Cytaty o ludziach

Drogi Edisonie. Znam dwóch wielkich ludzi, jednym jesteś ty, drugim jest ten młody człowiek.


Nie jesteśmy w pełni ludźmi; wręcz przeciwnie, jesteśmy nimi tylko w minimalnej części, powiedzmy w dwóch procentach, w pozostałych dziewięćdziesięciu ośmiu jesteśmy zwierzętami.


Wielka część wydatków ludzi bogatych w niezamierzony sposób służy pokryciu kosztów eksperymentowania z nowościami, które w rezultacie stają się później dostępne dla uboższych.


Kupujecie sobie spokój sumienia kosztem dramatów innych ludzi. (…) Mój apel jest taki: uszanujmy ten dramat, pozwólmy ludziom w tej sytuacji podjąć decyzję. (…) Dlaczego uważacie, że wiecie lepiej. Jest niewielka szansa, że kobieta donosi ciążę, a jeśli donosi, że dziecko przeżyje dłużej niż godzinę, dwie po porodzie. Wyobraźmy sobie dramat tej kobiety.


Jesteśmy tylko ludźmi, a przecież mówi się, że człowiek jest jak świnia, próbuje dorwać się do koryta. Nam się to udało! I to dwukrotnie!

Kabaret Smile (o zdobyciu nagrody głównej na festiwalu „Ryjek” (Rybnicka Jesień Kabaretowa) – „Złotego Koryta”.)

O „obrońcach ludu” pisze się w cudzysłowie, z ironią, domaganie się środków na elementarne przeżycie jest „roszczeniowością”. Słowem, zmasowany atak ludzi zamożnych i wykształconych na ciemną masę, która bezczelnie uważa, że i jej coś się należy.


60 tysięcy ludzi zadeklarowało posługiwanie się śląskim, jako swoim pierwszym językiem, nie sposób ignorować takiej ilości osób.


Tego świata, jednego i tego samego świata wszechrzeczy, nie stworzył ni żaden z bogów, ani żaden z ludzi, lecz był on, jest i będzie wiecznie żyjącym ogniem zapalającym się według miary i według miary gasnącym.


Ludzie na ogół deprawują się, ponieważ dążą do władzy lub korzyści majątkowych, z chciwości, ale niektórzy, bardzo nieliczni, robią to z dumy.


Myślałam, że wkroczę do Polski, by pomóc gotowej konfederacji. Tymczasem moje wojska doszły do Warszawy, a konfederację zawiązano za ich plecami. Polacy nie dotrzymali słowa. Dlatego właśnie zabieram Ukrainę. Jest to rekompensata za poniesione przeze mnie straty i uszczerbek w ludziach.

Katarzyna II (w liście do Seweryna Rzewuskiego uzasadniając II rozbiór Polski.)

Busolą Antoniego Macierewicza są słowa „Bóg, honor i ojczyzna”. Dla mnie zaszczytem jest, że jest w rządzie, którym kieruję.[...] Antoni Macierewicz był zawsze po stronie piękna i prawdy. I za to jest atakowany przez tych, którzy prawdy się boją [...]. Stajecie po stronie kłamców i ludzi bez honoru. Powinniście się wstydzić.


Bądźcie szaleni, ale zachowujcie się jak normalni ludzie. Podejmijcie ryzyko bycia odmiennym, ale nauczcie się to robić, nie zwracając na siebie uwagi.


Zdradzę? Nie, to nie będzie zdrada. Ci ludzi to najemnicy, Vin. Zostali wynajęci, żeby walczyć i w zamieszkach lub rebelii będą atakować przyjaciół… może nawet krewnych. Żołnierze nauczyli się rozumieć takie sprawy. Możemy być przyjaciółmi, ale kiedy dochodzi do walki, żaden nie zawaha się zabić drugiego.


To, co mam, zawdzięczam sobie samej, bo całe życie ciężko pracowałam, i pomimo różnych publikacji, które będą się ukazywały, będę kochała mojego ojca. Te ataki wynikają z bezradności. Polecam tym ludziom, żeby zarezerwowali sobie jakieś stałe miejsce w IPN, niech tam siedzą i grzebią. Mnie to kompletnie nie interesuje. Naprawdę nie mam zamiaru się tłumaczyć.

Monika Olejnik (o przeszłości swojego ojca.)

Ludzie od tylu lat harowali, żeby świat był bezpieczny i zorganizowany. Bo nikt nie zdawał sobie sprawy, do jakiego stopnia stanie się nudny.


Zakazanie dopalaczy spowoduje, że zejdą do podziemia, a ludzie i tak będą je brali, bo już wiedzą, co to jest. Do tej pory przynajmniej państwo brało z tego podatki. Jeśli ktoś chce zmniejszyć uboczne środki zażywania narkotyków, musi przeprowadzić całościową reformę, a nie jedynie spektakularny, populistyczny akt, gdy policja i sanepid wchodzą do tysiąca sklepów. To niczego nie zmieni.


Szczęśliwi ludzie pracują wydajniej.


Obcowanie z ludźmi jest równie wielką sztuką jak obcowanie ze statkami. I ludzie, i statki żyją w niestałym żywiole, podlegają subtelnym i potężnym wpływom i pragną aby raczej zrozumieć ich zasługi niż się poznać na błędach.


On z ludźmi, którzy doprowadzili do ruiny Polski, Borowski, któremu ja już nie wypominam pochodzenia itd., wszystkiego, co jego wuj robił w Polsce – Berman.


Jedynie ludzie mierni umieją myśleć o wszystkim.


