta szaleństwa. Na całe szczęście, gdyż Kosmita ma naturalną zdolność do widzenia rzeczywistości z lotu ptaka, którą inni muszą w sobie dopiero rozwinąć lub nigdy nie osiągną takiego poziomu kreatywności.


Szczęście ma płatki delikatne, trzeba je otulać w sobole i gronostaje.


Odważnym szczęście sprzyja.


Artysta, kiedy pracuje w najwyższym napięciu sił, żyje w królestwie wzniesionym ponad ludzkie szczęście.


Myślę o prawdziwym szczęściu, bez tchu, bez pamięci, bez reszty…


Cóż może powiększyć szczęście człowieka, który cieszy się zdrowiem, nie posiada długów i ma czyste sumienie?


Szczęściem się jest…


Minął już rok od jej powołania i jak na razie nie mają się czym pochwalić. Jest tylko szereg niespełnionych obietnic. To jedna wielka porażka.(...) Problem z podkomisją pana Berczyńskiego jest taki, że jej członkowie nie są ekspertami od wypadków lotniczych i mogą wyciągać błędne wnioski. Na szczęście można je później prostować.


Najwyższe szczęście w życiu to świadomość, że jest się kochanym; kochanym dla samego siebie, a raczej kochanym pomimo samego siebie.


Bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej! Nadszedł czas rozrachunku. Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie. Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód!


Kupują twoje szczęście. Ukradnij je.


Na czym polega to uczucie absolutnego szczęścia, którego doznajemy, łącząc się z takim człowieczkiem w ufnym, dobrym porozumieniu? Jest w tym kontakcie jakiś odprysk wieczności, coś doskonałego i boskiego.

Małgorzata Musierowicz (o pierwszym uśmiechu wnuka.)

Dobry koń przynosi szczęście.


Duża woda już w moim życiu przepłynęła. Mieniło się w niej raz dobro, raz zło. Zła więcej. Szczęście było, ale mało. Co to jest szczęście? Spokojnie żyć w świecie, pracować sobie, uczciwie. I jeszcze wolność mieć. Nie być zależne od jakichś wielkich zakrętasów. Tak jak kiedyś. Gdzie chciał, to pojechał, gdzie chciał, konika popasł. To było szczęście.


Młodzi ludzie obojga płci dowiedzieliby się również, że przyjaźń, którą osoby złych obyczajów zdają się im okazywać tak łatwo, jest zawsze tylko niebezpieczną pułapką, równie zgubną dla ich szczęścia, co dla ich cnoty.


(...) to reżyserzy i inne osoby odpowiedzialne za obsadę szufladkują. Po prostu obsadzają danego aktora w takich samych typach postaci w kolejnych produkcjach! Na szczęście mam szansę grać w teatrze i dzięki temu moja chęć zmieniania się wewnętrznie mnie nie usypia.


Trzy rzeczy: żarty o podtekście seksualnym, żarty o piciu wódki i żarty o relacjach społecznych, a konkretnie relacji żona-mąż. Średnio śmieszy polityka, ale na szczęście my się tym nie zajmujemy. Nie śmieszą także żarty ksenofobiczno-rasistowskie.

Przemysław Borkowski (odpowiedź na pytanie, co śmieszy Polaków.)

Jeśli do braku cierpień dochodzi jeszcze brak nudy, wówczas człowiek osiągnął w zasadzie szczęście na ziemi, bo wszystko inne jest chimerą.


Warto zatrzymać chwilę szczęścia, zwłaszcza gdy chodzi o dzieci.


Szczęście jest tylko jedno… w wielkiej ciszy wielkiego kochania.


Ukraińców, którzy od wieków uważali się za jeden naród i chcieli być zjednoczeni w jednym państwie, składa Wam naród ukraiński serdeczne dzięki. Te światłe pociągnięcia wywołały i w naszej Cerkwi nadzieję, że Cerkiew jak i cały naród znajdzie w ZSRR pod Waszym przewodem pełna swobodę pracy i rozwoju w dobroci i szczęściu.


Jakie to szczęście, że istnieje śmierć.


Lata młodości dawno już przeszły. Pierwsza odeszła wyobraźnia twórcza. Za nią, na szczęście wolniej, odchodzi pamięć. Najdłużej pozostaje krytycyzm. Może on oddać poważne usługi, ale powinien opierać się na solidnych wiadomościach pracowicie zdobywanych.


