Cytaty o siostrze

Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety, jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością.


Abszalom, syn Dawida, miał piękną siostrę imieniem Tamar. Pokochał ją Amnon, syn Dawida. Amnon tak został opanowany [namiętnością], że aż się rozchorował z powodu Tamar, swej siostry; ona była bowiem dziewicą i wydawało się Amnonowi rzeczą niemożliwą, by mógł się dopuścić z nią czegokolwiek.


(…) mężczyzna, który miał siostry, wiedział, że kobiety często używają milczenia jako broni.


Moje dziecko? Jechać po moje dziecko? Więc jej tu nie ma? Siostro, niech siostra mi odpowie, gdzie jest Kozeta? Moje dziecko! Panie Madeleine! Panie merze!


No dobra, czas na moją nagrodę! (podczas spotkania z bliźniaczkami Holsom)


Szczególniej mi się uśmiecha ta ukryta, niczym pozornie nie objawiająca się doskonałość, bo ona jest naśladowaniem życia Jezusa i Maryi, i tak mnie to życie pociąga, że rada bym wszystkie siostry zachęcić, aby się nim rozmiłowały, aby się nim ćwiczyły.

Maria Angela Truszkowska (Zalecenia dla sióstr felicjanek Matki Angeli.)

Panienka jest siostrą Krolla, a pani jego żoną? A Ty jesteś jego najlepszym przyjacielem? Zaczynam go rozumieć.


Powinnaś mieć na imię Hera, nie żadna Kometa. Hera, moja siostra. Hera, moja miłość…


Ma serce węża i naturę wilka, zgromadziła wokół siebie chór pochlebców i podeptała sprawiedliwość. Zamordowała własną siostrę i braci, zabiła męża i otruła matkę. Jest znienawidzona przez ludzi i bogów, niepożądana w niebie i na ziemi.


W końcu nie jesteś ani moją matką ani siostrą ani kochanką.


Kto potrafi przepłynąć prosto, bez żadnych zakrętasów, z Oksfordu do Iffley, bez trudu poradzi sobie mieszkając pod jednym dachem z żoną, teściową, swą najstarszą siostrą i gosposią, która już służyła u jego rodziców, gdy on, dziś głowa rodziny, był jeszcze w powijakach.


To moja siostra, ale czasami mam wrażenie, że jest szatanem...


Moja siostra, Benedetta, lepiej gotuje!

Léon Gambetta (wypowiedziane, gdy ze zdziwieniem odkrył, że po skończonym obiedzie wciąż był głodny; miało to miejsce w restauracji w Dzielnicy Łacińskiej w 1859; w rzeczywistości Gambetta był tak pochłonięty zażartą dyskusją, że nie zauważył, iż jego nietkniętą porcję odłożyli kelnerowi przyjaciele, aby sobie z niego zażartować.)

Trzy siostry syjamskie
przy moim łóżku
a każda z nich miłosierna.


Siostry misjonarki, zrozumcie: faceta nie da się zmienić, chyba że na innego…


Największym moim pragnieniem jest, by siostry przy wzrastających obowiązkach, również wzrastały w łasce Bożej.

Maria Luiza Merkert (fragment pisma okólnego z 1865 z zaleceniami dla sióstr elżbietanek.)

Choć Mary pozbawiona była uczuć, które nakazywałyby jej szacunek dla uczuć siostry, w tym momencie naprawdę nie podejrzewała, że rani ją tak boleśnie.


– Brata straciłam nie dzisiaj. To stało się dawno temu. Znalazłam jednak pięć sióstr.


Właśnie zbierał się do wyjścia, kiedy zatrzymała go siostra Morrison. Po raz pierwszy patrzyła na niego tak, jakby skłonna była uznać, że i on należy do homo sapiens.


Mama opowiadała, że obie z siostrą szybko rozwijałyśmy się fizycznie. Może dlatego, że dzieci zawijało się wtedy w takie duże chusty i trudno było się z takiego becika wydobyć. Mimo to próbowałyśmy – może stąd ta siła? Żeby mnie omotać, trzeba było się ze mną siłować. Od początku było więc dla mnie naturalne, że wolność trzeba sobie wywalczyć.


Kopciuszek miał wyjątkowo trudne dzieciństwo. Wredne przyrodnie siostry, praca ponad siły i straszna macocha. Poza tym, że musiała zatruwać się, wyciągając popiół z popielnika, to na dodatek nie miała nawet kanału MTV.


Mów, synu, jakie masz wieści od angielskich sióstr i braci? Czy uznali władzę tej dziwki z nieprawego łoża?


Niech siostry żyją Panem Jezusem i kochają siebie nawzajem.

Zofia Tajber (słowa wypowiedziane na dzień przed śmiercią.)

Powierzam ci moją siostrę Erikę. Chcę, aby cały mój lud wiedział, że jeśli Baam ocaleje, będzie to wyłącznie zasługą Kazuyi!

Generał Daimos (Richiter, który w rzeczywistości uratował swój lud. Wzruszony tym jak Kazuya ryzykował swoje życie dla Baamisjan, mimo że ten zabił jego ojca i wiele milionów Ziemian oraz próbował zlikwidować własną siostrę za miłość do Kazuyi. Takie poświęcenie, było dla niego niepojęte. Jego uczucia przeszły ogromną przemianę. Nie czuł się godny żadnych laurów.)

Babcia siedzi w fotelu całymi dniami jak posąg. Nogi nakrywa kocem, wkłada grube kapcie, na ramionach ma zielony szal, który zrobiła dla niej moja siostra kilka lat temu, i po prostu siedzi: latem, jesienią i zimą. Siedzi z rana, siedzi po południu i wczesnym wieczorem.


Wspominając z wdzięcznością pobyt w klasztorze sióstr niepokalanek w Szymanowie, kiedy w miesiącach kwiecień do lipca 1944 r. musiałam ukryć się przed aresztowaniem przez Gestapo, przesyłam do biblioteki szkolnej broszurę „Sylwetki kobiet żołnierzy”.

