Cytaty o celu

Chłopczyku, czy ty wiesz, że nie mieć żadnych ubocznych zamiarów w stosunku do kobiety to jest wielka nieuprzejmość?


Zachowania homoseksualne między samcami mają często na celu ustalenie porządku w stadzie. Osobnik stojący wyżej w hierarchii upokarza tego, który stoi niżej, choćby przez symulowanie gwałtu. Tak przy okazji – kiedy Algierczycy wyzwalali swój kraj spod władzy Francuzów, to zgwałcili francuskiego konsula.


Odnaleźć stałość w odczuwanych sprzecznościach – oto jest cel walki z samym sobą.


Rodzice mnie tak [optymistycznie] do życia usposobili. Mieli jasno wytyczony cel, ciężko walczyli o jego realizację, ale nie narzekali. Nie dostałem też od życia ciosów, które by mnie powaliły na obie łopatki. Los mi raczej sprzyja, a z problemami sobie radzę. Wychodzę z założenia, że trzeba rozwiązywać je od razu – zanim będzie za późno.


młotkiem w Vivaldiego!, syknął skaleczywszy
paluszek o balladę (ciąłby szyldy w bramie,
lecz radio ma bezczelność być inne niż zawżdy).
Tymczasem zdaję misję z przebiegu raportu /
Tymczasem, zdaje mi się, podbiegł do aportu /


Barack Obama wydał rozkaz wzmocnienia swoich wojsk celem przeprowadzenia osławionej krwawej, końcowej rundy. Tak samo zakończyły się wojna w Algierii, wojna wietnamska, a także wojna radziecka w Afganistanie…


Staram się studiować muzykę od różnych stron. Czy to w elektronice, czy to muzyce akustycznej bardziej niż „obiekt” interesuje mnie myśl. Instrument jest narzędziem, które się wykorzystuję, a nie celem samym w sobie. Nie spędzam godzin z gitarą w ręku w poszukiwaniu właściwego brzmienia przesteru. No, może czasem.


Praca nie jest celem samym w sobie, tylko środkiem do robienia czegoś więcej.


Człowiek plus jego zamiary równa się przypadek.


Działanie jest odpowiedzią na większość problemów. Strach, rozpacz, przygnębienie, a w wielu wypadkach także i gniew rodzą się z poczucia bezsilności, bezradności. Podejmowanie działań w celu rozwiązania problemów to właściwa metoda, lecz jeśli chce się uczynić ją słuszną i najskuteczniejszą, należy kierować się rozsądkiem i zachować odpowiednią perspektywę moralną.


Chciałbym jednak podkreślić, że naszym [Mozilli] celem jest nie tyle stworzenie przeglądarki internetowej, ale wykreowanie wirtualnej przestrzeni skupiającej wszystkich, którzy chcą pracować nad przeglądarką.


W średniowieczu sztuka miała charakter niemal wyłącznie sakralny, co było wynikiem dążeń Kościoła Rzymskokatolickiego do podporządkowania sobie każdej dziedziny życia ludzkiego.


(…) krytyczny słuchacz jest przygotowany na to, że wypowiedzi, z którymi się styka, reprezentują lub przynajmniej mogą reprezentować interes mówiącego, przedstawiają fakty jednostronnie dobrane i zinterpretowane, mogą służyć celom perswazyjnym (…).


Moim celem jest opowiadać historie, których nikt nie odważy się zobrazować filmowo. To wciąż siła moich książek: mogą poruszać tematy, które są zbyt skandalizujące, by pokazać je w kinie.


Jest sześć rzeczy, których Jehowa naprawdę nienawidzi; owszem, siedem jest rzeczy obrzydliwych dla jego duszy: wyniosłe oczy, język fałszywy i ręce, które przelewają krew niewinną, serce knujące nikczemne zamysły, stopy, które śpiesznie biegną do złego, świadek fałszywy, który szerzy kłamstwa, oraz każdy, kto wznieca swary między braćmi.


Celem wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamci skurwiele umierali za swoją.


W wojsku, zwłaszcza wśród młodszej kadry dowódczej miał opinię człowieka, który dla misji, którą wykonywał poświęcił wszystko, także sprawy prywatne – nie ograniczał czasu, jaki spędzał w pracy.


Radio Maryja postawiło sobie za cel być zawsze wiernym Panu Bogu i Ojczyźnie, a z drugiej strony zabezpieczyć wszystkich wiernych, aby mogła zwyciężyć dusza, i to jest najważniejsze. Tutaj na pierwszym miejscu jest Ewangelia. Radio Maryja to dla naszej Ojczyzny bardzo silny bastion tego, co mieli nasi ojcowie i dziadowie wypisane na sztandarach: Bóg, Honor i Ojczyzna.


Należy umieć bezbłędnie określić, jakie są w odniesieniu do danej kwestii, w danej chwili nastroje mas, jakie są ich rzeczywiste dążenia; potrzeby i myśli.


Mój styl nie podoba mu się [Józefowi Stalinowi], ponieważ nie zgadzam się naśladować klasyków, których on lubi: Sałtykowa-Szczedrina, Gleba Uspieńskiego i innych. Nie mam najmniejszego zamiaru uczyć się pisania od naszych drogich współczesnych Maksyma Gorkiego i Aleksieja Tołstoja, którzy liżą dupę władzy.


Matka Zofia mając własną wizję wychowania i kształcenia dziewcząt, korzystała z pomocy i z rady innych ludzi. Ale była również uparta w dążeniu do zrealizowania poznanej woli Bożej. Gdyby nie posiadała tej cechy, łatwo dałaby się przekonać, że podjęcie dzieła wychowania dziewcząt nie ma sensu.


Maszyny podźwignęły się z nuklearnych zgliszczy. Przez lata prowadziły wojnę, której celem było wyniszczenie ludzkości. Lecz ostateczna bitwa nie rozegra się w przyszłości. Rozegra się tu i teraz w naszej teraźniejszości. Dziś w nocy…


W konkurencji prywatne cele służą wspólnemu dobru.