Ważniejszy jest łut szczęścia niż kilogram zasług.401 - 450

My Warmii wierne dzieci, Kochamy drogi kraj. Po latach burz, zamieci, Zabłysnął szczęścia maj. Olsztyński zamek stary Krzyżactwa mieścił ród. Dziś polskie tam sztandary I Odrodzenia cud!


Szczęście ma to do siebie, że umyka.


Szczęście ma większą wartość, gdy trzeba je opłacić.


Tylko głupcy nie potrafią docenić, kiedy szczęście się do nich uśmiecha.


Człowiek, który żyje dla samego szczęścia, nie może być szczęśliwy! Zapamiętaj to sobie!


Innego szczęścia nie będzie: W dotykaniu powietrza, którym oddychasz, W trzymaniu się za słowa, W tańcu, jakbyśmy nigdy nie pomylili kroków (...).


Któż mógłby pragnąć szczęścia kupionego za cenę rozsądku, szczęścia, w którym chwila znikomej rozkoszy zbyt rychło ustępuje miejsca żalowi, jeśli nie zgryzocie?


Jak wszyscy młodzi ludzie postanowiłem zostać geniuszem, ale na szczęście w porę zachciało mi się śmiać.


Pomyśl czasem tylko o sobie; egoizm to klucz do szczęścia.


Niektórzy (...) wchodzą na portfel i myślą, że wtedy są wyżsi. Smutna prawda bankietów. Na szczęście rzadko na nich bywam.


Nad Monachium ciekawsza połówka księżyca. Na Marienplatz, pod platanem, akordeon w rękach geniusza-kaleki. Muzyka i wieczór. I zachwyt. Zapachy cygar, potu, piwa, perfum, miasta latem, szczęścia żywych.


Nie należy za wiele myśleć na tematy uboczne, prowadząc samochód, bo to dekoncentruje kierowcę. Byłabym rozjechała faceta na pasach. Na szczęście miał szybkie nogi. Zwiał. Ale odwrócił się i pokazał mi brzydkie rzeczy rękoma.


(...) brak czegoś, czego się bardzo pragnie, jest nieodzownym elementem szczęścia.


Szczęście jest widokiem życia, a próżność jego sprężyna, życie jest ofiarą śmierci, śmierć celem życia.


Szczęście to wolność od sprzeczności.


Seks był źródłem radości i szczęścia zawsze, w każdej epoce, a średniowiecze było pod tym względem dużo radośniejsze, dużo mniej zakłamane i dużo mniej kołtuńskie niż przełom wieków dziewiętnastego i dwudziestego.


Myślimy: „szczęście to jest pożądliwość”, choć żądza tylko zgryzot nam przysparza; szczęście zaś pijak, żłopiąc swoje piwo, jako szaleństwo sobie wyobraża.


Kiedy szczęście, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie drugiej osoby jest dla ciebie tak samo (lub bardziej) ważne jak twoje własne, wtedy możesz powiedzieć, że kochasz tę osobę.


Pech jest spowodowany obawą przed szczęściem.


Niektórym do szczęścia brakuje naprawdę jedynie szczęścia.


Najgorszy rodzaj cynizmu: wiara w szczęście.


Ostatnie 60 lat było świadkiem upadku wielu państw demokratycznych na świecie. Dla biednego państwa utrzymanie demokracji jest znacznie trudniejszym zadaniem. Z poziomu nędzy dołączyliśmy do grona państw rozwijających się. Nie tylko przetrwaliśmy ciężkie momenty, ale mamy szczęście bycia największą demokracją świata.


Prawdziwe szczęście nigdy nie trwa długo. Jeżeli przekracza tydzień lub miesiąc, ciemna strona naszej duszy podnosi alarm: Pali się! Człowiek za burtą! Dzwońcie po gliny! (...) Wszyscy pragniemy szczęścia i bardzo o nie zabiegamy. Ale kiedy już przyjdzie, zaczynamy rozglądać się trwożnie za rachunkiem, jaki nam przyjdzie za nie zapłacić.


Cudowne, doprawdy, jest opanowanie umysłu, tak trudnego do opanowania, zawsze żywotnego i chwytającego to co pożąda. Poskromiony umysł przynosi szczęście.


Każdy z nas szuka szczęścia na własną rękę.


(…) szczęścia czara ma dno.


Żonie nie zawdzięczał nic prócz radości, jaką czerpał z jej głupoty i ignorancji. Nie jest to jednak ten rodzaj szczęścia, jaki na ogół mężczyźni pragnęliby zawdzięczać żonom, ale tam, gdzie brak innych źródeł zadowolenia, prawdziwy filozof potrafi wykorzystać i te, które mu są dane.