Elżbieta Zawacka (dedykacja dla sióstr niepokalanek w klasztorze w Szymanowie, gdzie ukrywała się przed Gestapo w 1944.)

Troje zmarłych z Ewangelii zostało przywróconych do życia, ponieważ nie potrafiłem oprzeć się łzom ojca, matki, siostry. Dusze ofiarne i apostolskie powinny być siostrami, matkami i ojcami dla biedaków, którzy umarli dla łaski, i przyjść od Mnie ze zwłokami nieszczęśnika na rękach, niosąc je niczym swój najcięższy krzyż, i cierpieć za niego, dopóki Ja nie wypowiem słów Życia.


– Dlaczego to o północy wdarł się pan do dyżurki i dwukrotnym uderzeniu w głowę gruszka irygacyjną Aida, omotał pan siostrę Kulankę bandażem higroskopijnym, a następnie do spółki z dziadkiem Bieżańskim?
– Bo sam bym nie dał rady, panie doktorze. Ta cholera jest potwornie silna.


Bóg prowadził ją do świętości przez różne koleje życia, które streszczają słowa: żona, matka, wdowa, siostra zakonna. Swoim przykładem uczy nas, że każde powołanie służy uświęceniu i apostolstwu. Niech jej fascynacja Chrystusem zmartwychwstałym umacnia naszą nadzieję. Cieszę się z wami i serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI (do Polaków na modlitwie „Anioł Pański”, 28 października 2007.)

Powinnaś mieć na imię Hera, nie żadna Kometa. Hera, moja siostra. Hera, moja miłość…


(…) w mózgu Harry'ego toczy się zażarta bitwa:
''Ona jest siostrą Rona.''
Ale zerwała z Deanem.
''To nie zmienia faktu, że jest siostrą Rona.''
Jestem jego najlepszym kumplem!
''To pogarsza sprawę.''
Gdybym najpierw z nim pogadał…
''Toby mnie rąbnął.''
No to co?
''On jest moim najlepszym kumplem!''


Ej, czy to nie Florence Kretyngehen i siostra Von Głupolstein?

Ed, Edd i Eddy (widząc Edów wchodzących ogłosić dzień szczepień.)

Felicia (...) wiedziała wiele rzeczy. Wiedziała, że Paul Young zabił jej siostrę, wiedziała, że musi znaleźć dowody. Wiedziała również, że potrzebna jej pomoc. Była świadoma, że szczęściem jest posiadanie córki, która robi, co jej się każe.


Czyż nie jest to syn cieśli? Czy jego matka nie nazywa się Maria, a jego bracia: Jakub i Józef, i Szymon, i Judas? A jego siostry, czy nie są wszystkie u nas? Skąd więc u niego to wszystko?

Ewangelia Mateusza (o Jezusie.)

Ja przeżyłem, moje siostry bliźniaczki nie. Babcia była sanitariuszką, dziadek działał w obronie cywilnej. A na pogrzebie ojca podszedł do mnie facet i powiedział: „Nie wiem, czy pan wie, ale pana ojciec kupował od Niemców broń dla AK ciężarówkami”. Tylko tyle.


Moja siostra, Emilia, kochała wrzosowiska. Dla niej spośród najciemniejszych ich kęp wykwitały kwiaty piękniejsze od róż; z posępnego wgłębienia w sinym zboczu wyobraźnia jej potrafiła stworzyć raj. W tej ponurej samotni znajdowała wiele cennych radości, a spośród nich największa i najdroższa jej sercu była swoboda.


Abszalom, syn Dawida, miał piękną siostrę imieniem Tamar. Pokochał ją Amnon, syn Dawida. Amnon tak został opanowany [namiętnością], że aż się rozchorował z powodu Tamar, swej siostry; ona była bowiem dziewicą i wydawało się Amnonowi rzeczą niemożliwą, by mógł się dopuścić z nią czegokolwiek.


Jestem bratanicą stryja teściowej siostry ciotecznej jego prababki. Stryjeczną.


Madame, z całego serca dziękuję Bogu, że spodobało mu się zakończyć drogę mojej długiej wędrówki przez życie. Nie proszę Cię, byś zechciała ją przedłużyć. Zbyt wiele miałam czasu i sposobności, by zasmakować goryczy żywota (…). Umrę tedy, jakom żyła. Oddana ci siostra i więźniarka Maria, królowa.

Maria I Stuart (z ostatniego listu napisanego do Elżbiety I.)

(...) odejście najbliższych to bardzo trudne doświadczenie. Ale ono także mnie czegoś nauczyło. Od śmierci siostry inaczej liczę czas. Basia nie żyje siedem lat. To z jednej strony długo, z drugiej – bardzo krótko. Przez jej przedwczesną śmierć uświadamiam sobie jeszcze mocniej, że trzeba cieszyć się życiem – bo ono jest kruche i nie wiadomo, kiedy się skończy.


(…) w mózgu Harry'ego toczy się zażarta bitwa:
''Ona jest siostrą Rona.''
Ale zerwała z Deanem.
''To nie zmienia faktu, że jest siostrą Rona.''
Jestem jego najlepszym kumplem!
''To pogarsza sprawę.''
Gdybym najpierw z nim pogadał…
''Toby mnie rąbnął.''
No to co?
''On jest moim najlepszym kumplem!''

Harry Potter (postać) (uświadamiając sobie, że jest zakochany w Ginny.)

Pewien samiec imieniem Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli.


Historia potrafi być czasami wredna. Pochodzenia nie można zmienić, ale nie trzeba też w tym tkwić. Nikt nie musi kurczowo się trzymać przeszłości jak panie z CAR, Towarzystwo Historyczne w Gatlin czy Siostry.