I nie potrzebował ich (aniołów) Bóg do utworzenia tego, co postanowił, aby się stało. Jest w Nim bowiem nieustannie Słowo i Mądrość, Syn i Duch, przez których i w których wszystko w sposób wolny i z własnego zamysłu stworzył. To do nich mówił: 'Uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze'.


Celem pracującego nie powinno być zarabianie na życie czy też otrzymanie „dobrej pracy”, ale dobre wykonywanie danej roboty.


Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił.


Kiedy gramy, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że naszym celem jest zarobienie pieniędzy.


Tak przegrana, jak i triumf, zależą od środków wyboru. Ale – i oto moje wnioski – misją każdego z osobna i wszystkich razem nie jest abstrakcyjna walka o wolność i postęp, bo to są proste słowa, lecz o przyczynienie się do tego, by stworzyć w przyszłości warunki pozwalające ludzkości lepiej żyć, w świecie o szerszych i jaśniejszych horyzontach.


Czasami cel jest ważniejszy od podróży.


Za cel postawiliśmy sobie wejście na Lhotse, jednak każdemu z nas wzrok jakoś sam ucieka w kierunku, gdzie piętrzy się on, Everest. Góra jak inne. Są nawet od niej piękniejsze. Ale przez to swoje „naj” wzbudza pragnienie „zaliczenia” jej, chęć kryjącą w sobie wszelkie cechy fizycznego pożądania.


W czasach szacha, kiedy Cię zamykali, najzwyczajniej sprawdzali Twoje związki z terrorystami albo czy jesteś polityczną działaczką występującą przeciwko rządowi. W republice islamskiej natomiast celem wtrącania ludzi do więzienia stało się doprowadzenie do przemiany wewnętrznej w uwięzionych ludziach. Jeśli nie chciałaś stać się taka jak oni, miałaś poważny problem.


Moim kolejnym celem jest wyprawa w przestrzeń kosmiczną.


Interesują mnie efekty konfrontacji zamysłu artystycznego z technologią.


Ten płodny twórca, przez długi czas nie doceniany, uważany był jedynie za sprawnego rzemieślnika, specjalistę od filmów sensacyjnych. Dopiero po latach dostrzeżono w jego filmach nie tylko walory warsztatowe, ale także konsekwencję w dążeniu do interesujących go problemów, przede wszystkim mechanizmów gwałtu i przemocy oraz piętna, jakie wyciskają one na ludziach obcujących z nimi na co dzień.


(...) rokoko to przede wszystkim bezinteresowny wdzięk i harmonia małych form, kapryśnych linii, pastelowych kolorów, gra czarujących słów, pikantnych sformułowań, migotliwych masek. To swobodne piękno, bez obciążeń moralnych, bez celów dydaktycznych. Ma tylko uczynić życie słodszym, ciekawszym, może nawet ekscytującym. Ma oddalić nudę i niepokój.


Gdyby usunąć ze świata człowieka, świat stałby się zupełnym bezładem, bez żadnego sensu i celu, (...) nie zmierzającym ku niczemu.


Naszym celem nie powinien być ani rynek, ani państwo, ani magiczny wzrost PKB. Chodzi o wspólny park, dobrą komunikację, w miarę sprawną służbę zdrowia. I żeby w pracy człowiek był traktowany po ludzku, a nie jak poddany w folwarku.


(...) dramatyczny wątek oznacza, że aktor ma co grać, a ja nie lubię snuć się bez celu po ekranie.


Model współpracy i debaty ze środowiskami laickimi, jaki proponowali katolicy otwarci ze starych środowisk „Więzi” czy „Znaku”, wyczerpał się. Ludzie „Gazety Wyborczej”, „Newsweeka” czy środowisk nowolewicowych już nawet nie udają, że chcą z kimkolwiek dialogować. Ich celem jest maksymalne osłabienie Kościoła, pozbawienie go autorytetu i przejęcie władzy nad duszami.


'''Obi-Wan Kenobi''': Mam złe przeczucia co do tego, nie dotyczą misji ale czegoś innego ulotnego.
'''Qui-Gon''': Nie koncentruj się na obawach Obi-Wan, myśl o tym co jest tu i teraz.
'''Obi-Wan Kenobi''': Mistrz Yoda mówił, że mam myśleć o przyszłości.
'''Qui-Gon''': Ale nie kosztem chwili bieżącej.
'''Obi-Wan Kenobi''': Tak, mistrzu.


Zawsze mamy czyste intencje. Chcemy zrobić to, co trzeba. Ale musimy też przekraczać granice. Więc może się zdarzyć, że posuniemy się za daleko. (…) mamy nie szkodzić, a jednocześnie uczymy się używać skalpela, więc robimy różne rzeczy, choć nie powinniśmy. Bo trudno się nam przyznać, że nie mamy czego leczyć, odpuścić sobie… Zanim pogorszymy sytuację i narobimy szkód.


Byłam niechcianym dzieckiem. Zelma miała zamiar odejść od męża, kiedy okazało się, że jest w ciąży. Ta bardzo młoda wówczas kobieta nie pragnęła kolejnego dziecka. Nawet jako dziewczynka widziałam, że mnie nie kocha. Gdy byłam mała, zastanawiałam się, dlaczego nie okazuje mi miłości, ale zawsze byłam samotnicą, a potem się uniezależniłam i już o to nie dbałam.

Tina Turner (o matce.)

Zabiegi komunistów nie miały na celu odsunięcia rewolucji w czasie lecz uzyskanie pewności, że nie odbędzie się ona nigdy (...) w istocie szło o wyparcie robotników z korzystnych pozycji na takie, z których po zakończeniu wojny stawianie oporu wobec przywracanego kapitalizmu byłoby niemożliwe.


Od 1983 roku związałem się ze Zdzisławem Beksinskim umową, której celem miała być popularyzacja jego malarstwa we Francji.


Prawo jest siłą zbiorowości zorganizowaną w celu postawienia przeszkody niesprawiedliwości; w skrócie – prawo jest sprawiedliwością.


Im więcej dany kraj produkuje broni, tym mniej bezpieczny się staje – ten, kto ma broń, stanowi cel ataku.


Sądzę, że celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić sobie zdanie.