Mówią, że w rzeczywistości jestem chudszy i wyższy. Mam 187 centymetrów, w dowodzie osobistym wpisane wysoki, ale ponieważ na boisku stoję wśród dwumetrowców, ludzie myślą, że jestem mikrusem. Telewizja potrafi robić cuda także w drugą stronę. Tom Cruise wydaje się nam wysoki, a gdzie mu do mnie z jego 170 centymetrami.


Złodzieje są mniej niepewni od ludzi, którzy nie wiadomo skąd czerpią dochody.


Wobec prawdy nie ma ludzi nie podejrzanych. Wszyscy są podejrzani. W każdym człowieku może się zalęgnąć zło, zło zaś w porę nie przechwycone – pogłębia się, przeżera duszę i krok jeden stanowi granicę, poza którą człowiek błądzący staje się już niebezpiecznym wrogiem, nosicielem zbrodniczych poglądów heretyckich.


Damę można zawsze poznać po tym, że przy ludziach je jak ptaszek. Nie chcę, byś u Johna Wilkesa jadła jak prosię!


Przybywasz do krainy wesołych, zamożnych ludzi, którzy nie robią nic poza zabawą. Teraz odkryłeś, dlaczego tak jest. Głęboko pod ich ziemią mieszka biedny lud, który ciężko pracuje na swą żebraczą dolę.

Heroes of Might and Magic IV: Winds of War (opis scenariusza ''Powstanie chłopskie'' (''Peasants Revolt'' – „Mapy konkursowe”))

Ten stół otacza narodowa nadzieja, ale także nieufność. Będą ludzie, którzy tego, czego się dopracujemy, nie zaakceptują. Nie możemy tego nie wiedzieć i nie uszanować. Od wszystkich wszakże oczekujemy lojalnego zrozumienia dla wagi spraw, jakie podejmujemy, i dla odpowiedzialności, jakiej ta chwila wymaga.

Lech Wałęsa (podczas inauguracji obrad.)

Republikanie to ludzie z wąskimi horyzontami, którzy boją się przyszłości.


Są ludzie, którzy nigdy by nie byli zakochani, gdyby nie słyszeli o miłości.


Pytam: na czym dziś polega patriarchat, czym jest władza w świecie, w którym ludzie mówią o sobie „aktywiści”, i w co wierzą, gdy mówią „precz z kapitalizmem”, mając na sobie uzdę z napisem Dolce & Gabbana. Zaraz, mówię, chwileczkę, a gdzie jest serce? Bo dopiero, gdzie serce, tam kruszec.


Wyrok był bardzo ciekawy, bo w uzasadnieniu stwierdzono, że potwierdzeniem faktu, iż Lisicki był gwarantem politycznych interesów PiS, były decyzje o zwolnieniu ludzi odległych od tych interesów, a zatrudnieniu na ich miejsce dziennikarzy bliskich PiS.


Najważniejsze to umieć się znaleźć wśród ludzi. Jak się człowiek do czegoś przymierza, to i pasować tam musi. Na wsi jest inaczej, w mieście jest inaczej.

Daleko od szosy (do Ani.)

Ja jestem bardzo zajęta na przykład i to, co się dzieje w Sejmie mnie potwornie złości, bo ja mam mnóstwo spraw do załatwienia, które zalegają mi w biurze i tylko dzięki temu nie zapadło mi się biuro, że mam dobrze funkcjonujących młodych ludzi.


Można gładzić ludzi słowami.


Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.


Wolność boryka się z licznymi trudnościami, a demokracja nie jest doskonała, ale my nigdy nie musieliśmy wznosić muru, by zatrzymać naszych ludzi.


Nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy tuż przed oczyma. A wiesz dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie nie wierzą w skarby.


Ludzie znikają nam z oczu, toną w cieniu spraw bliższych.


Ludzie, nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo aniołowie w niebie nie będą wiedzieli, co z wami zrobić.


Dlaczego ludzie myślą, że tylko oni mają tajemnice?


Paweł Lubimow (…) stwierdził w wywiadzie, ze w tekście ''Granicy marzeń'' zainteresowało go postawienie dylematów moralnych. (…) Autorzy subtelnie zarysowują postać Wiery (…), która wydaje się postacią żywą i nieszablonową. Z filmu wyłania się pytanie: jak taka [altruistyczna] bohaterka może egzystować, kiedy coraz więcej ludzi kieruje się egoizmem i hołduje konsumpcyjnemu stylowi życia.


Mają to godni przy cnocie ludzie, że oraz skromni bywają.


Sztuka powinna uwrażliwiać ludzi, odwoływać się do ich potrzeb duchowych. Nie powinna schodzić do pozycji hamburgera.


Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


Po wojnie często stawiano pytanie: gdzie był Bóg, gdy ludzi prowadzono do gazu?! Rozsądni księża odpowiadali, że wśród tych, którzy do tego gazu szli.


Jest coś, co mnie bardziej zdumiewa niż głupota, z jaką większość ludzi przeżywa swoje życie: inteligencja zawarta w tej głupocie.


W drodze do domu zastanawiałam się czemu ludzie samotni czują się jak trędowaci? Czy w restauracjach niedługo pojawią się osobne miejsca dla samotnych? I wtedy przeraziłam się, że może to ja udaję. Może przez tyle lat udawałam sama przed sobą, że jestem szczęśliwa?


Homofobia jak każda fobia jest chorobą i trzeba ją leczyć. To są po prostu szowiniści orientacji seksualnej i dlatego trzeba ich zwalczać i przeciwko nim uchwalić odpowiednie przepisy. (…) Tak więc to my stanowimy normalny marsz, ponieważ to ludzie normalni walczą o sprawiedliwość, o równe traktowanie.

Joanna Senyszyn (przemówienie podczas Parady Równości 13 czerwca 2009.)