Matka Tomka umarła w dwa lata po ucieczce swego męża za granicę, który jedynie w ten sposób zdołał uniknąć aresztowania przez carskich żandarmów. Ciotka Janina, pamiętając o tragedii siostry, bardziej niż ognia obawiał się wszelkich spisków politycznych. Przecież udział w nich, w najlepszym razie, groził zesłaniem na Sybir.


Przez te lata dużo powiedziano o siostrach Lisbon. Ale my nie znaleźliśmy odpowiedzi. Nie liczyło się ile miały lat, ani że były dziewczynami… Ważne było to, że je kochaliśmy… A one nie słyszały, jak je wołamy… Nadal nas nie słyszą z pokojów, w których zdecydowały się spędzić samotnie cało wieczność… I w których my nigdy nie znajdziemy brakujących elementów tej układanki.


Na drewnianej werandzie, gdzie nasturcje jak płomyki
pną się po śniadych schodach,
i stary dębowy stół jest środkiem świata;
z siostrą cioteczną próbuję zrozumieć uśmiechy dorosłych


W życiu wewnętrznym leży tajemnica powodzenia prac naszych misyjnych. Siostry niech wiedzą, że prace nasze nie będą pożyteczne ani Bóg ich nie pobłogosławi, jeżeli przez prawdziwe życie wewnętrzne nie będą się łączyły z ożywczą działalnością Bożą.

Bolesława Lament (Myśli. Bolesława Lament – ''Dyrektorium.'' s. 7)

Wszystkie kobiety to dziwki, z wyjątkiem mojej matki i siostry – one są święte.


Egipcjanie określali bogów słowem ''netyro'', oznaczało ono istotę przybyłą z kosmosu. Byli pewni, że ich bogowie zeszli z nieba. Przekazali nam to w swoich tekstach, że Ozyrys, władca Nieba, i jego boska siostra, Izyda, pochodzą z gwiazd i nawet potrafili je wskazać. Ozyrysa wiązali z gwiazdozbiorem Oriona, zaś Izydę z pobliskim Syriuszem, najjaśniejszą gwiazdą na niebie.


Kochani! Tak sobie myślę, że gdyby wszyscy byli braćmi, to by nie było sióstr...51 - 100

Niech biskup lub jakikolwiek inny duchowny trzyma przy sobie co najwyżej rodzoną siostrę lub córkę poświęconą Bogu, żadnej zaś obcej niewiasty. Takie jest zarządzenie synodu.

Biskup (synod w Elwirze ok. 300–303 n.e. Kan. 27, pierwsze oficjalne zarządzenie w sprawie celibatu w Kościele katolickim.)

Okropna jest rola matki podczas wojny. Matki, siostry, żony i kochanki przechodzą straszną próbę.


niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgi rzuci grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys


Lecz ty, kupo wnętrzności, słodkie ukojenie,
Kobieto! tyś nam nigdy nie jest siostrą w męce.


Jedna siostra drugiej siostrze napluła na ostrze…


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Ale ja mam świadków na to, że zdjęcie zostało zrobione, siostra oddziałowa i technik rentgenolog.

Bruno Walicki (do Depczyka.)

Nikt nie zaprzeczy, że Kopciuszek miał wyjątkowo smutne dzieciństwo. Wredne przyrodnie siostry, praca ponad siły i straszna macocha. Poza tym, że musiała zatruwać się, wyciągając popiół z popielnika, to na dodatek nie miała kanału MTV.


Astrologia może bez wątpienia wnieść wiele do psychologii, to jednak, co ta może zaoferować swej starszej siostrze, jest już mniej oczywiste.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Na szczęście powiedział pan: „Kocham siostrę, siostro Lucie”; bez „siostry” myślę, że straciłabym grunt pod nogami.


W jeden dzień siostry z losu się poczęły. Miłość i Śmierć.


'''Donna:''' Eryku, odeślij ją do Chicago.
'''Stephanie:''' Kogo masz na myśli?
'''Donna:''' (...) Z twoją siostrą jest coś nie tak. To wariatka. U was to pewnie dziedziczne.(...) Wyciągnęła broń. Groziła, że mnie zabije! (...) Jest szurnięta. To psychopatka.
'''Stephanie:''' Pamela jest oryginalna, ale strzelanie do ludzi to specjalność Twoich krewnych.


Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie.

Franciszek (papież) (po wybraniu na papieża.)

To kiedy się jest siostrą i bratem, to dwie dusze, co się dotykają nie zlewając w jedną, to dwa palce u ręki.


Moja niepewność jest wielką siostrą twojej niepewności.

Urszula Cieplak (do Violetty w myślach.)

'''Pierre:''' Powiedz mu, że chcesz jego siostrę, a ja wezmę brat.
'''Czarek:''' Co ty? Jesteś...?
'''Pierre:''' Jestem wszystko jedno.


Moja siostra Antoinette i ja byliśmy wychowywani przez nianię. Spotykaliśmy się z rodzicami o piątej po południu. I to tylko w ciągu godziny. Reztę czasu spędzaliśmy przeważnie w pokoju dziecinnym.


Jaskółka, siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi, w których się troska błąka.


Zygmunt Gorazdowski, który założył Stowarzyszenie Kapłańskie, Zgromadzenie Sióstr św. Józefa i wiele innych instytucji charytatywnych, zawsze działał w duchu komunii, która w pełni objawia się w Eucharystii.

Benedykt XVI (homilia Papieża podczas Mszy św. kanonizacyjnej 23 października 2005.)

Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości.

Jan Paweł II (Gdynia, 11 czerwca 1987.)

– Mamusiu droga, mak już wybrany! – zawołała Rózia: – Pójdę na bal, pójdę!
– Co? ty, na bal? A ktoby cię tam wpuścił? – zadrwiły z niej siostry.
– Za mało widocznie wsypałam ci popiołu i maku, – rzekła macocha: bo inaczej całą noc siedzieć byś musiała. My wyjeżdżamy, a, jeżeli za powrotem nie zastanę wybranego tego oto maku, to mi się nie pokazuj na oczy!


Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością.


Alec obserwował ich przez uchylone drzwi. Jace opierał się o umywalkę, jego siostra czyściła mu rany i owiązywała je białą gazą.
– Dobrze, a teraz zdejmij koszulkę.
– Wiedziałem, że musisz coś z tego mieć.


Kiedyś śniło mi się, że idę na krzesło. Do celi wszedł Bóg w czapce kucharza. Zaczął obtaczać mnie w tartej bułce. I oblizywał się ze smakiem. Może pomyśli siostra, że jestem stuknięty, ale rozum płata figle, kiedy wokół są ludzie którzy chcą nas zabić.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Będę miała brata, siostrę albo coś takiego.


Dowalań dosyć. On nie do końca dowala się do twojej siostry, twoja siostra dowala się też trochę do niego. Ja często bywam w waszym domu i widzę... hmm... może słyszę bardziej... I pytam się: „Co się stało?”, a oni mówią „Dowalamy się do siebie.”.


Była jak moja starsza siostra. Najpierw zawodowa, potem życiowa. (…) „Nie ma ludzi niezastąpionych”. Bzdura. „Czas leczy rany”. Następna bzdura. „Bóg tak chciał”. Nieprawda. Jeśli Bóg jest miłością – jeśli jest – nie może chcieć nam zabrać ludzi, których kochamy. Nie tylu. Nie naraz. Nie tak gwałtownie.


ktoś koniecznie musi być obok
jeśli nie masz brata daj ci Boże siostrę
z siostrami nawet ciekawiej


Mam siostrzeńca, który ma na imię Anfernee, i wiem, jak się wścieka, kiedy mówię do niego Anthony. Prawie tak samo jak ja, kiedy pomyślę sobie, że moja siostra nazwała go właśnie Anfernee.


To że byłem przez lata w więzieniu nie oznacza, że będę cicho. Więzienie było miejscem nauki i autorefleksji na temat organizacji walki z innymi braćmi i siostrami. Jedność jest kluczem.

Simon Tuturop (po wyjściu na wolność na początku 2012.)

Oto co się potem wydarzyło: Absalom syn Dawida, miał piękną siostrę, której na imię było Tamar. W niej zakochał się Absalom, [również] syn Dawida. Dręczył się tym Amnon, tak że zachorował z powodu swej siostry Tamar. Ponieważ była dziewicą, Amnon nie widział możliwości uczynienia jej czegokolwiek.


Powiedz swojej siostrze, że miałeś rację.

Darth Vader (ostatnie słowa pokonanego Dartha Vadera do jego syna, Luke'a. Mroczny Lord miał na myśli to, że jego syn wiedział, że wciąż w jego ojcu tkwi dobro, dawny Anakin Skywalker.)

Siostro, chciałaby siostra wskoczyć ze mną pod namiot tlenowy na ostre oddychanko?


- Prawie wszystkie mają pytania. Obejdź stoły i odpowiedz im, jeśli chcesz.
- Kto ich nie ma? Czy są takie Danielle,które nie mają żadnych pytań?
Bliźniaczka uśmiechnęła się i skinęła z uznaniem.
- Dobre pytanie. Owszem, te, które są zadowolone z życia.


Dotknij tylko mojej siostry swoją francuską łapą, zboczeńcu, a wypruję ci flaki i zrobię z nich gęsie wątróbki!

Cezary Cezary (do Pierre’a, który przyjechał do Polski na szkolenie policyjne.)

Grzeczność jest siostrą miłości.


'''Johnny''': – Twoja siostra jest śliczna…
'''Hiroki''' – Chyba zwariowałeś!

Kod Lyoko (o Yumi.)

(…) fajnie jest mieć młodszą siostrę.


Hej, proszę pana… To moja siostra.


Wszystkie kobiety to dziwki, z wyjątkiem mojej matki i siostry – one są święte.


Muzyka nie może być zwana inaczej niż młodszą siostrą malarstwa, zważywszy, że jest przedmiotem słuchu, zmysłu pośledniejszego niż oko… malarstwo jest doskonalsze i przewyższa muzykę, gdyż nie umiera ono bezpośrednio po swym powstaniu…


Absalom zaś nie rozmawiał z Amnonem ani źle, ani dobrze; bo Absalom znienawidził Amnona za to, że upokorzył Tamar, jego siostrę.


Pertinaks pobłażliwie potraktował swoją małżonkę Flawię, gdy dowiedział się, iż zdradza go z jego pałacowym muzykiem. Po prostu wziął sobie za kochankę własną siostrę Kornifację.


W ogóle dobrze mieć siostrę.(...) I dobrze mieć taką wspaniałą rodzinę.


Do wszystkich naszych braci i sióstr w Polska, Operation Anti-Acta.


Jak Boga jedynego i siostrę Bożenkę kocham.


Moja siostra, Emilia, nie oznaczała się otwartym usposobieniem, nie należała do osób, które pozwoliłyby bezkarnie nawet najbliższym i najdroższym wkraczać bez zaproszenia w zakamarki swojej duszy i serca.


Szkoda jej na siostrę, co?

Maria Muślinek-Korzycka (o bardzo ładnej zakonnicy.)


101 - 150

Ściśle biorąc stara Lenarczykowa była niewiele starsza ode mnie, a wyglądała na młodszą siostrę swojej własnej córki. Skoro jednak był młody Lenarczyk i młoda Lenarczykówna, musiał istnieć także stary Lenarczyk i stara Lenarczykowa.


Siostro, położę się, zrobię wszystko, co siostra zechce. Przed chwilą byłam nieznośna. Przepraszam siostrę, że krzyczałam tak głośno. Ja wiem, kochana siostro, że to tak źle krzyczeć, ale tak się cieszę. Bóg jest dobry, pan Madeleine jest dobry. Niech siostra sobie wyobrazi, że pojechał do Montfermeil po moją małą Kozetę!