Rayman! Cel już blisko! Uratujemy Andre! Jestem królem świata!

Globox (Na łodzi)

Wybory odbywają się w państwie kapitalistycznym jedynie i tylko z tym wyraźnym zamiarem, by czynną energię ludu odwrócić od socjalno rewolucyjnych celów. Rozpisuje i nakazuje je rząd, skoro tylko chce doprowadzić do zgody między różnymi zwalczającymi się stronnictwami w życiu społecznym.


Wszystko zależy od tonu (…) zdanie samo w sobie, bez poznania jego zamysłu, nic nie znaczy. To tylko podmiot, orzeczenie i zero intencji. Ładunek emocjonalny zawarty jest w tonie. Co nam mówi normalnie wypowiedziane zdanie: kocham cię? Kocham cię odświętnie, kocham cię tragicznie, kocham się czasami, kocham cię gorąco, kocham cię zmysłowo.51 - 100

Od 150 lat stoi przed Polską zagadnienie jak być współczesnym krajem. Rozwiązanie wczorajszego dnia nie odpowiada dzisiejszemu... Misją naszego pokolenia jest uwspółcześnienie Polski.


Jakże mam nie być wilkiem stepowym i obdartym pustelnikiem, skoro żyję w świecie, którego celów nie podzielam, którego radości są mi wszystkie – obce.


Strategicznym celem, na który nic nie wpłynie, jest zbliżenie z Europą, a nie z budowaną przez Rosję unią celną.(...) Chce tego większość Ukraińców, mamy konsensus wszystkich sił politycznych w parlamencie, jest poparcie prezydenta Wiktora Janukowycza.


Nasz kodeks moralny jest absolutnie nowy. (…) nam wszystko wolno, ponieważ jako pierwsi na świecie wyciągamy miecz nie w celu zniewolenia, lecz w imię wolności i wyzwolenia spod ucisku.


Szczwany lis, nasłany przez PiS, zabiera nam BIS (...)
Jego misja to rozwalać, co dobre.


Nasze cele są zwykle mało konkretne, bo wyznaczamy je częściej swoim marzeniom, niż czynom.


Wojna jest zatem aktem przemocy, mającym na celu nagięcie przeciwnika do naszej woli. </br> Aby stawić czoło przemocy, przemoc zbroi się w wynalazki Nauki i Techniki. Towarzyszą jej ograniczenia, słabe i niemal niedostrzegalne, zwane przepisami Prawa Międzynarodowego, które przemoc sama sobie narzuca, ale nie warto o nich mówić, ponieważ w niewielkim tylko stopniu zagrażają jej możliwościom.


(...) u pisarza barokowego inny jest niż u renesansowego stosunek do środków wyrazu, inna strategia poetycka. Poetę renesansowego charakteryzuje dążenie do ekonomii i dyskrecji w ich użyciu (...) – u poety barokowego mamy tu tendencję do pewnej ostentacji.


– Jaka jest różnica między taktyką a strategią? (…) Czy to tylko kwestia techniczna? (…)
– To różnica literacka, nie rzeczywista (…). Taktyka to kombinacja małych kroków, które stawiasz, żeby dojść do wybranego celu. Strategia to kroki, które stawiasz, kiedy nie masz już dokąd iść.

Pałac Północy (rozmowa Sheere i Bena.)

Zakonnicy-rycerze wskazywali wzór życia duchowego, którego celem było dążenie do mądrości.


Samospalenia są wyrazem woli Tybetańczyków. Dwadzieścia ich i sześć mówi z całą mocą to, co pragnie powiedzieć nasz naród. Dawanie świadectwa woli nie może jednak stać się celem ostatecznym. Trzeba jeszcze wprząść ją w rzeczywistość, ziścić.


No cóż. Przyznaję się. Jest moją intencją zarekwirować jeden z tych okrętów, nająć na Tortudze załogę, a potem grabić i łupić, aż padnę na mój piracki pysk!


Marksizm-leninizm jest zasadniczo teorią niespójną i sprzeczną z faktami. Nie jest też żadną nauką, jest wojującą wiarą, mającą do dyspozycji partię komunistyczną i jej organizację, potężne środki do praktycznej realizacji bezpośrednich celów.


Żądze to śmierć pożądania, ponieważ nie są dopełnieniem pożądania, ale jednocześnie jego celem i uwieńczeniem. Dąży się do żądzy, a ona jest przecież całkowicie pozbawiona sensu.


Mam zamiar przenieść się do Szwajcarii.
Zawsze marzyłem o kraju, w którym góry są wyższe od podatków.


Grzeczność została zdefiniowana trochę cynicznie jako sztuka ludzi inteligentnych mająca na celu utrzymanie głupich na pewien dystans.


(…) odkryto, że członkowie SS przymocowali do ogrodzenia poroże jelenia i zdjęli je dopiero po dłuższym czasie. Dodatkowo, jelenie były zwabiane do ogrodzenia i wkładano im do pysków kawałki cynfolii. W przyszłości odnajdę sprawców tak prostackich czynów i złożę na nich raport do Naczelnego Dowódcy SS, w celu ukarania ich za okrucieństwo wobec zwierząt.

Karl Otto Koch (z kroniki obozu.)

Przyjemność jest początkiem i celem życia szczęśliwego.


Zostawiła wielką pustkę i żal za sobą. Przez cały czas choroby byłyśmy jakby w oblężeniu. Przeważnie Żydzi bardzo się interesowali jej chorobą. Ciągle dowiadywali się o stan jej zdrowia. W jej intencji palili świece w swoim domu modlitwy. Pogrzeb był jakby uroczystą manifestacją. Brali w nim udział duchowni wszelkich wyznań i nieprzeliczone tłumy. Każdy uznawał, że to pogrzeb świętej.

Marta Wiecka (zapis z kroniki zakonnej zgromadzenia.)

To sama demokracja nie zdała egzaminu. Wszystko wskazuje, że ma ona szansę funkcjonować jedynie na płaszczyźnie państwa narodowego. Próby wprowadzenia jej na arenę międzynarodową, w celu uporania się z problemami świata, po prostu się nie udają. Z pewnością nie do końca demokratyczna Unia Europejska jest tego najlepszym przykładem. Demokracja przestaje się sprawdzać ponad granicami.


