Cytaty o siostrze

Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety, jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością.


Abszalom, syn Dawida, miał piękną siostrę imieniem Tamar. Pokochał ją Amnon, syn Dawida. Amnon tak został opanowany [namiętnością], że aż się rozchorował z powodu Tamar, swej siostry; ona była bowiem dziewicą i wydawało się Amnonowi rzeczą niemożliwą, by mógł się dopuścić z nią czegokolwiek.


(…) mężczyzna, który miał siostry, wiedział, że kobiety często używają milczenia jako broni.


Moje dziecko? Jechać po moje dziecko? Więc jej tu nie ma? Siostro, niech siostra mi odpowie, gdzie jest Kozeta? Moje dziecko! Panie Madeleine! Panie merze!


No dobra, czas na moją nagrodę! (podczas spotkania z bliźniaczkami Holsom)


Szczególniej mi się uśmiecha ta ukryta, niczym pozornie nie objawiająca się doskonałość, bo ona jest naśladowaniem życia Jezusa i Maryi, i tak mnie to życie pociąga, że rada bym wszystkie siostry zachęcić, aby się nim rozmiłowały, aby się nim ćwiczyły.

Maria Angela Truszkowska (Zalecenia dla sióstr felicjanek Matki Angeli.)

Panienka jest siostrą Krolla, a pani jego żoną? A Ty jesteś jego najlepszym przyjacielem? Zaczynam go rozumieć.


Powinnaś mieć na imię Hera, nie żadna Kometa. Hera, moja siostra. Hera, moja miłość…


Ma serce węża i naturę wilka, zgromadziła wokół siebie chór pochlebców i podeptała sprawiedliwość. Zamordowała własną siostrę i braci, zabiła męża i otruła matkę. Jest znienawidzona przez ludzi i bogów, niepożądana w niebie i na ziemi.


W końcu nie jesteś ani moją matką ani siostrą ani kochanką.


Kto potrafi przepłynąć prosto, bez żadnych zakrętasów, z Oksfordu do Iffley, bez trudu poradzi sobie mieszkając pod jednym dachem z żoną, teściową, swą najstarszą siostrą i gosposią, która już służyła u jego rodziców, gdy on, dziś głowa rodziny, był jeszcze w powijakach.


To moja siostra, ale czasami mam wrażenie, że jest szatanem...


Moja siostra, Benedetta, lepiej gotuje!

Léon Gambetta (wypowiedziane, gdy ze zdziwieniem odkrył, że po skończonym obiedzie wciąż był głodny; miało to miejsce w restauracji w Dzielnicy Łacińskiej w 1859; w rzeczywistości Gambetta był tak pochłonięty zażartą dyskusją, że nie zauważył, iż jego nietkniętą porcję odłożyli kelnerowi przyjaciele, aby sobie z niego zażartować.)

Trzy siostry syjamskie
przy moim łóżku
a każda z nich miłosierna.


Siostry misjonarki, zrozumcie: faceta nie da się zmienić, chyba że na innego…


Największym moim pragnieniem jest, by siostry przy wzrastających obowiązkach, również wzrastały w łasce Bożej.

Maria Luiza Merkert (fragment pisma okólnego z 1865 z zaleceniami dla sióstr elżbietanek.)

Choć Mary pozbawiona była uczuć, które nakazywałyby jej szacunek dla uczuć siostry, w tym momencie naprawdę nie podejrzewała, że rani ją tak boleśnie.


– Brata straciłam nie dzisiaj. To stało się dawno temu. Znalazłam jednak pięć sióstr.


Właśnie zbierał się do wyjścia, kiedy zatrzymała go siostra Morrison. Po raz pierwszy patrzyła na niego tak, jakby skłonna była uznać, że i on należy do homo sapiens.


Mama opowiadała, że obie z siostrą szybko rozwijałyśmy się fizycznie. Może dlatego, że dzieci zawijało się wtedy w takie duże chusty i trudno było się z takiego becika wydobyć. Mimo to próbowałyśmy – może stąd ta siła? Żeby mnie omotać, trzeba było się ze mną siłować. Od początku było więc dla mnie naturalne, że wolność trzeba sobie wywalczyć.


Kopciuszek miał wyjątkowo trudne dzieciństwo. Wredne przyrodnie siostry, praca ponad siły i straszna macocha. Poza tym, że musiała zatruwać się, wyciągając popiół z popielnika, to na dodatek nie miała nawet kanału MTV.


Mów, synu, jakie masz wieści od angielskich sióstr i braci? Czy uznali władzę tej dziwki z nieprawego łoża?


Niech siostry żyją Panem Jezusem i kochają siebie nawzajem.

Zofia Tajber (słowa wypowiedziane na dzień przed śmiercią.)

Powierzam ci moją siostrę Erikę. Chcę, aby cały mój lud wiedział, że jeśli Baam ocaleje, będzie to wyłącznie zasługą Kazuyi!

Generał Daimos (Richiter, który w rzeczywistości uratował swój lud. Wzruszony tym jak Kazuya ryzykował swoje życie dla Baamisjan, mimo że ten zabił jego ojca i wiele milionów Ziemian oraz próbował zlikwidować własną siostrę za miłość do Kazuyi. Takie poświęcenie, było dla niego niepojęte. Jego uczucia przeszły ogromną przemianę. Nie czuł się godny żadnych laurów.)

Babcia siedzi w fotelu całymi dniami jak posąg. Nogi nakrywa kocem, wkłada grube kapcie, na ramionach ma zielony szal, który zrobiła dla niej moja siostra kilka lat temu, i po prostu siedzi: latem, jesienią i zimą. Siedzi z rana, siedzi po południu i wczesnym wieczorem.


Wspominając z wdzięcznością pobyt w klasztorze sióstr niepokalanek w Szymanowie, kiedy w miesiącach kwiecień do lipca 1944 r. musiałam ukryć się przed aresztowaniem przez Gestapo, przesyłam do biblioteki szkolnej broszurę „Sylwetki kobiet żołnierzy”.

Elżbieta Zawacka (dedykacja dla sióstr niepokalanek w klasztorze w Szymanowie, gdzie ukrywała się przed Gestapo w 1944.)

Troje zmarłych z Ewangelii zostało przywróconych do życia, ponieważ nie potrafiłem oprzeć się łzom ojca, matki, siostry. Dusze ofiarne i apostolskie powinny być siostrami, matkami i ojcami dla biedaków, którzy umarli dla łaski, i przyjść od Mnie ze zwłokami nieszczęśnika na rękach, niosąc je niczym swój najcięższy krzyż, i cierpieć za niego, dopóki Ja nie wypowiem słów Życia.


– Dlaczego to o północy wdarł się pan do dyżurki i dwukrotnym uderzeniu w głowę gruszka irygacyjną Aida, omotał pan siostrę Kulankę bandażem higroskopijnym, a następnie do spółki z dziadkiem Bieżańskim?
– Bo sam bym nie dał rady, panie doktorze. Ta cholera jest potwornie silna.


Bóg prowadził ją do świętości przez różne koleje życia, które streszczają słowa: żona, matka, wdowa, siostra zakonna. Swoim przykładem uczy nas, że każde powołanie służy uświęceniu i apostolstwu. Niech jej fascynacja Chrystusem zmartwychwstałym umacnia naszą nadzieję. Cieszę się z wami i serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI (do Polaków na modlitwie „Anioł Pański”, 28 października 2007.)

Powinnaś mieć na imię Hera, nie żadna Kometa. Hera, moja siostra. Hera, moja miłość…


(…) w mózgu Harry'ego toczy się zażarta bitwa:
''Ona jest siostrą Rona.''
Ale zerwała z Deanem.
''To nie zmienia faktu, że jest siostrą Rona.''
Jestem jego najlepszym kumplem!
''To pogarsza sprawę.''
Gdybym najpierw z nim pogadał…
''Toby mnie rąbnął.''
No to co?
''On jest moim najlepszym kumplem!''


Ej, czy to nie Florence Kretyngehen i siostra Von Głupolstein?

Ed, Edd i Eddy (widząc Edów wchodzących ogłosić dzień szczepień.)

Felicia (...) wiedziała wiele rzeczy. Wiedziała, że Paul Young zabił jej siostrę, wiedziała, że musi znaleźć dowody. Wiedziała również, że potrzebna jej pomoc. Była świadoma, że szczęściem jest posiadanie córki, która robi, co jej się każe.


Czyż nie jest to syn cieśli? Czy jego matka nie nazywa się Maria, a jego bracia: Jakub i Józef, i Szymon, i Judas? A jego siostry, czy nie są wszystkie u nas? Skąd więc u niego to wszystko?

Ewangelia Mateusza (o Jezusie.)

Ja przeżyłem, moje siostry bliźniaczki nie. Babcia była sanitariuszką, dziadek działał w obronie cywilnej. A na pogrzebie ojca podszedł do mnie facet i powiedział: „Nie wiem, czy pan wie, ale pana ojciec kupował od Niemców broń dla AK ciężarówkami”. Tylko tyle.


Moja siostra, Emilia, kochała wrzosowiska. Dla niej spośród najciemniejszych ich kęp wykwitały kwiaty piękniejsze od róż; z posępnego wgłębienia w sinym zboczu wyobraźnia jej potrafiła stworzyć raj. W tej ponurej samotni znajdowała wiele cennych radości, a spośród nich największa i najdroższa jej sercu była swoboda.


Abszalom, syn Dawida, miał piękną siostrę imieniem Tamar. Pokochał ją Amnon, syn Dawida. Amnon tak został opanowany [namiętnością], że aż się rozchorował z powodu Tamar, swej siostry; ona była bowiem dziewicą i wydawało się Amnonowi rzeczą niemożliwą, by mógł się dopuścić z nią czegokolwiek.


Jestem bratanicą stryja teściowej siostry ciotecznej jego prababki. Stryjeczną.


Madame, z całego serca dziękuję Bogu, że spodobało mu się zakończyć drogę mojej długiej wędrówki przez życie. Nie proszę Cię, byś zechciała ją przedłużyć. Zbyt wiele miałam czasu i sposobności, by zasmakować goryczy żywota (…). Umrę tedy, jakom żyła. Oddana ci siostra i więźniarka Maria, królowa.

Maria I Stuart (z ostatniego listu napisanego do Elżbiety I.)