Jill Seaman spędziła wiele lat na niesieniu pomocy medycznej ludziom z południowego Sudanu. W 1989 r. trafiła w sam środek dwóch nieszczęść – wielkiej epidemii leiszmaniozy trzewnej (kala-azar) oraz brutalnej wojny domowej. Wojna już się skończyła, Sudan Południowy ogłosił niepodległość, epidemia wygasła, ale przemoc, choroby i być może najgorszy z wszystkiego lęk nadal trapią tę ziemię.


Cóż, jesteśmy tylko ludźmi...


Ludzie powinni się mnożyć. Społeczeństwu potrzeba rąk do pracy. Kobieta i mężczyzna muszą mieć powód, by trwać razem na dobre i na złe, nawet kiedy ich miłość wygasła.51 - 100

Widzimy współcześnie odnawiający się głód ludzi prawdziwych. To znaczy żyjących w prawdzie i miłości; ludzi jasnych, przejrzystych, którzy mają oblicza prawdziwe, a nie zniekształcone kłamstwem.


Jak maciory w błocie, tak ludzie taplali się w zawiści i przez ten cały nagromadzony brud nie dostrzegali, że sami są za siebie odpowiedzialni.


Alex był głównym powodem popularności snookera w tamtych czasach. Był kontrowersyjny, ale zawsze grał we właściwym duchu tego sportu. Będzie nam go brakowało. Dla ludzi był prawdziwym mistrzem.


Jestem wdzięczna Panu Bogu za to, że mogłam tam przebywać i pomagać ludziom. To były lata ciężkiej, ale szczęśliwej pracy. Przez ten czas zaznałam wiele serdeczności i życzliwości, wiele dobra szczególnie od osób, które spotkałam w Afryce.

Wanda Błeńska (podczas uroczystości z okazji swoich 100. urodzin zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.)

Orson Hodge znał się dobrze na jednym – na zębach. Dlatego ludzie zaczepiali go podczas grillowania, na przyjęciach, a czasami nawet w męskiej łazience. Tak, kiedy w grę wchodziły zęby, ludzie oczekiwali, że doktor Hodge zna wszystkie odpowiedzi. N estety, nie zawsze była to prawda.


Uwielbiam Luca Bessona, ponieważ jest znakomitym filmowcem i sam pisze scenariusze swoich filmów. (…) Luc Besson jest szczególny, bo zaczął pracować w przemyśle, kiedy miał 17 lat. Sam pokonał każdy stopień, pracował w każdym filmowym zawodzie. Ze szczegółami wie, czym zajmują się poszczególni ludzie i wielokrotnie zdarza się tak, że wykonałby ich zadania znacznie lepiej niż oni sami.


Na tę ziemię nadmorską, martwą i zrujnowaną, która dziś tak bardzo tętni życiem, nad to groźne i niebezpieczne morze przybywali wówczas śmiertelnie zmęczeni wojną ludzie, aby żyć i swoim życiem tę ziemię przywracać do życia.

Prom (początek filmu.)

Dostatecznym powodem do smutku jest już to, że ludzie tracą wiarę i opuszczają Kościół, jednak dzieje się znacznie gorzej, kiedy ci, którzy w rzeczywistości wiarę stracili, pozostają w Kościele i usiłują – niczym termity – drążyć wiarę chrześcijańską, oznajmiając, że interpretują chrześcijańskie objawienie tak, by odpowiadało ono nowoczesnemu człowiekowi.


Rewolucja pożera ludzi i charaktery. Niszczy najmężniejszych, sieje spustoszenie wśród słabszych.


Ludzie są rodzimą siłą niezależności i postępu naszego kraju, a Rosja Radziecka jest naszym bezpieczeństwem w świecie zewnętrznym.


Totentanz nie jest dla mnie projektem, to pasja i bardzo się cieszę, że dzielę ją z właściwymi ludźmi.


Przywództwo nie jest dominacją, lecz sztuką przekonywania ludzi do osiągania wspólnego celu.


Nie ma ludzi, którzy niczego się nie boją.


Panie komisarzu, niech pan aresztuje tych ludzi. Oni są w zmowie z prawdziwymi sprawcami. Niech ich pan aresztuje!


Pieniądz więcej ludzi uśmierca niż maczuga.


Chodziło o coś innego – o tę lekcję, którą życie czasem wbija kijem do głowy: nie ty jedna obserwujesz świat. Inni ludzie to ludzie; kiedy ty się im przyglądasz, oni przyglądają się tobie; myślą o tobie, kiedy ty o nich myślisz. Świat nie wiruje wokół ciebie!


Czasami miłość wiedzie w otchłań nas samych, a co gorsza ludzi, których kochamy.


Ludzie zazwyczaj nikczemnieją stopniowo. Co do mojej osoby – wszystka cnota w oka mgnieniu, znienacka opadła ze mnie, jako płaszcz.


Jeśli ludzie są największymi aktywami firm, jak to możliwe, że działy personalne odgrywają w przedsiębiorstwach tak marginalną rolę? (…) Największą innowacją ostatnich lat w dziedzinie gospodarowania zasobami ludzkimi jest w gruncie rzeczy outsourcing, który właściwie można uznać za przejaw degradacji działów personalnych (chociaż, rzecz jasna, nie musi nim być).


Tak właśnie wszystko się kończyło – w małych, brzydkich kawałkach. Ludzie mogą krzyczeć albo tonąć, albo codziennie jeść samotnie lunch, a świata to w ogóle nie obchodzi. Po prostu pędzi do przodu ze swoimi sprawami, pracując niestrudzenie jak ludzkie serce. Żadnych zasad, żadnych wskazówek, żadnych odpowiedzi. Tylko żal. A ja z tym wszystkim nie miałam nic wspólnego.