Słowicze wdzięki w mężczyzny głosie, a w sercu lisie zamiary.


Młodym zespołom wydaje się, że mają do spełnienia misję. Jednak rock'n'roll jest muzyka z gruntu niepoważną. Wiedzieli o tym Beatlesi, wiedzieli Peppersi i radziłbym wszystkim nadętym dupkom o tym pamiętać...


Pierwszą oznaką zepsucia żywego jeszcze społeczeństwa jest to, że cel uświęca środki.


Moja twórczość nigdy nie wynika z dążenia do sprzeciwu przeważającym poglądom. Może to tak wyglądać (np. w kwestiach politycznych), lecz obraz jest wynikiem odczuć w danym momencie.


Celem artystów jest „starać się ze wszystkich sił odszukać kryjówkę Boga”.


Iran nie chce nawet z nami rozmawiać. Nie chcą nawet wypowiadać nazwy Izrael. Nigdy nawet nie dopuszczają możliwości, by mówić, że celem istnienia irańskiego reżimu jest zniszczenie Izraela [...] Iran chce naszego unicestwienia.


Chcę podróżować i spełniać się zawodowo oraz artystycznie. Mam zamiar robić to, co mnie uszczęśliwia i realizować swoje plany.


Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.


Jeśli nasz system tak źle zadziałał przy braku przeciwnika, w jaki sposób władze będą sobie radzić z atakiem terrorystów bez uprzedzenia i zamiarem wywołania największych spustoszeń?

Susan Collins (komentarz odnoszący się do spustoszeń wywołanych przez huragan Katrina, który zrobił wielką karierę w amerykańskim świecie publicznym.)

W niepowodzeniu bowiem dowiadujemy się o naszej granicy. Dlatego jest ono mocniejszym doznaniem niż sukces. Wejście na wierzchołek znaczy osiągnąć to i nic więcej. Po tym fakcie cel znika. W przypadku niepowodzenia cel pozostaje.


W filozofii etycznej scholastycy rozprawiają o moralności motywów i moralności uczynków. Chcą przez to powiedzieć, że człek może zrobić dobry uczynek dla złej przyczyny albo zły uczynek z dobrymi zamiarami. (…) Prosty lud ma w zwyczaju chwalić uczynek i przeoczyć motyw, a oświecony – lekceważyć uczynek i otwierać duszę sprawcy

Bakunowy faktor (Ebenezer Cooke prezentuje McEvoyovi poglądy Burlingama III)

Józef Mackiewicz stał się współpracownikiem „Gońca Codziennego”, i to wybitnym, gdyż pisywał również dla tego pisma artykuły redakcyjne. A „Goniec” nie tylko propagował niemieckie cele wojenne i polityczne, ale drwił także z rządu polskiego w Londynie i polskich nadziei na odzyskanie niepodległości.


(...) widz nie będzie mógł się czuć komfortowo. Taki jest nasz zamysł, nie będzie wprawdzie „wędrownictwa”, ale rezygnujemy ze sztywnego podziału na scenę i widownię. Cała przestrzeń, do której wejdą widzowie, będzie sceną i widownią jednocześnie. Chcemy, by granice zostały zatarte, by spektakl nie był konwencjonalny.

Marlena Hermanowicz (o teatrze, w którym działa.)

Jeśli to, co robisz nie zbliża Cię do Twoich celów, oznacza to, że Cię od nich oddala.


Jednym z najmilszych doświadczeń w życiu jest być celem, nie będąc trafionym.


Św. Franciszek to wielki człowiek, który chciał zbliżyć życie do Ewangelii. Wyprawy krzyżowe miały na celu odebranie niewiernym Ziemi Świętej przy pomocy mieczów. Św. Franciszek chciał, aby nawrócili się ci poganie, którzy nią władali. Zbyteczne jest objaśniać, iż była to metoda bliższa nauki Pana Jezusa.


Obaj trenerzy mają wspólne marzenia, ale odmienny cel. Wspólne marzenia, bo każdy chciałby zagrać w finale, ale odmienny cel, bo tylko jeden z nich będzie mógł to uczynić.

Dariusz Szpakowski (o Carlo Ancelottim i Alexie Fergusonie podczas półfinału LM Milan – Manchester United.)

Tobie oddaję ciało moje, serce i duszę moją. Wszystkie uczynki, myśli, słowa i zamiary Tobie poświęcam. W Tobie zatapiam radości i pociechy moje. Na Ciebie składam ciężary i utrapienia, którymi Pan Jezus nawiedzić mnie raczy. Tobie oddaję nawet grzechy i upadki moje.

Maria Angela Truszkowska (Fragment modlitwy Matki Angeli.)

Ilekroć czułem się całkowitym panem sytuacji, zdarzało się coś, co strącało mnie w dół. Nękało mnie pytanie: dlaczego? Czyżbym był skazany na to, by zawsze zbliżać się do celu, ale nigdy nie przekroczyć linii mety? Czyżby Bóg był aż tak okrutny, by sprowadzać na mnie śmierć na pustyni, w chwili gdy dostrzegałem palmy na horyzoncie?

Piąta góra (Paulo Coelho w ''Od autora''.)

Każde dzieło sztuki jest agresywne. I życie każdego artysty jest małą lub wielką wojną, choćby z samym sobą i własnymi ograniczeniami. Żeby zrealizować swoje zamiary potrzebna jest przede wszystkim ambicja, a później talent, wiedza i w końcu szczęście.


Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka.


Rozmowa dotyczyła przede wszystkim wojny (…) Jose Carvalho, jak i Rui da Costa reprezentowali (…) stanowisko, że cel uświęca środki i nie chodzi o jedno ludzkie życie mniej czy więcej – w końcu większość biednych i głupich ludzi nadaje się tylko na mięso armatnie.


Tak się składa, że lubię czuć bliskość ładnie zbudowanego przedstawiciela płci przeciwnej. W tym celu stworzył nas Bóg. Czemu miałbym być jednym z tych, którzy się nie zgadzają z jego pomysłami?