(...) odejście najbliższych to bardzo trudne doświadczenie. Ale ono także mnie czegoś nauczyło. Od śmierci siostry inaczej liczę czas. Basia nie żyje siedem lat. To z jednej strony długo, z drugiej – bardzo krótko. Przez jej przedwczesną śmierć uświadamiam sobie jeszcze mocniej, że trzeba cieszyć się życiem – bo ono jest kruche i nie wiadomo, kiedy się skończy.


(…) w mózgu Harry'ego toczy się zażarta bitwa:
''Ona jest siostrą Rona.''
Ale zerwała z Deanem.
''To nie zmienia faktu, że jest siostrą Rona.''
Jestem jego najlepszym kumplem!
''To pogarsza sprawę.''
Gdybym najpierw z nim pogadał…
''Toby mnie rąbnął.''
No to co?
''On jest moim najlepszym kumplem!''

Harry Potter (postać) (uświadamiając sobie, że jest zakochany w Ginny.)

Pewien samiec imieniem Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli.


Historia potrafi być czasami wredna. Pochodzenia nie można zmienić, ale nie trzeba też w tym tkwić. Nikt nie musi kurczowo się trzymać przeszłości jak panie z CAR, Towarzystwo Historyczne w Gatlin czy Siostry.


Matka Tomka umarła w dwa lata po ucieczce swego męża za granicę, który jedynie w ten sposób zdołał uniknąć aresztowania przez carskich żandarmów. Ciotka Janina, pamiętając o tragedii siostry, bardziej niż ognia obawiał się wszelkich spisków politycznych. Przecież udział w nich, w najlepszym razie, groził zesłaniem na Sybir.


Przez te lata dużo powiedziano o siostrach Lisbon. Ale my nie znaleźliśmy odpowiedzi. Nie liczyło się ile miały lat, ani że były dziewczynami… Ważne było to, że je kochaliśmy… A one nie słyszały, jak je wołamy… Nadal nas nie słyszą z pokojów, w których zdecydowały się spędzić samotnie cało wieczność… I w których my nigdy nie znajdziemy brakujących elementów tej układanki.


Na drewnianej werandzie, gdzie nasturcje jak płomyki
pną się po śniadych schodach,
i stary dębowy stół jest środkiem świata;
z siostrą cioteczną próbuję zrozumieć uśmiechy dorosłych


W życiu wewnętrznym leży tajemnica powodzenia prac naszych misyjnych. Siostry niech wiedzą, że prace nasze nie będą pożyteczne ani Bóg ich nie pobłogosławi, jeżeli przez prawdziwe życie wewnętrzne nie będą się łączyły z ożywczą działalnością Bożą.

Bolesława Lament (Myśli. Bolesława Lament – ''Dyrektorium.'' s. 7)

Wszystkie kobiety to dziwki, z wyjątkiem mojej matki i siostry – one są święte.


Egipcjanie określali bogów słowem ''netyro'', oznaczało ono istotę przybyłą z kosmosu. Byli pewni, że ich bogowie zeszli z nieba. Przekazali nam to w swoich tekstach, że Ozyrys, władca Nieba, i jego boska siostra, Izyda, pochodzą z gwiazd i nawet potrafili je wskazać. Ozyrysa wiązali z gwiazdozbiorem Oriona, zaś Izydę z pobliskim Syriuszem, najjaśniejszą gwiazdą na niebie.


Kochani! Tak sobie myślę, że gdyby wszyscy byli braćmi, to by nie było sióstr...51 - 100

Niech biskup lub jakikolwiek inny duchowny trzyma przy sobie co najwyżej rodzoną siostrę lub córkę poświęconą Bogu, żadnej zaś obcej niewiasty. Takie jest zarządzenie synodu.

Biskup (synod w Elwirze ok. 300–303 n.e. Kan. 27, pierwsze oficjalne zarządzenie w sprawie celibatu w Kościele katolickim.)

Okropna jest rola matki podczas wojny. Matki, siostry, żony i kochanki przechodzą straszną próbę.


niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda
dla szpiclów katów tchórzy – oni wygrają
pójdą na twój pogrzeb i z ulgi rzuci grudę
a kornik napisze twój uładzony życiorys


Lecz ty, kupo wnętrzności, słodkie ukojenie,
Kobieto! tyś nam nigdy nie jest siostrą w męce.


Jedna siostra drugiej siostrze napluła na ostrze…


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Ale ja mam świadków na to, że zdjęcie zostało zrobione, siostra oddziałowa i technik rentgenolog.

Bruno Walicki (do Depczyka.)

Nikt nie zaprzeczy, że Kopciuszek miał wyjątkowo smutne dzieciństwo. Wredne przyrodnie siostry, praca ponad siły i straszna macocha. Poza tym, że musiała zatruwać się, wyciągając popiół z popielnika, to na dodatek nie miała kanału MTV.


Astrologia może bez wątpienia wnieść wiele do psychologii, to jednak, co ta może zaoferować swej starszej siostrze, jest już mniej oczywiste.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Na szczęście powiedział pan: „Kocham siostrę, siostro Lucie”; bez „siostry” myślę, że straciłabym grunt pod nogami.


W jeden dzień siostry z losu się poczęły. Miłość i Śmierć.


'''Donna:''' Eryku, odeślij ją do Chicago.
'''Stephanie:''' Kogo masz na myśli?
'''Donna:''' (...) Z twoją siostrą jest coś nie tak. To wariatka. U was to pewnie dziedziczne.(...) Wyciągnęła broń. Groziła, że mnie zabije! (...) Jest szurnięta. To psychopatka.
'''Stephanie:''' Pamela jest oryginalna, ale strzelanie do ludzi to specjalność Twoich krewnych.


Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie znaleźli go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie.

Franciszek (papież) (po wybraniu na papieża.)

To kiedy się jest siostrą i bratem, to dwie dusze, co się dotykają nie zlewając w jedną, to dwa palce u ręki.


Moja niepewność jest wielką siostrą twojej niepewności.

Urszula Cieplak (do Violetty w myślach.)

'''Pierre:''' Powiedz mu, że chcesz jego siostrę, a ja wezmę brat.
'''Czarek:''' Co ty? Jesteś...?
'''Pierre:''' Jestem wszystko jedno.


Moja siostra Antoinette i ja byliśmy wychowywani przez nianię. Spotykaliśmy się z rodzicami o piątej po południu. I to tylko w ciągu godziny. Reztę czasu spędzaliśmy przeważnie w pokoju dziecinnym.


Jaskółka, siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi, w których się troska błąka.


Zygmunt Gorazdowski, który założył Stowarzyszenie Kapłańskie, Zgromadzenie Sióstr św. Józefa i wiele innych instytucji charytatywnych, zawsze działał w duchu komunii, która w pełni objawia się w Eucharystii.

Benedykt XVI (homilia Papieża podczas Mszy św. kanonizacyjnej 23 października 2005.)

Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości.

Jan Paweł II (Gdynia, 11 czerwca 1987.)

– Mamusiu droga, mak już wybrany! – zawołała Rózia: – Pójdę na bal, pójdę!
– Co? ty, na bal? A ktoby cię tam wpuścił? – zadrwiły z niej siostry.
– Za mało widocznie wsypałam ci popiołu i maku, – rzekła macocha: bo inaczej całą noc siedzieć byś musiała. My wyjeżdżamy, a, jeżeli za powrotem nie zastanę wybranego tego oto maku, to mi się nie pokazuj na oczy!


Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością.


Alec obserwował ich przez uchylone drzwi. Jace opierał się o umywalkę, jego siostra czyściła mu rany i owiązywała je białą gazą.
– Dobrze, a teraz zdejmij koszulkę.
– Wiedziałem, że musisz coś z tego mieć.


Kiedyś śniło mi się, że idę na krzesło. Do celi wszedł Bóg w czapce kucharza. Zaczął obtaczać mnie w tartej bułce. I oblizywał się ze smakiem. Może pomyśli siostra, że jestem stuknięty, ale rozum płata figle, kiedy wokół są ludzie którzy chcą nas zabić.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Będę miała brata, siostrę albo coś takiego.


Dowalań dosyć. On nie do końca dowala się do twojej siostry, twoja siostra dowala się też trochę do niego. Ja często bywam w waszym domu i widzę... hmm... może słyszę bardziej... I pytam się: „Co się stało?”, a oni mówią „Dowalamy się do siebie.”.


Była jak moja starsza siostra. Najpierw zawodowa, potem życiowa. (…) „Nie ma ludzi niezastąpionych”. Bzdura. „Czas leczy rany”. Następna bzdura. „Bóg tak chciał”. Nieprawda. Jeśli Bóg jest miłością – jeśli jest – nie może chcieć nam zabrać ludzi, których kochamy. Nie tylu. Nie naraz. Nie tak gwałtownie.


ktoś koniecznie musi być obok
jeśli nie masz brata daj ci Boże siostrę
z siostrami nawet ciekawiej


Mam siostrzeńca, który ma na imię Anfernee, i wiem, jak się wścieka, kiedy mówię do niego Anthony. Prawie tak samo jak ja, kiedy pomyślę sobie, że moja siostra nazwała go właśnie Anfernee.


To że byłem przez lata w więzieniu nie oznacza, że będę cicho. Więzienie było miejscem nauki i autorefleksji na temat organizacji walki z innymi braćmi i siostrami. Jedność jest kluczem.

Simon Tuturop (po wyjściu na wolność na początku 2012.)

Oto co się potem wydarzyło: Absalom syn Dawida, miał piękną siostrę, której na imię było Tamar. W niej zakochał się Absalom, [również] syn Dawida. Dręczył się tym Amnon, tak że zachorował z powodu swej siostry Tamar. Ponieważ była dziewicą, Amnon nie widział możliwości uczynienia jej czegokolwiek.


Powiedz swojej siostrze, że miałeś rację.

Darth Vader (ostatnie słowa pokonanego Dartha Vadera do jego syna, Luke'a. Mroczny Lord miał na myśli to, że jego syn wiedział, że wciąż w jego ojcu tkwi dobro, dawny Anakin Skywalker.)

Siostro, chciałaby siostra wskoczyć ze mną pod namiot tlenowy na ostre oddychanko?


- Prawie wszystkie mają pytania. Obejdź stoły i odpowiedz im, jeśli chcesz.
- Kto ich nie ma? Czy są takie Danielle,które nie mają żadnych pytań?
Bliźniaczka uśmiechnęła się i skinęła z uznaniem.
- Dobre pytanie. Owszem, te, które są zadowolone z życia.


Dotknij tylko mojej siostry swoją francuską łapą, zboczeńcu, a wypruję ci flaki i zrobię z nich gęsie wątróbki!