Pamiętam jak pierwszy raz zobaczyłam delfiny. Miałam 3 lata. Pierwszy raz w życiu poczułam wtedy, że coś jest piękne. I pierwszy raz stwierdziłam, że różnie się czymś od innych ludzi.


(…) z ludźmi bez kompleksów dobrze się pracuje.


Wyobraził sobie też, że dostrzega twarze gwiazd – były blade, łagodnie uśmiechnięte, jakby ich właściciele zbyt wiele czasu spędzali ponad światem, obserwując krzątaninę, radość i ból ludzi w dole i nie mogli powstrzymać rozbawienia, gdy kolejny maleńki człowiek zaczyna wierzyć, iż jest środkiem wszechświata. A przecież wierzy w to każdy.

Neil Gaiman (Tristran Thorn o gwiazdach.)

Wspomnienia i myśli starzeją się tak samo jak ludzie.

Kronika ptaka nakręcacza (z listu porucznika Mamii)

Nie wiem, skąd u ludzi ta potrzeba wciskania wszędzie regulaminów.


Piwo to jest to samo co kieliszek wina, a kieliszek wina to jest to samo co kieliszek wódki. Chodzi o to, że oszukujemy się, dając społeczne przyzwolenie na reklamy piwa. Młodzi ludzie wyobrażają sobie, że będą lepsi i dojrzalsi, jak sobie walną piwo, które alkoholem nie jest. Jest takim samym jak wóda.


Dziś wiem, że świat można odkrywać ciągle od nowa, bo zawsze spotka się innych ludzi.


Im bardziej się starzeję, tym mniejszą uwagę przywiązuje do tego, co mówią ludzie. Po prostu patrzę, co robią.


Polska kinematografia jest offowa, nie jest z natury profesjonalna. Mamy model, w którym brakuje dobrych producentów, jest ledwie dwóch, trzech ludzi, którzy się na producentów nadają. To nie tak, że filmy są średnie, bo scenariusze są średnie. Po prostu cały nasz przemysł jest średni.


Tak naprawdę cała ta Japonia jest czystym wymysłem. Nie ma ani takiego kraju, ani takich ludzi.


Zauważyłaś (…), że są ludzie, którym ciągle musimy wybaczać, a oni nam wcale nie muszą?


Lubię ludzi wysportowanych, inteligentnych i jednocześnie żyjących moralnie.


Nic nie może stać się ludziom, którzy nic nie mają.


Ludzie, którzy prawdopodobnie nie są źli, mogą zabić.


Był symbolem polskiej szkoły filmowej, artystą arcypolskim, a przecież twórcą na wskroś uniwersalnym. Potrafił w swoich filmach mówić gorzkie prawdy Polakom, ale także Niemcom, Francuzom i Rosjanom. Zespalał w swojej sztuce intelekt i etykę z poczuciem piękna. Był kochany przez Polskę ludzi wolnych i otwartych; był też tępiony przez polską czarną sotnię, „ludzi lepszego sortu”.


Gdzież to dla ludzi takie miasto, miasta powinny leżeć na równiutkim i cały świat powinien leżeć na równiutkim.


Ludzie myślą, że jeśli mi się podoba dany utwór, to znaczy że jest dobry. Gówno prawda – jeśli ty myślisz, że dany utwór jest dobry, to znaczy że jest dobry. Nie ma nic bardziej osobistego niż osobisty gust muzyczny.


Lukacs odnalazł w partii komunistycznej to, o co wielu intelektualistom chodzi: absolutną pewność, oporną na wszystkie fakty; miejsce zaangażowania totalnego, które zastępuje krytykę i gasi niepokój (…). Lukacs był może w naszym stuleciu najwybitniejszym przypadkiem zjawiska, które można by nazwać zdradą rozumu przez ludzi zawodowo powołanych do używania rozumu.


Człowiek może postąpić dziesięć razy źle, potem raz dobrze i ludzie z powrotem przyjmują go do swoich serc. Ale jeśli postąpi odwrotnie: dziesięć razy dobrze, a potem raz źle, nikt już więcej mu nie zaufa.


Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi.

Józef Piłsudski (w rozmowie z Arturem Śliwińskim, 23 listopada 1931.)

Jestem zdania, że istnieje pewna nieprzekraczalna granica tego, co wolno ludziom powiedzieć o ludziach.


Dzieci potrzebują ciepła wielkiej miłości, żeby być ludźmi.


W każdym człowieku jest trupia czaszka i powiadam wam, że trupia czaszka jest w życiu wszystkich ludzi.


Większość naszego społeczeństwa jest na szczęście heteroseksualna. Ród ludzi wyginąć by musiał, gdyby było inaczej.


Ludzie są zasadniczo śmiertelni i nie wolno im próbować stać się „nieśmiertelnymi” ciałem.


Zobacz jaka granda szaleje u władzy polityków groźna banda
Pomimo kilku pozytywnych wyjątków
Życie tylu ludzi się sprowadza do majątku


Jesteś dobra i czysta. Wiesz co? Wystawiłem cię na spotkanie ze światem, gdzie ludzie srają jeden na drugiego, gdzie kłamią i zdradzają. Świat, w którym jebana sperma wypływa z waginy i po prostu rozpryskuje się na podłodze. Jesteś czystą, białą różą. Wiesz o tym? W morzu gówien i szczyn. I ja zbezcześciłem cię, zbezcześciłem twoje płatki.


Majem jest maj,
Grudzień to grudzień,
Majem jest maj,
Tylko ludźmi ludzie.


Gdyby ludzie trzymali się tego, że zaraz, nie wszystko naraz, byliby o niebo szczęśliwsi.