Jeżeli będę prezentował poziom godny reprezentanta Polski, kibice ujrzą mnie w reprezentacji. Wszystko podporządkowuje pod osiągnięcie tego celu, wiem jednak jak dużo mi do tego poziomu brakuje.


Małżeństwo z dwóch linii przerywanych tworzy jedną ciągłą, stawia przed dwoma pozbawionymi celu życiami zadanie i podwaja siłę każdego z nich do jego wykonania; daje dwom wątpiącym naturom powód do życia i coś, dla czego warto żyć.


Chciałem Cię tak szalenie rozkochać w sobie, jak sam się w Tobie kochałem, a wiedziałem, że zazdrość będzie mi najlepszym sprzymierzeńcem w osiągnięciu tego celu.


Nie urodziłem się po to, żeby od rana z wywalonym jęzorem biec na Woronicza, bo telewizja nie jest celem mojego życia. To tylko sposób zarabiania pieniędzy. Zawsze mogę robić co innego.


Bóg natchnął ich serca, aby wykonali Jego zamysł, i to jeden zamysł wykonali – i dali Bestii królewską swą władzę, aż Boże słowa się spełnią.


Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o cele, to mieć jeden.


Głównym celem polityki nigdy nie może być zachowanie pokoju.101 - 150

Ku celom pożądanym wiodą drogi trudne.


A zatem coaching życiowy, coaching ogólnie, koncentruje się na celach i na sposobach dotarcia do tych celów. W coachingu partnerskim nie podaje się gotowych formuł czy gotowych rozwiązań. To sam klient ma do nich docierać.


Kto ma cel na oku, butów nie żałuje.


Mierzy się ponad cel, by trafić do celu.


Gdzie utkwił cel, gdzie jest nasz nowy dom,
Teraz pusty kąt, brak w nim twego ciepła,
Może czas zagoi rany, nie wiem.


Wkrótce NASA wysyła prom kosmiczny w kolejną misję. Mają zainstalować specjalną kamerę do oglądania promu od spodu w kosmosie, czy przypadkiem nic nie brakuje. To tak, jak zrobili paparazzi z Britney Spears.


Przez tyle lat nie widziałem nigdy z taką bolesną jasnością, że istnieją dwie Europy: jedna, większościowa, która wierzy i która chce iść naprzód; druga, dla której dążenie do pomniejszenia roli Unii jest narodowym celem politycznym.

Romano Prodi (wywiad dla włoskiego dziennika „La Repubblica” na temat szczytu WE i negocjacji z Polską.)

Do tego, żeby uprawiać dziennikarstwo, przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem. Źli ludzie nie mogą być dobrymi dziennikarzami. Jedynie dobry usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie.


To, co mam, zawdzięczam sobie samej, bo całe życie ciężko pracowałam, i pomimo różnych publikacji, które będą się ukazywały, będę kochała mojego ojca. Te ataki wynikają z bezradności. Polecam tym ludziom, żeby zarezerwowali sobie jakieś stałe miejsce w IPN, niech tam siedzą i grzebią. Mnie to kompletnie nie interesuje. Naprawdę nie mam zamiaru się tłumaczyć.

Monika Olejnik (o przeszłości swojego ojca.)

Tajny agent nie rozgranicza życia osobistego od zawodowego. Jesteś tym, kim musisz być do celów operacji, bo tak jest dużo prościej. Ale gdy ciągle udajesz kogoś innego, twoi bliscy zaczynają się zastanawiać, kim naprawdę jesteś.


Ten chłopak umyślił sobie, że zostanie premierem, prezydentem, i uwierzył w swoją misję. Ten aplikant jest niebezpieczny, bo zepsuł porządek prawny w Polsce.


To barbarzyńska wojna, które celem jest unicestwienie syryjskich demokratów. (…) Zamiary prezydenta Baszara al-Asada są jasne, odkąd 30 marca publicznie powiedział, że jest gotowy na wojnę. Jestem w domu na przedmieściach Damaszku. Przyjdźcie i aresztujcie mnie.


Wystrzelenie w 1977 r. dwóch bezzałogowych sond Voyager w kierunku planet gigantów dostarczyło więcej informacji o naszym Układzie Słonecznym niż dotychczasowe załogowe misje. Celem były przede wszystkim Jowisz i Saturn.


Miłość, na oko łagodna,
w istocie bywa jak pantera głodna!
I chociaż ślepa, drogi przyjacielu,
najkrótszą drogą podąża do celu.


Stroje narodowe bądź ludowe większość znawców przedmiotu uznaje za posiadające większą wartość estetyczną niż zmienna moda współczesnych społeczeństw cywilizowanych. Jednocześnie większość tych ładniejszych strojów jest mniej ostentacyjnie marnotrawna, to znaczy, łatwiej doszukać się w nich innych elementów niż dążenie do popisywania się kosztownością.


Celem najważniejszym jest – zbudowanie społeczeństwa, opartego na zdrowych stosunkach międzyludzkich. Nie uda nam się tego osiągnąć, jeśli nie udzielimy odpowiedniej uwagi dorastającej młodzieży.


Cenzura, moim zdaniem, jest najbardziej niebezpiecznym wrogiem komunikowania się między ludźmi, a pobożność intencji jest prawdopodobnie najbardziej niebezpieczna i najbardziej jadowita.


(…) nigdy nie miałem ciągot do aktorstwa i nie traktowałem go jako misji. Dość późno wciągnąłem się w ten zawód i pojąłem jego sens.


Jestem nauczycielem, moim nadrzędnym celem jest uczenie innych (...)


To tylko oni żyjący w monotonii
Oni, to tylko oni i nic nie zostanie po nich
Oni, każdy kolejny to anonim
To tylko oni, brak celu oczy im przesłonił
To tylko oni.


Najtrudniejsze zadanie życia kobiety to dowieść mężczyźnie, że ma poważne zamiary.


Działanie to zastosowanie środków potrzebnych do osiągnięcia celu.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyna, dla której chcemy żyć i pracować.


Powstaje bez celu z niczego i ostatecznie znika na zawsze.