Fantyna (podczas kuracji w domu mera Madeleine'a (w rzeczywistości Jana Valjeana).)

Mój brat wiele osób poświęcił, panie Potter, na swojej drodze do potęgi. Nawet własną siostrę. A była mu taka oddana. Dawał jej wszystko, prócz czasu.


– Wiesz, mam w tej chwili niezbite przekonanie, że zdam tę maturę – oświadczyła Patrycja i całą powierzchnią pleców wyczuła, że siostra trzęsie się ze śmiechu.
– Byłoby to naprawdę cudowne i bardzo, bardzo dziwne – powiedziała Natalia wreszcie (…).


I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.


Bracia i Siostry – powróćmy do naszych domów. Jeśli nie są one poukładane, to uczyńmy w nich porządek. Odnówmy nasze postanowienia czczenia Boga, przestrzegania Jego przykazań, miłości bliźniego, czynienia z naszych domów miejsc, gdzie panuje pokój. Każdy z nas może uczynić to w miejscach, które zamieszkujemy.


Moją pierwszą reakcją po dobrym wyniku Napieralskiego (i konieczności zawalczenia o wyborców SLD) było „trzeba odnaleźć bliźniaczki, które śpiewały dla Napieralskiego. Niech pojadą w trasę z Kaczyńskim, albo niech zaśpiewają z Mariuszem Kamińskim czy Cymańskim”.


Czasami rozbłyskiwała moja miłość dla ciebie, twojej siostry i brata, dla twojego ojca, ale były to tylko krótkie momenty – jak motyle, przysiadające gdzieś i za chwilę odfruwające...


Mój nauczyciel będzie chodził z moją siostrą. Ja to mam zawsze przechlapane.


Jeśli nauczycie się odkrywać Jezusa w Eucharystii, to będziecie umieli odkrywać Go także w waszych braciach i siostrach, a w szczególności w najuboższych.


Moim ojcem haszysz, moją matką trawa.
Nie mam celu w życiu, niewiele mam w głowie.
Mam tylko gitarę i siostrę w Rzeszowie.
Nie znoszę nakazów, dyscypliny, ładu.


Do świętej siostry Marty.

Marta Wiecka (tytuł listu pacjenta rabina do siostry Marty.)

Pani Kennedy nigdy nie szukała towarzystwa innych pań. Nie miała przyjaciółek, które wpadłyby na herbatę, żeby porozmawiać. Jedyną jej powiernicą była siostra Lee…


A zawsze mówiłam, siostro, że ten młody kleryk, wielebny Klaudiusz Frollo, jest czarownikiem.

Katedra Marii Panny w Paryżu (gdy Klaudiusz Frollo adoptował Quasimodo, kiedy ten był jeszcze małym (ale już wtedy niezwykle zdeformowanym i brzydkim) dzieckiem)

Nadzieja –
siostra dobrych snów,
matka białych bzów,
zawsze młoda jak wiosenny nów.


Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.


To nieprawda, że wszyscy ludzie są braćmi; prawie połowa – to przecież siostry.


Wiele dobrego można o pierogach siostry Bazylii powiedzieć... chociaż ruskie.


Ksiądz Mieczysław Maliński, przyjaciel papieża, podczas jednej ze swoich wizyt w domu królewskim nie posiadał się ze zdumienia, kiedy siostra usługująca do stołu papieżowi przyniosła gospodarzowi na kolację rybę, a jemu podała na talerzu kurczaka. Ksiądz Mieczysław zapytał: „Dlaczego?”
– Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze – oznajmił z uśmiechem Jan Paweł II.


Rzucam twoją siostrę. Nie pozwala sobie wsadzić orzeszka do ucha!


Dziś spłacim łzy sióstr, matek i wdów jęki,
Hej, baczność! cel i w łeb lub serce pal.


Siostro moja jedyna na świecie, walka pokoleń to nie jest mit.


Andrew, bądź tak dobry i sprawdź, czy twoja siostra niszczy tylko swoje rzeczy.


Trzy szły zawsze z Panem. Maria, jego matka, jej siostra oraz Miriam z Magdali, zwana jego towarzyszką, gdyż Miriam jest jego siostrą, matką i towarzyszką.


Bywało, że dom aż dudnił od dźwięków – ja ćwiczyłam na skrzypcach, siostra na oboju, a tata „dłubał” coś w swoim kącie.


Niestety, zamiast się modlić, niektórzy katolicy uciekają z Kościoła, idą do zielonoświątkowych, do świadków Jehowy. Ty zadajesz im pytanie: „Czemu?” Oni odpowiadają: „Ponieważ Kościół katolicki nie ma Biblii, a protestanci mają”. Jak to? A skąd dostałeś Biblię? Kim był Luter? Księdzem katolickim, prawda? Bracie i siostro, problemem nie jest więc Kościół katolicki, ale ty i ja.


Patrycja, najmłodsza z czterech sióstr (a najgrubsza, nawiasem mówiąc!), jest w ogóle samoistna i niepodobna do nikogo (…).


Mógłbym umówić cię z moją siostrą. Tyle że ona wygląda jak ja w sukience.


Jego delikatność serca objawiała się w faktach najdrobniejszych: kiedy wspomniałem Mu o głośnej swego czasu, a nieudanej probie rozdzielenia sióstr syjamskich z Iranu, odwrócił się i wytarł oczy.


Kopciuszek jak co dzień była zajęta oddzielaniem maku od popiołu i grochu od kapusty. Poza tym szyła, sprzątała, gotowała... słowem była sprawniejsza i ładniejsza od pralki automatycznej – miała więcej guziczków. Natomiast siostry Kopciuszka były brzydsze, bo nie miały guziczków, tylko zamki błyskawiczne, przez co nie lubiły Kopciuszka strasznie.