Cezary Cezary (do Pierre’a, który przyjechał do Polski na szkolenie policyjne.)

Grzeczność jest siostrą miłości.


'''Johnny''': – Twoja siostra jest śliczna…
'''Hiroki''' – Chyba zwariowałeś!

Kod Lyoko (o Yumi.)

(…) fajnie jest mieć młodszą siostrę.


Hej, proszę pana… To moja siostra.


Wszystkie kobiety to dziwki, z wyjątkiem mojej matki i siostry – one są święte.


Muzyka nie może być zwana inaczej niż młodszą siostrą malarstwa, zważywszy, że jest przedmiotem słuchu, zmysłu pośledniejszego niż oko… malarstwo jest doskonalsze i przewyższa muzykę, gdyż nie umiera ono bezpośrednio po swym powstaniu…


Absalom zaś nie rozmawiał z Amnonem ani źle, ani dobrze; bo Absalom znienawidził Amnona za to, że upokorzył Tamar, jego siostrę.


Pertinaks pobłażliwie potraktował swoją małżonkę Flawię, gdy dowiedział się, iż zdradza go z jego pałacowym muzykiem. Po prostu wziął sobie za kochankę własną siostrę Kornifację.


W ogóle dobrze mieć siostrę.(...) I dobrze mieć taką wspaniałą rodzinę.


Do wszystkich naszych braci i sióstr w Polska, Operation Anti-Acta.


Jak Boga jedynego i siostrę Bożenkę kocham.


Moja siostra, Emilia, nie oznaczała się otwartym usposobieniem, nie należała do osób, które pozwoliłyby bezkarnie nawet najbliższym i najdroższym wkraczać bez zaproszenia w zakamarki swojej duszy i serca.


Szkoda jej na siostrę, co?

Maria Muślinek-Korzycka (o bardzo ładnej zakonnicy.)


101 - 150

Ściśle biorąc stara Lenarczykowa była niewiele starsza ode mnie, a wyglądała na młodszą siostrę swojej własnej córki. Skoro jednak był młody Lenarczyk i młoda Lenarczykówna, musiał istnieć także stary Lenarczyk i stara Lenarczykowa.


Siostro, położę się, zrobię wszystko, co siostra zechce. Przed chwilą byłam nieznośna. Przepraszam siostrę, że krzyczałam tak głośno. Ja wiem, kochana siostro, że to tak źle krzyczeć, ale tak się cieszę. Bóg jest dobry, pan Madeleine jest dobry. Niech siostra sobie wyobrazi, że pojechał do Montfermeil po moją małą Kozetę!

Fantyna (podczas kuracji w domu mera Madeleine'a (w rzeczywistości Jana Valjeana).)

Mój brat wiele osób poświęcił, panie Potter, na swojej drodze do potęgi. Nawet własną siostrę. A była mu taka oddana. Dawał jej wszystko, prócz czasu.


– Wiesz, mam w tej chwili niezbite przekonanie, że zdam tę maturę – oświadczyła Patrycja i całą powierzchnią pleców wyczuła, że siostra trzęsie się ze śmiechu.
– Byłoby to naprawdę cudowne i bardzo, bardzo dziwne – powiedziała Natalia wreszcie (…).


I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.


Bracia i Siostry – powróćmy do naszych domów. Jeśli nie są one poukładane, to uczyńmy w nich porządek. Odnówmy nasze postanowienia czczenia Boga, przestrzegania Jego przykazań, miłości bliźniego, czynienia z naszych domów miejsc, gdzie panuje pokój. Każdy z nas może uczynić to w miejscach, które zamieszkujemy.


Moją pierwszą reakcją po dobrym wyniku Napieralskiego (i konieczności zawalczenia o wyborców SLD) było „trzeba odnaleźć bliźniaczki, które śpiewały dla Napieralskiego. Niech pojadą w trasę z Kaczyńskim, albo niech zaśpiewają z Mariuszem Kamińskim czy Cymańskim”.


Czasami rozbłyskiwała moja miłość dla ciebie, twojej siostry i brata, dla twojego ojca, ale były to tylko krótkie momenty – jak motyle, przysiadające gdzieś i za chwilę odfruwające...


Mój nauczyciel będzie chodził z moją siostrą. Ja to mam zawsze przechlapane.


Jeśli nauczycie się odkrywać Jezusa w Eucharystii, to będziecie umieli odkrywać Go także w waszych braciach i siostrach, a w szczególności w najuboższych.


Moim ojcem haszysz, moją matką trawa.
Nie mam celu w życiu, niewiele mam w głowie.
Mam tylko gitarę i siostrę w Rzeszowie.
Nie znoszę nakazów, dyscypliny, ładu.


Do świętej siostry Marty.

Marta Wiecka (tytuł listu pacjenta rabina do siostry Marty.)

Pani Kennedy nigdy nie szukała towarzystwa innych pań. Nie miała przyjaciółek, które wpadłyby na herbatę, żeby porozmawiać. Jedyną jej powiernicą była siostra Lee…


A zawsze mówiłam, siostro, że ten młody kleryk, wielebny Klaudiusz Frollo, jest czarownikiem.

Katedra Marii Panny w Paryżu (gdy Klaudiusz Frollo adoptował Quasimodo, kiedy ten był jeszcze małym (ale już wtedy niezwykle zdeformowanym i brzydkim) dzieckiem)

Nadzieja –
siostra dobrych snów,
matka białych bzów,
zawsze młoda jak wiosenny nów.


Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.


To nieprawda, że wszyscy ludzie są braćmi; prawie połowa – to przecież siostry.


Wiele dobrego można o pierogach siostry Bazylii powiedzieć... chociaż ruskie.


Ksiądz Mieczysław Maliński, przyjaciel papieża, podczas jednej ze swoich wizyt w domu królewskim nie posiadał się ze zdumienia, kiedy siostra usługująca do stołu papieżowi przyniosła gospodarzowi na kolację rybę, a jemu podała na talerzu kurczaka. Ksiądz Mieczysław zapytał: „Dlaczego?”
– Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze – oznajmił z uśmiechem Jan Paweł II.


Rzucam twoją siostrę. Nie pozwala sobie wsadzić orzeszka do ucha!


Dziś spłacim łzy sióstr, matek i wdów jęki,
Hej, baczność! cel i w łeb lub serce pal.


Siostro moja jedyna na świecie, walka pokoleń to nie jest mit.


Andrew, bądź tak dobry i sprawdź, czy twoja siostra niszczy tylko swoje rzeczy.


Trzy szły zawsze z Panem. Maria, jego matka, jej siostra oraz Miriam z Magdali, zwana jego towarzyszką, gdyż Miriam jest jego siostrą, matką i towarzyszką.


Bywało, że dom aż dudnił od dźwięków – ja ćwiczyłam na skrzypcach, siostra na oboju, a tata „dłubał” coś w swoim kącie.


Niestety, zamiast się modlić, niektórzy katolicy uciekają z Kościoła, idą do zielonoświątkowych, do świadków Jehowy. Ty zadajesz im pytanie: „Czemu?” Oni odpowiadają: „Ponieważ Kościół katolicki nie ma Biblii, a protestanci mają”. Jak to? A skąd dostałeś Biblię? Kim był Luter? Księdzem katolickim, prawda? Bracie i siostro, problemem nie jest więc Kościół katolicki, ale ty i ja.


Patrycja, najmłodsza z czterech sióstr (a najgrubsza, nawiasem mówiąc!), jest w ogóle samoistna i niepodobna do nikogo (…).


Mógłbym umówić cię z moją siostrą. Tyle że ona wygląda jak ja w sukience.


Jego delikatność serca objawiała się w faktach najdrobniejszych: kiedy wspomniałem Mu o głośnej swego czasu, a nieudanej probie rozdzielenia sióstr syjamskich z Iranu, odwrócił się i wytarł oczy.


Kopciuszek jak co dzień była zajęta oddzielaniem maku od popiołu i grochu od kapusty. Poza tym szyła, sprzątała, gotowała... słowem była sprawniejsza i ładniejsza od pralki automatycznej – miała więcej guziczków. Natomiast siostry Kopciuszka były brzydsze, bo nie miały guziczków, tylko zamki błyskawiczne, przez co nie lubiły Kopciuszka strasznie.


No wiesz, jak już sięgniesz dna, to nie będziesz miała innego wyjścia, tylko się od niego odbić – i ty to zrobisz. I to w pięknym stylu. No w końcu musisz mi dawać przykład jako stara siostra.


Jaskółka, siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi w których się troska błąka


'''Leslie''': Fajnie ci, że masz siostrę.
'''Jesse''': Taa, mam cztery i chętnie zamieniłbym je na psa.
'''Leslie''': Chciałabym mieć psa.

Most do Terabithii (rozmowa Jessa i Leslie tuż przed ich pierwszą wizytą do Terabithi.)

To ostrzeżenie dla mych sióstr i braci.
Pobłogosław co masz i bierz się do pracy.


I miasto, i wioska
To jeden nasz świat!
I wszędzie, dziecino,
Twa siostra, twój brat.


Astrologia może bez wątpienia wnieść wiele do psychologii, to jednak, co ta może zaoferować swej starszej siostrze, jest już mniej oczywiste.


Siostra i matka posiadały system, który był stale uaktualniany. Informacje umieszczone są w oku, które jest wyjmowane i które nie ulega rozkładowi. Kiedy ich kopie z powrotem zostaną wprowadzone do ciała, znajdą się tam również te informacje.


– To przyjęcie z okazji ciąży.
– Nie, to sekta.
– Jaka sekta?
– Wszyscy myślą i ubierają się tak samo. I tylko jedno jest ważne – dzieci.
– Oszalała…
– Macierzyństwo odebrało mi dwie siostry. Wiem, co mówię.


– Tak, siostro. Dlatego właśnie próbujemy odnaleźć jej kości. Żeby można je było odpowiednio potraktować. – Nie byłam pewna, jak się traktuje kości świętego, ale zabrzmiało dobrze.


Chłopaki nie płaczą, tak? Ale dlaczego nie?! Ja się często wzruszam. Byle głupstwem. Kiedy zobaczę psa ze złamaną łapą, staram mu się pomóc. Nie mówiąc już o kotach. Sam mam dwa, śpią właśnie w drugim pokoju. Wrażliwość jest u nas rodzinna. Podobnie reagują moje dwie siostry. Nie można wciąż być żelaznym bohaterem.


Łaał, ale pompa. Jesteście normalnie jak brat i siostra.