Mnie chodziło o pokazanie, że ci wszyscy ludzie są tak samo fajni, że to, co ich oddziela, to są schematy, uprzedzenia i stereotypy, ale potem usłyszałem, że ja, facet z Warszawy, oglądający świat zza szyb dobrego samochodu, ośmielam się śmiać z biedaków.101 - 150

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim wojny (…) Jose Carvalho, jak i Rui da Costa reprezentowali (…) stanowisko, że cel uświęca środki i nie chodzi o jedno ludzkie życie mniej czy więcej – w końcu większość biednych i głupich ludzi nadaje się tylko na mięso armatnie.


Kryterium zdrowego rozsądku nie jest do historii ludzkiej stosowalne. Czy Averroes, Kant, Sokrates, Newton, Voltaire uwierzyliby, że w wieku dwudziestym plagą miast, trucicielem płuc, masowym mordercą, przedmiotem kultu stanie się blaszany wózek na kółkach? I że ludzie będą woleli ginąć w nim, roztrzaskiwani podczas masowych weekendowych wyjazdów, aniżeli siedzieć cało w domu?


O wiele trudniej jest unikać ludzi niż stawiać im czoło…


Ludzie bez serca to jakby senne mary. Pogoń za nimi jest bez sensu.


Jest zatem powinnością Twoją sposobić się do tej wielkiej wagi posługi dla ludzi. Nie rozumiej, że kiedy umiesz czytać, pisać i liczyć, jużeś zdatny, jak należy dawać wychowanie dzieciom.


(...) niektórzy ludzie, tacy jak ja, przechodzą piekło na ziemi, więc będą to już mieli z głowy po śmierci.


Nic nie pozwoli ci zapomnieć. Za każdym razem zaczynasz od zera. Wojna nie uszlachetnia. Zamienia ludzi w psy. Zatruwa duszę.


Był taki czas, gdy życie ludzi było nieuporządkowane, zwierzęco dzikie, poddane panowaniu siły; nie było wtedy żadnej nagrody dla dobrych ani żadnej kary dla złych.
Dopiero później, jak przypuszczam, ludzie ustanowili prawa karzące; chodziło im o to, żeby Prawo stało się tyranem ujarzmiającym zuchwałość, by karany był, ktokolwiek popełnił przestępstwo.


Przyczyny, które skłoniły mnie do wstąpienia do klasztoru, są następujące: przede wszystkim wielka nędza świata, niesprawiedliwość ludzi, gwałty, cudzołóstwa, zdzierstwa, pycha, bałwochwalstwa, straszliwe bluźnierstwa, którymi jest skażony nasz świat, gdyż nie spotyka się już nikogo, kto czyniłby dobrze.


Wielcy artyści to ludzie, którzy w swojej sztuce odnajdują sposób bycia sobą, wszelkie zaś pretensje tak w sztuce, jak i w życiu.


(...) w Japonii ludzie słuchają swego rządu w takim samym stopniu, co własnych rodziców (...).


Z ankiety przeprowadzonej ostatnio wśród dojeżdżających do pracy do Chicago wynika, że tylko 18 procent z tych ludzi pozostawiłoby w garażu swoje samochody, gdyby przejazdy koleją były bezpłatne.(...) Połowa z nich nie korzystałaby z publicznych środków lokomocji, nawet gdyby im płacono po 35 centów za każdy przejazd.


Twierdzą (jego przeciwnicy), że bawimy się w Boga.(...) Tak, nieprzerwanie. Sto lat temu średnia długość życia wynosiła 40 lat. Obecnie to dwa razy tyle. Czy Pan Bóg to sprawił? Pani Bóg? Nie, medycyna. Irytuje mnie, że chce się zabronić pewnych opcji, z których inni ludzie chcieliby skorzystać. To, że nie wszyscy chcą je stosować, to żaden problem. Ale zabranianie ich jest idiotyzmem.


Powiadają, że małżeństwo jest piekłem, tu jednak zachodzi różnica, że w prawdziwym piekle potępieńcy się palą, a tam najuczciwsi ludzie goreją.


Króciutki komentarz o Internautach i ewentualnym głosowaniu przez Internet wystarcza za wszystko. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego ludzie (w większości młodzi), którzy korzystają z sieci, to banda pijaków i zboczeńców, spędzająca czas przed ekranem oglądając wiadomo co (fe!) i pijąc piwo. Z takimi ludźmi prezesowi nie jest po drodze.

Marek Siwiec (komentarz do słów Jarosława Kaczyńskiego o internautach.)

Trzeba pamiętać o wiekowych tradycjach carskiego terroru (...) trzeba pamiętać, że bolszewicy byli niewielką elitarną partią złożoną z wielu światłych ludzi. (...) Wiedzieli, że jeśli im się nie powiedzie, to rzeczywiście nastąpi biały terror, który ich wszystkich zmiecie.


Bardzo boleję nad tym, że coraz więcej tradycyjnych kin znika, podobnie jak nad tym, że ludzie są skłonni oglądać filmy w komórkach. Jestem tym zasmucony, więc na razie będę pokazywał filmy na dużych ekranach.


Nie chodzi tutaj – u kaduka! – o herb ani o szeregi przodków podgolonych, z sarmackimi wąsami i przy karabelach – ani wydekoltowane prababki w fiokach. Ojciec i matka – otóż i cały rodowód, jak to jest u nas, w dziejach nowoczesnych ludzi bez wczoraj.

Stefan Żeromski (o przodkach.)

Przysyłają mi ''Biblię'', mam już ich ze dwadzieścia. Ludzie uważają, że potrzeba mi przewodnictwa.


Ludzie, żeby być bardziej znani, ukrywają się za pseudonimami.