Człowiek osiąga szczęście, jeśli potrafi z radością - przyjemnością przeżyć każdy dzień.


Czasami boję się spotkać kogoś ze zrolowanych kolegów. Na szczęście większość z nich śpi, gdy w ich w ZET-ce rolujemy.

Edyta Jungowska (o audycji ''Rozmowy rolowane''.)

Kto nie ma odwagi starać się o swoje szczęście, tym samym udowadnia wyraźnie, że tego szczęścia nie jest wart.


(...) nie wierzy w coś takiego jak szczęście, tylko w los i mądre decyzje.


Każdy jest burzycielem swego szczęścia.


Pijak znajduje w wódce szczęście upokorzenia siebie samego.


Może na trwodze polega prawdziwe szczęście matki…


Roztropny szczęściu nie wierzy.


Ludzie boją się przyznać, jak duża część ich życia zależy od szczęścia. To straszne, że tak dużo rzeczy nie podlega ich kontroli.


Nie buduj domu na piasku, a szczęścia
– na sercu kobiecym.


Bardziej doceniam to, co mi się udaje, jeżeli pozornie więcej nieszczęścia mnie spotyka. Kontrast zauważony przez księdza Jana Twardowskiego, że nieszczęście zawiera w sobie słowo szczęście. Brak szczęścia jest nieszczęściem, ale to szczęście ciągle gdzieś istnieje. Za chwilę będzie znowu. Musimy się tylko nauczyć je dostrzegać.


Człowiek jest mieszaniną pychy i nikczemności, wielkości i nędzy; pragnie cnoty, a służy grzechowi; pragnie trwałego szczęścia, a goni za chwilowymi rozkoszami; pan ziemi i nędzny robak.


Trudno znaleźć szczęście w nas, a nie sposób znaleźć je gdzie indziej.


Nie próbuj nic tłumaczyć, Hayne. Wybrałaś swój obóz i swoje przeznaczenie. Szczerze życzę ci szczęścia, choć niestety, jestem pewien, że go nie znajdziesz. Któregoś dnia bez wątpienia urodzisz dziecko Vartha. Obiecaj, że przekażesz mu ten mnemodysk, żeby mógł się dowiedzieć kim byliśmy. A przede wszystkim, czym byliśmy.

Gwiezdne dziecko (Xargos do Hayne, przed opuszczeniem statku.)

Szczęście o kiju się wlecze, a nieszczęście lata na skrzydłach.


Bardzo łatwo jest zniszczyć szczęście bliźniego, ale jakże trudno je naprawić.


Dopóki nie zrelaksujesz umysłu, nie odnajdziesz szczęścia.


Pani Wando, pani ma sporo szczęścia, bo ja kocham sztukę i lubię aktorów.

Czas honoru (do Wandy Ryszkowskiej podczas przesłuchania.)

(…) na szczęście żyjemy w czasach, w których każdy z nas ma prawo do kompletnie indywidualnego patrzenia na sztukę, na swój zawód. Skończyła się epoka odpowiedzialności grupowej.


Szczęście może przyjść przypadkowo, ale o rozum musimy postarać się sami.


Jedynie dwie rzeczy czynią nas szczęśliwymi: wiara i miłość.


Kiedy szczęście się znuży, to i na głupiej krowie przysiądzie.


Piszmy prawdę o nas samych: ziomkowie i obcy będą nas sądzić; umiejmy cenić kadzidło palone szczęściu, a odpowiadajmy skromną prawdą urąganiu lub niewiadomości.451 - 500

W chorobie trzeba się uzbroić w cierpliwość, zachować spokój i zdać się na Opatrzność Boską. Wola Boża niech się spełni w nas, nad nami i przez nas, bo prawdziwe szczęście i pokój serca daje nam pragnienie Woli Bożej i wypełnienie Jej, choćby z utratą życia ziemskiego.


Szczęście w życiu często zapewnia nam nie udział w bitwach, mój drogi Lowell, lecz ich unikanie. Mistrzowski unik jest sam w sobie zwycięstwem.


Jakież to szczęście wieść niewinny żywot.


Im piekło życia jest gorsze, tym głośniej, wyraźniej słyszę odwieczny hymn życia
– piękna i szczęścia i prawdy… Życie, gdy nawet kajdany wlec trzeba
– może być i jest radosne.


Kiedy zaistniało, na szczęście rozwiane później, podejrzenie o poważną chorobę małżonki, chodził osowiały. I choć starał się tego nie okazywać, głęboko to przeżywał. Kto go bliżej znał, mógł to wyczuć. Był wtedy milczący, unikał towarzystwa. Podobnie jak w okresach zamętów politycznych, kiedy stawał się nieuchwytny dla przyjaciół.