Zdolność do niezmąconej radości nie jest udziałem nieodpowiedzialnych głupców; niezłomny spokój ducha nie jest osiągnięciem ludzi pozbawionych celu; zdolność do takiego śmiechu jest końcowym wynikiem najgłębszego, najwznioślejszego myślenia.


Prezydent Mandela zjednoczył nasz kraj w dążeniu do osiągnięcia demokratycznej i prosperującej Południowej Afryki, wolnej od uprzedzeń rasowych i na tle płci.

Jacob Zuma (podczas obchodów 20. rocznicy wyjścia Mandeli z więzienia Victor Verster w Paarl, luty 2010.)

Politykę należy rozpatrywać w dwu kategoriach: polityka jako gra i polityka jako misja. Polityka, traktowana jako gra, jest zajęciem pragmatycznym.(...) Polityka jako misja – to wypełnianie przyjętego na siebie obowiązku.


Koran podżega do nienawiści i wzywa do mordowania i chaosu. To absolutnie konieczne, żebyśmy zabronili rozpowszechniania Koranu w celu obrony i wzmocnienia naszej cywilizacji i konstytucji.


Podatki to niezwykle odważne pieniądze. Tak mężnie odpłynęły ku niepewnym celom i przeznaczeniom.


Mający skłonności sadystyczne, zdeprawowany i psychicznie niezrównoważony, Gilles de Rais był jednym z pierwszych seryjnych morderców, oskarżonym o torturowanie, zgwałcenie i zamordowanie dziesiątek chłopców i młodzieńców w celu zaspokajania swych specyficznych seksualnych potrzeb. Napady żądzy zabijania przeplatały się u niego z okresami, w których dręczyło go poczucie winy.


Mogłoby to być uznane za moją prostoduszność, że przez całe moje panowanie nie starałam się powiększyć moich posiadłości; bo nadarzała mi się sposobność, by to uczynić (…). A muszę powiedzieć, że nigdy nie było moim zamysłem najechać mojego sąsiada czy przywłaszczyć sobie coś. Wystarczy mi, że panuję nad swoim i rządzę jak władca sprawiedliwy.

Elżbieta I Tudor (fragment wygłoszonej w parlamencie jednej z ostatnich mów Elżbiety I.)

Szlachetność lub podłość człowieka oceniamy nie tylko wedle jego czynów, ale także wedle jego intencji.


Albo miliony innych błądzących po omacku w poszukiwaniu czegoś, co może nie istnieje? Miliony tych, którzy wyznaczają sobie nierealne cele aby ich nigdy nie osiągnąć?


Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć.


Wszystko w porządku? Boisz się? Już dobrze. Lęk to nic złego, nie wolno tylko pozwolić, żeby uniemożliwił ci osiągnięcie celu.


Godzina szósto rano – Zachodni Brzeg Jordanu.
Jadom żydowskie czołgi: niy majom dobrych zamiarów


Nie potrafię sobie wyobrazić Boga, który karze i nagradza stworzone przez siebie istoty i którego zamiary wzorowane są na ludzkich – słowem – Boga, który jest odbiciem ludzkich ułomności. Nie wierzę też, by człowiek mógł przetrwać po śmierci swego ciała, choć ludzie słabego ducha wierzą w takie rzeczy, kierowani strachem lub pożałowania godnym egotyzmem.


Mam tylko jeden cel – zniszczenie Hitlera – i to znacznie upraszcza mi życie. Gdyby Hitler napadł na piekło, Izba usłyszałaby ode mnie pochwałę szatana.


Cała moja artystyczna działalność ma na celu usprawiedliwienie swojego istnienia.


(…) piszę przede wszystkim dla czytelnika, z zamiarem zrobienia mu przyjemności, zabawienia go, złomotania lub zniszczenia. Aby pisać, muszę mieć drugiego człowieka.


Wstępem do każdej rozmowy, a więc tym bardziej do negocjacji, jest powitanie drugiej osoby. Powinny w nim znaleźć wyraz życzliwość dla drugiej strony, otwartość dla propozycji, szczerość własnych intencji. Oddaje to gest, wyraz twarzy, sposób podania ręki, krok itd.


SLD realizuje swój plan. Represyjno-administracyjne struktury państwa zostały wprzęgnięte w działania, których celem jest utrwalenie pozycji SLD oraz marginalizacja opozycji.


(...) człowiek czujący się bardzo dobrze przynajmniej w dwóch językach. To także człowiek, który polubił literaturę i uważa, że jego działanie ma jakiś sens. Tłumacz powinien wierzyć, że ma do spełnienia misję i zadanie. Wreszcie musi mu zależeć na tym, by przekazać komuś innemu to, co jest w danej literaturze i kulturze najważniejsze.

Henryk Bereska (odpowiedź na pytanie, kim jest tłumacz.)

(…) to zadziwiające: Konrad wcale nie ma uczucia, że poniósł porażkę. Przeciwnie – cieszył się ze spełnienia swej misji. Co za miły, śmieszny, utalentowany i niezwykły chłopiec.


W ubiegłych 12 latach zapewnialiśmy stabilność cen w Europie i trzymaliśmy się naszego celu utrzymania inflacji w granicach blisko dwóch procent. Jesteśmy wierni tradycji najlepszych europejskich banków centralnych sprzed wprowadzenia euro.


Dziwna jest nasza sytuacja na tej Ziemi. Każdy przychodzi z krótką wizytą, nie wiedząc dlaczego, a jednak czasami wydaje się, że przeczuwa jej cel.


On ma w sobie coś z wizjonera i hochsztaplera jednocześnie. Przy głębokim poczuciu misji teatru, którego zadaniem jest poruszanie sumienia widzów i targanie ich trzewiami, zalegał z płaceniem artystom.


Tak tedy przyczyną upadku Polski było dążenie do syntezy Wschodu i Zachodu, skutek był taki, że Polska uległa wpływom wschodnim, zorjentalizowała się, czego zasadniczym objawem było, iż popadła w ciemnotę iście orjentalną, z czego wypłynęły owe dalsze objawy, uważane mylnie za przyczyny upadku Polski.


Biblia została nam dana do celów praktycznych.