No wiesz, jak już sięgniesz dna, to nie będziesz miała innego wyjścia, tylko się od niego odbić – i ty to zrobisz. I to w pięknym stylu. No w końcu musisz mi dawać przykład jako stara siostra.


Jaskółka, siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi w których się troska błąka


'''Leslie''': Fajnie ci, że masz siostrę.
'''Jesse''': Taa, mam cztery i chętnie zamieniłbym je na psa.
'''Leslie''': Chciałabym mieć psa.

Most do Terabithii (rozmowa Jessa i Leslie tuż przed ich pierwszą wizytą do Terabithi.)

To ostrzeżenie dla mych sióstr i braci.
Pobłogosław co masz i bierz się do pracy.


I miasto, i wioska
To jeden nasz świat!
I wszędzie, dziecino,
Twa siostra, twój brat.


Astrologia może bez wątpienia wnieść wiele do psychologii, to jednak, co ta może zaoferować swej starszej siostrze, jest już mniej oczywiste.


Siostra i matka posiadały system, który był stale uaktualniany. Informacje umieszczone są w oku, które jest wyjmowane i które nie ulega rozkładowi. Kiedy ich kopie z powrotem zostaną wprowadzone do ciała, znajdą się tam również te informacje.


– To przyjęcie z okazji ciąży.
– Nie, to sekta.
– Jaka sekta?
– Wszyscy myślą i ubierają się tak samo. I tylko jedno jest ważne – dzieci.
– Oszalała…
– Macierzyństwo odebrało mi dwie siostry. Wiem, co mówię.


– Tak, siostro. Dlatego właśnie próbujemy odnaleźć jej kości. Żeby można je było odpowiednio potraktować. – Nie byłam pewna, jak się traktuje kości świętego, ale zabrzmiało dobrze.


Chłopaki nie płaczą, tak? Ale dlaczego nie?! Ja się często wzruszam. Byle głupstwem. Kiedy zobaczę psa ze złamaną łapą, staram mu się pomóc. Nie mówiąc już o kotach. Sam mam dwa, śpią właśnie w drugim pokoju. Wrażliwość jest u nas rodzinna. Podobnie reagują moje dwie siostry. Nie można wciąż być żelaznym bohaterem.


Łaał, ale pompa. Jesteście normalnie jak brat i siostra.

Wodogrzmoty Małe (o Dipperze i Mabel, którzy są bratem i siostrą w odcinku 3.)

Sami oficerowie z lotnej brygady rozstrzeliwali siostry. I że tylko jedną ich prośbę wykonali, mianowicie siostry prosiły, aby nie zdejmowano z nich ubrania zakonnego. Tak się stało – miały wszystko na sobie.

11 męczennic z Nowogródka (Cieślewicz o egzekucji sióstr.)

Dzieje kultury wykazują, że głupota jest siostrą bliźniaczą rozumu, ona rośnie najbujniej nie na glebie dziewiczej ignorancji, lecz na gruncie uprawnym siódmym potem doktorów i profesorów.


– Jesteś moją siostrą – rzekł w końcu. – Moją siostrą, moją krwią, moją rodziną. Powinienem cię chronić – zaśmiał się bez krzty wesołości. – Chronić przed chłopcami, którzy pragną zrobić z tobą to, co ja bym chciał.


Gdzie jest dom? Zastanawiałem się gdzie jest dom i doszedłem do wniosku, że to nie Mars czy podobne miejsce, tylko Indianapolis kiedy miałem 9 lat. Miałem brata i siostrę, psa i kota, i matkę i ojca, i wujków i ciocie. I nie ma możliwości, żeby to wszystko wróciło.


Gdybym wiedziała, że szczęście zakonnicy polega na pobłażaniu sobie we wszystkim... by każda czyniła co jej się podoba... to nie chciałabym była robić nikomu przykrości, bo i mnie nie miło słuchać, że siostry narzekają, ale rozumię to tak i według tego postępuję... gdy mam ten obowiązek, inaczej postępować nie mogę i obciążać sumienia.

Maria Teresa Dudzik (Wspomnienia. Teresa Dudzik – ''Historia Zgromadzenia''. Archiwum P.O.S. w Rzymie, s. 70–71.)

W miejscowości P. urodziły się bliźniaczki z transparentem w rączkach. Szczęśliwą matką jest Maria S. Ojciec zbiegł.


Zwięzłość jest siostrą talentu.


Słucham, tu siostra Basen niedaleko / w okolicy / obok aparatu.


Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.151 - 200

Włodzimierz Tetmajer zbudował ten dom na polu Jacentego Mikołajczyka w 1894 roku, a więc cztery lata po ślubie z Anną Mikołajczykówną, najstarszą siostrą Jadwigi. Dom łączył w sobie elementy dworku i chaty – był drewniany, miał cztery izby, sień oraz dach kryty strzechą. Przed wejściem znajdowała się weranda, a nad drzwiami herb szlachecki.


Proszę siostrę, czy szczeka pani Zajączek?

Język Trolli (do katechetki, pytając, czy czeka na niego pani Zajęczyk.)

Nie miałem jeszcze dwunastu lat, siostra zaś ośmiu, kiedy umieliśmy już po hebrajsku, po chaldejsku, po syrochaldejsku, znaliśmy mowy Sarmatów, Koptów, Abisyńczyków i różne inne umarłe lub umierające języki. Nadto, bez pomocy ołówka mogliśmy rozłożyć litery każdego wyrazu wedle wszelkich zasad oznaczonych prawidłami kabalistyki.


Jak można oczekiwać, żeby mężczyzna sam zajął się swoimi dziećmi? Wiem, że moja matka nigdy nie zostawiła mnie i moich dwóch sióstr samych z ojcem. Chyba całkiem na serio uważała, że nas zamorduje albo wyjdzie z domu, zupełnie zapomniawszy o naszym istnieniu. Mówimy tu o mężczyźnie, który pod koniec XX wieku nie wie, jak nastawić czajnik. Oto, jacy „nowocześni” są moi rodzice.