Ważniejsze jest dla mnie szczęście narodowe brutto mojego narodu niż dochód narodowy brutto.


George Williams nie miał szczęścia w miłości. Kobiety zawsze znalazły pretekst, by nie dopuścić do skonsumowania związku. Zawsze były to mało oryginalne wykręty. Odkąd zaczął spotykać się z Bree Van De Kamp, George nie mógł oprzeć się wrażeniu, że jego los wreszcie się odmieni. (…) Mimo rozczarowania George musiał przyznać, że przynajmniej ta wymówka była oryginalna.

George Williams (Bree reagowała alergiczną wysypką na próby zbliżenia z George’em.)

Zadrapanie pod kolanem. Na szczęście modne są długie suknie.


Gdy ci się kiedyś przyśni na przykład gałązka wiśni, to wiedz, że to znaczy szczęście
– bo wiśnia we śnie znaczy, że koniec twej rozpaczy i że będziesz szczęśliwy coraz częściej.


Człowiek szczęśliwy jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by oddawać się zanadto rozmyślaniom o przyszłości.


Małżeństwo dobrane, jakież to szczęście na ziemi! Jeżeliby się kiedy sprzeciwiać sobie mogli, chybaby to wtenczas nastąpiło, gdyby jedno za drugie umierać chciało.


– I co (...) za moje szczęście, że to ja go właśnie wszędy pierwszy spotykam! Psu w gardło takie szczęście! Czy to nie ma innych ludzi na świecie? Niech go inni spotykają! Nie! zawsze ja i ja!

Ogniem i mieczem (Zagłoba o Bohunie.)

Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.


Najzuchwalej pyszni się człowiek własnym szczęściem.


(…) [ludzie] nie tylko są uczestnikami życia, lecz ponadto cieszą się szczęściem. Taki jest rodzaj ludzki. Albowiem tylko człowiek ze zwierząt nam znanych ma w sobie coś boskiego albo przynajmniej najwięcej tego ma w sobie spośród nich wszystkich.


Zawsze znajdę powody do niezadowolenia. Ale pewnie pełnia szczęścia prowadziłaby do zguby.


Goethe mawiał, że miał szczęście, bo za jego czasów literatura była jeszcze niezapisaną kartą.


Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia.


Każdy z nas ma swój własny charakter
– i ten jest naszym bogiem, sprawcą szczęścia lub nieszczęścia.


Bez względu na przypuszczania, jakim samolubem może się człowiek stać, są jednak wyraźne zasady w jego naturze, dzięki którym los innych jest dla niego ważny i dzięki czemu szczęście innych jest mu niezbędne, mimo że to nie dostarcza mu nic więcej poza obserwowaniem radości innych.


Szczęście leży na ulicy. Wystarczy schylić się, aby je podnieść. Tylko najprostsze rzeczy nie przynoszą rozczarowania. A jeśli chodzi o szczęście, warto się bardzo nisko schylić.


Prawdziwie piękne kobiety to takie, które mogą podarować swoją młodość, miłość i przywiązanie ojczyźnie i narodowi, które mogą poświęcić się masom i towarzyszom dla szczęścia ludu i pomyślności narodu.


Bo ona ona różne ma imiona, Jedni wołają ją miłość, inni zgaga pieprzona, Bo ona ona imiona różne ma, Jedni wołają ją szczęście niepojęte, Inni pani na K.


Kobieta jest zaproszeniem do szczęścia.


I szczęście stało się niebyłe (…).


(…) najsmutniejsi ludzie jakich w życiu spotkałam, to ci, którzy nie interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał.


Życzę ich zdeformowanym dzieciom szczęścia.

Gregory House (o Amber i Wilsonie.)

Błogosławiony ten, kto żyje w pokoju. Nie ma na ziemi większego szczęścia.


Szczęście dla mężczyzny to świadomość, że kiedy wieczorem wraca do domu, jakaś kobieta nasłuchuje jego kroków.


Nie jestem jedynym śpiewakiem, który wykluł się z ojczyźnianego jajka i wyszedł na świat. W moim przypadku zadecydowało o tym bardzo wiele okoliczności. W głównej mierze siła mojej osobowości i dużo szczęścia. Dzięki temu udało mi się w bardzo krótkim czasie dotrzeć do takiego miejsca w życiu, do którego gdzieś zawsze w głębi duszy przynależałem.