Samoobrona szukała takich ludzi jak ja. Robię to dla idei, dla prestiżu i będzie to dla mnie wspaniała przygoda.

Jan Masiel (o starcie w eurowyborach w 2004.)

Jak to się dzieje, że dwoje dorosłych ludzi nie potrafi wykonać prostego równania i co miesiąc wydaje więcej niż zarabia?


Aby móc śpiewać dla ludzi, trzeba mieć pozwolenie od natury. Trzeba pozwolić życiu wystawiać się na ciągłe próby. Trzeba kilka razy umrzeć i kilka razy się odrodzić.


Ludzie nie zatrudniają byłych więźniów. Czują się wobec was niezręcznie.


Rap dedykuję ludziom, dilerom i złodziejom.


Dobrych ludzi nikt nie zapomina.


Tylko niewielu ludzi, którzy cierpią na kaszel, idzie do lekarza. Większość idzie do teatru.


Wszyscy ludzie przypominają trochę zamki do drzwi. Choćbyś miał najsolidniejszą zasuwę i tak znajdzie się klucz, którym można człowieka otworzyć.


No więc teraz opowiadałam własne historie. Dziwne: robiąc to, zauważyłam, jak bardzo takie opowieści nas kształtują. Jakby historie naszego życia czyniły z nas ludzi, którymi jesteśmy. Gdyby ktoś nie miał żadnych historii, nie byłby człowiekiem, w ogóle by nie istniał. A gdyby moje historie były inne, nie byłabym osobą, którą jestem.


Chyba w żadnym innym uczuciu ludzie nie mijają się tak często, jak w tym. W gęstwinie słów, gestów, spojrzeń najtrudniej odnaleźć te, które są potrzebne...


Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
I ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
I nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
Czy pierwsza jest ostatnią
Czy ostatnia pierwszą.


– Twierdzisz, że czarni ludzie są głupi?
– I leniwi. A do tego kradną.
– Ta, ale za to śpiewamy i naprawdę dobrze tańczymy.


Jest jesień, niedługo Święta już. Nie znoszę tych katolickich póz –
co z Bogiem może mieć wspólnego, że ludzie żrą jak świnie?
To szybko minie…


Tak jak, wypływając na morze, zdajemy sobie z tego sprawę tylko dzięki temu, że przedmioty na brzegu oddalają się od nas i stają się coraz mniejsze, tak to, że coraz bardziej się starzejemy, poznajemy tylko po tym, że coraz starsi ludzie wydają się nam młodzi.


Praca to ucieczka dla ludzi, którzy nie mają niczego lepszego do roboty.


Potrafię współczuć cudzym bólom, ale nie przyjemnościom. Jest coś dziwnie nudnego w szczęściu innych ludzi.


Wokół Luizy zebrała się gromadka ludzi, by ofiarować swoje usługi, jeśli trzeba, a w każdym razie, by rozkoszować się widokiem nieżywej młodej damy, więcej – dwóch martwych młodych dam, bo prawda okazała się dwukrotnie wspanialsza od pogłoski.


Każdą podróż staram się maksymalnie wykorzystywać. Raczej rzadko myślę o ludziach, którzy tworzyli rozkład czy projektowali pojazdy. Wolę poznawać ludzi i obserwować, co dzieje się po drodze. Zwracam uwagę na każdy dźwięk czy zapach. Staram się być bacznym obserwatorem.


Rozmyślne odbieranie życia wyłącza cię z grona ludzi, stajesz się obcym, wiecznie poszukującym kogoś bliskiego.


Miłość złych ludzi kończy się zawsze nienawiścią.


Teatr to medium, w którym ludzie, którzy nie mają nic do powiedzenia, mogą udawać, że coś jednak mają. A z drugiej strony to miejsce spotkań, gdzie można dogłębnie poznać człowieka. Nie ma takiego drugiego zawodu.


Rasizm to nieudany związek z drugim człowiekiem, przy czym fakt tego nieudania staje się czymś zwyczajowym. Spytajcie przypadkowych ludzi, co czują w kontakcie z obcym. Przede wszystkim nieufność, jeśli nie wstręt i lęk. Obcy jest jak napotkana na drodze nieznana roślina, której sam zapach może się okazać trujący.


(…) ludzie powinni być lojalni wobec każdego, z kim się regularnie pieprzą…


Świadom jestem, że niektórzy szemrają: co jeśli, pytają, wszyscy ludzie powstrzymają się od kontaktów płciowych, w jaki sposób ludzkość będzie nadal istnieć? Oby tylko zrobili to z myślą o innych w sercach, w dobrej wierze i szczerze wierząc w Boga, a znacznie szybciej wypełni się Miasto Boże i nastanie koniec świata.


Do psa, który ma pieniądze, mówią ludzie „panie psie”.


Cichy, cichy z niego typ,
Taki, co to zwykle śpi,
Nigdy nie odzywa się.
Tak i tak poznacie go,
Ludzie go tu znają, bo
wiedzą, że Igorek jest zielony!


Dobrze wiedział, że miłość przynosi ludziom najgłębszy smutek, jako że jest najwyższym wysiłkiem, na jaki człowiek się porywa, aby wyjść z samotności. A mimo to dążył do miłości w nieustępliwym uniesieniu.


Strzeż swego języka od złego,
a swych warg od mówienia rzeczy zwodniczych.
Odwróć się od złego, a czyń to, co dobre;
zabiegaj o pokój i dąż do niego.
Oczy Jehowy są zwrócone ku ludziom prawym,
a jego uszy ku wołającym o pomoc.
Oblicze Jehowy jest przeciwko tym, którzy czynią zło,
by wzmiankę o nich zgładzić z ziemi.


Mądrość jest najsubtelniejszą, najbardziej uduchowioną z form panowania, nie nad ludźmi, lecz nad światem.