Z siostrą wychowywaliśmy się w ogromnej dyscyplinie i skromności. Nasza babka, wielka dama, protestowała, gdy opalaliśmy się w ogrodzie: „Opalenizna przystoi dziewczynie z czworaków”. Wychodziła do ogrodu z parasolką, w ażurowych rękawiczkach i zajęczą łapką pudrowała twarz pudrem ryżowym. Kawałki ryżu odpadały jej od nosa. Wyglądała jak zjawa.


Siostra Marta stanowi przepiękny wzór i przykład miłości wzajemnej, przebaczenia uraz i wdzięcznej pobożności jakby swobodnej i łatwej do naśladowania.

Marta Wiecka (siostra ze zgromadzenia zakonnego o Marcie Wieckiej)

Błogosławiona Celina jest dla nas wzorem wypełniania codziennych obowiązków z wiarą, miłością i poddaniem się woli Bożej. Na realizację jej duchowego testamentu i zawołania: „Świętymi bądźcie”, całemu Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek i wam wszystkim serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI (w czasie audiencji generalnej 31 października 2007.)

Głupota jest siostrą zbrodni.


– Zaczyna mi się wysypka na brzuchu – dobiegło spoza gałęzi ponure wyznanie Laury.
– Na twarzy też – pocieszyła siostrę Pyza.


Pomyłka? Pomyłka? A w Charkowie dali dwóm mężczyznom ślub. Wszyscy mówili pomyłka, pomyłka! No i po roku urodziły im się bliźniaczki.

Stanisław Anioł (do Kołka i Kotka mówiących, że zakwaterowanie ich w tym samym mieszkaniu to oczywista pomyłka.)

Jeśli nauczycie się odkrywać Jezusa w Eucharystii, to będziecie umieli odkrywać Go także w waszych braciach i siostrach, a w szczególności w najuboższych.


Jesteś dla mnie szkołą, wszystkimi chłopakami i wrednymi dziewczynami… egzaminami i nauczycielami… naszymi szalonymi matkami… Przeszłyśmy przez to razem. Wychowałyśmy się razem. Jesteś moją siostrą.


Kopciuszek jak co dzień była zajęta oddzielaniem maku od popiołu i grochu od kapusty. Poza tym szyła, sprzątała, gotowała… słowem była sprawniejsza i ładniejsza od pralki automatycznej – miała więcej guziczków. Natomiast siostry Kopciuszka były brzydsze, bo nie miały guziczków, tylko zamki błyskawiczne, przez co nie lubiły Kopciuszka strasznie.


Jeżeli masz piękną siostrę czy przyjaciółkę, to pewne jak w banku, że twój facet WYOBRAŻA SOBIE, JAK UPRAWIA Z NIĄ SEKS.

W pogoni za rozumem (tekst z książki ''Czego chcą mężczyźni'')

Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli.

Kain i Abel (parafraza biblijnej opowieści.)

Siostry Lisbon nie chciały wyjść nam z głowy, a jednak wspomnienia zacierały się. Blakł kolor ich oczu, a także dokładne położenie… pryszczy i pieprzyków. Cztery siostry żyły w cieniu śmierci i same stawały się cieniami. A jednak pewnego dnia skontaktowały się z nami.


Nigdy cię nie lubiłem Cersei, ale byłaś moją siostrą i dlatego nie starałaem się ci zaszkodzić. Położyłaś temu kres. Odpłacę ci za to. Nie wiem jeszcze, w jaki sposób, ale daj mi czas. Nadejdzie dzień, gdy będziesz się czuła bezpieczna i szczęśliwa, lecz nagle radość obróci się w twych ustach w popiół i będziesz wiedziała, że spłaciłem dług.


Wspomnij o mnie swojej siostrze, Stanhope


Chciałabym w 2008 roku znaleźć w swoim życiu pewną równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Przez ostatnie cztery i pół roku spędziłam na nieustannych podróżach, więc bardzo tęsknię za swoim domem i spotkaniem z psami. Chciałabym poza tym częściej widywać swoich najbliższych, siostrę, mamę i tatę


Droga siostro, czy możesz pójść w ślady atomu i się rozczepić?


W klasie widniało zdjęcie szacha Mohammada Rezy Pahlawiego i jego małżonki Fawzii, siostry króla Faruka. Moje przyjaciółki mówią, że jestem do niej podobna. Nie miałabym nic przeciwko temu. Jest przecież przepiękna. Szkoda, że nie wyszła za Clarka Gable’a z ''Przeminęło z wiatrem''.

Sorajja Esfandijari Bachtijari (wspominając swoje lata szkolne.)

Mam wrażenie, że w szeregi pielęgniarek wkradła się nadmierna dewocja. Podczas wczorajszych i dzisiejszych operacji pomagające mi siostry w kółko powtarzały: „Jezusie Maria” i „Józefie Święty”. Nie wiem, jak reagować...


Ta dziewczyna to totalne pudło. Ja dawno nie spotkałem takiej idiotki. (…) Moja siostra potrzebuje jej do kontrolowania narzeczonego.


Moja siostra Mirka zawsze kiedy wracała z podwórka, mówiła płacząc, że najgorsze jest to, że potrafi czytać z ruchu warg, bo zawsze wie, co o niej mówią.

Edyta Kuszyńska (o swojej głuchoniemej siostrze.)

Była jak moja starsza siostra. Najpierw zawodowa, potem życiowa. (…) „Nie ma ludzi niezastąpionych”. Bzdura. „Czas leczy rany”. Następna bzdura. „Bóg tak chciał”. Nieprawda. Jeśli Bóg jest miłością – jeśli jest – nie może chcieć nam zabrać ludzi, których kochamy. Nie tylu. Nie naraz. Nie tak gwałtownie.


Ważniejszego niż rozmowa z twoją siostrą i z twoją… Konstancją?