Szczęście (...) to przede wszystkim umiejętność kreowania swojej rzeczywistości i podejmowania takich działań, które sprawiają nam przyjemność.


Rzadko odczuwam potrzebę zagrania jakiejś roli. Natomiast myślałem, że chętnie bym zagrał w filmie Marka Koterskiego. Zdawałem jednak sobie sprawę, że to może wcale nie być takie proste. Ten efekt śmiechu, który kończy się przerażeniem i na odwrót
– wcale nie tak łatwo to osiągnąć. Na szczęście reżyser nad tym panuje.


Wartość nauki polega na szczęściu, które ona przynosi ludziom. (…) Odkrycia naukowe same w sobie są najwyższą wartością! Doskonalą człowieka bardziej niż kotły parowe, turbiny, lotnictwo i cała metalurgia od Noego do naszych czasów. Duszę doskonalą, duszę!


Co robi z człowieka próżność! Mędrzec ma słuszność, kiedy mówi, że to prawdziwy wróg szczęścia.


Prawdziwej kobiecie większą przyjemność sprawia dawanie szczęścia mężczyźnie, niż doznawanie go.


Nadzieja nie jest strategią, szczęście nie jest czynnikiem, strach nie jest wyjściem.

James Cameron (reżyser) (o swoich ekspedycjach.)

Dla szczęścia człowieka mądrość jest ważniejsza niż wiedza.


Miałam w życiu szczęście. Nie musiałam ciągle chodzić na castingi, bo przespałam się z kim trzeba.


Myślę, że dużo osiągnęłam i sporo jeszcze przede mną. Szczęście, jak pokazał udział w programie „Jak oni śpiewają”, nie zawsze mi sprzyja. Może kiedyś karta odwróci się i wystrzelę jak rakieta.


Wreszcie zrozumiałam, w jaki sposób można osiągnąć szczęście z mężczyzną, i z głębokim żalem, wściekłością oraz przytłaczającym poczuciem przegranej muszę wyrazić ten sekret słowami cudzołożnicy i wspólniczki przestępcy: „Nie mów «co», kochanie, i słuchaj mamy”.

Bridget Jones (ostatni komentarz Bridget w książce.)

Miłość jest bezsprzecznie największym skarbem w życiu człowieka. Odgrywa największą rolę w ustalaniu mierników wartości, którymi człowiek kieruje się przy podejmowaniu ważnych decyzji i wyborze stylu życia. Kto w dzieciństwie nie zaznał miłości, ten jest nieszczęśliwy i przyjmuje mierniki wartości, które w późniejszym życiu nie pozwalają mu zaznawać szczęścia.


Nie bądź dumna ze swego szczęścia. Szczęście jest zawsze krótkotrwałe. Ale nurzaj się w chwilach dzisiejszych jak w chłodnych falach wiecznych źródeł.


Jednak na koniec udało mi się odkryć coś, co dla większości bogaczy pozostaje na zawsze tajemnicą: że każdy człowiek ma z góry określoną zdolność do szczęścia. I do nieszczęścia. I że warunki materialne nie mają na to większego wpływu.


Kto pragnie szczęścia dla siebie, a przemocą dręczy innych, którzy tego szczęścia równie pragną, nie zazna szczęścia w zaświatach.


Ten z ludzi jest najdoskonalszym, kto dla bliźnich umie być najużyteczniejszym.
– Najnieszczęśliwszą jest ta dusza ludzka, którą cudze szczęście dręczy.


Rozbieżność w poglądach na szczęście jest wielka. Jedni np. widzą szczęście we władzy, inni w życiu z dala od ludzi; jedni w majątku, inni w wyrzeczeniu się dóbr doczesnych. Ale ta rozbieżność nie dotyczy pojęcia szczęścia, lecz teorii, jak je znaleźć.


Instytucja ta dąży do tego, by związek ekonomiczny i seksualny między mężczyzną a kobietą służył interesom zbiorowym, a nie by zapewniał im szczęście osobiste.


Pieniądze podobno szczęścia nie dają, Ale po co mi szczęście, Kiedy pieniędzy nie ma.


O Boże, toż to studnia na pustynnym szlaku życia! Nie należy ufać własnemu szczęściu przemierzając ten szlak
– mając zawsze w pamięci cierpienia przebyte oraz te, które mają jeszcze nadejść
– powściągnąć radość i wstrzymywać łzy


Szczęścia nie osiągniesz żadną chytrością. Naucz się znajdować radość w życiu
– to najlepszy sposób przyciągnięcia szczęścia.