Wodogrzmoty Małe (o Dipperze i Mabel, którzy są bratem i siostrą w odcinku 3.)

Sami oficerowie z lotnej brygady rozstrzeliwali siostry. I że tylko jedną ich prośbę wykonali, mianowicie siostry prosiły, aby nie zdejmowano z nich ubrania zakonnego. Tak się stało – miały wszystko na sobie.

11 męczennic z Nowogródka (Cieślewicz o egzekucji sióstr.)

Dzieje kultury wykazują, że głupota jest siostrą bliźniaczą rozumu, ona rośnie najbujniej nie na glebie dziewiczej ignorancji, lecz na gruncie uprawnym siódmym potem doktorów i profesorów.


– Jesteś moją siostrą – rzekł w końcu. – Moją siostrą, moją krwią, moją rodziną. Powinienem cię chronić – zaśmiał się bez krzty wesołości. – Chronić przed chłopcami, którzy pragną zrobić z tobą to, co ja bym chciał.


Gdzie jest dom? Zastanawiałem się gdzie jest dom i doszedłem do wniosku, że to nie Mars czy podobne miejsce, tylko Indianapolis kiedy miałem 9 lat. Miałem brata i siostrę, psa i kota, i matkę i ojca, i wujków i ciocie. I nie ma możliwości, żeby to wszystko wróciło.


Gdybym wiedziała, że szczęście zakonnicy polega na pobłażaniu sobie we wszystkim... by każda czyniła co jej się podoba... to nie chciałabym była robić nikomu przykrości, bo i mnie nie miło słuchać, że siostry narzekają, ale rozumię to tak i według tego postępuję... gdy mam ten obowiązek, inaczej postępować nie mogę i obciążać sumienia.

Maria Teresa Dudzik (Wspomnienia. Teresa Dudzik – ''Historia Zgromadzenia''. Archiwum P.O.S. w Rzymie, s. 70–71.)

W miejscowości P. urodziły się bliźniaczki z transparentem w rączkach. Szczęśliwą matką jest Maria S. Ojciec zbiegł.


Zwięzłość jest siostrą talentu.


Słucham, tu siostra Basen niedaleko / w okolicy / obok aparatu.


Jeśli ktoś przychodzi do mnie, a nie ma w nienawiści ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.151 - 200

Włodzimierz Tetmajer zbudował ten dom na polu Jacentego Mikołajczyka w 1894 roku, a więc cztery lata po ślubie z Anną Mikołajczykówną, najstarszą siostrą Jadwigi. Dom łączył w sobie elementy dworku i chaty – był drewniany, miał cztery izby, sień oraz dach kryty strzechą. Przed wejściem znajdowała się weranda, a nad drzwiami herb szlachecki.


Proszę siostrę, czy szczeka pani Zajączek?

Język Trolli (do katechetki, pytając, czy czeka na niego pani Zajęczyk.)

Nie miałem jeszcze dwunastu lat, siostra zaś ośmiu, kiedy umieliśmy już po hebrajsku, po chaldejsku, po syrochaldejsku, znaliśmy mowy Sarmatów, Koptów, Abisyńczyków i różne inne umarłe lub umierające języki. Nadto, bez pomocy ołówka mogliśmy rozłożyć litery każdego wyrazu wedle wszelkich zasad oznaczonych prawidłami kabalistyki.


Jak można oczekiwać, żeby mężczyzna sam zajął się swoimi dziećmi? Wiem, że moja matka nigdy nie zostawiła mnie i moich dwóch sióstr samych z ojcem. Chyba całkiem na serio uważała, że nas zamorduje albo wyjdzie z domu, zupełnie zapomniawszy o naszym istnieniu. Mówimy tu o mężczyźnie, który pod koniec XX wieku nie wie, jak nastawić czajnik. Oto, jacy „nowocześni” są moi rodzice.


Z siostrą wychowywaliśmy się w ogromnej dyscyplinie i skromności. Nasza babka, wielka dama, protestowała, gdy opalaliśmy się w ogrodzie: „Opalenizna przystoi dziewczynie z czworaków”. Wychodziła do ogrodu z parasolką, w ażurowych rękawiczkach i zajęczą łapką pudrowała twarz pudrem ryżowym. Kawałki ryżu odpadały jej od nosa. Wyglądała jak zjawa.


Siostra Marta stanowi przepiękny wzór i przykład miłości wzajemnej, przebaczenia uraz i wdzięcznej pobożności jakby swobodnej i łatwej do naśladowania.

Marta Wiecka (siostra ze zgromadzenia zakonnego o Marcie Wieckiej)

Błogosławiona Celina jest dla nas wzorem wypełniania codziennych obowiązków z wiarą, miłością i poddaniem się woli Bożej. Na realizację jej duchowego testamentu i zawołania: „Świętymi bądźcie”, całemu Zgromadzeniu Sióstr Zmartwychwstanek i wam wszystkim serdecznie błogosławię.

Benedykt XVI (w czasie audiencji generalnej 31 października 2007.)

Głupota jest siostrą zbrodni.


– Zaczyna mi się wysypka na brzuchu – dobiegło spoza gałęzi ponure wyznanie Laury.
– Na twarzy też – pocieszyła siostrę Pyza.


Pomyłka? Pomyłka? A w Charkowie dali dwóm mężczyznom ślub. Wszyscy mówili pomyłka, pomyłka! No i po roku urodziły im się bliźniaczki.

Stanisław Anioł (do Kołka i Kotka mówiących, że zakwaterowanie ich w tym samym mieszkaniu to oczywista pomyłka.)

Jeśli nauczycie się odkrywać Jezusa w Eucharystii, to będziecie umieli odkrywać Go także w waszych braciach i siostrach, a w szczególności w najuboższych.


Jesteś dla mnie szkołą, wszystkimi chłopakami i wrednymi dziewczynami… egzaminami i nauczycielami… naszymi szalonymi matkami… Przeszłyśmy przez to razem. Wychowałyśmy się razem. Jesteś moją siostrą.


Kopciuszek jak co dzień była zajęta oddzielaniem maku od popiołu i grochu od kapusty. Poza tym szyła, sprzątała, gotowała… słowem była sprawniejsza i ładniejsza od pralki automatycznej – miała więcej guziczków. Natomiast siostry Kopciuszka były brzydsze, bo nie miały guziczków, tylko zamki błyskawiczne, przez co nie lubiły Kopciuszka strasznie.


Jeżeli masz piękną siostrę czy przyjaciółkę, to pewne jak w banku, że twój facet WYOBRAŻA SOBIE, JAK UPRAWIA Z NIĄ SEKS.

W pogoni za rozumem (tekst z książki ''Czego chcą mężczyźni'')

Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli.

Kain i Abel (parafraza biblijnej opowieści.)

Siostry Lisbon nie chciały wyjść nam z głowy, a jednak wspomnienia zacierały się. Blakł kolor ich oczu, a także dokładne położenie… pryszczy i pieprzyków. Cztery siostry żyły w cieniu śmierci i same stawały się cieniami. A jednak pewnego dnia skontaktowały się z nami.


Nigdy cię nie lubiłem Cersei, ale byłaś moją siostrą i dlatego nie starałaem się ci zaszkodzić. Położyłaś temu kres. Odpłacę ci za to. Nie wiem jeszcze, w jaki sposób, ale daj mi czas. Nadejdzie dzień, gdy będziesz się czuła bezpieczna i szczęśliwa, lecz nagle radość obróci się w twych ustach w popiół i będziesz wiedziała, że spłaciłem dług.


Wspomnij o mnie swojej siostrze, Stanhope


Chciałabym w 2008 roku znaleźć w swoim życiu pewną równowagę pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Przez ostatnie cztery i pół roku spędziłam na nieustannych podróżach, więc bardzo tęsknię za swoim domem i spotkaniem z psami. Chciałabym poza tym częściej widywać swoich najbliższych, siostrę, mamę i tatę


Droga siostro, czy możesz pójść w ślady atomu i się rozczepić?


W klasie widniało zdjęcie szacha Mohammada Rezy Pahlawiego i jego małżonki Fawzii, siostry króla Faruka. Moje przyjaciółki mówią, że jestem do niej podobna. Nie miałabym nic przeciwko temu. Jest przecież przepiękna. Szkoda, że nie wyszła za Clarka Gable’a z ''Przeminęło z wiatrem''.

Sorajja Esfandijari Bachtijari (wspominając swoje lata szkolne.)

Mam wrażenie, że w szeregi pielęgniarek wkradła się nadmierna dewocja. Podczas wczorajszych i dzisiejszych operacji pomagające mi siostry w kółko powtarzały: „Jezusie Maria” i „Józefie Święty”. Nie wiem, jak reagować...


Ta dziewczyna to totalne pudło. Ja dawno nie spotkałem takiej idiotki. (…) Moja siostra potrzebuje jej do kontrolowania narzeczonego.


Moja siostra Mirka zawsze kiedy wracała z podwórka, mówiła płacząc, że najgorsze jest to, że potrafi czytać z ruchu warg, bo zawsze wie, co o niej mówią.

Edyta Kuszyńska (o swojej głuchoniemej siostrze.)

Była jak moja starsza siostra. Najpierw zawodowa, potem życiowa. (…) „Nie ma ludzi niezastąpionych”. Bzdura. „Czas leczy rany”. Następna bzdura. „Bóg tak chciał”. Nieprawda. Jeśli Bóg jest miłością – jeśli jest – nie może chcieć nam zabrać ludzi, których kochamy. Nie tylu. Nie naraz. Nie tak gwałtownie.


Ważniejszego niż rozmowa z twoją siostrą i z twoją… Konstancją?


Naturalnie wspomagała czasami młodszą siostrę gotówką i cennymi upominkami (...). Gorycz Isabelle była tym większa, że nie potrafiła odmawiać przyjmowania tych podarunków.


Mój ojciec jest mordercą. Moja przyrodnia siostra to podpalaczka. Chyba nie daleko pada jabłko od jabłoni, prawda?


Siostro mojej nadziei złej,
Dokąd dzisiaj w pośpiechu gnasz?
Niosąc werbel w orkiestrze dnia,
Nagłym chłodem przejęłaś mnie, to znak!…


(...) matka nie była moim wymysłem ani wynalazkiem sióstr, a jednak wciąż od nowa wyobrażałem ją sobie i zarazem odrzucałem.


Jeśli twoja siostra to twoja ciotka, a twoja matka wyjdzie za twojego wuja, będziesz swoim własnym dziadkiem.