Naturalnie wspomagała czasami młodszą siostrę gotówką i cennymi upominkami (...). Gorycz Isabelle była tym większa, że nie potrafiła odmawiać przyjmowania tych podarunków.


Mój ojciec jest mordercą. Moja przyrodnia siostra to podpalaczka. Chyba nie daleko pada jabłko od jabłoni, prawda?


Siostro mojej nadziei złej,
Dokąd dzisiaj w pośpiechu gnasz?
Niosąc werbel w orkiestrze dnia,
Nagłym chłodem przejęłaś mnie, to znak!…


(...) matka nie była moim wymysłem ani wynalazkiem sióstr, a jednak wciąż od nowa wyobrażałem ją sobie i zarazem odrzucałem.


Jeśli twoja siostra to twoja ciotka, a twoja matka wyjdzie za twojego wuja, będziesz swoim własnym dziadkiem.


Jeśli udaje się powiązać harmonijnie miłość macierzyńską albo bratersko-siostrzaną z miłością erotyczną, to osiąga się nową, wyższą jakość miłości i związku. Być może piękna miłość brata i siostry jest czymś wyższym niż najwznioślejszy romans niespokrewnionych ze sobą ludzi?


Do wszystkich braci i sióstr w duchu oraz do wiernych żyjących daleko: musicie zjednoczyć się i wspólnie pracować, by w przyszłości zbudować potężny, kwitnący Tybet. To jedyne pragnienie tybetańskich bohaterów. Musicie więc unikać wszelkich waśni czy to o ziemię, czy wodę. Macie zachować jedność i siłę.


Mordercy własnych matek, gwałciciele sióstr,
ich anioł stróż zbyt często jest pijany,
pod ciężarem mojej wiary, łamaliby się jak chrust.


Lepszy własny sąsiad niż siostra w stolicy.


„Kochany Święty Mikołaju, w zeszłym roku dostałem siostrę. W tym proszę o plastelinę.”

Kevin sam w domu (czytając listy dzieci do Świętego Mikołaja.)

Jeden, dwa, trzy, cztery... ma siedem lat. Za pięć lat. Będzie miała biały welon i ażurowe pończoszki, będzie wyglądała jak mała kobietka. O, moja dobra siostro! siostra nawet nie wie, jaka ja jestem głupia, myślę już o pierwszej komunii mojej córki.


Mój chłopcze, nie zapomnij o swojej niewinnej siostrze, ani o matce i ojcu. Khan zabił ich wszystkich na twoich oczach. Nie zapomnij, że Allah daje taką szansę tylko raz.
Allah będzie cię chronił. Twoim celem jest Khan. Idż, moje dziecko, i zniszcz niewiernego.


Mama, jak to mama: w głowie jej się coś takiego nie mieści. Nie akceptuje tej decyzji, ale dała mi pierzynę – to symboliczny gest, który zawsze powtarza, kiedy każde z moich sióstr i braci odchodzi z domu. A jest nas siedmioro. Odczytuję więc ten gest jako znak, żeby mi się szczęściło w nowym życiu.

Stanisław Obirek (odpowiedź na pytanie, jak najbliżsi zareagowali na wiadomość o jego odejściu z kapłaństwa.)

Czuła ona, że jej się dzieje krzywda i nieraz myślała sobie o poprawieniu losu. Że jednak miała serce złote, z pokorą przeto znosiła doznawane przykrości, dogadzając nie tylko macosze i siostrom, ale pamiętając zarazem o domowych zwierzątkach, a nawet o głodnych ptaszkach za oknami domu.


Tak więc Deb jest jedyną osobą na świecie, którą choć odrobinę obchodzi, czy jeszcze żyję, czy już nie. Mało tego. Z powodu, którego za nic nie potrafię zgłębić, moja przybrana siostra wolałaby, żebym jednak żył.


Już się nie mogę doczekać, kiedy wrócę do domu. Do mojej Ani. Gdyby wiedziała, jak za nią tęsknię. I za maleństwem. Wszystko mi jedno, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Chociaż wolałbym dziewczynkę na początek. Potem jeszcze z dwóch chłopaków. Kiedyś mi za to podziękują. Starsza siostra. Ale to przyszłość. Teraz jest tylko ona – Ania.

Majka (list z 26 września 1989.)

Mojej siostrze to wisi przed blokiem FD Sportivo. Znaczy billboard taki.

Adam Turek (do Aleksa.)

W Polsce przed wojną w Radomiu też były siostry syjamskie. Ale to nie były prawdziwe siostry, tylko dość dalekie kuzynki.


Zaryglowanym ogrodem jest moja siostra, ma oblubienica, ogrodem zaryglowanym, źródłem zapieczętowanym.


Nie miałem określonego wzorca teatralnego czy filmowego. Mama i siostry uwielbiały chodzić do letniego kina i często zabierały mnie tam ze sobą. U jednego z sąsiadów odbywały się projekcje tzw. filmów z puszki, chętnie je oglądałem.


Pacjentka w ciężkim stanie. Podaj mi 3 centymetry sześcienne epinefrinoksu i 2 litry gazoholu z neoneficyną. Daj mi elektrostatyfikator. Rozgrzewam generator, siostro. Grozi jej fibrylokanonizacja.


Pędziłem w przyszłość, upajając się samotnością – siostrą buntu, rozpoczynając tę podróż ku samemu sobie, którą odbywamy po omacku przez całe życie.


Już od egzaminów do szkoły teatralnej słyszałam: „Majka to na pewno się dostanie, bo jej siostra załatwi”. Kurczę, jednak nie załatwiła!


Stoi bez gaci i kłóci się z ojcem
Mąż mojej siostry jest prawicowcem
Nad łóżkiem swoim, prawda jest taka
Powiesił zdjęcie Zygmunta Wrzodaka
Ojciec za komuny do partii należał
Wierny jej pozostał
Kłócą się. Syf dookoła