Rosja nie ustanie w swoich dążeniach rozpętania rewolucji w krajach europejskich i, po porażce w Hiszpanii, przygotuje się do nowych i skuteczniejszych działań.

Francisco Franco (z przemówienia z okazji 2. rocznicy wybuchu wojny domowej, wygłoszonego w Burgos 18 lipca 1938 roku.)


151 - 200

Gdyby to ode mnie zależało, lewacy pozbawieni byliby praw publicznych i osadzeni w obozach pracy w Bieszczadach celem resocjalizacji.

Krzysztof Oksiuta (à propos zdejmowania krzyży w wolnym świeckim kraju.)

Ci, którzy wyłącznie dzięki szczęściu zostają z prywatnych ludzi książętami, zostają nimi z małym trudem, lecz z dużym utrzymują się; oni na skrzydłach lecą do celu, więc też w drodze nie napotykają żadnych przeszkód, wszystkie one występują dopiero później, gdy się już usadowili na tronie.


Pragnienie zjednoczenia się z drugim człowiekiem jest najpotężniejszym dążeniem ludzi.


System zbudowany po roku '89 jest zgniły. Opiera się na porozumieniu elit PRL-owskich z częścią opozycji, mającym na celu zagwarantowanie jakiejś grupie osób stanowisk i innych profitów. Ten system nie ma dobrych fundamentów: ani politycznych, ani gospodarczych, ani moralnych. Przy mocniejszym uderzeniu rozsypie się jak domek z kart.


Wychowanie nasze nie jest militarystyczne ani w celach, ani w środkach.


PiS nie jest normalną opozycją, a sektą polityczną, posiadającą guru, misję i własnych świętych. To raczej ruch wywrotowy, który próbuje nie tyle polepszyć III RP, co ją zburzyć.


Rincewind nie był przyzwyczajony do ludzi którzy cieszą się na jego widok. To było nienaturalne i źle wróżyło. Ci tutaj nie tylko krzyczeli, ale też rzucali kwiaty i kapelusze. Wykute z kamienia ale liczą się intencje.


Nigdy nie miałem zamiaru, śmiałości ani ambicji zostać gwiazdorem filmowym. To się po prostu stało.


Wierzę w bunt jako najwyższą wartość młodości. Wierzę w bunt jako najwyższą formę nienawiści do terroru, ucisku i niesprawiedliwości i wierzę również w to, że nie ma buntu bez celu, chociaż w interesie świata, który kocha swych buntowników, leży to, aby ich zabić.


Żaden z tych dźwięków i ruchów, wyrażających stan emocjonalny zwierzęcia, nie ma na celu świadomego oddziaływania na jego pobratymców. Dowodzi tego fakt, że nawet gęsi czy kawki wychowywane i trzymane oddzielnie, dają wszystkie te sygnały, kiedy wpadną w odpowiedni nastrój.


Dla Tathagaty wszystkie aspekty i poziomy umysłu są jasne. Więc kiedy ktoś, kierując się w stronę wyzwolenia, osiąga swój cel, Tathagata wie, jaki poziom on osiąga.


Miałem zamiar założyć w Rosji zakon wojskowy buddystów. Po co? – Dla obrony moralnej ewolucji ludzkości od zgubnych wpływów rewolucji, gdyż jestem tego zdania, że postęp ewolucyjny prowadzi do ideału, t.j. bóstwa, rewolucja zaś po gwałtownym skoku naprzód wstrzymuje rozwój i prowadzi wstecz do zezwierzęcenia.


Czy afera Rywina nie była to świadoma prowokacja polityczna mająca na celu przejęcie władzy przez ośrodki skupione wokół prezydenta (Kwaśniewskiego)?


Najdroższą dla człowieka rzeczą jest życie. Dane jest raz człowiekowi i trzeba przeżyć je tak, aby nie płonąć ze wstydu za lata przeżyte bez celu.


(...) celem tej akcji było skonfrontowanie dwóch rzeczywistości: filmowej i 'prawdziwej'. Moment, kiedy w kinie pojawiają się napisy końcowe, to trochę taki moment jak przebudzenie ze snu, kiedy nie śpisz już, ale jeszcze się nie przebudziłeś.

Łukasz Jastrubczak (o akcji ''In Order of Appearance'' (Berlin, 2008).)

Ostatecznym celem poezji cybernetycznej jest nieśmiertelność tych, którzy się nią posługują.


Myśleć to co prawdziwe, czuć to co piękne i kochać co dobre – w tym cel rozumnego życia.


Jak chciałby pan rozmawiać o interesach z człowiekiem, który ma na celu dobro ludzkości?


Dla Allende, który próbuje osiągnąć ten sam cel innymi środkami.

Ernesto Guevara (dedykacja Guevary napisana na jego książce, którą Allende dostał w latach 60. )

Możliwe są dwie drogi: albo droga gwałtu i przemocy, którą poszedł komunizm rosyjski, albo droga ewolucji, droga demokratyczna, ta którą akceptuje Międzynarodówka Socjalistyczna.(…) Rozumiem demokrację jako drogę do władzy, która nie jest sama w sobie celem, ale która jest instrumentem przebudowania życia gospodarczego tak, aby było nastawione nie na zysk jednostek, lecz na potrzebę społeczną.

Adam Ciołkosz (w przemówieniu z 28 października 1931 r.)

Dla mnie najbardziej nieszczęśliwymi ludźmi na świecie są emeryci. Nie mają celu. To, co nadaje życiu sens, to cel. Cel, zmagania, walka. Nawet jeśli nie można jej wygrać.


Naszym celem jest odsunięcie Żydów od władzy i wyrzucenie ich z naszych ziem do Izraela lub jakiejkolwiek innej części świata, którą sobie obiorą za dom (być może nawet Madagaskar), nie ograbiając jednak jej mieszkańców z ich dorobku i własności.


(…) wydaje się, że co do wspólnego celu, jakim powinny być Stany Zjednoczone Europy, myślę, że tutaj nie ma różnic między poszczególnymi organizacjami biznesowymi.


Mocarstwa powinny rozważyć uzbrojenie libijskich rebeliantów i podjęcie szybkiej akcji w celu uniemożliwienia siłom Kaddafiego dalszego tłumienia powstania.