Jeśli udaje się powiązać harmonijnie miłość macierzyńską albo bratersko-siostrzaną z miłością erotyczną, to osiąga się nową, wyższą jakość miłości i związku. Być może piękna miłość brata i siostry jest czymś wyższym niż najwznioślejszy romans niespokrewnionych ze sobą ludzi?


Do wszystkich braci i sióstr w duchu oraz do wiernych żyjących daleko: musicie zjednoczyć się i wspólnie pracować, by w przyszłości zbudować potężny, kwitnący Tybet. To jedyne pragnienie tybetańskich bohaterów. Musicie więc unikać wszelkich waśni czy to o ziemię, czy wodę. Macie zachować jedność i siłę.


Mordercy własnych matek, gwałciciele sióstr,
ich anioł stróż zbyt często jest pijany,
pod ciężarem mojej wiary, łamaliby się jak chrust.


Lepszy własny sąsiad niż siostra w stolicy.


„Kochany Święty Mikołaju, w zeszłym roku dostałem siostrę. W tym proszę o plastelinę.”

Kevin sam w domu (czytając listy dzieci do Świętego Mikołaja.)

Jeden, dwa, trzy, cztery... ma siedem lat. Za pięć lat. Będzie miała biały welon i ażurowe pończoszki, będzie wyglądała jak mała kobietka. O, moja dobra siostro! siostra nawet nie wie, jaka ja jestem głupia, myślę już o pierwszej komunii mojej córki.


Mój chłopcze, nie zapomnij o swojej niewinnej siostrze, ani o matce i ojcu. Khan zabił ich wszystkich na twoich oczach. Nie zapomnij, że Allah daje taką szansę tylko raz.
Allah będzie cię chronił. Twoim celem jest Khan. Idż, moje dziecko, i zniszcz niewiernego.


Mama, jak to mama: w głowie jej się coś takiego nie mieści. Nie akceptuje tej decyzji, ale dała mi pierzynę – to symboliczny gest, który zawsze powtarza, kiedy każde z moich sióstr i braci odchodzi z domu. A jest nas siedmioro. Odczytuję więc ten gest jako znak, żeby mi się szczęściło w nowym życiu.

Stanisław Obirek (odpowiedź na pytanie, jak najbliżsi zareagowali na wiadomość o jego odejściu z kapłaństwa.)

Czuła ona, że jej się dzieje krzywda i nieraz myślała sobie o poprawieniu losu. Że jednak miała serce złote, z pokorą przeto znosiła doznawane przykrości, dogadzając nie tylko macosze i siostrom, ale pamiętając zarazem o domowych zwierzątkach, a nawet o głodnych ptaszkach za oknami domu.


Tak więc Deb jest jedyną osobą na świecie, którą choć odrobinę obchodzi, czy jeszcze żyję, czy już nie. Mało tego. Z powodu, którego za nic nie potrafię zgłębić, moja przybrana siostra wolałaby, żebym jednak żył.


Już się nie mogę doczekać, kiedy wrócę do domu. Do mojej Ani. Gdyby wiedziała, jak za nią tęsknię. I za maleństwem. Wszystko mi jedno, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Chociaż wolałbym dziewczynkę na początek. Potem jeszcze z dwóch chłopaków. Kiedyś mi za to podziękują. Starsza siostra. Ale to przyszłość. Teraz jest tylko ona – Ania.

Majka (list z 26 września 1989.)

Mojej siostrze to wisi przed blokiem FD Sportivo. Znaczy billboard taki.

Adam Turek (do Aleksa.)

W Polsce przed wojną w Radomiu też były siostry syjamskie. Ale to nie były prawdziwe siostry, tylko dość dalekie kuzynki.


Zaryglowanym ogrodem jest moja siostra, ma oblubienica, ogrodem zaryglowanym, źródłem zapieczętowanym.


Nie miałem określonego wzorca teatralnego czy filmowego. Mama i siostry uwielbiały chodzić do letniego kina i często zabierały mnie tam ze sobą. U jednego z sąsiadów odbywały się projekcje tzw. filmów z puszki, chętnie je oglądałem.


Pacjentka w ciężkim stanie. Podaj mi 3 centymetry sześcienne epinefrinoksu i 2 litry gazoholu z neoneficyną. Daj mi elektrostatyfikator. Rozgrzewam generator, siostro. Grozi jej fibrylokanonizacja.


Pędziłem w przyszłość, upajając się samotnością – siostrą buntu, rozpoczynając tę podróż ku samemu sobie, którą odbywamy po omacku przez całe życie.


Już od egzaminów do szkoły teatralnej słyszałam: „Majka to na pewno się dostanie, bo jej siostra załatwi”. Kurczę, jednak nie załatwiła!


Stoi bez gaci i kłóci się z ojcem
Mąż mojej siostry jest prawicowcem
Nad łóżkiem swoim, prawda jest taka
Powiesił zdjęcie Zygmunta Wrzodaka
Ojciec za komuny do partii należał
Wierny jej pozostał
Kłócą się. Syf dookoła201 - 250

nie będzie wojny:

będzie karmienie piersią:
sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża dzieci z Konga

i Caritas Polska rozsypie nad Afryką mleko w proszku
dla nilowych krokodyli bo dzieci nie dobiegną


Władcze lico świątyni twej, Opoko – Piotrze,
Dźwigają ziemskie słupy, co w swej rzymskiej pysze
Depcą z wzgardą pokorę i modlitwy mnisze,
Hardych kolumn pogańskich bliźnie siostry młodsze.


Tajemniczy chłopak Sereny przestał być tajemniczy, nazywa się… nieważne i tak już zerwali. Jego siostrę widziano w nowej sukience od Blair, wszyscy wiedzą, że oryginalne modele Eleanor, to uniformy prywatnej armii Blair. Czy Jenny będzie wiernym żołnierzem? S. wyszła z brunchu sama – bez przyjaciół i bez chłopaka. Dusza towarzystwa przestała królować, twój ruch Sereno, wiesz kto patrzy…


(…) reputacja tej rodziny już teraz wisi na włosku. Najpierw ludzie myśleli, że twój ojczym zabił żonę, potem twoja siostra się puściła z nauczycielem historii, a teraz mamy wozić małego bękarta przez całą ulicą? Możemy równie dobrze usiąść na ganku i grać na banjo!


W tym pustym miejscu, które często nazywamy człowiekiem, pulsuje coś pośredniego między diagnozą i prognozą, między naturalną koniecznością i etyczną powinnością. Właśnie w tym miejscu się spotykamy, ty i ja, oboje tak samo winni i niewinni, tak samo piękni i straszni, brat i siostra, którzy podają sobie rękę w ciemnej, pustej ulicy.


Niech siostra Magda przyniesie mi mineralnyj. Ale z gazem!


W hiszpańskiej Avili, gdy szum czyniony przez rozradowane zakonnice stawał się już wprost nie do zniesienia, Papież wypalił: „Te siostry, które ślubowały milczenie, hałasują tu najgłośniej”.


– Co my jej damy do jedzenia? Poprzednim razem jadła tylko chudą szynkę, skąd ja jej wezmę chudą szynkę?
– A tłustą szynkę masz? – spytała jadowicie jej siostra, druga moja ciotka, Lucyna. – Bo jakbyś miała tłustą, to wiesz, ten tłuszcz można odkroić…


Siostra Wiecka to dusza niewinna, całkiem Bogu oddana. Za nią tak ręczę, jak sama za siebie.


Obie siostry, obie Basie
W sumie mają dwieście w pasie,
Mają talent, vis-komike,
Wszystko zrobią pod publikę.


– Miałem sześć lat, kiedy zobaczyłem, że wszystko jest Bogiem, i włosy stanęły mi na głowie, i tak dalej – odparł Teddy. – Pamiętam, to było w niedzielę. Moja siostra była wtedy jeszcze maleńkim dzieckiem i piła mleczko, a ja nagle zobaczyłem, że ''ona'' jest Bogiem i to ''mleko'' jest Bogiem. Więc ona po prostu przelewała Boga w Boga, jeśli mnie pan rozumie.


Jaskółka, siostra burzy, żałoba fruwająca
Ponad głowami ludzi w których się troska błąka.


'''Alma Pyziak''' – bohaterka m.in. powieści ''[[Tygrys i Róża]]'', siostra Janusza.


Lubię zwierzęta - trzymam w domu siostrę.


Moje siostry powychodziły za mąż zgodnie z tradycją; zakładano, że ja też się ożenię, gdy przyjdzie na mnie pora, i że przejmę dom rodzinny. Ale dość szybko uświadomiłem sobie, jeszcze będąc w szkole, że nasz sposób życia jest przestarzały i zbliża się jego kres.


Siostra jako taka (…) jest bardzo dobrym wynalazkiem.


Usiadłam z mamą na ławeczce, gdzieś w kącie sali i przyglądałam się uważnie przebiegowi ćwiczeń. Gdy tak siedziałam i patrzyłam na siostrę odbijającą piłkę, podszedł do mnie trener Jerzy Zachemba. Przyjrzał mi się uważnie i zapytał: Jak to? Czemu tak siedzisz i nie trenujesz?


Zawsze mamy do wyboru tylko dwie rzeczy – lęk albo miłość. W każdym momencie swojego życia: kupując ziemniaki i traktując tak czy inaczej dziecko, narzeczonego, męża, siostry, sąsiadki – wybieramy między miłością a lękiem. Jeżeli startujemy z pozycji miłości, mamy szansę wyjść z tego obronną ręką, natomiast jeśli podchodzimy do życia z lękiem – wtedy jesteśmy straceni.


I każdy kto opuścił domy lub braci, lub siostry, lub ojca, lub matkę, lub dzieci, lub pole ze względu na moje imię, otrzyma wielokrotnie więcej i odziedziczy życie wieczne.


Rachela widząc, że nie obdarzyła Jakuba potomstwem, zazdrościła swojej siostrze.


Siostra niejednokrotnie przełożona... przeze mnie... przysyła mnie na ergoterapię.


Nazwisko jest jak firma, a za nazwą idzie rodzaj renomy, której jestem jednym ze współwłaścicieli. Nie chcę się grzać w ciepełku sławy siostry, ale sama staram się do tej firmy jak najwięcej dobrego dołożyć.


I każdy kto opuścił domy lub braci, lub siostry, lub ojca, lub matkę, lub dzieci, lub pole ze względu na moje imię, otrzyma wielokrotnie więcej i odziedziczy życie wieczne.


'''Taylor:''' Musimy walczyć z Donną i Brooke...
'''Stephanie:''' Z siostrami puszczalskimi?