A skuteczność polityki represji? Doświadczenia innych państw nie są zachęcające. Poziom konsumpcji narkotyków na głowę mieszkańca nie różni się bardzo w Holandii i w USA. Tyle że w Stanach Zjednoczonych sto tysięcy ludzi (połowa populacji skazanych!) siedzi w więzieniach za różne przestępstwa narkotykowe.151 - 200

Popieram aborcję. Nigdy nie zostałam matką, ale w moich wspomnieniach, które napisałam w wieku 79 lat, 13 stron zajmują listy do córeczki, którą stworzyłam w swojej wyobraźni i którą nazwałam Anna Maria. Napisałam do niej: „Twoja matka nie wierzy w Boga, ale wierzy, że wszyscy ludzie na świecie są dobrzy…”.


Parafrazując Lao-tse, zły przywódca to taki, którym ludzie pogardzają. Dobry to taki, którego ludzie chwalą. Wielki przywódca to taki, którego ludzie mówią: „Sami to zrobiliśmy”.


Tylko bogaci ludzie sukcesu, potężni i ważni, przestają być chłopakami i dziewczynami.


Nikomu nie przyszło do głowy, jak się okazało wielce naiwnie, że „Gazeta Wyborcza” będzie prywatną spółką paru ludzi promujących swoje poglądy.


Istnieją ludzie, którzy do końca życia maja za złe żebrakowi, że mu nie dali jałmużny.


Prezydent Putin radził Kuczmie otworzyć ogień do ludzi podczas „pomarańczowej rewolucji”. Na szczęście Kuczma z tej rady nie skorzystał.

George Soros (na konferencji prasowej.)

Ludzie stali się narzędziami w rękach swoich narzędzi.


Tylko ludzie bez wyobraźni są zawsze bezstronni.


Ludzie kochani.


Im ludzie wiedzą mniej o powstawaniu kiełbas i praw tym lepiej w nocy śpią.


Nie możemy tworzyć idei, które będą łączyć ludzi, jeśli stracimy kontakt z tym, jakie jest ich życie. Jeśli nie wiemy, jak uznać sposób, w jaki ludzie obserwują świat, odczuwają go i doświadczają, nigdy nie będziemy w stanie pomóc im w uznaniu samych siebie albo zmianie świata na lepsze.


To tak, jak oglądanie fresku. – Jest ruch, ale zamrożony. Lubię patrzeć na to, jak długo ludzie są to w stanie wytrzymać. Kiedy są już na granicy, otwieram zawór.


Większość ludzi kojarzy liczenie do dziesięciu z Kaczorem Donaldem, który usiłuje zapanować nad nerwami (...) ale tak naprawdę daje ono człowiekowi możliwość wyregulowania swoich zegarów emocjonalnych.


Żeby poznać Jezusa trzeba ruszyć się z miejsca i szukać ludzi, w których On mieszka.


Takt to umiejętność takiego przedstawiania ludzi, jakimi sami najchętniej siebie widzą.


– Skąd tak dobrze zna pan Cortabanyesa? – zapytałem.
– Nie znam jego, tylko jego maskę. Natura stworzyła bezmiar typów ludzkich, ale ludzie wymyślili nie więcej niż pół tuzina masek…


Wszyscy więc ludzie pomrzemy, jaką zaś śmiercią nie wiemy.


Strach polityczny nie jest już strachem naturalnym. Trzeba ludzi najpierw zastraszyć w taki sposób, aby państwo jawiło się niczym Bóg. Władza oficjalna wzbudza strach i zaraz spieszy z obietnicą wybawienia od grożącego niebezpieczeństwa.


Ludzkie czyny można interpretować tylko w kategoriach takich, jakimi ludzie danej epoki myśleli.


Ludzie nienaganni pod względem moralnym są złymi politykami


Jak rolnictwo daje zdrowym ludziom pożywienie, tak medycyna rokuje chorym zdrowie.


Wiesz, Sufi, po dziesięciu latach siedzisz naprzeciwko mnie, jesteś obok mnie, ale nie czuję twojej obecności. Po dziesięciu latach jestem w łodzi, ale nic nie czuję. Wokół jest tak pięknie, ale nie widzę tego. Widzę dym, Sufi, wszędzie wokół mnie. A w dymie lecące na oślep kule. Ginących ludzi. I słyszę ich krzyki. Widzę trupy, strzępy ciał, kości. Obciętą głowę.


Piękni ludzie tworzą swoje własne prawa.


W krajach kapitalistycznych, zwłaszcza w USA, pracodawcy nie chcą przyjmować do pracy ludzi otyłych, bo są z nimi tylko kłopoty. Nie tylko że zewnętrznie prezentują się gorzej niż szczupli, a prezencja w wielu zawodach jest istotnym atutem, lecz także częściej chorują, gorzej pracują, wolniej myślą, mniej wykazują inicjatywy i energii.


Większość ludzi wiedzie życie w milczącej beznadziei.


Lęk biologiczny, a więc lęk o własne zdrowie i życie, jest czymś naturalnym, ale ludzie, którzy uprawiają sport o wysokim współczynniku ryzyka, a do tych sportów należą skoki narciarskie, muszą w sobie wytworzyć mechanizm blokowania tego stanu psychicznego.


Ludzie, którzy uznali się za kościół, nabierają przekonania, że są nieomylni i dlatego nie mogą się już potem wyrzec żadnego, choćby raz powiedzianego głupstwa.


Racjonalne uzasadnianie to ulubiona rozrywka ludzi, może najlepsza rozrywka.