Miasto jest dobrze i stabilnie zarządzane. Nikt nie ma zamiaru ogłaszać upadłości MPK. Zadłużenie nie przekracza ok. 50%, jesteśmy wypłacalni. Banki nas proszą, żeby zaciągać kolejne kredyty. Informacje o zarządzie komisarycznym są na granicy absurdu czy czarnego humoru.


Celem człowieka jest rozważny wybór rzeczy, które są zgodne z naturą.


Zamiarem Ducha Świętego, inspirującego Biblię, było pouczenie nas, jak się idzie do Nieba, a nie jak się niebo porusza.


Dolaniem oliwy do ognia było 27 lipca 1944 obwieszczenie władz niemieckich powołujące 100 000 mężczyzn do prac fortyfikacyjnych na przedpolach Warszawy. Wszyscy zdawali sobie sprawę, że miało ono na celu ogołocenie miasta z ludności potencjalnie najniebezpieczniejszej, a prawdopodobnie i wywiezienie jej do obozów, a w najlepszym razie na roboty przymusowe.


W palącej sprawie bezrobotnych Kościół może się ograniczyć do zarządzenia mszy świętej na ich intencję; ale trudno sobie wyobrazić ministra skarbu, który by nakazał swoim urzędnikom trzydniowy post na intencję poprawy bilansu handlowego.


Zawsze będzie tak, że ktoś stwierdzi, że musi coś sprzedać. Celem marketingu jest sprzedawanie niepotrzebnych rzeczy. Zadaniem marketingu jest poznanie i zrozumienie klienta, jak również zorientowanie się, czy produkt lub usługa odpowiadają jemu i same się sprzedają.


Ach, jak to przyjemnie mieć wyższe dążenia! Jakże się cieszę, że mam ich tyle! A najlepsze jest to, że się nigdy nie kończą. Zaledwie osiągnęłaś jeden cel, już inny, wyższy jeszcze, ukazuje ci się w oddali… I to właśnie czyni życie tak miłym!


Chociaż wiadomo, że osiągnięcie sukcesu zależy od wytrwałego dążenia do celu na przekór porażkom, instynkty dotyczące kulturowych zagrożeń popychają nas w przeciwnym kierunku.


Jeśli Twoim jedynym celem jest stanie się bogatym – nigdy go nie osiągniesz.


Celem życia człowieka jest wędrówka do Boga.


Szpieg traktuje ludzi, jak narzędzia do osiągnięcia celu. Nie wchodzisz w relację z narzędziem, więc nie zależy ci na nim i nie tęsknisz za jego zapachem, gdy wychodzi.


Bywają w życiu człowieka chwile – zwłaszcza po okresach stałego podsycania próżności odwagą zamiarów – gdy nogi uginają się nagle, jakby były z waty, i jedyne, czego naprawdę się pragnie, to uciec nie oglądając się nawet za siebie.


PiS nie jest normalną opozycją, a sektą polityczną, posiadającą guru, misję i własnych świętych. To raczej ruch wywrotowy, który próbuje nie tyle polepszyć III RP, co ją zburzyć. Formacja ta rzuca najboleśniejsze zarzuty na przeciwników i równocześnie narzeka, że ona sama jest ofiarą „brutalnego ataku”.


Jakkolwiek często zaglądaliśmy do niego (Koranu), zawsze na początku nas odrzuca, lecz później przyciąga i zdumiewa, by na koniec zmusić nas do złożenia mu hołdu… Jego styl, zgodny z treścią i intencją, jest surowy, wspaniały, przejmujący – i zawsze prawdziwie wzniosły. A więc Księga ta przez wszystkie wieki będzie wywierać swój niezmienny wpływ.


Każda rewolucja polityczna, która za cel natychmiastowy i bezpośredni nie ma równości ekonomicznej, jest z punktu widzenia praw i interesów ludowych zamaskowaną reakcją i hipokryzją.


Gubernator Brewer ma ''cojones'', których nie ma nasz prezydent, aby dbać o Amerykanów w dążeniu do zabezpieczenia granic, co było celem praw imigracyjnych.


Rząd jest tylko organem wybranym przez naród, aby wypełniał jego wolę; zanim jednak naród zdąży go w swych celach wykorzystać, organ ten dokonuje nadużyć i ulega deprawacji.


Na szachownicy można zrealizować zamysły, które w praktyce, to znaczy w rzeczywistym życiu, zdają się niewykonalne.


I Ta, co ciemność ma kłaść na powiekach,
Przy której milknie gwar szczęścia i waśni,
Kruszą się twierdze zamiarów człowieka –
Też trwa bez ruchu, cicha i daleka,
Bo i śmierć czeka
Na dalszy ciąg baśni.


Wszystko, co ludzkość dotychczas uczyniła i wymyśliła, wzięło się z dążenia człowieka do zaspokojenia swych najgłębszych potrzeb i uśmierzenia bólu.


Jej celem jest uświadomienie, że być ateistą, to aspiracja całkiem realna, świadcząca o odwadze i godna szacunku. Możesz być szczęśliwym, zrównoważonym moralnie i intelektualnie spełnionym ateistą!

Richard Dawkins (o książce ''Bóg urojony''.)

Szukać prawdy, kochać piękno, chcieć dobra, czynić najlepsze – to zadanie i cel człowieka.


Kiedy kogoś polubiłem, nigdy się nie pogubiłem. Celu nie traciłem i wesoły byłem!


Aby zrzucić nadwagę, 400-funtowy mężczyzna ma zamiar przemierzyć Amerykę. Na razie patent się nie sprawdza, bo przemierza ją od jednego Taco Bell do drugiego…


Cele obu państw częściowo się pokrywają. Najważniejszym zagrożeniem dla istnienia reżimu w Teheranie jest Ameryka, a jeśli to zagrożenie zniknie, obie strony będą zadowolone.


wszelki opór władzy kościelnej kościół karał ze zgoła wschodnim okrucieństwem – torturami i stosem; w tym celu kościół zachodni stworzył odrębną instytucję – Inkwizycję „świętą”