Pędziłem w przyszłość, upajając się samotnością – siostrą buntu, rozpoczynając tę podróż ku samemu sobie, którą odbywamy po omacku przez całe życie.


Uranio, sosno, siostro – tak ciebie nazywam,
Bo palcem pnia swego ukazujesz niebo.
Wiatr co się w twojej czarnej grzywie zrywa
Zacicha dołem. Siostro, wzywam ciebie.

Jarosław Iwaszkiewicz (ostatni wiersz Jarosława Iwaszkiewicza.)

W jeden dzień siostry z losu się poczęły. Miłość i Śmierć.


Najczystsze serce posiada dziewczynka, która pokochała Hotaru jak własną siostrę. Wyrwę serce Chibiusie!


Twoja żona przeszła cudowną przemianę, bo niedawno była jeszcze twoją siostrą.

Barbara Jasnyk (do Bartka.)

Bracia Marin nie mieli ze sobą żadnej broni. Nie jestem pewien nawet tego, czy istotnie siostry zostały wzięte jako zakładniczki. Była to operacja sterowana odgórnie, która miała za cel zapobiec wszelkim oznakom swobodnego wyrażania myśli w obrębie miejsc kultu. Przede wszystkim zaś miała posłużyć za ostrzeżenie.


Są nie tylko przyjaciółmi, traktuję ich jak braci. Albo siostry. Nie postrzegam ich jak normalnych chłopaków – nie wyobrażam sobie chodzenia z którymkolwiek z nich. Są moimi najlepszymi przyjaciółmi. Mogę się z nimi śmiać i bez skrępowania rozmawiać o wszystkim. Naprawdę bardzo ich lubię.

Emma Watson (o Danielu Radcliffie i Robercie Grincie.)

Pod sześćdziesiątym trzecim, Zofia i Jolanta Kackie, siostry. Pierwsza siedziała cztery lata za manko w sklepie, nie pracuje, zarabia, jeżeli znajdzie amatora na swoje stare kości. Druga to jeszcze lepszy numer. Zdemolowała kiedyś pół lokalu, pobiła milicjanta i w pijanym widzie rozniosła nam radiowóz. No, nie dosłowne, ale co zdążyła, to potłukła i podarła. Obie wyglądają jak czarownice.


– Nadal strzyżesz się sama? – spytała Ida, postukując paznokciem o stół.
Siostra odwróciła się do niej, błysnęła zębami.
– A bo nie miałam czasu iść do fryzjera.
– Jakaś nowość – mruknęła Ida. – Wpadnij do mnie, do przychodni, wyrównam ci to skalpelem. I tak będzie lepiej niż teraz.


Zawsze się boję, że film, w którym gram, okaże się klapą. Dlatego mam taki układ ze swoją siostrą, że to ona dzwoni do mnie i opowiada jak dużo ludzi zobaczyło już moje filmy. Robi to tylko wtedy, gdy film cieszy się dużą popularnością. Jeśli mój telefon milczy, wiem, że mam kłopoty.


Ani my misjonarki-pomocnice w Europie, ani misjonarze i siostry w Afryce nie będą mogły uczynić nic najmniejszego nawet dla ratowania jednej duszy bez Ducha Świętego. Gdzież należy Ducha Świętego czcić bardziej i z większym zapałem niż w naszej Sodalicji?

Maria Teresa Ledóchowska (Fragment artykułu z pisma ''Echo'' Marii Teresy Ledóchowskiej.)

W drzewach jak w płucach powietrze przepływa. Moja złośliwa siostra włosy mi wyrywa.


Leci lud mój na pował głodem wyniszczony.
Statek, dobytek, rządem złym wykorzeniony!
Ręce rolnym robakom w podarkach ustały;
A za pompą zbytecną siostry nędzne wstały.
(…)
Już wprowadza Swawola okrutną niewolą,
Wsi drze, miasta wywraca, swych pustoszy rolą.
Burzy, jakby wiecznie gmin wykorzenić chciała.


Siostra jako taka (…) jest bardzo dobrym wynalazkiem.


Mętne, złowieszcze, wody brunatnego koloru, brudne jak dusza w grzechu śmiertelnym. Podobno utonął w nich mąż Tonity, siostry babci. Pewnej nocy spadł z m ostu, pijany w sztok, tak że nawet nie zdążył się zorientować, o co chodzi. Tak właśnie chciałbym umrzeć: śmiercią miłosierną, w nieświadomości.


Egipcjanie określali bogów słowem ''netyro'', oznaczało ono istotę przybyłą z kosmosu. Byli pewni, że ich bogowie zeszli z nieba. Przekazali nam to w swoich tekstach, że Ozyrys, władca Nieba, i jego boska siostra, Izyda, pochodzą z gwiazd i nawet potrafili je wskazać. Ozyrysa wiązali z gwiazdozbiorem Oriona, zaś Izydę z pobliskim Syriuszem, najjaśniejszą gwiazdą na niebie.


A że ludzie dobrzy, zawsze otrzymują nagrodę na tym świecie, przeto nie uznawana przez siostry i macochę, Rózia, zdobyła sobie potężną opiekunkę w postaci jednej z czarodziejek, która tylko czekała sposobności, ażeby wywrzeć potęgę swego gniewu na winnych a niegodziwych.


W małżeństwie dobrze się czują ludzie pozbawieni wyobraźni albo duchowe kaleki, które potrzebują siostry miłosierdzia. Idealne małżeństwo? Tak. Prawdopodobnie to, które nie doszło do skutku.


Proszę posłuchać: jako młody chłopiec zostałem oddany do sióstr roletanek i do 14. roku życia myślałem, że jestem dziewczynką, dopóki nie zauważyłem u siebie małego obywatela.


(...) zrobiłem sobie na próbę zastrzyk nową jednorazówką z tego transportu, który dopiero co nadszedł. Bardzo bolesny, dwa razy zemdlałem, zanim wprowadziłem wszystko dożylnie. Siostra Jola powiedziała, że niepotrzebnie się męczyłem, bo igły do tych strzykawek przyjdą w przyszłym tygodniu i iniekcje mają być ponoć łatwiejsze.


– Co to jest? – zapytał, patrząc na swoich towarzyszy, jakby oni mogli wiedzieć, skąd się wziął intruz.
– Dziewczyna – odparł Jace, który już zdążył odzyskać panowanie nad sobą – Na pewno widziałeś je wcześniej. Twoja siostra też nią jest.


Nie widziałem jak ginie mój ojciec - opuściłem go. Nie widziałem jak ginie moja matka - opuściłem ją. Ale widziałem jak ginie moja siostra, widziałem to. To wszystko. Zrób z tym, co chcesz. ''(strzela do siebie)''

Romek Sajkowski (do Janka Markiewicza.)

Długosz (...) czyni Wandę siostrą Libuszy (...), niemieckiemu księciu daje imię Rytogar, a odmowę Wandy tłumaczy jej wrogością do Niemców. Aby ujść zalotom Niemca, Wanda skacze z mostu do Wisły.


Stanisław Miedza-Tomaszewski. Był plastykiem, grafikiem, mężem mojej siostry Ireny. Stasiek już nie żyje. Muszę przyznać, że bardzo go lubiłam. Kiedy ożenił się z moją siostrą, rodzina powiększyła się o bardzo ważną dla nas postać. Nie zawsze zdarza się to szczęście, że powiększając się, rodzina się wzbogaca o kogoś prawdziwie bliskiego.

Jadwiga Kaczyńska (o plastyku Stanisławie Miedza-Tomaszewskim.)

Pędziłem w przyszłość, upajając się samotnością – siostrą buntu, rozpoczynając tę podróż ku samemu sobie, którą odbywamy po omacku przez całe życie.


Zwięzłość jest siostrą talentu.251 - 300

Jak to dobrze, że tutaj teraz nie mam przy sobie kochanki, ale siostrę... kochanka męczyłaby mnie... A ja chcę tylko odpoczywać (...).


Zwięzłość jest siostrą talentu.


– Dobry, Wesoły Kostek, można? Wczoraj to był taki ścisk, że mi prawie nadzienie wypłynęło. Zagramy w zgadnij kotku, co mam w środku?
– Rodzynki?
– Rodzynki to u kuzynki.
– Toffi?
– Przyrodnia siostra żony brata jest z Toffi.
– Truskawkę?
– Trafiony! Nadziany!


(…) bardzo kochała swoją najstarszą siostrę [Gabrielę] i bardzo ją podziwiała. Wolałaby umrzeć, niż sprawić jej przykrość.
Dziwne – pomyślała. – Zupełnie inne uczucia mam wobec Idy.


Siostrą rozkoszy jest smutek.


Tak wiele przysiąg… Ciągle każą człowiekowi coś przysięgać. Broń króla. Bądź mu posłuszny. Dochowuj jego tajemnic. Wykonuj jego polecenia. Oddaj za niego życie. Ale słuchaj ojca. Kochaj siostrę. Broń niewinnych. Opiekuj się słabymi. Szanuj bogów. Przestrzegaj praw. Jest tego zbyt wiele. Bez względu na to, co człowiek uczyni, musi złamać jakiś ślub.


I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.


W mojej rodzinie było pięć Nagród Nobla. Dwie dla matki, jedna dla ojca, jedna dla siostry i szwagra oraz jedna dla męża. Tylko mnie się nie udało...


Każdego czasu siostry mają chwalić Pana Boga Stwórcę swojego i wszystkie myśli i sprawy swoje na większą Boskiego Majestatu Jego chwałę obracać.


Moi panowie, prawo natury skłania mnie do żalu po siostrze, ciężar, który spada na mnie, przeraża mnie.


Wracaj na ten sam róg ulicy co twoja siostra, Brooke!

Moda na sukces (do Donny.)

Nuda jest siostrą rozpaczy.


Mówiłem ci, siostra, nie ma przyjaciół. Są tylko znajomi.

Oficer (do Malwiny.)

A że ludzie dobrzy, zawsze otrzymują nagrodę na tym świecie, przeto nie uznawana przez siostry i macochę, Rózia, zdobyła sobie potężną opiekunkę w postaci jednej z czarodziejek, która tylko czekała sposobności, ażeby wywrzeć potęgę swego gniewu na winnych a niegodziwych.


Marissa, starsza siostra D’Aubuissona, radykalna przeciwniczka jego poglądów, założyła Fundację Romero. Krajem rządzi wywodzący się z dawnych guerilli Narodowy Front Farabundo Marti. Jej brat musi przewracać się w grobie.