Są ludzie, którzy na wiosnę widzą tylko liście i kwiaty. Są inni ludzie, którzy widzieli drzewa tylko w jesieni lub tartaku. Ci ludzie niewątpliwie byliby zdziwieni, ale ostatecznie zadowoleni, gdyby wymienili między sobą spostrzeżenia.


Z początku myślałem:
jest to balon ze skrzydełkami -
takem rysował kiedyś ludzi z okrągłym tułowiem oślim
i z cienkimi nóg zapałkami -
spaliły się, zanim wyrosłem.


(…) każdy casting daje szansę na przyjrzenie się nowym ciekawym ludziom, których w naszym teatrze, przy tej obsadzie i tym zawrotnym tempie, w którym gramy, nigdy dość. Uważam, że takie castingi powinny obywać się regularnie co dwa, trzy miesiące.


Najwyższą zasadą sztuki rządzenia jest nieustanne dzielenie ludzi, jednych wywyższanie, a innych poniżanie, jednych obsypywanie łaskami, a innych karami, aby wciąż jedni byli przeciw drugim. Bo tak naprawdę, nikt nie chce być równy drugiemu, gdyż zawsze ma się za coś lepszego.


Ludzie, którzy uznali się za członków nieomylnego kościoła nabrali przekonania, że zbrodnią byłoby pozwolić fałszywym wykładowcom nauki gorszyć ludzi, więc ich zabijanie jest sprawą miłą Bogu.


Tu jest Nantucket, nie San Francisco. Jesteśmy prostymi ludźmi, łowimy ryby, uprawiamy rolę i jemy Wielką Kanapkę.


Teraz młodzi ludzie patrzą na życie bardziej racjonalnie.


Powiem ci, że gdyby nie Internet, nie wiedziałabym, że w ludziach tkwi tyle złości.


A to wiedz, iż w ostateczne dni nastaną czasy trudne. Albowiem będą ludzie sami siebie miłujący, łakomi, chlubni, pyszni, bluźniercy, rodzicom nieposłuszni, niepobożni.


Dla mnie Grudzień ’70 to była wielka lekcja. Bo zobaczyłem, do jakich strasznych nieszczęść prowadzi ślepy bunt ludzi zrozpaczonych, doprowadzonych do ostateczności. Wtedy w głowie naszych przyjaciół zaczęła kiełkować myśl, żeby znaleźć trzecią drogę między kapitulacją, serwilizmem wobec władzy a ślepym buntem.


To samo zmęczenie – niezależne od pory dnia, roku i wykonywanych czynności, zmęczenie zacierające w kleconych zdaniach nawet cienie aluzji do innego porządku, niż konglomeraty pomyłek, interpretacji, przeinaczeń. Zmęczenie nagabujące do wyjścia ze skorupy, bo droga do wewnątrz nigdzie nie prowadzi, zaczepiające ludzi i słuchające ich, uśmiechające się i kiwające ze zrozumieniem głową.


Gram dla ludzi z całego świata, byłem wszędzie. Cały czas idę do przodu, prostą drogą. Zawsze wiedziałem, że będę nią szedł. Robię to także z szacunku dla samego siebie, z pełną kontrolą i determinacją. Jeśli braknie siły, żeby koncertować, będę więcej nagrywał w studiu. Tak długo, jak będę żył. Moje życie to moja muzyka.


Tak wielu ludzi jest nieszczęśliwych, a jednak nie podejmują żadnej próby by to zmienić, ponieważ przywykli do życia w pewności, konformizmie i konserwatyzmie, co może dawać poczucie spokoju umysłu, ale w rzeczywistości nie ma rzeczy bardziej niszczącej dla niespokojnego ducha niż pewna przyszłość.


Lubię pić, alkohol rozluźnia ludzi i pomaga w nawiązywaniu rozmowy. To taki hazard; wychodzisz wieczorem się napić, a nie wiesz, gdzie wylądujesz następnego ranka. Może być wspaniale, może nastąpić katastrofa – tak jakbyś rzucał kostką. Różnica pomiędzy samobójstwem a powolną kapitulacją.


Istnieje poza tym w najniższym kręgu nieszczęścia przyjemność, której większość ludzi nie potrafi zrozumieć: przyjemność życia i oddychania.


Dosyć jest ludzi strzegących mizernych swoich pozycji i dumy własnej, i czci światowej… i fałszów… ale muszą być i tacy, co zapomną o sobie – a wtenczas będą silni i niepokonani.


Zawsze namawiam młodych ludzi, którzy są ze mną od wielu lat, że jeżeli wierzą że jestem dla nich przykładem to ja chciałabym wierzyć, że jestem przykładem nie tylko tego, że marzenia się spełniają ale też tego, że praca przynosi sukces.


Lubię sentymentalnych ludzi.


Czyj sposób myślenia jest właściwy? Mój, oczywiście. Ludzie, którzy się ze mną nie zgadzają są z definicji szaleni. (Do momentu, gdy zmienię zdanie, wtedy mogą nagle stać się przykładnymi obywatelami. Jestem elastyczny, nie czarno-biały.)


Nikt nie ma prawa sam decydować, w jaki sposób należałoby uzdrowić rzeczywistość. Poza tym byłoby to jedynie leczeniem skutków a nie przyczyn. No bo ta rzeczywistość nie wzięła się przecież znikąd. „Ludzie ludziom zgotowali ten los” – można powtórzyć za Nałkowską. Należałoby zatem uzdrowić przede wszystkim ludzką naturę. A to już zadanie przekraczające możliwości jednostki.


A więc to nie Bóg, lecz człowiek zwiastuje ludziom, że są wolni i równi, wyposażeni w świadomość i inteligencję i powinni traktować się jak bracia.


Nuda... Tylko ludzie ją wynaleźli. Jakąż mieli wyobraźnię.