Bądź pochwalony Panie przez siostrę naszą Śmierć cielesną,
przed którą żaden człowiek żyjący nie może uciec.


Nutria była zwykle rozmarzona lub pogrążona w depresji, a zawsze nieskłonna do zwierzeń – ale najstarsza siostra odgadywała wiele z tego, co się działo w tej poetycznej głowie.


Ja przeżyłem, moje siostry bliźniaczki nie. Babcia była sanitariuszką, dziadek działał w obronie cywilnej. A na pogrzebie ojca podszedł do mnie facet i powiedział: „Nie wiem, czy pan wie, ale pana ojciec kupował od Niemców broń dla AK ciężarówkami”. Tylko tyle.


Harcerstwo to wielkie środowisko braterskie, w którym starsi pragną stworzyć zdrowe i uszlachetniające otoczenie dla swoich młodszych braci i sióstr.


Kiedy miałem 12 lat, siostry ubierały mnie jak dziewczynkę i nazywały mnie Claudia. Potem poszedłem do szkoły, wychodziłem z innymi i zacząłem się bardzo zajmować swoim wyglądem, gdy odkryłem żel do włosów!


Pędziłem w przyszłość, upajając się samotnością – siostrą buntu, rozpoczynając tę podróż ku samemu sobie, którą odbywamy po omacku przez całe życie.


Ja jestem profesjonalista – wszystko reżyseruję. Reklamy, seriale… O, niedawno kręciłem taki filmik: „Wielka bitwa”. Gatunek historyczno-erotyczny. Zatrudniłem dwie młode aktorki – rodzone siostry. I te siostry grały u mnie dwa nagie miecze pod Grunwaldem. Grunwald zagrałem osobiście.

Rafał Kmita ('''Jeszcze nie pora nam spać!''' 2012 r.)

Drodzy bracia i siostry Kaszubi! Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości.

Jan Paweł II (11 czerwca 1987 w Gdyni.)

Jesteśmy braćmi i siostrami w kajdanach.

The Elder Scrolls V: Skyrim (do gracza podczas drogi na miejsce egzekucji.)

Siostra Basen niedaleko aparatu... Proszę rzęzić głośniej.


Ale to moje zadanie, by cię bronić. Przed wszystkim… oprócz mojej siostry.


Dowiedziałam się, o najdroższa siostro, że z pomocą łaski Bożej wyrwałaś się szczęśliwie z błota świata; cieszę się z tego i gratuluję ci, cieszę się również, że wraz z twoimi córkami idziesz dzielnie ścieżką cnoty.


Niestety, zamiast się modlić, niektórzy katolicy uciekają z Kościoła, idą do zielonoświątkowych, do świadków Jehowy. Ty zadajesz im pytanie: „Czemu?” Oni odpowiadają: „Ponieważ Kościół katolicki nie ma Biblii, a protestanci mają”. Jak to? A skąd dostałeś Biblię? Kim był Luter? Księdzem katolickim, prawda? Bracie i siostro, problemem nie jest więc Kościół katolicki, ale ty i ja.


Kopciuszkowi, serce się z żalu ścisnęło, gdy macocha oświadczyła, że zabierze z sobą tylko dwie córki do dworu, a Rózia w domu zostanie. Siostry wykpiły Kopciuszka i po prostu pojąć nie mogły takiej bezczelności z jej strony, ażeby taka służąca im dorównać chciała!


…powieść, którą warto było napisać i warto przeczytać. Bohaterka to jakby młodsza siostra Jane Eyre, choć nie dorównuje jej pod żadnym względem.

Agnes Grey (recenzja w „Douglas Jerrold's Weekly Newspaper”, 15 stycznia 1848.)

Moja mama harowała jak wół, żeby zarobić na utrzymanie moje i moich dwóch sióstr. I kiedy udaje mi się osiągnąć w życiu jakiś cel, mówię sobie: „Trzeba sobie wyznaczyć następne cele”. Taki już jestem. Mam to po matce, która nawet w najgorszych chwilach nie traciła nadziei.


Jeśli jesteś zrujnowany, możesz pójść do domu twego przyjaciela, ale nie do domostwa siostry.


Egipcjanie określali bogów słowem ''netyro'', oznaczało ono istotę przybyłą z kosmosu. Byli pewni, że ich bogowie zeszli z nieba. Przekazali nam to w swoich tekstach, że Ozyrys, władca Nieba, i jego boska siostra, Izyda, pochodzą z gwiazd i nawet potrafili je wskazać. Ozyrysa wiązali z gwiazdozbiorem Oriona, zaś Izydę z pobliskim Syriuszem, najjaśniejszą gwiazdą na niebie.


O, doprawdy, [Józinek] czasem musiał się zastanawiać, czy mama i jej trzy siostry są aby na pewno dorosłe i zrównoważone.


Moja siostra spod Koluszek
Nie wierzyła w prawdy boże
Czarownica-krzyknął klecha
Utopili ją w jeziorze


Wiem, niewiele w życiu dróg schodziłam,
wciąż śpiewałam i czekałam,
ale brata nie znienawidziłam
ani siostry nie zaprzedałam.


ktoś koniecznie musi być obok
jeśli nie masz brata daj ci Boże siostrę
z siostrami nawet ciekawiej


Co zobaczysz w swoim mentalnym lustrze, jeśli postawisz przed nim pytanie: ''Jak zarabiać więcej?'' Zgadza się – jego odbiciem będzie ''Jak wydawać mniej?'' Znacznie łatwiej utrzymać kapitał, który już masz, niż zdobyć nowy. Pomogą Ci w tym dwie mądre siostry, którym na imię: Oszczędność i Negocjacja.


Ja, siostra Faustyna, z rozkazu Bożego byłam w przepaściach piekła na to, aby mówić duszom i świadczyć, że piekło jest.


Nigdy cię nie lubiłem Cersei, ale byłaś moją siostrą i dlatego nie starałem się ci zaszkodzić. Położyłaś temu kres. Odpłacę ci za to. Nie wiem jeszcze, w jaki sposób, ale daj mi czas. Nadejdzie dzień, gdy będziesz się czuła bezpieczna i szczęśliwa, lecz nagle radość obróci się w twych ustach w popiół i będziesz wiedziała, że spłaciłem dług.


Nie krytykuj surowo starszego mężczyzny. Wręcz przeciwnie, upraszaj go jak ojca, młodszych mężczyzn jak braci, starsze kobiety, jak matki, młodsze kobiety jak siostry, z wszelką czystością


Ciągnij dalej ten związek z mężem mojej siostry, a zginiesz. Koniec z tobą. Będziesz martwa. Ty podła, mała ladacznico.

Moda na sukces (o Donnie.)

Kiedyś jedna z sióstr – kucharek podobno westchnęła podczas posiłku „Ileż ja mam kłopotu z Waszą Świątobliwością”. Odpowiedź Papieża brzmiała: – „Siostro, a ile kłopotów mam ja z moją świątobliwością.”


Musisz uwierzyć w siebie bo wiara czyni cuda,
musisz być waleczny jak Lion on Juda.
Pamiętaj, że Babilon to jedna wielka obłuda,
hej bracie, hej siostro, nie bądź dłużej smutna.


Każdy, kto wykonuje wolę Boga, ten jest mi bratem i siostrą, i matką.


Byliśmy bez pieniędzy i nie mieliśmy wszystkich dokumentów jakich potrzebowaliśmy. Moje siostry były oburzone ponieważ wyglądało na to że stracimy pieniądze. Wszystko szło źle, poza tym że każdego dnia utwierdzaliśmy się że pomysł jest dobry.


Jeszcze jedna siostra Brooke? Wybacz. Nie mam więcej synów.

Moda na sukces (do Katie, której siostry uwodziły męża i synów Stephanie.)

Siostry tego zgromadzenia mają być żywymi Chrystusa Pana pomocnicami w wychowaniu panienek.


W naszej rodzinie choroby to był temat tabu. Obowiązywała zasada: ukrywać – nie martwić bliskich, dzieci. I siostra przede mną ukrywała swój nowotwór, a ja przed nią swój udar.


I jeszcze byli ludzie, których nie znałem: narzeczony Marleny cały czerwony, w czarnej marynarce bardzo długiej z tyłu, widziałem kiedyś taką w jednym filmie, i dziewczyna, która była jego siostrą, i jakiś pan, który mówił jakiejś pani, żeby przestała płakać, bo to śmieszne.

Nowe przygody Mikołajka. Tom 2 (w czasie ślubu Marleny.)


301 - 350

Jej siostra ma na imię Utopia, łatwowierna dziewczyna: ciągle w podróżach. Natomiast jej wszystko przychodzi z trudem, nawet – jak widzicie – noszenie wianuszka sławy.

Z dziennika ślimaka (o melancholii.)

Agrypina (…) była siostrą cesarza, żoną cesarza i matką cesarza. Żadna inna kobieta nie osiągnęła tyle zaszczytów.


– No a jak! Kieras mówi, że jest zaje... Już na promie drinki, żarcie za darmo i non stop bzykanie, do rana! A na miejscu to samo. Wszystko za friko i non stop bzykanie!
– A co, Kieras był tam?
– Nie on, jego siostra była.


Goldi rok temu poszedł do Siostry Warszawskiej, poprosił o czekoladę, a ona mu ją dała.

Włodzimierz Szaranowicz (o Andreasie Goldbergerze.)

– Wiem, kim jesteś.
– O co ci chodzi?
– Jesteś… jesteś czarownicą.
Zrobiła obrażoną minę.
– Nie wolno tak przezywać!
Uniosła dumnie głowę i pomaszerowała w stronę siostry.
– Nie! – zawołał Snape, teraz już cały czerwony na twarzy.

Harry Potter i Insygnia Śmierci (książka) (pierwsza rozmowa Lily i Severusa.)

Jeśli to siostra Marta złożyła, to nawet sprawdzać nie trzeba.

Marta Wiecka (lekarz do pacjenta rabina proszącego o sprawdzenie złamanej nogi złożonej przez Martę Wiecką.)

Siostra, gdybyś powiedziała, że widziałaś jak pływam pieskiem w rynsztoku, przebrany za Myszkę Miki i nawalony jak marabut, to pewnie bym się nie wypierał, ale po parkach na pewno się nie szwendam. Mam swoją godność.


Uważam, że najprawdopodobniej wstrzykiwała arszenik memu tacie, a także mojej siostrze.


Chorych zakaźnie: cholera, tyfus itd. mogą siostry obsługiwać, bo to właśnie są najnieszczęśliwsi. Wszyscy się ich boją, wyrzucają i odpychają, a to są nasi. I my im służmy, choćby z narażeniem życia.

Bernardyna Maria Jabłońska (fragment okólnika do sióstr albertynek.)

Francuzi obiecali braterską miłość w zaanektowanych krajach. Ograniczyli się jednak do miłości sióstr.


Ta dziewczyna to totalne pudło. Ja dawno nie spotkałem takiej idiotki. (…) Moja siostra potrzebuje jej do kontrolowania narzeczonego.

Aleks Febo (do Adama o Violetcie.)

Dla reszty nie byłam towarzystwem, które chcieliby przyjmować u siebie. Rozwiedziona, pielęgniarka w hucie, do tego moja siostra Maja była komunistką. No i Piwnica była podejrzana, opowiadano, że działy się tam straszne rzeczy, orgie, czarne msze. Większość tych plotek rozpuszczał sam Piotr Skrzynecki i Wiesiek Dymny.


Oto co się potem wydarzyło: Absalom syn Dawida, miał piękną siostrę, której na imię było Tamar. W niej zakochał się Absalom, [również] syn Dawida. Dręczył się tym Amnon, tak że zachorował z powodu swej siostry Tamar. Ponieważ była dziewicą, Amnon nie widział możliwości uczynienia jej czegokolwiek.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Tehawankę ogarnęło wzruszenie, chciał dać znak, że jest w pobliżu, ale obowiązujący dla siostry szacunek uniemożliwiał bezpośrednią z nią rozmowę. Gdy byli dziećmi bawili się razem, żartowali, przebywali ze sobą, lecz po osiągnięciu dojrzałości zobowiązani byli nawzajem siebie unikać.

Złoto Gór Czarnych (zwyczaj zakazujący bezpośrednich kontaktów między pełnoletnim rodzeństwem.)

Siostra Faustyna Kowalska - błogosławiona, którą od dziś będziemy nazywać świętą - ujrzy dwie smugi światła promieniujące z tego Serca na świat. „Te dwa promienie - wyjaśnił jej pewnego dnia sam Jezus - oznaczają krew i wodę” (Dz. , 299).


– Cześć, mała. Co robisz w Poznaniu? Nie podobało ci się nad Jeziorem Drawskim?
– Nie podobało – odparła Idzia, z bulgotem przełykając herbatę.
– Z jakiego powodu?
– Z trzech powodów. Z powodu mojej siostry Gabrieli. I z powodu mojej siostry Nutrii. I z powodu mojej siostry Pulpecji.


Proszę się za mnie pomodlić, aby Pan Bóg mi dał siły i łaski, abym mogła być dobrą siostrą miłosierdzia.

Marta Wiecka (fragment listu do matki)

(…) fajnie jest mieć młodszą siostrę.


Słyszałem również o siostrze mojego szkolnego kolegi z ławki Dawida G. To była piękna Żydówka, w wieku około 20 lat. Opowiadali ludzie, że stary kawaler z Radziłowa Józef B. tę G. zabrał ze stodoły jeszcze przed jej paleniem. Miał ją wyprowadzić w pobliskie zboże i zgwałcić. Potem odprowadził ją z powrotem i wepchnął do płonącej stodoły.

Pogrom w Radziłowie (relacja Henryka P., Polaka, mieszkańca Radziłowa.)

Chłopcom nie wypadało bić się z młodszą siostrą, toteż obrywali od niej zdrowe cięgi.


Okazuje się, że czasem nawet siostra się przydaje.


Zabójca obudził się przed świtem
założył buty…
I ruszył korytarzem…
Wszedł do pokoju swej siostry i…
Potem odwiedził brata
A potem ruszył korytarzem
Podszedł do drzwi
Zajrzał do środka
Tato? Tak synu?
Chcę ciebie zabić
Mamo
Chcę ciebie… Zerżnąć!


Próżniactwo – siostrą cierpienia.


Nie byłoby tego, co teraz jest w Polsce, nie byłoby tej próby naprawy Rzeczypospolitej, gdyby nie ojciec dyrektor, ojcowie, siostry nazaretanki i wszyscy, którzy prowadzą tę niezwykłą instytucję (Radio Maryja/TV Trwam).


Musisz uwierzyć w siebie bo wiara czyni cuda,
musisz być waleczny jak Lion of Juda.
Pamiętaj, że Babilon to jedna wielka obłuda.
Hej bracie, hej siostro, nie bądź dłużej smutna.


Siostrze do getra wpuścić bąka
I niech poćwiczy aerobik.
Osłu do żłoba daj kalkulator,
Niech zje, zobaczysz, czy mądrzejszy jest.


Szkicownik i aparat fotograficzny od 30 lat jest zawsze ze mną. Kiedyś fotografowałem rodziców, siostry, spotkanych ludzi. Teraz nakładam maskę modelowi i uwieczniam go w sytuacjach skrótowego myślenia przy pomocy prostych rekwizytów jak deska, koło, rama, krzesło itd. Jest to człowiek, który wyszedł ze szkicownika i staje się realnym świadkiem mojej reakcji na rzeczywistość.


W życiu zakonnym nie potrzebne są siostry Lamentyny czy Lakrymozy.


Jak zwykle zaszokował mnie fakt, że Aleksandra jest już dorosła. Co prawda widuję córki mojej siostry dość często, ale między jednymi a drugimi odwiedzinami udaje mi się zapomnieć, jak wyglądają aktualnie, przez co pozostają nadal w mojej pamięci małymi dziewczynkami z warkoczami na plecach. Z tego samego powodu nie akceptuję zmarszczek u krewnych, szpakowatych skroni przyjaciół (...).


Najczystsze serce posiada dziewczynka, która pokochała Hotaru jak własną siostrę. Wyrwę serce Chibiusie!

Czarodziejka z Księżyca (planuje zdobyć kryształ czystego serca, niezbędny do przebudzenia Władcy Wielkiej Ciszy.)

(…) krajem rządziła jego przyrodnia siostra, Zofia. Była to kobieta brzydka jak noc, a w dodatku działaczka ruchu wyzwolenia kobiet. Pewnie właśnie dlatego któregoś pięknego dnia obmyśliła plan zabicia swojego braciszka, który kazał ją za to wtrącić do więzienia, gdzie miała czas i sposobność, aby to wszystko dobrze przemyśleć.


Wiele zawdzięczam (…) osobom, które w mojej intencji się modlą. Jest ich sporo. Część z nich – jak ufam – jest już w niebie. Szczególnie chciałbym tu wymienić siostry z klasztorów klauzurowo-kontemplacyjnych. Myślę, że ich modlitwa stała się dla mnie często ochronną tarczą przeciw trudnościom.


(…) siostra już miała męża i wie, że to w żadnym wypadku nie jest miód. A ja wiem o tym podwójnie, bo miałam dwóch.


Okropna jest rola matki podczas wojny. Matki, siostry, żony i kochanki przechodzą straszną próbę.


(…) macierzyństwo jest niewątpliwie spełnione, chociaż to trudne: być matką sióstr, kiedy się jest jedynaczką i nic nie wie się o świecie, jaki buduje ze sobą rodzeństwo.


Jest jak siostra Kopciuszka – leniwy, próżny i zaborczy. Gdyby był hiphopowcem, nazywałby się Wujek Sam Oportunizm.


(…) moje nowe sąsiadki, dwie siostry-florystki (zabawnie to brzmi – zupełnie jak nazwa jakiegoś egzotycznego zakonu, ale one po prostu są siostrami, te kwiaciarki) układają najpiękniejsze bukiety na świecie.


Nuda jest siostrą rozpaczy.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Bo już mam dość nadstawiania za Ciebie tyłka. Bo spaliłeś ruskie dragi bez pozwolenia. Bo kryłeś siostrę, która jest umoczona w aferę Geobanku. Bo siostra mieszka w Sztokholmie, a nie w Szwajcarii, jak nabajerowałeś. Bo mam już tego wszystkiego dość. Rozumiesz?

Stefan Sawka (do Olgierda Halskiego.)

(...) nie jesteś warta ani jednej smutnej myśli swojej siostry.


Jesteśmy jak siostry. Jedna ładna, druga brzydka.

Edie Britt (do Susan.)

Słuchaj, Stasiu! Śmiercią nie wolno nikomu szafować, ale jeśli ktoś zagrozi twej ojczyźnie, życiu twej matki, siostry lub życiu kobiety, którą ci oddano w opiekę, to pal mu w łeb, ani pytaj, i nie czyń sobie z tego żadnych wyrzutów.


Nie miałem jeszcze dwunastu lat, siostra zaś ośmiu, kiedy umieliśmy już po hebrajsku, po chaldejsku, po syrochaldejsku, znaliśmy mowy Sarmatów, Koptów, Abisyńczyków i różne inne umarłe lub umierające języki. Nadto, bez pomocy ołówka mogliśmy rozłożyć litery każdego wyrazu wedle wszelkich zasad oznaczonych prawidłami kabalistyki.


Szefem jest Zeus, od mokrej roboty jest jego brat, Posejdon.(...) Jest też Hades, ale on mieszka w jakiejś piwnicy i nikt go nie lubi. Zeus żeni się ze swoją siostrą... jak ona się... Koka? Hera! Hera! (...) A jakiemuś Uranosowi poleciała jucha z nosa i z tego powstała Afrodyta. Podobno bardzo fajna laska... Inne źródła donoszą, że powstała z piany morskiej. Tak czy owak – jest to bez sensu.


Nadzieja – siostra lęku, matka prośby, kornej niemocy starca opiekunka.


Mam rodzinę wyjątkową:
Tato mój do pieca sięga,
Moja mama – taka tęga,
Moja siostra – taka mała
A ja jestem – samochwała!


Siostra Sammy'ego powiedziała, że jest on dziełem przypadku... Ale jak można wepchnąć penisa przez przypadek?!

Na pewno, być może (rozterki dziewczynki po lekcji wychowania seksualnego.)

Siostra jako taka (…) jest bardzo dobrym wynalazkiem.351 - 400

Potem Marlena, jej narzeczony, stryjek Eugeniusz i siostra narzeczonego Marleny wstali, żeby podpisać coś w wielkiej księdze, a mer powiedział, że Marlena i jej narzeczony są małżeństwem, i musieliśmy się szybko wynosić, bo czekał już następny ślub.

Nowe przygody Mikołajka. Tom 2 (w czasie ślubu Marleny.)